Belangrijke ontdekking Verkeersregeling rond het „Bollencorso astronomisch e Bondsraad ,St.Antoniusie Leiden In 't instituut voor Praeventieve Geneeskunde Three Castles EERSTE TEKENEN VAN JUPITER OPGEVANGEN Rouie Bloemencorso WOENSDAG 15 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden was ditmaal weer uitver kozen tot het houden van de Bonds raad van de Ned. Igatholieke Bond van hotel-, café- en restaurantgeëm ployeerden en de Sectie film-, bios coop- en theaterpersoneel „St. An tonius". Dit is geen toevallige om standigheid, want het feit, dat de congressisten de gasten zijn van het Instituut voor Praeventieve Genees kunde, is te danken aan omstandig heid, dat er de laatste jaren een nau we band van samenwerking tussen beide is ontstaan. Bestuur en afgevaardigden uit het gehele land waren vanmorgen naar Leiden getogen om het tweejaarlijkse bondscongres bij te wonen. Velen kwamen reeds vroeg in de ochtend tot bijwoning van de II. Mis, welke te half negen in de kapel van de zus ters Carmelitessen aan de Oude Vest, ook alweer vanwege het feit, dat er een bijzondere hechte band bestaat tussen deze zusters en „St. Antonius". Deze H. Mis werd opgedragen door de weleerw. heer J. P. Knook, ka pelaan te Den Haag, omdat de Geest. Adviseur, pastoor *P. A. W, J. Koel man, noch de oud-plverv. G. A., pa ter C. H. v. d. I-eemputte, O.E.S.A., thans bedrijfsaalmoezenier, aanwezig konden zijn, terwijl de G.A. van de afdeling Leiden, kapelaan J. W. M. de Jong, nog altijd niet in staat is lijn taak te vervullen. Na de H. Mis begaven de deelne mers zich na^r het gebouw voor Praeventieve Geneeskunde aan de Wassenaarse weg. Na het nuttigen van een kopje koffie in de cantine van van het Instituut werden de congres sisten verwelkomd door dr. P. H. J. Lampe, adjunct-directeur voor onder wijs en opvoeding van het Instituut, waarbij deze er de nadruk op legde dat er door de bond en het Instituut op verschillend gebied, parallelo- pende belangen worden gediend. VOORZITTER J. J. v. d. VEER OPENDE BONDSRAAD Te omstreeks 10 uur nam de Bondsraad een aanvang met de ope ningsrede van de voorzitter, de heer J. J. van der Veer, die allereerst een terugblik wierp op het sugces van de vorige Bondsraad te Culemborg, waar het idee van „Onderwijs in de Jïoreca-sector" goede weerklank vond. Naar aanleiding van de o.m. toen door pater Van de Leemputte gehou den inleiding over „De menselijke verhouding in het Horeca-bedrijf", is er de afgelopen twee jaar hard gewerkt om de bedirijfsgenoten te overtuigen van de noodzakelijkheid tot opvoering van de vakbekwam- heid, en daarbij speciaal de oudere bedrijfsgenoten, omdat de jongeren reeds worden opgevangen door de Stichting van het Vakonderwijs en het Leerlingenwezen. Dat intussen de ouderen hieraan ook gehoor heb ben gegeven, blijkt uit de uitrei king van de beroepskaarten. In 1957 was dit aantal te verwaarlozen, in 1958 werden er 313 uitgereikt. Op de vorige bondsraad werd ook gesproken over de bedrijfsge neeskunde. Het resultaat hiervan kon men in de deze middag te houden vergadering beluisteren. De voorz. memoreerde voorts, dat inzake het bedrijfspensmen met weduwen- en wezenverzekering grote vooruitgang is geboekt. Het bioscoop- en theaterpersoneel heeft met ingang van 1 juli 1957 zijn eigen verplicht bedrijfspensioen. Hetzelfde is het geval voor de leden, die in de Gezellenhuizen in Limburg werken. Met ingang van 30 januari 1958 kwam het werktijdenbesluit voor bioscopen tot stand, wat behelst een 48-urige werkweek, een wekelijkse rustdag van 36 uur en 13 zondagen vrjj per jaar. Voor het Horeca-be drijf werd op 1 okt. 1957 de arbeids tijd van 110 .uur in de 14 dagen te ruggebracht ip 106 uur, terwijl in de vrije zondagen ook verbetering kwam, zij het met protest van werk geverszijde. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de geleidelijk inge voerde verbeteringen van de arbei Verdere initiatieven. Spr. deelde verder mede, dat ver schillende initiatieven in het belang van het bedrijfsleven nog in voorbe reiding zyn. Een daarvan is: het in stellen van een waarborgfonds voor de Horeca-bedrijfstak, welk fonds het verstrekken van overnamecre- dieten mogelijk zal maken, dat in middels gerealiseerd is dooj4 een be sluit van het bedrijfschap, dat voor dit doel 100.000 beschikbaar stelde en in principe voortaan 50.000 per jaar hoopt te voteren. Over de ondernemingsraden zei spr., dat men gaandeweg de positieve maatschappelijke waarde van een medezeggen van de vakbeweging is gaan inzien en is op Nederlandse wij ze een aantal voorzieningen gegroeid, die de medezeggenschap uit de sfeer van theoretische discussie naar de praktijk heeft overgebracht. Dit mo ge ook blijken uit het instellings besluit van het Bedrijfschap Horeca, waarin is gesteld, dat aan het Be drijfschap is overgelaten de regeling van een aantal onderwerpen, waar onder spr. speciaal noemt de lonen en dp andere arbeidsvoorwaarden en de vakopleiding. T.a.v. van het eer ste punt was bepaald, dat dit zou aanvangen op een door de SER te bepalen tijdstip, doch uiterlijk vier jaren na het in 1954 tot stand geko men besluit. Dit kan nu dus geschie den en hieruit blijkt voldoende hoe belangrijk het Bedrijfschap is, omdat het hier voor betrokkenen gaat om een levensbelang, hetgeer spr. nader motiveert aan de hand van talrijke problemen, die zich op het ogenblik in allerlei vorm van het maatschap pelijke leven voordoen. Spr. benadrukte in verband hier mede nogmaals, dat het HB niet ten onrechte de laatste jaren geijverd heeft voor vaste lonen, zonder wel ke betrokkenen in de toekomst le lijk in de knoei zullen komen te zit ten. Punten ter verwezenlijking. De voorz. noemde hierna verschil lende punten op, welke nog te ver wezenlijken zijn, wil men tenminste „tot goede maatschappelijke verhou dingen komen". Zelfs indien men al les gerealiseerd heeft en men zou dit ene punt, waarbij eenieder betrok ken is met ziel en lichaam, vergeten, dan schiet men in zijn taak tekort. Daarom wees spr. erop, dat men het totaal moet overzien en er dus voor moet zorgen, dat het geestelijk wel zijn niet wordt vergeten. En omdat het hier gaat om iedere beclrijfsge- noot werkgever dus zowel als werknemer hebben vooraanstaan de bedrijfsgenoten uit het organisa tieleven met de Paters Augustijnen, in overleg met de bisschop van Rot terdam, ook voor de Horecasector een bedrijfsapostolaat ingesteld, om mede te werken de menselijke verhoudin gen in bedrijfsleven op christelijke grondslag op te bouwen, te behou den of te verbeteren. Daarvoor zijn als bedrijfsaalmoezeniers benoemd de paters M. de Haas en C. H. v. d. Leemputte, oud-plverv. geest, advi seur van „St. Antonius". Tenslotte wierp spr. een blik in de toekomst, welke nog veel werk zal vragen, voor de verwezenlijking waarvan hij zijn volle medewerking toezegde, overtuigd, dat ook zijn me dewerkers in alle geledingen dit zul len