Ook in het nieuwe grensvoorstel wordt oppervlak van Leiden ruim verdubbeld UIT DE OMGEVING „APPÈL 3" Prof. de Quay legi de kaarten op tafel Naar een breuk met India? DINSDAG 28 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Leiderdorp kreeg zijn zin Zoals wij gisteren al meldden zijn er in de grenswijzigingsplannen rond Leiden ten aanzien van Zoeterwoude en Leiderdorp veranderingen geko men. Deze veranderingen zijn on langs nog in een vergadering van raadsleden uit de betrokken gemeen ten besproken door een gedeputeerde van de Provincie en het is wel duide lijk, dat aan de minister door G.S. een advies is uitgebracht, «dat een gelijke strekking heeft. Wij hebben gisteren en vanmorgen na het lanceren van dit bericht met verschillende instan ties gesproken en ecen tegenspraak, alleen bevestiging gehoord. Het blijkt nu wel, dat het onver moeibare streven van het gemeente- Ibestuur van Leiderdorp om van het verlies van de polders ten noorden van de bebouwde kom beloond is. De gemeente is van elk verlies gevrij waard gebleven, hetgeen eerder al door de burgemeester in een raads vergadering werd voorspeld. Niet voor niets had men in het door Lei den te annexeren gebied een uitbrei dingsplan geprojecteerd, dat de bouw van 30.000 huizen zou omvatten. Verdubbeling G.S. blijven echter kennelijk op het standpunt staan, dat Leiden, wat het getal hectaren betreft minstens ver dubbeld moet worden. Dit geschiedt ook onder druk van de Rijksdienst voor het nationale plan, dat destijds al bescheidener annexatie-voorstelle van G.S. heeft afgewezen. Men neemt hierbij in aanmerking dat Leiden in het Morskwartier met het verlies aan grond door geprojecteerde uitbreidin gen van de Leidse universiteit, nog maar ruimte overhoudt voor drie jaar bouwen. Bij het projecteren van een nieuwe grens heeft men ook aandacht willen schenken aan de rol, die de toekom stige hoofdwegen gaan spelen. Zy hebben een sterk scheidende functie. Met het nieuwe voorstel: het gebied tussen de Hoge Rijndijk ("inclusief de Hoge Rijndijk zelf), en de Spoorlijn LeidenUtrecht bij Leiden te voe gen, is men wel iets van dit oorspron kelijke idee afgeweken. Dit gebied steekt immers als een schier-eiland in het agrarische gebied ten zuiden van Leiden. LEIDERDORP Koninginnefeesten. Aan de voor avond op woensdag 29 april een mu zikale rondgang door de Leiderdorp- se Harmonie in het Zijlkwartier en het centrum. Donderdag 8 uur Ko- raalmuziek door de Leiderdorpse Harmonie met samenzang, naast de Herv. Kerk. 8.30 uur Verzamelen van de kinderen aan de Acacialaan voor de zanghulde om 9 uur bij de bur gemeester. 9.30 uur Kinderfeest in liet „Dorpshuis" en „Irene". 10 uur Muzikale rondgang door de Leider- dorpse Harmonie in het Tuindorp en het Doeskwartier. 10 uur Hindernis- rit voor auto's op het burgemeester Brugplein met puzzlerit door Leider dorp. 13.30 Kinderfeest in „Irene" en het „Dorpshuis". Des middags groot sportfeest op het gemeentelijk sport park. 13.30 uur Korfbalwedstrijd Ve- locitas (L.)TOP (Sassenheim). 14 uur Voetbalwedstrijd RCL 1Kou dekerk 1 (de baten komen ten goede aan het Comité Ouden van dagen). 14 uur Tennisshow georganiseerd door de Leiderdorpse Tennisver. „De Munnik". O.a. zal hieraan deelnemen de ex-kampioen van Nederland L. Karamoy. In de pauzes demonstraties van de gymnastiekvereniging „Spar ta". 15.45 u. Lossing van duiven dooi de Duivensportver. „De Rijnklievers". 15.30 uur Mars door het centrum van de Chr. Harmonie „Concordia" uit Boskoop. 