(SS) GAS Twee jongens in het veen verdronken Inbrekers lieten zich door kruis huizes uitbetalen helpt leer des Moeder Er zijn flessen en FLESSEN, HET G/».S IN DE FLES Tienduizenden buitenlanders-vrij-af zagen Nederland in lentetooi weekelykse CRonycke ZATERDAG 2 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 bij het eitjes uithalen Bij de buurtschap Willemsoord zijn vrijdagmiddag twee jongens verdron ken in een veenmeertje toen zij be zig waren met het uithalen van eitjes uit een vogelnestje. Reeds eerder had- den de 9-jarige Willy Oosterlee en de 10-jarige Henk Nicolai getracht de eitjes van een watervogel te bemach tigen, doel zonder succes. Gistermiddag gingon zij weer op stap en namen een bootje mee met de inhoud van 1 kubieke meter. Het vaartuigje moet toen gekanteld zijn. De heer V,, die op zijn land aan het werk was hoorde nog hulpgeroep, maar toen hij ter plaaise arriveerde was er van de jongens niets meer te zien. Na een half uur dreggen vond men de beide knapen, die verdronken 'bleken. Op Koninginnedag is in Boxtel een drieling geboren: drie meisjes, die elk ruim drie pond wegen. De derde naam van ieder meiske luidt Juliana, ter ere van de Ko ningin, op wier verjaardag zij geboren werden. OP DE RAND VAN HET BED GEZETEN witte „Maak de kinderen niet wakker' Een brutale roofoverval heeft zich vrijdagnacht afgespeeld in een wo ning aan de Willem van Abcoude weg te Abcoude. Twee gemaskerde in dringers drongen door tot de slaap kamer van de 32-jarlge fabrikant J. H. van Gelderen en zijn echtgenote. Zij persten hem onder bedreiging van pistolen en ploertendoders de inhoud van zijn portefeuille, ƒ530,af na-* dat zij beneden een huishoudporte- monnaie met 50 gulden hadden ge vonden. „Ik hoor inbrekers", had mevrouw Van Gelderen gezegd. Ze trachtte haar man wakker te maken, maar deze was na wat ongelovig gebrom weer ingeslapen. Mevrouw van Gel deren had echter duidelijk glasge rinkel gehoord. Ze bleef verder angstig luisteren naar het gestommel op de benedenverdieping. Na een korte stilte klonk plotse ling het gekraak van het traphek je. De vrouw stak het leeslampje boven het bed aan en zij zag de deur zacht jes opengaan. Twee gemaskerde man nen (beiden hadden blauwe ogen, en een van hen blond haar, vertelde de vrouw later) kwamen de kamer bin nen. De fabrikant was inmiddels ook wakker geworden. „Prettige sfeer". Alles ging kalm en met overleg. Een der indringers vertelde heel be leefd, dat zij in geldnood zaten. De heer v. G. pakte zijn portefeuille uit zijn colbertjasje en vroeg of zij aan honderd gulden genoeg hadden. Een met zijn auto een eindje wegbren- ««y-i gen. Hij weigerde dit echter beslist EwlT I X en de inbrekers legden zich daarbij neer. „Gaat u kalm weg, anders maakt u de kinderen wakker", werd de indringers nog op het hart ge drukt. De twee gemaskerden ver dwenen rustiger dan zij gekomen waren. Onmiddellijk belde de heer Van Gelderen de politie via zijn slaapka mertelefoon. Wel hadden de dieven de benedentelefoonlijn afgesneden, maar de aansluiting op de slaapka mer is geheel zelfstandig. De indringers, die volgens de poli tie uit de buurt van Zandvoort of Leiden moeten komen, hadden in de keukendeur een ruitje vernield en aan de binnenzijde de sleutel omge draaid. Ook hebben zij een poging gedaan om het autoportier te force ren. 3^. -L. Hoofdpijnmaar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. (Advertentie) die van Hengoio, via Kampen op weg was naar Amsterdam. Het schip, dat 