S)e CeidóeSoii^cmt Sowjet-propaganda aan de voor avond van Genève Weer een gevangenisoproer in Amerika »Huichelachtig« zegt men in Amerika Kard. Giobbe legaat bij Maltezer Orde Ballonvaarder tussen de koeien weer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. DONDERDAG 23 APRIL 1959 50ste JAARGANG Franco p.p. 8.— Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 Russische nota's aan Washington Bonn en De Sowjet-Unie heeft in een nota aan de V. S. meegedeeld, dat de plan nen om West-Duitsland, Griekenland, Turkije en andere Navo-landen uit te rusten met kern- en raketwapens, „in strijd zijn met de bedoelingen voor een topconferentie". De V. S. worden beschuldigd van schending van het verbod tot her bewapening en militarisering van Duitsland door „de voorbereidingen voor een atoom-oorlog op Westduits grondgebied uit te breiden" en de Westduitse strijdkrachten uit te rusten met kern- en raketwapens. Volgens de nota wordt daarmee gepoogd de komende besprekingen bij voorbaat schipbreuk tg doen lijden. AFZIEN VAN IEDERE ACTIE „Aan de vooravond van deze be sprekingen moeten de deelnemers af zien van iedere actie, die de inter nationale toestand ingewikelder zou kunnen maken en die het welslagen der conferentie zou kunnen verhin deren". De Sowjet-Unie protesteert tegen het verstrekken van atoomwapens aan West-Duitsland en „behoudt zich het recht voor de juiste conclusies te trekken voor haar houding ten aanzien van West-Duitsland". De Sowjet-Unie heeft ook aan de Westduitse ambassadeur in Moskou, Kroll, een nota overhandigd, waarin Paus Johannes heeft kardinaal Paolo Giobbe, voormalig internun tius in Den Haag, benoemd tot Pau selijk legaat bij de Maltezer Orde „om het zo verdienstelijke werk van die eerbiedwaardige Soevereine Or de te vergemakkelijken". Deze benoeming en de prijzende woorden voor de Orde, waarmede zij gepaard ging, heeft in kringen van de Curie bijzondere belangstelling ge wekt, gezien de moeilijkheden, wel ke zich na het overlijden van de laat ste grootmeester prins Chigi, einde 1951 met de Orde hebben voorge daan. Het gebaar van Paus Johannes wordt opgevat als een aanwijzing dat de Orde thans weer alle achting en vertrouwen van de H. Stoel geniet en dat de moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. DE OPVOLGER rvE TEKENEN van de nadering der belangrijke conferentie te Genève met de Russen kondigen zich aan. Moskou is reeds begonnen om door middel van nota's enige stemming te maken. Naarmate de datum van 11 mei nadert zal er nog wel meer propa- ganda-vuurwerk los komen. Het is de gewoonte van de Russen om 0 vlak voor een belangrijke bij eenkomst een stunt uit te halen waardoor de indruk wordt gewekt, alsof zij wel heel erg meegaande zijn, en dat de schuld uitsluitend bij de tegenspelers berust, wanneer er geen resultaten geboekt kunnen worden. Op 11 mei begint er een schaakspel letje, waarbij het Westen node de schaakmeester Dulles missen zal. In dit opzicht krijgt Her ter, de opvolger van Dulles, een moeilijke taak. Aller ogen zijn op hem gevestigd en men verwacht van hem, dat hij minstens even goed tegenspel aan Chroesjtsjef zal geven als Dulles dat gedaan zou hebben. Men verwacht dat van hem, maar velen halen de schouders op en vrezen, dat dit hem niet lukken zal. De Amerikaanse bladen zijn hem in dit opzicht niet bepaald tot steun, want zij leggen de vinger op elke zwakke plek in Herters reputatie. Zo wordt er nog ophef van gemaakt, dat president Eisenhower hem bij zijn benoeming niet zó hartelijk heeft toe gesproken als men dus van hem Lij dergelijke gelegenheden gewend is. Met andere woorden, zelfs president Eisenhower zou niet zo enthousiast voor zijn nieuwe minister van buiten landse zaken zijn. Wanneer Herter, die toch al gehandikapt is door zijn reumatische aandoening, ook nog het cachet meekrijgt, dat zelfs Amerika hem maar half vertrouwt, dan wordt het voor hem wel zeer moeilijk om zich het gezag te verschaffen, dat hij bij de onderhandelingen met de Rus sen nodig zal hebben. In elk geval kent Herter zijn zaak jes door en d°or dat wordt alge meen toeg geven en hy zal by de Russen niet die persoonlijke weer stand ontmoeten, welke Dulles onder vond, die bij de Russen allesbehalve een persona grata was. Maar zullen persoonlijke motieven bij het Krem lin een rol spelen? zij de regering in Bonn waarschuwt voor de gevaren van een Westduitse atoombewapening en waarin Moskou tegen deze bewapening protesteert. Deze nota is niets dan een manoeu vre om de Bondsrepubliek de verant woordelijkheid voor het mislukken van de komende conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken in de schoenen te schuiven, aldus gis teren het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag met klem de Russische bewering af gewezen dat de Ver. Staten pogen de Geneefse ministersconferentie te tor pederen, door de bouw van projectiel- basissen in Europa te versnellen. „Deze beschuldiging is geheel en al ongemotiveerd", zo verklaarde Lin coln White, woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russi sche nota's aan de V. S. en West- Duitslana „propaganda aan de voor avond van het westelijk overleg in Parijs" genoemd. Het verklaarde, dat de Russische pogingen om een einde te maken aan de westelijke verdedigingsmaatrege len huichelachtig zijn zolang de Rus sische regering zelf in gbbreke blijft bereidheid te tonen tot het aanvaar den van geïnspecteerde bewapening. Kabinetsformatie De Sjah gebeeldhouwd in gevaar Met traangas bedwongen Opnieuw zijn in een Amerikaanse gevangenis moeilijkheden ontstaan. Dit keer in de gevangenis van Con cord, Massachusetts, waar een aantal gevangenen 14 gijzelaars bedreigde teneinde te kunnen ontsnappen. De beruchte bankrover Martin Feeney, die kortgeleden na een ontsnappings poging uit een andere gevangenis naar Concord werd overgebracht, had de leiding. De opstand werd na vijf uur be dwongen door de staatspolitie en be wakers, die traangasbommen in het gebouw wierpen en vervolgens met gasmaskers en helmen op binnen drongen. Het aantal opstandige gevangenen bodroeg naar schatting een zestigtal. Kort na het begin van de aanval van de politie waren twee gevange nen naar buiten gekomen en hadden zich overgegeven. Zij verklaarden, dat zij zich tegen him wil bij de muiters hadden moeten aansluiten. De opstandige gevangenen hadden zich van een vleugel van een gebouw meester gemaakt. Men gelooft, dat slechts één van hen gewapend was. Een der leiders had kort voor de overgave nog gedreigd de gijzelaars te zullen doden, indien men niet het recht zou krijgen met de direkteur te spreken, maar de politie wilde ner gens van weten en zette haar actie voort onder het oorverdovend la waai, dat de andere vier honderd ge vangenen in hun cellen maakten. Kort daarop was de rust hersteld. Er was niemand gewond. Dit was de derde maal in één week dat gevangenen in Amerikaanse ge vangenissen bij ontsnappingspogingen of opstanden mensen gijzelden. President Soekarno is donder dag uit Indonesië vertrokken voor een reis naar Turkijë, Polen, Zwe den, Denemarken, Italië, Brazilië, Argentinië, Mexico, Japan en Noord- Vietnam. De reis zal twee maanden duren. De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, is woensdag beëdigd. Nadat de kabinetsformateur gis termiddag van Anti-Revolutionaire en Chr, Historische zijde was inge licht omtrent de reacties in die krin gen op zijn suggesties tot oplossing van de moeilijkheden, is hij van avond in het bezit gekomen van de opvattingen hieromtrent in KVP- en VVD-kringen. De formateur zal na bestudering van deze antwoorden zijn keuze uit de voorhanden mogelijkheden be palen en dienovereenkomstig zijn formatie werk voortzetten. Er worden weer vele vermoedens geopperd. Duidelijk is wel, dat alle vier „deelnemende" partijen bereid zijn tot overleg, om uit het slop te komen. Het lijkt ons echter voorbarig om trent de zetel-verdeling en persoons aanwijzing om reeds mededelingen te gaan doen. Algemeen verwacht men, dat prof. De Quay er toch nog in slagen zal een kabinet te vormen. Vanochtend heeft de formateur een bespreking gevoerd met prof. dr. H. J. Witte veen, hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotter dam. De formateur zou laat in de middag nog een onderhoud hebben met de Rotterdamse advocaat mr. A. C. W. Beerman, voorzitter van de Chr. Hist. Raadsfractie te Rotter dam. Prof. Witteveen is liberaal. Mysierieuse bommen Niet-geïdentificeerde vliegtuigen hebben dinsdagavond opschudding en schrik teweeggebracht in de nabij Cuxhaven gelegen kustdorpen Sah- lenburg en Duhnen door nabij de kust 45 bommen te werpen. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van defensie zei, dat de bommen werden geworpen uit verscheidene hoogvliegende vliegtui gen. Deze toestellen behoorden niet tot de Westduitse luchtmacht. Het hoofdkwartier van de tweede tactische luchtmacht te München- Gladbach had de woorvoerder mee gedeeld, dat de bomimen ook niet zijn geworpen door onder zijn commando staande vliegtuigen. De bommen kwamen ongeveer vijf kilometer ten noorden van het Knechtsand neer. Deze zandbank is tot 1957 een oefenterrein voor d< bommenwerpers van de Britse lucht macht geweest. De regering van de deelstaat Neder-Saksen verklaarde de zandbank in hetzelfde jaar tot een natuurreservaat. Het is een broed plaats voor wilde ganzen. Het ministerie van defensie te Bonn stelt een onderzoek in. In Westduitse kringen meende men te kunnen aannemen, dat