Zag caféhouder te Terneuzen de vermoorde vrouw de avond voor haar dood DE ZWARTE ZWAAN Op Haarlems bloemen-orkest speelden narcissen eerste viool Examens voor muziekamateurs Velen bewezen Tom van Waveren de laatste eer Rundvleesprijzen bereikten hun top DINSDAG 14 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT De „Axelse zaak" Publiek wordt bij onderzoek ingeschakeld gebruikt van hors d'oeuvre, biefstuk, champignons en een sausje. De heer Hamelink had toen met hen gesproken en in het gesprek D. onoverzichtelijke vloedgolf val. J»*8"* .d®. vrou"; ^ie Vlaams sprak geruchten, tips en aanwijzingen ma- J" ze V i j, ken de pirlitie het onderzoek in de m tl "SE' „Axelse zaak" niet gemakkelijker. de" Vlaams, hij zeide in Bergen (Bel- Weliswaar komen langzamerhand j §ie) te wonen- meer en meer zuivere gegevens vrij j Hij vroeg of er in Terneuzen een maar de speurders tasten nog altijd dansgelegenheid was maar de café- in het duister. Dat bewijst wel het feit, dat de Nederlandse justitie eerst middels pers en radio een signale ment liet verspreiden van de ver moorde vrouw, nadat de persoons beschrijving eerst door België was verspreid. Van Nederlandse zijde werd aan deze zuidelijke voortva rendheid de veronderstelling verbon den, dat vermoed werd, dat het meis je van Belgische afkomst is. Vele kleine gegevens, die langza merhand de dossiers gaan vullen, versterken deze veronderstelling. In de damesschoen, die gevonden werd, bijvoorbeeld, vond men een verguld stempel, dat gedeeltelijk leesbaar, herkend werd als de plaatsnaam „Ze- gem". Daarom dacht men aanvanke lijk aan een Nederlandse fabriek of schoenindustrie van die naam. Later heeft men als mogelijkheid aanvaard, dat voor „zegem" een „I" heeft ge staan, waardoor de nar n gevormd wordt van een der grootste Belgische centra van schoenindustrie, Izegem. Verder speurwerk leverde nog het gegeven op, dat de zwarte dames schoen, maat 36, uit Gent afkomstig moet zijn. Daar is maar één winkel in de Lange Violettenstraat, die dit model in 1957 heeft verkocht. Dit gegeven kwam bijna gelijktij dig binnen met een heel opmerkelijk verhaal. Ontmoeting Het meisje zou namelijk de avond voor haar dood gezien zijn in „Mono- pole", een uitgaanscafé in Terneuzen. De eigenaar van deze zaak, de heer C. Hamelink herkende achteraf eerst de vermoorde dame uit de sig nalementen, die via de Belgische po litie in de Nederlandse pers ver spreid werden. Ogenblikkelijk'waar schuwde hij de politie. Het parket was snel ter plaatse om de heer Ha melink een verhoor af te nemen, dat gedeeltelijk door diens ober, de heer W. de Moor, kon worden bevestigd. Woensdagavond, omstreeks kwart over acht, was een heer van om streeks vijftig jaar hat café binnen gekomen. De klant was ongeveer 1,75 lang en gekleed in een licht costuum. In zijn gezelschap was een veel jon gere vrouw. De heer Hamelink schat te haar op 25 jaar. Hij beschreef haar als een kleine, slanke en zeer knappe vrouw. Ze had kort, zwart haar en v/as gekleed in een hardblauwe ja pon en een grijze mantel. Ze droeg een ring met opvallend grote en kleurige steen, waarvan zich noch de heer Hamelink noch de heer De Moor zich meer kunnen herinneren, of hij nu groen of blauw was. Het paar heeft lange tijd zitten praten, nadat het een maaltijd had houder moest hem teleurstellen. De heer Hamelink vertelde hem, dat men alleen op zaterdag kan dansen in „Monopole". Toen alle klanten wa ren