Laatste hand aan de „Rotterdam" geelt honderden werk Nog witter... K|eNE>ouct Diensttijd wordt goed besteed DINSDAG 14 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Eerste reis op 3 september In Rotterdam werken momenteel bijna 1500 man koortsachtig aan de afwerking van het ongeveer 38.000 ton metende s.s. „Rotterdam", het nieuwe vlaggeschip van de Hollandj Amerika Lijn. Elders in Nederland wordt in verschillende bedrijven nog eens door honderden mensen gewerkt aan de vervolmaking van deze oce-1 aanreus, die op 3 september zijn eer ste transatlantische overtocht zal maken. Prominente Nederlandse kunste naars leggen de laatste hand aan wandschilderingen en decoraties van het fraaie interieur. Als vijfde schip van die naam zet de „Rotterdam" een grootse traditie voort, tvelke begon met de eerste „Rotterdam", waarmee in 1872 de transatlantische dienst werd geopend. Elke „Rotterdam" was in zijn tijd favoriet op de wereld zeeën en in de bouw van deze laatste wordt de meer dan 85-jarige ervaring op het gebied van luxueus en com fortabel passagiersvervoer verwerkt. Met een waterverplaatsing van ongeveer 38.000 ton, een lengte van 228,12 meter en een breedte van 28,65 meter zal dit schip de vijfde plaats innemen onder de grootste passa giersschepen ter wereld. De kruis snelheid ongeveer 20,5 mijl bedragen, zodat het in 6Y2 dag de oceaan zal kunnen oversteken. Het gehele schip is air-conditioned, hetgeen inhoudt dat, hoe de temperatuur en het voch tigheidsgehalte buiten is, overal aan boord een aangename atmosfeer ge handhaafd kan worden. De even- wichtsvinnen zorgen er voor, dat het schip rustig door het water glijdt. Door zijn elegante lijnen en het ont breken van de tradionele schoorsteen in het midden van het schip, zal de Rotterdam op elke oceaan gemakke-1 lijk te herkennen zijn. Bij de bouw van het schip werd aan elk detail bijzonder veel aan dacht besteed en zelfs de elektrische schakelaars werken geruisloos. In de Staatssecretaris herdacht Van Beinum De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener heeft gisteravond in de NCRV-radiouitzending enige woorden in memoriam aan de overleden eerste dirigent van het Concertgebouwor kest, dr. Eduard van Beinum gewijd. De staatssecretaris zei: „Voor de Nederlandse muziekwereld, voor de kunst en voor geheel Nederland is het heengaan van' Van Beinum een slag, waarvan de zwaarte moeilijk onder woorden gebracht kan worden." Mr. Höppener uitte zijn deelneming met de echtgenote van dr. Van Beinum, zijn familie en de leden van het Con certgebouworkest en vervolgde: „Meer dan veertig jaar lang heeft hij zijn stempel gedrukt op het orkest, dat onder zijn leiding de reputatie, die het mede door Mengelberg verkreeg, zowel in binnen- als buitenland heeft weten te bestendigen. Mr. Höppener wenste als staatssecretaris de gevoe lens van dankbaarheid namens de re gering uit te drukken, die de herin nering aan Van Beinum opriep, en te getuigen van de diepe erkentelijkheid voor het hoge en vele kunstgenot, dat hij geschonken heeft voor de goede klank die hij de Nederlandse muziek wereld en Nederland in zijn geheel heeft geschonken. DR. EDUARD VAN BEINUM WORDT IN STILTE BEGRAVEN. Naar wij vernemen zal het stoffe lijk overschot van dr. Eduard van Beinum, volgens zijn uitdrukkelijke wens, in alle stilte ter aarde worden besteld. GOUDA'S OUDSTE OVERLEDEN Ten huize van haar jongste dochter is in de leeftijd van bijna 102 jaar overleden mevr. Dederika Geertruida Verslootvan Rooyen, de oudste inge zetene van Gouda. technische en nautische apparatuur i werd het nieuwste van het nieuwste verwerkt. De