408 ton meet, was geladen met zout. Aan boord waren de schipper P. C. de Jong, 32 jaar, en een matroos, Jan, waarvan de achternaam nog steeds Naar de njkspol.tie te Abcoude onsniet bekend is Ze zijn allebei ver. vanmorgen meedeelde, heelt men een dronken toen het schip door overko- van de daders reeds gevat. Men wilde 1 - zich, in verband met het onderzoek, nog niet uitlaten over de identiteit van deze man. Twee schippers omgekomen bij storm op het IJselmeer (Advertentie) Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. De visserijdeskundige C. J. Bo!te- manne uit Leideraorp is gistermiuaag onder veel belangstelling met name uit de "isserijkringen gepromoveerd tot doctor in de economie aan de ge- meenleuniversiteit van Amsterdam op een proefschrift over de grondsla gen van de ontwikkeling der visserij en over de visserijprobleraen in on derontwikkelde landen, getiteld „Principles of fisheries de develop ment". Promoto: was prof. dr. J. F. Hac- cou, hoogleraar in de bedrijfshuis- houdkunde in het bijzonder de leer der externe organisatie aan de ge meen te-universi.eit en directeur van de stichting voor economisch onder zoek dezer universiteit. De heer Bottemanne is voor de oor log hoofd van het instituut voor visse rij-onderzoek in Nederlands-Indië ge weest; na de oorlog was hij onder I meer Nederlands gedelegeerde bij Indo-Aziatische confer en ties, lid van een regeringscommissie voor visserij-1 naar Brazilië. Ook verrichtte hij on- problemen in Nieuw-Guinea. Als lid derzoekingen in India en Japan. In van de FAO, de voedsel- en land-1 Nederland is de heer Bottemanne ad- bouworganisatie der Verenigde Naties. I viseur van een aantal vissery-bedrij- maakte hij deel uit van een missie ven. Esso Gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent U beter uit. (Advertentie) Voor inlichtingen en gratis advies kunt U zich wenden tot de depot houder ter plaatse of tot het Hoofddepot: IEMCO N.y. AFD. ESSO BUTAAN EN PROPAAN-TECHNIEK NIEUWE RIJN 32 TELEF. 24244* LEIDEN (Advertentie) mend water volliep en zonk. De vrouw en kinderen van de schipper, die gewoonlijk alle reizen meemaken waren door toevallige omstandighe den in Kampen achtergebleven en ontkwamen daardoor de ramp. In het convooi van de „Sentina Wilhelmina" voeren nog twee schepen achter het sleepschip „Wilhelmina" en het mo torschip „Zeeland", die het overslag bedrijf „De Rietlanden" te Amster dam tot bestemming hadden. Tengevolge van roerschade aan de sleepboot geraakte de twee aken in moeilijkheden. Het werd door het bergingsvaartuig „Hulp in Nood" en door drie sleepboten van de rederij „Goedkoop" behouden in Amsterdam Een convooi van vier binnenvaart schepen is gisternacht op 't IJselmeer ,C11 door de storm besprongen. Twee sche-- der mannen, ze moeten tussen 20 en Pen zonken. Hierbij kwamen twee binnengebracht. 25 jaar geweest zijn, griste hem ech- opvarende om het leven. De 122 ton metende boot „Disponi- ter de portefeuille uit de handen en Volgens de schippers van de gered- j bel", die van Sneek over Amsterdam "de schepen waren zij uitgevaren om- op weg was naar Renkum met een dat er voor donderdag geen storm-1 lading „fijnkolen", zonk eveneens, waarschuwing was gegeven voor het gebied van het IJselmeer. nam al het geld wat er in zat. De an der was op het bed gaan zitten en speelde met zijn revolver. „De kinderen slapen". Daarna wilden de mannen, dat de Een van beide schepen, die is ge- heer des huizes zou opstaan en hen zonken, is de „Sentina Wilhelmina", i Voor ditmael komt het goud weer eens aen bod, er syn weer ettelycke gulden paeren. De feesten syn voorby of sitten in het vat: d'herdenckinghen van vyfftich houwelycksjaeren. Soo is 't in Voorhout, waer L. Kortekaas en Bernardine Boere feest gaen vieren met ellef kynders liefst en 63 cleyn- kynders, die het wel en mooy sullen vercieren. De bruyghom kweeckte bollen en de bruyd die hielp by „die en geen" een handjen meede. Soo hebbense 't geclaerd, al viel 't niet altyd mee maer laeter is het grootste leed geleeden. Leymuyden-Vriesecoop luydt oock alweer de clock. Voor 't vyfftich-jaerigh paer Van DiemenVisser en komt er wel geen prentjen in de.crant maer het verhael, hoe kan het anders, is er. Van Diemen wist van alles in het dorp en was hy eeven welbekend als syne boerenkaesen, nu d' echtliên self de feestelinghen syn wordt 't ook bekend, dat sal hun niet verbaesen. Tenslotte Haeserswou, waer 't gouden paer L. Dam op vyff May 't heughelycke feyt herdencken gaet dat dan een langhe halve eeuw geleên de houwelycksschuyt gingh vaeren. Daer schencken alle Haeserswouers, hoe sou het anders syn, hun blyde aendacht aen. Wy doen het oock by deesen en heffen mee het glas op 't welsyn van dit paer en souden, wie sou 't niet, hun gast wel willen weesen. Voor allen een hoerae, sy leeven langh en hoogh nogh veele jaeren sonder moeylyekheeden. veel seeghen sy hun deel, veel vreughde op hun pad: daervoor wordt, dencken wy, door kynd en maegh gebeeden. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Schippers en kustbewoners vonden in de nanacht wrakhout, dat nabij Enkhuizen aanspoelde. Onmiddellijk werd de Rijkspolitie te water gealar meerd, die met de snelboot RP 3 en In België en Duitsland en ook in andere Europese landen is de eer ste mei een officiële feestdag en dit is dan ook zeker te merken geweest aan het vreemdelingenbezoek aan ons land. Het was uiteraard extra- attractief voor de buitenlanders gis teren naar Nederland te komen, om dat vlak achter deze eerste mei een weekeinde ligt, ook omdat bloesems en bollen op hun hoogtepunt zijn. De V.V.V. in Arnhem heeft dan ook met een versterkte dag- en avonddienst moeten werken, voor het eerst in dit seizoen. Het was hier een behoorlijk drukke dag door de vele Amerikanen Engelsen, Fransen, Belgen, Scandinaviërs en Duitsers, die Nederland in voorjaarstooi wil den zien. Het merendeel van de be zoekers aan en om Arnhem bestond weer uit Duitsers. Er zijn vrijdag, al is een schatting erg moeilijk, verschillende tiendui zenden uit de Belgische grensstreek de zes grenskantoren in de enclave Maastricht en het grenskantoor Eys- den per auto, bus, scooter of brom- RP 20 het IJsselmeer opvoer, op zoek fiets gepasseerd. Aanvankelijk leek naar drenkelingen. Ze troffen schip per Bouman en zijn echtgenote aan, staande op het dak van de roef van hun vaartuig, waar zij enkele uren lang tot over hun knieën in het wa ter hadden gestaan. het er wat op, dat de drukte minder zou zijn dan vorige jaren, maar in de middaguren beheersten het Vlaams en Waals gelijk in vorige ja ren het straatbeeld met een over rompelende winkelende drukte. Gouden bruidspaar te Noorden Echtp. Helder v. Capel Maandag 11 mei a.s. hopen de heer en mevr. Helder-v. Capel, wonende Voorweg 25 alhier, de dag te her denken, dat ze voor 50 jaar in de echt werden verbonden. Tezamen tellen zij 150 jaren, beiden genieten nog van een goede gezondheid en verheu gen zich er op met hun dankbare kinderen