Hillegom of Haarlem voor - „Bloembollencultuur" even duur Het „Bloembollendanstoernooi" te Lisse-Engel werd weer een geslaagd festijn Maquette ontwerp beurs te Hillegom MAANDAG 20 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Ontspannend en sportief Het zondag in Lisse-Engel georga niseerde danstoernooi is een ge slaagd dansfeest geworden. Deze dag werd begonnen met een gemeen schappelijke H. Mis, welke werd ge celebreerd door pater A. van Zwie- ten, Montfortaan, bekend door zijn parochieretraites. In deze H. Mis wijdde pater v. Zwieten zijn preek aan de dans. Het jongenskoor, onder leiding van broeder Bernardinus, zong een meerstemmige H. Mis. Het verenigingsgebouw was spe ciaal voor dit doel met prachtige bloementoeven versierd. Nadat de deelnemers een kop koffie hadden gebruikt, werden de startnummers door de heer Castelein uitgereikt. Tot half 2 was er gelegenheid tot vrij-dansen. Toen heette de heer W. Duineveld, als voorzitter van het organiseerd comité allen een harte lijk welkom, in het bijzonder pater v. Zwieten, de heer Evert Castelein en de jury, de zusters, broeder-over ste en de heer Van Dongen, namens het bestuur van het Verenigingsge bouw, en de deelnemers. Hierna gaf hij het woord aan pater v. Zwieten, die de officiële opening zou verrich ten, Toen pater v. Zwieten het vorig jaar toevallig in de Engel was, juist op de dag waarop het eerste dans toernooi werd gehouden, kreeg hij van pastoor Bottelier de goede raad, even door te lopen naar het vereni gingsgebouw. „Omdat ik prettige herinneringen heb aan het bezoek van het vorig jaar, vond ik het pret tig het 2e danstoernooi te mogen openen", aldus pater v. Zwieten. In zijn openingswoorden wijdde pater v. Zwieten enkele minuten aan „de goede dans". Goed dansen moet men leren. Hij prees de mensen die de vrije tijd hebben besteed om de graad te krijgen van „goed danser". Goede dansers zijii mensen met door zettingsvermogen. Vermijd de slech te dansen, ried pater v. Zwieten zijn gehoor aan en hij wees hen daarbij op enkele practische punten. Het is nodig van tijd tot tijd te ontspannen. Een zeer goede en juiste ontspan ning is de dans. Om van die ont spanning het juiste voordeel te heb ben is nodig een gezonde omgeving, goede muziek, goede leiding, goede tijdsverdeling, vrijheid,, goede ver lichting, gezellige zaal, een goede partner Het voornaamste is echter goede en frisse bedoelingen, zijn die er niet, dan kan de dans geen ont spanning zjjn. De heer Evert Castelein, die de algehele leiding had, stelde hierna de jury aan de deelnemers voor. De ze jury bestond uit de dansleraren: J. Koot, Lisse, als voorzitter, Henny Boes, Oegstgeest en Martin Visser, Leiden. Daarna verschenen de beginners ©p de planken. Aan dit toernooi werd deelgeno men door 100 jongelui, zijnde 50 pa ren, welke v/eer onderverdeeld wa ren in 16 teams. Er werd in team verband van 3 paren gedanst. Deze team werden gevormd door VKAJ, KAJ, „Instuif', Jongeren-midden stand en vrije groepen uit: Sassen- heim, Lisse, Leiden, Noordwijker- hout, Warmond, Wassenaar, De Zilk, Abbenes, Voorhout, Noordwijk, Oude Wetering, Haarlemmermeer en Roe- lofarendsveen. De diverse toernooidansen waren voor de beginners: Engelse wals, quick step, en St. Bernardswals. Ge vorderden: Engelse wals, tango, quick step, St. Bernardswals en va- leta. Vergevorderden: Engelse wals, rumba, tango, boston-twostep en quick step. De toernooidansen werd afgewis seld met diverse demonstraties, ten einde de telcommissie, bestaande