doen. Behandeling der agenda. De afhandeling der agenda ving hierna aan, waarbij de secretaris, de heer J. M. van Asperdt voorlezing deed van zijn jaarverslag. Alvorens dit te doen deelde hij mede, dat tele grammen waren verzonden aan H.M. de Koningin, aan Z.H. Paus Johannes XXHI -m het Ned. Episcopaat, welke mededeling met instemming werd be groet. In zijn verslag gaf de secretaris ver volgens een uitvoerig overzicht van Pe echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak 1per pakje (Advertentie) de vele activiteiten in de afgeJopen twee jaar, waarbij als vanzelf ver schillende punten naar voren kwa men, die reeds door de voorzitter wa ren gememoreerd. Uitvoerig ging spr. daarbij in op de vele jndehanaeling-n, welke in de afg jpen jaren over di verse belangen van de bond werden gevoerd en over het vele werk, dat hierdoor van het hoofdbestuur, speci aa1 van de voorzitter en de bondspen- ningmeester, resp. de heren v. d. Veerveer li>,ÜU vmr- en v. d. Bol werd gevraagd. Een spe ciaal woord van dank richtte In verband met de verkeersdrukte.no. 4Rijksweg no. 8 en de splitsing rm Tnrsn rdair 25 anril as Rijksweg no. 8—Warmonderdam (op- op „Corso dag zaterdag:. 25 april stellings_ en ontbindingsplaats corso- heeft de Rijkspolitie weer uitgebreide maatregelen getroffen, teneinde op stoppingen te voorkomen. Voor het verkeer dat de Corso route van de noordzijde nadert, zijn de volgende bepalingen van kracht: Van 10.00 tot 18.00 uur wordt te Heemstede het doorgaande verkeer in de richting LeidenDen HaagRot terdam via de Van Merlelaan geleid naar Rijksweg no. 4 (Amsterdam- Den Haag). Het corso-verkeer zal zo lang mo gelijk worden doorgelaten langs de Rijksweg no. 8 en de Clipperweg in de richting Bennebroek. Verder wordt het corso-verkeer via de Zandvoortselaan doorgelaten in zuidelijke richting langs de Leidse Vaart. Van 12.00 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg no. 8 (HaarlemSas- senhpim) gestremd in zuidelijke rich ting. Deze afsluiting geschiedt om 12.00 uur aan de zuidzijde van de Pastoorslaan bij de Rijksweg no. 8 Hillegom en om 12.30 uur in Ben nebroek bij kruispunt Zwarteweg Bennebroekerlaan. De stremming zal duren tot ongeveer 15.30 uur, d.i. de tijd waarop het corso op de terugweg Bennebroek en Hillegom weer heeft verlaten. Vanaf 12.00 uur is de weg Nieuw- VennepHillegom gestremd in de richting Hillegom (dus westwaarts). Deze stremming zal duren tot onge- Het verkeer dat de Corso-route van secretaris tot ae neer v. a. vèer ais de zuidzijde nadert, dient zich te hou- redaetcu van het orgaan „Servio", dat een getrouwe afspiegeling geeft j van al hetgeen er rondom de bond St. Antonius" geschiedt. den aan de navolgende regeling: Het gedeelte van de Rijksweg no. 8, gelegen tussen de splitsing Rijksweg stoet) is niet toegankelijk voor ver keer over de rijbaan van 7.3011.45 uur en van 16.0019.30 uur. Van 10.00 uur af zal het doorgaand verkeer, dat komt uit de richting Den Haag en zich begeeft in de richting Haarlem, worden geleid via de Rijks weg no. 