De overstromingsramp in Zuid-Amerika Penseel Als het regent in Zuid-Amerika Nog sieeds vali de regen bij siromen neer Het land lijkt één groot meer Nixon in juli a. s. naar Moskou Nederlands schip in nood Zware gevechten in Tibet Gevangenisoproer in Amerika sportkolberts Glijvlucht van 265 kilometer Experiment met een „vliegende schotel" VRIJDAG 17 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14689 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Van uur tot uur wordt de toestand in Uruguay, Argentinië en Brazilië, waar grote overstromingen ernstige schade aanrichten, erger. De regering van Uruguay kondigde een aantal noodmaatregelen af. In de hoofdstad Montevideo is de melk gerantsoeneerd. Alle vliegdiensten zijn stopgezet. Ook het spoor- en wegverkeer ligt stil, daar de bruggen over de voor naamste wegen door de woeste rivieren zijn meegesleurd. Verscheidene plaatsen in het binnenland hebben gebrek aan levensmiddelen en drink water. Het land lijkt één groot meer. Men vreest dat het aantal slachtoffers (donderdagochtend officieel drie) aanzienlijk zal stijgen. Ook aan de overzijde van de buiten haar oevers getreden Rio de la Plata, in Argentinië, giet het reeds langer dan een week aaneen. Tienduizenden stuks vee zijn ook hier verdronken. De plaats Concordia, op 420 km van Buenos Aires, is geheel door het wa ter ingesloten. Hier zouden meer dan 25.000 dieren om het leven gekomen zijn. Het aantal menselijke slachtoffers is onbekend. 20.000 Inwoners zijn uit Concordia naar elders overgebracht, maar 5000 achtergeblevenen wachten nog op evacuatie. Drie marinevaartui gen en sterke troependetachementen zijn naar de stad onderweg om de ca davers te helpen ruimen, teneinde epidemieën te voorkomen. Vliegtui gen laten voedsel en geneesmiddelen boven afgesneden dorpen vallen. Op vele plaatsen zijn passagierstreinen door het water overvaHen en geiso- leerd. Het leger probeert met amfibie wagens en sterke truks te redden wat men kan. De ondergelopen gebieden zijn tot militair gebied verklaard, waar strenge straffen op plundering staan. Buenos Aires vol vluchtelingen. In Buenos Aires zijn politiebureaux, schuren en warenhuizen vol vluchte- Ontsnapte gevangenen overmeesterden vliegtuig Vier bewapende aanhangers van de voormalige Cubaanse president, generaal Batista, hebben een Cubaans lijnvliegtuig, dat uit Havana naar het ten zuiden van Cuba gelegen Ananas eiland was vertrokken, gedwongen te Miami, in de Amerikaanse staat Florida, te landen. Aan boord van het toestel bevon den zich zeventien Amerikaanse en Cubaanse passagiers. De vier Cubanen hebben, naar ver luidt, deel uitgemaakt van Batista's luchtmacht en geheime politie. Drie hunner zijn broers. Na de landing te .Miami werden zij door Ameri kaanse politie in hechtenis genomen. Zij deelden de politiemannen mede, dat zij uit het Cubaanse fort La Ca bana waren ontsnapt, waar zij op te rechtstelling door Fidel Castro's vuur pelotons wachtten. lingen. De gouverneur van de provin cie Entrerios, die met 5000 andere in woners van Concordia op een droog- gebleven heuveltop op evacuatie wacht, vervocht per helikopter ge ëvacueerd te mogen worden. De Argentijnse overheid heeftTper radio om inzamelingen van dekens en kleren verzocht. De oogst in de getroffen gebieden is verloren. En nog steeds woedt de wind óp stormkracht en valt de regen bij stromen neer. De weerkundigen zien nog geen verbetering voor de eerst komende dagen. Een Noors vissersvaartuig^ de „Dyrhuag" is donderdagavond op