5 dagen Het geheimzinnige Nog slechts Uitgebroken beroepsinbreker hoorde voldaan eis tegen zich verminderen l/ISIC op televisie Moordenaar van „Finse Henni" voor de rechter TIJD VOOR 'N IJSJE IS ER WEER Wagen schoot de Schie in Reeds eerder week de Dalai Lama uii WAAR MONNIKEN TEVENS SOLDATEN ZIJN Aether klanken WOEIv 15 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Geopend van 4 t/m 19 april van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. (Zondags van 1 tot 10 uur 's avonds). TOEGANG GRAT (Advertentie) Merkwaardige toedracht Extra bewaakt heeft gisterochtend de 30-jarige beroepsinbrekcr A. uit Heerlen met een glimlach om zijn lippen tevreden aangehoord hoe de procureur-generaal vernietiging eiste van een rechtbankvonnis van drie jaar en in plaats daarvan nu één jaar gevangenisstraf met aftrek eiste. Het was deze verdachte, die ruim twee ïar geleden, op 31 maart 1957, samen met een mede-gevangene, L. A. H. uit de gevangenis te Sche- veningen wist te ontsnappen. Hij on derging daar een hem wegens inbra ken opgelegde straf van drie en een half jaar, waarvan op dat moment ongeveer twee en een half jaar was verstreken. Na zijn ontsnapping wist hij zich zes weken lang aan de na sporingen van de politie te onttrek ken, doch op 13 mei liep het tweetal in de val. In die zes weken tijd waren overal in het land een groot aantal inbra ken gepleegd, waarvan men nu de beide ontsnapte gevangenen ging be schuldigen. Zij ontkenden alles, maar werden op 12 november 1957 door de rechtbank in Den Haag tenslotte tot drie jaar met aftrek veroordeeld. Op 14 maart van het vorig jaar achtte het gerechtshof in Den Haag het vonnis op juiste gronden geba seerd en bevestigde dit, waarop L. A. uit Heerlen cassatie liet aantekenen. Inbraak bekend. Er deed zich toen een merkwaar dige samenloop van omstandigheden voor. Vlak vóór de uitspraak van de Hoge Raad ging verdachte M. er toe over te bekennen, dat hij inderdaad de geslaagde inbraak bij de West- landse Stoomtram Maatschappij sa men met H. had gepleegd, doch dat hij niet aanwezig was geweest bij twee andere mislukte pogingen. „Nu hij de eerste inbraak had toe gegeven en hardnekkig volhield on schuldig veroordeeld te zijn voor de twee andere pogingen, nu zijn mede verdachte deze verklaring precies be vestigt, ru de verdachte intussen de (Van onze t.v.-medewerker). Aan de film voorafAlvorens dinsdagavond de film ging draaien, werd op het beeldscherm een In memoriam ge wijd aan het plotseling overlijden van de dirigent Eduard van Beinum. Verder kwam de Utrechtse burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz als voorzitter van het Comité Ver jaarsgeschenk aan H.M. de Koningin" een woord ter opwekking spreken, hetgeen wel nodig was omdat het pu bliek weinig van de werkzaamheid van dat comité had vernomen. Niet alleen interessant, maar ook dienstig in verband met de politionele recher che was het tonen van enkele voor werpen, die in verband zouden kun nen staan met de gruwelijke moord op een vrouwelijk slachtoffer te Axel. Anne Frank-fiim. Voordat woens dag de toneelgroep Ensemble zal ko men met de vertoning van het toneel stuk „Meneer Perrichon gaat op reis", zal in het programma van de NCRV Peter van Campen aandacht schen ken aan de film „Het dagboek van Anne Frank", die a.s. donderdag in Amsterdam voor Europa in première gaat. Er zullen daarbij uiteraard en kele fragmenten van de film vertoond worden. (De Radiokrant zal een re portage geven van enkele gebeurte nissen, die op de dag van de première plaats hebben, o.a. van de plechtig heid bij het Anne Frank-huis). Televisie „Rond 1909". In het nationale programma „Rond 1909", dat de NTS in de avond van 30 april uitzendt, zal worden uitgegaan van de gedachte: veronderstel, dat er toen televisie geweest was, hoe zou het er dan hebben uitgezien? Uit het lo pende NTS-en sectes-programma wordt een keuze gedaan, program ma's waarvan bijvoorbeeld de huidi ge compère of de globale vorm ge handhaafd wordt, maar die dan ver plaatst worden naar de tijd rond 1909. De keuze zal vallen op pro gramma's, die het meest aanleiding geven tot een prettige, half documen taire, half amuserende wijze van be handeling van deze periode. drie en een half jaar gevangenisstraf