Scherp Leldse raad over verhoogde Mytylschool en de POTLOOD EN GEEST Prof. van Gilse overleden ,,Rond de problemen van hei Midden Oosten" HUIBERS DINSDAG 14 APRIL 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 In snel tempo heeft de Leidse raad gisteren een betrekkelijk klei ne agenda afgehandeld. Men stelde geld beschikbaar voor het bouwrijp maken van terreinen in Leiden zuidwest Men besloot een transport riool van zuid west naar noord aan te leggen en ging ermee accoord, dat te zijner tijd de B.B. een eigen cen trum krijgt aan de Middclstegracht. Men besloot voorts van de Mytyl school, waar lichamelijk gehandi capte kinderen lager onderwijs ge nieten, een openbare school te ma ken; dat de gemeente dus het be heer zal krijgen over deze school, zoals het bestuur zelf heeft verzocht. De heer Van Dijk (R.K.) was in het geheel niet tevreden over deze gang van zaken. V/aarom moest de gemeente hier ingrijpen? Bij de be groting 1950 heeft hij er reeds op gewezen, dat de gemeente niet vol doende hart voor dit onderwijs toonde. De stichting van de Mytyl school is lang slepende gebleven, en toen de school eenmaal gesticht was heeft zij steeds met ruimtegebrek te kampen gehad. Dit is de grootste struikelblok geweest. Spr. heeft dui delijke aanwijzingen, dat ambtena ren van het onderwijs te kennen hebben gegeven, dat het wel beter zou worden, indien de school maar in handen van de gemeente zou overgaan". Dit optreden vindt hij eeri klap in het gezicht van het par ticulier initiatief Het bestuur doet nu afstand van elke invloed van de gang van zaken in de school, maar nu kunnen geestelijke stromingen ook niet meer in het beheer van deze school tot uiting komen. Spr. kriti seerde ook de argumenten die door het bestuur werden aangevoerd. Als men zegt, dat het bestuur niet vol doende deskundig is in administra tieve beleidskwesties, wie is het dan wel? Zijn ambtenaren misschien in staat in deze zeer ingewikkelde schoolstructuur het juiste beleid te voeren? Hij vroeg vah het college het voorstel aan te houden en in overleg te treden met de bijzondere schoolbesturen over het beheer van deze school. Wethouder Van Schalk merkte op, dat van beïnvloeding door de ge meente op de mytylschool geen sprake is. Dit besluit is door het My- tylbestuur spontaan genomen. Hij vindt het verwijt van de heer Van Dijk, dat men zich niet voldoende aan deze school heeft laten gelegen liggen, onrechtvaardig. Men heeft alles gedaan om tot stchting te ko men. Maar er zijn nu eenmaal be perkende voorschriften van de over heid en ook later na de stichting kon men niet doen voor de school, wat men graag had willen doen. Bij de besprekingen over de bouw van de nieuwe school is ook de Anna- kliniek betrokken en dadelijk al was men het er over eens, dat deze school beter op het terrein van deze kliniek geplaatst kon worden. Hij meent voorts dat geen grond is voor de veronderstelling van de heer Van Dijk, dat de verschillende geestes stromingen geen zeggenschap meer Brei NEVEDA wol n klasse apart! Voor 2 wikkels" krijgt u 6 leuke börduurkaartjes Neveda, Rokin 118, Amsterdam (Advertentie) |M No. 506. Horizontaal: 1. kleur, 4. gem. in N.