KLIEKJES K2r zonder kringen Moeder liet ontsnapte kinderen onderduiken Vader „Abraham" is gebroken van KIEKJES Het voor j aarsbruidj e Opvoeding tot gezondheid begint op de kleuterleeftijd DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 a inwrijven laten drogen afborstelen helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. 'verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blendax (Advertentie! Een half jaar geëist Gistermiddag heeft de Officier van Justitie bij de rechtbank te Amster dam tegen de 42-jarige mevrouw J. K. B. uit Amsterdam zes maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, geëist, omdat zij in de pe riode augustusNovember 1957 vier van haar minderjarige kinderen, die uit gestichten of internaten waren ontvlucht, opzettelijk aan de naspo ringen van politie en justitie had ont trokken door ze op verschillende adressen te laten onderduiken. Verdachte, die van haar man was gescheiden en, zoals ze gisteren tij dens de zitting zei, met een andere man was ondertrouwd, gaf in grote lijnen toe, dat ze de kinderen had la ten onderduiken, toen zij bij haar om onderdak kwamen. Zij zelf kon ze niet in huis nemen omdat ze er geen plaats voor had. „Een moeder kan haar kinderen toch niet aan de politie uitleveren?" verweerde ze zich te genover de president. De 39-jarige E. H.H., die de kin deren in huis had genomen' en die enige tijd geleden voor dit feit te recht had moeten staan, zeide, als ge tuige gehoord, het niet over haar hart te hebben kunnen krijgen, dat kinde ren weg te sturen. Verdachte was een vriendin van haar en zij kende de kinderen al jaren. Haar man, de 32- jarige J. H., eveneens als getuige ge hoord, kon zich van zijn destijds in deze zaak afgelegde verklaringen niets meer herinneren. Hij kende ver liet blijft uw eigen geheimpje: 't Is verbazingwekkend, wat mooi, glan zend, fleurig haar verbetert aan uw ver schijning. 't Is wonderlijk hoe eenvoudig n dat kunt bereiken met POLYCOLOR- Kleurshampoo. Gewoon, thuis zelf uw haar wassen: De kleur wordt véél mooier, een grijs haartje verdwijnt! Keus uit 20 tinten. Doe 't zelf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur. Vraag het uw drogist of parfumerie. (1.95) LAHNEMANN - Laren N.H. - Postbui 18. Imp. van Polycolor K 2 r Plae Marjrec Aitor Blendax (Advertentie) aachte, die hij misschien twee keer had gezien, niet. De officier van justitie was van oordeel, dat de moeder de kinderen j had aangespoord uit de inrichtingen te ontvluchten. Zij had een slechte in- vloed op hen uitgeoefend. Daarom waren de kinderen ook uit haar mi lieu weggehaald. Verdachte nam geen genoegen met I de eis van de officier. Ze vond zich al I zwaar genoeg gestraft: geen van de I kinderen was nog bij haar in huis en i zelf had ze pas een zware operatie moeten ondergaan. De rechtbank zal 15 mei uitspraak doen. Koningin Juliana krijgf een nieuwe In verband met het feit dat de „va der Ab-aham", die donderdag tijdens het défilé op paleis Soestdijk aan ko-1 ningin Juliana is overhandigd na mens het historisch genootschap „Oud West-Friesland", door een ruk wind uit de doos is gevallen en in stukken brak, heeft de burgemees ter van Hoogwoud, de heer D. Bree- baart, in overleg met de particulier secretaris van de koningin aangebo den 'n tweede „Abraham" te overhan digen. Deze plechtigheid is vastge steld op maandag 4 mei a.s. 