Doen melkbezorgers in flats verantwoord werk? Hei hemelwaier zette televisiestudio blank Moeder viel - van 5 m. hoog - in kinderwagen première van »Anne Frank-film« Vermoord meisje' bezocht café opnieuw Prinses Irene woonde gala-bal bij Plastic als redder in de nood VKiJDAG 17 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Deze huisvrouw in een flat aan de Thorbeckelaan in Den Haag, moet wel even geschrokken zijn, toen zij plot seling een melkbezorger, beladen met een bizar instrumentarium voor haar deur vondt, die haar de dage lijkse melk kwam brengen. Speilaculaire proeven in Den Haag Twee melkbezorgers, belast en be laden met hun produkten en behal- ve dat nog enige meetinstrumenten antwoorde arbeid, hebben gistermiddag in een flat in Den Haag ruim een uur lang net ge- waarmee men het zuurstofgebruik kan meten. Daarnaast droegen de bezorgers een toestel bij zich, waar- UIT DE PERS TE WEINIG KATH. TOPFIGUREN Het.Brabants Dagblad" (Het Huis gezin), de trage gang bij de kabinets formatie besprekend, schrijft om.: Een andere moeilijkheid bij het zoeken naar geschikte fi guren voor het te formeren ka binet zien wij in de onvoltooid heid van de emancipatie van het katholieke volksdeel. Zoals bij andere gelegenheden moeten wij ook thans ervaren, dat wij ka tholieken eigenlijk toch nog een te beperkt aantal topfiguren naar voren kunnen brengen. Dat is geen kwestie van schuld of schande. Daar is tenslotte pri mair de historie debet aan. Maar het betekent wel, dat wij, ondanks alles wat er bereikt is, moeten beseffen dat wij er echt nog niet op alle terreinen helemaal zijn en dat we daarom alles in het werk moeten stellen om er te ko men. En ook dat kan alleen, wan neer bij ons de bereidheid aan wezig is offers te brengen. Noodweer boven Midden-Nederland Een kinderwagen waarin een bijna 3 maanden oude baby van de familie Steen te Appingendam rustig lag te slapen, is het behoud geweest voor de moeder, mevrouw A. SteenBolt. - - waardoor de melkboeren veel minderf| e»»e gemeten kon wor- gewjciit behoeven mee te dragen. Of I Mevrouw S. was op de bovenverdie- jlaqreqeri 0IS KljkSDUl den. Met alle gegevens gaat het in- j{an men conciusie komen, dat ping van haar woning bezig met de stituut nu aan het werk. Het beschikt melkboer tot één hoog kan en voorjaarsschoonmaak in de nabijheid over Westeuropese normen van ver-1 mag bezorgen. Voorts zou uit de re- van een geopend raam, terwijl :üj op sultaten kunnen blijken dat het ver- een stoel stond, begon dit meubel te Mocht blijken, dat het werk van de standig is te saneren, omdat de niet- wankelen. Voordat mevr. S. besefte 1 zr uit het raam ruim 5 meter. Ze OW* Wi j, 1 bezorger boven de toelaatbare norm gesaneerde wijken, waar de bezorger wat er gebeurde viel z<" naan aisoi ze ecnt nun ij dan zqu mgn een voorstej kunnen minder klanten per flat bedient, te- j van een hoogte van ruin ïp'hrt"H^ekravMbet*NedCTblS d»en de melk in "a"»» verpakken, I veel van de melkboer zou vergen, instituut voor preventieve genees- 1 kunde te Leiden, dat een onderzoek y* a I 11 de melkbezorgers, zowel in gesaneer- Koningin en pr.nses waren bij de de als in niet gesaneerde wijken. Een hevig noodweer dat gister avond boven het midden van ons land heeft gewoed, heeft in verschillende plaatsen groot ongemak veroorzaakt.] Hevige slagregens, die het onweer j vergezelden, zetten in vele gevallen de De twee melkboeren, een van 53 jaar en 65 kilo zwaar en een van 24 jaar en 90 kilo, moesten hun dage- lijkste arbeid precies