3)e&jkióe(Soti/Yant Nehroe sprak met de Dalai Lama Een ballet-samenzwering in Panama N.Y. LEIDEN Zandvoort wil een zomer en winterstrand hebben Benelux schaft pascontrole af Soekarno in Turkije HOE Axels moordenaar beschreef zijn misdaad ZATERDAG 25 APRIL 1959 50ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPFVGRACHT 32 Teiefoon: Dtrecfe, Abonuem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mud., f7.50 p. kwart. Nehroe en de Dalai Lama Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Inrl 13 h4- /nöam iwat de mogelijkheid van een vreedza- 11IUla It."/1 y CC/7 |n°s steeds optimistisch gestemd is iT*f Ime reSeüng met de Chinezen be- aspiraties in Tibet Premier Nehroe van India heeft, zoals gemeld, vrijdag voor het eerst dat hij de twee brieven heeft geschre- sinds de vlucht van de Dalai Lama j ve.n» die door de Chinezen zijn gepu- met de „god-koning" gesproken. Het j hliceerd, zo vervolgde Nehroe. onderhoud zou voornamelijk gegaan deze brieven zou de Dalai Lama aiin „ver de toekomst van de Da.ai j Xs" De^^rLma Lama- heeft gezegd, dat hij de brieven heeft Kort na zijn aankomst in Mussoorie geschreven, omdat hij een breuk met hield Nehroe een toespraak tot leden i de Chinezen wilde vermijden, die de van de Congrespartij. De premier zei, I toestand alleen maar erger zou heb- dat het Tibetaanse vraagstuk buiten-hen gemaakt, en omdat hij zich ge- gewoon ingewikkeld is en „een massa Plaatst zag tegenover een dilemma, zorg met zich mee zal brengen, daar nl. zijn wens om een conflict met de er verscheidene landen bij betrokken zijn." Hij verklaarde voorts tegenover journalisten, dat hij het niet eens is met de beweringen in de Chinese pers, dat India expansionistische doel einden in Tibet nastreeft. Maar uit de berichten uit Peking meen ik te kunnen opmaken, dat de Chinezen nog steeds sterk beïnvloed worden door hetgeen zich in het verleden Tibet heeft afgespeeld. Het staat vast, dat de Britse regering van India in derdaad naar expansie in Tibet heeft gestreefd, aldus Nehroe. Desgevraagd zeide premier, dat hij Het ontslag van Soeprapto De voormalige Indonesische procu reur-generaal Soeprapto is ontslagen, omdat hij zijn persoonlijke invloed heeft aangewend om het Schmidt mogelijk te maken Indonesië te ver laten. Dit verklaarde de premier Djoeanda in antwoord op vragen die in het parlement waren gesteld naar aanleiding van deze affaire. De Indonesische premier zei, dat de procureur-generaal zo had gemanoeu vreerd, dat hij Schmidt liet vertrek ken zonder voorargaand overleg met de premier of met minister van jus titie Maengkom over de politeke en psychologische aspecten van de affai re. „Soeprapto", aldus de premier, „heeft genegeerd, dat een vijand van de republiek zoals Schmidt, altijd een mogelijk gevaar zal zijn, wanneer hij in het buitenland actie gaat voeren tegen de veiligheid van onze staat". De regering kan zich niet veroorloven een procureur-generaal in dienst te Chinezen te vermijden aan de ene kant en aan de andere kant zijn ver langen om de Tibetaanse zaak te die nen, zo zei Nehroe. Inmiddels heeft een in Calcutta verschijnend blad gemeld, dat er in Lhasa weer hevig wordt gevochten. De Chinezen zouden de afgelopen dagen weer zware artillerie hebben ingezet en uit Lhasa zou een uittocht begonnen zijn van Tibetanen, die evenals de Dalai Lama naar India willen. Vluchtelingen in India. Ongeveer 500 Tibetanen zijn de af gelopen dagen naar Noord-India ge vlucht en hebben daar asiel gevonden, aldus is vrijdagavond te Calcutta vernomen. De Indische autoriteiten hebben de vluchtelingen, die een gevaarlijke reis van verscheidene dagen achter de rug hebben, alle nodige hulp ge geven. Moordaanslag in Haags park Vanmorgen omstreeks kwart over acht heeft de 35-jarige L. T. S., gebo ren in Paramaribo, in