De 10e verjaardag van ,Keukenhof' werd internationaal gevierd Bloembol- en voetballiefhebbers belaagden verkeer op Bollenzondag Een ezel voor Prinses Irene Idylle 'AAN DE VECHT MAANDAG 20 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 EEN NIEUWE TULP MET 'N BOODSCHAP Interntionaal werd het tienjarige jubileum van Keukenhof te Lisse za terdagmiddag gevierd, toen burge meester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse de nieuwste tulpencreatie met schuimende champagne de naam „United Nations" gaf. Hij deed dit in hotel Huis ter Duin te Noordwijk, temidden van een bijna tweehonderdkoppige schare journalis ten uit binnen- en buitenland. Een dozijn KLM-stewardessen trad vervolgens aan om als Keukenhof- ij lbode's op te treden voor het ver zenden van bloemengroeten aan H.M. Koningin Juliana, Z.M. Koning Bou- dewijn van' België, H.M. Koningin Elizabeth van Engeland, H.K.H. groothertogin Charlotte van Luxem burg, de vorsten van Zweden, Noor wegen en Denemarken, de president van de Duitse en Zwitserse Bondsre publieken, van Frankrijk en van Ita lië. Aan de secre.taris van de Verenig de Naties, de heer Hamniarskjoeld werd, eveneens met een bloemen- groet, mededeling gedaan van de doop van de tulp „United Nations", gekweekt door de vermaarde tulipa- specialist Dirk W Lefeber. Een boodschap. Bij de zendingen tulpen aan de staatshoofden was een brief in vijf talen gevoegd met de volgende in houd: „In het hart van Europa, aan de rand van de blonde Noordzeeduinen, bloeien duizenderlei bloemen, wier nazaten in uw land en ver daarbuiten i tot nieuwe schoonheid komen en ve- i len vreugde schenken. I Tien jaar lang nu zien deze bijzon dere bloemen in al hun schitterende varianten bijeengebracht op de natio nale bloemententoonstelling te Lisse in het park Keukenhof. Keukenhof, gesticht en verzorgd door kunstambtelijke Nederlandse bloembollenkwekers, is in deze jaren een internationale pleisterplaats ge worden van allen, die de schoonheid minnen. Bij dit tienjarige jubileum kreeg daarom 'n zeer bijzondere tulp, waarvan nog slechts enkele exempla ren bestaan, de naam „United Na tions". Ter gelegenheid van deze doop verzoekt het bestuur van de stichting Keukenhof U, de tulpen, die dit schrijven vergezellen, wel te willen AetherHinken DINSDAG HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Metropole ork. en soliste. 12.30 Land- en tuin- b.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13..30 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. vrouwen v. h. platteland. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30- Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Mensen van de Bovenwind se eilanden, door Pater I. L. de Bar- banson O.P. 18.00 Amateursprogr. RVU.: 18.30 Het ontstaan van het leven door dr C. J. H. van den Broek, j (le lezing). 19.00 Nws. 19.10 Act. t 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 I Radio Philh. ork. en soliste, (±21.30- 22.00 In de pauze: Aan de poorten van een nieuwe tijd, caus.) 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Viool en piano. 23..30-24.00 Stu- dentenork. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Orgelspel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram 10.50 V." d. kleuters. 11.00 RVD: Reuzen en dwergen bij de bronnen van de Nijl, door Mevr. mr L. Eversdijk Smul ders. Tweede lezing. 11.30 V. d. zie ken. 12.00 Accordeonspel. 12.20 Re geringsuitz.: Landb. rubr. Heden en verleden in het land van Heusden en Altena. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.30 Orgel en cello. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Blaastrio. 15.55 Gram. 16.00 Van de hak op de tak, caus. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Amateurs progr. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amus. muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Alles op één kaart. 