3)e ftjidóeSoti/tci/nt PI Soekarno wil meer macht voor zichzelf Benoeming van Herter door Senaat bekrachtigd S0EKARN0 Krijgt C.H.U. haar zin Automatische Rus ramt treiler c/. Paus ontvangt hoge Britse gasten Moordaanslag op Pantsjen Lama Prinses Irene is actief U.V.S.V.-lid Directeur:c m v hamersveld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredarteur. L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonuem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003. Abopnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mn<L, f 2.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- ARRESTATlËs /n de AXELSE ZAAK Slachtoffer WOENSDAG 22 APRIL 1959 50ste JAARGANG wenst meer machi Advert.: 17 ct p man. Telefoontjes f 1.50 gei' dentificeerd Hedennacht is een arrestatie ver richt in verband met de moord op het meisje, dat veertien dagen geleden nabij Axe" gedeeltelijk verbrand werd aangetroffen. Ook is het lijk van de vermoorde geïdentificeerd. Van deze feiten werd officieel me dedeling gedaan door luitenant Van Ooyen van de Rijkspolitie te Middel burg, die zich in verband met het ge rechtelijk onderzoek te Brussel be vindt. De heer Van Ooyen wilde nog geen nadere inlichtingen verstrekken. Na der wordt evenwel vernomen, dat een merkje in de verbrande kleding van het meisje de sleutel tot de ophelde ring van de gruwelijke moord is ge worden. Dagenlang stuitte men op vraag tekens bij het onderzoek. Men had een aantal gegevens bij de hand: een sdhoen, een reis wekkertje, een aantal kleine zaken, waaronder Margot Fonteyn weer vrijgelaten een „dame" (vrouwelijke equiva lent van „Knight") van het Britse imperium die zoals gemeld door de Panamese politie is aangehouden om dat zij betrokken zou zijn in een ge val van wapensmokkel en actie ten nadele van de Panamese regering, waarbij haar echtgenoot, dr Roberto Arias, een rol qou hebben gespeeld, is vanochtend vroeg door de Pana mese autoriteiten vrijgelaten na een gevangenschap van een dag in de stad Panama. Zij zou aanzegging heb ben gekregen het land per vliegtuig te verlaten, rudus te New York ont vangen berichten. Van zekere zijden werd beweerd, dat zij zondag j.L met het jacht „No- la" in het gebied van de Parel-eilan den bij de Panamese kust had rond gevaren om de vliegtuigen, die naar haar man zochten, af te leiden en Arias de gelegenheid te geven met de garnalenboot „Elaine" te ontsnap pen. Volgens andere geruchten zou de „Elaine" kleine groepjes van een „revolutionaire bende", die onder leiding van Arias zou staan, op ver schillende punten aan de. kust heb ben afgezet. Arias zelf zou met tien man in de buurt van zijn familie- goed op 160 km van Panamastad aan land zijn gegaan. Sensatie in Engeland. De aanhouding van Margot Fon- teyn heeft veel sensatie verwekt in Londen, waar haar aankomst begin mei werd verwacht. Zij is de prima ballerina van het Brits nationaal bal let, dat in Covent Garden zetelt. Mar got huwde in 1955 met Roberto Arias, die toen Panamees ambassadeur in Londen was. Zij danst sedert 1934. In 1956 w^rd zij door konigin Elizabeth in de adelstand verheven. Zij is van afkomst Braziliaanse. Haar grootva der was een in groot-Brittannië ge vestigde Braziliaanse kantoenhande- laar, die Fontes heette. Margot werd in China en daarna in de Verenigde Staten opgevoed. een gouden of doublé kettinkje, waar in een initiaal voorkwam. Maar er was nog een gegeven, dat meer hou vast bood: dat was een merkje in de kleding van het gedode meisje. In de wetenschap, dat de moorde naar haast heeft gehad met zijn gru welijke arbeid waardoor hij niet heeft nagegaan, hoever het slachtof fer verbrand is kon men dat ene gegeven verzwijgen en alle andere in de meest-wilde vorm door de kran ten laten verspreiden. Dat zou bij de moordenaar alleen maar de schijn wekken, dat