S)e ÊcidóeSoti^cmt Weer een Amerikaanse kunstmaan de ruimte in Chinezen schijnen Lhasa onder controle te hebben Is er een kans op heelhuidse terugkeer? Tweeling-kunstmaan mislukte Stokslagen als straf voor kinderen Maarse bij Kroon in beroep KORTE golf Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. DINSDAG 14 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14686 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 I. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- Het probleem van de terugkeer uit de ruimte Advert.: 17 ct P mm. Telefoontjes 11.50 De Amerikanen hebben maandag op de luchtbasis Vandenberg in Califor- nië opnieuw een satelliet voor wetenschappelijke doeleinden gelanceerd. De satelliet, de „Discoverer II" bevat een cabine, die men zaJ trachten te scheiden van de satelliet als er voldoende gegevens zijn verzameld. Dit onderdeel moet dan door de atmosfeer naar de aarde terugkeren. Het is de bedoeling dat de cabine, nadat hij weer in de atmosfeer is teruggekeerd, door een vliegtuig wordt opgepikt. De nuttig" lading van de satelliet heeft een gewicht van ruim 198 kilo. Het onderdeel, dat naar de aarde moet terugkeren weegt 70 kilo en bevat instrumenten om de kosmische straling in de ruimte te meten. Het heeft geen radio en men moet het dus in handen krijgen wil men de gegevens kunnen ontcijferen. KANS IS KLEIN Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht zei, dat de kansen om het onderdeel terug te krijgen „zeer klein" zijn. De „Discoverer II" is een verbeterde versie van de satel liet die op 28 februari op de lucht basis Vandenberg werd gelanceerd en die slechts één week in zijn baan zou zijn gebleven. De- scheiding van satelliet en onder deel zal langs radiografische weg moeten geschieden. Na het signaal moet een zogenaamde «,,terugkeer- raket", die zich in het onderdeel be vindt, zorgen voor afremming van dit deel opdat het, na -erugkeer in de atmosfeer niet verbrandt. Als dit onderdeel een bepaalde hoogte heeft beieikt, moet er een parachute ont snappen, die het verder moet afrem men. Het is de bedoeling, dat het on derdeel in de buurt van Hawaï een hoogte heeft, die het mogelijk maakt dat vliegtuigen kunnen ingrijpen. Acht tweemotoi'jge toestellen van de Kabinetsformatie De kabinetsformateur, prof. De Quay heeft gisterochtend, op door reis naar Soestdijk, waar hij door H.M. de Koningin ontvangen is, te Utrecht nog een gesprek gehad met de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Kath. Arbeidersbeweging om informaties te verkrijgen over en kele personen. Gistermiddag heeft de formateur prof. Tuurlings uit Wageningen ontvangen. Deze heeft meegedeeld, dat hij om persoonlijke redenen niet voor een ministerschap in aanmer king wenst te komen. Gisteravond heeft de kabinetsfor mateur een gesprek met de demis sionaire minister prof. Beel gehad: De kabinetsformateur zou vanmid dag een onderhoud hebben met mr. E. H. Toxopeus uit B~eaa, die behoort tot de WD en lid is van de Tweeae Kamer, mr. A. C. W. Beerman, advo caat te Rotterdam (C^r. Hist.), lid van de gemeenteraad aldaar en voorzitter van de stichting Havenbelangen te Rotterdam en ir. A. R. Minderhoud te Zwolle, die landdrost is van het open bare lichaam „De Noordoostpolder" en van „De Zuidelijke IJsselmeerpol ders". Voorts is dr. Minderhoud hoofd v. d. directie „Wieringermeer" (N.O. poldenverken). Amerikaanse luchtmacht zullen dan tien minuten de tijd hebben om het onderdeel op te pikken door middel van een trapezevormig apparaat, dat onder de vliegtuigen is bevestigd. Als de vliegtuigen er niet in moch ten slagen het onderdeel te grijpen, zullen twee Amerikaanse torpedo- bootjagers proberen het uit zee op te vissen daar het kan drijven. Volgens de Amerikaanse lucht macht beschrijft de kunstmaan in één uur en 34,2 minuten i.en baan om de aarde. De