20.00 Nws. 20.05 Muz. quiz. 21.15 Gram. 21.45 Journ. 22.00 Film praatje 22.15 Strijkkwintet. 22.30 Ne- gro-spirituals. 23.00 Nws. 23.15 Koer sen v. New York. 23.16 New York calling 23.21-24.00 Muz. caus. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Tekenfilm. 21.05 Ge vaarlijk geluid, film. 21.20 Het grote geheim, film. aanvaarden als teken van diepe toe genegenheid van eerbied en van vol vertrouwen in een vredige stralende toekomst voor uwe landen en van een Europa, in welvaart groeiende, in vriendschap bloeiende". Deze brief was ondertekend na mens de Nederlandse bloembollen kwekers en de stichting Keukenhof. Bijzondere bloem. „United Nations" is een tulipa-hy- bride, die als plant een hoogte van 45 cm krijgt. De bloemkroon in geslo ten toestand, is ongeveer 12 cm hoog. Als deze tulpen zich openvouwt, krijgt de kroon een diameter van minstens 22 cm. De grondkleuren van de „United Nations" zijn goud geel. De drie buitenste kroonbladen zijn doorbloosd met blauw-rode gloed. De drie binnenste kroonbladen zijn rood gespikkeld. De doop geschiedde tijden,s een cocktailparty, aangeboden door jhr. mr. Van Berckel, burgemeester van Noordwijk. De beroemde zangeres Maria Me- nghini Callas zou, als zij enigszins kon, naar Noordwijk komen om een fiëstatulp naar zich te laten noemen. Zij is echter in Noordwijk niet ver schenen, zeer tot teleurstelling van de uitnodigende instanties en van de veelkoppige journalistenschaar. Polilievliegiuig deed goede diensten Het weekend is in de bollenstreek uitermate druk geweest, doch van grote verkeersopstoppingen is sinds de nieuwe wegenaanleg in de buurt van Lisse, vrijwel geen sprake ge weest. Alleen al de Keukenhof heeft dit weekend ruim 50.000 bezoekers getrokken, waarvan een groot deel met ongeveer 17.500 personenauto's en voorts ongeveer 275 autobussen kwamen. Van de bezoekers kwam ongeveer 40 percent uit Duitsland, 40 percent uit Nederland en 20 percent uit Bel gië, Noord-Frankrijk en Skandinavië en Engeland. Deze mooie, maar winderige „Bol lenzondag", zal naar verwacht wordt, de aanloop zijn voor een buitenge woon druk weekend van 25 op 26 april, wanneer het jaarlijkse bollen- bloemencorso door de bollenstreek tussen Sassenheim en Hillegom-Ben- nebroek zal trekken. Vliegers van de dienst Luchtvaart van het korps Rijkspolitie "ijn gister middag verscheidene malen met Auster PH-POL van Schiphol opge stegen, om controle uit te oefenen op de reclamevliegers voor de voetbal wedstrijd HollandBelgië en om na afloop van de ontmoeting de centrale post Lisse van de Rijkspolitie te Assis teren bij de afvoer van de duizenden auto's. Die bewogen zich langzaam voort in twee groepen, via de rijksweg van Amsterdam, richting Den Haag en Rotterdam en via de hoofdverkeers ader van de Bollenstreek, richting Haagse Schouw. Geruime tijd cirkelde het toestel boven de verkeersknooppunten ten einde de verkeersleiding te Lisse op de hoogte te stellen waar opstoppin gen zich voordeden, hoe de afvoer van de talrijke auto's verliep en waar enkele of zelfs dubbele file-vorming te constateren viel. Nieuw Vennep was het eerste moeilijke knooopunt, want bij het viaduct in de rijksweg van Amsterdam naar Den Haag wordt daar het verkeer naar link* richting Rotterdam geleid. Tussen 5 uur en half 7 vond hier inderdaad file-vorming plaat? en toen een aan rijding vlak bij de splitsing gebeurde vreesde men even voor aanzienlijke vertraging. Want 'oen zat zowel het verkeer naar Den Haag als dat naar Rotterdam vast. Maar de rijkspolitie „op de grond" bracht al spoedig weer beweging in de eindeloze rijen auto's met voetballiefhebbers, die huis waarts keerden. Bij de lakfabrieken, waar de ver keersstroom uit de Bollenstreek die van de voetballiefhebbers uit Am sterdam ontmoette, verliep de af vloeiing