's mid dags drie uur ten paleize Soestdijk. EERSTE KERSEN ZIJN ER Op de fruitveiling te Eist zijn don derdag de eerste kersen aangevoerd door de kweker T. P. Rij kens te Eist Deze kersen brachten 16 cent per stuk op. Koper van deze primeur was de heer J. G. Visser te Leeuwar den. eerste „op afstand verwarmde" tomaten Ten gemeentehuize te Emmen is gistermorgen aan de burgemeester, K. H. Gaarlandt namens de coöp. af standsverwarming Erica in het nieuw tuinbouwcentrum Erica een kistje met eerste gekweekte tomaten aan geboden. De coöperatie, welke vrij wel alle nieuwe tuinbouwgewassen sinds januari van warmte voorziet, is een unieke /erwarming voor tuin bouwgewassen in Europa. Het rieuwe tuinbouv/contrum, waarin tal van tuinders uit het westen zich vestig den, zal 9 mei a.s. officieel door de commissaris der koningin in Drente, mr J. Cramer, worden geopend. We willen weer een nieuwe „table d'hóte" opdissen maar dan moet toch eerst de tafel van de vorige week zijn afgeruimd. We treffen daarop restjes aan van: 1) Koning Hoessein (op wereldreis) in Engeland, 22 april; 2) Doen melkbezorgers in flats ver antwoordelijk werk?, vrijdag 17 april; 3) Biljarttoernooi begon te Nijme gen, vrijdag. 24 april; 4) Prinses Irene bezocht K.M.A.-assaut, vrijdag. 17 april; 5) 2 Manusjes-van-alles hel pen elkaar, vrijdag, 24 april; 6) Ko ningin bij feestende studenten, don derdag, 23 april; 7) Een omstreden schepping nadert haar voltooiing, dinsdag, 21 april; 8) -en Hugo peinst ongestoord verder, idem; 9) Keizerlijke aanwinst, vrijdag, 24 april; 10) Ingrid voelt zich al thuis, zaterdag, 18 april; 11) Kunt u niet beter de deur nemen? idem; 12) De prins belangstellend voor Vrijheids strijders, dinsdag, 21 april; 13) Voor Castro, "vriendschap zonder verdrag, maandag, 20 april; 14) President De Gaulle komt handen tekort, zaterdag, 18 april. Degene, die door loting de uitge loofde prijs van vijf gulden kreeg toegewezen, is Joop Singeling, Van 't Hoffstraat 15b te Leiden. Hij krijgt zijn prijs zeer spoedig toegezonden. Een gat 11) is iets, dat er niet is. Daarom is 2) eigenlijk geen gat want er zit iets in. Zo betekenen lachende gezichten 5) niet altijd vreugde en plezier. Men kan ook lachen als er iets niet klopt 8). Een echt-vaderlands gebruik 1) wa.t kan het ook schelen: het is toch niet al goud 4) wat er blinkt 6). Wanneer men op een ho ger peil wil komen, dan kan men 12) soms gebruiken. In andere gevallen heeft 9) meer nut. Fragment 3) deed ons aan de meetkunde-les denken: het hoofdstuk van cirkel en straal. Zachter van toon is in ieder geval 10). Tot slot van dit liedje; een frag ment van een voertuig dat, gezien zijn registratie 7), wel iets weg heeft van een onderzeeboot. wAt doen moet. Kimt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant by-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop by uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. TROUWEN Is voor iedere vrouw één der hoogtepunten uit haar leven en het is volkomen begrijpelijk, dat zij aan die dag biezondere luister wil bijzetten. In weerwil van het feit, dat de ver vlakking ook reeds tot iwelijks- dag is doorgedrongen, met als ge volg dat er vele bruidjes zijn die „het maar eenvoudig doen", blijven er toch vele meisjes, die pertinent in het wit willen trouwen. Een groot aantal van haar vinden het voorjaar de juiste tijd om tot een huwelijk over te gaan, met als gevolg dat de burgerlijke en kerke lijke autoriteiten het in deze tijd het drukst hebben met echtverbintenis sen. Al is de witte bruidsjapon een traditioneel kostuum, toch heeft de mode ook hierop haar invloed doen gelden en we zien dat de tegen woordige bruidsjapon grote ver schillen vertoont met die van vroe ger. Onze illustratie toont een dergelij ke moderne bruidsjapon speciaal