F Rekruut na ontploffing van handgranaat overleden Paradijselijk bloemencorso trok meer kijkers dan ooit FEEST VAN KLEUR EN SPEELSE FANTASIE Ernstige verdachte in zaak „Magere losje" [AANDAG 27 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 de tulpen In helle en pasteltinten. De Keukenhof trok zaterdag en zon dag het recordaantal bezoekers, van ruim 100.000 mensen, v.w. 60.000 op zaterdag. Op de parkeerplaatsen werden zon dag 12.000 personenauto's en ruim 600 tourwagens geteld, waarvan ongeveer 50 procent uit Duitsland, 10 procent uit België en andere landen en 40 procent uit Nederland. De Belgische touringclub wam gisteren met een karavaan van 500 auto's naar Lisse. Bovendien brachten extra-treinen, brommers en Scooters, zeer veel be zoekers naar de bollenstreek. Het ver keer heeft op deze bollenzondag enige stremmingen ondervonden, maar mede dank zij de nieuwe wegen toch niet in die mate, als vroeger wel eens het geval placht te zijn. De zeer ver sterkte verkeersgroep van de Rijks politie, voorzien van mobiele telefoon posten, heeft met man en macht ge werkt om, middels omleidingen, ver- keersknopen snel en doeltreffend te ontwarren. UITSLAG STREEKMOZAIEKEN Afdeling A, grote mozaieken: le pr. Draka-Plastics v: d. Endelaan 15a, Hillegom; 2e prijs N.V. G. B. de Vroo- men, Hoofdstraat 114, Sassenheim; 3e prijs M. Veldhuyzen v. Zanten, Hee- regweg 25, Lisse. Afdeling B, kleine mozaieken: le pr. C. M. Jonkman, Hoofdstraat 50, Sassenheim; 2e prijs K.A.B. Heere straat te Voorhout. Extra-prijs toegekend voor gevel- en tuinversiering: R. van Rijn, Hee- reweg 318 te Lisse. Volgens de laatste gegevens van het bureau studenten-administratie van de Technische Hogeschool te Delft zijn voor het lopende cursus jaar 6143 studenten ingeschreven. Het aantal voor het eerst ingeschre ven vrouwelijke studenten is dit cur susjaar 11. Het totaal aantal vrouwe lijke ingeschrevenen aan de Techni sche Hogeschool bedraagt 94. Begunstigd door zacht, zonloos zo merweer vertrok zaterdagmorgen om elf uur het twaalfde corso van de bloembollenstreek uit Sassenheim. In 34 praalwagens heeft de ontwerper de heer A. W. van Driel tot uitdruk king gebracht, dat de bloembollen streek nu een bloemenparadijs is. Hij heeft onder deze titel vele on derwerpen samengebracht. Piece de resistance was de wagen „Queen of Whites" die uitbeeldde dat de win ter op de vlucht is. Een van de aar digste wagens was „Narcis brings charming", die hoofdzakelijk uit reuzengrote donkerblauwe padden stoelen bestond, waarin feëen en zelfs een kabouter een sprookje uitbeeld den. Geheel anders van lijn was „Queen of Sheba", die allerlei Ooster se schonen en Arabieren in een sta tievaartuig vervoerde. Het aantrek kelijkst waren de uitbeeldingen van dieren, met als hoogtepunt de „Zwar te Zwanen". Deze wagen was geheel bedekt met donkerblauwe hyacin then, die werden verlevendigd door enorme toeven van zachtgele tulpen. De duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland hebben al deze wagens in Sassenheim al bekeken. Daarna vertrok de stoet op weg naar Ben- nebroek tussen de hagen stonden honderdduizenden mensen, die al de ze wagens in stilte bewonderden. De wagen „Vlinders" kreeg moeilijkhe den door de vele fotografen, die deze enorme vlinders wilden fotograferen. Nieuw in deze stoet was, dat de wa gen van „Keukenhof" werd vooraf- fegaan door herauten. De „Queen of heba" verwierf in de eerste prijs klasse de ereprijs. De kleine wagen „Pauwenhoven" met een fantastische combinatie van lichtblauwe tule en