imiteren. Het I Koningin Juliana en prinses Bea-1 nationale figuur is geworden, omdat instituut had onderzocht hoeveel1 trix hebbe gisteravond in het Am- zij de mensheid met haar boek een waar in gewicht de melkboer gemid- sterdamse City Theater de Europese spiegel voorhoudt, die onze generatie deld meetorst op zijn dagelijkse tocht premiere bijgewoond van de Ame- langs de deuren in flats, het op- en rikaanse film „Het dagboek van Anne afladen van de waar en het lopen I Frank", bewerkt naar het in ons land met de kar langs de straat. De melk- j herhaalde malen opgevoerde gelijk- bezorgers namen daarom nu bij elke j namige toneelstuk van Frances proef zes volle flessen melk en vier Goodrich en Albert Heckett. lege flessen mee. Inplaats van achter v<K>r dM(, premiere bestond zeer hun kar te lopen, wandelden ze heen 1)el.ingstel|ingi „je, aUeen door. en weer in de hal van de flat, ze j dat de onderduikperiode van de jeug- haalden de mand leeg en laadden Frank zich heeft afgespeeld hem weer vol. Dit alles stond onderAmsterdamse sfeeri waarvan ^Wen^ medLerkms ^«5^^ geneeskunde, die met allerlei instru. d- fiim menten deze melkbezorgers fysiolo gisch onderzochten. De melkbezorgers waren volgepakt met instrumenten. Ze droegen een electronische gasmeter, een apparaat DE BOUWVAK-VAKANTIES De bedrijfsraad voor het bouwbe drijf heeft een geringe verandering aangebracht in de grenslijn tussen de voor de bouwvakvakanties ge maakte indeling „Noord-Nederland" en „Zuid-Nederland". Tengevolge van deze wijziging behoort het gehe le Botlekgebied en de „Weiplaat" tot het gebied, waarvoor als vakantie periode 18 juli-27 juli geldt. Voorts is de zaterdag 2 januari 1960 als „verplichte verlofdag" aan gewezen. ving van „Het achterhuis", thans ge noemd het „Anna Frankhuis", aan de Prinsengracht 263 nabij de Wester- markt met de gekroonde Westertoren, die met zijn carrillonklanken mede het stramien van het dagboek be paalt. Even na half acht arriveerde de Koningin en de Kroonprinses bij het City-theater, waar zij werden ont vangen door de commissaris der ko ningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall, en de directeur van de Netherlands Fox Film corp. Aanwezig waren voorts verschillen de ministers, staatssecretarissen, le den van de Hoge Raad, Staten Ge neraal en burgemeesters. De heer G. P. J. van den Burg, op- perrabijn van de Ned. Israëlitische gemeente, zei dat Anna Frank een ombarmhartig weerspiegelt: men ziet erin het heimwee naar rust, naar vrij heid en vrede, naar de natuur, naar eerbiediging van een andermans overtuiging en bovenal een heimwee naar God. Onderhoud. Tijdens de pauze onderhield de vor stin zich enige tijd met de dames, die de in „Het Achterhuis" ondergedoken Joudse gezinnen hulp hebben gebo den en die voor de onderduikers de enige verbinding met de buitenwereld vormden: mevrouw E. van Wijk Voskuil, uit het dagboek 'bekend als „ELs", die erkzaam was op het kan toor van Otrto Frank, mevrouw H. GdesSantrousclhitz, dn in het boek „Miep" genoemd wordt en mevrouw J. C. KleimanReuman, weduwe van de onlangs overle-Len heer J. Klei man, die als „Kraler" een belangrijke rol in dit dramatische gebeuren heeft gespeeld. Met haast voelbare ontroering zagen alle aanwezigen de filmbeelden van dit drama uit de bezettingsjaren aan zich voorbijgaan: de simpele dage lijkse belevenissen van de in „Het ech terhuis" ondergedoken Joodse ge zinnen Frank (man, vrouw en twee doohters)Van Daan (man, vrouw en *»r Tegenslag in Terneuzen Het meisje dat de