uitermate vlot, maar bij de Haagse Schouw, een lastig knoop punt, moest enkele uren'onder hoog spanning worden gewerkt om de dui zenden wagens af te voeren en op- stoopingen te voorkomen. Vanuit de Auster op een hoogte van 500 meter was de situatie op de grond buitengewoon overzichtelijk. Vooral als de file-vorming een lengte van enkele kilometers kreeg liet de vlieger via de radio-telefoon een waarschuwende stem horen. De com municatie tussen vliegtuig en de cen trale post op de grond geschiedde met eenvoudige middelen, want zowel in de lucht als op de grond had men een genummerde kaart tij de hand, zo dat met slechts korte aanwijzingen niettemin een zee van inlichtingen werd verstrekt. Men kreeg overigens de indruk, dat zich in de bollenstreek meer auto's en autobussen bevonden dan in de omgeving van het stadion en vooral de parkeerterreinen bij de „Keukenhof" waren goed bezet. Als mieren kropen de wagens over de wegen. Toen het toestel om half zeven op de betonbaan van Schiphol weer aan de grond kwam, was ret de grootste drukte op de wegen naar Den Haag, Rotterdam en Leiden al achter de rug. De algemene indruk was, dat de diverse instanties de verkeersdrukte van HollandBel. 5ë en bollenstreek tezamen, voortreffelijk hebben kun nen verwerken. Duitse jongens botsten op auto Zaterdagmiddag omstreeks half vijf zijn op het kruispunt Napoleonsweg- Rijksweg Weert onder de gemeente Horn (L.) twee Duitse jongens uit Solingen, die op een bromfiets reden, in botsing gekomen met een zware Duitse vrachtwagen uit Neuss. De duopassagier, de 18-jarige Man fred Weidlich, uit Solingen, bleef he vig bloedend op het wegdek liggen met een hersenschudding en een schedelbasisfractuur. De bestuurder, de 20-jarige Klaus Aprad, eveneens uit Solingen, liep lichte verwondin gen op, maar een zeer ernstige shock. Beiden werden naar het Sint-Lau- rentiusziekenhuis te Roermond ver voerd, waar Weidlich in de loop van de avond aan zijn verwondingen is overleden. De toestand van de be stuurder Aprad is in de loop van zaterdag en zondag zodanig verer gerd, dat men eveneens voor zijn leven vreest. De jongens kwamen met een brom fiets uit de richting Weert en wilden op het kruispunt de Napoleonsweg oversteken. Ze hebben vermoedelijk de Duitse vrachtauto niet of te laat bemerkt en ook de bestuurder van de vrachtauto merkte de jongens eerst op, toen hij een aanrijding niet meer kon voorkomen. De bromfiets raakte het voorspatbord van de aanhang wagen en werd 20 meter ver mee gesleurd. In een warenhuis in Rotterdam is zaterdagmiddag een zakkenrolster op heterdaad betrapt. Bij fouillering bleek zij reeds in het bezit te zijn van viif portemonnaie's met een to taalbedrag van ongeveer 200.Zij heeft bekend die middag reeds vele grote magazijnen in Rotterdam be zocht te hebben en daar vier maal haar slag te hebben geslagen. Heidebrand te Barneveld Op het landgoed „De Schaffelaar" te Barneveld, eigendom van mevr. Clifford Cocq van Breugel, barones se van Nagell, is zondagmiddag brand uitgebroken. Er ging ongeveer 2 hec tare heide en struikgewas verloren. De felle noordenwind wakkerde het vuur aan. Talrijke wandelaars en omwonen den namen het blussingswerk ter hand, door met takken het vuur uit te slaan. Een groot gedeelte van het heide-areaal, beplant met vliegden nen, kon gespaard blijven. De brand weer hield zich later bezig met de nablussingswerkzaamheden. De brand ontstond vermoedelijk door een weg geworpen peukje sigaret. Tankauto met xylol omgeslagen Uitgebreide veiligheidsmaatregelen Op de oude straatweg tussen Dor drecht en Moerdijk, ter hoogte van Dubbeldam, is zaterdagochtend een uit Duisburg afkomstige tankauto in de berm geraakt en vervolgens in de sloot gekanteld. De vrachtauto had 's nachts te Dor drecht 26.000 liter xylol geladen. Op de terugweg moest de wagen uitwijken