16 uur Optreden van de Chr. Harmonie „Concordia" met me dewerking van de Drumband en het Meisjesklaroencorps op de Acacia laan. 20.00 uur Feestavond in het Dorpshuis, welke wordt verzorgd door het Leidse muziek- en toneelge zelschap „Sempre Avanti's Jong en Jolig" met een muzikale show en een klucht: „Je moet er niet mee spelen". Geboren: Jacoba Magdalena Maria dr van A. A. M. van Nunen en C. A. T. M. de Koster; Johanna Wil- helmina dr van G. van der Zwan en J. W. Spies. Getrouwd: Paulus Verra en Eliza beth van Weelden; Adriaan Tissink en Margje den Hollander; Frederik Modderkolk en Marretje van de Groep. Z0ETERW0UDE- LEIDERD0RP Feest van de Arbeid. De K.A.B. afd. Zoeterwoude-Leiderdorp wil het winter-program besluiten met de vie ring van het feest van de arbeid op zondag 3 mei a.s. Ter gelegenheid daarvan werd zondag reeds door de onder-afdeling „Liefde voor Toneel" een opvoering gegeven van het blij spel in drie bedrijven „Dominee wint de pot". Het was een spel vol verrasingen, dat bijzonder goed werd gespeeld. Het ging om het al of niet accepteren van de pot, door de dominee, die door zijn kinderen de gelukkige win naar van 25000 pond was geworden. Voorzitter Goddyn dankte namens allen de spelers voor het goede spel en wenste hun bij a.s. zaterdagavond uitvoering hetzelfde succes. Hij vroeg grote belangstelling voor de kerke lijke viering op zondag a.s. De H. Mis zal dan worden opgedragen om kwart voor negen uur, waarna een feestelijk ontbijt zal worden gehou den in het parochiehuis „De drie eendjes". Compensatie Maar met dit voorstel heeft men een compensatie trachten te vinden voor het feit, dat Leiderdorp aan Lei den geen grond ging afstaan. Het ge volg is, dat aan Leiden toevloeiende getal hectafen slechts honderd minder zal jrden. Dit blijft méér dan een verdubbe ling, n.l. van 1.282 hectare tot 2720 ha. VoLgens het voorstel, waarover straks ie Tweede Kamer een oordeel moet uitspreken, nadat eerst de ka mercommissie een wetsvoorstel heeft voorbereid en de minister er een heeft opgesteld, zal Oegstgeest twee gedeel ten van zijn grondgebied moeten af staan, n.l. het gebied van de Hoge Morsch (de nieuwe grens zal langs de Rijnzichtweg komen te lopen), ter wijl ook de gehele Broek en Simon- tjespolder Leids zou worden. De gemeente Voorschoten gaat een gebied, begrensd door de Rijn en de Rijkswegen 4 en 4ib, afstaan. In de grenswijzigingen komen voor Zoeterwoude eigenlijk geen verande ringen, tenminste niet het getal hec tare. Het gebied Hoge Rijndijk im mers zou men oorspronkelijk aan Lei derdorp hebben moeten afgeven. Dit is dus nu Leiden geworden. Voorts zou Zoeterwoude aai. Leiden moeten afstaan het deel begrensd door de Rijkswegen 4b en 4a en de spoorbaan LeidenAlphen. L U I STER 29 april radio 298 m. 20.0S-21.II uur. Uitzending hoofdprijzen raadpleeg gratis vanaf 4 mei op verkoopadressen TREK KINGS LIJSTEN Ook verkrijgbaar door middel van GIRO 18 „Appèl", Rotterdam f 0,25 Bestel reeds nu! (Advertentie) HILLEG0M Gestolen van collega's. Door de Rijkspolitie alhier werd de 27-jarige, gehuwde fabrieksarbeider A. A. W., wonende te Bennebroek, werkzaam alhier, aangehouden omdat hij ver dacht werd van diefstallen van zijn collega's, zoals ook op zaterdag j.l. van een portemonnaie met inhoud. Nadat hij een bekentenis had afge legd werd hij op vrije voeten gesteld, De drukte tijdens het weekeinde. Er hadden een vijftal kleine bot singen plaats, van achterbumper te gen voorbumper en omgekeerd. Slechts tegen één automobilist