3)e CeidóeSou/fccmt alles Geen persoon, partij of fractie kan verantwoordelijk worden gesteld Nehroe Directeurswisseling aan de IN.V. ,De Leidsche Courant' Nehroe neemt stelling tegenover Peking Gebed voor Concilie DINSDAG 28 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14698 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonncm., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. slikt niet Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p num. Telefoontjes f 1.50 Kabinetsformateur na mislukking: Lange tijd was te wijten aan persoonlijke weigeringen Prof. de Quay, de kabinets-formateur heeft het opgegeven. Dit gerucht ging gistermiddag door Den Haag.. Tegen de avond werd het bevestigd door een bericht van het kabinet van de koningin: prof. dr. J. E. de Quay, heeft aan Hare Majesteit verzocht ontheven te mogen worden van de opdracht een kabinet te formeren. De koningin heeft het verzoek van de formateur ingewilligd. De moeilijkste kabinetsformatie van na de oorlog is hiermede dus nog niet tot een eind gekomen. Prof. de Quay heeft met de voorzichtigheid van een jongleur een toren opgestapeld. Het leek alsof hij zou slagen. Zaterdag j.l. waren er reeds kran ten, die aankondigden dat de formateur geslaagd was en die wisten te mel den hoe het kabinet van ministers er uit zou gaan zien. Het is alles ijdele praat geweest. A R. kon tóch nief mee De beslissing ligt nu weer in han den van de koningin en er is niemand, die op dit moment kan zeggen welke kant de formatie nu zal uitgaan. Gis teravond al ontving de vorstin de de missionaire minister-president prof. Beel. Namen van Ir. Staf en prof. Zijlstra worden genoemd als de nieu we formateur. Een der oorzaken van het vastlo pen van mijn pogingen is gelegen in de lange tijd, welke zij in beslag na men. Deze lange tijdv. was eer te wijten aan persoonlijke weigeringen zowel als aan de interne tegenstel- j lingen bij bepaalde groeperingen, I aldus vanmorgen prof. De Quay op i een persconferentie. Het tijdverlies, geleden door ver- schillende weigeringen, achtte de ex-formateur overigens begrijpelijk. Voor de betrokkenen zaten er vaak heel grote persoonlijke consequen ties aan vast. Komen er dan ver scheidene weigeringen achter elkaar, dan komt er een zekere devaluatie in de functie, waarvoor de betref fende personen zijn aangezocht. Prof. De Quay legde er echter de nadruk op, dat niemand dergenen, die weigerden, enig verwijt treft. Over interne moeilijkheden in be paalde groeperingen wilde de heer De Quay zich niet uitlaten om het voor zijn opvolger niet nog lastiger te maken. Er is dus niemand aan te wijzen, aldus prof. De Quay, die de zaak kapot gemaakt heeft. Geen per soon, partij of fractie kan verant woordelijk worden gestéld voor de mislukking. Prof. De Quay nam gisteren zijn besluit tot beëindiging van de for matie, nadat de A.R.-candidaten Ha- zenbosch en Biewenga hem hadden gezegd, dat zij zich ongerust maakten over de ontwikkelingen van het for matie-proces en deelname weigerden. Zij vroegen zich nl. af of bij de uit eindelijke samenstelling van het ka binet het door de A.R. voorgestane sociaal christelijk beleid wel zou kun nen worden verwezenlijkt. Zij betwijfelden voorts of dit ka binet wel voldoende regeringskracht zou bezitten, gezien de huidige sa menstelling van de Tweede Kamer. Drs Hazenbosch heeft de formateur al j eerder laten weten, dat hij zijn be slissing over het al dan niet meedoen aan dit kabinet pas bekend zou ma ken, nadat de samenstelling van het volledige kabinet bekend zou zijn. Nadat een aantal verschuivingen hadden plaats gevonden, waardoor ook minister Zijlstra van het toneel was verdwenen, heeft drs Hazenbosch gesproken over de verontrustende gang van zaken in de formatie. Het is ook wel dudelijk, dat de heer Hazenbosch, die de functie bekleed van secretaris van het C.N.V., gaarne had gezien, dat de K.A.B. sterker was vertegenwoordigd in het kabi net. Toen dit niet mogelijk bleek te dit moment eerst in beraad gingen. Het overleg met prominente A.R.