inrichting is uiterst modern en kunstzinnig. In overeen stemming met de wensen van deze tijd kunnen door de uitzonderlijk grote ramen zon en licht ongehin derd naar binnen stromen. De strak ke moderne lijnen van de interieurs zullen de edele houtsoorten, die ver werkt zijn, en de prachtige tapijten nog beter doen uitkomen. Het geheel zal verlevendigd worden door fraaie, veelkleurige decoraties, terwijl door de geraffineerde kleurencombinaties een nog grotere ruimtewerking wordt verkregen. De „Rotterdam" zal accommodatie De eerste klasse eetsalon aan boord van de nieuwe „Rotterdam", die in aanbouw is bij de Rotterdamse droog-1 dok maatschappij. bieden aan 1440 passagiers, waarvan 500 in de eerste klasse en 900 in de toeristenklasse. Het schip zal dienst doen op de transatlantische route tussen Rotterdam-Le Havre- Southampton en New York. Jaarlijks zullen ook een aantal speciale vakantiereizen vanuit New York georganiseerd worden. Medio augustus hoopt men een proefvaart te houden. ZE ZIJN ER WEER! je proeft bet... Activiteiten rond nationaal geschenk aan H.M. de Koningin Het initiatief van het comité „ver jaarsgeschenk H.M. de Koningin", blijkt in zeer ruime kring weerklank te vinden. De oproep, welke 't comi té door middel van de pers en op ve lerlei andere wijze zowel tot land genoten individueel als tot organisa ties en ondernemingen heeft gericht, ondervindt warme sympathie, zo heeft de voorzitter van het comité, jhr mr C. J. A. de Ranitz gistermiddag in een persconferentie medegedeeld. In vele gemeenten zullen op be paalde plaatsen, zoals bij raadhuizen en in winkelcentra, op bepaalde dagen imzameling^bussen worden geplaatst, opdat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld, zijtn steentje bij te dra gen. De centrale vrouwen-organisaties hebben alle led en-organisaties ver zocht mede te werken. Eenzelfde ver zoek is gericht door de Nederlandse federatie van Oranje-verenigingen aan alle plaatselijke verenigingen en door de Nederlandse sportfederatie aan alle sportbonden. Ook de midden stand is door haar organisaties actief ingeschakeld. Vanavond zal de voorzitter van het comité in een televisieuitzending de inzameling nogmaals in de publieke ■belangstelling plaatsen. Gelijk reeds bekend is gemaakt, zal van de ingezamelde gelden een bedrag ter beschikking van de koningin wor den gesteld, dat zij naar eigen inzicht kan bestemmen voor algemene doel einden. Nader kan worden gemeld, dat het ten dele zal dienen ter ver sterking van de middelen van het Koningin Julianafonds, dat steun ver leent aan instellingen voor maat schappelijke zorg in de mimste zin. Daarnaast zal een deel van de in gezamelde bedragen worden besteed aan een persoonlijk geschenk, waar mede een eigen wens van koningin Juliana zal worden vervuld, terwijl haar vermoedelyk ook nog een bij zondere verrassing kan worden be reid. Het gehele comité wordt in de ge legenheid gesteld, het nationale ge schenk op haar verjaardag des namid dags ten paleize Roestdijk aan de ko ningin aan te bieden. Een bromfietser en een perso nenauto zijn maandagmiddag op het kruispunt van de Piet Heinstraat en de De Lumeystraat te LJmuiden met elkaar in botsing gekomen. De brom fietser, B. Wagenmans uit IJmuiden- oost, die geen voorrang had verleend aan de auto, moest met een schedel basisfractuur in het Antoniuszieken huis worden opgenomen, waar hij gisteravond is overleden. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND In Genne (gemeente Zwoller kerspel) zijn maandagmiddag twee boerderijen door een felle brand ver woest. De schade wordt geraamd op ruim een ton. Het vuur ontstond in een hooiberg, die tegen een schuur bij de boerderij van de landbouwer B. Weijermars was gelegen. Aangewakkerd door de harde wind sloegen de vlammen over naar de met een rieten dak gedekte meer dan 100 jaar oude boerderij, die in een oogwenk in lichter laaie stond. Weldra vatte ook de op ongeveer 30 meter afstand staande boerderij van de landbouwer F. Beumer vlam en ook hier ontstond in enkele ogenblikken een laaiende vuurzee. Er viel aan blussen niet te denken. Van beide bedrijven kon de veesta pel in veiligheid worden gebracht en enkele kostbare landbomvmachiwes. Vijftien mensen zijn door de brand dakloos geworden. Te Blerick is maandagmiddag om streeks half vijf het tweejarige zoon tje van de familie Jansen al spelende nabij de onderlijke woning, door een paard en wagen overleden en op slag gedood. I Advertentie» Dit is de „Fonovisore", een soort Juke-Box, welke Is uitgevonden door ir. Raffaele Nustri van de optische fabriek „O.M.I." in Rome. Het apparaat werkt precies als een „Juke-box" maar bevat inplaats van grammofoon platen, korte geluidsfilms. Als men een muntstuk in de Fonovisore stopt, hoort men via een luidspreker het geluid van een gekozen film, terwijl men deze op het beeldscherm vertoond ziet. Foto: tijdens een demonstratie in de „O.MJ.-fabriek" trad de populaire zangeres Julia de Palma als „beeld" op. Minister Siaf: De beschikbare oefentijd voor dienstplichtigen wordt wel degelijk voldoende benut. Een verkorting van de diensttijd tot één jaar is niet mo gelijk met het oog op de gevechts- waarde van de strijdkrachten. Het rapport van de commissie werkelijke diensttijd militairen kan binnen twee maanden worden verwacht. Dit zegt minister Staf in zijn memo rie van antwoord over de begroting van oorlog en marine aan de Eerste Kamer. De minister meent dat het ontwerp van wet tot wijziging van de dienst plichtwet na het optreden van een nieuw kabinet spoedig door de Twee de Kamer in behandeling moet wor den genomen. Het tekort aan beroepspersoneel bij de marine bedraagt op dit ogenblik ongeveer 1700 man. Een geleidelijke vermindering van het tekort is waar te nemen, aldus de minister. Het in lopen van het tekort zal nog wel eni ge tijd vorderen. VREEMDE SLORDIGHEID Toen eer der conductrices van de BBZ-autobus te Bergen op Zoom de wagen nakeek of een reiziger soms wat achter had gelaten, vond zij op een der barken een pa r in elkaar ,,e- vouwen papiertjes. Ze keek wel even vreemd op, toen het een bankbiljet van 1000 en vier van 25 waren. Direct bracht ze het geld naar het kantoor, doch er heeft zioh nog nie mand aangemeld, die het geld miste. („Trouw"). Zaak tegen burgemeester uitgesteld NIEUWE FEITEN De met ziekteverlof zijnde burge meester van Teteringen, de heer L. van G., zou zich gistermorgen voor de Bredase rechtbank hebben moeten verantwoorden wegens valsheid in geschrifte. De behandeling ging ech ter niet door, omdat de officier van justitie nog bezig is met een nader onderzoek. Voor zijn benoeming in Teteringen zou de heer van G. als ambtenaar ter secretarie te Dongen de opbrengst van collecten voor liefdadige doel einden hebben verhoogd met ge meentegeld. Bij de verantwoording van deze manipulaties zou hij zich schuldig hebben gemaakt aan vals heid in geschrifte. Er zijn nu enkele nieuwe feiten aan het licht gekomen. Het onderzoek zal nog moeten uit wijzen of de feiten ten nadele, dan wel ten voordele van de burgemees ter zijn. In Teteringen staat vrijwel de ge hele bevolking achter de burgemees ter. Nog in de jongste raadsvergade ring werd de hoop uitgesproken, dat hij spoedig weer in functie zal zijn, omdat men