OOSTPRIESTERHULP SMEEKT OM LIEFDE VOOR DE KERK IN NOOD (£sso)GAS Gemeente Leiderdorp koopt steenfabriek (om deze af aandelen van te breken) ZATERDAG 25 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Aangrijpende causerieën in de Stadsgehoorzaal te Leiden Onder de titel „Vervolgden en Verjaagden" heeft een tweetal eminente sprekers gisteravond voor een slechts matig bezette Stadsgehoorzaal vurig en indringend een lans gebroken voor het grote werk van naastenliefde, dat Oost-Priesterhulp aan de grenzen van de vrije wereld uitoefent onder de ontheemden en vluchtelingen uit de landen achter het IJzeren Gordijn. De uitnodiging tot het houden van deze avond ging uit van de afd. Leiden van „St. Martinus", de vereniging voor kath. onderofficieren, van welke afdeling de voorzitter, de heer H. J. A. de Jongh, de aanwezigen begroette. „St. Martinus" onderhoudt goede relaties met Oostpriesterhulp en heeft de organisatie van verscheidene avonden in de afdelingen op zich genomen. I elkaar staan: de Wereldkerk en het wereldcommunisme, dat het aan schijn der aarde eveneens wil ver anderen en tenslotte alle volkeren wil overheersen. Hiertegenover past slechts één geestelijk antwoord: de su perieure idee van het christendom. Wij beseffen, dat wij hier nog vèr van zijn. Europa bidt niet meer, want we hebben nu onze alles omvattende wetenschap en techniek. De boeren gaan lang niet zoveel meer als vroe ger ter bedevaart, want er is nu een Landbouwhogeschool Het oude chris telijke Oostenrijk heeft zijn christe lijke moraal weggeschoven en in Scandinavië ligt de mens in een maat schappij van watten met maximale veiligheid, de luxe is er tot de top ge dreven; Italië heeft na Rusland de grootste communistische partij in Europa en Frankrijk is het land van gruwelijke gewetensconflicten. Ter wijl we met besprekingen en bewape ningswedlopen de oorlog proberen tegen te houden is de oorlog al be gonnen, zo zei Cees Griffioen, de oor- Europa bidt niei meer Cees Griffioen was de eerste spre ker, die staande onder een kolossale Euraziëkaart zijn toehoorders con fronteerde met de toestand van de Kerk in nood. Zo vertelde hij een ver haal van een Oostduitse onderwijzer, die met zijn vrouw en kind moest vluchten, nadat hem was opgedragen zijn leerlingen rijp te maken voor een opstelwedstrijd over het leven Lenin. Het was de geschiedenis van een adembenemende ontsnapping aan een dreigend gevaar. Dit was slechts een uit 't leger der lO.OOOen. De vorige week kwamen er 4000 vluchtelingen binnen de westerse veiligheid; per dag zijn het er gemiddeld 7G0. Iedere vierde inwoner van West-Duitsland is een vluchteling. Westen in defensief. Deze mensen wagen hun leven op de eerste plaats uit angst en afkeer van een systeem, dat heerst in een gebied, waarin 1 miljard mensen dat is een derde van de wereldbevol king leven, beheerst door Moskou's godloos communisme. Tegen deze ontzettende macht is de gehele rest van de wereld in het defensief; wij zijn gegrepen door vrees, want het oosten is klaar, de raketbatterijen zo staat vast zijn langs de gren zen van West-Europa ^gericht op de grote havens van Rotterdam en Lon den, aldus Cees 'Griffioen. Spr. beschreef het communisme als een sociaal-economisch gevaar, dat onhoudbaar wordt als het 7 jarenplan van Moskou slaagt waardoor Rusland even veel comfort en technische vol maaktheid kan bieden als het Westen nu. Vooral in materieel opzicht moe ten wij vóór blijven, anders zal het communisme snel in de Westerse we reld doordringen. Dan is er het grote geestelijke gevaar. Uiteindelijk, zo heeft Lenin eenmaal gezegd, zullen twee grote tegenstanders tegenover 'f HOORNTJE 'TOEN WU ONS VORIGE WEEK met een glimlach mengden in de cacophonie van persstemmen rond de stoutmoedige pogingen tot kabinets formatie van prof. De Quay dachten wij, dat de professor het laatste stuk je van de legpuzzel in de hand had. Wat hebben wij ons in alle op rechtheid vergist. Wii hadden ook