het vliegtuigen moeten zijn geweest, die onder commando staar: van de Britse luchtmacht of die van NAVO-vlieg- velden buiten Duitsland moeten zijn gekomen. Het beroemde aambeeld in de smidse van het Schotse grensplaatsje Gretna Green, waar de plaatselijke smid duizenden paartjes trouwde, is gestolen. Men zag vier mannen met een groene auto van de smidse wegryden. Het aambeeld, dat voor 5000 pond is verzekerd, is dikwijls het doelwit geweest van studenten, die trachtten het te „veroveren" óm het over de grens naar Engeland te brengen. De Sjah van Perzië, die voortdurend in levensgevaar zou verkeren, blijkt dit gevaar nogal filosofisch op te vatten. Hij is hier gefotografeerd in het marmeren paleis, terwijl de Franse beeldhouwer Guy Charles Revol een kop van hem maakt. Buiten lopen zwaar bewapende wachtposten, doch de afstand tussen het paleis en de straat is slechts kort en een eventuele boosdoener kan veel kwaad aanrichten. De 34-jarige Franse ballonvaarder en geleerde Audouln Dolfuss, die een hoogte van 20.000 meter wilde berei ken om waarnemingen van de planeet Venus te verrichten, is donderdag ochtend vroeg op een veld nabij Ne- \ers midden tussen een troep koeien geland, nadat hij tot een hoogte van 13.000 meter was gekomen. Dollfuss, die nabij Parys was opge stegen en 160 km. ten zuid-oosten van deze stad in een bosachtige streek landde, verklaarde dat hij niet i verder kon stijgen en door een krach tige wind naar het zuiden was ge dreven. Ondanks de tegenslag had hij toch nog talrijke interessante waar nemingen gedaan. Hij zat in een hermetisch afgeslo ten metalen bol, die aan een honderd tal kleine met waterstof gevulde ba- lonnen hing. Chroesjtsjef naar Scandinavië Het anti-communistische voor lichtingsbureau „West" in West-Ber- lyn heeft woensdag meegedeeld, dat er tussen 1 maart en 18 april 95 pro fessoren, wetenschappelijke assisten ten, artsen, architecten on technici uit Oost-Duitsland naar West-Berlyn zijn uitgeweken. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Koningin Juliana bij feesiende studenten Premier Chroesjtsjef van de Sow jet-Unie heeft de uitnodiging van de Noorse regering om van 20 tot 25 aug. een bezoek aan Noorwegen te bren gen, aanvaard, zo is woensdag in Oslo bekendgemaakt. Zoals bekend zal Chroesjtsjef ook Denemarken en Zweden bezoeken. Van 10 tot 15 augustus zal hy in De nemarken verblijven en van 15 tot 20 augustus in Zweden. H. M. de Koningin heeft gisteravond in de Utrechtse Schouwburg de gala-voorstelling bijgewoond van de „Wonderbaarlijke schoenlappersvrouw", een toneelstuk van Garcia Lorca, dat gebracht werd tg.v. het twaalfde lustrum van de Utrechtse vrouwelijke studentenvereni ging. Tijdens de pauze werden behalve leden van de lustrumcommJssie en van de toneelgroep, enige oud-studenten (zie foto) en -leden van de U.V.S.V. aan H.M. de Koningin voorgesteld. Weinig verandering De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied boven het vasteland van Europa, dat het weer in ons land beheerst, is in de afge lopen 24 uur langzaam in betekenis afgenomen. Het centrum verplaatste zich van West-Frankrijk naar Oos tenrijk. Het hogedrukgtKed heeft echter nog een uitloper naar de Noordzee, onder invloed waarvan het rustige weer in ons land zich hand haafde. Over Denemarken trok van morgen vroeg alweer een volgende storing met regen. Een oud oceaan front bereikte Ierland en de Golf van Biscaje, maar het veroorzaakte nergens regen. Op de oceaan heeft zich een westelijke luohtcirczjlatie ingesteld, tussen een hogedrukgebied by de Azoren en een depressie by de zuidpunt van Groenland. In deze circulatie beweegt een frontensy steem mee in de richting van de Britse eilanden. Het zal echter mor gen ons land nog niet vóór de avond bereiken. In verband hiermee komt er in het weer hier te lande morgen nog weinig verandering. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZWAKKE WIND Op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Mor gen overdag zonnige perioden. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke wind. 24 April zon op 05 26; onder 19.51; maan op 21.44; onder 06.22. Hoogwaterstanden 24 April v.m. 4.03; n.m. 4.26. Het weer in Europa De weerrapporten van hedemor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN I INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS onbew. 1 C. zw. bew. 1 zw. bew. 5 regen 4 zw. bew. 8 zw. bew. 6 zw. bew. 8 mist 6 onbew. 4 half bew. 5 zw. bew. 4 onbew. 1 onbew. 8 regen 7 geh. bew. 4 onbew. 0 onbew. 2 onbew. 1 onbew.. 1 onbew. 3 onbew. 2 zw. bew. 6 onbew. 5 geh. bew. 5 licht bew. 8 Korreltje Het heeft geen zin, te huilen om ge morste melk. (Engels spreekwoord).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1