baan loopt ongeveer over de polen. De kunstmaan zal langer dan dertig dagen om de aarde blijven wentelen. Pas na acht of negen omwentelin gen kan worden vastgesteld of het mogelijk zal zijn een deel van de kunstmaan onbeschadigd in handen te krijgen. Vijf-en-een-half- uur na de lan cering van de raket met de „Discove rer" hebben de Amerikanen maan dagavond tevergeefs getracht twee andere kunstmanen met een „Van- guard"-raket in een baan om de aarde te brengen. De tweede trap van de drietrapsraket, dit van de basis bij Cape Canaveral was gelanceerd, werkte niet, zodat de raket met de kunstmanen tn de Atlantische Oceaan viel. De kunstmanen waren een bol van kunstglas met een doorsnede van 33 centimeter, waaraan een 43 centi meter, lange cylinder was bevestigd en een in de ruimte opblaasbare plas tieken ballon met een middellij r. van 75 centimeter. Dalai Lama naar Mussoorie De Chinese overheid in Lhasa heeft de Indiase consul-generaal in de Tibe taanse hoofdstad weer grotere bewe gingsvrijheid toegestaan, zo is offici eel uit Nieuw Delhi vernomen. Jit be tekent, dat de consul en zijn staf. die enkele weken geleden „voor hun eigen veiligheid" in hun bewegings vrijheid tot het consulaat zelf beperkt worden, weer naar buiten mogen. Di plomatieke kringen zien hierin een bewijs, dat de Chinezen de stad thans geheel onder controle hebben. Het Indiase ministerie van buiten landse zaken heeft maandagavond be kendgemaakt, dat men op het ogen blik voorbereidingen treft om de Dalai Lama een verblijf te geven te Mussoorie, een plaats op 200 km noor delijk van de Himalaja. Men ver wacht, dat de Dalai Lama op 21 april te Mussoorie zal aankomen. Twee da gen later zou Nehroe de Tibetaanse leider daar ontmoeten. Mussoorie, de aanstaande residentie van de Dalai Lama, is erg in rek ^ls buiten bij diplomaten/gezinnen uit Nieuw Delhi. Het ligt op 2000 meter op een bergwand, waarvan men naar het noorden keten na keten van de Himalaja in Tibet ziet verdwijnen en zuidwaarts de van hitte trillende in- diase laagvlakte ligt. Het is van Ti bet gescheiden door 1>60 km bergter- Mevr. M. van Oosterhout is van ochtend met haar vijftien maanden oude dochter Wilma in Kopenhagen aangekomen. Daar zullen artsen Wil ma onderzoeken en beslissen of de reis naar Londen kan worden voort gezet, of dat het beter is dat het kindje voor behandeling in Kopen hagen blijft. rein zonder wegen waarin enkele van de hoogste bergpieken. Volgens in Gangtok (Sikkim) ont vangen berichten, hebben de Chine zen in Tibet familieleden van perso nen,-die de Dalai Lama op zijn vlu ht naar India vergezellen, gevangen ge nomen en hun bezittingen in beslag genomen. 800 Lama's zouden naar corn entratiekampen in West-China zijn gezonden. Prins Albert Prins Albert van België en zijn blonde Italiaanse verloofde donna Paolo Ruffo di Calabria hebben de eerste dag van hun officiële verlo ving op het koninklijk paleis te Lae- ken doorgebracht. De prins stelde zijn verloofde voor aan vooraanstaan de personen, die het paar hun geluk wensen kwamen aanbieden. Zondag avond was premier Eyskens reeds bij hen geweest. Het paleis wordt overstroomd met duizenden telegrammen van vrien den en belangstellenden uit België en Italië. Later op de dag maakte het verloofde paar een wandeling door het uitgestrekte park, dat het paleis omgeeft. Ook haar moeder logeert momenteel op het paleis te Laeken. Reuter verneemt uit hofkringen, dat het huwelijk waarschijnlijk in het najaar te Rome zal worden gesloten. Het Belgische ministerie van bin nenlandse zaken heeft bepaald, dat ter ere van de verloving dinsdag op alle openbare gebouwen de vlag zal wapperen. Prins Albert van België met zijn prinses Deze telefoto toont prins Albert van België met zijn verloofde, de 21-jarige Italiaanse prinses Paolo Ruffo di Calabria op een bank in het kasteel