S)e GEEN VOORRANG; MAN EN VIJF KINDEREN GEDOOD Algerijnen zijn bang voor de stembus Op pleziertochtje door bloeiende Betuwe Algerijnen zijn bang om ie siemmen Ontevreden C.H.U. Paus zegeni huwelijk van prins Albert van België in Herter benoemd tot opvolger van Dulles Zijn benoeming met instemming begroet GEVANGENIS OPROER IN DE V.S. IS GEDEMPT HOE Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 punnd., f 7.50 p. kwart. MAANDAG 20 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14691 Franco p.p. f 8 Advert.: 17 ct p mm. Telefoontjes f 1.50 AUTO RAAKTE TE WATER Vijf kinderen en één man zijn zon de auto van de heer Van de Bergh. Ir. van O. en de andere inzittenden van zijn auto, zijn vrouw en twee kinderen, wisten zich te redden. Men vermoedt, dat de heer Van de Bergh bij de aanrijding al gewond is geraakt en daardoor geen kans heeft gezien dag half zes verdronken, toen de zich uit de auto die op zijn kop in auto waarin zij zaten na een aan- het water lag, tè bevrijden, rijding in de Wetering bij Wamel I Er stond slechts weinig water in raakte. Terwijl de auto in het water de wetering. kantelde, sprong een portier open en 1 Van het gezin Van de Bergh gingen werd de echtgenote van de bestuur- j slechts de jongste en de oudste van der, mevr. Van de Bergh-Kocken met de kinderen niet mee op het auto een kind van vier jaar, dat zij op ritje. schoot had, uit de auto geslingerd, i Van een naburig café stoven de Zij hebben er het leven afgebracht.bezoekers toe. Zij konden echter geen De andere inzittenden, de heer A. F.der inzittenden bereiken, vóór de M. van de Bergh uit Tiel en vijf kin- j heer Reynders er met zijn tractor in deren van 5, 6, 7, 9 en 10 jaar ver- i slaagde het wrak op het droge te dronken. trekken. Hoessein in Engeland Er waren enkele Tibetaanse vluch- k 8 Boessem van Jordanië d.e telingen onder hen en enige tijdelijk ^hJ?,hT „„a ,V^n ee o India verblijvende handelaren. De meesten hunner waren echter Ti- De reis van de Voor Casiro: vriendschap zonder verdrag Dalai Lama De speciale trein, waarmede de Dalai Lama op weg is naar Mussoorie, aan de voet van het Himalaya-ge- bergte, is zondag te Siligoeri, in West- Bengalen, aangekomen. Honderden Tibetaanse mannen, vrouwen en kinderen, die de gehele nacht in de stromende regen buiten het station hadden gewacht, waren in Silligoeri samengestroomd om de „levende Boeddha" te zien en zijn zegen te ontvangen^ New York te Londen aangekomen; hij brengt een niet-officieel bezoek van tien dagen aan Engeland. In antwoord op vragen van op het vliegveld aanwezige verslaggevers verklaarde koning Hoessein: „Wij zullen de strijd tegen het communis me voortzetten, zoals wy dat ook in de afgelopen twee jaar hebben ge daan. De communisten hebben zeer veel belangstelling voor het Midden-Oos ten, in de eerste plaats vanwege de aldaar aanwezige olievelden opHiammèbeMekWMWMStaibh^een het 2icht overiSe"s voortreffelijk was, I voorts. omdaThë' hun als bruï zou broer van de man. de teer Van dê ^ataende zo°n'verbl ndtl de I kun\en diAe?e" ™°r behartigen 'RorcfVi to nroiimoi rriwrr o laaghangende zon verblindt! 