Afwijkend ontwerp voor katholieke L. 0. school aan Boshuizerlaan Scherp Weer zieken-triduum te Leiden SLEUTELGAT 5§ter Uitgeweken uit Tibet DONDERDAG 16 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In mei begonnen met Pasen klaar Begin mei hoopt de fa Van Rijn uit Katwijk op het terrein aan de Boshuizerlaan te Leiden te beginnen met de bouw van een katholieke la gere school, die deel uit zal maken van de in Leiden Zuid-West op te rich ten St. Antonius-parochie. De school komt op het terrein naast de nood kerk te staan. Men wacht nu nog op goedkeuring van het ministerie, daar de prijs waarvoor de firma Van Rijn heeft ingeschreven 2000 gulden ho ger lag dan de door het Rijk goed gekeurde begroting. Het katholieke schoolbestuur van Leiden verwacht, dat de school na Fasen van het volgend jaar betrok ken kan worden. In elk geval zal men in september 1960 het nieuwe school jaar in dit gebouw kunnen beginnen. Deze St. Antoniusschool heeft een geheel nieuwe, in Leiden nog niet toegepaste vorm, die sterk afwijkt van de in Leiden Zuid-West tot nu toe toegepaste Aula-schoolvorm, waarin de begane grond van het ge bouw in geslag genomen wordt door een grote zaal, waarboven de klassen zijn gelegen. Deze scholen vindt men aan de Obrechtstraat en Telderskade. Ook is Het ziekentriduum zal dit jaar ge- honden worden op 24„ 25 en 26 juni, ïn de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart en St. Jozef te Leiden. De conferenties zullen gehouden worden door pater Mauritius o.f.m. ROBINSON CRUSOë VOOR K. O.-JEUGD Het zal niemand verbazen, dat het beroemde boek van Daniël Defoe: Robinson Crusoë niet aan verfilming kon ontkomen. Het boek leent er zich uitstekend voor en het resultaat heeft gistermiddag de jeugd van K. O. ruim een uur in het Luxor- theater geboeid. Het eiland, dat de schipbreukeling •gaat ontginnen en bebouwen werd de jeugd in kleuren opgediend. Zij leefde mee met ale avonturen van deze merkwaardige figuur. De rol van Robinson Crusoë werd boeiend gespeeld door de Ierse acteur Ben O'Herleihy, „Vrijdag" was de Mexi caan James Fernandez. Na de goede afloop van Crusoë's avontuur kla terde spontaan het applaus op. Voor oudere kinderen werd elders in Leiden de bekende Franse film: zy afwijkend van de z.g. halschool, die door het architectenbureau Van Oerle en Schrama werd ontworpen en gebouwd aan Timorstraat en Op- penheimstraat. Deze door het architectenbureau J. P. L. Hendriks, L. A. van den Bosch en J. Hendriks te Rotterdam ontworpen school, wordt in de vorm van een H gebouwd. Het is een achtklassige L.O. school ,oor jongens en meisjes (die ook samen in een klas les zullen krijgen), waarvan de bouwvormen bestaan uit twee groepen van vier lokalen, die verbonden worden door een tussenlid, waarin de schooltoegang, kamer schoolhoofd, berging, enz. een plaats krijgen. Met deze bijzondere vorm is een school ontstaan zonder gangen, waar door de lokalen aan twee zijden direct daglicht ontvangen. Hierdoor wordt ook de zeer gewenste dwarsventila- tie mogelijk gemaakt en zal het in terieur der lokalen een plezierige ruime indruk maken. De ontwerper schijft tenslotte in zijn toelichting: Aan de kopgevels wordt door een kunstenaar een gevelversiering ont worpen, welke erop gericht zal zijn de schoolgaande kinderen aan te spreken en tevens bij te dragen aan de verfraaiing van deze wijk. Een tekening van de school zoals deze aan de Boshuizerlaan gebouwd wordt. Leidse kinderen staken giftige tabletten in de mond Erger voorkomen door snel optreden politie Drie Leidse knaapjes van zes, zeven en acht jaar hebben gisteren een bang avontuur beleefd, dat ge lukkig nog goed is afgelopen. Zij vonden in de buurt -an de Jou- bertstraat (Transvaalstraat) 'n pakje inhoudende geneesmiddelen, die na derhand giftig voor jeugdige gebrui kers bleken te zijn. Zij hyphen ver schillende tabletjes in de mond ge had, omdat zij dachten dat he peper muntjes waren, maar „hot smaakte vies", vertelden zij later aan de politie en daarom hebben zij ze maar op straat laten vallen. Een van de oude.