men nog geen enkele verdenking jegens hem koesterde, hetgeen voor de politie na tuurlijk het speurwerk vergemakke lijkte. Door hun oproepen om inlichtingen en het tonen van de „stille getuigen" hebben radio en televisie de indruk versterkt, dat de justitie werkelijk met de handen in het haar zat. Intussen had ze diezelfde .handen" vrij voor het onderzoek naar de her komst van de japon, die het meisje droeg. Die naspeuringen leidden naar een Gents kledingmagazijn waar het meisje drie jaar geleden de jurk had gekocht. Daar werden de oude klan tenlijsten nagegaan, hetgeen de basis werd door de indentifieatie var het slachtoffer is geïdentificeerd, nadat lijk. I haar moeder de overblijfselen van Zo is naar alle waarschijnlijkheid j haar japon en haar mantel had ner- de Axelse zaak", die tot gisteravond I kend. nog in nevelen hing, door de arres tatie van een verdachte een stuk dich ter bij een oplossing gekomen. DE ARRESTATIE Volgens berichten uit België is het slach.offer de 38-jarige gehuwde Ju lienne de BackerSchitse uit Blaas- veld. De gearresteerde verdachte zou zijn een zekere B. uit Blaas veld, een dorpje van 3000 zielen tussen Meche- len en Antwerpen. De Belgische justitie is dus niet overgegaan tot een arrestatie in Gent, zoals aanvankelijk verwacht wttrd> omdat naar deze plaats de meeste sporen leidden. De Belg werd in de afgelopen nacht reeds aan een langdurig kruisverhoor onderworpen, doch heeft tot dusver nog niet bekend. Bij dit verhoor wa ren zowel autoriteiten van de Bel gische als de Nederlandse j'ustitie aan wezig. In de loop van vandaag keert de rechter van instructie van de ar rondissementsrechtbank in Middel burg naar zijn woonplaats terug. In de woning van de verdachte is een intensieve huis-oe1 :ng ingesteld. Tot dusver zijn nog geen verdere ie dedelingen bekend. Het slachtoffer was sinds 1948 ge huwd met de heer Xavier de Backer. In 1954 heeft het echtpaar zich geves tigd te Blaasveld, het plaatsje waar de van de moord verdachte man is gearresteerd. De vermissing van me vrouw de Backer was niet aangegeven bij de politie. Haar man wordt nu door de justitie te Gent geboord. Het Kabinetsformatie Om nieuwe grondwet De huidige grondwet is slechts een voorlopige. Zij dateert van 1950 en voorziet in de vestiging van een kabi net onder een premier. Men verwacht, dat de president zal vragen om de vestiging van: Vandaag één dag voor het be- 1. een presidentieel kabinet, dat gin van zijn wereldreis heeft pre-1 de bevoegdheid heeft om bij decreet sident Soekarno aan de wetgevende te regeren, mits de decreten binden vergadering van Indonesië om grotere J een bepaalde termijn door het parie bevoegdheden gevraagd. Daarmee wil ment zijn goedgekeurd, hij een eind maken aan een lange 2. een parlement dat voor min- strijd over een definitieve grondwet stens de helft bestaat uit vertegen- voor de republiek. De president zal woordigers van de verschillende so- trachten terug te keren tot de begin- ciale groepen in het land en voor de selen van de revolutionaire grondwet rest uit vertegenwoordigers van poli van 1945; daarbij had de president de werkelijke macht. De schipper van de Noorse treiler „Tromshav", Soerensen, heeft dins dag meegedeeld, dat de Russische tankboot „Metan" zijn vissersvaar tuig heeft geramd, er omheen is ge varen, foto's heeft gemaakt en zich daarna heeft verwijderd. Het incident speelde zich tien da gen geleden af voor de Noord Noorse kust. Soerensen zei dit bij een officiëel onderzoek te Harstad. Volgens de schipper scheen het schip automa tisch te worden bestuurd, daar er niemand op de brug werd gezien. Het tankschip had dan ook niet op de waarschuwingssignalen van de treiler gereageerd. De Tromshav, een boot van 383 ton, werd later 'op de kust gezet. tieke partijen. De strijdkrachten