werd procesverbaal opgemaakt, omdat zijn remmen niet in orde waren en de botsing daardoor ernstiger dan nor maal. KATWIJK AAN DEN RIJN Demonstraties De sportvereni ging „Katwijk aan den Rijn" zal op Koninginnedag, donderdag a.s., op het plein bij de school Narcisstraat een grote turndemonstratie geven. Dit sportgebeuren zal om kwart over elf beginnen. Dezelfde vereniging neemt donderdagmiddag met een ploeg deel aan de districtsturnde- monstratie van het K.N.V.G., die om half twee in de Leidse Hout te Lei den zal plaatsvinden. De sportver. „Katwyk a. d. Rijn" zal hierbij met de gTootste groep van het gehele distric uitkomen. Brand In een hooischelf, staan de in de Nieuwe Zanderij, brak zon dagnamiddag brand uit. Politie en brandeweer werden direct gealar meerd en waren spoedig ter plaatse Daardoor was men de brand vrij spoedig meester. Dit neemt nie weg, dat de schelf voor het ootste ge deelte verbrandde, hetgeen voor de tuinder een schadepost van ruim 500.opleverde. Brandstichting wordt vermoed. De daders zijn nog onbekend. Bromfietsdiefstallen opgehelderd De politie te Amsterdam hield op verzoek van de Katwijkse politie een personage aan, dat er van ver dacht werd in januari 1.1. in Kat wijk een oromfiets te hebben gesto len en deze bij een Amsterdamse handelaar te hebben verkocht. Hij werd naar Katwijk gebracht en ver hoord, waarna hij niet alleen voor dit feit een beketenis aflegde doch tevens bekende, ook in Den Haag bromfiets te hebben gestolen. Deze kon bij een Katwijkse handelaar ach terhaald worden. Ook in Amsterdam had hij, zo bleek bij dit verhoor, eenzelfde vergrijp te hebben ge pleegd. Na het verhoor is de dief voor de officier van justitie geleid. avond te 8.30 uur openluchtfilm- voorstelling op het plein achter „De Zeeleeuw", donderdagmorgen Ko- raalmuziek vanaf de toren van de Ned. Herv. Kerk, optocht van de schoolkinderen, die op het kerkplein een aubade zullen brengen aan het gemeentebestuur. Voorts zullen er in de morgenuren en in de namid dag een aantal volksspelen plaats vinden. VOORSCHOTEN OVERDRACHT EERSTE „GOEDKOPE WONINGEN" Zaterdag 9 mei a.s. precies een jaar nadat de gemeenteraad van Voorschoten zyn fiat gaf a.\n de voorgenomen bouw van 87 goedkope woningen, zal burgemeester C. J. v. d. Hoeven de sleutels van de eerste zeven van deze woningen aan de nieuwe bewoners uitreiken. Deze nieuwe woningen liggen in een blokje, dat deel uitmaakt van de bebouwing aan de Prof. Asscher- laan, de Van Heuven Goedhartstraat, de Chr. Huygensstraat en de Oranje boomstraat. Het betreft hier de woningen, die naar eigen ontwerp gebouwd wer den door de heer J. de Graaff. De officiële overdracht van de sleutels vindt plaats des middags om half vijf, voor de nieuwe woningen. WARMOND Beoordeling bloemmozaiëken De op uitnodiging van de VW Warmond in deze gemeente gelegde bloemmozaiëken werden door een commissie, bestaande uit de heren Pieter Geraedts en A. J. Warburg als volgt beoordeeld: eerste prijs: het land- en tuinbouwinstituut „Warmonderhof" (komt daardoor voor de tweede maal in het bezit van de wisselbeker); tweede prys: het gemeentepersoneel. N00RDWIJK ORANJEFEESTEN Het programma van de oranje feesten te Noordwijk-binnen is als volgt: van dinsdag tot en met don derdag étalage-wedstrijd. De keu ring door een deskundige jury vindt hedenavond plaats. De uitslag zal donderdagmorgen bekend worden gemaakt, omdat de inwoners van Noordwijk in de gelegenheid worden gesteld, eveneens de étalages te keuren tot