- figuren heeft vele uren geduurd. Te gen één uur gistermiddag gingen de beide A.R.-candidaten naar de for mateur om hun afwijzende besluit mede te delen. Prof. de Quay heeft het formeren precies één maand volgehouden. We hebben een aantal politieke leiders gevraagd naar hun mening over het teruggeven van de opdracht tot kabinetsformatie door prof. De Quay. Dr. H. W. Tilanus, fractieleider van de C.H.-fractie in de Tweede Kamer zei: „het is in hoge mate teleurstel lend, dat de formatiepoging van prof. De Quay is mislukt. Ik heb alle moei te gedaan hem bij zijn pogingen te helpen". De heer Tilanus zeide voorts zich uiteraard nog niet te kunnen uitlaten over de verdere ontwikke lingen. Prof. Oud, voorzitter en fractie leider van de V.V.D.: „ook ik acht het in hoge mate teleurstellend, dat prof. De Quay niet is geslaagd. Van onze zijde is hem alle medewerking ver leend. Grote waardering heb ik voor de volharding, waarmede prof. De Quay zijn taak heeft verricht. Over hetgeen thans staat te gebeuren, moet ik eerst even rustig nadenken. Mr. Burger, fractieleider van de P.v.d.A.: „ik geef er de voorkeur aan geen commentaar op de jongste ont wikkelingen te geven. De P.v.d.A. is overal buiten gehouden". Mr. van Doorn, voorzitter van de K.V.P.: „het is inderdaad bijzonder teleurstellend, maar ook merkwaar dig, dat het de zeer volhardende en bekwame prof. De Quay niet is ge lukt om uit voldoende kringen steun te krijgen in die zin, dat men met mensen van vereiste kwaliteit is kun nen komen". j In de buitengewone vergadering van aandeelhouders van de N.V. „De j Leidsche Courant", heden gehouden, werd, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze met ingang van 1 juni ontslag verleend aan de directeur, de heer C. M. van Hamersveld, bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Tot nieuwe directeur werd benoemd de heer J. F. J. M. Koens, assistent van de directie van de Zuid-Nederlandse Drukkerij te 's Hertogenboech. In behandeling kwam tevens een statutenwijziging, waarover op de eerstvolgende gewone vergadering van aandeelhouders zal worden beslist. In die vergadering zal tevens afscheid worden genomen van de afgetre den directeur. Koninklijke Hulp Bij Ongelukken „Onze gevoelens gaan uit naar Tibet gebruiken, zonder acht te slaan op waarheid of wellevendheid' Hoewel Nehroe zijn redevoering op zijn bekende, kalm wijze uitsprak, maakte hij bijtende opmerkingen die in Peking nauwelijks verwacht zullen zijn. Zo zei hij: „Het is verdrietig dat De houding, welke de Russen tegen- Hü I over Tibet aannemen en de verdraai- zijn, heeft hij de nodige voorbehoud beweringen, welke zij rondstrooien 'juist de Chinezen nu een dergelijke gemaakt. om de Tibetaanse opstand te verval- toon aanslaan: zij kunnen bogen op Alles leek in kannen en kruiken, sen» hebben zelfs een zo zachtzinnige een esch^ving van duLenden jaren, toen zaterdag de formateur gunstig man a's de premier van India, Nehroe en het Chinese volk heeft altijd be antwoord had gekregen van mr Lich- er *oe gebracht om forse taal te ge- kend gestaan om zijn beheerst en be- tenauer en ijverig op zoek ging naar bruiken. i leefd gedrag". een tweede C.H.-kandidaat. Prof. de i In een lange redevoering voor het Nehroe verwierp dc Chinese be- Quay had mr Helders op het oog, de Indisch parlement verklaarde Nehroe schuldigingen als „fantastisch en van demissionaire minister van Zaken Overzee. Deze zou belast worden met de portefeuille Volkshuisvesting en Wederopbouw. Mr Lichtenauer kon met deze keuze accoord gaan. Het is duidelijk, dat de A.R.-deel- dat hij meer dan pijnlijk getroffen iedere grond ontbloot"; hij deelde mee was door de Chinese beschuldigingen 1 dat zijn regering in zeer duidelijke j woorden geprolesteerd had tegen de ze aantijgingen. aan het adres van India in verband met de opstand in Tibet en de vlucht van de Dalai Lama, Nehroe beschuldigd de CM'.'