-s der kinderen ontdekte de tabletjes en met een ouder zusje zijn de kinderen naar het politiebureau gegaan, waar de in specteur direct een scheikundig on derzoek naar de inhoud liet instellen De drie vriendjes waren intussen al door een politie-wagen naar het Acad. ziekenhuis gebracht, waar men ook reeds vastgesteld had datmen met digitalis-tabletten te doen had en waar de kinderen alle drie met een contra-middel werden ingespoten. Dank zij het snelle optreden van de politie kon hier erger worden voor komen, want de drie knaapje wer den huilend, maar overigens gezond bij hun bezorgde ouders terugge bracht. Ook vandaag bleek, dat zij geen nadelige gevolgen van de „peper muntjes" hebben ondervonden. KINDERMIDDAG KAB-W1JK Men schrijft ons: De KAB-wijk „St. Leonardus en St. Antonius heeft op zondag 19 april a.s. om 2 uur een feestmiddag op het programma staan die klinkt als een klok! Niemand minder dan Willy Al- berti en z'n assistent John zullen (tijdens het radioverslag Holland- België) de jeugd laten genieten van vele goocheltrucks met als speciale attractie een rekenwonder. Voor deze kindermiddag, die ge houden wordt in het „St. Leonardus- huis, Haagweg 14 zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij de navol gende adressen: Haagwegkwartier-5 Meilaan: Tous- saintkade 49; Hoflaan 273; Gerrit Kasteinstraat 14. Morswegkwartier: R. Visscherstraat 21; Cornhertstraat 32. Leidse Universiteit Bij beschikkingen van de minister van onderwijs kunsten en weten schappen zijn benoemd: aan de Leidse universiteit: met ingang van de dag, waarop zij hun werkzaamheden zul len aanvangen, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der letteren en wijsbe geerte (voor het frans) J. Th. Amori- son, W H. van der Gun en C de Vis ser. Met ingang van 1 april 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij het Rijks herbarium C. Kalkman. Voor het tijd vak van 1 april '59 tot en met 31 mrt '60 tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse bij de faculteit der genees kunde A. Struyvenberg, arts, thans assistent. Gerekend van 1 maart '59, tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse in vaste dienst voor de botanie P. D. Burggraaf, thans in tijdelijke dienst Sommige planten bloeien in Australië zomer en winter door Lezing „Tuinbouw en Plantkunde Leiden De laatste vergadering van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde, gehouden in de „Vergulden Turk", werd geopend door de voor zitter van de Leidse afdeling, de heer J. H. Smit, die het spijtig vond te moeten constateren dat de opkomst der leden beneden de verwachting was. Spr. meende dit echter niet te moeten wijten aan gebrek aan belang stelling, er zijn veel zieken en bo vendien zijn deze mooie voorjaars avonden ideaal voor de tuinliefheb- bers, waarvan zo zoveel mogelijk wil len profiteren. De huishoudelijke agenda-punten werden vlot afgewerkt-, mededelingen over het sinds kort gestichte rayon 's-Gravenhage, waartoe ook Leiden behoort, werden nog aangevuld met gegevens over de in 1960 te houden grote tentoonstelling in Rotterdam. Zoals gebruikelijk hadden vele le- Al in 1876 werden bleekneusjes uit de stad naar buiten gestuurd bü apotheker Kok. Deze kwam al I scbwlvermöeWe^kindere^ utt: gauw tot de conclusie, dat het hier z.g. digitalis-tabletten betrof, een ge neesmiddel, dat voor volwassenen in beperkte doses gebruikt wordt tegen hartadervernauwing. De apotheker vermeldde daarbij, dat de tabletten ge vaarlijk voor jeugdige personen zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Catharina dr van G. M. Krol en M. C. van Rijn; Chris- tiaan zn van C. Balkenende en H. A. M. Mulder; Mathilda Hendrika dr uuuttliiC1| uc UVciiicm VCxiCC»t van J. H. Muijselaar en C. van derzekere subsidie en het Staatstoezicht Linden; Jozina dr van G. Ravens-voor de Volksgezondheid ziet toe dat bergen envan VierzenJacque- de koloniehuizen