Voorlopig Nederl. B-elltal schitterde niet in ontmoeting met FC Köln (2-2) x 17 iWW Idylle s m WOENSDAG 15 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Geen nieuwe gezichtspunten De oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands B-elftal tegen FC Köln, dinsdagavond voor bijna 17.000 toe schouwers in het PSV-stadion te Eind hoven gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel Z—Z. De ruststand was 11. Veel nieuwe gezichtpunten zal de oefenwedstrijd bondscoach E. Schwartz niet opgeleverd hebben. Het voorlopige B-team mag dan niet gefaald hebben een gelyk spel tegen nummer twee van de westelijke Duitse eerste klasse is stellig geen oneervol resultaat teleurgesteld heeft de ploeg zeker wel. In het bijzonder de verdedi ging had grote moeite vat te krijgen op de beweeglijke Duitsers, die opval lend snel afgaven aan een vrij lopende ploeggenoot. Die weifelende speelwijze van de verdediging had niet alleen tot gevolg, dat de Duitse voorhoede haar spel kon spelen, zij was er ook oorzaak van, dat slechts bij uitzondering een geplaatste bal de Nederlandse aanvals- linie bereikte. Bouwmeester trok aandacht. Eigenlijk waren het alleen de buiten spelers Tinus Bosselaar op rechts en Bouwmeester op de linkervleugel die initiatieven toonden. Zij waren het na melijk, die verwarring konden stichten in de Duitse gelederen. Bijzonder jam mer was het daarom, dat Bouwmeester bij een botsing a~n het borstbeen werd geblesseerd en na de hervatting vervan gen moest worden. Of doelman Van Dijk nu reeds Frans de Munck kan ver\%ngen, blijft een open vraag, want hoewel de Sparta keeper over het algemeen niet slecht heeft gespeeld, gaat hij toch bij geen van beide doelpunten vrijuit. Veertien minuten hield de „zoeken de" Nederlandse verdediging stand. Toen verraste rechthalf Wilden de Ne derlandse keeper met een ver schot. Andrie6 van Dijk zag geen kans de bal te stoppen en via zijn handen schoot het leder door in het doel (01). Nadat Bosselaar het met een effect vol afstandschot had geprobeerd, deed Bouwmeester het alleen. Een weerga loze solo rondde de kleine NAC-er af met een gave treffer (11). Onnodig doelpunt. Pas na de rust toen rechtsbinnen Joep Roehrig in het Duitse team zijn plaats had afgestaan aan Joost en Bouwmeester was vervangen door Schaffrath kwam de tweede Neder landse treffer. Daarvoor zorgde rechts binnen Bennaars, die na goed werk van Schaffrath en Bosselaar van dichtbij in schoot (21). Toch eindigde de ontmoe ting in een gelijk spel. Weer was het Rini Dobber maakie goede tijd Voor de tweede maal binnen enkele dagen is het Nederlandse record op de honderd meter rugslag dames in ern stig gevaar gweeest. Zondag werd het record door Ria van Velzen geëvenaard, dinsdagavond tijdens de nationale en onderlinge wedstrijden van HDZ in het zwembad aan de Heiligeweg te Am sterdam. bleef Rini Dobber slechts 0,2 seconde boven het record. De jeugdige Amsterdamse, wier beste tijd tot nu toe 1 min. 11,5 sec. was geweest, legde nu de honderd meter rugslag af in de tijd van 1 min. 11,1 sec. Misschien zou zij het record verbeterd hebben als zij zich niet na het derde keerpunt even had laten uitdrijven. De voornaamste uitslagen waren: Honderd meter rugslag: 1. Riini Dob ber (HDZ) 1.11.1; 2. Jopie Troost (HDZ) 1.12.8; 3. Kittie Wagenaar (HDZ) 1.15.5. Honderd meter vrije slag dames: 1. Willie Lambour (Mooi Zeist) 1.06.9; 2. Tine Tenkink (HDZ) 1.08.1; 3. Jopie Troost (HDZ) 1.08.7. Honderd meter vlinderslag dames: 1. Tineke Lagerberg (Mooi Zeist) 1.13.4; 2. Willie Lambour (Mooi Zeist) 1.14.6; 3. Marian Heemskerk (Mooi Zeist) 1.15.0. ATLETIEK RUS SPRONG 7.91 METER De Rus Igor Ter-Ovanesian, Europees kampioen verspringen kwam tijdens