Oranje-elftal stelde zwaar teleur tegen de felspelende Rode Duivels r Toch kwam de Ned. ploeg na 2-0 achterstand tot een gelijk spel Abe Lenstra-Coppens 2 0 WARE DE VERHOUDING GEWEEST MAANDAG 20 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De 88ste landenwedstrijd tussen Nederland en België behoort weer tot het verleden, een wedstrijd, die wat het spel van de Oranje ploeg betreft zeker is tegengevallen voor degenen, die op een glorieuze zege* voor de Nederlanders hadden gewacht. Dat het tenslotte nog. een gelijk spel is geworden, mag aan de ene kant een bewijs zijn, dat de Nederlanders, toen de nood het hoogst was, wisten terug te vechten en terug te slaan, maar onomstotelijk staat vast, dat de Belgen als morele overwinnaars uit deze strijd zijn gekomen. Hetgeen overigens niet bbhoeft te verwonderen. De Belgen, gesteund door het behoorlijk resultaat van een gelijk spel tegen Frankrijk, en bo vendien ingaande tegen de pessimis tische verwachtingen van hun eigen pers, kwamen geladen in het veld. Zij waren vastbesloten zich tot het uiter ste te geven en reeds dadelijk na de aanvang, maar verder gedurende de gehele wedstrijd toonden zij een niet te blussen en daarom niet te onder schatten vechtlust, waartegen de Oranjeploeg een houding van „we ko men wel aan onze trek" aan de dag legde. We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat er in de Oranjeploeg zo'n geest van een nieuwe toekomsti ge overwinning „op hun slofjes" schuilde, maar niets is minder waar gebleken. En het schijnt wel, of Elek Schwartz tevoren wel geweten heeft hoe zwak de Nederlandse voorhoede was. Niet zonder reden wellicht heeft hij maar zo lang mogelijk zijn beslis sing inzake de samenstelling van de ploeg uitgesteld, in de hoop, dat Can- jels zou kunnen spelen en als motor in de voorhoede zou kunnen funge ren. Want, eerlijk gezegd, gisteren was het vrijwel alleen Rijvers, die voor wat mogelijkheden in de voor hoede heeft weten te zorgen, enkele goede doorzetters van Moulijn niet te na gesproken. En daarmede komen we aan een van de oorzaken van het gisteren behaalde resultaat. Er zat te weinig stootkracht in de voorhoede door 't feit, dat Van der Linden toch niet de grote aanvalsleider voor een dergelijke ploeg en tegen een derge lijke tegenstander blijkt te zijn, ter wijl daarnaast Abe Lenstra niet meer het sjouwwerk van een binnenspeler aan kan. 't Is waar.hij moge dan al goed zijn, om, zijn kans afwach tend, een goede pass te geven, of zelfs, zoals gisteren, een doelpunt te ma ken, van een binnenspeler verwacht men meer. En dat mag men zeker verwachten tegen een tegenpartij, die, beschik kend over een uiterst actieve en de kansend uitbuitende voorhoede, zich gesteund weet door een kordate mid denlinie, waarin Huysmans eigenlijk wel de vierde speler vormde. Want deze oude kanthalf deed als rechts binnen meer dan voortreffelijk werk. Hij was overal in het middenveld te Het voorspel tot het eerste, door Abe Lenstra gescoord Nederlandse tegen doelpunt (12). Abe heeft met een schot op doel Van der Stappen, die hem hier in de weg staat, gepasseerd. De bal stuit terug van de paal en zal een sekonde later toch door Lenstra in het doel worden getrapt. Achter doelman Van der Stappen de toesnel lende Kees Rijvers. vinden, onderbrak menige Oranje- aanval, welke al of niet het gevolg was van slecht plaatsen vanuit de verdediging, en zette telkens opnieuw j zijn eigen aanval aan het werk, zo nodig zelf meetrekkend. Aan het spel j van