De kleine Paradijsparade Winkelbeurs „Hollands Glorie" geopend Prijsuitreiking Bloemencorso kjene- IBE5 ÊL i NE a L N ZATERDAG 25 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Contact tussen klant en winkelier Vrijdagmiddag heeft burgemeeeter mr. Th. M. J. de Graaf de Mldden- stanriatentoonstelling en winkelbeurs „Hollands Glorie 1959" In de nieuwe veiltnghal van het Hollands Bloem- bollenhuls aan de Hobahostraat offi cieel geopend in tegenwoordigheid van verschillende prominenten, waar onder wethouder A de Vries. De burgemeester deed dit met een toespraak waarin hij de centrum functie van Lls9e ln 't middenstands- Bakenleven van de Bollenstreek nog eens extra beklemtoonde. De heer W Tissing, voorzitter Van het Comité Hollands Glorie sprak •en inleidend woord. Spr. bracht dank aan B. en W, voor de steeds betoonde belangstelling en noemde het een voorrecht dat men in Lisee een dergelijke tentoonstelling kan organiseren. Woorden van dank wer den voorts gericht tot alle andere medewerkers aan deze manifestatie. „Getroffen door activiteit". Burgemeester mr. Th. M. J. de Oraaf begon rijn openingetoespraak met te zeggen om verschillende rede nen vereerd en verheugd te zijn. Het grote belang dat achter deze tentoon stelling schuilt valt niet te ontkennen plaats en functie van de middenstand van Lisse. plaatselijk zowel als régio naal, wettigen deze tentoonstelling ook. Vroeger was Lisse uitsluitend georiënteerd Op het bollenvak maar zo langzamerhand ontstond daarnaast een andere economie. De geografisch- centrale ligging van Lisse in de bol lenstreek Dóöd aangrijplngsmogelijk- heden voor een secundair handels centrum tussen de grote plaatsen Haarlem en Leiden. De middenstand van Lisse kan wedijveren met die van grotere plaatsen maar heeft daar bij het voordeel dat hier nog éen persoonlijk accent bestaat tussen leverancier en cliënt. Deze positie eist echter consoli dering en uitbouw. De Midden stand bevindt zich altijd in de conjunctuurgevoelige hoek. Het is naar sprekers mening dan ook be slist nodig dat in de landelijke politiek voor de middenstand meer wordt gedaan dan tot nu toe. De middenstander mag niet Worden neergedrukt tot het peil van loon- trekkenden. Zij is nog altijd de ruggegraat van ons volk. Wij zijn getroffen, zo vervolgde de burgemeester, door de activiteit van het Comité „Lisse Vooruit". Men oefent van die zijde wel eens kritiek op mij uit mi.ar ik kan U verzekeren dat in het college van B. en W. warme belangstelling en bewondering bestaat voor de minddenstander van Lisse individueel en „Lisse Vooruit", zo besloot mr. de Graaf. Nadat Verversingen waren rond gediend, werd op het waterorgel (1500 fonteinen) de ouverture Dich ter und Bauer" gespeeld. De tentoonstelling «elf, hoewel kleiner van opzet dan voorgaande, kenmerkt fich door een moderne en beschaafde uitvoering. Het zijn niet alleen neringdoenden van Lisse die een veelvoud van artikelen etaleren, ook van buiten de plaats werden standhouders aangetrokken. Er is b.v. ook een inzending „Doé het Zelf", alsmede een afdeling „kunst" waar eêh schilder-beeldhouwer produkten van zijn kunnen tentoonstelt 'en waar men hem ook aan het werk kan 2len. Hollands Glorie 1959 blijft geopend tot en met 2 mei, dagelijks van 2—10 uur n.m. en vele attracties zijn er aan verbonden. PFCstoerst ORANJEFEESTEN Het programma voor de feestelijk heden ter gelegenheid van de Vijf tigste verjaardag van Koningin Ju- De uitslagen van het heden ge- houden Bloemencorso in de Bollen streek zijn als volgt; KLASSE I (10 meter en meer) 2e Paradijs-idylle. 