vorige week woensdagavond het café „Monopole" te Terneuzen bezocht, is daar op nieuw op bezoek gekomen. Het is dus niet dezelfde dame, die donderdag morgen gedeeltelijk verbrand werd aangetroffen langs een polderweg bij Axel. Daarmede staat het onderzoek ook in deze richting op dood spoor. Het meisje vertelde, dat zij woensdag avond het bericht over haar eerste bezoek aan „Monopole" in de kran ten had gelezen. Zij is voornemens, de volgende maand naar Amerika te emigreren en wilde daarom niet, dat men haar op de een of andere wijze als vermist zal gaan beschouwen. Inmiddels is de justitie ook in de richting van Gent het spoor bijster Géén fraude maar slordigheid De administrateur van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, die on langs werd geschorst als comptabele van het „Rijksbureau voor Kunst historische documenten" heeft geen fraude gepleegd zoals men aanvan kelijk meende. Men heeft een onder zoek naar zijn beheer ingesteld en is tot de conclusie gekomen, dat er slechts van verregaande slordigheid geraakt. De oproep aan de Gentse schoenmakers heeft slechts vijf reac ties opgewekt, waarvan er geen een te gebruiken was. Ook dacht de politie de overeen komst tussen de moord op het te Axel gevonden meisje en de twee vrouwen in de ..Lanteern"~bar te ge ring om hierin enig houvast te er kennen. Men legt de nadruk op het feit dat de vrouw, die te Axel gevonden werd, is doodgeschoten en dat de beide anderen met een mes zijn om gebracht. Het ziet er naar uit dat politie en justitie in hun onderzoek naar de „Axselse zaak" nu werkelijk zijn vastgeraakt. Giseravond omstreeks aoht uur is prinses Irene in gezelschap van een stuidiegenote op de koninklijke mili taire academie te Breda gearriveerd ter bijwoning van het galabal van het cadetten-aocaut. Bij aankomst op het kasteel werden zij verwelkomd door ds gouverneur van de K.M.A., kolonel der cavalerie W. Kloppenburg, wiens gasten zij waren. Na een half uur in het gouversneurshuis te zijn gebleven, reed de koninklijke auto het gezel schap naar de aula waar cadetten en kele demonstraties gaven. Van de verdere gebeurtenissen kan niets wor- """O"- vcrgezciucu, zciiuii m veie gcvuucu ue kwam boven op de kinderwagen te-1 straten blank of veroorzaakten erger recht. Doordat de kinderwagen de val brak, kwam mevrouw S. er met en kele lichte verwondingen goed af. De baby bleek geen enkel letsel te heb ben. De kinderwagen werd vrij ern stig beschadigd. Gisteren zijn op de scheepswerf P. de Hoop en Zn. te Krimpen aan de Lek proeven genomen met een door deze onderneming geconstrueerde reddingsboot, vervaardigd uit kunst stoffen. Onder de naam „Air-Ex-Sandwich- Reddingsboot" is uit de samenwer king tussen chemische industrie en scheepsbouwdeskundigen een spant- loze reddingsboot ontstaan, vervaar digd uit het zogenaamde air-ex-p.v.c.- hardschuim. Ook de banken, welke in deze researchboot van hout waren, zullen in de toekomst van dit mate riaal worden gemaakt. Bijzondere eigenschappen zijn grote vormvast heid bij normale belasting, enorme schokbelasting en een soortelijk ge wicht van minder dan 1, zodat de boot bij lekkage blijft drijven. De kunststoffen werden geleverd door „Air-ex A. G." uit Zwitserland; De boot werd geconstrueerd door de heer L. Taal, kunststof-constructeur te Amersfoort. De valproef van een ongemak. In Bussum liep studio-drie van de Nederlandse Televisiestichting onder water. Het noodweer brak even na achten los, op het moment, dat men in de studio bezig was met de voorbereidin