3)e Ceid^eSoti/fcmit MEN VREEST DAT DULLES ZAL MOETEN AFTREDEN Cabine van „Ontdekker" kan niet geborgen worden Moet Dulles het onderspit delven? Ook kankergezwellen in de hals Herter wordt genoemd als zijn opvolger Nehroe's verwijt Charlie keert terug De lange reis was tevergeefs Plagerijen in luchtcorridor naar Berlijn KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., 1 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. WOENSDAG 15 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14687 Franco p.p. 8.—. Advert: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster DuJles, wordt bestraald omdat men vermoedt, dat hij een kwaadaardig gezwel in de halswervels heeft, zo wordt in een medisch bulletin gezegd, dat dinsdag in Washington is uitgegeven De behandeling is gisteren begonnen. Een groep specialisten is na een bespreking in het Walter-Reed-hospitaal te Washington tot de conclusie gekomen, dat er bij Dulles misschien sprake is van een uitzaaiing van kankercellen vanuit de buikstreek. In het bulletin wordt voorts gezegd, dat Dulles in de afgelopen dagen pijn heeft gekregen in het onderste deel van zijn hals. Voorlopig zal de minister niet behandeld worden voor het gezwel in zijn buik, omdat zich hier geen wijzigingen hebben voorgedaar BEZORGDHEID IN WASHINGTON In officiële kringen in Washington toonde men onmiddellijk grote be zorgdheid, toen men het nieuws ver nam. Men is van mening, dat de druk op Eisenhower om zo snel mogelijk een besluit te nemen of Dulles al dan niet minister van Buitenlandse Za ken zal blijven, door deze nieuwe complicatie zal toenemen. Verschillende Congresleden hebben reeds verklaard, dat de president snel moet handelen met het oog op de op handen zijnde besprekingen met de Russen. Algeneen wordt verwacht, dat Eisenhower Herter zal benoemen tot opvolger van Dulles als deze mocht aftreden. Het feit dat minister Dulles naar 't Walter Reed-hospitaal te Washing ton is teruggekeerd voor een verdere behandeling, heeft de meeste waar nemers er van overtuig», dat hij niet in de nabije toekomst zijn taak zal kunnen hervatten. Gezien de komen de belangrijke onderhandelingen met de Russen over Berlijn en het Duitse Kabinetsformatie De Kabinetsformatie is nog niet veel verder gekomen, wat betreft de bezetting van de ministerzetels van defensie, economische zaken en volkshuisvesting en bouwnijverheid. Prof. Thurlings was het vierde be dankje voor economische zaken, ter wijl na de heer Andriessen nog geen candidaat is gepolst voor volkshuis vesting. Het schijnt vrijwel zeker te zijn, dat de directie van Volksgezondheid van het ministerie van Sociale Zaken over zal gaan naar het ministerie van Maatschappelijk Werk. Naar in kringen van de kabinets formateur verluidt hebben mr E. H. Toxopeus, mr A. C. W. Beerman en ir A. R. Minderhoud, die door de for mateur aangezocht-zijn voor een mi nisterschap, dit verzoek in beraad gehouden. Vandaag zou de formateur, prof. De Quay, een bespreking hebben met de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., drs W. K. N. Schmeltzer. vraagstuk, zullen de president en mi nister Dulles wellicht gedwongen zijn een besluit te nemen wat zij tot dus ver hebben vermeden. De verklaring, dat Herter de Amerikaanse afvaardiging naar Parijs zal leiden, waar de westelijke minis ters op 29 april hun vooroverleg met het oog op de ministersconferentie met de Russen te Genève zullen voortzetten, kwam ni't als een ver rassing. Horen, zien en zwijgen Vorst, coureur en dierentemmer Het Indonesische militaire gezag heeft met ingang van vandaag (woensdag) de vooraanstaande dag bladen „Bintang Timur", „Abadi" en „Nusantara" verboden. De redenen van het verbod zijn niet bekend gemaakt, doch men