zou den door 35 benoemde leden worden vertegenwoordigd; 3. een instantie die bekend zal zijn als de „madjelis" een algemeen raadgevend orgaan voor de bevolking. Daarin zullen parlementsleden, ver tegenwoordigers van sociale groepen en vertegenwoordigers van de pro vincies zitting hebben. Het volk heeft de plannen van Soe karno, toen die voor het eerst bekend werden, geestdriftig ontvangen. Het leger heeft zijn steun al aan het plan gegeven. Soekarno zal dus weinig te genstand in de grondwetgevende vergadering ontmoeten. Alleen de Masjoemi, zo verwacht men, zal te genstemmen. 'De onderwijzers in Frankrijk hebben dinsdag één uur les geven onderbroken uit protest tegen een onlangs afgekondigde verkorting van de vakantietijd. Volgens de onder-1 wijzersbond, die de staking had geor ganiseerd, nam in Parijs tot 99% en in vele departementen meer dan 50% van de onderwijzers aan de actie deel. De kabinetsformateur, prof. De Quay, had vanochtend weer een on derhoud van een klein half uur met minister Staf. Daarna heeft hij voor een geza menlijke bespreking ontvangen de ministers Klompé en Zijlstra en het lid van de Tweede Kamer, de heer Korthals. Hoewel van de zijde van de forma teur geen verdere mededelingen zijnj gedaan, wordt gedacht aan pogingen i van prof. De Quay om aan zekere wensen van de CHU tegemoet te ko men, voor welker inwilliging de me dewerking van andere partijen nodig is. Zonder politiek was het leven te saai Paus Johannes heeft vanochtend (woensdag) de Britse koningin-moe der Elizabeth en prinses Margaret in particuliere audiëntie ontvangen. Voor de prinses was het de tweede maal dat zij het Vaticaan bezocht. Tij dens een vakantie in Italië, tien jaar geleden, werd zij door Paus Pius XU ontvangen. Op 29 april 1903 v/erd Eduard VII ontvangen door Paus Leo XIII. Dit was de eerste keer sinds de breuk tussen de kerk van Engeland en de R.K. Kerk, dat een Britse vorst een bezoek aan het Vaticaan bracht. Op 27 mei 1918 bracht Eduard VIII - toen nog prins van Wales Bene- dictus»XV een bezoek. George V en koningin Mary hadden in mei 1923 ten Vaticane een onderhoud met Paus Pius XI. In 1951 brachten prinses Eli zabeth, die in 1952 koningin van Groot-Brittannië werd, en haar echt genoot prins Philip een bezoek aan Paus Pius XII. Sir Winston Churchill heeft maandag in zijn kieskring Woodford (Essex) ujn eerste openbare rede sedert twee jaren gehouden en medegedeeld, dat hij zich bij de komende algemene verkiezingen weer verkiesbaar zal stellen. Het ging niet best zo Naar van Tibetaanse zijde te Mus- soorie in India, de tegenwoordige verblijfplaats van de Dalai Lama, wordt vernomen, is er op 21 maart il een moordaanslag eenleezd on de iaar niet geheel aa"» de verwachtm- jl. een moordaanslag gepleegd op de gen had beantwoord A1 was de land. Pantsjen Lama, de communistisch ge- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het Chinese volk zal zich opnieuw bepaalde tijdelijke opofferingen moe ten gaan getroosten opdat het iand de economische achterlijkheid zo snel VVOffif mogelijk te boven zal komen. De Chinese minister van financiën, die dit gisteren mededeelde in hetJ parlement, gaf toe dat de „reuzen- I sprong voorwaarts" van het vorige i w HOE het zinde rivaal van de Dalai Lama. De aanslag was gepleegd, toen de Pantsjen Lama met een lijfwacht van vijf Chinezen van een Chinees militair kamp naar zijn paleis te Sji- gatse terugkeerde. Twee Tibetanen wierpen handgranaten naar de groep. Eén der daders kon worden gegrepen. Hij werd ter plaatse opgehangen. De andere wist te ontkomen. gen had beantwoord Al was de land bouw- en nijverheidsproduktie geste gen met 65 procent, toch was er niet voldoende voedsel om de stijgende behoeften te dekken. Prins Jean van Luxemburg en zijn gemalin, prinses Josephine Char- •lotte, zijn voor een kort bezoek in Buenos Aires aangekomen. Zij zijn de gasten van de Argentijnse rege ring. Beleid om Berlijn (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). zonnig Droog weer met in de nacht en ochtend weinig wind en plaat selijk mist. Morgen overdag overwegend zonnig en opnieuw iets hogere temperaturen. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 23 April zon op 05.29-, onder 19.49; maan op 20.25; onder 05.44. Hoogwaterstanden 23 April v.m. 3.20; n.m. 3.42. Russen genoeg werkelijkheidszin heb- ben om niet meer naar een oorlog Het WCCf 111 EUTODa een dan de I r De Amerikaanse senaat heeft gis teren met algemene stemmen de be noeming van Christian Herter tot mi nister van Buitenlandse Zaken als op volger van John Foster Dulles goed gekeurd. De nieuwe minister kreeg de volledige steun van zowel democraten als republikeinen. De fractievoorzitter van de demo craten Lyndon B. Johnson, zei dat de wereld dient te weten dat Amerika eensgezind achter Herter staat. EeFder op de dag had Herter een korte beschouwing over enkele pun ten van de buitenlandse politiek gege ven voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Dit in antwoord op vragen van senator Wayne Morse. Herter zei dat kleine incidenten, b.v. een schietpartij bij het luchtver keer naar Berlijn, nooit mogen leiden tot een oorlog. Hij voegde hieraan toe: „Indien Sowjetrussische jagers een op grote hoogte in de luchtweg naar Berlijn vliegend Amerikaans vliegtuig opzet telijk zouden neerschieten, zou ik dit als een openlijke oorlogsdaad be- schouwen". j Herter verklaarde ook dat de Sow- jet-Unie nog geen der overeenkom sten die betrekking hebben op de status van Berlijn, had geschonden, zodat zich geen enkel voorval had met kernwapens te verlangen dan de Verenigde Staten". Hij zei verder te menen, dat het niet gerechtvardlgd zou zijn, indien de V.S. in de eerste stadia van vijan delijkheden, die mogelijk als gevolg van de Berlijnse cerisis zouden uit breken, atoom- en/of waterstofbom men zouden gebruiken. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Nog iets zachter De Bilt, woensdag 10 uur. vochtige lucht van oceanische oor sprong ons land binnengestroomd. Tengevolge hiervan kwam slechts plaatselijk mist. In uitgebreide schaal nachtvorst waar genomen. HELSINKI geh. bew. 2C. STOCKHOLM half bew. 2 OSLO zw. bew. 2 M KOPENHAGEN zw. bew. 6 ,8 ABERDEEN zw. bew. 6 LONDEN mist 4 AMSTERDAM mist 6 BRUSSEL licht bew. 5 LUXEMBURG geh. bew. 4 PARIJS onbew. 2 BORDEAUX onbew. 2 GRENOBLE onbew. 1 NICE onbew. 7 BERLIJN geh. bew. 6 FRANKFORT onbew. 1 MUNCHEN onbew. 2 ZURICH onbew. 2 GENEVE onbew. 1 .8 LOCARNO licht bew. 1 .8 WENEN licht bew. 1 .8 INNSBRUCK licht bew. 3 ROME geh. bew. 8 AJACCIO licht bew. 7 MADRID zw. bew. 4 MALLORCA onbew. 5 ALGIERS onbew. 7 Engeland tot in West-Duitsland uit. Langs de noordzijde ervan bewegen enkele storingen over Scandinavië in oostelijke richting. Een zwakke oce- I aandepressie trekt naar het zeegebied ten zuiden van IJsland, terwijl het bijbehorende front de Britse eilanden jiadert. Dit front zal morgen echter n. ci„W€l*ö j voorgedaan, dat de Verenigde Staten nog geen invloed op het weer in ons prijzen de woor- of hun bondgenoten onder de* aan- land uitoefenen. Het blijft daarom den van d€ onwetende, het gelaat van dacht van de Verenigde Naties kon-1 droog en overwegend zonnig weer en een mismaakte vriend. Korreltje Ter gelegenheid van het 12e lustrum van de Utrechtse vrouwelijke studentenvereniging hebben de leden van den brengen. de temperaturen zullen morgen op- de U.V.S.V. vandaag 'n rondrit per paard door de stad gemaakt. De foto: H. K. H. prinses Irene in de stoet. Herter vervolgde: „Ik meen dat del nieuw iets hoger worden. (Citaat uit Juvenalis).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1