en kleinkinderen deze dag feestelijk te herdenken. Uit het gezin Helder zijn elf kin deren en 45 kleinkinderen geboren, die allen nog in leven zijn. De heer Helder is in Noorden geen onbekende, van 1915 tot en met 1946 is hij besteller geweest bij de PTT, verder vervulde hij nog vele andere functies, o.a. is hij 50 jaar bode ge weest van de coöp. Brandwaarborg- Ook in de andere zuidelijke toe- ganspoort van Nederland, Breda, is het druk geweest, speciaal met Bel gen en Fransen. Hier zijn naar ver houding zeer weinig Duitsers binnen gekomen, lie veelal zijn doorgereden naar het westen om de bollen te be kijken. „OORLOGSPELGRIMS" TE NIJMEGEN ONTVANGEN In Nijmegen zijn gistermiddag de deelnemers aan de 40ste Britse oor logspelgrimstocht van nabestaanden van Engelse doden ontvangen. In de periode van 1 tot 6 mei in Nederland zullen zij op ongeveer 30 Britse oor logskerkhoven de graven van hun gesneuvelde bloedverwanten bezoe ken. De pelgrimstocht staat voor de 40e Chinees aardewerk aan. maal onder de patronage van het Nederlands Oorlogsgravencomité in samenwerking met het „Britse Le gioen". Gistermiddag ontving het gemeen tebestuur van Nijmegen in het stad huis de 120 Britse gasten, in tegen woordigheid onder meer van Sir Paul Mason, ambassadeur van Groot- Britannië, het bestuur van het Ne derlands Oorlogsgravencomité, en de plaatselijke geestelijke, militaire en burgerlijke autoriteiten. De burgemeester van Nijmegen, mr Ch. M. J. H. Hustinx verwelkomde de Britse gasten en prees het beleid van de secretaris van het Britse Le gioen, de heer J. R. Griffin. Hij deel de hem mee dat het H.M. de Konin gin had behaagd hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau en speldde hem deze onder scheiding op de borst, onder spon tane toejuiching der 120 Britse gas ten. De heer J. R. Griffin sprak een dankwoord uit mede namens het Legioen voor de steeds door Neder land en vooral door Nijmegen be toonde gastvrijheid en welwillend heid. Hij toonde zich ook blij verrast met de Koninklijke onderscheiding. Als blijk van erkentelijkheid bood spreker aan de burgemeester van Nijmegen twee kostbare pullen van mij alhier, tevens 30 jaar penning meester van de plaatselijke Oranje vereniging en 21 jaar voorzitter van het ziekenhuisfonds. Mevr. Helder-v. Capel is een een voudige huisvrouw, tevreden met haar lot, zë heeft het niet altijd even gemakkelijk gehad, haar zorgen wa ren dikwijls zwaar, maar ze heeft zich er goed doorheen geslagen, on danks het zeer drukke gezin. Nu al hun elf kinderen zelf een gezin heb ben is het wel wat rustiger geworden, ze hopen nu nog wat jaartjes van hun rust te kunnen genieten, wat ze van harte gegund is. Woensdag 13 mei zal ter hunner intentie om 10 uur een H. Mis uit dankbaarheid in de parochiekerk van de H. Martinus te Noorden worden gelezen. Te Shepton Mallet in het Engelse graafschap Somerset is de Engelse krijgs raad reeds enige dagen bezig met de behandeling van de zaak tegen 13 „be woners" van de militaire gevangenis en detentie-barakken in deze plaats, die worden beschuldigd van muiterij met geweldpleging. De laatste twee getuigen a charge, kanonnier Morris van de koninklijke artillerie en chauf feur J. S. Lewington van de aan- en afvoertroepen, verschenen ter zitting met over het hoofd kussenslopen met kijkgaatjes om latere herkenning te voorkomen. Foto: een van de twee getuigen gaat het gebouw binnen, waar de zitting werd gehouden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7