vertrokken, omstreeks kwart over tien, rekende ook de Bergenaar af. Daarbij vroeg hij de heer Hamer link, in een Terneuzens hotel een twee-persoons kamer te bestellen voor de nacht van zaterdag op zon dag. De heer Hamelink heeft niet di rect aan dit verzoek gevolg gegeven omdat hij eerst telefonische bevesti- j ging wilde afwachten. Hij, noch zijn kelner hebben gezien, of het paar per auto is vertrokken. Geen voorbedachten rade? Als de bezoeker van „Monopole" inderdaad de moordenaar is, zou het bezoek aan Terneuzen er wellicht op wijzen, dat de moord niet met voor bedachten rade is geschied. De man zou dan zeker niet eerst in een bar zijn binnengegaan. Deze veronderstelling komt overeen met de stelling van de officier van justi tie, dat de moord in grote haast is ge schied. TEDDY SCHOLTEN IN HET GELIJK GESTELD. „Gedaagde heeft van het aantrek kelijk uiterlijk en de populariteit van Teddy Scholten geprofiteerd, al is het maar een beetje", aldus vanochtend de president van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder. Hij wees vonnis in het kort geding, dat Teddy Scholten aanhangig had gemaakt tegen een sigarettenrobriek (The Overseas Cigarettes Trading Cy), omdat deze van haar een foto gebruikt had voor reclame, zonder daar toestemming voor te vragen. De president vond deze publikatie ^ailuuCi6CII_A1I1„J,, öa3acilucull, ook onrechtmatig en wees de vorde-^a£j weer een ze€r uitvoerige collectie Daarom ook kan de justitie aanne-lring van Teddy Scholten toe. ueze I nieuwigheden. Vooral in het groot- men, dat de sporen, die zijn gevon-1 luidde een verbod tot publikatie met j kronige genre met geel dekblad en den, geen afleidingsmanoeuvre zijneen dwangsom van f 2000 voor iedere oranje cup_ Hierin wordt het sorti van een geraffineerde misdadiger. De1 overtreding. 1 - politie meent nu, dat het stoffelijk j Gedaagde werd voorts veroordeeld - in de kosten van het geding. Opnieuw voerden de narcissen ver- tijd Van het jaar. G. Beukers, Noord uit de boventoon op de keuring in wijk, bracht een groepje nieuwe pri- Haarlem. Vermoedelijk zal het ech-,mulinus gladiolen naar voren waar ter wel de laatste week zijn geweest van we de lichtpurperen Violet waarop dit gewas de eerste vioolQueen en de rose Pink Attraction de speelde, want wanneer dit mooie beste vonden. weer aanhoudt, zal de bloeitijd der narcissen weer snel tot het verleden behoren. Zandbergen-Terwegen, Sassenheim, overschot in grote haast is verbrand en dat de moordenaar in grote haast is gevlucht. Dat de reiswekker en de zakdoek met het geld ongeschonden zijn gebleven, komt waarschijnlijk, omdat ze precies onder het lichaam lagen. De televisie ingeschakeld j De officier van justitie wil bij hetj verdere onderzoek het publiek op| grote schaal in deze moordzaak be-i trekken. j Daartoe zullen verschillende van| de „stille getuigen" voor de televisie! worden getoond. De uitzending, ge-11 7ll;j wijd aan de moordzaak te Axel zal Her organiseert, ronden ook nu weer een vrij grote belangstelling. De werden gehouden te Leiden, NTS-journaal. Met het oog op de. -- voorwerpen, die worden eirond,J «amene werden gehouden R.K. Bond van Muziek gezelschappen Z.-Holland worden vooral horlogers en schoen makers verzocht, naar deze t.v.