tien kilometer afstand van Lerwick op de Shetland-eilanden aan de grond ge lopen en zo ernstig beschadigd dat de acht bemanningsleden het schip in de nacht hebben verlaten. Het vis sersvaartuig wordt als verloren be schouwd. Djakarta zonder kranten Behalve aan de vier bladen waar van reeds melding werd gemaakt, en het persbureau PJ.A., is gisteren ook een verschijningsverbod opgelegd aan de bladen der regeringspartijen „Mer- deka" en „Suluh Indonesia", alsmede aan het rechtse blad „Pos Indonesia". Als reden werd wederom opgegeven het verstoren van rust en orde. Te Djakarta verschijnen thans nog slechts één avond- en drie ochtend bladen. Het Indonesische persbureau meldt, dat de Indonesische journalistenver eniging heeft geprotesteerd tegen het sluiten van kranten in Djakarta door het leger. De vereniging verklaarde, dat het leger, als het een actie tegen kran ten of journalisten wenst te onder nemen dit moet doen via een spe ciaal „contactbureau voor pers en journalistiek". Zij voegde hieraan toe. dat het sluiten van dagbladen scha delijk is voor maatschappij en staat. Pendant van Mikojan Vice-president Richard Nixon zal In juli a.s. een Amerikaanse tentoon stelling te Moskou openen, zo heeft president Eisenhower in een ver klaring bekendgemaakt. Hij zei, dat de expositie bedoeld is om tot een beter begrip tussen de twee volkeren te komen. De vice-president gaat op 25 juli per vliegtuig naar de Russische hoofdstad. De tentoonstelling wordt aldaar in het Sokolnikipark gehou den. Nixon zal drie of vier dagen in Moskou blijven. Hy zal de hoogste Amerikaanse funcionaris zijn, die de Sowj et-Unie bezoekt, sinds de reis van president Roosevelt naar Jalta in 1945. De Amerikaanse expositie wordt gehouden overeenkomstig een in de cember getekend Russisch-Ameri- kaans akkoord inzake uitwisseling van tentoonstellingen op wetenschap pelijk, technisch en cultureel ge bied. Op 28 juni word', in New York een Russische tentoonstelling ge opend. De twee exposities zullen resp. zes en vier weken open zijn. Teken van betere verhoudingen Diplomaten te Washington heb oen er donderdagavond op gewezen, dat Nixon heeft toegezegd naar Moskou te reizen voordat de Russische be doelingen met Duitsland en Berlijn op de ministersconferentie, die op 11 mei a.s. begint, zijn gdbleken. Aangenomen wordt, dat president Eisenhower niet met de reis zou heb ben ingestemd als hij van oordeel zou zijn, dat in de komende tijd de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie slechter zouden worden. Men meent de con clusie te kunnen trekken, dat de ver wachting bestaat, dat in de komende weken de crisis om Berlijn zal af zwakken. Amerikaanse ambtenaren hebben als hun mening gegeven, dat Nixon te Moskou met Russische leiders wil praten in de vorm, waarin de Rus sische eerste vice-president Mikojan dat een tijd geleden met Amerikaan se leiders heeft gedaan. Finland is sedert de tweede we reldoorlog een der weinige landen in Europa met een „negatieve toeristen balans", d.w.z. dat de bezoekers uit het buitenland jaarlijks minder dan de helft inbrengen van hetgeen de Finnen voor reizen in het buitenland besteden. Koningin Juliana bij galapremière »Anne Frank« In het City-theater te Amsterdam heeft H. M. koningin Juliana donderdagavond met H. K. H. prinses Beatrix de Nederlandse gala-première bijgewoond van de film „Het dagboek van Anne Frank". Foto: de koningin drukte in de hal van het theater de hand van mr. H. Heldring van de Anne Frankstichting. Geheel links de deken