voor een tegenligger met het gevolg, dat hij in de sloot terecht kwam. Onmiddellijk na het ongeval wer den uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen om een catastrofe te voorkomen. De xylol liep nl. lang zaam uit de tankauto in de sloot. De damp ervan is in hoge mate explo sief. Het autoverkeer op de oude straat weg werd omgelegd. Gerookt mocht er tot op flinke afstand van de wa gen niet worden en bromfietsen mochten alleen met uitgeschakelde motor passeren. Gistermiddag heeft men de lading in een andere tankauto overgebracht en kon de gestrande wagen weer op zijn wielen worden gezet. Inbreker zakte door garagedak Een onbekend gebleven indringer heeft weinig plezier beleefd van een bezoek, dat hij vrijd g in de nachte lijke uren aan de woning van de fa milie B. in Grubbenvorst wilde bren gen. Na op het dak van een aan grenzende garage te zijn geklommen, is hij door het dak gezakt en op een in de garage staande auto gevallen. Bewoners van het huis, die op het lawaai afgingen, ontdekten aanvan kelijk niets ongewoons. Eerst de vol gende morgen zagen zij aan de bloed sporen in de garage en op de inge deukte auto en aan het gat in het dak, wat er gebeurd moest zijn. De rijkspolitie heeft de zaak thans in onderzoek. Loosduinse veiling verloor zeven loodsen door brand Tijdens een brand, die ongeveer twee uur heeft geduurd, zijn op de Loosduinse coöperatieve groentevei ling zaterdag zeven houten loodsen volledig uitgebrand. Met de loodsen gingen de daarin aanwezige voorra den verpakkingsmateriaal, bundel machines en een aantal partijen groente, die voor export gereed ston den, verloren. Het veilingsgebouw zelf, waar de loodsen tegenaan ge bouwd waren, is onbeschadigd ge bleven. De brand ontstond zaterdagmiddag omstreeks drie uur in loods 17, waar schijnlijk door het omvallen van een petroleumkachel, en is geblust door drie autospuiten van de Haagse brandweer. Tegen vijf uur was men bezig met de nablussing. De Loosduin se leiding telde in totaal acht houten loodsen. De andere loodsen, die van steen zijn, werden een paar jaar ge leden gebouwd toen ook een aantal houten loodsen in vlammen was op gegaan. De schade wordt geraamd op 80.000 gulden. Bloembollencultuur" bereidt zich voor op haar eeuwfeest Plannen voor een feestgeschenk In zijn openingsrede van de heden te Haarlem gehouden algemene ver gadering van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft de voorzitter, jhr. dr. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, meegedeeld, dat een comité het ini tiatief heeft genomen om in 1960, ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan der vereniging, een feestgave bijeen te brengen, te be steden of wel als bijdrage in de kos ten voor een waardiger woning of ter bestrijding van de kosten aan de viering van het eeuwfeest verbon den. Het comité staat onder voorzitter schap van de oud-voorzitter der ver eniging, dr. A. J. Varhage en verder bestaande uit de heren A. J. Ver- duyn te Lisse (erelid), F. J. van der Kolk (voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren), D. Hoge- woning (voorzitter van de bond van bloembollenveilingen) en D. Jonker te Andijk-west. Spreker noemde het verheugend dat de eerste gift, en wel een van duizend gulden, is ge schonken door de heer Willem de Graaff te Wassenaar. Deze hoogbe jaarde oud-vakgenoot deed zijn schenking ten behoeve van de beurs te Haarlem. De voorzitter wijdde in zijn ope ningswoord aandacht aan het hon derdjarig bestaan en de totstandko ming van een betere huisvesting. Het jubileum zal in Haarlem en in Rotterdam gevierd worden. „Zoals het eeuwfeest van bloembollencul tuur mede een gerede aanleiding werd om voor het eerst in de ge schiedenis een internationale volle dige tuinbouwtentoonstelling in Ne derland te organiseren, zo zullen wij daar, ook voor het