het Emmapark te Den Haag de 21-jarige vrouw W. K. M. neergeschoten. De dader wachtte het slachtoffer in het Emmapark op en toen hij haar zag, loste hij twee schoten, waarvan het ene de vrouw in de borst en het andere in de buik trof. Twee burgers, 'n rijksambtenaar en een bouwvakarbeider grepen de da der onmiddellijk beet. De vrouw wier toestand op het ogenblik .niet levens gevaarlijk schijnt te zijn, is overge bracht naar het ziekenhuis Westein de. S., die zichzelf ook in de borst heeft geschoten, is naar het ziekenhuis Zuidwal getransporteerd. De ,.grap" ging niet door Wij zijn van plan geweest prinses Paola Ruffo, de verloofde van prins Albert, te ontvoeren", aldus een woordvoerder van een Brusselse stu dentenvereniging. „Maar de vorige week hebben wij dit plan laten varen, omdat het vrien delijk noch ridderlijk tegenover de prinses zou zijn geweest als wij haar hadden ontvoerd. Wij zouden hier door bovendien in moeilijkheden zon der tal zijn geraakt", zo zei hij. Het ontvoeringsplan had een on derdeel moeten zijn van een studen- grap. Dr. Arias vroeg asiel B.B.C.-orkest begon Nederland-trip in Keukenhof Het B.B.C.-orkest heeft onder leiding van Villem Tausky hedenmiddag 'n concert gegeven op de Keuken hof te Lisse. We zagen geflankeerd door twee orkestleden v.l.n.r. B.B.C.-omroeper Frank Philips, bloemen- koningin Lenie Quant en dirigent Villem Tausky. is geweest. Zij noemde de eergisteren door een n_ neef van haar echtgenoot, Ruben Mi- Dr Roberto Anas, de echtgenoot r0> afgelegde verklaring, dat hij en !,a",Tl Arias de leiders van de revolutio- |g|0,1 4 J~ naire beweging in Panama waren, „geheel onjuist". In diplomatieke kringen in Lon den twijfelde men aan de mogelijk heid van uitlevering van Margot Fon- teyn aan de Panamese regering. Uitleveringsverdragen zijn gewoon lijk niet van toepassing op- politieke overtredingen. schuldigd van samenzwering tegen de regering van Panama, heeft vrijdag middag op de Braziliaanse ambassade in Panamastad asiel gevraagd. President Ernesto de la Guardia van Panama heeft vrijdag medege deeld, dat zijn regering overweegt Groot-Brittannië om uitlevering van de bekende balletdanseres Margot Fonteyn te vragen. Margot Fonteyn is vrijdag per vliegtuig uit New York te Londen aangekomen. Ait Ahcene, de voornaamste vertegenwoordiger van de „Algerijn- se voorlopige regering" in West- Duitsland, die in november 1958 in Bonn door twee kogels, vermoedelijk door een andere Algerijn afgescho ten, was gewond, is vrijdag in een ziekenhuis te Tunis overleden. Het hoofd van de geheime poli tie van Guatemala, Jorge Cordova, is afgezet en voor de duur van één maand in het hoofdkwartier van het leger in de stad Guatemala geïnter neerd. De redenen van deze maatre gel zijn niet bekend. De wervelwinden en overstro mingen van 't begin van deze maand hebben op Madagascar 305 mensen levens geëist. Er worden bovendien nog 23 mensen vermist. Het aantal gewonden was 144 en het aantal dak lozen 83.230. Zij zei bij aankomst, dat zij niet houden, die de belangen van het land wist waar haar echtgenoot, dr. Ro- dnnv iiin afuriiiror./io maninoon» berto Arias, zich bevond. Zij was even door „zijn afwijkende meningen' over de juridische rechten, in gevaar zou kunnen brengen. Depremier sprak ook de beschuliging uit, dat Soeprapto trachtte geleidelijk de macht in handen te krijgen als juridi sche autoriteit. in New York gebleven om af te wach ten of hij zich met haar in verbin ding zou stellen. Over haar gevangenschap van één' dag in Panama wilde zij alleen zeg gen, dat dat een heel nare ervaring Voor Margot is de kous nog niet af Een Hi-Fi balansversterker 10 watt kompleet met acoustisohe box met 4 ingebouwde luid sprekers, leveren wij U voor de bijzonder lage prijs van 360. En ongekend zuivere