gen van het hoofdnummer van de avond. De VPRO-omroepster Fertie Dixon vond op de ondergelopen vloer en alle televisiekijkers in Neder land waren daar getuige van nog net een droog plekje, waar zij kon I staan. Terwijl het onweer op z'n hevigst woedde, was het programmapunt „De Oude Draaidoos" in de lucht. Dit on derdeel werd uitgezonden in studio „Irene", waar men geen last van de neerstromende watermassa's had. In studio-drie begon men onmiddellijk met man en macht te werken om de speelvloer weer bruikbaar te maken. Deze speelvloer is voorzien van tien putjes, die op de riolering zijn aan gesloten. De vloer moet namelijk in verband met de wisseling van de pro gramma's vele malen geschilderd worden en evenzovele malen dus weer schoongemaakt. Had u dat kunnen denken? Tijdens het hevige onweer kon de riolering het water niet verwerken. Op de speelvloer, waar de camera's waren opgesteld, stond vijf centime ter water. Via de camera's liet men de kijkers de ondergelopen studio zien. De directeur van de afdeling tele visie van de VPRO, ds J. A. van Nieu- wenhuyzen, heeft er nog een ogen blik over gedacht, het programma punt: „Dat had u gedacht" af te ge- Tijdens een uitzending van de VPRO is donderdagavond de nieuwe studio IH van de NTS te Bussum, tenge volge van een wolkbreuk blank ko men te staan. De uitzending werd echter dapper voortgezet, nadat de kijkers een blik in de chaos wac ge gund. Foto: medewerkers bezig met het uitdweilen van de studio. hoogte van 2l/i meter met een belas- lasten of om te zetten. Dit denkbeeld ting van 350 kg. zoals voorgeschrevenwerd verworpen toen bleek dat de re- door de scheepvaartinspectie, werd gen ophield en de schade snel her- zoon) alsmede de heer Dussel, de hulp van de niet-Joodse stadgenoten en de arrestatie van alle onderduikers na verraad. Alleen de heer Otto Frank overleefde de deportatie en vond la ter in „het achterhuis"' het dagboek van zijn dochter. Mdlly Perkins speelde de rol van Anne, Joseph Schildkraut die van Ot to Frank en Shelley Winters die van mevr. Frank. Na afloop van de voorstelling werd het Wilhelmus gespeeld. maal uitstekend doorstaan. De slin gerproef bij een belasting van 2709 kg. had eveneens ^n goed resultaat. Het gewicht van de boot bedraagt 800 kg. Er kunnen 34 personen in, terwijl het gewicht slechts 1/s be steld kon worden. Het programma be gon met slechts enkele minuten ver traging. Wel waren zowel spelers als technici volkomen uit hun concentra tie en daardoor hebben zij wel bijzon der moeilijk gewerkt. Van de zijde van de studiodienst draagt van het gewicht van een nor- vernamen we, dat de schade opper- ■male reddingsboot. De lengte is 7.3- vlakkig gezien nog al is meegevallen. Pas nadat een onderzoek is ingesteld, male reddingsboot. De lengte is 7.32 meter, de breedte 2.38 meter en de holte 95 cm. Mr. J. A. F. Zandhuis te Den Haag is benoemd tot ridder in de Orde van de H. Silvester. kan worden nagegaan of de appara tuur misschien schade heeft opgelo pen. Nader vernemen we, dat het onweer ook in omliggende plaatsen moeilijkheden heeft veroorzaakt. Prinses Irene bezochf K.M.A.