-uit- zending te kijken. Grote belangstelling uit overheids- en vakkringen Maandagmiddag heeft te Driehuis- de Kamer van Koophandel. „Eerst Westerveld de crematie plaats gehad van wijlen de heer T. M. H. van Wa veren, in leven voorzitter van het Keukenhofbestuur, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, te Leiden en van het Be drijfspensioenfonds voor het Bloem- bollenbedrijf, alsmede bestuurslid van verscheidene andere instellingen op sociaal en economisch terrein. Vele vooraanstaande personen uit overheids- en handelskringen waren bijeengekomen om de laatste eer te bewijzen aan de man die terecht ge noemd wordt als een der groten van het bloembollenbedrijf. Onder de aanwezigen merkten we op mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin nu gaan we goed beseffen wat we in hem verliezen. Moge de Allerhoog ste hem overschaduwen." Vervolgens voerden nog het woord de heren Th. J. de Vroomen namens de Stichting Keukenhof, Barnaars als commissaris van de n.v. M. van Waveren Zonen, waarvan de over ledene directeur was, drs. Swart, ar tistiek adviseur van de Keukenhof, die de overledene herdacht namens de Nederlandse Kunststichting en de dank ovei bracht van de Nederlandse beeldhouwerswereld. Voorts spraken nog de heren Buschman, directeur van het Be drijfspensioenfonds voor het Bloem- boilenbedrijf, waarvan Tom van Wa- Protesterende ouders riepen schoolstaking uit De openbare school van het dorp Angerlo ij Arnhem heeft zijn staking! De school, welke hoodzakelijk door protestantse kinderen wordt bezocht, moet enige tijd een onderwijzer mis sen die voor herhalingsoefeningen is opgeroepen. Als plaatsvervanger benoemde b. en w. na veel zoeken tot in de verre omgeving een katholieke onderwijzer tijdelijk als leerkracht. Zowel het hoofd der school als de prot. chr. wethouder hadden geen be zwaar gehad tegen deze benoeming voor vier weken, maar de ouders van de kinderen nemen het niet. Zij zien er een complot in, want men zegt, dat er in Doetinchem een protestantse onderwijzeres te vinden is die ook wel bereid en beschikbaar was geweest. Bovendien is de burgemeester van Angerlo katholiek en die heeft na tuurlijk gezorgd, dat die onderwijze res uit Doetinchem er niet in kwam De verontwaardigde ouders sloten zich aaneen in een oudercomité en besloten hun kinderen een week lang thuis te houden. Gisteren, toen de staking inging, kwamen er maar acht van de 78 kinderen naar school. De pa's en ma's laten niet met zich sol len. FRED THOMAS t Na een langdurige slepende ziekte is gisteravond in het Binnengasthuis te Amsterdam, voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, op 52- jarige leeftijd overleden de journalist en schrijver Fred Thomas. De heer F. F. X. M. D. Thomas werd geboren op 25 december 1906 te Am sterdam. Na zijn middelbare school opleiding kwam hij 11 februari 1S29 in dienst van het dagblad „De Tijd' waaraan hij tot heden was verbonden als verslaggever. Fred Thomas heeft vele boeken ge schreven, voora1 over de stad Am sterdam. Van zijn hand verschenen o.a. „Stervende Binnenzee". Hij was een vurig strijder tegen Zuiderzee- demping. „Stad van mijn Hart", „Droom van de Delta", Amourette óp Pampus", „Gezin aan de Gracht", handelend over zijn eigen gezin, en samen met Anton Pieck „Bemin dan Amsterdam". De teraardebestelling geschiedt don- erdag 14 april op Buitenveldert. I\laacC5^, LUIlUUIooalio UCI ivuiini^iii uuiitiiuxuiiji, vvaxAxvc... xwin voor Zd. Holland, mr. Th. M. J. del veren mede-oprichter en voorzitter Graaf, burgemeester van Lisse en de was, C. Hoog namens de Hollandse gemeentesecretaris de heer