-H., 7. zijtak Seine, 9. kleinigheid, 11. voorzetsel, 12. deel van de mond, 14. slede, 15. lus, 16. voorzetsel, 17. term bij het schaak spel, 19. verkeerd, 20. vogel, 24. bloem, 26. vast rantsoen, 27. trede. Verticaal: 1. reeks, 2. sultanaat aan de Perzische Golf, 3. korte degen, 4. boomloot, 5. part, 6. familielid, 8. straalsgewijs, stervormig, 9. groot bouwvallig of uitgewoond huis (fi guurlijk), 10. evennachtslijn, 11. be kend dier, 13. stap. 18. hard vet van sommige dieren, 19. meisjesnaam, 21. landtong, 2. rij, 23. jongensnaam, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 505. Horizontaal: 1. iep, 3. oot, 5. r.k., 6. ros, 7. eg, 9. bo, 10. Sm, 12. dra, 14. als, 15. arena, 16. hor, 17. rob, 19. nu, 21. en 22. fa, 24. Ier, 25. os, 26. lol, 27. gom. Verticaal: 1. ik, 2. pro. 3. Oss, 4. te, 5. rad, 8. Gijs, 9. Baarn, 11. Maarn, 13. den, 16. hof, 18. bas, 20. uil, 21. erg, 23. al, 25. om. over het beheer van deze school zul len hebben. In tweede instantie vroeg de heer Van Dijk, waarom het college van b. en w. dan in een brief aan het schoolbestuur (waarin ook de heer Van Dijk zitting heeft Figuur uit het Leidse verzet Op 78-jarige leeftijd is te Haar lem overleden prof. dr. P. H. G. van Gilse, oudhoogleraar in de neus-, gehad) duidelijk heeft betoogd, dat j keel- en oorheelkunde aan de Leid- men na het beheer in handen van de i se universiteit. Hij aanvaardde zijn gemeente gegeven te hebben, geen invloed meer op de gang van zaken kon uitoefenen. De heer Van Dijk bleef ontevreden over deze gang van zaken. Het voorstel werd na een weerwoord van de wethouder zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Grond duurder. De heer Van der Poel (K.V.P.) vroeg naar aanleiding van het voor stel tot bouwrijp maken van terrei nen in zuid-west, of het juist was, dat de grondprijs van 2650.tot 3000.was verhoogd. Zo ja, waar om en hoeveel invloed heeft dit op de huurprijs? Wethouder Jongeleen erkende dat men de prijs van de grond jammer genoeg heeft moeten verhogen, dat de huren hierdoor 50 tot 60 cent per week verhoogd zullen moeten worden, maar dat hij goede hoop heeft op een verhoging van de rijksbijdrage in de grondprijzen, zo dat deze verhoging practisch onge daan gemaakt kan worden. Leidse leerstoel in 1930 en ging in 1951 met emeritaat. Het stoffelijk overschot van de overleden hoogle raar is gisterochtend in alle stilte ter aarde besteld. Behalve door zijn bijzondere grote wetenschappelijke verdiensten die mede betrekking hadden op vraag stukken van een accoustiek en fone- tica, heeft prof. Van Gilse tijdens zijn Leidse hoogleraarschap zeer veel voor de universiteit en het Leids academisch ziekenhuis bete kend door zijn houding en aktiviteit in de bezettingsjaren. Hij verzorgde een groot aandeel van de contacten, die de Nederlandse medische wereld onder deze moeilijke omstandighe den kon handhaven en hij heeft voorts door zijn misdleidende voor lichting tegenover de Duitse bezet ters 'voorkomen, dat het Leids aca demisch ziekenhuis, zoals aanvan kelijk dreigde, door de Duitse bezet ters werd gevorderd. Lezing voor de ARK0, aid. Leiden De leden en genodigden van de alg. R.K. Officierenvereniging AR KO, afdeling Leiden, hebben gister avond in de filmzaal van de Doelen kazerne met grote interresse geluis terd naar een uiteenzetting over lan den en volken van het Midden Oos ten en de problemen, welke daar mede samenhangen De causerie werd gegeven door de heer G. Thole Beis huizen, die jarenlang leraar is ge weest in de alg geschiedenis te Ni cosia en Cairo en dus wel ais expert op dit punt mag worden beschouwd, zoals ook de voorzitter van de afd., majoor J. van Eisen, opmerkte. Reeds voordat het Midden Oosten in het brandpunt van de belang stelling was komen te staa had de inleider zich aangetrokken gevoeld tot deze oosterse wereld. Hij trok er naar toe en zocht 25 jaar naar het geheim, dat daar te vinden moest zijn op het gebied van de oudheidkunde. Dat hij dit geheim voor 'n groot deel heeft doorgrond getuigden de erva ringen, welke hij aan zijn auditorium meedeelde. Spr. gaf een uitvoerige beschrij ving van het land der Turken, die hij beste mensen noemde, zachtmoedig en zeer gastvrij. Hun gehele leven is doordrongen van de godsdienstige ondergrond van de Islam. Ondanks hun aangeboren gelatenheid en kalm te, welke hun goedsdlenstige be schouwing meebrengt, is in hen het vuur van verontwaardiging ont stoken bij het geschil om Cypres Dit is te verklaren als men bedenkt, dat het eiland tot het begin van deze eeuw (1918) voor een deel onder Turks bewind heeft gestaan en ver- Leidse agenda WOENSDAG, 15 APRIL Rozenkranskruistocht, St Petrus- kerk, 7 u nam. Kath. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde. Ledenvergadering „In den Vergulden Turk" 8 u nam. Volkenkundige lezing: „Si Singa Mangaradja, de Toba-Batakse god op aarde" doo- dr J. Keuning. Rijksmus. v. Volkenkunde, 8 u nam. De Natuurvriend, excuisie naar Zoologisch Laboratorium, Kaiser- straat, 8 u nam. (precies) K O-Nederlandse Comedie „Twaalf Gezworenen", Leidse Schouwburg, 8 u nam. „Zuiderkwartier", volgens regelrecht in Engelse han den overging. Het langst stond de heer Thole Beishuizen stil bij de Cyprische kwestie. Dit prachtige eiland met zijn bijzonder bergprofiel en vlakte, wel ke naar men zegt de vrucht baarste van het nabije Oosten wordt bewoond door bijna een half miljoen Grieken, 80.000 Turken en enkele duizenden Armeniërs. Evenals de Grieken in het moederland zijn de Griekse Cyprioten herders, hard en met gevoel voor de juiste waarden der dingen. Daarnaast zijn zij ook impulsief, tegenover onze be zonnen aard, en dit komt ook in het GEM. AANKONDIGING AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGS REGISTERS. Burgemeester en wethouders van Leiden; gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevolkingsboek houding, Staatsblad 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar verplichting, omschreven in de artike len 3 tot en met 16 van genoemd be sluit; brengen als voornaamste ter open bare kennis: le. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet worden openomen in één der bevolkingsregis ters; 2e. dat ieder moet worden opge nomen in het bevolkingsregister der gemeente, waarbij voornemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust of de daar voor in de plaats tredende rust te ge nieten; 3e. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e vermelde bij zondere voorschriften gelden; 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder die Nederland verlaat onver wijld van de bevolkingsregisters moet worden afgevoerd; 5e. dat bij adresverandering bin nen de gemeente de nodige wijzigin gen in het bevolkingsregister moeten worden aangebracht. Voorts, in verband met het boven staande: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, mondeling of schriftelijk moet ge schieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen nè het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adres verandering, met opgave van het laat ste adres en van de naam der ge meente, of van het land en de plaats waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin). b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere geval len, onmiddellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, wel ke hem dient als bewijs van afmel ding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij het be stuur der Nederlandse gemeente in welker bevolkingsregister de per soon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsegister is opgeno- groot tot uiting bij het opzetten van, men of die ten onrechte nog in het regeringen of het treffen van maat regelen. De verhitte gemoederen van de Cyprioten weet de heer Thole Beis huizen in hoofdzaak aan de invloed van de Grieks-Orthodoxe Kerk op het eiland die een grote invloed op de bevolking heeft en doordrongen is van de pan-Helleense gedachte. De sterk opgeschroefde vrijheidsbe weging, aldus de inleider, is tot stand