HARPOL De opbouw van de „Bouwmeesterswijk" in een nieuwe buitenwijk van Leiden HARPOL Leden Wit-Gele K wilden zuster Ti 20 pet. Dividend HCW-Leiden 15 pd. Dividend NEM-Leiden mis Leidscbendam tteroo niet kwijt LOONSTATEN DE NIEUWE "ROK- EN BLOUSE" MODE! MOCCONA DINSDAG 14 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA De ■bus in „het kleinste kamertje" bewijst Uw helderheid Het bewijst, dat bij U thuis alles tot in de puntjes verzorgd is. Maar dan ook alles En dat geeft zo'n prettig gevoel. Je kunt immers nooit weten wat bezoekers achteraf zeggen of denken. Gebruik daarom geregeld Harpol, dan bent U zeker van Uw zaak. En wat Harpol allesWeg weinig moeite, 's Avonds I in de toiletpot, doorspoelen. Dat is ilagWeg is de onaangename lucht I reinigt en ontsmet uw toilet. Grondiger l En... zonder borstelen! per grote Bovenstaand geven wij een ma quette van het zuidelijkst deel van Leiden Zuid-West, waarvoor binnen kort de eerste paal wordt geslagen. Burgemeester en Wethouders hebben besloten, een aantal ontworpen stra ten in dit gebied tussen de Roosevelt- straat en de Churchilllaan nabij de Voorschoterweg de volgende namen te geven van bekende bouwmeesters: 1. Van der Helmstraat, naar Willem Leendertsz van der Helm (1625 1I675), stadsarchitect van Leiden, bou wer van de Wiütepoort, Koepoort, Marepoort, Zijlpoort, Morschpoort en Hoge woerdspoort 2. Lieven de Keystraat, naar Lieven die Key (16601627), architect en (beeldhouwer, bouwer van de Vlees hal te Haarlem en ontwerper van de voorgevel van het voormalige Leidse stadhuis en het Gemeenlandshuis; 3. Pieter Antoniszstraat, naar Pieter Antoniszoon (eind 16e eeuw), stads timmerman te Leiden, ontwerper van de bovenbouw van de voormalige stadhuisloren en de toren van de te genwoordige Lodewijkskerk. 4. Aerent Bruunstraat, naar Aerent Gruun (plm. 1400) of Aerent van den Doem, bouwmeester van de Dom van Utrecht en na 1409 van de Pie terskerk te Leiden; 5. Zocherstraat, naar Jan David Zo- cher (1791>li870), architect en tuin architect, bouwer van het voormalige Amsterdamse beursgebouw en ont werper van het slotpark te Soes ld ijk. 6. De Bazelstraat, naar Karei Petrus Cornelis de Bazel (1669—1923), ar chitect en sierkunstenaar, ontwerper van het gebouw van de Ned. Heide Mij. te Arnhem en de Ned. Handel Mij te Amsterdam. 7. Van 's-Gravensandestraat, naar Arent Arenlsz van 's-Gravesande (plm. 16001662), stadsarchitect van Leiden van 1668—1654, bouwer van de Lakenhal en de Marekerk; 8. Van Banchemhof, naar Jan Ja- cobsz van Banohem (17e eeuw), stads architect van Leiden, bouwer van de Rijnsburgse poort (163.1); 9. Stalpaerthof, naar Daniël Stal- paert (16151676), stadsarchitect van j Amsterdam, leider van de bouw van het Paleis op de Dam; 10. Vingboonshof, naar Philips Ving- Iboons (16071678), bouwmeester, bouwer van grachtenhuizen te Am sterdam en o.a. het stadhuis te De venter; 11. Berlagestraat, naar Dr. Hendrik Berlage (18561934), architect, ont werper van de Beus te Amsterdam, het Jachtslot St. Huberfcus, Gemeente museum te 's-Gravenhage, brug te Amsterdam; 12. Jacob Romansstraat, naar Jacob Romans of Romanus (17e eeuw), beeldhouwer en architect, ontwerper van het slot Het Loo (1690) en het raadhuis van Den Bosch (1661);. 