De Ok Sibil alleen voor tien uur 's morgens bereikbaar DONDERDAG 16 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Nieuw Guinea, land van verrassingen De laatste etappe deed een dag van het schema sneuvelen 4 April 1959, een stralende lentedag. De dag, waarop dromen werkelijk heid zouden worden en de grote reis naar het Sterrengebergte, met een voorbereiding van ruim drie jaar, een aanvang zou nemen. Om half zes moesten we, dr W. Vervoort, dr A. de Wilde, dr Van Zanten, de heer C. van Heyningen en ik, ons op Schiphol melden. Wij waren de laatste deelnemers, die zich nog bij de expeditie, welke op 10 april in de Ok-Sibil-vallei zou starten, zouden voegen. De beide leiders, dr Brongers- ma en overste Venema, waren al een maand eerder uit Nederland vertrok ken; er moesten nog diverse regelingen getroffen worden. Vraagt U zich niet af wat een enorme voorbereiding een dergelijke expeditie vereist. Een half jaar naar een van de meest onherbergzame delen van de wereld: het grotendeels onbekende Sterrengebergte, gelegen op de grens van Neder lands- en Australisch Nieuw-Guinea. 272 Dag in de wolken Precies om tien voor zeven 's avonds reed de super-constella- tion Phoenix" de startbaan op. En onwillekeurig gingen mijn gedach ten toen terug naar een koude ok toberdag in 1957, toen dr. Brongers- ma mij \roeg, of ik er eventueel iets voor zou voelen om deel te nemen ana een te houden expeditie naar Nederlands Nieuw-Guinea, die zou aanvangen op 1 januari 1958. Mijn gedachten gingen terug naar de vele tegenslagen die de expeditie sedert dien ondervonden had. Tegenslagen, vooral financiële, die het bestuur der Stichting Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea noopten om de begindatum uit te stellen van 1 januari 1958 tot 1 april van dat jaar en van 1 april 1958 tot een da tum die zou vallen na augustus 1958 en toen, vrij plotseling nog, de definitieve datum: 9 april 1959! De reden hiervan is inmiddels achter haald, maar hierover later. Maar nu was het dan toch zo ver. Een oor verdovend geloei van motoren (en een blik op mijn horloge: vijf voor zeven) en we waren-los. Even nog een flits van het platform met zwaaiende, bijna al niet meer te on derscheiden wegbrengers en we za ten in de wolken. IN DE WOLKEN Twee en een halve dag zou de „Fhoenix" ons tehuis zijn. Op een hoogte van 5000 m. vlogen we over de Alpen, waarvan we jammer ge noeg niets hebben kunnen zien. Za terdagavond, 11 uur, landden we op het vliegveld van Rome. Rome bij avond, vanuit de lucht gezien, is een onvergetelijk gezicht; duizende nee, tienduizende lichtjes lagen verspreid over de zeven heuvelen. In Rome hadden we een stop van één uur, welk uur we benutten om een kop onvolprezen capucino te ge bruiken. Om even 12 uur weer de lucht in. Via Athene en het eiland Rhodos naar Beirut, waar we zon- Nieuw Guinea, land van verrassin gen. De postzegel, die bij gelegenheid van de start van de expeditie naar het Sterrengebergte werd uitgege ven. Een papoea met stenen bijl, kijkt vol bewondering naar een heli copter. dagmorgen zeven uur aankwamen. In Beirut was er een stop van een goed half uur. Hier maakten we voor het eerst kennis met het Oosten. Ge sluierde vrouwen en mannen met tulbanden. Graag had ik hiervan een foto willen maken, maar in het vliegtuig waren we gewaarschuwd, dit niet te doen, daar dit onherroe pelijk moeilijkheden zou opleveren. En deze knapen aanziend, leek het me toch maar beter het fototoestel hier weg te houden. Van Beirut vlogen we naar Kara chi en van Karachi naar Calcutta en vandaar, het was inmiddels al maandag geworden, naar Bangkok. In Bangkok hebben dr. van Zanten, onze botanicus, en ik, gebruik ge maakt van de zeer summiere bewa king van het vliegveld, om dit te verlaten voor een korte wandeling. Toen weer door naar Manilla, waar we maandagmiddag om vier uur landden. Hier moest iets vervangen worden aan onze vogel „Phoenix". Manilla zelf is een prachtige stad met een fantastisch strand. Alleen