miSfl i trok langs de oude heiru/eg De Axelse zaak'' De Backer bekent de moordenaar te zijn KORTE golf ZATERDAG 25 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 bloemenparadijs op meer dan dertig praalwagens den we toch misschien nog kunnen spreken van een zek;re lijn in dit corso dat „Bloemenparadijs" heet. Het is ondoenlijk om de wagens stuk voor stuk te gaan beschrijven. Als een kleurige slang trekt de kilo meters lange optocht aan de ogen der vele duizenden langs de weg voorbij die van de ene verrassing in de andere bewondering vallen. Zij hebben geen tijd om in dc catalogus de namen van de pronkstukken op te zoeken, ze kijken maar en ze kijken. Wat zeggen trouwens voor een leek in het bloembodenvak namen als „Queen of the Pinks", „King of the Blues" of „Queen jf the Whites"? En wat maalt hij er eigenlijk om of een wagen nu „Paradijs-idylle" heet, „Lenteklanken" of „Paarlenspel"? „Zwarte Lwanen", „Vlinders", „Vo gels" en „Vissen", ja, dat ziet hij wel, maar of „De scl oonste van het land" in zijn ogen werkelijk zo schoon is hangt af van zijn eigen gevoel voor esthetica. Als hij „Hollands meisje" ziet nippen aan een oud-vaderlands glas zal tem wel een licht opgaan en als hij het oud-hollands galjoen met bolle zeilen voorbij ziet stevenen en de naam leest van een gouden- eeuwse koloniale vechtjas, dan zal hij misschien trek krijgen in een geurig blauw rookwolkje inaar hij ziet op de eerste plaats de bloemen die hem op zo'n ontzagwekkend pralende wijze worden voorgezet Aan de rest i heeft hij eigenlijk maling Het was nog een geweldige ravage toen wij ons vrijdag tegen de avond eens op de hoogte gingen stellen van de stand van zaken bij het bloem bollencorso. We vonden er een wirwar van manden, groen, touwen, wagens, stro, tule enjachtige mensen, veel jachtige, gewichtig doende maar allemaal bedrijvig-bezig zijnde mensen. En je moest nog uitkijken waar je liep ook want overal lagen hoopjes hyacinthennagels of een paar achteloos weggeworpen trossen op de tegel vloeren van de grote H.B.G.-hallen in Llsse. En aangezien hyacinthen- bloemen als je er op trapt nog geniepig-glibberiger plegen te zijn dan de in dat opzicht toch ook niet te veronachtzamen bananenschil, dan weet de lezer wel wat we bedoelen. Maar ondanks deze ravage en dat jachtig beweeg was er toch al enige tekening te zien. Grote figuren, reeds gedeeltelijk met bloemen bedekt zodat ze op half afgekloven gigantische skeletten leken, lieten reeds enigermate zien wat het moest gaan verbeelden. Maar er waren ook nog wagens waarop geen enkel bloemetje te bespeuren viel en de bezoeker moest zich wel afvragen: „Als dat maar op tijd klaar komt". Maar het is klaar gekomen en hoe. TRIOMF VAN SAMENWERKING "STzijn om voor de iury Wij hebben ons door corso-consul „Jos" van Driel (van Amstelveen) laten vertellen dat aan de wagens in totaal meer dan vierduizend vier kante meters stroomat is verwerkt. Op elke vierkante meter prijkt zo plm. een mand hyacinthenbloemen, dat zou dan vierduizend manden zijn. Voeg daarbij de bloemen voor het niet met stro omwoelde betonijzer en andere wagendelen, groen en bloemen voor de toefen, mos en sier heesters, meters en meters tule in alle kleuren, zó en zóveel costuums voor de vele figuranten, de platte wagens en de knorrende tractoren van de boeren, plus al datgene dat wij bij bovenstaande opsomming nog ver geten zijn, dan heeft U zo'n beetje een indruk wat het corso is. Maar toen het vanmorgen zes uur was en al die honderden werkers en werksters doodmoe en slaperig, toen was het een écht corso geworden en reden de eerste praalwagens de hal len uit naar het startpunt aan de Warmonderdam. Want daar moesten „Rij in de weg". Menig buschauffeur op de weg naar Haarlem of naar Leiden heeft vanmorgen binnensmonds gesakkerd en menig condukteur heeft bezorgd op zijn horloge gekeken of ze nog op tijd zouden zijn. Want, hoewel er in de vroegte nog niet zo veel verkeer is op de straat weg, zo'n voortkruipende corsowa gen van tien tot vijftien meter lang en de breedte van een weghelft, daar moeten ze op last van de motor politie, die geen risico neemt, wel eens achter blijven. Maar ja, zo is het altijd wat, we willen er alleen maar mee zeggen dat de febris corsoïtis zich al vanaf de prille morgen gel den laat. Zo'n zich naar de Warmon derdam „spoedende" corsowagen is een ware „rij in de weg", waarvan men alleen maar hoopt dat het geen sta-in-de-weg zal worden, want dan is er iets mis. Gelukkig was het vanmorgen goed weer, dat hebben we wel eens anders meegemaakt. En al luiden de weer berichten dan niet onverdeeld gunstig voor het verdere deel van deze zater dag, een goed begin is ook hier het halve werk. In De Uiver was het natuurlijk tjokvol, de