van Amsterdam mgr. G. P. J. v. d. Burg, naast de heer Heldring de heer Ton Koot en mevrouw WijS- muller-Meijer, achter H. M. burgemeester mr. G. v. Hall van Amsterdam, op de achtergrond prof. dr. J. Zijlstra, vervolgens prinses Beatrix, De gezagvoerder van het Neder landse vaartuig „Henry Denny", dat zich woensdag jj. 140 mijl ten zuiden van IJsland in nood bevond, heeft het IJslandse kustwachtvaartuig „Thor" radiografisch gemeld, dat zijn schip nog drijvende is, doch dat het zware averij heeft opgelopen. Eén van de bemanningsleden is ernstig gewond. Het Britse fregat .Tenby", twee Engelse treilers en de „Thor" hebben donderdagmiddag radiocontact met de „Henry Denny" verkregen. Het Ne derlandse schip meldde toen, zich 115 mijl ten zuiden van Reykjavik te be vinden. Een vliegboot van de IJslandse kustwacht heeft de „Henry Denny" donderdag gezien op 120 mijl ten zui den van IJsland. Het scheepje is zwaar beschadigd. Er staat nog altijd een zware storm. De bemanning van het schip telt zes tot zeven koppen. Kapitein is de heer G. Pepping. Aan boord van het schip zijn ook de echtgenote en drie kinderen van het echtpaar Pepping. Eigenaar van de „Henry Denny" is de heer H. Pinkster, die uit Stads kanaal afkomstig is, maar thans te Dublin in Ierland woont. Eén van zijn zoons maakt deel uit van de beman ning van de „Henry Denny". Het schip is niet lang geleden ver bouwd tot koelschip en kan 'n lading nemen van ongeveer 800 ton. Het is uitgerust met de modernste naviga tiemiddelen. .Volgens verslagen van ooggetuigen, die in Kalimpong zijn ontvangen, worden er zware gevechten geleverd tussen Tibetaanse opstandelingen en Chinese troepen bij Nagar-Tse-Dzong, het meest westelijk gelegen bolwerk van de rebellen. Het fort, dat op 250 km ten zuidwesten van Lhasa aan de weg van Gyantse naar de hoofdstad ligt, is een half jaar geleden door de opstandelingen veroverd. De vorige week hebben de Chinezen met het oog op de aanval hun troepen in dit ge bied versterkt. Op 10 april zijn verscheidene vrachtauto's met gewone soldaten naar Gyantze teruggekeerd. Men ge looft, dat de rebellen er in geslaagd zijn, de oprukkende Chinezen in een hinderlaag te laten lopen. Mogelijk ook is het verzet van de opstande lingen te Nangartse-Dzong zelf zeer sterk. Zolang de Chinezen het fort niet in handen hebben, kunnen zij de opstandelingen in dit gebied niet doelmatig bestrijden. De rebellen zouden van plan zijn zolang mogelijk in Nangar stand te houden en zich later eventueel over de provincie te verspreiden voor een guerilla. Inwoners geregistreerd In goedingelichte kringen in Tez- poer (Assam) wordt vernomen, dat de Chinezen alle inwoners van Lhasa hebben geregistreerd. Bij een groot scheepse operatie, die drie dagen duurde, zijn alle mannen, vrouwen en kinderen gefotografeerd. Zij moes ten hun vingerafdrukken plaatsen en kregen identiteitskaarten uitgereikt. In de hoofdstad is nog steeds een nachtelijk uitgaansverbod van kracht. De handel staat vrijwel stil. Gevangenen in de staatsgevangenis te Deer Lodge in de Amerikaanse staat Montant zijn donderdag in op stand gekomen en hebben de onder directeur, Rothe, doodgeschoten en de directeur van de strafinrichting, Powell, in handen gekregen. Zij hiel den hem aanvankelijk vast als gijze laar, maar hebben hem later weer vrijgelaten. Enkele andere leden van het ge vangenispersoneel zouden steekwon den hebben opgelopen. De gevangenen hebben een onder houd met de gouverneur van Mon tana, Aronson, geëist om hem hun grieven