meent te weten dat de kranten zien deze maatregel op de hals hebben ge haald door berichten over het ont slag van procureur-generaal Su- prapto. Eerder deze week was reeds De overeenkomst tussen Tibet en j het blad „Fedoman" verboden we- China over de autonome status van gens het publiceren van een artikel Tibet en de verzekeringen welke aan dat „de openbare rust en veiligheid India waren gegeven, zijn niet door China nagekomen. Dit heeft de In diase premier Nehroe verklaard vol gens een verslag in de Times of India. Premier Nehroe, die sprak voor de Hindoe-faculteit in Hardware, zou verder hebben verklaard, dat er op het ogenblik een gewapende inter ventie plaats vindt in Tibet. India had indertijd zijn troepen uit Tibet teruggetrokken, nadat communistisch China de verzekering had gegeven autonomie te zullen schenken aan het gebied, aldus Nehroe. Hij zei, dat gezien de „huidige omstandig heden" de Dalai Lama niet naar Ti bet kan terugkeren. Vijf-en-dertig mensen zijn ver dronken toen dezer dagen een veer pont in de Sardarivier bij Tanakpoer, in het gebied van de Himalaya, kap seisde. ER KLOPT IETS NIET De cabine van de maandag gelan ceerde kunstmaan Ontdekker H" kan niet volgens plan worden gebor gen, aldus is gisteren in Washington meegedeeld. Uit het radiocontact met de kunst maan is gebleken, dat de tijdappara- tuur van de raket, die de cabine van de kunstmaan moet afstoten, niet goed werkt. De cabine komt nu wel naar bene den maar niet op de berekende plaats (bij de Hawaiï-eilanden) waar vlieg tuigen met nylon vangnetten het ge vaarte, dat voorzien was van een parachute, hadden moeten opvangen. Het mechanisme, dat de scneiding van satelliet en cabine moet lewerk- stelligen en de rernraket en de para chute moet laten func iontren, treedt automatisch in werking. De tweede trap van de raket, waaraan de „Ont dekker" bevestigd is, blijft met de satelliet rond de aarde draaien. Deze trap heeft een radiobaken en kan dus in contact met de aarde blijven. De kunstsatelliet komt twee maal per dag over Nederland: eenmaal in noordelijke richting en eenmaal in zuidelijke richting. De baan van de tweede Ontdekker ligt op dit moment nog zo, dat de noordwaartse overgang midden op de dag plaats heeft en de zuidwaartse midden in de nacht. Daar een satelliet slechts gezien kan worden, wanneer hij door de zon wordt beschenen, terwijl de aard bewoners zich in het donker bevin den, dus wanneer hij ongeveer een uur voor zonsopgang of na zons ondergang passeert, zal men de kunstmaan voorlopig in Nederland niet kunnen waarnemen. Voortijdig ontploft. Een intercontinentaal ballistisch projectiel, een nieuw type Atia^, is dinsdag op het proefterrein van Cape Canaveral enkele seconden na de start ontploft. Brandende stukken van de 25 meter lange raket vlogen in het rond. Het Amerikaanse xeger gaat bin nenkort proeven nemen met een vliegend apparaat, dat geïnspireerd is op een „vliegende schotel". Het toestel, dat gebouwd zal wor den door de Canadese „Avro" vlieg- tuigenfabriek, zal dankzij krachtige straalmotoren aan de onderzijde en opzij loodrecht kunnen stijgen en zich zeer snel kunnen verplaatsen. Deze „vliegende schotel" zou speciaal geschikt zijn voor verkenningen. verstoorde' De stafchef van het Indonesische leger, generaal Nasution heeft dinsdag „in het belang van de algemene orde en veiligheid" alle publikaties over de vrijlating van de Nederlander Schmidt en het ontslag van Suprapto verboden. Charlie Chaplin, die morgen zeven tig jaar wordt, heeft gisteren mede gedeeld, dat hij opnieuw „de kleine man met de bolhoed en de slobber- broek" op het witte doek zal brengen. „Ik heb er verkeerd aan gedaan de kleine man dood te verklaren", zei Chaplin, die van plan