1 Van hun Afrikaanse belangen". Bergh te Dreumel, en ging daarna met de zes kinderen van de broer een plezierritje maken langs de bloei ende boomgaarden. Omstreeks half zes kwam de auto in botsing met een tegenligger op de Weteringstraat bij Wamel, niet ver van Tiel, met het gevolg dat beide auto's het water in schoten. De 27-jarige eigenaar van een op deze plaats staande boerderij, de heer A. Reynders, die het ongeluk zag ge-\kirr TkiC r\r Tmnn IH beuren kwam onmiddellijk met een VYlOLM J Ul I llKKtUK tractor naar het water. Hoewel men de auto binnen een kwarter op het droge kreeg, was dit voor de inzit-. - tenden te laat I steden, die meer dan 30.000 m 1 woners tellen, gemeentcraadsverkie De geredde vrouw heeft een zware 1 zingen gehouden. Aan deze verkie- shock. Bij het te water raken van zingen was een grote terreuractie van de tweede auto deden zich geen per- j de opstandelingen voorafgegaan, wel- soonlijke ongelukken voor. j ke aan 24 personen het leven heeft De oorzaak van het ongeluk wasgekost, een verkeersfout: Ir. Van O. uit Oss Mede uit angst voor deze terreur verzuimde voorrang te verlenen aan Kabinetsformatie De kabinetsformateur heeft van morgen een onderhoud gehad met de voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. stembureaus kwamen verscheidene Onenigheid onder de rebellen De meeste leden van de „vrije Al- I gerijnse regering" in Cairo schijnen Zondag zijn in Algerië voor de gro-1 op het ogenblik voorstander te zyn van onderhandelingen met de Fran sen in Parijs, zoals voorgesteld door president De Gaulle, aldus betrouw bare berichten uit Parijs. Er heerst over deze kwestie onenigheid in de opstandel ingen -regering. Het moreel van de rebellen-strijd krachten in Algerije zou ernstig aan getast zijn, mede door de dood van zijn vele Algerijnen (de bevolking stond over het algemeen toch al lauwj een van hun belangrijkste 'leiders, tegenover de verkiezingen) van de: Amirouche. stembus weggebleven. Waarnemers in Parijs verklaren, De opkomst varieerde van veertig dat deze en andere aanwijzingen tot zestig procent. De verkiezingen duiden op het naderende einde van zijn daardoor slecht begonnen voor j de oorlog in Algerije, de Franse autoriteiten die er veelHet is echter nog niet duidelijk of propaganda voor hadden gemaakt. de rebellen De Gaulle's aanbod van Er hebben zich op de eerste ver-alleen onderhandelingen over een kiezingsdag veel ernstige incidenten j wapenstilstand (niet over politiekede zeereerw. heer A. Buis, die kape- voorgedaan. In ettelijke plaatsen ver- j kwesties) willen accepteren. laan was te Wateringen. moordden de rebellen mohamme-1 daanse lijsttrekkers. Bij aanslagen op betanen, die reeds geruime tijd in de Indische grenssteden Kalipong en Darjeeling wonen. Nehroe's speciale afgezant P. N. Menon, die de Dalai Lama te Bom- dila heeft begroet, reist ook met de speciale trein, die de Indische rege- ring de Dalai Lama ter beschikking heeft gesteld. De premier van India, Nehroe, heeft zaterdag aan de pers meegedeeld, dat hij waarschijnlijk op Fidel Castro, bevrijder en premier van Cuba, brengt op het ogenblik 23 april in Mussoorie de Dalai Lama een bezoek aan de Verenigde Staten. Deze foto laat zien hoe hij tijdens een zal ontmoeten. In Nieuw Delhi is het opgevallen, dat in de verklaring van de Dalai Lama, die zaterdag in Tezpoer is uit gegeven, met nadruk wordt gezegd, dat de Dalai Lama uit vrije wil naar India is gekomen. De communisten houden vol, dat hij door de rebellen is ontvoerd. Pre mier Tsjou en Lai verklaarde zater dag bij de opening van het Nationale Volkscongres in Peking te hopen, dat de Tibetaanse leider zich van zijn „ontvoerders" zal kunnen ontdoen en doen en naar Tibet terugkeren. De verklaring van de Dalai Lama schijnt echter de mogelijkheid van een com promis, die de Chinezen kennelijk willen open houden met het oog op een terugkeer zonder gezichtsverlies voor één der partijen, uit te sluiten. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M*. A. Jansen, bisschop van Rotterdam heeft op zijn verzoek eer vol ontslag gegeven uit de bediening aan de zeereerw heer J. C. Vijver berg, die rector was in Huize „St. Martinus" (Naaldwijk); tot rector van Huize „St. Martinus" ta Naaldwijk is benoemd de zeer eerw. heer C. A. Watervis, die pas toor was te Middelharnis (O. L. Vr. ten Hemelopneming); tot pastoor te Middelharnis (O. L. Vr. ten Hemelopneming) is benoemd wandeling door het Meridian Hill Park te Washington vriendschap sloot met de zestien maanden oude Robin Hayes, die kennelijk plezier had in zijn baardige gelaat. Op 1 juli in de Paulus'kapel Prins Albert van België en prin ses Paola Ruffo di Calabria zullen op 1 juli door de Paus in Rome in het huwelijk worden verbonden, zo is zaterdag officiëel in Brussel be kend gemaakt. De huwelijkssluiting zal plaats vinden in de Paulus-kapel van het Vaticaan. In Vatlkaanse kringen wordt erop gewezen, dat deze huwelijksinzege tot dusver een vorstelijk huwelijk heeft ingezegend, is Paus Pius IX geweest, die in de periode, dat ko ning Frans II van Napels in Rome vertoefde, na in 1860 bij de hereni ging van Italië uit zijn koninkrijk te zijn verdreven, een tweetal zus ters van de koning in het huwelijk verbond. De kapel, waar het huwelijk van de Belgische prins zal worden vol trokken, is de Pauluskapel, veel min der bekend dan de Sixtijnse kapel, ofschoon zij daar vlakbij gelegen is. Zij wordt eveneens betreden vanuit de Koningszaal, die als het ware de voorhal van beide kapellen vormt, tnaar eerstgenoemde, namelijk de Pauluskapel, maakt, omdat zij van uit artistiek oogpunt veel minder be langrijk is, geen deel uit van de reeks ning een feit zonder weerga is in de, Vatikaanse vertrekken, die voor be- recentè geschiedenis van de Kerk. zoekers van de Vatikaanse musea Paus Pius XI en Paus Pius XII heb- toegankelijk zijn. ben weliswaar in het Vatikaan ver schillende huwelijken ingezegend, maar alleen van naaste familieleden of van leden van het Romeinse patriarchaat. De laatste Paus, die Men meent te weten, dat dit on derhoud ten doel heeft gehad de C.H.U.-voorzitter te raadplegen over de verdeling der portefeuilles. Aan de C.H.U. zouden namelijk worden toegewezen de bepaald niet gemakkelijke en populaire departe menten van Volkshuisvesting en Landbouw, en het schijnt, dat de C.H.U. daarmede geen genoegen neemt. De voorzitter van de statenkring Harderwijk van de C.H.U. tevens voorzitter van de C.H.U.-fractie in de provinciale staten van Gelderland en voorzitter van C.H.U.-gemeente- bestuursleden, de heer H. M. Mar tens, heeft mede namens verschillen de vooraanstaande C.H.U.-leden in Gelderland een telegram gezonden aan de voorzitter van de C.H.U., de heer Beernink en aan de heer Ti- lanus, fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer, waarin de hoop wordt uitgesproken dat de C.H.U. zich bij de huidige stand van zaken zal onthouden van deelneming aan het kabinet. Dit met name gezien de omstandigheid, dat met de departe menten van Landbouw en Volkshuis vesting de C.H.U. kennelijk voor het feit wordt gesteld als „sluitpost" te moeten optreden, aldus het telegram. kiezers om het leven. In Algiers werden de stembureaus bewaakt door politie met gummistok ken en gewapende militairen. Iedere kiezer werd gefouilleerd voordat hy naar binnen ging. Soekarno's wereldreis President Soekarno zal op 23 april zijn wereldreis aanvangen naar Oost en West-Europa, Latijns Amerika, de Ver. Staten en Azië, aldus werd maandag te Djakarta officieel bekend gemaakt. O.a. zullen worden bezocht Turkye, Polen, Zweden, Denemarken, Vaticaan stad, Brazilië, Argentinië, Mexico, Ja pan en Noord-Vietnam, Zuid-Rusland en Californië. In zijn gevolg reizen o.a. mede de minister van buitenlandse zaken dr. Subandrio, de minister van staat voor oudstrijdersaangelegenheden, Chairul Christian Herter is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten van Amerika. Eisenhower maakte op een persconferentie, waarop ook Herter aanwezig was, de benoeming bekend. 