geluidsweergave; komt U ook eens luisteren, het verplicht U tot niets. Nieuwe Rijn 30 32 KABINETSFORMATIE Tilanus heeft ministers gezocht Heeft hij er ook gevonden De kabinetsformateur heeft vanoch-bereid hebben verklaard in een kabl- tend het antwoord van dr. Tilanus nel zitting te nemen. Deze waren mej. ontvangen op de vraag welke perso nen deze kan aanwijzen, die evenwel voor een ministerspost in aanmerking zouden kunnen komen. Over de aard van dit antwoord wilde de formateur zich niet uitlaten. Vanochtend had prof. De Quay in het Kurhaus te Scheveningen, waar hij tijdelijk woont, een bijeenkomst belegd van allen, die zich in principe I voor de aanleg van een theeterras, kleedcabines, een restaurant, een kinderbad, een winkelstraat, een di- eetkeuken en een bar. Experts van Philips onderzoeken hoe men de warmte van de hoogtezonnen met air-conditioning kan combineren. Omstuwd door politie-mannen verliet Margot Fonteyn het platform van het Londense vliegveld. President Ernesto de la Guardia van Panama heeft vrijdag medegedeeld, dat zijn regering overweegt Groot-Brittannië om uit levering van de bekende balletdanseres te vragen. Idee van V.V.V. directeur Zandvoort wil iets tegen de „slech te" zomers gaan doen. De voorzitter van de V.V.V., de heer Hugenholtz, heeft een plan laten ontwerpen voor een overdekt strand. Alle voordelen van het strandleven wil men in een gebouw onderbrengen. Niet alleen het strand en de zee, maar ook de zon wil men binnenhalen door een serie hoogtezonnen. De heer Hugen holtz heeft al een ontwerp laten ma ken. De kosten worden geschat op drie miljoen gulden. Associated Press meldt, dat de pas poortcontrole aan de grenzen tussen Nederland, België en Luxemburg te gen het jaar 1960 zal worden opgehe ven. De paspoortcontrole aan de gren zen tussen de drie Benelux-landen en Frankrijk en Duitsland blijft even wel gehandhaafd. President Soekarno van Indonesië is vrijdag voor een officieel bezoek van vier dagen in Turkije aangeko men. Hij heeft zich*in een rede tot de Turkse Nationale Vergadering heftig gekeerd tegen de aanwezigheid van Nederlanders in Nieuw-Guinea. Hij verklaarde met nadruk, dat „de ex plosieve kracht van de vrije volken niet kan voortduren. Weldra zal de dag komen dat West-Irian eindelijk bevrijd zal zijn". Met zulk een overdekt strand, is men niet meer afhankelijk van de seizoenen, zegt de heer Hugenholtz, die in zijn verbeelding al de badgas ten in december ziet komen, com pleet met zwempak en rubberen beest. „Alles concentreert zich in een badplaats rond een paar maanden", zegt hij. „Wij kunnen er nu een héél jaar van maken. Het kost een hoop geld zo'n gebouw, maar op de duur haalt Zandvoort het er zeker uit. Zandvoort zou ook zo iets van een Kurort kunnen worden. Het bad zou niet alleen bestemd zijn voor mensen met een gezond lichaam, maar ook voor zieken." De heer Hugenholtz acht het zelfs mogelijk, dat een staf van medici aan dit Kurort wordt verbonden en dat er ruimten worden ingericht voor massage e.d. Natuurlijk zal de entreeprijs voor dit overdekte strand niet laag kun nen zijn, maar de mensen kunnen in elk geval rekenen op de gehele dag, „mooi weer". Men meent, dat er per dag gemiddeld duizend mensen ont vangen kunnen worden. Bovendien zou men de ruimte kunnen gebrui ken voor het houden van lezingen en congressen. Men kan er zwemdemon- straties en wedstrijden geven. Het merkwaardige is, dat ook B. en W. van Zandvoort zich enthousiast voor dit plan hebben getoond. Zij zijn bereid alle mogelijke medewerking te verlenen. Vorige week hebben de burgemeester van Zandvoort, mr H. M. van Fenema met de V.V.V. direc teur en een aantal deskundigen een bezoek aan West-Duitse herstellings oorden gebracht, om daar te zien hoe zulk een bedrijf wordt opge bouwd. Het bad zelf 40 x 