wedstrijden in Yalta tot een sprong van 7.91 meter en verbeterde hiermede het Russische record met 10 centimeter. De 21-jarige atleet benaderde met deze prestatie tot op zeven centimeter het Europees record van onze landge noot Henk Visser, die op 17 september 1956 in Boekarest tot 7.98 meter kwam. een onnodig doelpunt. Van Dijk kon een schot van de linksbinnen niet in bedwang krijgen en uit de scrimmage die volgde scoorde Müller na 37 minu ten het tweede Duitse goal (22). De laatste minuten waren ongetwijfeld voor de Nederlanders. Tot driemaal toe moest een Duits been of de paal red ding brengen. Die beslissende treffer bleef echter uit. En daar had eigenlijk iedereen vrede mee, want dat zou stel lig niet verdiend zijn geweest. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de dinsdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden zijn: eerste divisie: Birmingham City- Arsenal 41; BurnleyBolton Wande rers 01. Tweede divisie: Grimsby Town—Charlton Athletic 1—5; Shef field WednesdayLiverpool 10. Derde divisie: BuryNorwich City 32. Het Rotterdamse Feyenoord heeft dinsdagavond een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Duitse Oberligaclub Rot Weiss (Essen) Feyenoord verloor met 21 na een wedstrijd die de 30.000 toeschouwers van goed spel deed genieten. De Duitse overwinning was verdiend. BEKERS VAN MILAN GESTOLEN De Italiaanse politie is druk in de weer in verband met de diefstal van 30 zilveren bekers uit het gebouw van de A. C. Milan. Het zijn prijzen die de ploeg in de afgelopen kwart eeuw heeft gewonnen. De spelen voor de gedeeltelijk ver lamden. waaraan elk jaar te Stoke Mandeville in Engeland vele honderden personen deelnemen die lichamelijk niet meer geheel volwaardig zijn, zul len in I960 te Rome worden gehouden op de velden en installaties van de Olympische spelen en onmiddellijk na die spelen. ZEILEN Hei nieuwe wedstrijdreglement A. E. Dudok van Heel sprak voor „De Kaag" regels voor de zeilwed strijden, die vorig jaar door de Inter nationale Jacht Unie als geldend voor alle wedstrijden zijn ingevoerd, bevat ten hier en daar nogal wat wijzigin gen. Het was daarom ongetwijfeld goed gezien van het bestuur van de Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag" om voor de leden een en ander over die nieuwe wedstrijdregle ment te vertellen. Het bestuur had hiervoor de heer A. E. Dudok van Heel uitgenodigd, die een bijzondere studie van het nieuwe wed strijdreglement heeft gemaakt en daar over in „De Waterkampioen" reeds verschillende artikelen gepubliceerd heeft. De belangstelling voor deze uiteen zetting was buitengewoon groot, niet in het minst van de zijde der jongeren. Twee bovenzalen van café-rest. „Bosch- lust" in Den Haag waren nauwelijks groot genoeg om de vele belangstellen den te bevatten. De aanwezigen heb ben met veel interesse geluisterd naar het betoog van de heer Dudok van Heel, die zijn inleiding met tal van lichtbeel den uit diverse tijdschriften verduide lijkte. Over tal van moeilijke situaties, die zich onder het nieuwe wedstrijdregle ment kunnen voordoen, werden door de aanwezigen vragen gesteld, die door de heer Dudok van Heel werden beant woord. Aan het slot van de avond sprak de voorzitter van „De Kaag" een hartelijk woord van dank tot de inleider over de wijze, waarop hij ook hier bewijs heeft geleverd, dat hij op dit gebied zeer deskundig is. Spr. vroeg zich niet zon der vrees af, of wedstrijdzeilers en wedstrijdcomité's met deze nieuwe regelen gebaat zullen zijn. Volgens de Engelsen en Amerikanen, die reeds lan ger volgens dit reglement zeilen, schijnt het in de praktijk nogal mee te vallen, hetgeen spr. van harte hoopte. De voorz. deelde vervolgens mede, dat een op deze