aan alle medische en hygiënische eisen voldoen. Al de kinderen, die aan voortduren- Reeds in 1876 nam de Zwitserse pre dikant dr. Walter Bion het initiatief om een aantal zwakke, bleke steden een gezond en prettig buiten verblijf te verschaffen, zodat ze licha melijk en geestelijk versterkt weer naar de school terug konden keren. De resultaten hiervan waren der mate goed, dat al spoedig dr. Bion's streven en denken door andere lan den werden overgenomen. Zo werden in Nederland in 1883 door mr. Kerdijk voor het eerst 20 kinderen gedurende 3 weken uitge zonden. De organisatie van het koloniehuis wezen in Nederland is ook nu nog geheel in handen van het particulier initiatief, de overheid verleent een line Cornelia Petronella dr van J. P. Langeslag en E. A. van der Ploeg; ,Si tous les gars du monde" vertoont, i per Anders zn van J. Crispijn de bekende rolprent over de redding van een scheepsbemanning, die aan voedselvergiftiging lijdt. POTLOOD EN GEEST W. Olivier; Johannes Andreas Caro- lus zn van J. Philippo en G. Kuij- venhoven; Rudolf Magtildus zn van R. Molenaar en A. P. Leeflang. Overleden: L. M. P. van der Hoe ven 69 jaar, echtgenote van P. van der Zanden; G. Mieremet 73 jaar, man; C. Blansjaar 69 jaar, man; J. A. van der Poel 46 jaar, vtouw; P. Selier 66 jaar, man; R. Rijnhout 36 jaar, man; M. C. van Egmond 69 jaar, wed. van J. D. B. Stijger; G. Teege- laar 83 jaar, man. de bedreiging met infecties en ziek ten blootstaan tengevolge van wat voor omstandigheden dan ook, komen voor uitzending in aanmerking, die kinderen, die pas ziek zijn geweest en niet meer „op verhaal kunnen ko men", allen waarbij vermeerdering van weerstand noodzakelijk is. Het aantal kinderen dat volgens het geneeskundig schooltoezicht in aanmerking komt voor uitzending is nog steeds groot. Zo worden in onze stad per jaar De Toba-Batakse god op aard wordt in Sumatra nog als verzetsheld geëerd den voor deze vergadering eigen ge kweekte materialen meegenomen; deze zijn door vakmensen en'lief hebbers, in een geanimeerde discus sie, besproken; o.m prijkte op de be stuurstafel een pracht serie, uit zaad- gekweekte pot-primula's, ter beoor deling meegebracht door de penning meester, de heer De Leeuw. Na de pauze was het woord aan het geëmigreerde oud-lid, de heer R. van Bruggen, thans met vacantie in het vaderland, die een, met kleuren dia's toegelichte causerie heeft ge houden over het leven in Australië. Spr. sprak met lof over hetgeen in dit land, in een betrekkelijk korte tijd, tot stand is gebracht. Een goede indruk werd gegeven van de enorme uitgestrektheid: 260 maal zo groot als ons land en een bevolking van slechts 10 millioen, met als gevolg de, voor ons benijdenswaardige, levensruimte; grote huizen met mooie tuinen, ideaal voor de liefhebbers. Bijzonder nadrukkelijk prees de spr de mede werking welke de goede emigrant van de Australiërs ondervindt, een eigenschap die velen reeds door de moeilijke beginperiode heeft gehol pen. De dia's hadden in hoofdzaak be trekking op de suikercultuur van Queensland, de tweede grote staat van dit werelddeel. Vanaf de aanwin ning der bosgronden, tot aan de oogst van het riet, hebben de aanwezigen het proces kunnen volgen; onder de diep blauwe sub-tropische lucht wor den eerst bonen gezaaid die de eigen schap hebben stikstof-knollen te ver men, een natuurlijke oplossing van het besmettingsprobleem; de vervoers moeilijkheden op enorme afstanden. Cultivering, irrigatie, oogst en wissel cultuur werden door spr. duidelijk uiteengezet, ook werden enige kleur- verenieme voor isunaeruitzencune r^k? indekken gegeven van de mo de Vrijzinnig Protestantse Vereniging I 5^ïïuurnB^ondernonvallpndeu het voor Kinderuitzending „Naar Buiten", ^'^aaidfpZten'woirSeoórten! doordat Australië geen winter kent, blijven doorbloeien tot de grond op houdt het voedsel te verstrekken. Nadat de voorzitter de heer Van Bruggen had bedankt voor zijn inte ressante inleiding, werden nog een aantal vragen