van Den Bosch uit het jaar 1954 vol ledig heeft uitgezeten en voor de laatste inbraak in Den Haag reeds zeven en een halve maanu heeft on dergaan", zo zei de procureur-gene raal, „nu wil ik niet onder meer de mogelijkheid verwerpen, dat deze verdachte schoon schip heeft willen maken ea daarom zal ik een lagere straf eiséïi. Aangezien voor drie feiten een straf van drie jaar was opgelegd wilde de procureur-generaal nu voor het ene feit dat bewezen was ook een derde van de straf eisen, zijnde een jaar met aftrek, hoewel twee mislukte pogingen eigenlijk minder gewicht ln de schaal leggen dan een geslaagde brandkastroof. De raadsman van verdachte sloot zich in grote lijnen bij dit requisi toir aan. Uitspraak op 28 april a.s. TECHNISCHE VOORJAARSBEURS GEOPEND In Utrecht is vanmorgen de tech nische voorjaarsbeurs geopend. Voor het eerst werden de jaarbeursbezoe kers verwelkomd met vrolijke caril lonklanken uit het carillon dat het vorige jaar een plaats op de Expo had en door de jaarbeurs is aange kocht. Utrechts burgemeester, jhr de Ranitz, bespeelde deze nieuwe aan winst. Overigens geschiedde de opening zonder enig officieel vertoon. Bijna 1400 firma's uit 21 landen némen aan deze expositie deel. De inzendingen beslaan een netto-expositie-opper vlakte van totaal 20.000 vierkante meter. De motor met zijspan van de heer Van de Brugge uit Eindhoven vloog gisteravond op de Sliffertsestraat al daar aan de linkerkant van de weg te gen een boom. De 45-jarige mevrouw Van de Brugge kwam om het leven. Een 8-jarig dochtertje in het zij span werd lichtgewond. De bestuur der en zijn 10-jarig zoontje bleven ongedeerd. 4Vi Jaar geëisi De procureur-generaal bij het Ge rechtshof Amsterdam heeft gister middag in hoger beroep tegen de 37- jarige Noorse zeeman Frans F. E. terzake van doodslag op een 27-jarige vrouw uit de Amsterdamse binnen stad, „Finse Henni", vier en een half jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. De officier van justitie, die even eens doodslag bewezen achtte en vijf jaar met aftrek had geëist, was, na dat de rechtbank de zeeman wegens eenvoudige mishandeling met dode lijk gevolg tot drie en een half jaar met aftrek had veroordeeld, in appèl gegaan. Op 22 mei van het vorig jaar des morgens om een uur vond de door een buurtbewoner gewaarschuwde recherche het spaarzaam geklede lijk van „Finse Henni" met zware ver wondingen op een vlondertje aan het water van de bekende Oude Zijds Kolk. Korte tijd later werd in een lo gement in de nabijheid de zeeman ge arresteerd. Verdachte en getuigen tere verhaal van het gruwelijke feit, dat zich heeft afgespeeld in het meest j heid schilderachtige hoekje van Amster dam. Verdachte vertelde dat er tussen hem en de vrouw, beide waren dron ken, ruzie was ontstaan ovei het ha len van een fles cognac. Hij was kwaad op de vrouw geworden, waar om wist hij niet, en had haar met een lege cognacfles op haar hoofd geslagen. Wat er daarna was gebeurd kon hij zich niet meer herinneren. De vrouw was tenslotte door de zee man uit haar kamèrtje op de tweede verdieping van een hotelletje in de Sint Olofssteeg door het raam naar buiten gegooid en op het vlondertje in plaats van in het water terecht gekomen. De vrouw was volgens dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium overleden tengevolge van een verbloeding uit gapende won die de advocaat aanvoerde dat de vrouw in het afgebroken glas zou zijn gevallen. In dronkenschap is hij tot zyn daad gekomen. Deze eenzame vreemdeling, die als een goed zeeman bekend staat, moet wel onder zeer zware omstandigheden zijn étraf ondergaan, aldus de procu reur-generaal, die daarmede rekening hield bij zijn eis voor dit „halsmis drijf". De raadsman betoogde, dat, als de zeeman de vrouw had willen ver moorden, hij zeker niet in de buurt zou zijn gebleven, waar hij nog in een café was geweest en een andere vrouw had bezocht. Volgens pleiter had verdachte die avond in een sche mertoestand verkeerd en wist hij niet meer wat hij deed. Niemand weet wat er precies gebeurd is. De raadsman vertelde dat hij tele- den aan haar hals. Hij achtte hetfoontjes en bricven van te goeder mogelijk, dat deze wonden in een haal met een stuk glas waren toe- naam ®n faam bekend staande