gekomen onder sterke pressie van boven af, van de leiders der kerk en de vakbonden. De bevolking zelf is a-politiek en neutraal. De avond werd besloten met het vertonen van een aantal plaatjes en een uitgebrei de, verhelderde discussie, waarbij ge wezen werd op de soliditeit van onze Turkse Navo-partnér. bevolkingsregister ener andere ge meente is opgenomen, zich binnen vyf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het gemeen tebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identiteitsbe indien hij uit een plaats buiten derland en van een verhuiskaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente v. Nederland is ge komen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijge steld van aanmelding. d. dat bestuurder van instellingen, gestichten >f schepen, waarin perso nen onder enig bestuur inwonen, als mede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuurders uiterlijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mededeling moeten doen Stoker en voorspinner jubileerden bij N.V. Van Wijk en Heringa van de geslachtsnaam en de voorna men van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voorschrif ten wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregister gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 15 uur (des zaterdags alleen van 9 tot 12 uur) bij de afd. bevolking der gemeentesecre tarie, Stadhuis, ingang Stadhuisplein te Leiden. Leiden, 15 april 1959 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. v. Kinschot. de Secretaris, J. Bool. GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de 2e en 3e Haverstraat, alsmede de Oosterdwarsstraat mut ingang van 15 april 1959 voor de duur der bestratingswerken aldaar, zijn af gesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. BENOEMD Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot gewoon hoogleraar m.i.v. 1 april 1959 in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de penologie en criminele sociologie: mr. W. H. Nagel, thans buitengewoon hoogleraar. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN Dat er heel wat manieren zijn om bomen te fotograferen, bleek gister avond in De Doelen, waar de Leidse Amateurfotografenvereniging haar maandelijkse vergadering hield on der leiding van de heer J. G. Gom- pelman. De vierde ronde van de oompetitie, waarvan de resultaten werden besproken, betrof namelijk het onderwerp „Bomen". Ir. Ter wen en dr. Versteeg gaven een niet alleen geestig maar ook leerzaam commentaar op de inzen dingen. Het bleek, dat er ook nu in de beginnersklasse weer enkele uit blinkers waren, namelijk mej. J. Schep en de heer J. Wonderga. Een van de inzenders was zo origi neel geweest het onderwerp in overdrachtelijke zin uit te beelden door een mooie opname te maken van een man, die zijn zolderschuit voortboomde door het water van het Rapenburg. De voorzitter deelde nog mede, dat mevr. W. B. Wajong en de heer J. C. Compelman de Leidse kleuren hooghouden op de grote internatio nale tentoonstelling, die in Wenen wordt gehouden. Vanmorgen om half elf is in de di rectiekamer van het bedrijf aan de Vliet het veertigjarige jubileum ge vierd van twee employ é's in dienst van N. V. Van Wijk en Heringa te Leiden. Het waren de heren D. Beur ze, voorspinner en J. H. IJzerman, stoker. Zij werden ontvangen in ge zelschap van hun echtgenoten en toe gesproken door de directeur, de heer J. W. Heringa, die de heer IJzerman schilderde als een goed vakman, ter wijl er toch in de laatste jaren méér energie werd gevraagd dan de ketel eigenlijk kon leveren. Als het waar is, dat men een goe de stoker herkent aan de afwezig heid van rook uit de schoorsteen, dan is zonder twijfel de heer IJzerman een voortreffelijk stoker. De heer Heringa besteedde ook aandacht aan de marinetijd van de heer IJzerman, die aan zijn veertigjarige loopbaan als stoker voorafging. De heer Beurze heeft als voorspin- Speeltuinver. Jaarvergadering, Clubhuis Anje- ner talrijke veranderingen in het ma lierstraat, 8 u nam. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: Geopend apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. teriaal meegemaakt. Dit kostte extra zorgen en moeite, maar het was voor de directie altijd een geruststelling te weten, dat er in het bedrijf men sen zijn zoals de hrr Beurze, die hart voor de zaak hebben. De directeur overhandigde beide jubilarissen een enveloppe met inhoud en vervolgens Twaalf gezworenen'' als fraai sluitstuk van K.&O.-voorstellingen DE JURY-RECHTSPRAAK, welke in verschillende landen in zwang is, maakt op ons altijd een vreemde indruk. Men legt het lot van een delinquent, de beslissing over dood of leven, in handen van twaalf juri disch ongeschoolde willekeurige men sen sommigen met verantwoordelijk heidsgevoel, sommigen zonder enig begrip en alleen bezeten door de ge dachte, dat zij gauw weg willen. „Twaalf gezworenen", het stuk van Reginald Rose, dat gisteren voor K. en O. door de Nederlandse Comedie in de Schouwburg is opgevoerd, is begonnen als televisie-spel, daarna is er een film van gemaakt en ver- ook de zilveren medaille met het ver erend getuigschrift van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, afdeling Leiden. De heer IJzerman werd nog toege sproken door de adjunct-directeur van het bedrijf aan de Vliet de heer P. C. Knaap, waarna de heer R. de Jong, adj. directeur van de fabriek aan het Levendaal de heer Beurze toesprak. Tenslotte voerden het woord de heer A. K. van Leeuwen, namens de Personeelsvereniging „De Spil" en de heer C. Nieuwenburg, namens de col lega's, waarna beide jubilarissen een hartelijk dankwoord spraken. Beide jubilarissen ontvingen van „De Spil" nog een geschenk onder couvert. leding der getuigenissen zoveel twij fel bij de anderen te wekken, dat zij tenslotte unaniem het „onschul dig uitspreken. dit stuk voor een groot deel te danken aan de intelligentie en ver rassende ontrafeling van de bewijs stukken. Maar dat dit zó pregnant naar vo ren kwam is de verdior te van de twaalf stuk voor stuk uitstekend sa- menspelei de acteur..-. Han Bent? van den Berg is de sympathieke architect, die kalm en beheerst, maar vart- houdend pleit voor het goed recht van de twijfel; hij doet het overtui gend. Hij vindt vooral Johan Fiolet tegenover zich als de man, die zich door dik en dun niet wil laten over tuigen, evenmin als de haatdragende Paul Huf. Hij vindt echter steun bij Philippe la Chapelle, die een keurige Nederl. Comedie er echter een span nend en fel realistisch spel van ge maakt. De twaalf leden van deze Ameri- - - kaanse jury moeten het schuldig of er -ï1 beelden en bij onschuldig uitspreken over een 19- j EU Blom, die uit ervaring de achter- jarige jongen, die van vadermoord buurt kent. Eigenlijk moesten wij ze beschuldigd wordt. Op het eerste ge- allemaal noemen in hun bonte ver- zicht een opgelegd geval, alle be-1 scheidenheid van intelligentie, dom- wijzen zijn tegen hem, zodat deheid. oppervlakkigheid of schuchter- twaalf gezworenen vrijwel unaniem h^id. Met zn allen weten zy een overtuigd zijn van zijn schuld. Slechts j s^eer *e scheppen van beklemming één, een architect, oppert twijfel en j en spanning. daar eenstemmigheid vereist is, is Het buitengewone goede spel moet het heterogene gezelschap wel ver-1 fan, j waardering, wel- plicht de zaak nog eens door te ne- !*e het verdiende en deze opvoering js er een wan vau geumaAL en vex- men. Men doet het met tegenzin, 1S een gelukkige afsluiting van de volgens een toneelstuk. Als t.v.