Huysmans heeft het zeker niet gelegen, dat de Oranjeploeg uiteinde- lijk tot 'n gelijkspel kwamen. Gaven we reeds ons oordeel over het binnentrio in de Nederlandse I voorhoede, van de buitenspelers v. d. j Kuil en Moulijn moet gezegd worden, dat zij veelal te weinig in het spel betrokken werden. Wanneer dit wel het geval was, dan lukte daarbij na tuurlijk lang niet alles, maar niet vergeten moet worden, dat zij in de backs Dries en Thellin verdedigers te gen zich hadden, die in de eerste plaats een kop groter waren, dus ook langere benen hadden, maar dat zij daarnaast ook door hard spel waarbij vooral Dries zich tegenover Moulijn bezondigde dikwijls ontij dig uitgeschakeld werden. Moulijn had met zijn voortreffelijke schijnbe wegingen in den beginnen tegenover Dries wel aardig succes, maar daarna werd hij maar al te dikwijls door de gechoqueerde Dries wat al te hard handig van de bal gezet, hetgeen wel blijkt uit de vele vrije trappen, die tegen deze Belg gegeven werden. In de Nederlandse middenlinie was Notermans ongetwijfeld de beste. Hij toonde zich weer de harde werker die in vele gevallen de verdediging goed bijspringt, maar daarnaast ook herhaaldelijk de voorhoede in staat stelt ten aanval te trekken. Ook I Klaassens kwam herhaaldelijk goed in actie, doch aan zijn veelal dan uit stekend werk werd veel afbreuk ge daan door zijn slechte plaatsen. Hier in blonk ook Cor v. d. Hart zo nu en dan uit. Hij speelt bovendien veel te sloom, veel te autoritair en dat kan bij een actieve voorhoede als de Bel gen nu in het veld brachten, tot on aangename gevolgen leiden. Dat was trouwens ook het geval bij zijn ge vaarlijk terugspelen op De Munck, waarvoor de toeschouwers dikwijls hun hart hebben vastgehouden. Een beeld van de wedstrijd Nederland België, welke zondag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam is ge speeld. De foto laat zien hoe Wegria in de 43ste minuut van de eerste helft de score opende en de stand op 01 bracht. De backs Wiersma en Kuys toon den zich lang niet van de kracht van vroeger. Hun optreden bleef zo nu en dan lang niet ongevaarlijk. Achter hen deed De Munck dik wijls voortreffelijk werk. Reeds in de eerste helft, toen de Belgen groten deels het initiatief in handen hadden, heeft hij menigmaal door zijn voor treffelijk opstellen ernstig gevaar we ten te voorkomen. Daarnaast maakte hij ook 'ns fouten; gelukkig zonder dat dit tot ernstige ongelukken leidde. Wat het wonder dat de Nederlandse spelers blij waren, dat het eindsig naal klonk, want ook al waren zij in het laatste gedeelte van de wedstrijd het meest in de aanval, de uitvallen der Belgen waren toch geenszins van gevaar ontbloot. Was het wonder, dat de spelers er zelf van overtuigd wa ren, dat de Belgen als echte Rode Duivels deze strijd beheerst hadden en dat het tenslotte verkregen gelijke spel eigenlijk niet verdiend was? Belgen speelden beter. De Belgen speelden uiteraard be ter. Zij hadden in de oude rot Cop- pens weer 'n voortreffelijke spelop- bouwer, die vanuit het middenveld opereerde om de bal zover mogelijk op te voeren en daarbij de steeds goed opgestelde, gevaarlijke linksbinnen Wegria in de gelegenheid stelde scho ten op het heiligdom van De Munck af te vuren. De wijze, waarop aldus het eerste doelpunt ontstond en waar bij Wegria geheel vrij voor het doel stond, was een onvergeeflijke fout van de Nederlandse verdediging. Maar de Belgen hadden nog meer dan deze twee spelers. In Huysmans had Rijvers een lastige