uit de dames: Riet Duineveld, Leny Schrama en Riet Duineveld gelegen heid te geven, de stand van zaken zo overzichtelijk mogelijk samen te stellen. Enige kinderen van het St. Vin- centius-internaat voerden een pop- pendansje op. Deze demonstratie ontlokte bij de aanwezigen een da verend applaus. Jozef v. Hameren en Ineke Hoge- boom, deelnemend aan de wedstrijd in de klasse voor vergevorderden, dansten op een menuet van Beetho ven. Ook hierover staken de aanwe zigen hun mening niet onder stoe len of banken. Het danspaar oogstte een gul applaus. De derde demonstratie was voor rekening van de heer en mevrouw Castelein zelf. Zij gaven een demon stratie van de „Paso-doble". En op verzoek dansten zij ook nog een jive. Ook zij kregen hiervoor een harte lijk en langdurig applaus. De uitslagen. Na de juiste telling van de telcom missie kwam men tot de volgende uitslagen: Beginners: 1. KAJ (De Engel) 198Vi punt Dit team bestond uit de navolgende koppels; P. Rewijkvan Schie, G. RewijkI. v. Dongen, H. v. DongenHassing; 2. Jonge midden standsver. LeidenR.A.Veen met 178V» punt. Dit team werd gevormd door BakkerDe Hollander, Broek- sterhuizenSchrijder en De Wit Koebeek. Het beste paar was: P. Re wijk—v. Schie. Gevorderden: 1. Comb. Leiden, Abbenes, Warmond, Sasseniheim, met 356Vi punt. De paren waren: Walra venOuwerkerk, v. DijkLascaris, Zwetslootv. Rijn; 2. Leiden, met 321V» punt. Koppels: CasteleinAl berts, v. d. HeydenVerhoeven, v. d. Kaaiv. d. Berg. Het beste paar was: WalravenOuwerkerk. Vergevorderden1. De ploeg van Leiden met 3631/* p. bestaande uit de paren v. HamerenHogeboom, v. d. LaanFeldbrugge en Schouten v. d. Berg. Het beste paar was Van HamerenHogeboom. De Koninklijke Alg. Ver. voor Bloembollencultuur komt dinsdag 19 mei in vergadering bijeen om weer eens vast te stellen," of de zetel van haar vereniging in Haarlem gevestigd zal blijven. Zo niet, dan zal die zetel verhuizen van het Haarlemse Krela- gehuis naar Treslong in Hillegom. Voor het Krelagehuis is nu een uit breidingsplan gemaakt, terwijl er ook een plan bestaat om de nodige voor zieningen te treffen in en rond Tres long. Tussen beide emeenten is het een kwestie van touwtrekken gewor den. Beide plannen zijn vandaag de ver gadering, die te Haarlem bijeenkwam voorgelegd door de algemeen voor zitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden. De financiële con sequentie voor de vereniging bestaat hieruit, dat men vrij eenvoudig klaar komt voor welk plan men ook geld kan lenen, vermoedelijk tegen een rente van 4yK% voor de tijd van veertig jaar, maar dat het benodigde kapitaal zeer groot zal zijn. Het Haarlemse plan. Men mag aannemen, dat het plan tot restauratie en uitbreiding van Foto maquette ontworpen voorgevel Krelagehuis. het Krelagehuis ongeveer twee en een half millioen zal vergen. De voorzie ningen aan Treslong vergen 1 millioen 120 duizendgulden. Hoewel beide ra mingen ruim zijn opgezet en men ver moedelijk goedkoper zal uitkomen, dient men zich te realiseren, dat de jaarlijkse lasten voor de vereniging bijzonder hoog zullen zijn. Zo moet men er rekening mee houden, dat realisering van het Haarlemse plan onder meer inhoudt het verlies van de huur van de Krelage-garage, welke bij het krelagehuis getrokken zal worden. Ook gaat de huur verloren van de fabriek achter het Krelagehuis, welke moet worden afgebroken om parkeerruimte te winnen. Men zal bovendien een perceel grond moeten kopen hetgeen ook rente en aflossing vraagt. Daar staat dan