eeuwfeest, het internationale kader vinden waarin wij, als bloembollenvak en als ver eniging, ons terecht en juist omlijst zullen mogen gevoelen", aldus spre ker. Voorafgaande aan zijn openings rede herdacht de voorzitter de heren Nic Roozen Mzn te Heemstede, Teun van Egmond te Oegstgeest, J. van der Linden, Willem van der Linden, beiden te Hillegom, Willem de Groot te Beverwijk, G. H. Hageman te Heemstede, B. C. Alkemade en Th. M. H. van Waveren, die in het afge lopen verenigingsjaar zijn overle den. Zijn in memoriam werd door de vergadering staande aangehoord. De voorzitter schetste de heer Van Waveren als een vakgenoot, die door zijn veelzijdige arbeid zeer grote verdiensten voor ons vak heeft verworven. „Door zijn kennis van de economische vraagstukken, was hij een geacht vertegenwoordiger van het bollenbedrijf in de kringen van andere handel en industrie; zijn voorzitterschap van de Leidse Ka mer van Koophandel was daarvan een teken, in het leiding geven aan Vijf Spaanse studenten hebben be sloten over enkele maanden HJt.H. Prinses Irene een echte Spaanse ezel aan te bieden. Zij zullen hiervoor naar Nederland komen met drie ver tegenwoordigers van de beste ezel soorten waarover Spanje beschikt. Uit deze drie langoren mag de prin ses een keus maken. De Spaanse studenten, Benjamin Casal, Antonio Diaz, José Lopez, An tonio Manserges en Manuel del Roso, zijn op dit idee gekomen, toen zij vernamen dat Prinses Irene met veel genoegen het boek van de Spaanse Nobelprijswinnaar Juan Ramon Ji menez, „Platero en ik" gelezen had. De studenten zijn van de land bouwschool te Madrid. Nadat zij een der ezels de prinses hebben aange boden, zullen zij de twee andere ver kopen om de kosten te dekken. De 20-jarige Harry ten Voorde reed gistermiddag te Schaarsbergen tijdens het proefrijden met een mo torrijwiel tegen een boom. Hij was onmiddellijk dood. Hij wilde de mo tor kopen en maakte er een proefrit mee. het overleg van arbeidsvraagstuk ken on ouderdomsvoorziening voor arbeiders, toonde hij zijn leiders kwaliteiten. In de moeilijkste crisis jaren en later nogmaals was hij een bekwaam voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren en nog was hij werkzaam in het vak ver tegenwoordigende organen. Voor „Bloembollencultuur" heeft de overledene voor de oorlog veel gepresteerd als voorzitter van het organisatiecomité van de Flora 1935. Daarbij kwamen zijn artistieke ga ven en vindingrijkheid, evenals zijn talent als spreker volkomen tot hun recht. Tot volle ontplooiing kwamen deze eigenschappen toen hij, nu 10 jaar geleden, de leiding aanvaardde van de nationale Keukenhoftentoon stelling. „Wat deze onderneming gaande weg geworden is als permanente manifestatie van onze voorjaars bloembollen, toegepast in tuin en park, is het monument dat in ons midden staat opgericht". Schoenenkooprage geheel overbodig Het bericht, dat de schoenen bin nenkort een prijsstijging zullen on dergaan, is de oorzaak geweest van oen zeer drukke dag voor vele schoen- winkeliers overal in den lande. De schoenen zullen duurder moeten worden omdat de prijzen voor hui den sterk gestegen zijn. Ingewijden menen echter, dat deze enorme vraag naar schoenen geheel onnodig is, aan gezien het nog zeker een Jaar zal du ren vooraleer de schoenprijzen om hoog zullen gaan. Voordat een huid tot schoen is om gewerkt, zijn er enkele maanden ver lopen. De prijzen van de hulden ma ken de schoen niet duur, dat doen de vele bewerkingen die het leer moet ondergaan alvorens het een ver koopbaar product wordt. Bovendien zijn er by de fabrikanten nog voor raden „goedkope" huiden aanwezig, zodat deze „schoenenkooprage" ge heel onnodig is. Een abnormale ver koop van schoenen zal de verhoging van het prijsniveau slechts bespoe digen. Wanneer de prijsstijgingen een maal doorzetten, zal dit vooral te