van Laken. Drie kinderen van een Nederlands immigranten-echtpaar zijn onlangs door een Zuid-Afrikaans kinderge rechtshof wegens het stelen van een 4-literfles limonade en van vier klei ne flesjes veroordeeld tot tuchtiging met rottingslagen op het blote zit vlak. Deze zaak heeft heel wat stof doen opwaaien. De officiële Zuid-Afrikaanse lezing van het geval zegt, dat de jongens respectievelijk 16, 14 en 12 jaar oud waren. Tijdens de rechtzitting zou de moeder verklaard hebben geen verzachting van het vonnis te wensen en dat de jongens gezond en sterk waren. De tuchtiging zou geen open wonden tot gevolg hebben gehad en er zou geen bloed bij zijn gevloeid. Een en ander wordt door de moe der ontkend. De kinderen zijn 15, 12 en 9 jaar, heeft zij verklaard. Elke jongen had na de dracht slagen lange open bloedende wonden en onder huidse bloeduitstortingen. Om nieuwe buslijn Het lag in het voornemen van de busonderneming Maarse en Kroon uit Aalsmeer om een nieuwe buslijn HaarlemUtrecht te openen „om de noord" (Haarlem, Badhoevedorp, Aalsmeer, Ouderkerk, Utrecht). De zuidelijke route via Uithoorn, Mij drecht en Vinkeveen, was reeds in handen van Maarse en Kroon. Gistermorgen heeft de commissie vergunningen personenvervoer de aanvraag van Maarse en Kroon afge wezen. De heer Maarse is nu voor nemens bij de Kroonin beroep te gaan. „De Oude'' beeft nog jonge ideëen De bevolking van het dorpje Cadenabbia (noord-Italic) had reuze schik in het aparte hoedje, dat bondskanselier Adenauer tijdens de wandeling droeg. Dr. Adenauer houdt een vakantie. UIT DE PERS DE A.R. EN DE KABINETS FORMATIE. Het prot. christ. dagblad „Trouw" waarvan hoofdredacteur is de voorzitter van de Anti Rev. Tweede Kamer-fractie, dr. Bruins Slot komt op tegen de suggestie in ver scheidene bladen, dat de A.R. bij de aan de gang zijnde kabinetsformatie „overvragen". Het blad schrijft daarover: Zaterdag bereikte dat wel zijn hoogtepunt toen de Telegraaf met een vierkoloms kop opende, die luidde: „A.R. vraagt te veel". Het „Handelsblad" van diezelfde dag had een kop „Onweerswolken door hoog spel van A.R." „Het Parool" spreekt van „stugge an tirevolutionaire pogingen de libe rale invloed in het Kabinet te minimaliseren". „De Telegraaf" spreekt over een A.R.-verlangen naar drie zware ministersposten plus het vicie-premierschap. „Het Vrije Volk" weet te mel den dat de A.R. „zich gedragen alsof zij de verkiezingen gewon nen hebben". En zo zou men door kunnen gaan. Van dit alles is niets waar. De A.R. hebben niet overvraagd om de eenvoudige reden dat zij niets gevraagd hebben. De A.R. hebben tot dusverre, voor zover zij bij de formatiepo gingen van de heer De Quay be- j trokken zijn geweest, alleen maar geluisterd naar wat de heer De Quay hun vertelde. Op zijn ver- j zoek heeft de A.R.-fractievoor- j zitter aan de heer De Quay j schriftelijk medegedeeld wat hij naar aanleiding van de door de formateur opgestelde punten van j regeerbeleid had op te merken. Door hem zijn aan de formateur geen wensen ten aanzien van mi nistersposten, noch wat het aan tal, noch wat de aard daarvan betreft, gedaan. Hij heeft te dien aanzien alleen maar geluisterd naar wat de heer De Quay te dien aanzien te zeggen had. Hij heeft ook niet de wens geuit van het vice-premierschap. Het is ons voorts bekend dat de andere antirevolutionairen met wie de heer De Quay gespro ken heeft ook niets gevraagd hebben. Ook zij hebben naar de plannen en de uiteenzettingen van de heer De Quay geluisterd. Zij hebben over punten van re geerbeleid gesproken en geen eisen voor zich of voor hun partij gesteld. Er is derhalve van „hoog spel" van de A.R. geen sprake. Als er „onweerswolken" zijn, dan komen ze niet uit A.R.-eisen voort. Als er thans voor „Financiën" over de heer Zijlstra en voor „Sociale Zaken" over de heer Hazenbosch gesproken wordt, dan komt dat niet omdat de A.R.