tegenspeler, aan de altijd beweeglijke en veel switschende buitenspelers Jurion en Goeyvaards had de falende Oranje- defensie de handen vol. De Belgen verdienden de 20 voor sprong volkomen, zij hadden ook ver diend te winnen. Hun grotere snel heid, hun felle speelwijze, hun door dacht combinatiespel, hun bijna on berispelijk plaatsen, hun betere condi tie't Waren alle factoren, die in hun voordeel beslisten. En toch kwam Nederland tot een onbegrijpelijk ge lijk spel. Onbegrijpelijk, omdat de Belgen allerminst tot lauwheid ver vielen bij die 20 voorsprong, onbe grijpelijk en onverklaarbaar. Alleen: de verbeten wil van de Oranjeploeg om ook deze wedstrijd niet te verlie zen, kan oorzaak geweest zijn, dat de Belgen tenslotte door de knieën gin gen enbijna nog verloren. Bijna verloren voor België? Want.even voor het einde galm de uit duizenden kelen van de zui- Holland- België maakt dorstig De restaurateur van het Olym pisch stadion heeft aan de ver deling van zijn omzet kunnen merken hoe de klimatologische omstandigheden op de diverse tribunes waren. Op de ere tribune bijvoorbeeld, waar de toeschouwers pal in de koude noordenwind zaten en de zon geen toegang had, werden verre weg de meeste van de 18.000 uit geschonken kopjes koffie ver kocht. Op de noordelijke tribunes en ook op de Marathontribune zaten de t schouwers heerlijk uit de wina en in de zon. Hier werd het grootste deel van de 000*0 flesjes bier en de 6000 flesjes limonade aan de man gebracht. De 8000 flesjes chocolademelk waren dan voor de dorstigen, die wel van de zon profiteerden, maar daar- by een scheut koude wind kre gen. Bovendien aten zij deze zon dagmiddag i.iet minder dan 26.000 repen chocolade, 8000 koe ken, 20.000 rollen zuurtjes, drop en pakjes kauwgummi, maar slechts 50 kg. warme worst, ter wijl op 300 kg. worst was gere kend. Sigaren werden er deze middag .liet verkocht. Dat kwam voor rekening van een grote fabriek uit het zuiden, die een nieuw merk introduceerde en elke bezoeker twee sigaren of freerde. delijke tribunes plotseling het woord „hands'";.Vertwijfelde Belgen, die vlak achter het zuidelijke doel ston den stroomden het veld op en ver weten de Belgische rechtsback Dries die handbeweging,, waarmee hij vlak voor het einde de Oranjehemden aan een onverdiende zege, dreigde te helpen. Fotografen kwamen aange rend om een goed plaatje te bemach tigen voor het moment, dat scheids rechter Guigue de bal op de beruch te witte stip zou plaatsen Inderdaad, Dries had de bal uit het schot van Notermans in het straf schopgebied met de linkerhand ge stopt. Maar dat gegebeurde pas nadat Guigue reeds voor buitenspel van Lenstra had gefloten. En behalve de spelers had bijna niemand dat ge hoord. Vandaar die agitatie! Doel man Van der Stappen nam de vrije trap en enkele seconden later klonk het eindsignaal van deze wedstrijd. Het bleef dus 22. Een geflatteerd resultaat voor de Oranje-elf, een bit tere teleurstelling voor de Rode Dui vels, die de laatste acht minuten zelfs met tien man spelend de Nederlan ders de baas waren gebleven. In de 82e minuut van de wedstrijd namelijk had Guigue met het resolute gebaar, dat de gendarme uit Marseil le verraadt, invaller linkshalf Bol len naar de kleedkamers verwezen. Een misschien wat te hard vonnis op dat moment. Na een Nederlandse aanval bleef Kees Rijvers doelman Van der Stappen bedreigen. Links back Tnellin kwam zijn keeper bij staan maar hield Rijvers op ongeoor loofde wyze af. Terecht klonk toen het fluitsignaal van Guigue Het ge beurde allemaal snel. Bollen kwam protesterend op de scheidsrechter toe lopen. Zoals Guigue later vertelde, had de Belg hem op hardhandige wijze bejegend en daarom had hij Bollen uit het veld gestuurd. Bollen zelf zei nauwelijks aan bod te zijn gekomen. „Ik legde mijn hand op de rug van de scheidsrechter en wilde zeggen „mais arbitre". Daartoe kwam ik niet eens, want toen was het vonnis al geveld". De stand. Het resultaat van de gespeelde wed strijden is thans: Nederland. 