SteGeidóeSOW/kmiX Toch revolutiepoging in Panama Het kabinet is er nog niet Een lynchpartij in Mississippi? Zoeterwoude - Hoge Rijndijk Leids grondgebied? Straaljagers botsten De Gaulle te slap in Algerië? HOE wordt het weer? Directeur: cm.v hamersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. ƒ8.- MAANDAG 27 APRIL 1959 50ste JAARGANG Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Landing aan de kust De Panamese minister van justitie, José Bazan, heeft zondagavond op een persconferentie verklaard, dat vijftig tot zestig „gewapende buiten landers", onder wie Cubanen die door premier Fidel Castro van Cuba wa ren gezonden, vrijdagavond nabij Madinga aan de Atlantische kust zijn geland, in een dicht onbegaanbaar bergachtig oerwoudgebied. Hij haalde uitlatingen van bewo ners van het gebied aan, volgens wie de buitenlanders hadden gezegd, dat zij waren gekomen om Panama te „bevrijden". De groep is naar ver luidt op weg naar het binnenland. De minister zei, dat de regering ervan overtuigd is, dat zij de toestand in de hand kan houden. Er waren drie invallers twee Cubanen en een panamees te Nombre de Dios, een 40 km van de landingsplaats, gearresteerd. Bazan zei er zeker van te zijn, dat de in vasie verband houdt met die te San ta Clara, de plaats waar dr Arias, de echtgenoot van de Britse ballet danseres Margot Fonteyn, een tien tal dagen geleden zou zijn geland. Dr Arias bevindt zich thans in de Braziliaanse ambassade te Panama- Stad. De landingsplaats is op het schier eiland San Bias, 110 km ten oosten van het Caribische einde van het Panama-kanaal. De minister zei, dat er geen ver zoek om hulp aan de Amerikaanse autoriteiten in de kanaalzone was Twee straaljagers van de Konink lijke Luchtmacht zijn zaterdagmiddag boven de buurtschap St. Anthonis in de gemeente Oploo met elkaar in botsing gekomen. De twee bestuur ders, luitenant W. Vos en vaandrig L. Ramakers, beiden uit Amersfoort, hebben zich met de schietstoel weten te redden en zijn ongedeerd aan de grond gekomen, De twee toestellen, beide van het type „Thunderstreak", zijn neergestort. De straaljagers hoor den thuis op de basis Eindhoven. Weer twee straaljagers neergestort Een piloot gedood Omstreeks elf uur vanmorgen zijn in de omgeving van de Lapwerszee twee ,Thunderstreak"-straaljagers van de vliegbasis Volkel neergestort. De piloten hebben de toestellen met hun schietstoelen verlaten. Een van hen, de 25-jarige sergeant J. W. Andriessen uit Amsterdam is veilig geland in Dokkum. Hij was ingedeeld bij de luchtmachteenheid in Volkel. Een der toestellen is neergekomen op ongeveer 1 kilometer ten zuiden van Met-slawier. Vermoed wordt, dat zij tijdens de vlucht elkaar hebben ge raakt. Het tweede toestel is neergestort in de gemeente Den Andel. De piloot verliet boven Wester-Nieland bij Eenrum zijn toestel op geringe hoogte. Hij kon zich niet van zijn schiet stoel bevrijden voor de parachute sprong en heeft de val niet overleefd. gezonden. Hij legde er verscheidene malen de nadruk op, dat alle berich ten tot dusver nog niet konden wor den geverifieerd, omdat het invasie- gebied ver verwijderd is en de rege ringsverbindingen daar niet goed zijn. De sfeer in de hoofdstad is rustig. Dr Arias was de leider Volgens een door de Panamese re gering uitgegeven communiqué heb ben drie gevangen genomen opstan delingen verklaard, dat dr Arias de algehele leiding van de invasie had. j Zij vertelden dat de invasiegroep uit 36 mensen bestond, onder wie een verpleegster. Van een patrouille van zes mannen, die aan deze groep voor uit was gegaan, zouden er drie zijn verdronken doordat hun boot om sloeg. De gevangenen twee Cubanen, van wie één een aanhanger van pre mier Fidel Castro, een een Panamees zeiden voorts, dat dr Arias twee maal naar Havana was gegaan om de „invasiegroep" geld te geven. Deze groep was op 19 april van Cuba vertrokken en zaterdag in Panama aangekomen. Premier Castro, die na zijn bezoek aan de V.S. in