20 wordt midden in het gebouw geplaatst. Het krijgt een kunstmatige golfslag en wordt op temperatuur gehouden. Eromheen wordt een boulevard aangelegd. Recht tegenover de ingang komt een echt strand. Voorts heeft men ideeën ONTVOERING UIT AMERIKAANSE GEVANGENIS Een honderdtal gemaskerde man nen is in de nacht van vrijdag op za terdag de gevangenis van Pearl River (Mississippi) binnengedrongen. Zij maakten zich meester van een neger, die verdacht wordt van aanranding \\j 7 van een blanke vrouw, en verdwenen i W CICI met hem. Klompé en de heren Luns, Cals, Van der Grinten, Van Ca: ïpen, Ilazebosch, Biewenga, Korthals, Van den Bergh en Witteveen. Hieruit blijkt dus, dat de heer Bie wenga (A.R.), die gisteren een bereid verklaring nog in beraad hield, po sitief heeft gereageerd. De bespreking in het Kurhaus ging over een aantal speciale punten van het door de formateur opgestelde pro gram. Tegplykertijd werd het ant woord van de heer Tilanus bespreken. De formateur zou vanmiddag naar 's-Hertogenibosch vertrekken om 'huis het weekend door te brengen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's wordt het Vroeg in de morgen heeft Xavier de Backer een toelichting op zijn be kentenis gegeven. Op maandag 6 april was tijdens een uitstapje per auto met zijn vrouw twist ontstaan over een scheiding, ie door de moeder van het slachtoffer gewenst werd. Zeer geprikkeld greep hij de revolver, die hij uit de oorlog had bewaard en al rijdend schoot hij zi'n vrouw een kogel door het hoofd. Hij sleepte het lichaam uit de wa gen, aeed de trouwr'ng en de verlo vingsring af, overgoot het lichaam met benzine en stak het in brand. Van Axel reed hij in volle vaart terug na?r zijn ouders te Blaasveld, om een aliibi te hebben, en keerde toen terug naar Brussel. Onbestendig De Bilt, zaterdag 10 uur. KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied, dat gisteren parijs het weer beïnvloedde, verplaatste zich naar Rusland. Tegelijkertijd trok het frond van een depressie ten zui den van IJsland met regen over de Britse eilanden. De bijbehorende wolkenschermen waren vanmorgen al boven ons land zichtbaar. De be weging van het front werd echter vertraagd door een volgende storing, die snel in betekenis toenam. Deze arriveerde vanmorgen in het zeege bied ten zuidwesten van Ierland. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.45 uur). VEEL WIND. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later opkla ringen, maar ook enkele lokale buien. Matige tot krachtige, tij delijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Morgen overdag lagere temperaturen dan vandaag. 26 April zon op 05.22; onder 19.54; Hoogwaterstanden 26 April v.m. 5.30; n.m. 5.57. Het weer in Europa HELSINKI geheel bewolkt 4 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 6 OSLO zwaar bewolkt 6 KOPENHAGEN half bewolkt 4 ABERDEEN half bewolkt 6 LONDEN regen 10 AMSTERDAM zwaar bewolkt 9 BRUSSELzwaar bewolkt 12 onbewolkt 7 zwaar bewolkt 7 zwaar bewolkt 7 zwaar bewolkt 5 licht bewolkt 10 onbewolkt 4 onbewolkt 6 onbewolkt 3 licht bewolkt 2 onbewolkt 2 onbewolkt 4 onbewolkt 6 niet ontv. onbewolkt 8 zwaar betvolkt 9 onbewolkt 11 niet ontv. zwaar bewolkt 11 BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME Vergezeld van een uitgebreid regen- A TArrun gebied en veel wind zal zij naar de MAnRTn Noordzee trekken. De komende 24 uur zal het weer in ons land geheel onder invloed van deze storing staan. Het regengebied zal grotendeels in de komende nacht passeren en mor gen zullen weer enkele opklaringen volgen. De wind wakkert verder aan Neem het, zoals u het krijgt voorge- uit zuidwestelijke richting en de tem-1 zet> 20 u verzadigd wilt worden, peraturen worden lager. i (Latijins gezegde). Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1