beantwoord. Een korte bespreking van het zo- merprogramma met excursies, besloot deze avond. EXCURSIE IN HET ZOÖLOGISCH LABORATORIUM. In het zoölogisch laboratorium aan de Kaiserstraat te Leiden waren gis teravond de leden van de Leidse aquarium-houdersvereniging „De Na tuurvriend" bijeen voor een excursie. In dit laboratorium staan vele tien- ruim 200 kinderen voor een 6 weeks of langer verblijf uitgezonden. Door de gestegen exploitatie-onkos- ten is helaas de verpleegprijs niet onaanzienlijk omhoog gegaan, dat is een van de redenen waarom de di verse uitzendverenigingen er finan cieel niet zo bijster goed voorstaan. De plaatselijke verenigingen t.w.: Het Centraal Genootschap de Ver eniging voor Christelijke Gezond heids- en Vacantiekolonies, de R.K. Vereniging voor Kinderuitzending, de Vereniging Zwakzinnigenzorg en de Vereniging voor uitzending van Lichamelijk Gebrekkigen, alle ver enigd in de Leidse Raad voor Kinder uitzending, organiseren daarom zater dag 18 april een collecte, die ik bij allen van harte aanbeveel. J. G. BAZUIN, Directeur van de G.G. G.D. INGEBROKEN Vannacht is ingebroken in de open bare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan door knapen die er ge noegen in vonden de boel te vernie len, maar die ook alle kasten en les- senaars doorzocht hebben naar geld 1 tallen aquaria opgesteld, waar het Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 16 April 1859. In ons vorig nommer hebben. we slechtst met een enkel woord melding gemaakt van de nieuwe bepaling omtrent de doodstraf. Deze zal worden ten uitvoer gelegd op een schavot met den strop, op eene plaats ontoegankelijk voor het alge meen, in tegenwoordigheid van den ambtenaar met de uitvoe ring belast, van twee leden en den griffier van het collegie, 't welk het vonnis heeft geveld en 10 ambtenaren, door den voor zitter van het collegie daartoe aan te wijzen, en met bepaling, dat, zoolang de uitvoering duurt, de klokken zullen wor den geluid. Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN (Advertentie) No. 508. Horizontaal: 1. ontvangtoe stel, 5. zoon van Jacob, 6. land in Europa (afk.), 8. muzieknoot, 9. deel van een boom, 11. boom, 13. achting 15. hoofddeksel, 16. strijdperk, 17. drinkt men uit, 19. biljartstok, 21. bijwoord, 22. gravure, 24. voegwoord (Fr.), 25. rund, 27. koren. Verticaal: 1. deel van de mast, 2. voorvoegsel, 3. opening ener fuik, 4. oriënt expresse (afk.), 5 aanwijzend voornaamw., 7. rivier in Engeland, 8. schrijver van de Hollandse Rijmkro niek, 10. vertegenwoordiger. 12. bier soort, 14. stuk stof, 15. bundel, 18. zwaardvis, 20. eikenschors, 22. ach ting, 23. groente, 26. koning van Ba- san, 28. voorvoegsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 507. Horizontaal: 1 korf, 3. klip, 5. Ina, 7. stand, 9. pal, 11. roest, 13. aas, 15. net, 16. brand, 18. lap, 20. Paris, 22. Ran, 23 does, 24 kras. Verticaal: 1. kaap. 2. fit, 3. kanon, 4. pint, 6. nar, 7. slaap, 8. deels, 10. aar, 12. sta, 14. snars, 16. bord, 17, dra, 19. pols, 21. ink. „Si Singa Mangaradja", de Toba- Batakse God op aarde, was de titel van een lezing, die gisteravond door dr J. Keuning in het Rijksmuseum voor Volkenkunde werd gehouden, als laatste in de serie museumlezin gen van dit seizoen. Dr Keuning heeft vóór de oorlog een aantal jaren als ambtenaar van het Binnenlands Bestuur onder de Toba-Bataks (Sumatra) gewerkt en is ook na zijn terugkeer in Neder land zich meer speciaal voor deze volksgroep blijven interesseren. Na een schets van hun land en be schaving volgde het eigenlijke the ma, de zo merkwaardige figuur van Si Singa Mangaradja, van wie tot 1907 een twaalftal als god op aarde onder de mensen hebben verkeerd. Naar Toba-Batakse mythologie is deze Si Singa Mangaradja op boven natuurlijke wijze geboren als de zoon van één van hun belangrijkste op pergoden. Hij heeft grote invloed op het Batakse geloofsleven gehad en een grote rol gespeeld in de Toba- Batakse strijd tegen de kerstening, die in 1864 