M. Th. Maatschappij van Landbouw en W. v. Dijk, burgemeestes van andere' Driehuizen, die sprak als vertegen- bollengemeenten, bestuursleden van woordiger van de Bond van Bloem de Stichting Keukenhof, drs. Swart bollenhandelaren. namens de Kamer van Koophandel, prof. dr. E. van Slogteren, afvaardi- "ndere Toen zakte de kist langzaam weg organisaties en vele anderen. Qnder de tonm yan he( *Adagio uit het vijfde pianoconcert van Ludw. v. Beethoven, gevolgd door het An dante uit de Italiaanse simfonie van Mendelssohn. De oudste zoon van de overledene dankte namens mevr. v. Waveren en de familie voor de betoonde belang stelling. Enkele honderdtallen belangstel lenden volgden de met bloemen ge dekte baar toen deze langzaam naar de grote aula werd gedragen waar de kist werd geplaatst temidden van een schat van bloemen. Bij de bin nenkomst speelde het orgel het Toc cata en Fuga in d-klein van Joh. Seb. Bach. Hier voerde als eerste het woord mr. J. Klaasesz, commissaris der Ko ningin voor Zd. Holland. Een zeer bijzondere symboliek kenmerkt deze zonovegoten dag, aldus mr. Klaasesz. Enkele jaren geleden heb ik Tom van Waveren tijdens een openings plechtigheid van de Keukenhof een „sprookjesfiguur" genoemd en ik aarzel thans niet hem nog aldus te noemen. Van Waveren is een levens blije figuur geweest die met zijn gro te geestelijke rijkdom andeien heeft kunnen helpen. De overheid van provincie en gemeenten zijn hem dankbaar voor alles wat hij voor het gewest, voor Nederland en zelfs voor het buitenland heeft gedaan. Nu zijn Keukenhof weer opbloeit, zo zeide mr. Klaasesz, herdenken wij hem in grote dankbaarheid. De heer C. F. Meerpoel herdacht Tom van Waveren als voorzitter van en wel gedurende twee dagen, Voor het examen waren er 67 aan meldingen. Om diverse redenen moesten er veertien van deelname afzien, zodat er in totaal 53 candi- daten een examen in de afdelingen A, B, C, of D aflegden. Van deze be hoefden er slechts zes te worden af gewezen. Als examinatoren fungeerden de he ren S. Noom, musicus te Nieuwen- dam, en L. v. d. Hoef, musicus te Beverwijk. De resultaten waren als volgt: Diploma A.: J. W. C. van Winden, bas mib; W. J. M. Warmenhoven, tenor-sax; Jac. L. M. Hooijmans, trompet; J. W. F. Warmenhoven, klar. mib; A. H. M. Vincenten, cor- hoorn; leden van St. Caecilia te Leid- schendam. A. P. Th. van Bohemen, trombone, St. Laurentius te Voor schoten. H. S. J. Kerklaan, klarinet, J. M. M. Nadorp, althoorn; J. J. S. M. Olierook, klarinet; leden van „De Phoenix" te Wateringen. N. C. M. E. Barendse, piston; T. J. M. Bruinen, piston; A. E. M. v. d. Valk, piston; leden van St. Adranus te Naaldwijk. Mej. A. V. M. Floor. St. Caecilia te Voorhout. G. J. W. Straathof, piston; St Jansfanfare te Zoeterwoude. Me.i. A. A. A. de Haas, 'trompet; A. G. J. v. d. Hulst, trombone. Exelsior te Noordwijk. H. C. de Jong. piston; L. J. M. Koek, althoorn; C. N. v. d. Meer. met lof, tuba; J. C. van Veen bariton. Liefde voor Harmonie te Roelofarendsveen. J. G. Hoogervorst bugel; P. J. Leliveld, trombone; C. N. v. d. Vlugt, tuba, Arti et Religioni te Langeraar. P. J. M. Boeghein, kla rinet; P. J. J. Boer, met lof, sopr sax.; mej. J. H. A. Ratten, alt sax. St. Caecilia te Gouda. Geslaagd 26. Afgewezen geen. Niet opgekomen 10. Diploma B.: J. C. G. van Rijnswijk, trompet, St. Caecilia Leidschendam. C. L. J. v. d. Meer, klarinet, St. Caecilia te Voorburg. C. A. v. d. Berg, klarinet