gehoopt, dit jaar niet meer over ex plosies in de kabinettelijke sfeer te behoeven schrijven, maar omdgt wij ons kwaad hebben zitten maken i? deze hoop vervlogen. Prof. De Quay is een gezellige man, hebben we geschreven. Inderdaad, dat was hij. Onverstoorbaar ontving hij zijn levende, gekleurde stukjes puzzel en opge ruimd heeft hij week-iq, week-uit gepast en weer te ruggelegd, offertes ontvangen, sollici tanten gewogen en te zwaar of te licht bevonden. Sommige van hen kregen reeds een portefeuille onder de arm geduwd en zitten nu in een zij-ka binetje op voltooiing van het team te wachten, tegen andere weer heeft' de professor gezegd „neem me niet kwailijk, misschien kan ik de volgen de keer 'ns iets voor u doen". De meeste ministeriële candidaten schijnen gestuurd te worden, vooral door fractievoorzitters van partijen die hier en daar duwtjes moeten ge ven „vooruit, jóh, de formateur zit op je te wachten" en dan lopen ze meestal wel. Maar als de heren log tegen het geloof in God dat een belemmering is voor de vooruitgang, een geloof, dat vernietigd moet wor den. Pater Richard Stoffels S.J., oud-aal moezenier van de RAF en geen onbe kende meer in Leiden, deed een hartstochtelijk beroep op de aanwe zigen om hun onontbeerlijk gebed-en offerbereidheid. „In de grote etalage van Rusland op de Expo zijn we ge schokt door het zien van de commu nistische wereldmacht en massacul tuur, we hadden medelijden met het Spoetnikhondje Laika, maar we had den geen medelijden met de miljoe nen, die lijden onder de triomfante lijke vooruitgang der Sowjet-tech- niet" .aldus pater Stoffels. De Kerk zwijgt, omdat zij sterft. Hij herinnerde zijn toehoorders aan de krant, welke voor Passiezondag werd verspreid, t.g.v. de Biddag voor de Zwijgende Kerk; deze krant is niet bedoeld voor één dag, maar als in zet voor een nieuw geestelijk élan De ledematen van de Moederkerk in Polen, Tsjecho-Slowakije en China waar de Kerk in 5 jaar tijd aan grui- zeis is geslagen zijn in dodelijk ge vaar. De Kerk zwijgt, alleen de Sow- jet-stem spreekt. Langs het IJzeren Gordijn staan 3000 stoorzenders, die elk geluid uit het Westen smoren. Al leen de Sowjet spreekt, werkt en schrijft voor; het kind is er vanaf zijn vierde jaar eigendom van de staat, want vader en moeder moeten samen de kost verdienen om een redelijk be staan te lijden De Kerk kan zich niet verdedigen tegen de staat, zij heeft geen contacten meer met het Westen: de Kerk zwijgt noodgedwongen, om dat de Kerk daar sterftOok Christus zweeg onder het kruis, de slagen en de pjjn. „Bidt u meedat is Oostpriester hulp", zo riep pater Stoffels uit. Vijf tienduizend priesters hebben in Oost- Europa opgehouden te werken, de dertien bisdommen van Tsjecho-Slo wakije zijn zonder bisschoppen, de re ligieuzen ontbreken. Het gaat echter niet alleen om priesters en kloosterlin gen, maar nog meer om vaders, moe ders en jonge mensen, de miljoenen, die verdwijnen naar de 1700 concen tratiekampen in het onmetelijke Sow- jetgebied. De razzia's gaan door, ook vannacht weer; treinen vol rijden naar de industrieën en mijnen achter de Oeral en Siberië: een kolossale ar beidsinzet tot glorie der krachtsta- tons en Spoetniks, de Zwijgende Kerk op doortocht naar Calvarië. Oostpriesterhulp, zo besloot pater Stoffels zijn alarmerend betoog, is niet alleen een bedelorde voor geld, dat broodnodig is om de hulp in stand te houden, zij is de avant-garde van het christendom langs het IJzeren Gordijn die smeekt om de achter grond van liefde, want het is alleen de christelijke liefde, die de wereld kan redden in christelijke eenheid. Het was een ontroerde pater Stof fels, die na zijn met enthousiast ap plaus begroete toespraak de resulta ten in ontvangst mocht nemen van een inzamelingsactie, op touw gezet door de Maria-congregatie van de Hartebrugparochie o.l.v. pater Her man Hagen O.F.M. De uitstekend ge slaagde avond werd opgeluisterd door het Alma Materkoor uit Leiden en Vox