weer tegenover dat de vereniging meer pacht kan vragen voor het gemoderniseerde en uitge breide restaurant, dat het parkeerter rein huur opbrengt en dat de verhu .r van het Krelagehuis zelf meer zal op leveren. Tenslotte zijn de kantoor ruimten aan de Wilihekninastraat niet meer nodig, terwijl men mag rekenen op 35.000, die de gemeente Harlem bereid is jaarlijks te betalen als bij drage in de exploitatiekosten. Alles bij elkaar houdt het Haarlemse in, dat de lasten voor Bloembollencultuur ieder jaar 86.000 hoger zullen zijn. Het Hillegomse plan. Wat het Hillegomse plan betreft moet vastgesteld worden, dat er ver gaderruimte zal moeten worden ge huurd, evenals de huidige beurszaal, daar de vereniging te weinig kantoor ruimte krijgt. Men zal de opbrengt moeten missen van het huidige par- kêerterrein en vooral de inkomsten, welke men nu in Haarlem heeft. De exploitatie buiten de beursdagen zal minder worden, evenals het bezoek uit de Noord. Daar staat echter weer tegenover, dat men meer huur van de N.V. Treslong kan vragen, omdat er op de maandagen meer zal worden omgezet. Het Krelagehuis kan wor den verkocht en men heeft financiëel niets meer te maken met de Stichting Bloembollenbeurs Hillegom. Maar Haarlem geeft geen exploitatiebij drage als de beurs naar Hillegom gaat, en de vereniging zal een gelde lijke schenking van Haarlem uit 1927 moeten terugbetalen. Het Hillegomse plan blijkt vol gens de toelichtine ook bezwaren te hebben. De keuringszaal, zoals die ontworpen is, is ongelukkig van vorm en te klein van afmetingen, terwijl de lichtinval bezwaarlijk is. De keu ringszaal moet dus vergroot worden. In het plan-Haarlem heeft de keu ringszaal 790 m2 grondoppervlak, in het plan Hillegom 310 m2. Al deze kosten zouden het plan-Hillegom brengen op een jaarlijkse last van 87.515. De recente schenking van het Treslangcomplex aan Bloembol lencultuur zou deze lasten slechts met enkele duizenden gulden verlichten. De financiële consequenties zijn dus voor beide plannen vrijwel gelijk. Het gaat er dus slechts om, wie de beste ^ccomodatie kan bieden: Haarlem of Hillegom. Wat de ruimte betreft, wint Haarlem ruimschoots, Hillegom kan echter meer bieden aan proef en mon- stertuinen. In totaal kan Bloembollencultuur een bedrag van een half miljoen uit eigen middelen beschikbaar schellen. De jaarlijkse lasten kunnen daardoor tot 64.000 teruggebracht worden. Dat bedrag zou door de leden moeten worden betaald via een verhoging van contributie. De juryleden konden helaas, we gens werkzaamheden, de prijsuit reiking niet afwachten. De heer W. Duineveld dankte de heren dansle raren voor het vele werk, hetwelk zij deze middag hadden verricht. Zij mochten een mooie bos tulpen mee naar huis nemen. Aan dit toernooi zijn wisselprijzen verbonden, zodat de winnaars van het vorig jaar deze prijzen moesten inleveren. Zij mochten echter uit handen van mevrouw Meerendonk een blijvende herinnering in ont vangst nemen. Mevr. Meerendonk vond het een grote verrassing en een groot genoe gen de prijsuitreiking, namens de heer A. J. Mesman, wegens ziekte verhinderd, te verrichten. Ook zij juichte „het brengen van een ho ger danspeil in de bollenstreek toe" en hoopte dat dit bloembollen-dans- toernooi een van de hoogtepunten voor dansliefhebbers mag blijven, aldus mevr. Meerendonk. Tevens fe liciteerde zij het organiserend comi té met deze zeer geslaagde middag. Dit comité bestond uit: W. Duine veld, voorzitter, mej. Corrie Duine veld, secretaresse, P. Rewijk, pen