vergadering gehouden inzameling voor het Fonds tot voorbe reiding van zeilers voor de Olympische Spelen in 1960, waarvan de heer Dudok van Heel voorzitter is, een bedrag van 80 had opgebracht, wat aaai het Ver bond zal worden overgemaakt. Tenslotte sprak de voorz. de hoop uit, dat de zeilers het op deze avond gehoorde maar weer even moesten op zouten, want de a.s. onderlinge wed strijden (voor Kaag op 2 en 3 mei en oefenwedstrijden op 7, 10 en 31 mei) nog onder het oude reglement verzeild worden, daar de Nederlandse uitgave van het nieuwe reglement niet vóór half mei zal verschijnen. 26 juni St. Vincent (1044 km. j28 juni: Chauny (302 km.)4 juli Ruffec (748 km.)12 juli Corbeil (420 km.)18 juli: Bordeaux (896 km.); 24 juli Dax (1025 km.); 26 juli Orleans (508 km.). Jonge duiven 28 juni: Zoetermeer (12 km.); 5 juli: Dordrecht (40 km.); 12 juli Roosendaal (70 km.); 19 juli Duffel (120 km.); 26 juli Vilvoorde (138 km.); 2 aug.: St. Ghislain (197 km.); 9 aug. Chauny (302 km.); 16 aug. Pount St. Maxence (344 km.); 23 aug.: Orleans (508 km.); 5 sept. ChS- teauroux (628 km.). Navluchten oude en jonge duiven 15 aug.: Parkeston (224 km.); 16 aug.: Zoetermeer (12 km.); 23 aug.: Dor drecht (40 km.); 30 aug.: Roosendaal (70 km.); 6 sept. Duffel (120 km.); 13 sept. Vilvoorde (138 km.): 20 sept.: Mons (194 km.); 27 sept. St. Ghislain (197 km.). KLAVERJASSEN KLAVERJASCOMPETITIE Afd. 1: LBFZaalberg 5J6J. Oosthoek Zaalberg LBF DSB T D KNG Krantz SLF Gr. Noord P. v. H. MDS HCW APP 166'/, 159 156»/» 152'/t 151'/s 145«/t 142V» 140 140 135'/» 152'/, 118'/, 127 131'/» 134'/, 136'/- 139'/i 145'/, 147'/, 148 AUTOMOBILISME DE MILLE MIGLIA Het parcours van de Mille Miglia, de befaamde tocht over duizend mijl dwars door Italië, die op 30 en 31 mei wordt gereden, is dit jaar aanmerkelijk gewijzigd. Eerst was de Mille Miglia een zuivere snelheidswedstrijd, vorig jaar werd ze, na vele ongelukken een rallye en ook ditmaal heeft de orga- 1. Bodegraven I 2 Bodegraven II 3. V.T.L. 4. Nieuwkoop 5. Philidor III 6. Hazerswoude x 8'/, 8'/, 8'/, 8 8 10 41'/, P l'/s x 5 7 6'/» lOx 7 30 1'/, 6x686 7 26'/, Vit 3 4x56 3 19'/, 2 3'/, 2 5 x 5'/, 3 18 2 Ox 4 4 4'/, x -2 14»/, in mindering wegens niet opkomen tegen Bodegra- TWEEDE KLASSE B 1. L.S.G. III 5'/, 4 5'/, 6'/, 5'/, 6 10 33 2 Katwijk 1 4'/, 5'/, 2'/, 5 5'/, 8 7 31 3. N.Z.H. I 6 4'/, X 3'/, 5 5'/, 6 7 30'/, 4. Sassenheim I 4'/, 7'/, 6'/: X 0x 5'/, 5'/, 6xx 29'/, 5. Leithen I 3'/, 5 5 lOx 5'/, 2 6 31 28 6. Voorschoten II 4'/, 4'/, 4'/, 4'/, 4'/, X 5'/, 2 7. Zwarte Pion I 4 2 4 4 V, 8 4 V, 2 27 xx 2 straimatchpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Leithen x reglementair. DERDE KLASSE A 1. Alphen II X 5 6 6'/, 5 8'/, 7'/, 10 38»/, 2. Leiderdorp II 5 4 5'/, 6 7'/, 7 9 35 3. Boskoop II 4 6 X 4'/, 9'/, 7'/, 9'/, 8 41 4. Bodegraven III 3'/, 4'/, 5'/, X 8 5 8 7 34'/, 5. V.T.L. II 5 4 2 X 5 6'/, 4 23 6 Alphen III 1'/, 2'/, 2'/, 5 5 4'/, 2 21 7. Boskoop III 2'/, 3 2 3'/, 5'/, 2 DERDE KLASSE B 1. Roelofarendsveen X 5 5'/» 8 5'/, 6 9 30 2. S.P.W. I. 5 7 5 9 5'/, 8 31'/, 3 Philidor IV 4'/, 3 5 7 5'/, 5 25 4. Voorschoten'III 2 5 5 4 5'/, 4 21 5. Leithen II 4'/, 1 3 6 5 3 19'/, 6. Noordwijk 11 4 4'/, 4'/, 4'/, 5 1 22'/, DERDE KLASSE C 1. L.S.G. IV x- 6 7'/, 5'/, 8 8'/, 10 35'/, 2 Sassenheim II 4 6'/, 5 5»/, 7 7 28 3. Katwijk II 2'/, 3'/, X 6'/, 7 7 6 26 4. Warmond 4'/, 5 3 X 9 9 Va 5 31'/, 5. Zwarte Pion II 2 4'/, 3 1 X 6'/, 2 17 6. Voorhout IV, 3 3 3'/, X 0 11V, Verklaring letters: K. is Kampioen; P. is Promoveert; D. is Degradeert. GROOTE KERK 14 te Hamburg. JA GERSFONTEIN 14 te Kaapstad. KA LINGA t v. Singapore n. Kaapstad. MAETSUYCKER 15 te Singapore. DONDO 14 v. Port Elisabeth n. East- london. SCHELDELLOYD 15 te Ham burg. SIBAJAK 15 v Tahiti n. Wel lington. STATENDAM 15 te San Fran Wedstrijdprobleem no. 892 Auteur: L. Colier, Maastricht le publikatie Zwart: 7, 8, 14, 17, 18, 21, 23, 24, 29 en 36. Wit: 25. 