Laeta uit Roelofarendsveen on der de directie van Jan van der Meer met aan het orgel Bram Martijn, die een loffelijke vertolking gaven van het Sanctus van Lod. de Voght, „Je- su, meine Freude" van J. Seb. Bach, het Magnificat van Hendr. Seb. Bach, het Magnificat van Hendr. Andriessen en „Psalm 150" van César Franck. De bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door deken W. P. M. Haring en aalmoezenier F. Gitmans. Voor de vervolgden en verjaagden is een kle- dingactie georganiseerd, kleding, de kens, e.d kan men bezorgen aan het secretariaat van „St. Martinus", Mar- nixstraat 66, Leiden. Geen woningwet-woningen - Dan particuliere bouw DE AMBTSWONING DES BURGEMEESTERS In de gisteravond onder leiding van burgemeester K. van Diepeningen gehouden raadsvergadering te Lei derdorp is, na een besloten zitting van 1 uur het besluit genomen het aanbod tot overname van de aande len der N.V. Steenfabriek Ouderzorg- De Ridder te aanvaarden. Na heropening van de vergadering verklaarde de heer Los, gezien het rapport van het Verificatiebureau en de besprekingen over dit voorstel, dat er wel een groot risico aan verbonden is. maar dat men dit risico moet aan vaarden aangezien deze aankoop in verband met het uitbreidingsplan van groot belang is. Hij dankte het col lege van B. en W. voor het initiatief in deze kwestie. De voorzitter deelde hierop nog mede, dat de gemeente door deze aan koop van alle aandelen, t.w. 250 stuks a 1000.eigenaar is geworden van genoemde fabriek. Hij voelde zich gedrongen de raad hartelijk geluk te wensen met dit be sluit, dat van zeer grote betekenis is voor Leiden en de randstad Hol land. Zeer belangrijk ook in verband met het uitbreidingsplan, dat destijds met Ged. Staten is besproken en waarbij besproken is te komen tot het ontwerpen van een structuurplan met de mogelijkheid woonruimte te scheppen voor 30.000 personen. In dit plan, dat een sociaal-economische eenheid zal moeten vormen, zou de bestaande fabriek zeker niet passen en daarom zijn medio september 1958 hierover reeds onderhandelingen ge opend. Het is niet gebruikelijk dat de overheid aandelen koopt om te liquideren, maar in dit geval is het in volledige overeenstemming gegaan van beide partijen. Hij voelde zich derhalve gedrongen de commissarissen, aandeelhouders en directie van de steenfabriek dank te zeggen voor de wijze waarop de onderhandelingen zijn gevoerd en deze zaak tot een oplossing is geko men. 80.000 vlerkante meter is hier- eenmaal op tafel worden gezet om, door aan het complex toegevoegd, juni, juli en augustus, ook in mei en in de puzzel een plekje te zoeken waardoor nieuwe perspectieven mo- - blijkt de animo tot het nulpunt ge- gelijk zijn. In een ander complex zal daald. De een mompelt „mij niet ge zien" en een ander denkt aan vroe ger dagen en glipt weg met de woor den „had-je-me-maar", zoals mr. Toxopeus, wiens naam ons (wij kun nen het echt niet helpen) altijd aan een strandjutter doet denken. Als dit alles binnen-kamers bleef zou het ons niet ergeren; prof. De Quay is lekker op gang gekomen met polsen, hoewel zijn humeur er onder te lijden moet hebben. Wij willen echter een blaam werpen op ver scheidene bladen uw lijfblad heeft zich rustig gehouden die de for matie èn de formateur hebben voort- gezweept naar gefingeerde oplossin gen. Om de andere dag schreven ze beslissingen voor en benoemden ze definitieve ministers op definitieve departementen. Er is nu ruzie in de boezem van de C.H.U., maar wii ma ken ons ook zorgen om de boezem van de heer De Quay, die er reeds zovele adders aan heeft gekoesterd., Nee, de gezelligheid is er voor de professor al lang af; voor óns trou wens ook. EEK. het volgend jaar alles volgebouwd zijn. Een toewijzing voor woningwet woningen is dit jaar aan de gemeente onthouden als gevolg van een ander besluit van Ged. Staten. De voorzit ter noemde dit de dank voor de be toonde activiteit. Toch zullen B. en W. er naar streven nog dit