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofddorp de rich ting Haarlem kari kiezen. Overigens is het corso via de be staande wegen normaal te bereiken. In verband met de enorme drukte dient een ieder vooral tijdig aanwe zig te zijn. Om stagnatie op het tra ject AmsterdamDen Haag v.v. over Rijksweg no. 4 te voorkomen, wordt het autoverkeer Amsterdam-Leiden- Den Haag-Rotterdam v.v. aangeraden gebruik te maken van de nieuwe verbinding, n.l. de Rijksweg 4a (Bur gerveenY penbur g Verzoek aan de automobilisten mede te werken, dat er zo weinig mo gelijk schade wordt toegebracht aan bermen en bermplanken. Parkeerplaatsen Parkeren is voor personenauto's toegestaan langs de corso-route, bui ten de dorpskommen. Parkeerplaatsen in de dorpskom men zijn, voor Sassenheim: Het gedeelte van de kom van de gemeente liggende ten oosten van Rijksweg no. 8 (Parklaan en omge ving); en voor Lisse: Bussen op autobussenparkeerplaats Keukenhof. Personenauto's op par keerterrein Keukenhof cn alle zij straten in de bebouwde kom ten oos ten van de corso-route; voor Hillegom: Parkeerterreinen achter en tegen over restaurant Treslong en in de nieuwe woonwijk nabij het restau rant, op aanwijzing van de Rijkspoli tie en aan de Haven. Voor Bennebroek-Heemstede ten slotte: Parkeerterreinen Linnaeushof tegenover de ingang aan de Glipper- weg en de daarvoor aangewezen stra ten en terreinen in het dorp Benne broek op aanwijzing van de Rijkspo litie. Nauwelijks kon men zich de grote wetenschappelijke beteke nis realiseren bij het vernemen van de tijding, dat de eerste maanraket zich in de goede richting begaf, of men maakte zich reeds ernstige zor gen over het „maanpatent". De vraag, wie zich de eerste maan- rechten zou verwerven, hield vooral 's werelds „groten" bezig. Maar de twee raketten, die inmid dels zijn afgeschoten, hebben de zon kant gekozen. De wetenschappelijke denkers daarentegen, de natuurkundigen en de astronomen, hebben andere inte ressen. Zij werken verder. In alle be scheidenheid. Wij bezochten een van hen: de pre sident van de internationale astrono mische unie, pjof. dr. J. H. Oort, te vens directeur van de Leidse sterre- wacht. Hij ontving ons daar in zijn ruime, zonnige werkkamer. Een stille, be scheiden figuur met een zachte stem. Een van 's werelds eminente astro nomen. Onze eerste vraag betrof het be lang van de geluidsweerkaatsing via de maan. „Inderdaad, dit is in de toekomst van veel practische betekenis. Voor tijd sind 1949. Op 1 januari j.l. had fc» het personeel recht op 17 vrije zon dagen per jaar, met de bijvoeging, dat 2 vrije zondagen moeten worden gegeven in 6 wekep. T.a,.v. van het protest van werkgeverszijde, merkte de voorz. op, dat het idee van deze vrije zondagen zal moeten groeien. Overigens is overleg altijd mogelijk, zoals b.v. over de vrije zondagen in de Bloembollentijd geschied is. Het coördinatiebesluit. Uitvoerig weidde spr. vervolgens uit over het coördinatiebesluit. Op het ogenblik wordt premie betaald over garantieloon -f 10% en zijn de uitkeringen w.w. en ziektewet in vele gevallen over het werkelijk ver diende loon. Voor de ongevallenwet en invaliditeitswet ontvangt men echter uitkering over garantieloon -f 10%, hetzelfde waarover premie wordt betaald. Tevens wordt er door de loonbelasting en de algemene ouderdomswet ook rekening gehou den met het coördinatiebesluit, waar door inhoudingen plaats vinden over het garantieloon 10% en later moet men in vele gevallen nog na betalen. Spr is van mening, dat er premiebetaling en uitkering moet komen over het werkelijk verdiende loon. In een gisteren gehouden verga dering werd, naar de voorzitter ter aanvulling hierop thans mededeelde inmiddels ten deze vrijwel overeen stemming bereikt. Hierna behandelde spr. de verschil lende problemen rond de uitvoering van de C.A.O. en de inclusiefbere- kening