13. Jan Keldermansstraat, naar Jan Keldermans (overleden 1445), Vlaams bouwmeester, o.a. werkzaam in Mechelen, Leiden en Leuven; 14. Jacob van Campenlaan, naar Jacob van Campen (15951657), bouwmeester, schilder en beeldhou wer, ontwerper van het Mauri tehuis waardoor zij gediplomeerd kraamver zorgster is. Bovendien mag de wijk verpleegster in vacantietijd geen ver- pleegwerk doen. Nadat zuster Tetteroo eens kraam hulp had verleend aan een gezin, waarmee zij nadien bevriend geraakt was, heeft ze nu binnen afzienbare tijd in dat gezin weer hulp nodig zal zijn, beloofd zelf te komen. Deze hulp zou nodig zijn in de tijd, dat zuster Tetteroo haar vakantie zou opnemen. Ze vroeg daarom toestem ming, haar vriendin te helpen. Deze toestemming werd door het bestuur geweigerd. Een andere zuster, die geen toestemming had gevraagd, hielp eens drie maal achtereen Het dagelijks bestuur had zijn standpunt in deze ingenomen, zon der daarvan kennis te geven aan de overige bestuursleden. Hoewel het bestuur reglementair volkomen in zijn recht staat, heeft de zuster, we gens vermeende onbillijke behande ling, haar ontslagaanvrage inge diend. De leden van de Wit-Gele Kruis vereniging willen zuster Tetteroo niet weg laten gaan en hebben daarom in een schrijven het bestuur verzocht, zijn houding te herzien. Het was dit „ingekomen schrijven", dat, behan deld bij de rondvraag, zulk een ver wikkelingen heeft veroorzaakt. Red. L. Crt.). en het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage en van de Nieuwe Kerk en het Koninklijk Paleis te Amsterdam. De foto van de maquette laat dui delijk de opbouw van deze wijk in Zuid-West Leiden zien. Rechts het in- Besiuur afgetreden Nadat kapelaan Th. van Veen uit Rijswijk gisteren ter jaarvergadering van de afdeling Leidschendam van het Wit-Gele Kruis een causerie had gehouden over de deugd van gast vrijheid, die in het „kruiswerk" moet overheersen, kwam een, door 55 door omstandigheden niet ter vergade ring aanuwezige leden ondertekend schrijven ter tafel, waarin gevraagd werd zuster Tetteroo in de gelegen heid te stellen, terug te komen op haar ontslagaanvrage. Het bestuur had tegen inwilliging van dit verzoek niet het minste be zwaar maar wenste om geen enkele reden terug te komen op de motie ven, welke tot de ontslagaanvrage hebben geleid. Zuster Tetteroo, door geheel Leid schendam geëerd als een voorbeeldig wijkverpleegster, had verzocht, tij dens haar 14 dagen vacantie, hulp te mogen bieden in een gezin waar hulp dringend noodzakelijk is. Op grond van de geldende arbeids overeenkomst kon de meerderheid in het bestuur na urenlange beraadsla- In de vergadering van commissa rissen van de N.V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen te Leiden is be- i sloten om aan de op 23 mei a.s. te houden jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stel len een dividend uit te keren van 20 procent over het boekjaar 1958. Bovengenoemde uitkering geschiedt over het in 1958 vergrote aandelen kapitaal. Hiervan is reeds 6 als in terim-dividend uitgekeerd. In de vergadering van commissa rissen van do N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschapij te Leiden gehouden, is besloten om aan de op 23 mei a.s. te houden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhou ders voor tc stellen, een dividend van 15 over het boekjaar 1958 uit te keren. Deze uitkering geschiedt over het in 1958 verhoogde aandelen kapitaal. Er is reeds 6 als interim dividend betaald. dustrieterrein aan de Rooseveltstraat, onder de Voorschoterweg met de drie torenflats temidden van het groen en tussen vijvers. Links de Ohurchillaan en boven de Van der Helmstraat, die aan het eind van de Montgomerystraat gelegen is. De opbouw van deze wijk is modern en luchtig, met veel varia tie in bebouwing en veel groen. ging, niet aan het verzoek van zuster