woensdagavond. Voor hen, die de uitslag van de jury eve naren of het dichtst benaderen zijn negen waardebonnen door de O.V. beschikbaar gesteld. Donderdag: 8 uur Koraalmuziek vanaf de toren; 9.30 uur optocht van de schooljeugd door het dorp; 10.15 uur aubade aan het gemeentebestuur; daarna trek ken de kinderen naar hun school, alwaar deze een tractatie krijgen aangeboden. Te 2 uur: balonnen- wedstrijd bij de Lijnbaanweg; daar na worden postduiven gelost door de postduivenvereniging „Steeds Sneller". Van 4.305.30 uur receptie in het raadhuis ter gelegenheid van het gouden bestaansfeest van de plaat selijke Oranjevereniging. Te 8.30 uur muzikale rondgang van 4 mu ziekkorpsen vanaf het Juvenaat, elk korps heeft een aparte route door het dorp om weer te samen te ko men op het gemeentelijk sportpark aan de Van Panhuysstraat, voor het geven van een grootse taptoe. Na afloop van de taptoe volgt een schitterend vuurwerk. Het programma voor Noordwijk aan zee luidt als volgt: woensdag- SASSENHEIM Jaarlijkse ouderavond K.A.J. Zondag jl hield de KAJ wederom een ouderavond. De avond bestong uit twee delen. Een toneelstuk en daarna een pezellig samenzijn. De avond werd geopend met een kort woord door de voorzitter, Kees Hoorn. Het was jammer, dat de opkomst niet zo groot was als vorig jaar, maar dit zal wel gelegen heben aan de drukte in de Bollenstreek. Het toneelstuk heette „Het huis houden van de Kolonel". Het werd prima gespeeld door alle personen, maar op één speler mogen wij qog wel bijzonder de aandacht vestigen nl. op Greetje, het keukenmeisje. Deze rol werd bijzonder goed en leuk vertolkt. Het geheel stond on der regie van de heer P. G. v. d. Kraan. Het gezelschap werd met een hartelijk applaus bedankt. Hierna werd de avond besloten met gezellig samenzijn tot middernacht. Hierbij zorgden „The game Players" voor de muziek. Z0ETERMEER ZILVEREN PROFESSIEFEEST ZUSTER RODRIGUEZ. Vrijdag 1 mei a.s. viert de eerw. zuster Rodriguez, hoofd van de R.K. kleuterschool alhier, haar zilveren professiefeest. Door omstandigheden zal dit feest reeds morgen, 28 april, gevierd worden. Zuster Rodriguez is vanaf 1951 hoofd van de kleuter school. In deze tijd is, mede door het harde werken van zuster Rodriguez, de school geweldig gegroeid. Telde de kleuterschool in 1951 nog slechts één klas, nu zijn er vier klassen met rond 150 leerlingen. De vurige wens van de feestelinge is een nieuwe school met moderne inrichting. Aan de totstandkoming hiervan wordt hard gewerkt, maar aangezien verklaringen voor de bouw van een nieuwe school door het rijk niet worden verstrekt, zal het nog wel geruime tijd duren eer haar wens in vervulling gaat. 's Morgens te 8 uur is er een H. Mis, waarby ook de kleuters aanwezig zul len zijn. Tijdens de morgenschooltijd vieren de kleuters het feets op school, 's Middags vindt de huldiging van zuster Rodriguez plaats in het parochiehuis. Hierbij zullen naast de genodigden en de kleuters ook de ouders van de kinderen tegenwoordig zijn. Na afloop van de feestelijkheden tot 4 uur is er in het parochiehuis ge legenheid de jubilaresse te feliciteren. „St. YVillibrordus". - „St. Willi- brodus" hield een algemene leden vergadering in „De Jonge Prins", waarvoor helaas, niet veel belang stelling bestond. De waarn. voorzit ter, de heer W. Bierman, leidde de nieuwe voorzitter, de heer A. Bolle- boom, in. Spreker uitte zijn vreugde over het feit, dat nu door een jon gere de voorzittershamer wordt ge hanteerd. Na voorlezing van het ver slag van de vorige vergadering was het woord aan de hoofdbestuurder de heer C. Heynen. Aan de hand van gestelde vragen sprak de heer Heynen over de werk tijdsverkorting, de huurverhoging en de bezitsvorming. De propaganda vormde een apart onderdeel van de vergadering. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot de oprichting van een propaganda- club, waarvan de leden in groepjes van twee op huisbezoek zullen gaan. Met het nieuwe seizoen, in septem ber dus, zal hiermede begonnen wor den. Door verschillende omstandighe den is het niet mogelijk binnen kor te tijd een propagandafeestavond te houden. Dit zal dus eveneens tot het najaar worden uitgesteld. Met een hartelijk dankwoord werd de verga dering door de nieuwe voorzitter ge sloten. (Ongecorrigeerd) Ontvoerders van „Propria Cures redacteur veroordeeld Vijftig gulden boeie De rechtbank te Den Haag heeft hedenmorgen de Delfse studenten P. L. M. K., A.P.J.G. en A.S.A.M.P. veroordeeld tot een geldboete van vijftig gulden of tien dagen hech tenis. Deze drie studenten was ten laste gelegd de Amsterdamse student H. A. H. Leupen op 24 oktober van ver leden jaar wederrechtelijk van zijn vrijheid beroofd en beledigd te heb ben. De Amsterdamse student had de woede van de Delfse studenten opge wekt met een artikel in het studen tenblad „Propria Cures" waarin hij een anti-katholiek artikel had ge schreven. De rechbank verklaarde van oor deel te zijn, dat niet van een weder rechtelijke vrijheidsberoving gespro ken kan worden. Van ouds bestaan er namelijk onder studenten gebrui ken die strikt genomen gepaard gaan met vrijheidsberoving. Ook ten aan zien van de ontvoering en het klem men in een schandblok acht de recht bank de normen niet overschreden daar ook dit onder leden van een studentenvereniging wel meer ge beurt. L. was eveneens lid van een studentenvereniging. De grenzen der betamelijkheid zijn evenwel over schreden door het aanbrengen van een tonsuur en de rechtbank is van oordeel, dat hier sprake is van mede plichtigheid aan eenvoudige beledi ging. De inhoud van het betreffende artikel in „Propria Cures" was welis waar, aldus heet het in de uitspraak beschamend van inhoud, doch de be lediging van de een kan de beledi ging van de ander nimmer rechtvaar digen. SPORT AUTOMOBILISME Tal van slachtoffers Het „onmogelijke" is gebeurd Maus Gatsonides moest het heden morgen zuchtend toegeven „het klassement van de elfde Tulpenral- lye wordt op de weg gevormd", wa ren zijn woorden. En inderdaad, reeds na de eerste rallyenacht is het „leed" niet te overzien. Tot aan Valence, gelegen in de Cevennes, ging alles goed. Weliswaar regende het wat, doch het gemiddelde van 60 km. per uur was best te halen. Slechts een en kele équipe had in de eerste 700 km. van de rit strafpunten opgelopen. En toen gebeurde het: in een tra ject van nog geen 60 km. viel de grote klap. De controleurs van St. Agrève konden hun ogen nauwelijks geloven, slechts zeven van de 164 op Monthléry gestarte équipes passeer den deze tydcontrole op tijd, alle an dere liepen strafpunten op. Cracks als Hans Tak, met zyn machtige Mercedes 300 SL, en Maus Gatsoni des, met zijn felle Triumph TR 3, konden het gemiddelde van 60 km per uur niet draaien. Piet Nortier heeft stellig niet overdreven toen hij zei: „om deze Tulpenrallye zonder strafpunten uit te rijden moet je een heel bekwaam coureur zijn". Dat staat nu al vast, na één enkele rallyenacht. Hoe fel de strijd tussen de deel nemers dit jaar wel is, wordt alleen al