merken zijn aan de goedkopere soor ten, die vier of vjjf gulden duurder zullen worden. De duurdere soorten zullen in mindere mate een prijsver hoging ondergaan, of in het geheel niet duurder worden. HET ONGELUK TE AMERSFOORT Over de toedracht van het ongeval, dat vrijdag bij de Bernhardkazerne te Amersfoort gebeurde en waarbij de dienstplichtige huzaar J. T. ter Beek om het leven kwam, vernemen wij het volgende: Men was op het kazerneterrein be zig tanks te parkeren. De huzaar Ter Beek stond tussen twee tanks, die al naast elkaar geparkeerd stonden, op het moment dat een derde tank aan kwam rijden om een plaats in te ne men naast een van de twee andere. De bestuurder van de derde tank maakte een betreurenswaardige be- sturingsfout door, toen zijn voertuig tot stilstand was gekomen, te verge ten de versnelling in de vryloop te zetten. De tank schoot daardoor plot seling vooruit en botste tegen de er naast staande tank, die op zijn beurt in botsing kwam met de volgende in de rij. Daardoor raakte Ter Beek be kneld. VROUW OVERLEDEN AAN BRANDWONDEN Anderhalve week geleden is te Nij megen de 30-jarige gehuwde werk ster E. W. ThonenPeperzak ernstig gewond, toen zij in een school een potje met boenwas op het gascom- foor had gezet. Bij het wegnemen van het potje sloeg n.l. de vlam in de boenwas. De werkster liet daarop het potje vallen, waardoor haar. kle ding vlam vatte. Zij rende de school uit en werd aan de uitgang opgevan gen door een voorbijganger. Deze rolde de vrouw in een mat en wist de vlammen te doven. De geneeskundige dienst liet haar onmiddellijk over brengen naar het Canisius-ziekenhuis. Daar is de vrouw aan de gevolgen, na bijna een week lijden, bezweken. dear Bart in 't Hout 5) Ollie keek Bert met een glunder plezier aan, doch deze zei: nogal ta melijk effen: „Zohebben ze wat geschre ven „Wat zeg je dat gewoon?", zei Ol lie verbaasd. „Je lijkt Effie wel". „Hij verwacht van je", zei Effie grinnikend, „dat je overeind springt en naar de telefoon holt om de jour nalist, die dat stukje geschreven heeft, met een uitgelezen keuze van woorden te gaan bedanken." „Jij hebt geen roeiersbloed", zei Ollie minachtend. Jij hebt nauwelijks fut genoeg om aan een riem te trek ken, maar liever liet je dat nog door een ander doen." „Je brengt me op een idee", zei Effie. „Ik moet er eens met de voor zitter over praten of dat mogelijk is Maar daar hebben we het niet over Bert, jongen", ging hij plagend ver der, „waarom vlieg je Ollie niet om z'n hals?" „Ach, vlieg op", zei Bert korzelig, „m'n hoofd staat op het ogenblik niet naar roeien." Nu was Ollie pas recht verbaasd en zelfs Effie ontwaakte uit zijn nos talgie. „Wat zeg je me noumompel de hij. „Wat heb ik nou aan m'n boot hangenzei Ollie. Bert, met wie je op elk uur van de dag een praatje over roeien kon be ginnen, Bert, die je in het holst van de nacht uit zijn bed kon telefoneren om hem een belangrijke uitslag van een roeiwedstrijd te vertellen, deze Bert zei, op dezelfde dag, dat er zo'n mooi stukje over hem in de krant stond, dat zijn hoofd niet naar roei en „Wat is er?", informeerde Ollie bezorgd. „Ben je ziek?" „Heb je een kater?", vroeg Effie. „Ik heb de pin!", bekende Bert openhartig, terwijl hij een nors gezicht zette en op het mondstuk van z'n pijp beet alsof dit doormidden moest. „Vertel op", zei Ollie. „Wat kan ik voor je doen?" „Niets", bromde Bert. „Heb jij een oom, dit een schurk is?" „Nee", zei Ollie, „wel een neef. Maar nee, een schurk mag ik hem niet noemen. Hij heeft me wel eens onheus behandeld, toen ik hem een kleinigheid te leen vroeg, maar wat voorbij is, is voorbij. Wie is die schurk-oom? Oom Brogus?" „Wie zou het het anders zijn?", vroeg Bert cynisch. „Of zou je wil len, dat ik er nog meer van zulke ooms op nahield? Een is heus al te veel!" „Heb je vermindering van salaris