jaar, aug. of sept., 500 woningen in aanbouw te brengen. Daarbij zal binnenkort een recht streekse verbinding tot stand komen van Leiderdorp met Den Haag via Rijksweg 4A waardoor men binnen een Yi uur Den Haag kan bereiken. Voorz. hoopt, dat het uitbreidings plan zal worden goedgekeurd en men met bouwen door kan gaan. Mocht de goedkeuring onthouden worden, dan zal getracht worden voort te gaan met particuliere bouw met de mogelijkheid hierin te bouwen voor mensen met smallere beurzen. Hier door zal Leiderdorp zich een waar dige plaats kunnen verwerven in het structuurplan en als zelfstandige ge meente haar steentje bijdragen in de randstad Holland. Geen tenniswedstrijden op zondag. Van de punten, welke besproken werden, was het eerste het voorstel van de tennisvereniging De Munnik om op zondag in wedstrijd-verband te mogen tennissen. Vorige keer staakten hierover de stemmen door afwezgheid van de heer Los, die dit maal aanwezig was. Het voorstel werd. overeenkomstig de verwach ting, nu met 6 tegen 5 verworpen zodat er niet gespeeld wordt. Tot lid van het Bureau Soc. Zorg, werd, in plaats van de periodiek af tredende heer Braat, gekozen de heer P. de Graaff. Het medisch opvoed kundig bureau te Leiden had een verhoogde bijdrage gevraagd voor het onderzoek van in Leiderdorp wo nende kinderen. B. en W. stelden echter voor de subsidie van 30. per onderzocht kind te handhaven, waarmede de raad accoord ging. Verhuur woningen. De woningwetwoningen in het Doeskwartier zullen huurwijzigingen ondergaan waardoor de voorlopige huurprijs zal worden verhoogd met 20 ct per week voor het centrale televisie- en radioantennesysteem en 30 cent per week voor de portiek verlichting. De kosten van het water verbruik komen eveneens voor reke ning van de huurder. De woningen in het Van Leeuwen park zullen eveneens een huurver hoging ondergaan. In verband met een ministerieel besluit zal voor de woningen aan de Hoofdstraat en Re sedastraat een nader voorstel worden ingediend. De woningen aan de B. G. Cortslaan zullen per perceel 1.35 meer huur moeten opbrengen op ad vies van de minister, zulks in afwij king van een door de raad genomen verhoging van 1.35 gemiddeld. Deze huurverhoging was reeds ingegaan. Een reeds ingevoerde huurverhoging aan de M. P. Splinterlaan werd door de minister niet goedgekeurd en moest derhalve worden ingetrokken. Zwemmen op zondag. Het bestuur van de zwemvtr«>ni- ging „De Does" heeft verzocht om behalve de reeds toegestane maanden september het zwembad op zondag te mogen openstellen. B. en W. stel den voor dit toe te staan. De heer Los zag hier liever een beperking dan een uitbreiding en stelde voor: alleen openstelling voor leden. Nadat voor- en tegenstanders hun mening hadden kenbaar gemaakt werd het voorstel aangenomen. Geen lichtreclame op flatgebouw Een destijds genomen besluit tot plaatsing van een lichtreclame op het flatgebouw aan de B. G. Cortslaan is ingetrokken op grond van het feit, dat de dakconstructie dit niet toelaat. De overige punten werden zonder discussie aanvaard. De comptabiliteitsbesluiten verg den nog een punt van opheldering over een bedrag van 15.000.waar mede de begroting van de ambtswo ning voor de burgemeester is over schreden. De heren Nievaart en An- drik waren van mening dat, als op 20.000.ƒ15.000.tekort geraamd is, de raming niet deugde. Wethouder Meerburg voerde aan dat bij verbou wing van een oud pand er altijd ver borgen gebreken aan de dag treden Esso Gas (lessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent U beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. HET GAS IN DE FLES welke niet te voorzien zijn. Bij de rondvraag vroeg de heer Kleiss om plaatsing van een bord spelende kinderen bij de kruising Hoogmade- seweg-Ericalaan. De voorzitter zegt dat in de volgende raad een voorstel zal komen om dit gevaarlijke kruis punt een betere beveiliging te geven. In Warmond werd reddingboot overgedragen In aanwezigheid