2e Lenteklanken (Bond v. Bloem bollenhandelaren). Ie Queen of the Pinks. Ie Zwarte Zwanen. 3e Handen vol. Ie Vlinders. 3e Schoonste van het land (afd. Zilk Bib. C.). Blauwe wimpel Fantasia (buiten mededinging). Ie en ereprijs Queen of Sheba. 3e Charming Beauty (Bloembol- lencult. afd. Katwijk, Noordwijk, Voorschoten, Warmond en Wasse naar). 2e Kleur en Fleur le (en meest originele wagen) cinth). 3e Keukenhof (Keukenhof). le (een meèst originele wagen) Nautilus (Bond v. Bloembollenhand.) le Queen of the Whites (Bond van Bloembollen veilingen). 2e Lentemelodieën („De Narcis"). 2e Peter Stuyvesant. 3ê Ploemenbode. 3e Uw tuin (Bond v. Bloembollen- handelaren). le Prince of Colours. 2e Prins Narcis (Gem. Sassenheim). KLASSE II (8—10 meter) 2e Paarlenspel (Gem. Hillegom). 2e Flora (Gem. Lisse). 2e Hollands Meisje (móóiste kleu rencombinatie). le Eekhoorn. Ie en ereprijs Pauwenögen (afd. Bloemb Cult. Lisse). KLASSE m (6—8 meter) le De vogels. 3e Symphonie van kleuren. le en ereprijs Vissen (B.B.C. Voor hout). LUXE WAGENS le Lentesymphonie. 2e Freesia's. Vespa (geen prijs). 3e Kleurenparadijs. le en ereprijs Weyers. NOORD WIJKERH0UT Grote mozaïeken: le pr. J. C. Balk, 's-Gravendamseweg 12; 2e pr. per soneel gemeente-secretarie; 3e pr. personeel openbare werken. Kleine mozaïeken: le pr. Nid Ho- gervorst. Westeinde 6b; 2e pr. A. Warmerdam, Herenweg 58; 3e pr. J. Warmerdam Herenweg 94. Het grote mozaïek van de heer A. Warmerdam, Herenweg 62, voorstel lende prof. Prikkebeen-Dé Quay op kapellen Jacht, verwierf de prijs voor het meest originele idee. De 6e klas van de St. Jozefjongens- School hield een onderlinge wed strijd. Negen groepjes van 4 jóngens legden elk een mozaïek, geheel naar eigen ontwerp. Er waren geen namen van de jongens bekend gemaakt. Voor de jury waren de mozaïeken genummerd en wel nummer 1 het Spit, Spierpijn 1=1-1 (Advertentie) liana is wederom verschenen. Het is door Studio Bol smaakvol verzorgd. De feestelijkheden worden ingezet met de opening van het Markterrein op woensdagavond en de traditionele lampionoptocht vanaf het Rosarium aan de Louise dé Colignylaan. Op 30 april begint de dag met carillonmu- zlek op het raadhuis, gevolgd door een aubade van de Jeugd aan de bur gemeester als vertegenwoordiger van Hare Majesteit. In dé mórgenuren is er voor de kleuters een „poppenkast" op het A.S.C.-terrein nadat ze tevo ren een kleine rondgang hebben ge maakt. Het ochtendprogramma ver meldt een grote kinderoptocht met medewerking van 3 muziekkorpsen en drumbands. Verder zijn er kin- der- en volksspelen. Van 2 tot 5 uur hebben er windhondenrennen plaats op het A.S.C.