door de Lutherse Rheini- sche Mission in het Batakland werd begonnen. Vanaf 1876 heeft de 12e en laatste Si Singa Mangaradja zich jarenlang hardnekkig tegen de „Si bontar mata", de witogigen -t- blanken verzet Aanvankelijk kon Rapenburg 9, tel. 24807. hij daarbij steunen op een aanhang Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, van tienduizenden Bataks. Wilhelminapark 8, tel. 26274. Men was echter niet opgewassen tegen de betere bewapening en veohtkunde van de Nederlandse troe pen, die orde op zaken kwamen stel len. Tot omstreeks 1890 duurde de georganiseerde tegenstand van Si Singa Mangaradja; toen was elke openlijke weerstand gebroken en moest hij zich schuilhouden in het ontoegankelijke bergland ten westen van het Toba-meer. Van daaruit bleef hij door zendboden en brieven ageren tegen het Nederlandse be stuur en de zending, die steeds gro- tei aanhang kreeg, totdat uiteinde lijk in 1907 de marechaussée, onder de toendertijd befaamde kapitein Christoffel, hem na een wekenlange jacht opspoorden. Bij dat treffen kwam Si Singa Mangaradja met één van zijn zoons om het leven. Na de tweede wereldoorlog wordt Si Singa Mangaradja vereerd als de grote verzetsheld tegen de Ne derlandse overheersing. Voor hem werd een groot monument opgericht in het hart van het Batakland, waar ieder jaar op zijn sterfdag 17 juni zijn leven ii. dienst van de Batak se vrijheid met groots militair ver toon en verheven toespraken wordt herdacht. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: Geopend apotheek Kok, Er is inderdaad geld verdwenen, maar vanmorgen kon men nog niet zeggen hoeveel dat precies geweest is. In alle klasssen was wel wat geld aanwezig, omdat de school spaart voor het jaarlijkse uitstapje. De in brekers zijn het gebouw binnen ge komen door aan de achterzijde een raam te vernielen en een spanjolet omhoog te duwen, waardoor zij het raam konden openen. In hun lust om te vernielen hebben zij ook moed willig een vaas met bloemen over de grond gegooid. De 77-jarige Willem van Poel geest uit de Bilitonstraat te Leiden is gistermiddag door een driewielige bakfiets in de Atjehstraat aangere den. De bakfiets reed in matig tem po maar de heer Van Poelgeest die te voet de straat wilde oversteken zag het voertuig te laat. Met een ge broken rechterbeen moets hij naar 't Academisch Ziekenhuis worden over gebracht. Leidse agenda DONDERDAG, 16 APRIL Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd Leiden vervolgcursus 8 uur n.m R.K. Lyceum. K.A.V. (Stedelijke- er. afd. St. Leo nardus) Toneelavond „Het Levens elixer", St. Antoniusclubhuis, 1 nam. ,,'d Oprechte Amateur" Vierde au ditie-avond Mij. voor Toonkunst, Ra penburg 22, 8 u nam. VRJJDAG, 17 APRIL Politieke Jongeren Contactraad. „Euromarkt-Vrijhandelszone" Stad' huis, Kamer 204, 8 u nam. Jubileumconcert „Kunst na Ar beid". Stadsgehoorzaal, 8 u nam. „St. Christoffel" (Vertegenwoor digers etc.) Ledenvergadering, „Har monie", 8.15 u nam. gedrag van de vissen onder verschil lende omstandigheden bestudeerd wordt. Gastheren in het laboratorium wa ren dr. Van Iersel en de heren Se- venster en Veldhuyzen. De heer Se- venster liet de gedragstudiezaal zien, waar vele stekelbaarsen bij el kaar zijn gebracht. Hij gaf uitleg van het werk dat hier gedaan wordt. Men zag de verschillende houdingen en bewegingen van het dier, een ge vecht tussen twee mannetjes en het afzetten der eieren, zo ongeveer op commando. Dr. Van Iersel gaf een uiteenzetting in de cycliden en bar bus-zaal en verduidelijkte onder meer dat het vlekkenpatroon betrek king heeft op de graad van agressi viteit der dieren. De heer Veldhuyzen demonstreerde de verschillende delen van het lab. zoals de temperatuur- cellen, klimaatcellen, dierenstal, enz. Na afloop om ongeveer 11 uur dankte voorzitter Burghart de drie gasthe ren voor de gastvrijheid en de leerza me betogen. ZATERDAG 18 APRIL. KAB-St. Leonardus. Feestmiddag voor de kinderen, 2 uur. St. Leonar- dushuis. ZONDAG 19 APRIL. De Gastspelers. „Gieren op het vei lige nest". Komische thriller. Leid- sche schouwburg. 