en weidde vervolgens enige beschouwingen aan de wisselwerking van de sociale- en economische po litiek, waarbij het bedrijfschap een belangrijke rol vervult. het van groot belang ook van korte golven gebruik te lcunnen maken, die niet door de ionosfeer terugge kaatst kunnen worden, zodat men ze niet, zoals de langere golven, zo maar rond de aard kan laten lopen. Kan men ze via de maan leiden, dan kunnen ze over grote gebieden der aarde verspreid worden, en met minder storingen dan tot dusver. Men zal echter de beschikking moe ten hebben over uitermate sterke zenders, wil dit enig nut hebben. Tot voor kort was het signaal nog te zwak. Voor ons astronomen heeft dit al-' leen zijdelings enige betekenis: we kunnen er de eigenschappen van de geleidende laag van de atmosfeer (ionosfeer) mee onderzoeken. Dezelfde reflecties zijn echter ook mogelijk via Venus en Mars. Deze ioen kilometer zijn voor de astronomie wel degelijk F eunstie* van grote betekenis, omdat men daar- uit met groter nauwkeurigheid dan tot nu toe mogelijk was, de afstand van de aarde tot die planeten kan afleiden. Gebleken is, dat die onweders kunstmatige satellieten geen enorme j spiraalvormige structuur van dit stel- sterk gelocaliseerd zijn en van een ongekende hevigheid. Tropische on weders zijn niets daarbij vergeleken. Het ware hieromtrent weet men nog niet. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat dit samenhangt met vul- canische omstandigheden. Deze vinding is van zeer recente datum. Een nieuwe directe inlichting dus over deze planeet!" Onze volgende vraag betrof Mars. „Wat is uw mening over Mars?" Is daar sprake van hetgeen men op onze planeet samenvat met „le ven"." „Er zijn inderdaad aanwijzingen in die richting. Reeds lang wist men, dat in bepaalde jaargetijden op Mars verkleuringen optraden. Zo zag men in de winter het wit-worden van de noordpool op Mars, hetgeen in de lente weer verdween en plaats maak te voor een groene kleur. Dit wees op de aanwezigheid van waterdamp en op vegetatie. Sinds kort heeft men nu grotere zekerheid, dat zich op Mars plantaar dig leven voordoet: er zijn namelijk absorptieverschijnselen waargeno men, die daarop wijzen. Het is de Amerikaanse astronoom William M. Sinton, die dit heeft ont dekt en die op het ogenblik nog zijn onderzoekingen op Mount Palomar, waar zich een 200 inch kijker be vindt, voortzet. In een Amerikaans tijdschrift is gepubliceerd, dat met grote zekerheid moet worden aange nomen, dat er geen sprake is -an Ro ger plantaardig leven. Men zou er slechts leven aantreffen, dat verge lijkbaar is met dat van korstmossen. Het wachten is op het eerste be zoek aan Mars om het bewijs hiervan te krijgen en om te onderzoeken, hoe het leven zich op Mars ontwikkeld heeft. Zoals bekend, zijn de afstanden tot Mars wisselend. Deze is het kleinst bij „opposities", een omstandigheid, die het vorige jaar omstreeks novem ber optrad. De afstand bedroeg toen de helft van die naar de zon: 75 mil- toekomstmogelijkheden opent. sel en de eigenaardige, geheel onver- Ik geloof, dat de ontwikkeling van j wachte bewegingen van de spiraal- de radio-astronomie gedurende de laatste tien jaar zeer belangrijk ge noemd mag worden. Dit was vóór de oorlog nog onbetreden gebied. En als tweede punt wellicht het onder zoek naar de evolutie van de sterren. De radio-astronomie is vooral be langrijk geweest voor het onderzoek naar de bouw van ons melkwegstel sel, een zwerm