voor het voorjaarsbruidje. Het is een buitengewoon origineel geheel. Om te beginnen is de japon kort en hetzelfde geldt voor de 6luier, die tot slechts even over de schouders afhangt. De rok bestaat uit twee delen, te weten de rok die los neerhangt en vervaardigd werd van dezelfde stof als het lijfje en een tweede wijde rok van stijve tule, een snippertje langer dan de eerste. De taille is af gezet met een opgestikte band van een witte satijnachtige stof. Het bovendeel van de japon is een toonbeeld van eenvoud, een zacht rond uitgesneden hals en driekwart mouwen, waaronder korte hand schoenen. Buitengewoon leuk is de beves tiging van de korte sluier door mid del van een imitatieroos. Adviezen voor ouders en opvoeders Opvoeden is een tamelijk veelom vattende bezigheid, die zowel door ouders als door paedagogen wordt bedreven. Een kind moet niet alleen kennis verzamelen, het moet ook goede manieren leren. Een kind moet zich geleidelijk aanpassen aan de eiseD van het maatschappelijk leven Dan is daar ook de dokter nog die speciale wensen *en aanzien van de opvoeding heeft. Een kind ueeft een druk leven Goede gewoonten aankweken. De dokter wil dat het kind zoveel mogelijk wordt beschermd tegen ziekte en ongeval. Ten dele behoort dit nat- urlijk tot de direkte taak van ouders en onderwijzers, maar in velerlei opzicht moet de jeu ook zelf voor de gezondheid leren zorgen. In verband hiermee dient men bij de kinderen reeds vroeg gewoon ten aan te kweken, die de hygiëne van het lichaam en van de geest kunnen bevorderen. Het aandeel van de dokter in de opvoeding bestaat allereerst in het geven van adviezen wanneer de kin deren nog op de kleuterleeftijd zijn. Regelmatig bezoek van het consul tatiebureau voor kleuterzorg ver dient daarom alle aanbeveling. Beslissend voor het leven. De arts, die op zulk een consul tatiebureau zitting houdt, beschikt over meer tijd en gelegenheid om opvoedingskwesties te bespreken dan de huisdokter meestal heeft. Ziehier enige onderwerpen, die dan behandeld moeten worden: zin delijk maken, tanden borstelen, dag indeling, buitenspelen, slapen, kle ding en schoeisel, voeding, inenting tegen besmettelijke ziekten, naar de kleuterschool gaan. De gevolgen van zulk soort ge sprekken met de consultatiebureau- arts zijn dat de ouders bepaalde maatregelen nemen, maar ook en dat is misschien wel zo belang rijk dat de kleintjes zelf gewend raken aan orde en regelmaat. De kleuterjaren bieden hiervoor nu eenmaal het -este aangrijpings punt hiervoor: deze jaren mogen gerust eslissend voor het hele le ven worden genoemd. In z'n jeugd vertroeteld Nu gaat het bij de opvoeding tot gezondheid beslist niet alleen om gewichtstoeneming, een eoede li chaamshouding, een gaaf gebit of om voorkoming van infektieziekten. Het belangrijkste deel van de ge zondheidsopvoeding ligt misschien nog wel op psychisch terrein: de genees] undigen raken daar name lijk m er en meer van overtuigd. In veel gevallen van zenuwziekte bij volwassenen is de oorzaak im mers vaa gelegen in een liefdeloze, onverschillige, hardvocht:ge of juist in een vertroetelde bejegening die deze mensen van hun opvoeders ont vingen toen ze nog heel jong waren.. Gezonde geestelijke groei. Het ligt op de weg van de artsen om zenuwziekte te voorkomen, door dat zij d ouders bijbrengen wat zij moeten doen en laten om een ge zonde geestel'jke groei van hun zoons en dochters mogelijk te ma- -en. Meestal zal er meer nadruk val len op het .nalaten' dan op het doen: geen kleuters afranselen, maai hen ook niet naar de ogen zien of verwennen. Een kind opvoeden is moeilijker da- een kamer behangen, dan dui ven houden, dan een keuken schil deren. Een gesprek met deskundi gen is, als het opvoeden gaat zeer zekei op zijn plaats. dr. H. W. SCALONGNE. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN WE WEEK Eieren zijn op 't ogenblik goed koper dan ze ooi' geweest zijn en kunnen dan ook zowel bij de war me maaltijd als hij de lunch eens extra ingeschakeld worden. Gekookt of gebakken is niet de enige vorm waarin men eieren op kan dissen. Ze lenen zich uok uitstekend tot het bereiden van tal van gezellig uitziende, heerlijk smakende gerech ten, dJe zowe bij de lunch, bij de hoofdschotel, aan de warme maal tijd of als nagerecht gegeven kun nen worden. Deze week vindt U een boeren- omele4 en als desser' een schaim- omelet op 't weekmenu vermdd. ZONDAG: toas* met sterrekers en radijs; biefstuk met bloemkool en aardappelen; gevulde grapefruit MAANDAG: blo- mkoolsoep; boe renomelet, gebakken aardappelen, lofsla. DINSDAG: gehak-, spinazie, aard appelen; yoghurtvla. WOENSDAG: stamppot, rauwe an dijvie, schuimomelet. DONDERDAG: gebakken lever, p- pelmoes, rijd; havermoutpap. VRIJDAG: rijstcroquetten met «aas, sla, rauwgebakken aardappelen; 2. kleurenvla. ZATERDAG: bami; fruit. Recept: Gevulde grapefruit 2 Grapefruits, 2 appelen, 1 sinaas appel, banaan, 1 eetlepel rozijnen. De grapefruits doormidden snij den. Het vruchtvlees eruit halen en met een mesje het wit zoveel moge lijk van de schil afhalen. De appe len, sinaasappel en banaan schillen en in nette blokjes snijden. Het fijn verdeelde grapefruit er door doen en met dit mengsel de grapefruit- helften vullen. Wat ruiker erover strooien en de oppervlakte met schijfjes banaan m rozijntjes gar neren. Recept: Boerenomelet 4 Eieren, 4 lepels melk, 3C gr roomboter, 150 gr gekookte of verse groente, 1 uitje, 1 lepel peterselie, zout, peper. De ui in de roomboter fruiten, de groenteresten en de kruiden er bij doen en alles samen goed warm la ten worden. Over de groente ei met mei' losgeklopte eieren (waar aan iets zout en peper is toege voegd) gieten er de omelet laten stollen- en lichtbruin laten worden De omelet op een verwarmde scho tel overdoen. Wft gehakte peterse lie erover strooien. U weel ook niet alles De kurk op een thermosfles ver oorzaakt een muffe smaak aan de drank. Laat die kurk na gebruik van de fles er niet opzitten, maar zet hem in een bakje met helder water. Aanslag op glazen kunt u verwij deren door het glas een kwartiertje in verdunde azijn te leggen en mocht de aanslag ook binnenin zit ten, dan ook verdunde azijn in de karaf. Hardnekkige aanslag weg schuren met zand of zacht schuur middel. Goed naspoelen tenslotte is noodzakelijk. Kiemende aardappelen mogen niet in de schil gekookt worden in ver band met de aan 'ezigheid van so- laline in de kiemen. Dur deze „pie pers" schillen! Bij vlam in de pan, direct een goed passende deksel op en de vlam dooft. Geen water gebruiken. Bittere komkommers legt u, in stukker gesneden, een paar uur n het water en de bittere smaak is verdwenen. Over taai vlees kunt u een beetje water gieten, vermengd net cognac of brandewijn. Het taaiste vlees wordt ian mals. Uit sinaasappelen krijgt u meer sap door deze even op een warm hoekje van een haard of fornuis te leggen. Geef geen vuile melkflessen terug aan de melkboer, maar spoel de flessen eerst om me1 koud water en daarna met jen warm sopje. In een te grote kurk snijdt men een driehoedige inkeping, de kurk trekt in de flesopening vanzelf weer dicht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10