-spel want de één wil naar een base-ball- serie abonnementen voorstellen van zal het zeker voldaan hebben, als film I wedstrijd, de ander wil dat achter- en u' kennen wij het niet; men zou ver- buurt-tuig" zonder meer op de elec- wachten, dat het op het toneel (dat trische stoel hebben, weer een ander zo geheel andere eisen stelt) minder reageert zijn eigen teleurstelling af zou voldoen, omdat het een tamelijk op de delinquent en de vierde „ge- statisch geval is. Ond-r le regie :i looft het wel". Enzovoorts. Toch weet Henk Rigter heeft het team van de I de architect door een knappe ont-1 tero te Den Haag. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.ex. Wes terse Sociologie de heer J. M. Tet- GEVAARLIJK PERRON De toestand op het perron van tiet station te Leiden begint van lieverlee levengevaarlijk te worden. De „af stap" naar het perron van de tree plank der treinen is ruim tachtig cen timeter op sommige plaatsen en van de reizigers wordt venvacht dat zij deze hindernis met het gemak van geroutineerde NS-reizigers zullen ne men. Dit kan waar zijn voor jongelui, maar oudere lieden, die de jeugdige lenigheid moeten missen, invaliden en bejaarden lopen groot risico op het Leids perron op zijn minst een paar benen te breken. De Spoorwegen hebben vorig jaar al toegezegd, dat het perron, dat verzakt is, opgehoogd zal worden. Het wordt hoog tijd dat deze belofte ingelost wordt. Op het postkantoor, in het stad huis en op het station heeft men grote bussen geplaatst met een oranje lint, die de burgers uitnodigen een bijdrage te geven voor het geschenk, dat door een nationaal comi.ï ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag aan H.M. de Koningin overhandigd zal worden. Warm aanbevolen. Op 16 april a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. J. van Doorn, hoofdaccountant-titulair bij de Rijksaccountantsdienst te Leiden, in 's Rijks dienst trad. Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer D. Pelt Marnix- straat 29, de eerste stappen plaatste op de melkweg. Hij is in de loop van veertig jaar een gewaardeerd melk handelaar geworden en velen kwa men hem gistermiddag bij de receptie in restaurant Royal de hand drukken, Er was een schat van bloemen. Hedenmiddag omstreeks half twee is op de hoek van Lorentzkade en Zeemanlaan een verkeersongeluk ge- j beurd, dat nog vrij goed is afgelopen, i Een scooter, komende van de Lo- I rentzkade, uit de richting van de Kanaalweg, werd aangereden door een Volkswagen, die over de Zee- manlaan reed in de richting Thor- beckestraat. De scooterrijder sloeg enkele malen met zijn voertuig over de kop en kwam terecht op de stoep rand van de brug. Hij kreeg verwon dingen aan hoofd en benen en werd door de EHD naar een der zieken huizen te Leiden vervoerd. De scooter kreeg ernstige schade; de Volkswagen werd aan de voor zijde ingedeukt. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 14 April 1859. Te Amsterdam had gisteren de openbare aanbesteding plaats van het maken van den boven bouw voor het paleis van volks vlijt. Negen inschrijvingsbiljet ten waren ingekomen (o.a. D. A. Schretlen en Zoon te Leiden voor f 1.489.000). Haarlemmerstr. 123 Leiden In onze speciaalzaak van religieuse artikelen vindt U o.m. 