-terrein, Des avonds geeft „Werkmans Wilskracht" een concert in het Wilhelminapark. WIN 50 MAAK EEN LEUKE TEKENING wet het Klene-manrtetje ROLLEN (of geet een aardig idee voor onze tekenaars) en zend deze KLENES met eén Erujetta wikkel aan Kiene N.V. - Amsterdam. DROP Vermeld naam, adres en leertijd. Élke week 20 prijswinnaars I ZE ZIJN ER WEER! de échte fruitdrops (Advertentie) dichtst bij de school en zo verder in de richting van de Dr. Poelslaan. le pr. nr 2; 2e pr. fir 1; 3e pr. nr 5; 4e pr. nr 7. De jury, die alle mozaïeken aan een uitvoerige en nauwgezette be oordeling onderwierp, werd gevormd door de heren Lo Molenaar, beeld houwer-kunstschilder, J. Brandt, ar chitect en P. Heshof, SASSENHEIM DE BEOORDELING VAN DE MOZAÏEKEN De kwaliteit der mozaïeken is in stijgende lijn, vergeleken met voor-1 taande jaren. Dat is wel zeer dui-| elijk gebleken, toen gistermiddag de j jury haar rondgang maakte langs de vele kunststukken der deelnemers aan deze wedstrijd. Die kwam bij I haar beoordeling van de bloemen-! schilderijen tot de volgende uit spraak: Groep A, mozaïeken groter dan 16 m*: le prijs wiselbeker G. B. de' Vroomen, le pr. Huize „St. Bernar-1 dus, le pr. D. Zandbergen. Een 2e prijs kregen: G. v. Zonneveld, M. Zandbergen en Gemeentehuis. Een Voor Huize „St. Bernardus" te Sas senheim weerspiegelt zich een bloe- men-preek. Gouden bruiloft Kortekaas Boere (Voorhout) Op 13 fnei a.S. Zal het echtpaar Corn. Kortekaas en Bern. P. Korte- kaas- Boere het feit herdenken, dat het 50 jaar geleden in de eoht wer den verbonden. Beiden genieten een goede gezond heid en beiden zijn 73 jaar oud. De bruidegom is begonnen als bloemist knecht by de firma Van Waveren en Kruif te Sassenheim. Na liquidatie dezer firma, is hij zelfstandig kweker geworden. Hij verricht nog zelf ve le werkzaamheden en hoewel tegen slagen hem niet is gespaard gebleven, heeft hij ook steeds een groot ver trouwen gehad in de toekomst. De bruid was vele jaren andere tot 6teun door hier en daar te gaan ba keren. Uit het huwelijk zijn 14 kin deren geboren, waarvan nog 11 in leven. Deze zijn allen getrouwd. 63 Kleinkinderen zullen dit gouden feest meemaken. 50 jaar lang is het bruids paar lezer van de Leidse Courant. 3e prijs werd toegekend aan: P. v. d. Burg (kosterswoning r.k. kerk), A. Arenthorst en Q. Eikhuizen. tn groep B, mozaïeken kleiner dan 16 m1, ging de wisselbeker voor de derde maal en definitief naar de heer C. M. Jonkman, die een eerste prijs kreeg. Voorts ging hier een le prijs naar Th. Gouverneur en H. Doorn- bosqh. Een 2e prijs in deze groep kregen; G. Wijntjes, L.- A. Colijn en Kraamcentrum „Bloembollenstreek", i Een 3e prijs: r.k. kerk, J. Kaptèijn en H. P. Ruysenaars. Jan Termeer kreeg de troostprijs tóegewezen. Voor de groep scholen kreeg de le prijs „St. Antöniusschoól", 2e prijs Herv. school. Gevelversiering: 2e prijs P. Wes- térbek en voor tuin versiering eèn 2e prijs de „Grondmij". Dó prijzen worden woensdagavond, 29 april a.s., uitgereikt in hótél „Het Bruine Paard". In Voorhout herdenkt de firma Co- lijn Amerika's grote president Abraham Lincoln. Over vossen en hondsdolheid Sinds enige weken heeft men in het oosten des lands en met name op de Veluwe opnieuw een in tensieve vossenjacht inge zet. Het is een bericht, dat door de meeste bewoners van de westelijke provin cies van ons land begroet zal worden met de lichte lijk opgewonden uitroep: „Gunst, wist jij dat er nog vossen in Nederland leef den?" Er leven er, ook hier te lande nog zoveel, dat ze het de houders van pluim vee en die zijner heel wat in de oostelijke en zuidelijke delen van het land angstig te moede maken. De vossen behoren tot de hondachtigen of Cani- dae, die gerekend worden tot de alleseters. Maar het zijn dieren, die toch lie ver een