Am- gebracht. Voordien moet haar keel sterdammers had ontvangen, die Iets dichtgeknepen zijn geweest. Als stille getuigen stonden op de groene tafel een afgebroken fleshals en een ge broken drinkglas. De procureur-ge neraal concludeerde dat de verwon dingen met groot geweld waren aan deden vanmiddag nog eens het sinis-gebracht. Hij verwierp de mogelijk- voor de zeeman wilden doen. Hij verzocht geen zwaardere straf op te leggen, dan die waartoe de recht bank de zeeman had veroordeeld. Uitspraak 28 april. Bestuurder verdronk Op de Rotterdamseweg tussen Delft en Overschie is dinsdag een auto in de Schie terechtgekmen. De bestuur der, de 26-jarige Ch. Jongbloed uit Rotterdam is verdronken. De man reed ter hoogte van de Ak- kersdijkseweg toen vermoedelijk een onderdeel aan het mechaniek van de voorwielen brak, waardoor de wagen onbestuurbaar werd, van de weg reed en over het dijkje in de Schie schoot. De auto verdween onmiddellijk in de diepte. De berijder wist het raam van een der portieren te openen en de kant te bereiken. De bestuurder zag daartoe geen kans. De auto met het stoffelijk overschot is door een takelwagen opgehaald. Marinetruck omgeslagen op Texel TWEE DODEN Twee marinemannen, een elektro- monteur der tweede klasse en een II. E'EN VIJFDE DEEL van de mannelijke be- *-• volkinc in Tibet is monnil en verblijft in 1 loosters. Er zijn dus ongeveer 300.000 monni ken. Harrer bezocht zelfs in gezelschap van de Dalai Lama verscheidene van deze kloosters en daarom is hij een der weinigen, die ons iets meer kan vertellen over het kloosterleven. Hij schrijft in zijn ïeeds genoemde boek: „Mijn vrienden brachten ne naar één van de stenen huizen, die volkomen op elkaar ge leken en wezen me er een Spartaans leger aan. Achter de kloostermuren zijn de wijzers van de tijd duizend j°ar terug gezet. Niets herinnert er aan, dat we in de twintigste ceuV. leven. Een walgelijke lucht van ransige boter en ongewas sen monniken is in de dikke, grauwe muren gedrongen. Ieder „huis" heeft vijftig tot zestig bewoners en is verdeeld in evenveel heel kleine vertrekjes. Het enige plezier der monniken is hun goede eten. Er is geen eigen bezit, met uit zondering van een boterlampje, een schilderij of een amulettenkastje. De eerste eis is vol komen gehoorzaamheid. De eerste jaren moet het in een rode pij gestoken kind-monnikje zijn leermeester dienen. Schrandere leerlingen mogen lezen en schrijven leren. Daarna ver volgen ze de studies en worden ze tot de ver- llende examens toegelaten. r\E GROTE MASSA MONNIKEN blijft een U leven lang tot de onontwikkelde dienaar stand behoren. Het zijn „uitverkorenen" die na dertig of veeriig jaar studie de leer van Boedha voldoende beheersen. De tienduizend monniken van het klooster Drebing zijn in groepen ver deeld. Iedere groëp heeft haar eigen tuin en tempel. De eerste uren van de dag brengen ze door in gezamenlijk gebed. In de kloostersteden zelfs geen worm. Men laat daarom het ge droogde yakvlees uit naburige dorpen komen. De moniken krijgen vrije kost en Inwoning plus wat zakgeld, dat betaald wordt uit de geschen ken der pelgrims en uit de giften van de rege ring. De personen in de rode pij zijn echter niet altijd milde, zachtmoedige of geleerde broeders. De meesten zijn grove, gevoelloze kerels. De ergsten sluiten zich aanéén in de officieel verboden maar toch gedulde dob-dob- organisaties der monnik-soldaten. Ze maken dan hun gelaat zwart met roet om er nog angst wekkender uit te zien. In hun gordel dragen ze een zware sleutel of een ander stuk ijzer dat naar wens gebruikt wordt als werpwapen of als boksbeugel. Ook hebben ze vaak scherpe messen op zak. Velen hunner zijn gevaarlijke ruziezoekers en vechtersbazen, die een zware terreur op het gewone volk uitoefenen. hebben zich vrijwilligerscorpsen gevormd, die al kort na het binnentrekken van de Chi nezen een ondergrondse en vaak openlijke strijd begonnen. Tijdens de opmars van de rode Chinezen streden ze een onmenselijke striid en vaak hielden tien hunner met ware doodsver achting duizend modern bewapende Chinezen dagenlang in bedwang. Op 7 oktober 1950 vielen de sterke legers van Rood-China op zes plaatsen Tibet binnen. Ze kwamen onmiddellijk in contact met de Tibe taanse strijdkrachten, maar