Tetteroo voldoen, waarna zij per 15 juni a.s. ontslag heeft gevraagd wat het bestuur op eervolle wijze heeft verleend. In de vergadering is over deze pe- i nibele kwestieeen breedvoerige en soms hertifg bespreking gevolgd. Aan het bestuur werd o.a. gevraagd nog eens deze zaak in overweging te ne men, of een commissie uit de verga dering aanwezen welke zou trach ten het bestuur en zuster Tetteroo tot andere gedachten te brengen. Ook werd voorgesteld de gehele zaal tot een op korte termijn vervolg-verga dering uit te stellen Het bestuur wenste, kort en bondig, op geen enkele suggestie in te gaan, hoewel het met de vergadering er van overtuigd was dat het heengaan van zuster Tetteroo niet alleen door de zieken, maar ook door alle leden van de vereniging betreurd zou wor den. Uit de vergadering kwam toen het verwijt aan de bestuursmeerderheid dat het geen pogingen heeft gedaan om een bevredigende uitweg in deze voor het Wit-Gele Kruis te zoeken waarbij tevens in ernstge mate het bestuursbeleid in discussie kwam. Weer werden enige voorstellen gedaan om een bevredigende oplos sing te verkrijgen maar voorzitter A. van Delft wenste hierop niet in te gaan Toen kwam de zeer ver strekkende stemming: voor of tegen het bestuursbeleid. De uitslag was dat 15 leden voor en 17 tegen en 8 onhoudingen zodat met een kleine meerderheid van stemmen het be stuur gedwongen werd, ontslag te ne men. Toen de heer Van Delft daarna voorstelde op staande voet een nieuw bestuur te kiezen ontstond weer een verwarde discussie. Men wenste de verkiezing van een nieuw bestuur te doen plaats hebben in een daarvoor speciaal uitgeschreven ver gadering maar de voorzitter wenste ook iheraan niet te voldoen Tenslot te werd een commissie aapgewezen die een spoedig te houden verga dering zal voorbereiden. In deze com missie werden gekozen de heren Jac. J. van Veen, P. van der Zon en J. Haagen. DE ACHTERGROND (Nader vernemen wy, dat het vol gens haar richtlijnen de wijkverpleeg ster verboden is, kraamhulp te ver lenen. Dit om besmetting van de jon ge moeder en haar kind te voorko men. De wijkverpleegster moet even wel wèl haar „ooievaartje" halen, Prijs 10 cent per stuk» Bij grotere afname redactie Nieuwste model. N.V. DE LEIDSCHE COURANT PAPENGRACHT 32-34 LEIDEN 1909 1959 Op 27 april hopen onze dierbare ouders C. J. HOOYMANS en M. P. v. d. HAM de dag te herdenken dat zij 50 jaar in de echt zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard moge blijven is de wens van HUN DANKBARE KINDEREN EN KLEINKINDEREN 's Morgens om 9 uur zal een plechtige H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Gedegenheid tot feliciteren; 34 uur. Oegstgeest, april 1959 Abtspoelweg 17 FRIS! JONG! JEUGDIG! en lage Jtt/TipC priixenl Moderne vest-bloustf in alle nieuwe kleuren: wit, ecru, abrikoos, lindegroen en geel. De nieuwe stof heet raffia- linnen en de laagste prijs: slechts 7.90 Daarbij een wijde i rok in Spaans bloemendessin. Ie kwaliteit katoenen piqué,slechts 14.75! Leiden - Breestraat 161 Amsterdam - Utrecht - Eindhoven - Arnhem Hilversum - Haarlem - Breda - Rotterdam Enschede - binnenkort ook in Alkmaar poederkoffie van. O ouwe Egberts Exclusief blousje van minicare-piqué. Zeer bijzondere garnering met fijn geborduurd bloem» dessin. Parelmoer knoopjes. 13.75 Zuiver wollen rok met modern struktuur* effect. Zéér modieust de wijde rok en de zachte lente-tinten! 19.75 vraag ook naar de nieuwe LAMPION- collectie, speciale modellen voor teenagers ga maar kijken bij

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6