van honderd miljard zonnen, waaronder ónze zon. De radio-astronomie heeft het na melijk mogelijk gemaakt om de op tisch niet zichtbare delen van het heelal te exploreren. Radiostraling kan doordringen tussen de stofwol ken, die radiostralen vrij door laten. Wat het sterrenonderzoek betreft, we zijn reeds een eind op weg om te weten, hoe een ster zich in de loop der tijden heeft ontwikkeld en hoe zij zich gedraagt. Sterren vormen zich uit gaswolken. We hebben een goed inzicht gekregen, hoe zij zich in miljoenen jaren tijd ontwikkelen, hoe zij er uit zien, en waar die ont wikkeling op uit loopt. Als een ster is uitgestraald, wordt ze heel zwak. Dank zij de wetenschap van de atoomreacties, die zich in het binnen ste van zo'n ster kunnen voordoen, is het ons ook mogelijk geworden, de extensie van een ster uit te rekenen. Ons onderzoek ging daarbij parallel met dat van natuurkundigen, die op hun beurt meer inzicht kregen in het ontstaan van de elementen. Nederlan heeft bij het sterrenon derzoek een belangrijke rol gespeeld. Het was aanvankelijk prof. Kapteyn uit Groningen, die zijn onderzoekin gen in deze richting bepaalde. Zijn leerlingen hebben het als een traditie beschouwd, zijn wei-k voort te zetten. Dit heeft in Leiden o.a. geleid tot grote belangstelling voor de radio- astronomie. Zo heèft prof. Van de Hulst het eerst gesuggereerd, dat een straling van 21 centimeter, afkomstig van tussen de sterren verspreid water stofgas, meetbaar zou zijn. Deze suggestie heeft een enorm ef fect gehad. Hieruit hebben we heel veel nieuwe inzichten gekregen en Nederland staat bij dit onderzoek Men tracht deze te bepalen met tijdsvergelijking. De snelheid is na melijk bekend: gelijk aan die van het licht. Ik meen gehoord te hebben, dat men met dit onderzoek in Ame rika al succes heeft gehad, maar een bevestiging heb ik nog niet gekre gen," aldus prof. Oort. ?^OG VEEL interessanter zijn de proefnemingen met Jupiter, een planeet, waarvan nog betrekkelijk weinig bekend is. Men heeft kort geleden een sterke straling waargenomen, afkomstig van onweders op deze planeet. In tegenstelling tot teruggekaatste „signalen" via de maan, is hier spra ke van rechtstreeks „uitgezonden sig nalen" van Jupiter naar de aarde. Een gunstige tijd voor onderzoek vooraan. We hebben daarbij veel geweest! Het is voor u misschien interes sant te vermelden, dat prof. Van de Hulst uit Leiden voorzitter is van de „International Commission for Spa ce Research"." Gelooft u professor, dat het raketonderzoek de belangrijkste stap in de wetenschappelijke rich ting is sinds de oorlog? Of denkt u, dat er nog een belangrijker gebied is, van astronomisch standpunt be zien?" Over deze vraag dacht prof. Oort geruime tijd na. Toen zei hij: „Natuurlijk, het raketonderzoek is heel belangrijk en vóór alles van practisch nut. Voor ons astronomen zijn ook andere recente ontwikkelin gen, die ons tot dusver nog méér nieuwe inzichten verschaft hebben, van belang. Hiermee wil echter niet gezegd zijn, dat het astronomisch on derzoek van raketten uit en van een hulp van de telescoop in Dwingeloo. Wat wij ons voorstellen met de radio-astronomie te bereiken? De mogelijkheid voor onze gene ratie nog, het heelal te exploreren tot aan de grenzen van het bestaan de, ver buiten ons eigen stelsel. Veel werk wordt in Nederland ook ge maakt van het onderzoek naar de zon. Dit vindt grotendeels in Utrecht plaats, gedeeltelijk ook met behulp van het