bewezen door de resultaten van de klassementsproeven. Slechts twee équipes zijn er in geslaagd in hun klasse beide proeven te winnen. Dat waren Tak—Swaab en Poll—Schorr. In vrijwel alle klassen waren de onderlinge verschillen heel erg klein. Vroeg in de ochtend kwamen de rijders in Avignon aan, het meest zuidelijke punt van de rallye. Daar- Moeilijk zich voor vier jaar le binden In een onderhoud met de pers van morgen heeft prof. de Quay nog medegedeeld, dat hij van het begin af aangestuurd heeft op een program, gebaseerd op een Chr. Sociaal be leid. Of een brede basis daarvoor ook waarborg zou zijn geweest, hangt zijns inziens af van de personen, die in het kabinet zouden zitting nemen. Voorts heeft hij gestreefd naar een zogenaamd extra-parlementair kabi net. Daartoe pleegde hij overleg met fractie-voorzitters aangaande enkele punten van het beleid. Daarna heeft hij naar personen gezocht. Op verdere vragen antwoordde de ex-formateur, dat als de toekomstige formateur inlichtingen wil van hem, hij die zo volledig mogelijk zal ver strekken. Op een vraag of het jujst is, dat gedurende de eerste bijeen komst van candidaatministers op za terdag j.l. reeds bleek van belang rijk meningsverschil antwoordde prof. De Quay ontkennend. Een concept-program was in grote lijnen gereed, maar aldus de heer De Quay een program kan eerst worden vastgesteld wanneer alle be trokkenen het eens zijn. Er is, uitsluitend informatief, ge sproken over de vraag of de buiten landse 'conomische betrekkingen in een apart departement zcuden moe ten worden ondergebracht, of onder een minister zonder lortefeuille. De vraag werd ook gesteld waarom prof. De Quay is blijven zoeken naar een minister van economische zaken uit de K.V.P. nadat reeds verschei- denen van die politieke richting had den geweigerd. De ex-formateur antwoordde hier op, dat hy het redelijk vond, aan de K.V P. een recht toe te kennen op één departement in de driehoek: fi nanciën, sociale zaken en economi sche zaken. Wat de extraparlementaire aard van het kabinet, dat hij hoopte te vormen, betreft, zeide prof De Quay nader, dat men met die naam: extra parlementair een beetje voorzichtig moet zijn omdat men een regering, De besloten vergadering van het volkscongres, te Peking, waar de af gevaardigden opnieuw kritiek op India's „expansionisme" lieten ho ren. heeft dinsdag een resolutie over Tibet aangenomen, waarin wordt aangedrongen op een spoedige be ëindiging van de abnormale betrek kingen tussen China en India De re solutie, eenstemmig aangenomen en luide toegejuicht door de afgevaar digden, geeft uitdrukking aan de spijt over de „recente bijzonder on vriendelijke uitlatingen en daden van bepaalde Indiase poUtici die zich met China's binnenlandse aangele genheden bemoeien". 4'/t JAAR MET AFTREK VOOR DOODSLAG OP „FINSE HENNI". Wegens doodslag op de 27-jarige „Finse Henni", een vrouw uit donker Amsterdam, heeft het gerechtshof te Amsterdam vanochtend de 37-jarige zeeman Frans F. E., overeenkomstig de eis, veroordeeld tot 41/» jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Na eén eis van vijf jaar met aftrek voor doodslag had de rechtbank de zeeman terzake van eenvoudige mishandeling met dodelijk gevolg veroordeeld tot 3'/s jaar met aftrek. De officier was van dit von nis in appèl gegaan. „AFFAIRE M POSTSTRAAT" VOOR DE RECHTER Kori geding opgeschort Naar aanleiding van het rumoer, dat enige tijd geleden ontstond over de bebouwing van tuinbouwgronden in het uitbreidingsplan van