1 De benoeming van Christian Herter werd algemeen verwacht en de enige verrassing was, dat president Eisenhower na het ontslag van Dulles zijn bekendmaking zo lang uitstelde. Eisenhower toont met het benoemen van Herter, dat zijn belangrijkste zorg is de continuïteit te verzekeren in de buitenlandse politiek, die Dulles in de afgelopen zes jaar heeft gevoerd Er zullen vermoedelijk geen belangrijke wijzigingen in de grondbeginse len van deze politiek worden aangebracht. Goed ingewerkt in problemen OP EEN KRITIEK TIJDSTIP Herter neemt zijn taak op zich op een kritiek tijdstip, dat er in de be- Saleh en vertegenwoordigers van de trekkingen tussen Washington en strijdkrachten en van de politie. w J Gedurende deze reis, die twee maan den zal duren, zal de voorzitter van het Indonesische parlement, mr. Sar- tono, optreden als waarnemend pre sident. Gijzelaars kwamen er heelhuids af Leden van de nationale garde van de staat Montana hebben zaterdag een einde gemaakt aan één van de meest spectaculaire gevangenisoproe- ren in de V. S. Onder dekking van antitankwapens bestormden zij de vestingachtige staatsgevangenis te Deer Lodge en bevrijden de 21 gij zelaars zestien bewakers en vijf gevangenen die door hun collega's als „aanbrengers" werden beschouwd. Zij hadden zich anderhalve dag in handen van de opstandelingen bevon den. Twee van de leiders van de op standige beweging, een 50-jarige in breker en een 19-jarige moordenaar, pleegden zelfmoord toen de militairen het gebouw binnendrongen. Het op roer was ontstaan uit ontevredenheid over de raad, die beslist over het voorlopig in vrijheid stellen van ge vangenen. Ook waren er klachten over de gang van zaken in de gevan genis zelf er zouden te veel jonge veroordeelden naar Deer Lodge wor den gestuurd, de medische verzorging zou onvoldoende zijn en de hygiëni sche toestanden zouden slecht zijn. De opstand onder de 435 gevange nen begon op donderdagmiddag. De onderdirecteur, Theodore Roth, werd doodgeschoten en een bewaker neer gestoken. De opstandelingen dreig den de gijzelaars levend te zullen verbranden door z.g. „Molotovcock tails" in hun cellen te gooien, als de autoriteiten een aanval op de gevan genis zouden laten uitvoeren. Zaterdagochtend schoot de natio nale garde met bazoeka's een gat in de muur van het celblok, waar de op standige gevangenen zich ophielden. Na een vuurgevecht van drie kwar tier was al het verzet gebroken. De gijzelaars, die direct toen zij hoor den schieten matrassen oor hun cel ramen hadden gehouden met het oog op eventuele represailles van de op standelingen. konden ongedeerd wor den bevrijd. Twee leden van de na tionale garde liepen lichte verwon dingen op. Londen enige nuance-verschillen be staan over de te voeren politiek bij de onderhandelingen met de Sowjet- Unie. Tijdens de ziekte van Dulles was Herter de voornaamste Amerikaanse woordvoerder in het overleg tussen de geallieerden. Hy is volkomen op de hoogte van alle aspecten van de verschillende benaderingen, die Gr. Brittannië, Frankrijk en West-Duits- land voorstaan. Bij het komende overleg zal Herter in staat zijn, het volledig gezag en aanzien van het ministerie van Bui tenlandse zaken tot gelding te bren gen. Buitenlandse -eacties. In officiële Westduitse kringen is de benoeming van Herter met in stemming begroet. Er werd in Bonn geen officiële verklaring