instrumentarium in Dwin geloo. De radio-sterrewacht wordt door ons allen intensief gebruikt. Ik kan wel zeggen, dat deze 70 °/e van de totale tijd in actieve dienst is. Het Leids-Dwingelose onderzoek heeft geleid tot een zeer veel betere kennis van de structuur van het melkwegstelsel. Veel van wat men daarvan thans weet is aan dit gedu rende de afgelopen tien jaar te Lei den verrichte werk te danken. Zo bijvoorbeeld de ontdekking van de armen. Maar ook Groningen houdt zich met dit onderzoek bezig. Het ruimte-onderzoek? Ja, ik geloof zeker, dat het in onze eeuw nog mogelijk zal z(jn, de maan te bereiken. Mijns inziens is het ech ter nu nog niet mogelijk, naar de aarde terug te komen. Maar indien men de maan heeft bereikt, dan zal er ook niets meer in de weg staan om ook de andere planeten te bereiken. Er staan zeker binnen afzienbare tijd nog grote dingen te gebeuren! De film in de week van 1017 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Les fanatiques", 14 jaar. Lido: Afgekeurd. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „De reis om de wereld in 80 dagen", alle leeftijden. Rex: „Ketenen van de haat", 18 jaar. (Donderdag: „Arabische nachten", 14 jaar). Bemanning hr. ms. „Lisse" naar de Keukenhof Bij de doop en tewaterlating van Hr Ms kustmijnenveger „Lisse", op 17 mei 1956, heeft mr Th. M. J. de Graaff, burgemeester van Lisse, commandant, officieren en schepe lingen van het schip uitgenodigd, een bezoek aan zijn gemeente en aan de „Keukenhof" te brengen. Naar wij vernemen zullen de op varenden van de „Lisse" op maandag II mei a.s., aan deze uitnodiging ge volg geven. De 41 officieren, onderofficieren en matrozen zullen op die dag. verge zeld van één van de vier marine- kapellen naar het „centrum van de bollenstreek" komen. Daar worden ze door de burgemeester op het ge meentehuis ontvangen. Na afloop van de ontvangst maken de mannen een muzikale mars naar „De Keu kenhof". De „Lisse" is een kustmijnenveger van de „Dolckum-klasse". Op 10 fe bruari 1955 werd de kiel van het schip gelegd op de werf van E. J. Smit en Zn. te Westerbroek. Zij werd te water gelaten op 17 mei 1956 en in dienst gesteld op 22 februari 1957. Het schip heeft een standaardwater- verplaatsing van 425 ton. De snel heid bedraagt 41 mijl. Op de heenreis bevindt zich de kop van de stoet: 11.00 uur bij de Warmonderdam 11.11 Huize „Sassem" 11.21 Hoofdstraat-Gemeentehuis 11.31 Hoofdstraatkruising Prov.-weg 3 11.46 Hereweg—Engelenbrug 12.02 HerewegJannetjesbrug 12.12 Hereweg't Vierkant 12.22 HerewegOranjelaan 12.29 HerewegZwartelaan 12.43 Leidsestraat—Hyacinthenlaan 12.55 Leidsestraat„Lapinenbrug" 13.02 HoofdstraatRaadhuisstraat 13.13 Weresteinstraat—„Treslong" 13.18 WeresteinstraatPastoorslaan 13.30 WeresteinstraatOosteinderbrug 13.42 RijksstraatwegBennebroekerdreef TERUGREIS VAN HET CORSO Bennebroekerdreef WeresteinstraatOosteinderbrug Weresteinstraat—Pastoorslaan Weresteinstraat—"Treslong" HoofdstraatRaadhuisstraat Leidsestraat„Lapinenbrug" LeidsestraatHyacinthenstraat HerewegZwartelaan Hereweg—Oranjelaan Hereweg—'t Vierkant HerewegJannetjesbrug Hereweg—Engelenburg Hoofdstraatkruising Prov.-weg 3 HoofdstraatGemeentehuis Huize „Sassem/' 15.00 uur 15.13 15.25 15.30 15-41 15.48 16.00 16.14 16.23 16.33 16.44 17.02 17.18 17.29 17.39 Bennebroek Hillegom Om 18.00 uur bereikt de stoet het eindpunt Warmonderdam. via „De [Jiver" te Sassenheim.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3