.Jen nemers in dit kabinet-De Quay, op ervan „de taal van de koude oorlog te KOLENCRISIS |"\AT DE EENWORDING van U Europa op rolletjes zou gaan, zal wel niemand in ernst gedacht heb ben. Over éénwording op politiek ge bied denken we nog maar helemaal niet, maar ook de geplande en gedeel telijk reeds ingevoerde economische eenheid heeft haar moeilijkheden. Te verwonderen is dat niet, als wij be denken, hoe moeizaam de Benelux tot stand is gekomen en dat was nog wel een unie tussen landen, die steeds op elkaar zijn aangewezen. Eén van de narigheden, waarmede de West-Europese economie te kam pen heeft, is de kolenkwestie. Men zal zich herinneren hoe de 0 overvloed van steenkool in België geleid heeft tot ern stige stakingen, zodra bekend werd, dat de Belgische regering enige on rendabele mijnen wilde sluiten. De Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap bemoeide zich met het geval en wil thans overgaan tot het afkondigen van de crisistoestand. Dat is een formaliteit, welke dit bo vennationale lichaam in staat stelt, diverse maatregelen dwingend voor te schrijven. Maar deze crisistoestand kan de Hoge Autoriteit niet zó maar afkondigen, dat moet worden goed- Woordbreuk. De Indische premier richtte zich over de hoofden van zijn gehoor me Duitsland, Frankrijk en Italië rechtstreeks tot de Chinese premier voelen daar niets voor. Zij geloven Tsjoe En-lai en verweet hem woord- graag, dat Belgie gebaat zou zijn met breuk. Nog slechts enkele jaren ge- de maatregelen, welke de Hoge Auto- leden had deze hem persoonlijk ver- riteit zou voorschrijven, maar zij zekerd dat China nooit zou trachten blijven liever baas in eigen huis en Tibet liet communisme op tc drin- m"f"'gen, en dat Tibet in ieder geval een geven de voorkeur aan eigen maat regelen. Hier blijkt weer eens, hoezeer de diverse naties nog verstrikt zitten in het oude idee van ieder zijn eigen zelfstandige republiek zou blijven. Nehroe vervolgde: „Wij zijn niet van plan in Tibet tussenbeide te ko men. Wij wensen bevrieno te blijven souvereiniteit. Ieder moet zijn eigen met China, maar onze gevoelens gaan boontjes maar zien te doppen en voor- uit naar het Tibetaanse volk en wij al geen vreemde snoeshaan, die gaat zijn diep bedroefd over de toestand vertellen, wat men in z'n eigen huis waarin het zich thans bevindt". te doen en te laten heeft. Men denkt nog te veel nationaal en vergeet weerlegde met grote Europees te denken. M.a.w. men kijkt zorgvuldigheid de Chinese aantijgin- nog te veel naar het voor- of nadeel, &en' 'f ?..P'^ama 1S vrije wil dat ieder voor zich van een bepaalde l!jdie gekomen, en hij kan naar maatregel te verwachten heeft en Tibet terugkeren wanneer hij dat kijkt niet verder naar het grote Euro- wenst. Als de Pantsjen Lama of een pese belang, waarvan ieder toch een vertegenwoordiger van China hem deel uitmaakt. Maar als men weigert j1*?1" willen bezoeken om zich te over- Europees te denken, waarom heeft «utgen, dan zijn zij welkom men zich dan aaneengesloten? Wanneer de raad van ministers straks 4 mei a.s. besluiten zou de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap de nodige be voegdheid te onthouden om gezamen lijk stappen te ondernemen in het belang van de gemeenschap, zou dat wel eens tot een ernstige crisis in de Gemeenschap kunnen leiden. Met gekeurd door de raad van ministers ver-strekkende gevolgen voor het ge- der aangesloten landen. En met na-hele Europese denken en streven. i^e uoerale .News Chronicle" en de conservatieve „Yorkshire Post" zwaaien premier Nehroe naar aanlei ding van diens rede lof toe. Het eerstgenoemde blad is van oor deel, dat de premier de positie van zijn land heeft versterkt door duide lijk te maken, dat hij niet bereid is, beledigingen van communistische zij de onderdanig te slikken. De „Yorkshire Post" schrijft, dat Nehroe „waardig heeft geantwoord op Koning Frederik van Denemarken heeft geassisteerd bij het verlenen van eerste hulp aan het slachtoffer van een auto-ongeluk, dat zich heeft voorgedaan op de autoweg, ten noorden van Kopenhagen. Een auto, welke hier de wagen, bestuurd door koning Frederik, wilde