gekregen?", vroeg Effie, die nim mer naliet de zakelijke kant van het leven onder het oog te zien. „Als het dai waszei Bert. „Komkomzei Ollie on geduldig. „Vertel'op. Wat heeft de schurk-oom misdaan?" Bert dronk, als om moed te ver zamelen, in één teug zijn glas leeg en zei met een stem, die klonk, als of zij uit het diepste der aarde kwam: „Hij wil, dat ik ga tróuwen." „WAT???" Ollie en Effie vroegen het tege lijk. Ollie zat Bert aan te kijken, of hij de borrel met het glaasje en al haar binnen had gewipt. En zelfs Effie toonde voor zijn doen een meer dan middelmatige belangstelling. „Datdat moet ik even verwer ken....", stamelde Ollie. „Pa-Niek!" Zonder wat te vragen pakte Pa- Niek de glaasjes weg om deze dade lijk vol terug te brengen. Ollie nam haastig een teugje en zei zuchtend: „Wat kun jij een mens laten schrikken." „Wat ik mij afvraag is dit", zei Effie. „Bij mijn weten is het beslist noodzakelijk, dat je met z'n tweeën voor de ambtenaar van de Burgelij- ke Stand verschijnt en aangezien Ja- coba, voor zover ons bekend, nog een groot vraagteken voor jou is, lijkt er mij vooralsnog geen enkele reden om zo bezorgd te zijn." „Ja", zei Ollie, „dat is juridisch juist. De wet schrijft voor „Maar zij is er" viel Bert hen in de rede. „Bert", zei Ollie verwijtend, „dat is niet aardig van je. Dat hebben we niet aan je verdiend. Je had haar ten minste wel eens aan ons voor kun nen stellen. Je beste vrienden „Maar ik ken haar zelf niet eens!", zei Bert met wanhoop in zijn stem. „Hoe kun je dan zeggen", vroeg Effie, „dat zij Jacoba is?" „Dat zeg ik ook niet", zuchtte Bert. „Dat zegt oom Brogus." Ollie keek Effie aan en Effie keek Ollie aan. Toen keken zij beiden Bert aan. „Bedoel je misschien", vroeg Ollie en ongeloof klonk in zijn stem, „dat je oom Brogus haar heeft uitgezocht, ik bedoel:: het meisje, met wie hij wil, dat jij in het huwelijk treedt, het meisje dat jij niet kent.... dat je nog moet leren kennen.Pff Het is erg ingewikkeld". „Ik geloof wel", zei Bert, „dat het zo is. Het was de bedoeling, dat ik haar vanavond zou leren kennen. Bij oom Brogus. O niet, dat de kennis making van enige invloed zou zijn. Bij wijze van gunst wilde oom Bro gus mij wel toestaan dat ik haar leerde kennen „Datdatzei Ollie, uit de grond van zijn hart, „dat is Afri kaans! Dat „En?", vroeg Effie nieuwsgierig. „Doe je het?" „Zie ik er naar uit", vroeg Bert grimmig, dat ik het zal doen?" Ollie knikte goedkeurend. „Dat is mannentaal, Bert." „En dat meisje", wilde Effie we ten, „heeft zij toegestemd?" Bert haalde de schouders op. „Voor zover ik het heb begrepen, lijkt het mij een meisje, dat precies doet, wat haar vader wil. Kijk, het plan van oom Brogus heeft een za kelijk tintje. Dat meisje is namelijk de dochter van een concurrent...." „Natuurlijk is het een meisje zon der sex-appeal", liet Ollie er op vol gen. „Zo'n meisje dat deemoedig d'r ogen neerslaat voor de wil van een tyrannieke vader „Maarga je niet even om te zien hoe zij is?", vroeg Effie. „Effie", zei Bert en misprijzen klonk in z'n stem, „jij bent ook een schurk!" „Alleen maar nieuwsgierig", ver dedigde Effie zich. „Dus jé gaat er niet naar toe?", vroeg Ollie. „Neen", zei Bert. „Ik weet wat de gevolgen er van zullen zijn, maar dat kan mij niet schelen. Want de eerste tyd ziet hij me niet meer terug. .Bedoel je", vroeg Effie, „dat je maandag ook niet naar kantoor gaat?" „Precies!" zei Bert, „ik heb me nu lang genoeg laten tyranniseren. Ik heb vanmiddag m'n koffers gepakt. En morgen vertrek ik naar Parijs, ofnaar de Canarische eilanden. Het kan me niet schelen waar naar toe. Maar ik ga weg." „Moet je beslist uit de stad weg?", vroeg Ollie verschrikt. „Ja", zei Bert. „Anders laat hij me toch niet met rust. En ik wil hem voorlopig liever niet ontmoeten." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5