ningmeester en mej. Gerri Verhaar en Chris v. d. Zon als leden. Dankwoorden. Het toernooi werd gesloten door de heer P. Oosterveer, als voorzitter van „het verenigingsgebouw". Hij dankte op de eerste plaats de deel nemers voor deze sportieve kamp. Natuurlijk zullen er wel teleurge- stelden zijn, immers in een wedstrijd is er maar één winnaar, doch die geen prijs hadden namen het spor tief op. Op de tweede plaats dankte hij de heer W. Duineveld, de grote organi sator. Deze kreeg een daverend ap plaus. De heer Castelein, de spil waar alles om draaide, werd tesa- men met zijn echtgenote een bloe menhulde gebracht. Ook de meisjes van het Vincentius-internaat vergat spreker niet in zijn dankwoorden te betrekken. Tot slot kreeg mevrouw Meerendonk een prachtige boeket tulpen aangeboden. De Engel kan weer op een ge slaagde middag terugzien. De aanvallen op de missiepos ten in Leopoldstad (Belgische Congo) blijven voortduren. Met name het klooster der Zusters van Augustinus heeft het zwaar te verduren. Bijna geen nacht gaat voorbij of er zijn be schadigingen aangebracht. Deze week heeft een onbekende bende de pas weer aangebrachte electrische lei ding vernield. Koningin moeder Elisabeth vanj Groot Brittanië en prinses Margareth, die vandaag per vliegtuig in Rome arriveren, zullen op woensdag, 22 april, om half elf door Paus Johan nes in particuliere audiëntie worden ontvangen. Gezien de rang van de bezoeksters zal deze audiëntie een plechtiger karakter dragen dan ge wone audiënties. Bij een actie tegen communisten zijn in Noord-Jordanië 16 mensen ge arresteerd, zo is zondag in Amman bekendgemaakt. De gearresteerden zijn ervan be schuldigd dat zij lid zijn van de ver boden communistische partij. Een Portugese treiler met 24 op varenden is zondag bij Figueira da Foz op 160 km noordelijk van Lissa bon in een ruwe zee gekapseisd. 18 Mannen zijn verdronken of worden nog vermist. Een reddingsboot zag kans zes drenkelingen te redden en vier lijken te bergen. Op 17 mei zal een Christusbeeld van 119 meter hoog, op een heuvel top bij de haven van Lissabon, wor den ingewijd. Het beeld is door de beeldhouwer Francisco Franco ge maakt naar het voorbeeld van het Christusbeeld van Corcovado aan de baai van Rio de Janeiro. Het is in witte steen uitgevoerd. Het gelaat van het beeld is 28 meter hoog. Mislukte revolutie in Bolivia De Boliviaanse regering heeft zon dag bekend gemaakt, dat er zondag in de hoofdstad La Paz een revolutie is uitgebroken. Een groep socialisti sche falangisten (Bolivia's oppositie partij) had getracht gebouwen in het centrum van de stad te bezetten, maar deze poging was na een vuur gevecht verijdeld, 's Middags waren de regeringstroepen de toestand weer meester, aldus de bekendmaking. De laatste jaren zijn een zestal po gingen gedaan de huidige Boliviaan se coalitieregering van de nationale revolutionaire beweging omver te werpen. Deze beweging nam in 1952 na ,een staatsgreep de macht van een militaire junta over. Uit officieuze bron wordt verno men, dat er 22 doden en een hon derdtal gewonden zijn. Volgens te Buenos Aires ontvan gen berichten zou de regering de staat van beleg hebben afgekondigd. De „Discoverer 2", die sinds 13 april een baan om de aarde be schrijft, die over de polen loopt, zal waarschijnlijk dinsdag in de atmos feer komen en door de wrijving ver branden, zo heeft een woordvoerder van de afdeling raketten der Ameri kaanse luchtmacht bekendgemaakt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6