Montreal verblijft, verklaarde niets van een invasie in Panama te weten. Volgens hem spre ken alleen de dictators van Midden- en Zuid-Amerika van invasie. Nieuwe romance van prinses Margaret? De naam van de 31-jarige, Italiaans- Duitse prins Enrico Guglielmo Con stantino Vittorio Francesco Van Hes sen wordt in de wereldpers genoemd in verband met prinses Margaret van j Engeland. Prins Enrio is van Duits-Italiaanse afkomst en een kleinzoon van de overleden Italiaanse koning Victor Emanuel. Prins Enrico is door erfenis een rijk man. Hij en zijn broer heb ben kort na de tweede wereld hun Duitse nationaliteit opgegeven en zijn Italiaanse staatsburgers geworden. In de verte is het huis von Hessen ver- Premier Nerhoe van India heeft vrijdag voor het eerst met de Dalai Lama want met prins Philip, de echtgenoot in Mussoorie gesproken. De Dalai Lama overhandigde Nehroe de traditio- van koningin Elisabeth. 1 note witte sjaal. Tilanus' speurwerk gaf nieuwe moed De bespreking, welke de formateur zaterdagmorgen om elf uur had met I degenen die in principe bereid waren een portefeuille in een te vormen ka binet te aanvaarden, heeft geduurd tot kwart voor drie. Behalve de reeds 1 genoemden nam ook de heer Schmel- zer aan het overleg deel. Besloten i werd de bespreking voort te zetten op maandagochtend a.s., opdat de betrok - i kenen tijden 't weekeinde zich nog eens individueel konden beraden. De formateur heeft hedenmorgen 'n onderhoud gehad met mr. W. F. Lich- tenauer, lid van de Eerste Kamer en lid der CHU. In verband daarmee is de bijeenkomst met de personen die zich reeds bereid verklaard hebben een ministerszetel te aanvaarden en die te 10.30 in het Kurhaus zou wor den gehouden, uitgesteld. Vermoede lijk tot na de middag. Nehroe ontmoetfe de Dalai Lama Neg er uit ge vangenis ontvoerd Een bende gemaskerde blanke man nen heeft zaterdag de 23-jarige neger M. c. Parker, die werd beschuldigd van aanranding van een blanke vrouw, ontvoerd uit de gevangenis van Poplarville in de Amerikaanse staat Mississippi. Men neemt aan dat Parker is ge lyncht. Medegevangenen hebben mee gedeeld, dat hij reeds met revolvers en knuppels werd geslagen, terwijl hij uit zijn cel werd gesleept. De Amerikaanse federale recher che (F.B.I.) heeft een speciale groep rechercheurs naar Poplarville gezon den voor een onderzoek op grote schaal. De Amerikaanse minister van Justitie, William S. Rogers, heeft meegedeeld, dat het Witte Huis steeds volledig van de ontwikkelingen in deze zaak op de hoogte wordt gehou den. De gemaskerde mannen het wa- hem. Ik hoorde hoe zij hem sloegen. Parker bleef maar schreeuwen: „Help, ik heb het niet gedaan". Toen sleurden ze hem de trap af. We renden allemaal naar het raam I en keken naar buiten. We zagen dat ren er ongeveer tien drongen vrij- j zjj ^em -n sjeur(jen en h00r- dagnacht door een venster op de^en ^em nog schreeuwen". eerste verdieping de onbewaakte ge vangenis binnen. Zij braken de kast' van de directeur open en maakten zich meester van de sleutels. Daarna j gingen ze naar de cel waar Parker met vijf andere neger-gevangenen zat opgesloten. C. Monday, een medegevangene vertelde het volgende over de ont voering: „Ik sliep toen ze de trap op kwa men en tegen een andere gevangene schreeuwden: „vertel eens, waat zit M C. Parker. We moeten hem heb Brits vliegtuig zoek bij Russische grens Een Brits transportvliegtuig met een geheime lading voor de Britse raketbasis Woomera in Australië aan boord, wordt sinds donderdag in de omgeving van de Turks-Russische grens vermist. Het werd het laatst gezien boven de Turkse stad Mus, on geveer 150 kilometer van de grens. In hetzelfde gebied hebben, vol gens een Perzisch protest aan Mos kou, zes Russische straaljagers het Perzisch luchtruim geschonden. Het was ook in deze omgeving, dat het vorig jaar een onbewapend Ameri kaans transportvliegtuig door Russi sche luchtstrijdkrachten werd neer geschoten. Vliegtuigen van de Britse, Ameri