passeren, sloeg tijdens de inhaalmanoeuvre om. Daarbij werd de chauffeur gewond. Foto: de chauffeur (op de achtergrond) wordt verzorgd. Op de achtergrond naast de ziekenauto staat de koning toe te zien. Hij had geen schuld aan het ongeluk. MISLUKKING Hare Majesteit kreeg de - teleurstellende - primeur Nadat heel Nederland langzamer hand tureluurs was geworden van de1 kabinetsformatie en daarmee gepaard I gaande schuiven en ruilen met „zwa- j re" en „lichte" departementen en met uitnodigingen en bedankjes, is gistermiddag de klap op de vuurpijl I gekomen: de formateur geeft het op. Het is jammer voor het werk, dat prof. De Quay eraan heeft besteed en voor hem zelf is dit negatieve resul-1 taat ongetwijfeld hoogst teleurstel- j lend, maar wij betwijfelen of het Nederlandse volk het niet tot stand komen van dit kabinet moet betreu ren. I Nu de socialisten zichzelf in de op positie hebben gemanoeuvreerd, is vóór alles een sterk kabinet nodig, een groep krachtige persoonlijkheden met voldoende gezag om een pro gram tot uitvoering te brengen. Kon men dit verwachten van het' regeringsteam, zoals prof. De Quay dat gisteren bijna gevormd had? Een regering is geen formule van groot ste gemene delers en een program van al te veel compromissen is geen program. De formateur heeft dat ook ingezien en zijn pogingen tijdig op-1 gegeven. Gezien de omstandigheid, dat de moeilijkheden voornamelijk gekomen zijn van prot. christelijke zijde, ligt de verwachting voor de hand, dat de volgende formateur zal worden aan gezocht uit die kring. Gemakkelijk zal deze het ook niet hebben, tenzij hij meer medewerking ontvangt en I niet iedereen de kat uit de boom wil Omstuwd door journalisten, die nog wat „formatie-nieuws, heet van de naald" willen horen, stapt prof. De Quay kijken. in de auto, die hem naar Soestdijk bracht, waar hij een bespreking met H.M. de Koningin had. de belachelijke aantijgingen van de Chinese communisten. De zelfbeheer sing, die hij tot dusver heeft betoond, geeft extra-gewicht aan zijn jongste verklaring". Tibetaanse vluchtelingen. In officiële kringen te New Delhi wordt verklaard, dat het totale aan tal in India aangekomen Tibetaanse vluchtelingen thans ongeveer 5.000 be draagt. zwakke rug van hoge luchtdruk, w-lke zich dinsdagmorgen bij West-Frank rijk bevond, zal ons land vergezeld van opklaringen passeren, waarna la ter een volgend storings gebied zich van de GoLf van Biseaje in noordoos telijke richting over West-Europa zal gaan uitbreiden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Gisteravond om 7 uur heeft Paus Johannes zich via de Vatikaanse ra dio tot de katholieken over de ge hele wereld gericht en hun verzocht gedurende de komende Mariamaand te bidden voor het welslagen van het door hem aangekondigde Concilie. De H. Vader drong er bij de gelo vigen op aan, dat zij in het bijzondeT de voorspraak van Maria zouden in roepen. Gedurende de novene ter voorbereiding op Pinksteren ver zocht de Paus, dat de gelovigen het gebed tot de H. Geest zouden bidden voor dezelfde intentie. Zonnige perioden Een langgerekt gebied met lage 'ba rometerstanden strekt zich uit van Spitsbergen over het zeegebied ten westen van Noorwegen en de Britse eilanden tot over de Golf van Biseaje, terwijl zich boven Rusland een krach tig hogedrukgebied handhaaft. Ver schillende kleine stroringsgebieden trekken in ongeveer noordelijke rich- ting over West Europa. Deze geven," het weer nu reeds enkele dagen een veranderlijk karakter, waarbij perio den met regen of regenbuien afgewis seld worden door opklaringen. Een (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Opklaringen maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen i west en zuid. Iets koudere nacht, i Morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. 28 April zon op 05.18; onder 19.58; maan op 00.52; onder 10.03. Hoogwaterstanden 28 April v.m. 6.59; n.m. 7.32. Korreltje Hij verwerft, die in stand houdt. (Latijnse spreuk).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1