mee te delen. De leiding van de gevangenis heeft de hulp ingeroepen van de politie. In een gebouw in de omgeving zijn zestig militairen samengetrokken om I zo nodig in te grijpen. In de inrichting bevinden zich zes honderd mannelijke gevangenen en zeven vrouwen. - 'n Deense specialist is donderdag uit Kopenhagen naar noordwestelijk Groenland vertrokken om te trachten een halt toe te roepen aan een epide mische ziekte onder de poolhonden, welke door haar grote sterftecijfer ook het leven van 400 Eskimo's bedreigt. De Eskimo's voorzien nl. in hun le vensonderhoud door de jacht met be hulp van hondensleden. Principiële overeenstemming met West Duitsland Inzake herstelbetalingen West-Duitsland en Nederland hebben in principe overeenstemming bereikt over de kwestie van de herstelbeta lingen door de Bondsrepubliek aan Nederland. Dit is gisteren in Bonn bekendgemaakt. Dit betekent dat de onderhande lingen, die drie jaar hebben geduurd, tot een goed einde zijn gebracht. De regeling van de schadevergoe ding waarover gisteravond noch in Bonn noch in Den Haag nadere inlichtingen verstrekt konden wor den zal pas in werking treden als ook de andere kwesties tussen de twee landen zijn opgelost De besprekingen over de andere nog hangende punten zullen noig voor het einde van deze maand worden hervat. Ook over die onderhande lingen is men thans vrij optimitisch. In Bonn verwacht men dat nog deze zomer de eindovereenkomst getekend zal kunnen worden. Daarin zal dan ook de kwestie van de schadever goeding definitief worden vastgelegd. De andere kwesties die nog ter sprake moeten komen zijn o.a. de indijking van de Dollart, schadeloos stelling voor tijdens de oorlog in be slag genomen obligaties en andere financiële kwesties. Daarover is al eerder in principe overeenstemming bereikt. Dan is er nog de kwestie van de grenscorrecties. De Duitse delegatie leider, Rolf Lahr, heeft deze week bezoeken afgelegd in de betrokken 'lightweight* 'lighteoloured' Eert nieuwe weekend-mode. Licht in elk opzicht, zowel a gewicht alt van kleur. 25.-1 fraai te kombinertn nut ten veder lichte DUMAK wash-and-wear-pantalon l" <i Haarlemmerstraat 175 (Advertentie) Een tweemotorig Frans passagiers vliegtuig met straalaandrijving van het type Caravelle heeft donderdag een glijvlucht van 265 km gemaakt. Zonder van de motoren gebruik te maken daalde het toestel van een hoogte van 12 km boven Parijs naar 1.600 meter hoogte boven Dijon in Oost-Frankrijk. Deze zweefvlucht duurde ruim drie kwartier. Een woordvoerder van de „Air France" verklaarde tegenover de Franse en t itenlandse persvertegen woordigers, die de vlucht meemaak ten, dat de „Caravelle" het enige toe stel ter wereld is, dat volkomen vei lig dergelijke lange glijvluchten kan maken. Het was de eerste maal, dat een dergelijk experiment werd ge daan met een toestel met passagiers. Per 1 mei zal de „Air France" de „Caravelle" gaan gebruiken op de Europese lijnen en voor de dienst op Noord-Afrika. grensgebieden en daar besprekingen gevoerd met Nederlandse en Duitse autoriteiten. Een woordvoerder van het mini sterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde desgevraagd slechts mee, dat maandag de directeur-gene raal van het ministerie, dr. H. R. van Houten, en de directeur Europa, dr. H. J. Levelt, naar Bonn zullen vertrekken ter voortzetting van het gesprek met de Bondsrepubliek. Voortzetting Kabinetsformatie De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, zal naar wij vernemen, zijn besprekingen