kippenboutje krij gen dan een emmer-vol aardappelschillen. Men kan het die beest jes niet kwalijk nemen, want ze zullen ook niet elke dag kip op tafel heb ben. Dat hangt er wel van af waar ze leven. De vos sen zijn over de gehele aarde verspreid. In Noord Afrika leeft de woestijn vos of fennek, die opvalt door zijn grote oren en ogen. Een kleurvariëteit van de Europese vos is de zilvervos, die in de arctische gebieden van de Oude en Nieuwe wereld, voorkomt. De zilvervos wordt in Europa veel ge fokt om zijn mooie pels Hoewel men in de laat ste jaren veel op de vos heeft gejaagd in ons land, hebben de dieren zich in vrijwel elk bos weten te handhaven. In de afgelo pen dagen zijn er rond Ede 22 gedood, op de Hooge Veluwe 2, op de „Planken Wambuis 6 en in hét Deelerwoud wel 14 En nog hoeft men niet te denken, dat dat alle vos sen zijn, die op die land goederen een goed leven tje leidden. Een vos laat zich niet zomaar schieten. Het is 'n slim dier, dat in letter lijke zin niét voor één gat gevangen is. Het vos- sennest, onder de grond verborgen, heeft verschil lende uitgangen naar de vrije buitenlucht en als men ze allemaal heeft afgezet, blijft er nog juist één over, waardoor de ro de rover zijn horst ver laat Het vosje-loos is Onge looflijk brutaal maar dat wordt tot schade en schande van menige mens goedgemaakt door de bewondering, die men moét hebben voor zijn vin dingrijkheid. De mannetjes-vos wordt rekel genoemd. In dié naam zit eigenlijk iets te veel bewondering om er een kwajongen mee te be titelen. Terwijl de jeugd van daag op dé scholen alleen nog maar verkeerslessen krijgt en niet meer een eik van een populier kan onderscheiden, gaat men in het Tten van het land althans op het eerste gezicht de natuur ge weld aandoen door alle vossen uit te roeien. Maar toch heeft deze aanslag op de vossenstand een zeer rc„he pchtergrond. De meeste dieren-in-het wild zijn niet te contro leren in hun handel en wandel. Nu er in het Duit se grensgebied een epide mie heerst van hondsdol heid, is het noodzakelijk, door een vossen-leegte aan deze zijde van de grens eên barrière voor deZe ziekte op te werpen. De hondsdolheid, die wordt veroorzaakt door éen virus, komt vooral voor bij de hond en ook bij de overige vleesetende zoogdieren. De ziekte kan ook gevaarlijke gevolgen hebben voor de mens. De beet van een hond, die aan hondsdolheid (of: ra- bies) lijdt is nagenoeg de enige oorzaak van de be smetting. De ziekte openbaart zich eerst enige tijd na die beet. De incubatietijd va rieert van twee weken tot enkele maanden. Het is niet denkbeeldig, dat een dolle hond of vos zal bijten, want dat hoort tot de symptomen van 2ijn ziekte. Een dolle hond zal na en tijd van onrust geneigd zijn, zich te verbergen. Daarna volgt het stadium, waarin het dier in uiterste opgewondenheid rond waart. Het speeksel loopt muil komt. Dan treedt ten langen leste een toestand van verlamming in, waar aan het dier sterft. Bij de mens, die gebe tenten wordt door een dolle hond gaat het onge veer evenzo, wanneer niet snel de wonden worden uitgebrand of wanneer hij niet een injectie krijgt met het verzwakte serum tegen hondsdolheid. Het is een van de grote verdiensten van professor Louis Pasteur, dat hij die serum in 1884—1885 heeft ontdekt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8