kaanse, Perzische en Turkse lucht macht zoeken nu naar het verdwenen vliegtuig, een vier-motorige Tudor van een Britse chartermaatschappij. Het had 12 personen aan boord, een bemanning van zes leden en een ver- vangingsploeg van zes. Een woordvoerder van de maat schappij zei, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het vliegtuig tot landen werd gedwongen in Rusland. De Russen hebben intussen de En gelse ambassade in Moskou meege deeld niets over het Britse toestel te weten. De speurtocht van Tilanus. Het Eerste-Kamer-lid Lichtenauer, 59 jaar oud, voorzitter van de Scheep vaartvereniging Zuid, is een van de personen, die door de heer Tilanus in Christ, Hist. Unie is „uitgezocht". Hij zou „Binnenlandse Zaken" op zich nemen. Naar „Trouw" verneemt, heeft de heer Tilanus ook nog een kandidaat voor de portefeuille van „Volkshuis vesting en Bouwnijverheid" genoemd, namelijk mr. J. W. van Gelder, secre taris van de Christ Hist. Unie. Het is echter onzeker, of rnr. J. van Aartsen (Anti.Rev.), thans minister van „Ver keer en Waterstaat", bereid is de portefeuille van „Volkshuisvesting" over te nemen en of de Christ. Hist. Unie daarmee genoegen wil nemen. Verklaring van de CHU Intussen heeft de Christ. Hist. Unie de volgende verklaring uitgegeven. „Het dagelijks bestuur van de Christelijk Historische Unie kwam za terdag 25 april 1959 te Utrecht bijeen. Vastgesteld werd, dat de unie een po sitieve bijdrage heeft geleverd en dit nog wil doen voor de totstand koming van een kabinet De Quay, door kandidaat-ministers te animeren de portefeuilles van binnenlandse za ken en volkshuisvesting te aanvaar den. Ook werd uitdrukkelijk tegen gesproken de enkele malen gelanceer de mening als zou de unie alleen maar ministers willen leveren voor een ka binet waarin ook PvdA-ministers zit ting hebben". ben". De andere gevangene vertelde hun waar hij was. Parker sprong zijn bed uit en ver borg zich in de douchecel van zijn cel. De mannen konden de cel niet in komen en 'vroegen mij toen hoe dat moest. Ik moest het wel zeggen, want zij hadden pistolen en stokken bij zich. Zij stormden de cel binnen. Ik hoorde Parker schreeuwen. Hij nam een wasblik met water en gooide dat in hun richting. Zij stortten zich op Liefdadigheidsverkeer in miniatuur De echtgenote van de Utrechtse burgemeester, mevrouw de Ranitz-de Brauw heeft vrijdag in Utrecht het „polft>to"-circuit geopend. Over het 120 meter lange circuit, waarop een moderne snelverkeersweg in miniatuur 'is uitgezet, rijden vele auto's, die elkaar passeren, bochten maken enz. zonder ongelukken te veroorzaken. Het elektronische systeem is van de Oostenrijkse ingenieur Rossmaier, doch het hoe-en-wat van dit wonderwerk is geheim. Op de foto zien we mevrouw De Ranitz met de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz bij het fraaie speelgoed". Nieuwe plannen bij de Provincie De voorgestelde grenswijzigingen tussen Leiden, Leiderdorp en Zoeter woude zal, naar wij thans vernemen, in een geheel andere vorm worden voorgesteld, dan aanvankelijk werd verwacht. Bij het nieuwe plan zullen de gren zen van Leiderdorp ongewijzigd blij ven. De gemeente Zoeterwoude zal nu het gedeelte van de Hoge Rijndijk, liggend tussen Leiden en de grens van de gemeente Hazerswoude (Kip- penbrug), en begrensd door de Rijn en de spoorlijn Leiden-Utrecht aan Leiden moeten afstaan. Blijkbaar heeft bij het maken van dit nieuwe voorstel de overweging gegolden, dat Leiderdorp door eigen uitbreiding in de laatste jaren reeds tot een zodanige gevestigde eenheid is gegroeid, dat splitsing niet verant woord is. Als Leiderdorp geen verlies van grondgebied zou lijden, zou een com pensatie, met name verkregen uit een gedeelte van de gemeente Zoe terwoude, niet langer nodig zijn. Door het tot stand komen van deze grenswijziging van Leiden zal de Sleutelstad met een langgerekte arm uitsteken in het agrarisch gebied. Wij veronderstellen, dat als motief Noordwijkerhoutse jongeman verongelukt