'n uitgebreide keuze in Zie ook onze etalage en show ruimte aan de Stille Mare. OEGSTGEEST BEJAARDE BROMFIETSER AANGEREDEN nispark „De Krogt" is gistermiddag een bejaarde bromfietser, die plotse ling de rijbaan overstak, door een achteropkomende personenauto aan gereden. De bromfietser, de 69-jarige heer G. F. van K. uit Den Haag reed over de Abtspoehveg, komende uit de richting Warmond. Toen een perso nenauto, bestuurd door de heer H. D. uit Warmond hem tot op tien meter afstand genaderd was, zwenkte de bromfietser onverwacht naar links de weg op, met de bedoeling, een be zoekje af te leggen bij bewoners van een van de daar staande huizen. Een aanrijding was niet te voor komen. De auto schepte de heer Van K., die aan de linkerzijde van de weg tegen de grond gesmakt werd. Hij werd met hoofdwonden en een gebroken dijbeen opgenomen in het Acad. Ziekenhuis te Leiden. De bromfiets werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Ook de auto kreeg beschadigingen aan de voorzijde. VOORSCHOTEN Aanbesteding 72 woningwetwonin gen. Door het architectenbureau E. F Groosman te Rotterdam is namens b en w. gisteren in het gemeente huis openbaar aanbesteed: het bou wen van 72 woningwetwoningen (etagebouw, 4 blokken met 3 woonla gen). Er. waren niet minder dan 25 gegadigden welke van hoog naar laag als volgt inschreven. L Duiven- steyn en Zn., Den Haag f 1.777.000; Lucas Bouwbedr. Rijswijk f 1.370.000; M. v. d. Bent en Zn., Wassenaar f 1.340.000; N.V. Hoeben, Naarden 1.330.000; C. v. d. Wiel, Noordwljk 1.330.000; Siemerinkês Bouwbedrijf, Wierden 1.319.000; N.V. Korteweg, Breda f 1.316.000; C. J. Strijk, Oegst geest 1.270.000; N.V. Aann. Mij. „Aanbouw", Vlaardingen 1.269.000; N. Overdevest, Zoeterwoude 1.228.000; D. Yperlaan, Voorschoten 1.221 000; Joh. Burgers, Rotterdam 1.220.000; W. Jansen, Voorschoten 1.219.200; N.V. v. d Vorm, Rotter dam 1.219.000; Gebr. Stekelenburg, Utrecht f 1.198 000; Gebr. van Veen, Utrecht f 1.195.440; B. Vermeulen, Beesr f 1.180.000; Assie en De Water Leiden f 1.144.000; N.V. Ing. Bur. v. Bouwnijverh., Oegstgeest 1.142.000; L. de Best en Zn, Katwijk aan Zee, 1.132.221; N. J. Ebbing, Haarlem 1.132.000; N.V. v. d. Kuil's Bouwbe drijf, Den Haag 1.104.000; De Lan ge en v. d. Plas, Oegstgeest 1.086.000; J. Noorlander en Zonen, Leiden 1.080.580; N.V, Woning- en Scholenbouw „Zuilen" te Soest 1.038.000. De gunning is aangehou den. Marktberichten LEIDEN, 14 april. Varkens. Aan gevoerd 123 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware var kens 1.65 tot 1.68; lichte varkens 11.68 tot 1.73; slagersvarkens 1.73 tot 11.75; zeugen 1.50 tot 1.52. Handel sle pend. BODEGRAVEN, 14 april. Kaas. Aanvoer 13 partijen. Notering: 2.082.30. Handel matig. ROTTERDAM, 14 april. Vee. Aanvoer 5213 stuks; weektotaal 7196. 350 vette koeien, 1823 gebruiksvee, 350 vette kalveren, 378 graskalveren, 1932 nuchtere kalveren, 29 varkens, 13 biggen, 94 paarden, 1 veulen, 159 schapen, 43 lammeren, 41 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 3.20— 3.55, 2e kw. 3.00—3.20. 3e kw. 2.80— 2.96, vette kalveren le kw. 2.802.90, 2e kw. 2.60—2.80: 3e kw. 2.20—2.60, graskalveren f 470—400—300, nuch tere kalveren ƒ66—5242, slacht- paarden 2.60—2.30—2.20, schapen 12090—70, lammeren 12590 65, melk- en kalfkoeien 1340—11.00 —1000, varekoeien f 950—800—700, vaarzen 1000850050, pinken 690—560—425. Overzicl t: vette koeien aanvoer korter, handel zeer kalm, prijzen als gisteren, vette kalveren aanvoer ge woon, handel tamelijk, prijzen onver anderd, enkele prima's boven note ring. graskalveren aanvoer iets rui mer, handel redelijk, ruim prijshou- I dend, nuchtere kalveren aanvoer klei- I ner, handel kalm, iets stijver in prijs, slachtpaarden aanvoer even meer, handel lui. niet geheel prijs- I houdend, schapen en lammeren aan- voer klein'èr, handel matig, prijzen ongewijzigd, melk- en kalfkoeien aan voer ruim, handel goed, ruim prijs- I houdend, varekoeien aanvoer flink, handel levendig, wat stijver in orijs, vaarzen en pinken aanvoer als vo rige week, handel tamelijk, prijshou- dend.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2