32, 35, 38/42, 44 en 45. Wit speelt en wint. Vervolgens een vraagstuk van de heer Scheijen, dat berust op een eind spel van L. Springer. Een stukje dat men met plezier zal oplossen. Ook heeft het een grote gelijkenis met pr. 873, zie rubriek van 25 februari j.l„ doch in de afwikkeling zit een groot verschil. Wedstrijdproblecm no. 893 Auteur: J. H. H. Scheijen, Kerkrede le publikatie m m mmmu w«Es W 0 0 w Zwart: 4, 7, 10, 13, 19, 22, 28. 32. 35 en 36. Wit: 15, 20, 24, 30, 40, 41, 44, 45, 48 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand april kunnen worden inge zonden tot 9 mei a.s. aan boven deze rubriek vermeld adres. VOOR ONZE BEGINNERS Voor onze beginners hebben wij deze keer een 46/5 bewerking van de heer Soutberg. Hoewel de standverhou ding tussen zwart en wit wel wat ge drongen staat, is het toch zeer geschikt als oefenstukje te gebruiken. AAN DE VECHT Probleem no. 894 Auteur: A. M. J Soutberg, Zuilen le publikatie f i Si. 2 ,:t w n II «8 e m' f' S? s door Bart in 't Hout 1) HOOFDSTUK I Een jongeman met 'n noodlot De residentie van de Cultuurmaat schappij N.V. Westerstraat, hoek Borneokade, was meer dan een kan toorgebouw alleen. Het had iets in drukwekkends en wanneer men er door de drukte van het verkeer in slaagde een wijle stil te staan om te zien, wat het dan wel was, dat het het dak was of juister geformuleerd: het torentje, dat op het dak stond. Aan dat torentje was en hele ge schiedenis verbonden, ja eigenlijk was het torentje niets meer en niets minder dan geschiedenis. Om dat torentje had de familie Van dei- Horst langer dan een kwart eeuw strijd gevoerd tegen een familie Van Bennekom, welke laatste van mening was, dat een handelskantoor een han- delskantooor moest zijn en niet een handelskantoor met een torentje. En fin, de familie Van der Horst was er in geslaagd haar zin door te zetten en het torentje was er gekomen: een mooi spits torentje, met een wind- haan er op en later een klok er in. Ja, het was werkelijk een indruk wekkend torentje en menigeen, die voor het eerst de residentie binnen ging van de Cultuurmaatschappij N.V. had er met ontzag naar gekeken. Toen Bert van der Horst dien be- wusten zaterdagochtend .p 'n hollet je aankwam op de Borneokade, keek hij ook naar het torentje, doch alleen om te zien, dat de wijzers van de klok er in, bijna al kwart voor tien aanwezen. Terwijl Bert met haastige sprongen het bordes beklom, blikte hij met een schuin oog omhoog naar de ramen, waarachtér zijn oom Bro- gus de scepter zwaaide over de Cul tuurmaatschappij. Zoals het handels kantoor meer was dan een handels kantoor alleen, zo was voor Bert zijn oom Brogus meer dan zijn oom al leen. Oom Brogus was in één per soon vereningd directeur, oom en voogd. Bert was van jongsaf in huis geweest bij oom Brogus en tante Emmelie, die geen kinderen hadden en Bert hadden opgevoed. De tyrannie van tante Emmelie, die in huis de scepter zwaaide, zoals oom Brogus op kantoor, leidde onher roepelijk naar het ogenblik dat Bert op eigen wieken ging en op kamers ging wonen. Sedertdien kwam hij slechts bij tante Emmelie om van haar voortreffelijke keuken te ge nieten en haar onvermijdelijke raad gevingen aan te horen en deden zich geen conflicten van ernstige aard meer voor. Althans niet in het bij zijn van tante Emmelie, want Bert was in sommige opzichten een ont- stuimige jongeman, wiens natuur van tijd tot tijd geneigd was tot rebellie tegen het strakke keurslijf van een eentonig kantoorleven. Door het personeel van de Cultuur