afgelegd over de benoeming, die als een in terne Amerikaanse aangelegenheid wordt beschouwd, maar in officiële kringen gaf men als persoonlijke mening te kennen, dat men verheugd is, dat een uitstekend lid van het „team" van Dulles de leiding heeft van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Een woordvoerder van de Franse premier toonde zich verheugd wegens de „grote ervaring in buitenlandse zaken en de grote kwaliteiten, die Herter als staatsman heeft". In officiële Britse kringen is de benoeming met grote /oldoening ont vangen. Volgens welingelichte krin gen heeft minister Selwyn Lloyd verklaard, zeer onder de indruk te zijn van de eigenschappen van de opvolger van Dulles: een ruim in zicht, lange politieke ervaring en grote energie. Ook in Italiaanse en Oostenrijkse kringen is de benoeming met veel in stemming begroet. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Luns heeft za terdag in antwoord op vragen ver klaard, dat hij de benoeming van de heer Herter als opvolger van John Foster Dulles „een zeer gelukkige keus" vindt. In zijn zomerverblijf te Augusta in de Amerikaanse staat Georgia maakt president Dwight D. Eisenhower van de V. S. (rechts) aan de pers bekend, dat Christiaan Herter (links) is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, in de plaats van de wegens ziekte afgetreden John Foster Dulles. Opnieuw nachtvorst De Bilt, maandag 10 uur: Aan de achterzijde van een depressie, die van de Hongaarse laagvlakte naar West-Rusland trok, is dit weekeinde koude polaire lucht over heel West- Europa naar het zuiden gestroomd. Aanvankelijk ging dit met een krach tige noordelijke wind gepaard, maar toen zondag een rug van hogedruk zich over Nederland begon uit te gebied tussen Noorwegen en Groen- stilstand. 3ijna overal in het binnen land is dientengevolge zware nacht vorst voorgekomen. Boven het zee- gebeid tussen Noorwegen en Groen land bevond zich vanmorgen een kleine depressie, die naar het zuid oosten trekt in de richting van Stock holm. Hierdoor wordt de wind op het noordelijk deel van de Noordzee geleidelijk westelijk. Vochtige oce- aanlucht, die boven Schotland en Ierland wordt aangetroffen, zal daar door naar de Noordzee stromen en morgen later op de dag misschien Nederland kunnen bereiken. De ko mende nacht zal er evenwel in het grootste deel van het land maar weinig bewolking zyn. Er moet daarom opnieuw op zware nachtvorst worden gerekend, voor al in het zuidoosten van het land. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's wordt het weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NACHTVORST Tamelijk heldere nacht met op vele plaatsen nachtvorst. Mor gen aanvankelijk zonnig, later bewolkt maar overwegend droog en dezelfde temperaturen aü vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. 21 April zon op 05.33; onder 19.46; maan op 17.41; onder 04.41. Hoogwaterstanden 21 April .vm. 1.49; n.m. 2.12. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI onbewolkt IC. STOCKHOLM onbewolkt 0 OSLO onbewolkt 1 KOPENHAGEN onbewolkt 3 ABERDEEN zwaar bewolkt 4 LONDEN zwaar bewolkt 4 AMSTERDAM licht bewolkt 2 BRUSSEL zwaar bewolkt 2 LUXEMBURG licht bewolkt 1 PARIJS half bewolkt 4 BORDEAUX half bewolkt 4 GRENOBLE geheel bewolkt 7 NICE zwaar bewolkt 12 BERLIJN onbewolkt 1 zwaar bew. 1 motregen 4 motregen 6 half bewolkt 9 onbewolkt 3 FRANKFORT ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS regenbui regen regen onbewolkt niet ontv. half bewolkt 12 Korreltje Elk uur dat slaat, betekent een af scheid van al het aardse. (Victor Hugo).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1