voortzetten. Gis teravond werd meegedeeld, dat hij het „in verband met verschillende onzekere elementen in de antwoor den die hij donderdag heeft ontvan gen noodzakelijk achtte de situatie nader te bestuderen en hoopte vrijdag zijn standpunt te kunnen bepalen en in verband hiermee verdere stappen te doen". Het wordt niet waarschijn lijk geacht, dat vóór het komende weekeinde zijn werkzaamheden tot een definitief resultaat zullen leiden. De formateur is zijn besprekingen van vandaag begonnen met een on derhoud met het Eerste-Kamerlid mr. Ph. van Campen (KVP)), dat om half tien zou beginnen. Later op de dag zou prof. De Quay verdere ont moetingen hebben, waarover echter nog geen bijzonderheden bekend zijn. Het ligt niet in zijn bedoeling een gezamenlijke ontmoeting te hebben met de fractie-voorzitters der KVP, VVD, AR en CHU. Het prototype van de Britse „vlie gende schotel" zal in juni boven de Solent tussen de Engelse kust en het eiland Wight zijn eerste proef tocht maken, aldus is donderdag te Londen bekendgemaakt. Deze „vliegende schotel", gebouwd door de Saunders-Roe-fabriek, is geen vaartuig en geen vliegtuig. Een motor van 450 ok driift een schoe penrad aan, waarmee een luchtkus sen tussen de „vliegende schotel" en de waterspiegel wordt gevormd. Dit nieuwe transportmiddel zal een hoog te van één tot twee meter kunnen bereiken. Het is bedoeld om bet hi aat op te vullen tussen de snelle vliegtuigen met een betrekkelijk ge ring iaaavermogen en de zich ve°l langzamer voortbewegende schepen. In het prototype is plaats voor twee personen, een bestuurder en een waarnemer. Het wordt mogelijk geacht dergelijke schotels te bou wen, die duizenden tonnen wegen en een snelheid van ongeveer 175 kilo meter per uur halen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Noordelijke wind De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven West-Europa ligt een lagedrukgebied. Dit gaf gister avond op vele plaatsen in het mid den en zuiden van het land aanlei ding tot langdurig onweer. In het noorden bleef het echter droog. In Engeland regende het op de meeste plaatsen onafgebroken ge durende ongeveer 30 uur. Ook in het Alphengebied en in de Povlakte viel overwegend regen, 't Lagedrukgebied begint nu op te vullen. In verband daarmee nemen de regenkansen weer af. Vanavond kunnen er in het zui den van het land echter nog enkele buien voorkomen. Tengevolge van luchtdrukstijgin gen boven de Britse eilanden zal de wind morgen uit noordelijke rich tingen waaien, waardoor de tempera tuur in het binnenland zal dalen. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot za- i terdagavond. Opgemaakt te 11.16 i uur). i LAGERE TEMPERATUREN. Vanavond in htw zuiden van het 1 land nog kans op enkele buien, 1 morgen op de meeste plaatsen 1 droog weer. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Vooral in het binnenland lagere temperaturen. 18 April zon op 05.39; onder 19.41; maan op 13.50; onder 03.15. Hoogwaterstanden 18 April v.m. 10.57; n.m. 11.48. Het weer in Europa HELSINKI licht bewolkt 6 C< STOCKHOLM onbewolkt 7 OSLO onbewolkt 7 KOPENHAGEN onbewolkt 6 LONDEN geheel bewolkt 11 AMSTERDAM onbewolkt 11 BRUSSEL regen 10 LUXEMBURG motregen 8 PARIJS zwaar bewolkt 7 BORDEAUX regen 9 GRENOBLE regen 5 NICE zwaar bewolkt 10 FRANKFORT regen 11 MüNCHEN motregen 9 ZüRICH regen 6 GENèVE motregen 5 LOCARNO regen 8 WENEN zwaar bewolkt 12 ROME zwaar bewolkt 12 AJACCIO hagelbui 12 MADRID licht bewolkt 6

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1