8 uur nam. Na af loop bal in het St. Antonius Clubhuis. BIOSCOPEN „Les fanatiques", 14 jaar. Afgekeurd. Afgekeurd. Trianon: „De reis om de wereld in 80 dagen", alle leeftijden. „Ketenen van de haat", 18 jaar. (Donderdag: „Arabische nachten", 14 jaar). Casino: Lido: Luxor: Rex: Veertig Tibetanen zijn erin ge slaagd uit het door Chinese commu nisten bezette Lhasa te ontkomen en zich te Bomdila, in het Indische grensgebied, bij de Dalai Lama te voegen. Onder deze veertig bevinden zich verscheidene leden van de Tibetaanse Nationale Vergadering, die in de op stand een daadwerkelijke rol hebben vervuld. De Dalai Lama heeft, zodra hij in India was aangekomen, de In dische autoriteiten verzocht al zijn volgelingen toe te laten, die zich nog niet hadden kunnen aansluiten bij de groep van 82, die hem bij de grens overschrijding vergezelde. Als gevolg van dit verzoek werd de groep van veertig onmiddellijk het verblijfsrecht verleend, toen zij de Indische grens overstak. Mogelijk zal binnenkort een twee de groep van zestig Tibetanen, die eveneens aan de strijd tegen de Chi nese communisten hebben deelgeno men, de grens van India overschrij den. Kloosters bezet Het Chinese leger heeft alle kloos ters in Tibet onder toezicht geplaatst om te voorkomen, dat zij door de opstandelingen worden gebruikt, al dus een te Katmandoe ontvangen be richt. De monniken zouden aan „hersen spoeling" worden onderworpen. Al leen degenen, die door de Chinezen geschikt worden bevonden zouden in de kloosters mogen blijven, Vliegleesl fe Las Vegas Nederlandse, Italiaanse en nationalis- tisch-Chinese vliegers hebben woens dag te Las Vegas een demonstratie stuntvliegen gegeven ten aanschouwe van vierduizend personen, onder wie prins Bernhard en de Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Douglas. Britse „Vulcan" bommenwerpers vlogen laag over de tribunes toen de „Blauwe Engelen" van de Amerikaan se marine aan het stunten waren. Een zware B-52 bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht heeft een demonstratie gegeven van een aanval met een atoomboom; B-58 bommenwerpers hebben de geluids barrière doorbroken en een superso nische F-105 heeft getoond, hoe dit toestel een atoombom kan werpen en achter de horizon verdwenen kan zijn als de bom de aarde bereikt. Het vliegfeest is begonnen met een luchtparade van F 84 straaljagers, een standaardtype van de NAVO, be stuurd door Belgische, Britse, Cana dese, Franse en Nederlandse pilo ten. Verzei legen jeugdwijding slraibaar De Oostduitse autoriteiten hebben een wet in voorbereiding, welke het verzet der kerken en van de meeste katholieke en protestantse ouders tegen de jeugdwijding strafbaar stelt. Volgens het voorlopige ontwerp kunnen degenen, die de jongeren van de jeugdwijding trachten af te hou den veroordeeld worden tot een ge vangenisstraf van twee jaar. Hier mee verkrijgen de Oostduitse auto riteiten nieuwe mogelijkheden tot inperking van de rechten der kerken en der ouders Hond chauffeerde: van de wal in de slool Hertha, de herdershond van de heer A. W. Moons, uit Waddinxveen heeft dindsdagmiddag de bestelwagen van zijn baas van de brug bij de Peperstraat in Gouda in het water ge reden. De heer Moons was even uitgestapt om een boodschap te doen. Zijn hond was alleen in de wagen achtergeble ven. De auto stond in de versnelling maar op de handrem. Geprikkeld door de warme lentezon en onge duldig door het lange wachten, is Hertha wat heen en weer gaan sprin gen door het wagentje Raarbij kwam de riem van zijn halsband achter de versnellingshandle. De hond trok zo de wagen uit de versnelling en tot overmaat van ramp bleef de riem achter de handrem haken. Die schoot los en met een matig vaartje suk kelde de wagen onbestuurd het water langs de Peperstraat in. Een kraan wagen heeft de drenkeling weer op de wal geholpen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2