de Mari- nus Poststraat te Valkenburg, had de pachter van de gronden, de heer De Vries Azn. te Valkenburg, een kort geding aanhangig gemaakt bij de Haagse Rechtbank. Dit kort geding zou hedenmorgen gehouden worden. Als pleiters waren aangezocht voor de pachter mr. W. C. v. d. Brink en namens de bouwondernemers, het bouwbedrijf Lange Van der Plas te Oegstgeest, mr. W. M. A. Kalk man. Naar wij vernemen, is het proces uitgesteld omdat er zeer recent opnieuw overleg gevoerd wordt tus sen pachter, eigenaar en bouwbedrijf. Zoals men weet,. g»ng de pachter van de betreffende gronden niet accoord met de plaats van het uitpad. die de gemeente Valkenburg had aangebo den en waarover in eerste instantie overeenstemming was bereikt. De zaak werd nog gecompliceerder door inmenging van „een buiten staander" en doordat drie tuinders en tien van hun werknemers de reeds uitgezette bestekpaaltjes van het land verwijderden. Naar aanlei- Het kabinet der koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft heden ochtend voor een conferentie in het huis „Ten Bosch" achtereen-volgens ontvangen mr J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer, mr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer en dr A. A. L. Rut gers, vice-president van de Raad van State. De koningin heeft voor hedenmid dag achtereenvolgens uitgenodigd voor 'n conferentie in het huis „Ten Bosch" de fractievoorzitters van de Katholieke Volkspartij, van de Par tij van de Arbeid, van de Volksparty voor Vrijheid en Democratie, van de Antirevolutionaire Party en van de Christelyke Historische Unie, resp. de heren prof. mr. C. P. M. Romme, mr J. A. W. Burger, prof. mr P. J. Oud, dr J. A. H, J. S. Bruins Slot en dr H. W. Tilanus. welke steunt op de meerderheid van het parlement ook parlementair zou kunnen noemen. Overigens acht de ex-formateur formele bindingen van de fracties bijzonder moeilyk en ge vaarlijk. De dynamiek van deze tijd is zo groot zeide hij met zovele gro te, wisselende problemen, dat het bij zonder moeilijk is zich voor vier ja ren vast te leggen. Alle opkomende problemen dienen in overleg met een zelfstandige volksvertegenwoordiging geregeld te worden. Het departement van zaken over zee was niet meer in het schema >p- genomen. Er moet naar worden ge streefd, het aantal departementen zo klein mogelijk te houden. Voor de zaken van de West is geen apart de partement meer nodig en de proble men, samenhangende met Nieuw Guinea zijn gemakkelijk onder een ander departement onder te brengen. Ten slotte antwoordde prof. De Quay nog op een desbetreffende vraag, dat na het zoëven genoemde essentiele verschil van mening over de binding der fracties met de voor zitter van de fractie van de Party van de Arbeid niet meer over pro grampunten is gesproken. Prof. De Quay eindigde dit ge sprek met er de nadruk op te leggen, dat de medewerking van alle per sonen, met wie hy te maken had, van dien aard was, dat de sfeer der besprekingen uitstekend was te noe men. na kregen de équipes het tenminste j dmg van deze laatste zaak werd iets gemakkelijker. Maar ook de door de politie proces-verbaal opge- Jura, die via Gap en Grenoble werd maakt. bereikt, bestond uit een aaneenscha keling van bochten, als dan niet van het haarspeld-type. In de avond komt de karavaan in de Vogezen aan, waar, bij Belfort, het gevecht opnieuw in volle hevig heid zal ontbranden. Want dat staat vast: Piet Nortier zal zijn zin krij gen: deze rallye wordt op de weg beslist. De president van de Haagse Recht bank zeide hedenmorgen, het te be treuren, dat deze laatste verwikke ling een strafzaak tot „droef gevolg" zou hebben, die niet ongedaan ge maakt kan worden. Het kort geding Marktberichten LEIDEN. 