maatschappij werd Bert min of meer als „de jonge directeur" beschouwd. Er was niemand, die er aan twijfelde of Bert zou te gereder tijd de plaats van oom Brogus innenjen. De enige, die hier het minst aan dacht, was Bert zelf. Tot nu toe betrad hij het „zweetkamertje", zoals hij de kamer van oom Brogus betitelde, met de zelfde gevoelens van ontzag als elke andere employee. De houding van oom Brogus gaf dan ook weinig re den tot andere gevoelens. Om tot die bewuste zaterdagoch tend terug te keren: Bert was drie kwartier te laat. Om negen uur moets hij, zoals elke andere employee, op kantoor zijn en oom Brogus was er juist de man naar om hier streng de hand aan te honden. Er was de vorige avond een fuifje geweest van zijn rfoeiclub „Nautilus" en zoals het met dergelijke fuifjes gaat: het was wat laat geworden. Zijn hospita, mevrouw Pieterse, had hem die ochtend verteld, dat hij om drie uur thuis was gekomen. Zij was er wakker van geworden of, zoals zij dat in kernachtig steedse taal uitdrukte: „ik dach, datter sak- ke met kole naar bofe werde gedra- ge...." Door het eerste weksignaal, om kwart voor acht, was hij glad heen geslapen, zodat hij om half ne gen wakker werd getrommeld, toen zijn hospita het ontbijt binnebracht. Slaapdronken had Bert aan haar ge vraagd, hoe laat het was. „Meneer he) is al hallef nege. zei de hospita. „Half negen?", was Bert haar kwaad in de rede gevallen ,.En u waagt het me nu al te wekken? Maar dat is bij de Saksische kanariespin- nen af „Moet u dan niet naar ketoor", had mevrouw Pieterse verbaasd ge vraagd. „Naar kantoor?" vroeg Bert. „Beste mevrouw Pieterse", liet hij er nijdig op volgen, „ga ik wel eens op zon dag naar kantoor? Het is waarlijk al erg genoeg." „Maar meneer", zei mevrouw Pie terse, „het is geen zondag. Het is zaterdag. Bert keek zijn hospes verbaasd aan, toen zei hij, met een droeve klank in zijn stem: „Beste mevrouw Pieterse, het is niet aardig van u om mij voor de gek te houden „Ik u voor de gek houden?", had de hospes verontwaardigd gevraagd „Meneer, waar ziet u mijn voor an. Ik ben vannacht niet on. drie uur thuis gekommeIk dach warem pel, datter sakke met kole naar bofe werde gedrage Bert had niet langer aan de eer lijkheid van mevr. Pieterse kunnen twijfelen. Zij was er de vrouw niet naar om met een jongeman als Bert te schertsen. Haar gehele persoonlijk heid drukte een goedige, maar re solute inborst uit, die op punten van plichtsbesef en gevoel voor verant woordelijkheid geen scherts ver droeg. Bert wist dan ook, dat als me vrouw Pieterse zei, dat het zaterdag was, zij er onder geen beding toe te brengen zou zijn te zeggen dat het zondag was. Bert staptt de vestibule binnen en de concierge, Jansse, zei vanuit zijn kamertje, alsof er niets aan de hand was: „Morge, meneer Van der Horst." „Morge, Jansse". zei Bert en liep haastig dior. Doch bij de tochtdeur keerde hij snel op zijn schreden te rug en vroeg hij, met een vertrouw- lijk accent: „Zeg Jansse, is m'n oom d'r al?" „O jee," meneer", zei Jansse, „al lang!"' „Hoe lang?" „Laat eens kijken. Meneer Van der Horst was hier effe over negen. Ja, het zal vijf minuten d'r overheen zijn geweest, maar niet meer." „Zo, zo", zei Bert en maakte aan- staite door te lopen. Doch opnieuw keek hij om de hoek van het kamer tje en vroeg hij: „Uh.Jansse.hoe.uh. is hij gestemd?" Jansse, die een oud-gediende was van oom Brogus en diens humeur naar zijn uiterlijk kon beoordelen, kneep één oog dicht en zei: „Wat zal ik zeggen, meneer: mis schien eerT tikkie aan de buiige kant." „Met kans op opklaring?" Jansse haalde de schouders op en antwoordde: „Ik zou m'n parapluie maar mee nemen, meneer."

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9