-fractie-voor- zitter of deze heren zelf daar over gesproken of daarom ge vraagd hebben. Wij willen dat duidelijk uit spreken omdat van al die praat jes over de A.R.-eisen niets waar is. Zij bederven de goede sfeer, die nodig is om de kabinetsfor matie te doen slagen. BURGEMEESTER BRANDT BIJ KONINGIN Koningin Juliana heeft de burge meester van West-Berlijin, W. Brandt vanmorgen omstreeks elf uur op het paleis Soestdijk ontvangen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMX Geldig van dinsdagavond tot woensdagavtgd. Opgemaakt te 11.15 uur). ZUIDELIJKE WIND Aanvankelijk weinig, later meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot krachtige zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Een vijftienduizend Bedoeïenen uit de Negef, de woestijn in het zui den van Israël, zullen doorgelicht worden ter bestrijding van T.B.C., zoals dat ook in 1954 is geschied. Het sterftecijfer door TBC onder de Be doeïenen in Israël is teruggebracht tot ongeveer zes per duizend. Bij graafwerkzaamheden voor drainering in Acre in Israël zijn be graafplaatsen van twintig eeuwen en langer geleden ontdekt. Skeletten uit I de Perzische tijd trof men aan inl ,K een soort vaten van klei, die geenAP»1 zon °p 05.46; onder 19.36; opening hadden en dus, meent men,. p onder 01 27 ter plaatse om het stoffelijk overschot' He" hooggerechtshof te Pretoria Hoogwaterstanden heeft maandag zestien negers, onder wie een vrouw en een 75-jarige man, ten dood veroordeeld, omdat zij in w «-« 1958 de echtgenoot van de Het Weef 111 EjUfODSi De weerrapporten van hedenmor- 15 April v.m. 7.33; n.m. 8.05. mei vrouw en een andere man zouden hebben gedood. Acht beklaagden werden vrijgesproken. Iets meer wind gen 7 uur luiden: HELSINKI KOPENHAGEN STOCKHOLM OSLO ABERDEEN 'LONDEN weer temp. GEVECHTEN IN BIRMA. Birmaanse troepen zijn in zware gevechten gewikkeld met Chinese nationalisten in hert grensgebied tus sen Birma en China, zo is uit offi- i ciële bron in Rangoon vernomen.1 Vijf vliegtuigen van de Birmaanse luchtmacht hebben de nationalisten maandag met bommen en mi trail- i leurs bestookt. De nationalistische troepen bevin- den zich reeds sedert 1949 ,toen de nationalisten uit China werden ver dreven, in de onbegaanbare gebie den van Noord-Birma, van waaruit ze overvallen over de grens doen. De Bilt, dinsdag 10 uur. Een AMSTERDAM nieuwe depressie op de Oceaan, wel- BRUSSEL ke gisteren snel in oostelijke richting LUXEMBURG langs de Azoren trok, is de afgelopen PARIJS 24 uur zeer diep geworden. Dinsdag- BORDEAUX morgen lag de kern met een lucht- GRENOBLE drukwaarde van ongeveer 950 milli- NICE bar op ongeveer 700 kilometer ten BERLIJN noordwesten van Spanje. Een daar i FRANKFORT gestationeerd weerschip melddeMüNCHEN windstoten tot 50 meter per seconde. ZURICH Onder invloed van deze nieuwe de-1 LOCARNO pressie nam de aktiviteit van een GENèVE koufront, dat gisteren zuidwest-Enge- j WENEN land en Frankrijk naderde in beteke-1 INNSBRUCK nis af. Het veroorzaakte dinsdagmor- j AJACCIO gen nog slechts op enkele plaatsenMADRID wat regen. Het depressiegebied bij de MALLORCA Golf van Biscaye zal zich nu lang- ALGIERS zamer verder bewegen en wel in hoofdzaak in noordelijke richting. Het zal de zuidelijke winden boven West- Europa tijdelijk doen toenemen, zo dat de temperaturen ver boven nor- maal blijven. De regenkansen zijn ook Langs de straat van straks komt men morgen gering. aan het huis van nooit regen 1 C licht bew. geh. bew. 7 mist 5 zw. bew. 8„ zw. bew. 11 .4 licht bew. 10 zw. bew. 13 zw. bew. 10 licht bew. 10 regen 12 zw. bew. 9 zw. bew. 10 onbewolkt 10 licht bew. 9 onbewolkt 6 licht bew. 5 onbewolkt 6 zwaar bew. 6 onbewolkt 9 onbewolkt 11 zw. bew. 8 geen opgave geen opgave zw. bew. 16 Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1