28 april. Varkens. Aan voer 147 vette varkens. Notering per kg., levend gewicht: zware varkens 1.601.35, lichte varkens 1.661.69, slagersvarkens 1.701.72, zeugen geen notering. Handel vlot. BODEGRAVEN. 28 april. Kaas. Aanvoer 24 partijen. Notering: eerste soort /2.10ƒ2.22, tweede soort 1.90 —2.09, extra kwaliteit tot 2.30. Han del traag. ROTTERDAM. 28 april. Vee. Aanvoer 4618; weektotaal 6492. 400 Vette koeien, 1251 gebruiksvee, 440 vette kalveren, 31E. graskalveren, 1761 nuchtere kaïveren, 32 varkens, 21 bigden, 87 paarden, 2 veulens, 166 schapen, 83 lammeren. 56 bokken en geiten. Vette koeien 320355, 300 318, 280294; vette kalveren 280 300, 260280, 220260; graskalveren 470, 400 300; nuchtere kalveren 75, 65, 50; slachtpaarden 260, 230, 210; schapen 120. 90, 70; lammeren 125, 90, 65; melk- en kalfkoeicn 1350, 1100, 1000; varokoeien 980, 800, 700; vaarzen 1000, 850, 650; pinken 690, 560, 425. Vette koeien aanvoer ge woon, handel kalm, pryzen als gis teren, vette kalveren aanvoer ruim, handel vlot, prijshoudend; graskalve ren aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen ongewijzigd; nuchtere kalveren aanvoer even minder, han del willig, wat sty ver in prUs; slacht paarden aanvoer iet: groter, handel traag, niet geheel prijshoudend; scha pen en lammeren aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen con stant; melk- en kalfkoeien aanvoer iets minder, handel goed, ruim prijs houdend; varekoeien aanvoer flink, handel redelyk, vooral niet lager in prys; vaarzen en pinken aanvoer ge woon. handel matig, Driizen stabiel. ROELOFAFENDSVEEN. 27 aoril. Bloemen. Anemonen 1626, Iris sen 4883, Narcissen 1024, Free- sia's 2073. Dhornnicum 1128, Pv- rethrum 1.201 65. Lathvrus 4168, tulpen Piccadilly 2944, Golden Har vest 2463, Rose Copland 2247, Carara 28—51, Fdith Eddy 24—39, Kleurenprarht 5159. Couleure Car dinal 2041, Rijnland 3054. Bonan za 4047, Reforma 3354, China Pink, 35—46, White Sail 21—35. Ph. Snowdon 3144, Elisabeth 3542. W. Pitt 29—53, Heraut 26—30, Red Pitt 3951 per bos. Parkiettulpen 30 59, Am. Anjers 1525 per stuk. Groente. Kropsla I 9 7013.80, idem II 5.00—9.00, radiis 7 50, rabar ber 9.0012.00, peulen 410.00 per 100. Aardbeien I 0.951.15, idem II 60 1.05 oer doosje. TER AAR. 27 april. Groente. Peulen 3.20—3.90, idem B 2.50—2.90, kassnijboncn 2.10—2.70, pinazie 0.22 0.37, postelein 0.580.64, rabarber 0.100.12, andijvie 0.40—0.54, prei 0.100.13, stoofsla 0.10—0.16, witlof 0.240.35, aardappelen 0.110.13, waspeen 0 15 alles per kg. sla A. 10.80 —18.40, idem B 5.40—9.60, idem C 5.007.50, alles per 100 stuks. Bloem kool A 0.66—0.85. idem B 0.44—0.64, idem C 0.25—0.27. idem stek 0.16, komkommers B 0.420.46, idem C 0.34—0.42, idem D 0.31—0.32, idem stek 0.16—0.29, alles per stuk. Radijs 0.050.09, per bos. Stoofsla 0.50— 1.10 per kist. Aardbeien 1.50 per doosje. VINKEVEEN. 27 april. Groente. Postelein 49—60, Prei 14--16, Rabar- ber 915, Spinazie 2024, Stoofsla in >JpillU£lc i*\ril, QlUülSld zal op 19 mei a.s opnieuw in behan-1 15—17, Witlof B II 29—32 cent per deling komen, mits de belanghebben- kg. Komkommers II 3149, Sla 6—16 den voor die tijd nog met tot over- cent per stuk. Radijs 5—10, Selderii eenstemming zyn gekomen. 1 6 cent per bos.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3