koffie vloeide bij stromen en de gevulde koeken gingen aan de lopende band. Buiten liep een met argusogen kijkende jury te tellen en te rekenen; als het corso gaat rijden moeten de prijzen zijn toegekend. Figuranten werden opgeroepen om de wagens, zij het dan nog maar tijdelijk, te bevolken, want die nieuwsgierige jury wil ook letterlijk alles zien Langs de opgestelde wa gens werd weer kilometers film ver schoten en mooie meisjes in hun veel al fraaie costuums op Engelse, Duitse Nederlandse en Amerikaanse prent jes gezet. Het was zoals altijd op corso-zaterdag een gezellige kermis daar bij de Warmonderdam. Lijn in het corso. Evenmin als voorgaande jaren valt het moeilijk een vaste lijn in het corso te ontdekken. Natuurlijk, men kan zien dat het geheel als het ware uit één hand komt maar de wagens zijn zo verscheiden /an voorstelling en vorm dat er geen bepaalde „rode draad" doorheen loopt. Wij geloven ook niet dat dat nodig is, al menen anderen dat het corso als geheel er nog wel bij zou winnen. Maar één ding is ons toch wel op gevallen: dat is het ruime gebruik van bladmotieven dat Van Driel dit jaar heeft gemaakt. We vinden ze op bijna iedere wagen in alle be kende, minder bekende en ook wel gefantaseerde vormen. „Ik heb", zo zei de heer Van Driel ons, „vóór ik ging tekenen van alle soorten bomen in de Keukenhof blaadjes lopen trek ken. Ik kende (toen er nog niet) zelfs de namen niet van al die bomen, maar die enorme afwisseling van con touren was voor mij een verrassing". Hij heeft van deze verrassing een dankbaar gebruik gemaakt en zo zou- Xavier de Backer, de Brusselse huisknecht, heeft gisteravond laat bekend, dat hij zijn echtgenote, Ju lienne de Backer-Schietse op maan dag, 6 april jj. te Axel te hebben vermoord. Hij heeft de drijfveer van zijn daad niet medegedeeld. De uitleg van zijn daden is verwar rend, mogelijk ook ten gevolge van de langdurige verhoren die hij heeft moeten ondergaan. Hij heeft ver klaard, dat zowel hij als zijn vrouw beurtelings het voornemen hadden, uiteen te gaan. De recherche, be last met de „Axelse zaak" neemt aan, dat De Backer zijn doofstomme, door zijn toedoen verarmde, vtouw, als een blok aan het been voelde. Bij de reconstructie van het ogenblik, waar op ongeveer de moord gebeurd zou moeten zijn had een vriendin van mevr. De Backer, Irma Leijs uit Blaasveld, een belangrijke verkla ring afgelegd. Irma vertelde dat Julienne de Backer-Schietse bijna elke middag bij haar op bezoek kwam. Op zondag, 5 april beloofde De Backer aan Irma, dat zij en haar man de volgende dag met hem en Julienne naar Ant werpen zouden rijden. Maandagavond om zes uur kwam De Backer in de gauwigheid even bij Irma aan om te vertellen, dat de afspraak niet door kon gaan om dat het echtpaar De Backer samen zou gaan winkelen. Om kwart over zeven reden ze weg. De Backer heeft verklaard, dat hij en zijn vrouw onderveg een he vige woordenwisseling hebben ge had. Hij zou haar daarop om onge veer acht uur aan het station te Antwerpen hebben afgezet. Aanvankelijk zeide hij niet te we ten, wat er daarna met haar was ge beurd. Hij veronderstelde, dat Ju-I lienne in Antwerpen een relatie had' aangeknoopt met de een of ander, die haar om het leven gebracht zou hebben. Maar met zijn uitvoerige uiteen zetting over de reis naar Antwerpen, had De Backer zichzelf vastgezet. De tijd tussen het ogenblik, waar hij zegt, zijn echtgenote te hebben af gezet, en dat, waarop een Neder lands student vuur zag in de Catha- rynepolder (ca. 9.25 uur) bedroeg niet meer dan vijf kwartier en dat vonden kenners van de misdaad wel wat kort voor een kennismaking en een moord. De verhoren van zijn eigen ouders, van Irma Leijs, van de dienstbode van de Brusselse advocaat wiens huisknecht De Backer was en ten slotte zijn eigen alibi, da lang niet „waterdicht" was, hebben zoveel gloeiende kolen op het hoofd van de moordenaar gestapeld, dat hij uit eindelijk wel door de knieën ging. In precies zestien dagen hebben de Nederlandse en de Belgische recher che in voortreffelijke samenwerking een van de meest opzienbarende en raadselachtige misdaden van de laat ste jaren uitgesponnen. De Vatikaanse radio meldt, dat de filmspeler Gary Cooper donderdag in Hollywood gedoopt is. Zijn vtouw en kind waren reeds katholiek. Het onderzoekingsinstituut in Beersjeba (Israel) heeft een huis- houd-ontzoutingsapparaat geconstru eerd, dat op het stroomnet kan wor den aangesloten en uit brak of zee water duizend liter vers water per etmaal kan produceren tegen de kosten van ongeveer één gulden. Twee Islamietische kandidaten voor de gemeenteraadsverkiezingen in Algerië zijn met doorgesneden keel bij Algiers aangetroffen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7