mib; St. Adranus Naaldwijk. J. H. de Haas, corhoorn, Excelsior Noorwijk. N. T.h. Kuiper, Leo van Grieken, Lisse, toonde een dieprose sport uit de bekende hya cint La Victoire. G. Hommes, Hei- loo, etaleerde de mooie blauwe iris Ideal, een sport uit Wedgwood en Wulfinghoff's Bloembollenbedrijf te Rijswijk, etaleerden twee vazen free- sia's: de fraaie Brahms en Franz Liszt. KONINGIN EN PRINSES BEATRIX NAAR PREMIèRE ANNE FRANK- FILM H.M. de Koningin is voornemens de Europese première van de film „Het dagboek van Anne Frank" bij te wo nen in gezelschap van Prinses Bea trix. Deze filmvoorstelling zal worden gegeven op donderdag 16 april a.s. in het City-theater te Amsterdam. ment nu zo groot, dat niet de eerste de beste experts beweren dat ze door de bomen het bos niet meer kunnen zien. Opnieuw stelde de Sas- senheimse specialist een keurcollec- tie kleinbloemige aanwinsten ten toon, die sterk de aandacht trok. Een van de meest opmerkelijke nieuwig heden vonden we de dubbele Eagle, wat men een verbeterde Mary Cope- land mag noemen. De kleur is^intens wit, terwijl Mary Copeland crème is. Lubbe, Oegstgeest, bracht ook mooie narcissen Rideau Hall en Margeret Mitchell en de gr. kr. Glorification als uitblinkers. In het groepje van Gebrs. Van Graven, De Zilk, vonden we de gele trompet Gold Piece erg goed, evenals de eenkleurig-gele gr. kronige Golden Triumphator. Zeer mooie zaailingen kon men ook be wonderen in de inzending van De Graaff Bros S. A. van Konijnen burg Co te Noordwijk. We noe men o.m. de gr. kr. Backhouse's Giant, die al vrij dicht het ideaal van een oranje trompetnarcis begint te benaderen, en verder twee prachtige gele trompetten onder no's 248 en 101, de witte triandus Shot Silk en vele andere variëteiten. Een inte ressante sport uit Flower Record zagen we van B. van Kampen, Noord wijkerhout, de cup is sterk vervormd en met oranje vlekjes ge tekend. Het geheel gaat de kant op van het papillontype. Gerritsen Zn., Voorschoten bracht weer de merkwaardig gevormde narcissen met gespleten kronen en trompetten. Meer eigenaardig dan mooi. Een kloek ras narcissen etaleerde de fa. Grullemans te Lisse met Mother Grullemans, foits wit dekblad met oranje gerande crème cup als meest pï^sstijging, die °zich thans op de Het comité Verjaaarsgeschenk H.M. de Koningin deelt mede dat bijdra gen nu ook gestort kunnen worden door in postzegels vijftig cent of twee maal vijftig cent op een briefkaart te plakken en deze briefkaart te adres seren aan Verjaarsgeschenk H. M. de Koningin, postbus 5000 Utrecht. Per briefkaart mag niet meer dan één gulden worden gestort. De directie van de P.T.T. deelt nog mede dat de termijn voor kosteloze storting op alle postkantoren is ver lengd tot en met 25 april a.s. De voorzitter van het produktschap voor Vee en Vlees heeft in een nota aan het bestuur geschreven dat de opvallende. Ook de prachtig gevorm. de All Glory trok sterk de aandacht. Narcissen van klasse zagen we ook in het groepje van D. v. Egmond, Hillegom. De gele trompet Cadena deed het al heel best en de dubbele King Alfred (Golden Ducat) mocht er natuurlijk ook zijn, evenals de eenkleurig-gele gr. kr. Galway. Naast een groepje van J. W. A. Lefeber, Lisse, waarin vooral de prachtige Prof. Einstein, een gr.