-assaui sprake is. De ambtenaar heeft zelf bij den medegedeeld, daar de pers niet controle zijn ontslag aangeboden, werd toegelaten. De prinses droeg een maar hij is met ingang van 1 april in groen avondtoilet onder een blauw een lagere functie op het ministerie fluwelen mantel, aifigezet met wit bont van O. K. en W. geplaatst 1 en witte schoentjes met naaldhakken. Donderdagavond heeft H. K. H. prinses Irene in Breda het jaarlijks Assaut van het cadettenkorps van de K.1VLA. bijgewoond. Foto: de gouverneur van de K.MJV., kolonel der cavalerie W. Kloppenburg, leidde de prinses de akademlo binnen. Narigheid alom. In Hilversum liep tengevolge van de hevige slagregens de Beatrix-tun nel onder water. Het verkeer door deze tunnel was ongeveer een uur ge stremd en het was gedurende die tijd niet mogelijk om van het centrum naar de wijken „over het spoor" te komen. Ook boven de Gelderse Vallei stroomde het water als met bakken- vol uit de hemel. In de omgeving van de dorpen Scherpenzeel, Barneveld en Lunteren konden verschillende beek jes de zware slagregens niet verwer ken, zodat zij buiten hun oevers tra den. Daardoor kwamen verscheidene weilanden geheel of gedeeltelijk blank te staan. In Kootwijkerbroek, Putten en Ermelo werden uitzonder lijk zware donderslagen waargeno men. Langs de gehele noordkant van de Veluwe dreven de buien na verloop van tijd in de richting van het IJssel- meer af. Langs de IJsselmeerkust via Nijkerk, dat ook zijn portie van het noodweer kreeg, zetten de buien koers in de richting van het Westen van het land. In de Gelderse Vallei bleef de bui vrijwel de gehele avond han gen. Tot laat in de avond hoorde men daar nog donderslagen, hoewel aan merkelijk minder dan in het begin van het noodweer. Uit die om geving kwamen geen meldingen van brand of ernstige schade binnen. Brand. Het onweer bracht ook in Amers foort enig ongerief. Zo neemt men aan, dat de bliksem insloeg in een zuster- barak achter het Militaire Hospitaal aan de Hogeweg. Daar brak althans brand uit. De brandweer kon nog veel behouden. Alleen aan het inte rieur veroorzaakten water en vuur nog al enige schade Er was ook eni ge overlast van water op de Utrecht- seweg, waar het met stromen van de Amersfoortse Berg kwam. Het wa ter ondermijnde het wegdek, waar door ook het verkeer in moeilijkhe den kwam. Eenzelfde situatie ont stond aan de Vermeerstraat. Na de buii was het euvel senl verholpen. Boven Amsterdam. Hevige slagregen heeft tijdens het onweer gisteravond in Amsterdam nogal wat wateroverlast veroorzaakt. De politie kreeg talrijke telefoon tjes over lekkages en over dakgoten, die het water niet konden verwer ken. In een straat in „West" spoelde een stuk trottoir van circa 2V2 bij 2Vt meter van trottoirband tot hui zenrij weg, waardoor het regenwater onder de vloer van enkele woningen liep. Blikseminslag in een motorwagen van lijn 24 en in een paar bijwagens van andere lijnen veroorzaakte wat vertraging. Bovendien liepen op di verse punten tramwissels onder. De brandweer heeft ca. veertig aan vragen om assistentie gekregen voor verstopte afvoergoten, ondergelopen sousterrains e.d. In acht gevallen heeft zij hulp kunnen verlenen. Brand in maalderij. Vermoedelijk tengevolge van blik seminslag is vannacht brand uitge broken in de graanmaalderij van de landbouwcoöperatie te Houten. De brand werd omstreeks half twee ont dekt door een blokwachter van de Nederlandse Spoorwegen. Het vuur greep zeer snel om zich heen en zette in korte tijd het hele (oude) gebouw in lichterlaaie. Een gedeelte van het nieuwe gebouw van de Houtense landbouwcoöperatie, waarin kunstmest lag opgeslagen, werd eveneens door het vuur vernie tigd. Ook twee vrachtauto's werden een prooi der vlammen. De aanwezig heid van een grote stenen graansilo op het terrein, voorkwam uitbreiding naar achter het gebouw liggende voorraadschuren.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7