is hier, jammer genoeg, zeer duidelijk sprake van een Amerikaanse in vloed, wat tot gevolg heeft dat de oorspronkelijke cultuur van de Phi- lippino's zeer snel aan het verdwij nen is. Overal zijn de reclames van Coca-Cola en diverse sigaretten merken opgesteld, vaak op de mooi ste plekjes. Het was ruim half acht, voordat we richting Biak vlogen. We waren er dinsdags om 1 uur in de morgen .Eindelijk hadden we dan toch Nieuw-Guinea bereikt en we hadden allen het gevoel, dat we nu, gebeure wat er gebeurt, er toch waren. De „Phoenix", die ons zo trouw over landen, zeeën en door wolken gebracht had naar Nieuw-Guinea, vloog hier, na een korte stop, door naar Sydney, zijn voorlopig einddoel. In het K.L.M.-hotel in Biak werden we in de gelegenheid gesteld om ons wat te verfrissen en om te ontbijten. Om half zeven zouden we met een marinevliegtuig, type Mariner, door vliegen naar Hollandia en vandaar direct door naar de Ok-Sibil-vallei. Maar zo ver was het nog lang niet! Half zeven werd tien uur en het was bijna half één toen we weggin gen. De tocht van Biak naar Hollan dia is prachtig en voert geheel langs de kust van Noord-Nieuw Guinea. Schitterende stranden en zeer hoge bergen wisselen elkaar af. Om kwart over twee landden we op het vlieg veld van Hollandia, waar we welkom werden geheten door mejuffrouw Tamson, de secretaresse van de G.G. Ook was de televisie aanwezig en een verslaggever van de „Nieuw Guinea Bode". Aan belangstelling dus geen gebrek! „JAS EN DAS" Juffrouw Tamson had wel een te leurstellende mededeling voor ons: we zouden pas op z'n vroegst vrijdag morgen kunnen doorvliegen naar het expeditiegebied. Dat vliegen van Hollandia naar de Ok-Sibil is een in- Leidse Courant méé op expeditie Zoals wij al hebben aangekon digd verzorgt één van de deel nemers aan de Nederlandse expeditie naar het onbekende Sterrengebergte in Nieuw Gui nea, John Staats uit Leiden, voor ons een reisverslag. Vandaag de eerste aflevering, die we van morgen per luchtpost aankregen. drukt voelen, zoals van zekere zijde gesuggereerd wordt. Om zes uur kwam de bus ons op halen om ons naar het vliegveld te brengen. Het was wel opvallend stil op de weg en bij de bushaltes ston den wel wat papoea's voor him doen wat opgewonden te praten, maar ver der leek alles normaal. Even later bleek er wat er aan de hand was: vlak bij he vliegveld, bij de kampong Makmer, was de weg over een stuk van dertig a veertig meter volkomen versperd. Er was door de enorme re gen van de afgelopen nacht een aard verschuiving geweest en bomen, aar de en stenen lagen op de weg; er was geen sprake van dat de auto hier door zou komen. Dus maar weer terug naar het hotel. Hier direct het vliegveld opgebeld, waar de chef-vlieger ons vertelde, dat, al zouden we kans zien het vliegveld te bereiken, er die dag niet gevlogen zou worden, vanwege de slechte weersomstandigheden. Morgen, zaterdag, zou er weer een poging ondernomen worden. Zo zijn we nu dus weer terug m het hotel „Jas en Das", met voorlopig één dag vertraging op het officiële tijdschema. We hopen allemaal vurig, dat het morgen zal lukken de Ok-Sibil-vallei 4.y; Speciale aanbieding Waarborg- herenondergoed (geldig tot en met 25 april) Per stel 3.90 Per 2 stel 6.90 Prachtige katoenen singlets en slips („Startex") van prima kwaliteit en pasvorm. Degeliik afgewerkt. Profiteer van deze extra voordelige aanbieding. (Advertentie) Kabinetsformatie De kabinetsformateur, prof. De Quay, heeft een onderhoud gehad met mr. Ph. van Campen, lid van de Eerste Kamer voor de KVP en met de heer S. J. van den Bergh, lid van de raad van bestuur van uni- lever en vice-voorzitter van de n.v. unilever. Hij is ook commissaris van de Kon. Luchtvaart Mij en woont in Wassenaar. Naar verluidt is mr. Van Campen aangezocht voor het ministerschap van Economische Zaken. De liberale heer Sidney James Van den Bergh, die generaal-ma- joor en kwartiermeester-generaal van de Kon. Landmacht is geweest, schijnt gevraagd te zijn