-kronige met v/it dekblad en vurig oranje platlig gende cup, en de witte trompet Po- baldi excelleerden, noteerden we nog een inzending van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, die ^bijzonder interessant was. Na proeven is n.l. gebleken dat tulpen en narcissen het met elkaar niet goed kunnen vinden. Als men tulpen en narcissen met elkaar in een vaas zet, zijn de tulpen veel sneller verwelkt dan wanneer ze er alleen in staan. Tulpen die men zette in water waar in 24 uur lang reeds narcissen had den gestaan, waren zo verwelkt. Het Proefstation v. d. Bloembollenteelt te Lisse liet reeds goede kwaliteit Ixia's zien. L. Rotteveel, Sassenheim, bracht de interessante papilion nar- rundvee-markt voordoet een normaal seizoenverschijnsel is, met dien ver stande dat zij zich iets vroeger den in andere jaren heeft ingezet. Deze nota, die op 15 april in een openbare bestuursvergadering behan deld zal worden, is verschenen, naar aanleiding van de mededeling van het ministerie van economische za ken en het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening, om trent een te hoog oplopen van de rundveeprijzen. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees komt tot de consta tering dat het huidige prijspeil een seizoenverschijnsel is, onder andere op grond van een vergelijking van dit prijspeil met dat van vorige jaren. Aangenomen kan worden, aldus de nota, dat nu de top in de prijzen wel ongeveer is bereikt. Tenslotte vormt volgens de nota het prijspeil in de omliggende West-Euro- pese landen, het name in de E.E.G., evenmin een dringende reden om maatregelen te nemen, die een prijs- drukkende werking van betekenis kunnen uitoefenen. Het is van groot belang, niet alleen ten aanzien van ook ter opvoering van de Nederlandse de binnenlandse voorziening, maar continuïteit in de rund- Nieuwe zeesluizen bij Delfzijl ook voor Quitse schepen Het gereed komen van het com plex nieuwe zeesluizen bij Delfzijl, dat op woensdag 15 april door de minister van verkeer en waterstaat in gebruik zal worden gesteld, betekent een nieuwe mijlpijl in de historie van de noordelijke haven plaats. Het werk kostte ruim zes miljoen gulden en bestaat uit een grote sluis die 16 meter wijd, 60.8 meter diep en 230 meter lang is, en een kleine sluis, waarvan de breedte en diepte resp. zeven en drie meter bedraagt. Benieuwd of zijn aangifte juist was Gistermorgen trof het personeel van het kantoor der rijksbelastingen en accijnzen aan de Lange Haven te Schiedam in een der lokalen een vrij wel vernielde tafel aan. Hierover verwonderd ging men op nader on derzoek uit, waarna onder andere een gebroken glasruit werd gevon den. Toen werd de politie gewaar schuwd, die een nader onderzoek in stelde en tot de conclusie kwam, dat inbrekers vermoedelijk een dag te voren aan de achterzijde van het pand over een muurtje waren geklommen en zich tenslotte via een brandlad der toegang tot het gebouw hadden versch ft. Ze hadden alles doorzocht, maar op de brandkast w^raen geen sporen van braak aangetroffen Er was trouwens geen geld in, want el ke avond wordt het ontvangen geld naar elders overgebracht. Men meent te mogen veronderstel len, dat het de inbrekers niet om geld te doen is geweest. Men brengt deze inbraak, die volgens de politie nogal dellettantisch was uitgevoerd, in verband met een geval in Leiden, waar onbekenden eveneens in een kantoor der belastingen waren bin nengedrongen, daar een aantal pa pieren bijeengegaard hadden en deze in het water hadden geworpen. ANWB CONTRA COGNACFABRIEK De ANWB is boos op een cognac- fabriek, die langs de