van vele autori teiten is gisteren in restaurant „Meer- rust" te Warmond de reddingmolor- boot „Dr. ir. S. L. Louwes" overge dragen aan de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaatschappij. De gelden voor deze boot zijn bijeen gebracht door het agrarisch bedrijfs leven en aanverwante Industrieën, de handel en het visserijbedrijfsleven. De onthulling van de boot werd ver richt door mevrouw de weduwe LouwesWesterhuis. De boot is ge noemd naar haar overleden echtge noot, die vooral tijdens de oorlogsja ren als voedselcommissaris belang rijke diensten aan het Nederlandse volk heeft bewezen. De voorzitter van de Kononklijke Noord- en Zuidhollandse Redding maatschappij, jhr. E. F. J. Quarles van Ufford, .dankte namens het be stuur voor dit geschenk. Hij deelde mede, dat het in de bedoeling li,gt.de boot in Zandvoort te stationeren. De burgemeester van Zandvoort, mr. H M. Fenema, voorzitter van de plaat selijke reddingcommissie, toonde zich hiermee ten zeerste ingenomen. De boot heeft een teakhouten op stand, is 10,30 lang en 2,85 meter breed. Hij heeft een diepgang van 65 centimeter, is uitgerust met een 50 pk Perking dieselmotor en heeft een maximum snelheid van 7,5 zee mijl per uur. De boot is gebouwd door de gebroeders Taat te Katwijk aan Zee. W0UBRUGGE Feestprogramma Koninginnedag. Hoewel alle programma-onderdelen van de feestelijkheden op 30 april nog niet geheel zijn vastgesteld, ziet het er in grote lijnen als volgt uit: 9.30 uur: Herdenkingsdienst in de Hervormde kerk, waar de beide plaat selijke predikaten zullen spreken. 1.30 uur: Zanghulde van de schoolkinde ren voor het raadhuis. 2 uur: Kinder spelen op het sportterrein onder lei ding van het onderwijzend personeel. 6.30 uur: Voetbalwedstrijd tussen twee elftallen uit de beide lagere scholen. 8 uur: Feestavond in „Het Oude Raedthuys". Bijzonderheden over het programma volgen nog. ZOETERWOUDE Zwemgelegenheid aan de Noord- Aa. Voor de organisatie van de ge legenheid tot zwemmen is een comité opgericht waarin zitting hebben mej. N. van der Geest, mej. W. van der Poel en de heren Th. van der Fluit, J. van Diemen en L. A. van der Ham. Voor het houden van toezicht zal be noemd worden mej. E. van Slinger land. Door het aangaan van een geldle ning aan de Boerenleenbank, groot 2000,waarvoor de gemeente zich garant heeft gesteld voor de rente en aflossing, zal het mogelijk zijn een behoorlijke verkleedaccommodatie en rijwielstalling tot stand te brengen. Het tarief tot het gebruik maken van de zwemgelegenheid is als volgt bepaald. Gezinsabonnement 5, abonnement p. persoon 3,50, maand abonnement f 1.50, volwassenen per dag 0,25, kinderen per dag 0,10. Voor inlichtingen en gratis advies kunt U zich wenden tot de depot houder ter plaatse of tot het Hoofddepot: IEMCO N.V. AFD. ESSO BUTAAN EN PROPAAN-TECHNIEK NIEUWE RIJN 32 TELEF. 24244» LEIDEN Verstrooidheid? Ervaring Jonge mevrouw: „Kan ik je ergens mee helpen, Marie9" Marie: „Nee, mevrouw, vandaa<* heb ik het te druk." „Ja, die heb ik gehad toen mijn man de verzekering kreeg uitbe taald." „Dat is ook een sneldrogende verf, die je daar gekocht hebt Formulering Een motorrijder reed met een duo-passagier over een rechte landweg met een vaart van een dikke 120 km. Plotseling ver scheen een agent op de weg en ge baarde, dat de motorrijder moest stoppen. Met een halsbrekende toer slaagde deze erin. - „Wat is er aan de hand, agent?" vroeg de man. „Reden we tc hard?" „Nee", zei de agent lichtelijk sar castisch, „u vloog te laag." In de tram In de tram zit een gemoedelijk mannetje zijn pijp te roken. De conducteur waarschuwt hem, maar hii dampt door. „Kun je niet lezen?" valt de con ducteur nu boos uit. „Daar staat toch verboden te roken!" „Zeker", zegt het mannetje, „kan ik lezen. Maar doe jij alles wat daar staat? Woon jij in Baarn? Eet jjj Blue-Band? Drink jij Emserwater?" „Ja, dank u wel.hoeveel is dat?

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3