voor de post van defensie. Hij heeft zijn ant woord even in beraad gehouden. Aan landbouw wordt nu genoemd ir. Staf, aangezien de aangezochte kandidaat ir. A. P. Minderhoud voor een ministersfunctie heeft bedankt. De informateur heeft ook een on derhoud gehad met staatssecretaris drs Schim vlzer. Kaih. studenten willen politieke organisatie Door enige katholieke studenten wordt de totstandkoming van een Ka tholieke Politieke Studenten Organi satie voorbereid. Het ligt in de be doeling deze organisatie een groepe ring te doen zijn, die openstaat voor iedere katholieke student, ongeacht zijn politieke richting. Er zal geen enkele binding bestaan aan welke or ganisatie, vereniging of instelling dan ook. Omstreeks half mei zal een bijeen- komst plaats vinden, waai-bij verte- genwoordigers worden uitgenodigd j uit alle universiteitssteden. Getracht zal worden in september met de werkzaamheden te starten. Voor ogen staat, te komen tot auto nome afde'ingen in alle universiteits steden, t' ijl men nog de vraag be studeert er een klein overkoepe lend lanueiijk bestuur moet komen of dat men kan volstaan met een cen traal correspondentie-adres en jaar lijkse bijeenkomsten van vertegen woordigers der plaatselijke afdelin gen ter bespreking van centrale pro blemen. Men stelt zich voor op deze wijze te bereiken, dat vanuit studentenver- band intensiever datgene wat zich in het openbare leven voordoet op basis van de katholieke levensbeschou wing bestudeerd en bediscussieerd wordt. Er zal contact worden opgenomen met de bestaande studentenorgani saties, met bestaande politieke prac tica-groepen en met bepaalde hoog leraren. KNAAPJE DODELIJK AANGEREDEN Gistermiddag omstreeks viif uur werd het 7-jarig jongetje Pelle Al- dendorff in de Hugo de Vrieslaan te Amsterdam ernstig gewond op de rijweg aangetroffen. Het kind in in het Wilhelmina Gasthuis overleden. Het 3H-jarig dochtertje van de familie Baas is bij het spelen in een sloot bij de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. Het ongeluk gebeurde gistermiddag in het dorpje Lutjebroek. In Delft is wederom een kind het slachtoffer geworden van het verkeer. De bijna zesjarige Robert Bergman, dat met andere kinderen aan het spelen was op Rijksweg 13, in de buurt van zijn woning, werd bij het oversteken aangereden door een personenauto. Het kind werd op slag gedood. Eemskanaal: Na 80 jaar een arm erbij Woensdagmiddag heeft de demissionaire minister van Verkeer en Water staat, Z. E. mr. J. van Aartsen, de officiële opening verricht van de nieuwe sluizen en de nieuwe kanaalarm te Delfzijl, waarvan zij deel uitmaken. Sluizen en kanaalarm behoren tot de verbetering van het 80 jaar oude I Eemskanaal, het scheepvaart- en afwateringskanaal van Groningen naar de Eems te Delfzijl. Foto: na het schip, dat alle officiële genodigden aan boord had, was het Nederlandse kustvaartuig „Rembrandt" het eerste schip, dat na de opening de nieuwe sluis invoer. GEBERGTE Het land, waar de Nederlandse expeditie leeft: Het basis-bivak aan de Ok Sibil ligt precies zuidelijk van Hollandia en wel op een afstand van hemelsbreed 250 km. De afstanden van het basis-bivak tot Tanah Merah en Merauke zijn respectievelijk 130 km. en 410 km. Hieruit blijkt, dat het Sterrengebergte veel dichter bij Hollandia ligt, dan bij Merauke. Het vliegveld in de Sibilvallei ligt op een hoogte van ongeveer 1300 m. boven zee. De toppen van het omringende bergland zijn in het algemeen 3000 tot 4000 m. hoog. Alleen de Julianatop, meer dan 5000 m. boven zee in het Juliana Gebergte, is met eeuwige sneeuw bedekt. Het hoogtepunt is zeer sterk versneden door zeer steile V-vormige rivierdalen, waarin de bovenlopen de Blauwe, Rode en Oost Digoel, de Ok Iwoer en de Kau van de Digoel stromen. Het woord „ok" in de inheemse taal betekent water of rivier. Enkele rivieren zoals de Ok Tajc, liggen ten noorden van de cen trale waterscheiding en voeren hun water uiteindelijk op de Mamberamo af. De rivieren zijn woeste