donkerblauwe hyacinthen verwierf in de tweede klasse de ereprijs en in de derde klasse van zes tot acht meter kwam de wagen nr 22 „Vis sen" met de ereprijs uit de bus. Ook deze wagen was heel schoon van kleurencombinatie. De orgineelste wagen was de uitbeelding van „Nau tilus". Deze verwierf een wisselbe ker. De mooiste kleurencombinatie was „Hollands Meisje". Het verkeer. Het bezoek aan het bloemencorso is volgens de Rijkspolitie dit jaar groter geweest dan ooit tevoren. On- dep de bezoekers waren bijzonder veel Amerikanen uit West-Duitsland en Fransen. Deze hebben de minste last bezorgd. Veel meer last heeft men gekregen van de ongekend vele bus sen, die naar de streek kwamen en alle parkeergelegenheden bezetten. Er moesten er nog vele in de zij straten en zelfs op enkele hoofdwe gen geparkeerd worden. De bussen zijn niet af te voeren over de B-we gen, zodat ze alle successievelijk weer naar de hoofdwegen moesten worden geleid. De politie trachtte met achttien mobilofoonposten en 400 agenten de enorme verkeersstroom „rollend" te houden. Ze is daar za terdagmorgen en -middag vrij goed in geslaagd, hoewel ze niet kon ver-J hoeden dat plotselinge massale wen dingen, gericht op de plaats waar heen het corso op weg was, vast liepen in „trechters". Door zeer snel le omleidingen heeft zij echter deze! laatkomers nog verder op het par cours naar het corso kunnen voeren. Bollenbezoek drukker dan ooit De drukte in de bollenstreek is het afgelopen weekeinde waarschijnlijk groter geweest dan ooit tevoren. Trok het corso van zaterdag reeds een on voorstelbaar grote menigte kijkers, de zondag was bijna even druk. De bollenvelden boden, ondanks het feit, dat narcissen, hyeinthen, vroege tulpen en tulipa's nu vrijwel geheel verbloeid zijn, een gans an dere aanblik, door de bloei van de darwin en andere grote, laatbloeien- Kameraad nog in levensgevaar Een recruut van de tweede com pagnie van het garderegiment Grena diers is vrijdag in het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Den Bosch over leden aan inwendige kneuzingen, waarschijnlijk opgelopen bij het ont ploffen van een oefenhandgranaat onder water. De recruut, de 19-jarige H. T. A. van Emmerik uit Schalkwijk, was vrijdag 24 april bewusteloos in zijn bed aangetroffen en naar het zieken huis overgebracht. De dag tevoren waren twee soldaten, de overledene en de 20-jarige R. H. Werkman, be trokken bij oefeningen in de omge ving van de Frederik Hendrikkazerne te Vught. Zij bevonden zich juist in Echtgenoot zwijgt in alle talen De echtgenoot van „Magere Josje" is door de Amsterdamse politie ge arresteerd in verband met de moord die, nu bijna twee jaar geleden, in de Amsterdamse binnenstad op zijn vrouw werd gepleegd. Bij het verlaten van de gevangenis in Arnhem werd de man, de 42-jarige J. S., opgewacht en naar Amsterdam vervoerd. Tegen hem zijn ernstige vermoedens gerezen, dat hij de hand gehad zou hebben in de dood van „Magere Josje", een misdaad die veel stof heeft doen opwaaien.- Voor het eerst in ruim twintig maanden is een arrestatie in deze zaak ver richt. Er waren tegen S. al eerder vermoedens gerezen, maar deze wa ren nooit zo sterk geweest om hem te arresteren. Hij geeft op geen en kele vraag, die de recherche hem stelt, antwoord. een ondiepe plas, die in het zandpad lag, toen de luitenant een oefenhand granaat wilde werpen. Onder water. Bij het lostrekken van de veilig- heidspin, bleef deze aan de ring haken. De granaat rolde in het water. De twee recruten raakten een kort moment onder water. Zij schenen echter geen andere gevolgen van de 'ontploffing te hebben dan enk°le onbetekenende beenwonden.. De sol daten marcheerden normaal met de ploeg mee terug naar de kazerne, waar een arts hen verbond en de soldaten naar bed zond omdat zij enigzins van streek waren. Soldaat Werkman werd te 23.00 uur van die avond op last van de arts naar het militair hospitaal gebracht. De ochtend daarop bleek bij reveille, dat soldaat Van Emmerik het bewust zijn had verloren. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht waar hij over leed. Soldaat Werkman is nog in gevaar. zilveren feest van „DRAKENBURGH" In de pas gereedgekomen kaüel- aula, een ontwerp van architect Her man van Putten uit Bussum, is zater- middag in een speciale zitting het feit herdacht dat de stichting ge meenschapsoord „Drakenburgh" te Baarn 25 jaar geleden werd opge richt. De enige spreker was de lite rator Bernhard Verhoeven uit Arn hem, eerste voorzitter der stichting. Op de grens van het verleden en het heden, vroeg Bernhard Verhoe ven zich af, wat nu eigenlijk het es- sentiele van Drakenburgh uitmaakt. „Het is de wezenlijke openheid, die de samenkomsten individualistisch maken, waar de mens in het middel punt geplaatst wordt en waar begrip voor elkaar in de meest uitgebreide zin van het woord geschapen wordt". Mej. H. M. F. Seys, bood hierna een geschenk aan van de vrienden van Drakenburgh: een cheque van ruim 2700.— De secretaris Jan Berends, sprak een kort dankwoord. De aula was geheel gevuld met belangstellenden, onder wie prof. dr J. B. Korst en de burgemeester van Baarn, mr F. J. van Beeck Calkoen, HILLEGOM Er waren dit jaar wederom fraaie mozaieken te zien en de van de En delaan stond hier wel aan de spits. Het was voor de jury niet moeilijk om deze keer de eerste prijswinaar te vinden. Met 90 punten werd aan de Draka-Plastics de eerste prijs toege kend. De Esso-servicecenter, even eens aan de Van de Endelaan kwam voor de tweede prijs in aanmerking. Dit betrof de serie A, grote mozaieken voor bedrijven. I Bij de afdeling B, grote mozaieken van verenigingen en particulieren werden de prijzen toegekend aan: le prijs, Land- en tuinb.jongeren afd. De Zilk. 2e pr. J. P. Weijers, Meerstraat 210 en de 3e prijs voor J. Floris, Weeresteinstraat 45. Afdeling C, (scholen enz.): le pr. Chr. Julianaschool, met de landkaart. Afdeling D, Jeugdmozaieken tot 16 jaar: le pr. Trix v. d. Boom, Wilhel- minalaan 83. 2e pr. Eddy van Wave- ren, Wilhelminalaan 77. 3e pro Eddy den Hollander, Wilhelminalaan 107. Afdeling E, gevel- en tuinversie ring: le prijs Chr. Besturenbond, van den Endelaan. 2e prijs Chr. van Dijk, Weeresteinstraat 161. E.H.B.O.-WED STRIJD EN VOOR ST. MAARTENSKLINIEKEN. 288 Groepen van 154 afdelingen der Katholieke E.H.B.O. gaan hun mede werking verlenen om het plan van de St. Maartensklinieken te Nijmegen te doen slagen en de gebrekkige kinde ren, welke hier voor een deel in nood- barakken gehuisvest zijn, een mo dern nieuw internaat te bezorgen. Hiervoor zijn tonnen nodig, maar dank zij het particuliere initiatief worden verschillende acties onderno men om persoonlijke belangstelling voor het werk voor de gebrekkige kinderen te wekken. Tot een van de waardevolle initia tieven behoren de E.H.B.O.-wedstrij den welke op 3 mei, 10 mei, 24 mei, 31 mei, 4 juli, en 5 juli op de ter reinen van de St. Maartenklinieken worden gehouden. De deelnemende ploegen zullen hun vaardigheid tonen in hel verlenen van eerste hulp bij ongelukken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4