88 42 19 27 219—174 België 88 27 19 42 174—219 Echt Abe's laatste sprong Al is de voetbalwedstrijd Nederland België, welke zondag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam is ge- speeld, maar een vooral van Ne derlandse kant matige vertoning geworden welke met een 22 stand eindigde, toch was het in die wed strijd even „Oranje boven", dat was nl. toen Abe Lenstra handig over de Belgische doelman Van der Stappen heensprong. U ziet hier hoe dat ging. Of het ook Abe's laatste sprong zal zijn, zal de toekomst moeten leren. 2 oude roiien, ieleursiellend en verrassend Het Nederlands elftal heeft teleurgesteld, dat valt eenvoudig niet te ontkennen. Eén man was voor dit zwakke spel van het nationale team in het bijzonder verantwoordelijk, Dat was de speler die zo vaak reeds triomfen heeft gevierd in ditzelfde olympisch stadion: Abe Lenstra. Twee maal drie kwartier bijna heeft Abe schijnbaar ongeïnteresseerd rondgelo pen, af en toe eens een veelal „verwaaiende" pass gevend aan zijn medespelers. Het rendement van de Enschedeër is ditmaal wel heel erg klein geweest. Het is triest, doch maar al te waar, Abe was de slechtste man van het Oranje-team. En al heeft het verleden herhaaldelijk bewezen, dat voor spellingen over het einde van de interland-carrière van Lenstra altijd hachelijke ondernemingen zijn, het moet toch wel heel vreemd lopen in dien deze wedstrijd niet de laatste is die de man, die op 31 maart 1940 in Rotterdam debuteerde, voor het Nederlands elftal heeft gespeeld. Zelfs het doelpunt, waarmee Abe in de 27e minuut van de tweede helft de stand op 12 bracht, zal wel niet voldoende zfjn voor de reis naar Turkije en Bulgarije. Het gebrek aan ijver van Lenstra heeft onder meer gemaakt, dat de Belgen het middenveld konden beze'.ten, waarin vooral de bijzonder sterk spelende Rik Coppens, prachtig gesteund door de kleine Huysmans, zich kon „uitleven" in het opbouwen van aanvallen. Want dat staat vast, Cop pens wat ditmaal de grote man. Zoals te verwachten was speelde hij in teruggetrokken positie en liet het bijna traditionele duel met Cor van der Hart over aan „stormram" Wegria. Het was duidelijk: deze speelwijze lag de Nederlanders niet. Het toepassen van een persoonlijke dekking was tegen de beweeglijke rode duivels niet mogelijk. Vooral rechtsbuiten Goey- vaerts, die enkele malen onverwachts op de linkervleugel opdook, zorgde dat het element verrassing niet in de Belgische aanvallen ontbrak. In de kleedkamers want we speelden beter voetbal. Wij zijn in ieder geval de morele win naars". Havlicek had evenals Coppens kri tiek op scheidsrechter Guigue. „Ons afgekeurde doelpunt was wel degelijk zuiver. En bovendien werd het twee de doelpunt van de Nederlanders door van der Linden uit buitenspel positie gescoord". Rik Coppens sprak zijn verwonde ring er <ver uit, dat Guigue het vorige jaar in Stockholm uitverkoren werd om de finale van het wereld kampioenschap te leiden. ,Hij is geen scheidsrechter van internationale