bergstromen en zijn door hun vele stroomver snellingen en watervallen onbevaarbaar. De Ok Sibil 'ligt in het laagste gedeelte van een min of meer schotelvormige hoogvlakte, die wordt om sloten door het Digoel en het Orion Gebergte. Aan het eind van de Sibil vallei verdwijnt de Ok Sibil en stroomt onderaards naar de Digoel verder. Een aantal hoge toppen zijn Betelgeuze, de Leeuw, Kraanvogel, Andro meda en de Antares. Deze namen in het Sterrengebergte komen overeen met de bekende sterren en sterrenbeelden. Verder kan er nog weinig over het gebied worden vermeld, daar het gebied nog onbekend is. De 141ste lengtegraad vormt de grens tussen Nederlands Nieuw-Guinea en het Ter ritorium van Papua and New Guinea. „Papoea's zijn vriendelijke mensen". Het portret van een papoea uit de omgeving van Hollandia. gewikkelde geschiedenis. Dit moet met goed weer 's morgens vóór tien uur gebeuren, daar anders de enige kloof waardoor het vliegveldje te be reiken is, dichttrekt met wolken, van Hollandia-vliegveld werden we naar Hollandia-Binnen gbracht naar het Gouvernementshotel („Jas en Das"). Deze naam wordt spottender wijs aan het hotel gegeven, omdat men hier tot voor kort niet in de eet zaal kon verschijnen zonder jasje en das. Hollandia-vliegveld is vijftien km van Hollandia-Binnen en Hollandia- Binnen is zestien km van Hollandia- Haven. Hollandia is dan ook de lang ste stad ter wereld, gelegen aan de mooiste natuurlijke haven, die je je maar denken kunt: de Humbo ld- baai. 'Donderdagmorgen maakten we met een patrouilleboot een tocht in deze prachtige baai. Tijdens deze tocht hebben we enige kampongs be zocht, die hier en daar verspreid in de baai liggen; ze zjjn namelijk op Trolen in het water gebouwd. We hebben hier ook nog kennis gemaakt met de bekende acteur Rob Geraerds, die hier in Nieuw Guinea een serie voorstellingen geeft. Vrijdagmorgen zeven uur zouden we dus vertrekken, maar het lot had anders beschikt. Donderdagavond be gon het te regenen, niet zo'n klein beetje, maar met bakken tegelijk viel het water uit de lucht. Veel kans om weg te gaan gaven we onszelf niet, maar in ieder geval moesten we ons toch maar de volgende morgen om vijf uur laten wekken. Prompt om vijf uur werden we door de papoea- bediende van het hotel wakker ge maakt. De papoea's, waar we tot nu toe mee te maken hebben gehad zijn buitengewoon vriendelijk, zonder slaafs te zijn echter. Het zijn echt prettige, behulpzame mensen en op geen enkele wijze krijgt men de in druk, dat de mensen zich zo onder- te bereiken, waar we kunnen begin nen met de grootste expeditie, ooit on der Nederlandse leiding en met Ne derlandse deelnemers ondernomen En hiervan hoop ik u de volgende keer, dan vanuit de Ok-Sibil-vallei, te vertellen. Hollandia, 10 april 1959. JOHN J. STAATS. Reis naar Sterrengebergte in bioscoop te volgen Van bevoegde zijde wordt verno men, dat er enige bezorgdheid is aan de dag gelegd, dat van de Nederland se expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw-Guinea niet of onvoldoende filmopnamen zullen worden gemaakt. Afgezien van de ac tualiteit van het onderwerp, zal het ook voor de toekomst wenselijk zyn, dat deze belangrijke expeditie onder leiding van dr. L. D. Brongersma vi sueel wordt vastgelegd. In verband hiermede vestigde men er de aandacht op, dat in Nieuw- Guinea sinds jaren een gouverne- ments-filmdienst werkzaam is, die regelmatig films over dat land op neemt. De opnamen worden in Ne derland afgewerkt en de films rou leren in de bioscopen. Het televisie journaal bevat geregeld reportages van deze filmdienst. De film-équipe in Nieuw-Guinea, zal, al naar de mo gelijkheden, ook reportages en docu mentaires vervaardigen van de expe ditie naar het Sterrengebergte. Het materiaal zal in de bioscooptheaters en via de televisie worden vertoond. Het ligt in het voornemen, uit het materiaal ook een documentaire met langere vertoningsduur samen te stel len.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7