de tot nu toe bekend ge worden feiten van te geringe aard acht om daardoor de carrière van de jonge burgemeester te breken. Het nadere onderzoek zal waarschijnlijk enkele weken in beslag nemen. -— Mevrouw Hendrika Engels-Ze geling, wonende Amstelhof, Amstel 51 te Amsterdam, hoopt op zaterdag, 18 april a.s. haar honderdste verjaar dag te vieren. Een van de vier „Snocats", waarmee de expeditie van sir Vivian Fuchs door het Zuidpool-gebied is getrokken maakt op het ogenblik een tournee door Europa. Neder land in het eerste land, waar het voertuig tentoongesteld wordt. We zien hier de aankomst op het jaar beursterrein aan de Croeseiaan in Utrecht. ANTON SWEERS JUBILEERT IN „ONS LEEKENSPEL". Het is deze maand 25 jaar geleden, dat de Bussumse idealist Anton Sweers met „Ons Leekenspel" begon. Tevoren had hij zich evenzeer met het amateurtoneel bezig gehouden en zich daardoor als het ware een weg gebaand naar een katholieke culturele instelling, die zich in een groeiende belangstelling mag verheugen. En als iemand Anton Sweer in zijn arbeid voor het lekentoneel heeft bijgestaan, dan is dat niet op de laatste plaats zijn zuster Annie. In die kwart-eeuw zijn niet minder dan zeshonderd eigen uitgaven ver zorgd; meer dan vierhonderd ervan staan nog steeds op het repertoire. Anton Sweers, van wie we deze enor me getallen hoorden, noemde verder zeshonderd manuscripten met 50.000 opvoeringen. Hij bezit niet minder dan zesduizend contactpunten en 120.000 lekenspelers. We geloven het graag, gezien zijn nimmer aflatende activiteit. Van de aanvang af heeft Anton Sweers zich graag laten leiden door kunstenaars van naam die hem iets konden leren; en later in zijn „be drijf" verzekerde hij zich van veler daadwerkelijke belangstelling. Daar door was het mede mogelijk, dat Sweers het land kon doortrekken met de beste stukken, die voor het leken- en amateurtoneel te krijgen waren. Allengs heeft hij zich kunnen vrijma ken van de uitgever van die spelen en sinds jaren is het eigenlijke adres ten huize van Anton Sweers aan de Co- meniuslaan. De laatste jaren hoort men mis schien niet zoveel meer van massa spelen; wie er de beste regisseur voor was? Anton Sweers heeft deze en dergelijke spelen overal in het land geleid. Vaak kon hij met zijn stem ae honderden spelers nauwelijks beroe pen. Had hij ze dicht gij elkaar, dan volgden er raadgevingen en wijze lessen, die menigeen ten gunste van spel en spelers zullen hebben opge volgd. Aan de vooravond van 25 jaar op voeding in toneel-cultuur is „Ons Leekenspel" van Anton Sweers een stichting geworden. Dat klinkt mis schien wat zakelijk, maar het levens werk van de oprichter en stuwende kracht ligt er in besloten. Tandartsen bespraken supersnelle boormachine Op de zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van de Nederlandse vereniging van tandartsen, is onder I meer gesproken over de snel draaien de boormachine, die een snelheid van 250.000 toeren per minuut kan berei ken. Men kwam tot de conclusie, dat dit apparaat zich nog in het experi mentele stadium bevindt en dat het voorlopig nog geenszins als een on misbaar onderdeel van de tandheel kundige instalatie behoeft te worden beschouwd. AANTAL MELKMACHINES STIJGT SNEL. In het jaar 1958 is het aantal melk machines in Nederland toegenomen met 5.589 stuks. Het totaal aantal melkmachnies, dat op 1 januari van dit jaar in gebruik was bedraagt thans 24.845. Hoewel hiervoor geen nauwkeurige gegevens zijn bekend, mag men aan nemen, dat in Nederland ongeveer een derde deel van alle koeien ma chinaal wordt gemolken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7