klasse". De kleine Huysmans, de ster van de Belgische ploeg, <.ei dat het Ne derlandse elftal acin tegengevallen is. Uiteraard stond Bollen, die in de tweede helft door Guigue uit veld werd gestuurd, in het middelpunt van de belangstelling. De Vlaming haalde slechts de schouders op toen hem ge vraagd werd wat hij dan wel voor kwaads had gedaan: „ik kan het nog niet begrijpen". Maurice Guigue, fle 46-jarige Franse arbiter, vond het maar een matige, wat harde wedstrijd, waarin de Begen stellig wat meer hadden verdiend. „Waarom ik Bollen het veld uitstuurde? Hij had kritiek op de leiding en dat kan ik nu eenmaal niet tolereren. Zeker niet in een wed strijd als deze, waarin fors wordt ge speeld" was het antwoord van de gendarme uit Marseille. Smadelijke aftocht „Man ik heb me zitten verbijten. Wat was ik er graag bij geweest". Dat was het alleszeggende commen taar van Piet Kruiver, die als „gast" in de Nederlandse kleedkamer zat. „Neen, goed kon ik het echt niet noemen en ik geloof, dat we wel heel tevreden mogen zijn met dat ene puntje", vertelde de blonde Zaankanter, die hoopt volgend sei zoen weer te kunnen spelen. En de mening van de ex-midden voor van het Nederlandse elftal, was eigenlijk de mening van vrijwel alle spelers van het Oranjeteam. Daar was men het in de Nederlandse kleedkamer over eens: het was een bijzonder gelukkig gelijk spel, dat tegen de Blgen was behaald. Roel Wiersma had niets dan woor den van lof voor het spel van de Belgen. „Het is de beste wedstrijd, die ik van hen heb meegemaakt. Een voortreffelijke speler, die Coppens. Ongelooflijk wat is die verrassend snel", zei de blonde PSV-er. ,,Ja, de Belgen hadden zeker wat meer verdiend", bekende Jan Noter mans eerlijk, terwijl hij zijn knie wreef, die bij één van de vele duels, die hij met Rik Coppens had uitge vochten, beschadigd was. „Die Cop pens is er me eentje. Alsmaar praten in het veld en steeds weer proberen je vast te houden bij je shirt. Een moeilijke tegenstander", klonk het uit de mond van de kleine Limbur ger. Het commentaar van bondscoach Elek Schwartz week niet af van de mening van de spelers. „De Belgen waren dit keer beter, wij hebben wel wat te veel gehad met die 22, zeker. Hun conditie, die heeft de doorslag bijna gegeven. Zij spelen voetbal in „bekerstijl", wij alsof het maar een vriendschappelijke wed strijd is. Wij 'moeten omschakelen. En om te kunnen omschakelen moe ten wij zorgen, dat de conditie van de spelers beter wordt. Zij konden twee maal drie kwartier in hoog tempo spelen. Wij niet. Dat is het verschil", Duidelijker had de bonds coach het niet kunnen zeggen. Zijn mening over de spelers wilde Schwartz uiteraard niet direct na de wedstrijd geven. Bepaald optimistisch was hij niet. „Het vordt moeilijk, erg moeilijk, dat weet ik wel", zei hij zuchtend. In de Belgische kleedkamer kon men ook niet van een opgewekte stemming spreken. De Belgen waren te zeer onder de indruk van de ver loren voorsprong. Victor Havlicek, de trainer van de Rode Duivels, zei let terlijk: „Als we met tv/ee doelpunten verschil hadden gewonnen, had nie mand iets kunnen zeggen. Dat zou volkomen verdiend zijn geweest, Kort voor het einde van de wedstrijd stuurde scheidsrechter Guigue de Bel gische speler Bollen, die voor Lippens was ingevallen, het veld af, omdat deze een minder prettig gebaar je gens de arbiter zou hebben gemaakt. De foto toont Bollen, die terneerge slagen het veld verlaat.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7