is de figuur, die hem wereldberoemd maakte weer een hoofdrol te geven in een nieuwe film, die een ballet slapstick in kleu ren zal worden. Volgens Charlie Chaplin is er in deze eeuw van het atoom nog volop plaats voor de kleine man, die voor het laatst optrad in de film Modern Times van Tienduizenden mensen zijn dak loos geworden door overstromingen in Brazilië, Argentinië en Uruguay. De overstromingen zijn het gevolg van zware regenval. Om Moskou zal een ringweg zonder verkeerslichten worden aan gelegd. De auto's zullen met snel heden tot 120 km. kunnen rijden. Zestienduizend arbeiders van de spoorwegmaatschappij van de Bra ziliaanse staat Sao Paulo zijn sedert maandag middernacht in staking. De arbeiders hebben dinsdag drie treinen verhinderd te vertrekken door voor de locomotief op de rails te gaan liggen. Binnenkort gaat in Engeland de première van de film „Monte Carlo nodigt u uit". Prins Rainier, prinses Gracia en hun familie leveren ook hun aandeel voor de film. Men krijgt o.a. prins Rainier te zien bij zijn luipaarden in het privé-dierenpark van het paleis. TREIN ROERMOND—ENSCHEDE ONTSPOORD Omstreeks 11.15 uur vanmorgen is te Vierlingsbeek (nabij Boxmeer) de trein RoermondEnschede gedeelte lijk ontspoord. Er deden zioh geen persoonlijke on gelukken voor. Tngevolge hiervan kan op deze lyn slechts op een spoor gereden worden, waardoor enige ver traging optreedt. Tweede incident Twee Russische straaljagers heb ben op 3 april j.l. wederom een inci dent veroorzaakt in een luchtcorridor die naar Berlijn leidt. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambasade in Bonn, die Spoedbijeenkomst van koninklijke familie In de tuin van het paleis te Laeken heeft prins Albert van België zijn verloofde, de Italiaanse prinses Paola Ruffo di Calabria voorgesteld aan regering en pers. V.l.nj.: koning Boudewijn der Belgen, prinses Liliane, prinses Louisa, koning Leopold, prinses Paola, prins Albert en prins AlexanderEr ontstond een kleine consternatie, toen de perfotografen toestemming vroegen om een familiefoto te maken, want koning Boudewijn vertoefde in het zwembad van het paleis, koning Leopold op de golfbaan en de prinsessen Liliane en Louisa waren bij de kapper. Maar zoals uit deze foto blijkt, kwam een en ander vlug in orde. gisteren mededeelde zei dat de beide Russische straaljagers een Ameri kaans toestel (een transportvliegtuig van het typeC-97) lastig vielen ter wijl het naar Frankfort terugkeerde van een normale vrachtvlucht naar Berlijn. Het incident geschiedde een week nadat Russische straaljagers 'n Ame rikaans transportvliegtuig van het type C-30 zowel op de heen- als de terugreis in de corridor hadden ge hinderd. De Amerikanen en de Russen heb ben protesten uitgewisseld, waarin zij hun bekende standpunten herha len. Zoals bekend wenst de Sowjet-Unie dat de geallieerde vliegtuigen in. de luchtcorridor naar Berlijn niet hoger vliegen dan 3Ö00 meter. De geallieer den wensen zich hierbij niet neer te leggen en na het eerste incident, op 27 maart, zijn reeds verschillende protestnota's hierover tussen de V. S. en de Sowjet-Unie gewisseld. Het aangevallen Amerikaanse toe stel vloog op ongeveer 4000 meter hoogte. Plotseling doken twee Russi sche straaljagers „in aanvalsforma- tie" achter de C-97 op. Zij kwamen langszij vliegen. Eén jager ging bo ven, de ander onder het toestel door. Daarop besloot de Amerikaanse piloot tot beneden de 3000 meter te dalen. De Russische jagers deden geen schijnaanvallen meer toen het toestel was gedaald. Twee katholieke priesters uit Kong- moon in het zuiden van China heb ben hun bisschopswijding, aangebo den door de patriotische vereniging van Chinese Katholieken, afgewezen. Zij werden daarop