het duurde zeven dagen en zeven nachten voor het eerste nieuws Lhasa bereikte. Overal in de hoofdstad stegen er toen kreten op: „de Dalai Lama aan de macht", want men wist, dat zich rond de regent een gevaarlijke kliek had gevormd. Dit was echter een zauk waarover regering en nationale vergadering niet konden beslissen zonder het advies te horen van het staateorakel. ÏN TEGENWOORDIGHEID van de god-koning 1 en de regent werden er twee sampaballetjes gekneed en op een puur gouden weegschaal zo lang onderzocht tot ze precies hetzelfde gewicht hadden. Twee briefjes, één met „ja" en één met „nee" werden vervolgens in de balletjes gerold. Terwijl het staatsorakel al in trans was en zijn wilde dansen uitvoerde drukte men hem een gouden kelk, waarin de beide balletjes zaten in de handen. Steeds sneller liet hij de kelk ronddraaien, zodat tenslotte één der balle tjes er het eerst uitvloog. Het bevatte het „ja" briefje. Hiermee was de beslissing gevallen. De toen 16-jarige god-koning kreeg alle macht handen maar tevens viel op die gedenk- terrijk gevolg de hoofdstad zouden verlaten om niet in handen van de oprukkende Chine zen te vallen. De duizenden kilometers lange tocht ging over Gynantse. De wegen werden tevoren schoongeveegd. Overal sloeg men grote voor raden erwten en gerst lanes de karavaanweg op, want er reden alleen al 1500 lastdieren mee voor het vervoer van de persoonlijke bezittin gen van de god-koning. Alleen de Dalai Lama had recht op een draagstoel. Voor het eerst zag de jongeman, die altijd de gevangene was geweest van de Potala, grote delen van ziin land Voor het eerst in zii.i leven zag hii echte bossen. Hii werd er zo door bekoord, dat hii VATICAANSE RADIO, herhaaldelijk uit zijn draagstoel sprong en een (23 m. 67; 31 m. 10: 41 m. 21; 48 m. 47* flinke afstand te 'oet aflegde, hetgeen de 196 m buikige adel verplichtte van hun rijdieren af te Donderdag 16 april: 17.00 uur: De stanpen en eveneens te lopen. [Nederlandse organist Feike Asma Het was een lange, moeilijke tocht, waarop speelt muziek van Bach, Mendels- alleen de god-koning zich uitstekend amuseerde. I sohn en Driffil. vliegdienstweerkundige, zijn dinsdag avond omstreeks elf uur op Texel omgekomen door een ongeluk met een truck van de koninklijke marine nabij het Amfibisch Oefen-kamp. De auto, waarin tien marineman nen zaten die van het passagieren te rugkwamen, is door een nog niet op gehelderde oorzaak van de weg ge raakt en gekanteld. De namen van de overledenen zijn: elektromonteur 2 zm Frans Meijer, afkomstig uit Schiedam en vlieg dienstweerkundige 3 zm Jan Hendrik Mekkes uit Amsterdam-zuid. DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en dit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.02 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Metronole-ork. en solist. 14.45 Gram. 15.00 Radio Philh. ork. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Philh.-sextet. 17.00 Voor do jeugd. 17.30 Gram. 17 40 Beursbtr. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal pers pectief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19 15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.5Q CHU, pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Tijd schriften kron22.10 Orgelconc. 22.40 Grah. 2.245 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10 50 Voor de kleu ters. 11.00 Kookpraatje. 1.15 Radio- philharm. ork. 12.90 Metropole-ork en solist. 12.30 Land- en tuinbw.- meded. 12.33 Hawaiian-ensemble 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Bcursber. 14.00 Sopr. en plano. 14.25 Alles op één kaart. 15.20 Voor de vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor do jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Idem. 18.00 Nieuws. 18.15 Regeringsuitz.: Act. onderwerp. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20 05 Serse, vrolijke opera. 22.25 Act. 22.35 Sportartc. 22 45 Nws. 23.00 Beursber v. New York 23.05— 24.00 Serse, vrolijke opera (3e acte). Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Oude films. 20.40 Dat had u gedacht, TV-comedie. 21.25 Rep. uit het Instituut v. d Neder landse Stichting voor het dove en slechthorende kind te Amsterdam.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 11