weg van Maas tricht naar Mook 28 reclameborden bugel; C. N. v. d. Meer, tuba; Th. H. cjs La Argentina en P. Dames, Lisse, J. van Veen, baryton, Liefde voorstelde de elegante jonquille Trevia-1 export, dat de Harmonie te Roelofarendsveen. A. than en Sweet Pepper ten toon. vleesproduktie mei F. van Qijk, klarinet mib, St. Mat- Speelman Zn, Sassenheim, voerde ^en, besluit de nota. thias te Warmond. Geslaagd 8, afge- 11n„i wezen 4 niet opgekomen 4. Diploma C.: J. C. G. van Rijswijk, trompet, St. Caecilia Leidschendam. C. P. Holiërhoek, klarinet; M. H.( N. Tazetta. Tenslotte waren er ook nog v. d. Spek, trompet, „De Phoenix" te Wateringen. H. M. A. van Gerven, bugel, St. Caecilia te Voorhout. G. J. v d. Berg, sopr. sax. W. A. N. M. v. d. Berg, althoorn; P. W. v. d. Hulst, tuba; Excelsior te Noordwijk. J. H. M. Broesterhuizen, sopr. sax. C. P. Kuiper, tenor sax; Liefde voor Harmonie te Roelofarendsveen. C. J. Hoogervorst, bas sib; G. van Lam meren, bas mib; Arti et Religioni te Langeraar. Geslaagd 11, afgew. 2. Diploma D: J. C. M. v. d. Berg, met lof, gr. fluit; W. H. M. v. d. Berg klarinet, St Adrianus, Naaldwijk. Geslaagd 2, afgewezen geen. beste kwaliteit van de dubbele Gol den Ducat ten tonele en van Lange laan Hulsebosch, Hillegom, no teerden we de grappige kleine narcis narcissenzaailingen van de fa. Lee- nen, Warmond, en de fa. v. d. Wereld uit Roelofarendsveen. Vermelding verdienen verder de fraaie purperrode freesia Margret van Van Staaveren, Aalsmeer, waar aan een getuigschrift eerste klasse werd verleend, de interessante orni- thogalum arabicum, van het Proef station te Aalsmeer, een ornithoga- lum die wat elegance en sierlijkheid betreft de veel gekweekte thyrsoides zeker verlaat en fantastisch mooi van kwaliteit was de oranje gadiool Troef van Bijvoet Co, Overveen. Zo best zie je maar zelden gladiolen om deze Als in mei a.s., ingaande de zomer dienst van de Nederlandse Spoorwe gen het nieuwe spoorboekje in om loop wordt gebracht, zal men ontdek ken, dat het formaat enigszins ïs ge wijzigd. Het boekje zal namelijk in iets groter lengte worden gedrukt; daardoor meent men meer met de in houd te kunnen bereiken. Nu al weer enige jaren geleden is men even eens overdgegaan tot wijziging van het formaat, terwille van de unifor miteit met spoorboekjes in ander$ landen. Reeds de volgende uitgave is toen teruggebracht op het oude for maat, dat ook nu nog geldt. 14 Ook vele Duitse schippers 'bUiken heeft geplaatstVolgentdeANWB met de nieuwe zeesluizen nogal inge nomen te zijn. Al lang maken vele Duitse binnenschepen gebruik van de, in Duitse schipperskringen zo ge noemde „schnellen Holland-weg": Emden—Delf zij 1-^GroningenIJ ssel- meerAmsterdamTielLobith— Rijn of Roergebied. Ze'verkozen deze vaarweg boven die van het Duitse DortmundEmskanaal, ook al is die „Holland-weg" zestig kilometer lan ger. De reden hiervan is dat het Duit se kanaal niet minder dan drie- en twintig sluizen heeft. lijken die te veel op ihaar richting borden. Ze zouden bovendien Ihet ver keer in gevaar brengen en de weg ontsieren. De ANWB heeft de Rijkswaterstaat gevraagd de borden te verbieden, maar die kan niets doen omdat de borden buiten zijn beheersgebied staan. Nu hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-LimJbuiig een circulaire naar de gemeentebesturen gestuurd, waar in ze verzoeken de borden te laten verdwijnen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5