gearresteerd. Hun namen zijn niet bekend. Wel is be kend geworden, dat één hen reeds naar Mantsjoerije gedeporteerd is. Kleine Wilma overleden Wilma van Oosterhout, het vijftien maanden oude meisje van Nederland se ouders, die in Taurange (Nieuw- Zeeland) wonen, is gisteren na de vliegtocht van Kopenhagen naar Lon den overleden. Het kindje stierf in de ziekenauto, die de moeder met het kind vervoer de van Londen Airport naar een Londens ziekenhuis. Wilma was zaterdag met haar moe der uit Wellington (Nieuw Zeeland) vertrokken teneinde in Londen een I geneeskundige behandeling te on dergaan: het meisje had een hartge- torek. Tijdens de vlucht naar Groenland was de toestand van het meisje al aanzienlijk verslechterd. Daarom werd eerst daar en later nog eens in Kopenhagen de reis onderbroken. Vanaf Groenland had een Amerikaan se officier van gezondheid mevrouw Van Oosterhout en Wilma begeleid. In Kopenhagen werd Wilma nog eens onderzocht. De artsen meenden dat de baby sterk genoeg was voor de luchtreis. Zij wisten dat zij het kind niet in Denemarken konden houden, omdat het slechts in Londen wellicht genezing zou kunnen vinden. Alle voorzorgsmaatregelen waren genomen om de twee uur en veertig minuten durende vlucht van Kopen hagen naar Londen zo comfortabel mogelijk te maken. De wieg was in het voorste deel van het vliegtuig ge plaatst. Het was bovendien rustig weer. De dokter en de moeder, die zelf verpleegster is geweest, lieten het kind geen moment alleen. In Londen stapte mevrouw Van Oosterhout met haar kindje geheel in een deken gewikkeld, als laatste uit het vliegtuig. Douane-formaliteiten bleven vrijwel achterwege. De moe der stapte meteen in de ambulance auto, waarin Wilma echter is over leden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'i Hogere temperaturen De Bilt, woensdag 10 uur. De afgelopen nacht bevond Nederland zich in warme lucht. Op het vliegveld Twente werd de temperatuur zelfs niet lager dan 16 graden. In de loop van de ochtend stroomde echter koe lere lucht het land binnen. Dit ge beurde na de passage van een kou front, dat in Engeland en Frankrijk nog vrij veel regen bracht, maar dat boven onze omgeving veel van zijn aktiviteit had verloren. Dit front behoorde bij een diepe oceaandepres sie, die gisteren Ierland naderde, maar die sindsdien in noordweste lijke richting is afgezwenkt. In het zeegebied tussen de Azoren en Span je bevindt zich een randstoring van de depressie. Voor deze storing bouwt zich echter een rug van hoge lucht druk op, die aanvankelijk het weer in Nederland zal beïnvloeden. De temperaturen worden daarbij weer hoger dan vandaag. i (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Koudere nacht, morgen zonni ge perioden. Op de meeste plaat sen droog weer en hogere mid- dagtemperaturen. Overwegend matige zuidelijke wind. 16 April zon op 05.44; onder 19.38; maan op 11.35; onder 02.07. Hoogwaterstanden 16 April v.m. 8.25; n.m. 9.03. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI half bewolkt 7 C. STOCKHOLM zwaar bewolkt 10 OSLO mist 6 KOPENHAGEN half bewolkt 8 ABERDEEN regen 8 LONDEN half bewolkt 9 AMSTERDAM licht bewolkt 14 BRUSSEL regen 13 LUXEMBURG zwaar bew. 13 PARIJS regen 10 BORDEAUX zwaar bewolkt 10 GRENOBLE zwaar bewolkt 7 NICE onbewolkt 10 BERLIJN onbewolkt 11 FRANKFORT half bewolkt 7 MüNCHEN onbewolkt 8 ZüRICH geen opgave GENèVE geen opgave LOCARNO licht bewolkt 7 WENEN onbewolkt 10 INNSBRUCK onbewolkt 7 ROME licht bewolkt 10 AJACCIO zwaar bewolkt 12 MADRID geheel bewolkt 11 MALLORCA geen opgave ALGIERS geen opgave Korreltje Verstandig is hjj die zioh niet er gert over wat hij niet, maar ver heugt over wat hij wél bezit. Democritua

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1