Bij boising op scooter Onder Halfweg is de 25-jarige Th. Joh. van Steyn, woonachtig in het Westeinde te Noordwijkerhout, rij dende op zijn scooter, tegen een stil staande kermiswagen gebotst. Het ongeluk gebeurde gisteravond oon even over 11. De jongeman reed in volle vaart op de kermiswagen, welke in de bebouwde kom onder de straatverlichting stond. De verongelukte werd naar de Ma- riastichting te Haarlem vervoerd, waar hij hedennacht omstreeks 3 uur is overleden. De scooter werd zwaar beschadigd. voor dit annexatieplan heeft gegol den, dat in deze strook gronds het terrein ligt van de Industrie-schap „De Groote Polder". Algerijnse rebellen hebben in de omgeving van Thiersville twee Euro pese vrouwen en een kind vermoord. Naar aanleiding van deze en andere terreurdaden hebben de Europese ex tremisten in Algerije zaterdag ver klaard, dat zij voortaan openlijk do Algerijnse politiek van De Gaulle, die naar hun mening te slap is, zul len bestrijden. De spanning onder een gedeelte van de Europese kolonisten bereikte een hoogtepunt na het besluit van de Gaulle om de doodvonnissen van dertig terroristen te wijzigen, niette genstaande de nieuwe golf van ter reur, die over het land is geslagen. Nieuw Chinees staatshoofd De Chinese communistische partij theoreticus Iioe Sjao-Tsji is vandaag benoemd tot Chinees staatshoofd om Mao Tse Toeng op te volgen. In december van het vorig jaar be sloot Mao Tse Toeng af te treden als voorzitter van de republiek (staats hoofd) om zich geheel te kunnen wij den aan partijpolitiek en -theorie. Hij bleef echter voorzitter van de com munistische partij en is daarmee nog steeds de machtigste figuur in com munistisch China. Iioe Sjao-Tsji, de „grijze eminen tie" van het regime, is 69 jaar. Hij is geboortig uit een boerenfamilie in de provincie Hoenan en ontving in de Sowjet-Unie strenge ideologische opvoeding. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI te De Bilt. Geldig van maandag avond tot dinsdagavond. Opge maakt te 11.15 uur). ZUIDELIJKE WIND Iets koudere nacht met opkla ringen en een zwakke tot matige wind tussen zuidwest'en zuid. Morgen overdag toenemende be wolking met plaatselijk enige re gen. Hogere temperaturen dan vandaag en een matige tot krach tige wind tussen zuidoost en zuid. 27 April zon op 05.2 maan op onder l; onder 19.56; Hoogwaterstanden 27 April v.m. 6.13; n.m. 6.42. Koudere nacht De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede; Gedurende het weekeinde stond het weer in West-Europa onder in vloed van een depressiegebied, dat zich van het zeegebied ten zuidwes ten van Ierland naar dat ten noorden van Schotland verplaatste. Koudere polaire lucht drong aan de achter zijde van dit depressie-gebied West- Europa binnen, hetgeen met regen en buien gepaard ging. Maandagmor gen had deze koudere lucht Polen bereikt. Inmiddels bewoog een nieuw storingsgebied op de oceaan in oos telijke richting. Een deel hiervan be weegt tamelijk snel verder en zal dinsdag Frankrijk bereiken. Hieraan voorafgaand komt een gebied voor met flinke opklaringen, tijdens wel ke de minimumtemperaturen in de komende nacht opnieuw iets lager kunnen worden. Verwacht mag wor den, dat de bewolking morgen in de loop van de dag bij de nadering van de nieuwe storing zal toenemen, Het weer in Europa HELSINKI 1. bew. 8 C. STOCKHOLM 1. bew. 8 OSLO regen 8 KOPENHAGEN regen 9 ABERDEEN zw. bew. 6 LONDEN zw. bew. 8 AMSTERDAM regen 8 BRUSSEL regenbui 8 LUXEMBURG regenbui 8 PARIJS half bew. 7 BORDEAUX geh. bew. 11 GRENOBLE zw. bew. 9 NICE regen 12 BERLIJN regen 11 FRANKFORT half bew. 10 MünCHEN zw. bew. 9 ZüRICH zw. bew. 8 GENèVE zw. bew. 9 LOCARNO geh. bew. 9 WENEN zw. bew. 7 INNSBRUCK zw. bew. 9 ROME licht bew. 13 AJACCIO zw. bew. 11 MADRID geh. bew. 11 ALGIERS half bew. 13 Korreltje waarbij de kans op regen van het Beter onrecht lijden, dan onrecht zuiden uit weer groter wordt. idoen. (Cicero).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1