KORT ZATERDAG 11 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Aardige tentoonstelling in Leiden Zondagsschilders hebben hun vrije tijd goed besieed In alle soorten en maten „Schilderen en tekenen als vrije tijdsbesteding" heet de tentoonstel ling die in de Boerhaavezalen te Lei den gehouden wordt. De titel spreekt voor zich zelf: dilettanten uit Leiden en omgeving hebben hun werk naar de commissie, die een schifting moest maken, opgestuurd. Het waren 125 amateurs, die alles bij elkaar 256 kunstwerken inzonden; te veel om allemaal in de twee zalen van dit gebouw te kunnen hangen. Men heeft dus een keuze moeten maken, er zijn 50 inzenders overgebleven en 120 werken opgehangen. Het vervelende van keuze maken is, dat je mensen moet teleurstellen. Ook bij het werk, dat wegens gebrek aan plaats moest worden afgewezen, waren verant woorde, artistieke schilderijtjes. Mis schien dat zij bij een volgende ex positie nog eens aan bod komen. Men had ook niet kunnen verwachten, dat zoveel verborgen talent, deze kans om in de openbaarheid te kunnen treden, zou aangrijpen. U moet deze tentoonstelling gaan zien. Op de eerste plaats, omdat het op ontwapenende wijze laat zien, met hoeveel overgave veel mensen ziclf in hun vrije tijd aan hun artistieke hobby kunnen overgeven, maar ook omdat er werkelijk zeer goede din gen te zien zijn. Veel werk is gete kend of geschilderd in de traditio nele huisje-koetje-boompje-stijl, maar verschillende amateurs doen serieuse pogingen om wat méér in hun werk te leggen. De mooier-dan-de-natuur- schilders worden in aantal aanmer kelijk overtroffen door de schilders, die aan een impressionistische vorm geving toe zijn. We zagen „bezielde" doekjes aan de muur hangen. Maar j er zijn ook uitgesproken expressio- nisten onder de amateurs en zelfs zijn er „koplopers" onder hent die zich in de rijen der non-figuristen hébben geschaard. Van sommige werkjes was duidelijk te zien, dat zij lang geleden reeds geschilderd zijn, terwijl er ook zijn, die zich duidelijk als copiëen van bestaande werken aanboden, of die er niet om liegen, dat zij van een plaatje of ansichtkaart werden over genomen. Maar ook hier dient zich j een vrije tijdsbesteding aan, die van harte gegund wordt aan ieder die daar plezier in heeft. Deze tentoonstelling plaats de resen- sent voor het schier onoplosbare pro- bleem een keuze uit de veelheid te te moeten doen. Het zou ons te ver voeren een beoordeling uit te spre ken over alle vijftig deelnemers. Dit oordeel is trouwens moeilijk te vel len, omdat verschillende deelnemers slechts met een werk vertegenwoor- i digd zijn, waarvan de beoordelaar j niet kan weten of het werkelijk re presentatief voor diens oeuvre geacht I kan worden. Veel doekjes waren van het traditionele genre. De nummering van deze tentoonstelling volgend ko men we bij twee gouaches en een pastel van Cees v. d. Berg uit Noord- wijk, die ons de kwalificatie „artis tiek" uit de ballpoint deed vloeien. H. W. Bruijn uit Leiden verraste ons Een schilderij dat titelplaat voor deze tentoonstelling had kunnen zijn: „De Zondagsschilder" door mr H. F. A. Geise. met een impressionistische aquarel, die hij „schemering" noemde; mevr. Marianne Fridicar-Barchat heeft een leuke, prille manier van schilderen met de vingertoppen (overgenomen van mevr. Neuwahl, die ook met der gelijk werkje op deze tentoonstelling uitkwam). „Bloementuin" is hier van een alleraardigst voorbeeld; zó goed geslaagd, dat haar andere in zendingen er een weinig bij afsteken. Mr. H. F. A. Geise gaf met de olieverf „De Zondagsschilder" een „pars pro toto" voor deze expositie. Het doek is zo karakteristiek voor deze. gehele onderneming, dat de jury besloot het een representatieve plaats te geven en wij er een fotocopie van hebben laten maken. Het is overigens niet het beste werk van de heer Geise. Dat is de olieverf „binnenplaats van een Romeins huis", dat een mooie contrast licht en donker te zien geeft. Het „zelfportret" is, dunkt ons, goed- gelijkend Het werk van de heer Groenendijk uit Leiden wordt aangeduid als „de coratief" en hier is alles mee gezegd. F. de Groot uit Voorschoten is een van de genoemde „koplopers" die niet tevreden meer zijn met vorm, maar een figuur trachten te ontleden in vlakken. Hij doet het knap, moeten we zeggen. Zeer sterk steekt daarbij af zijn olieverf „Kersenboom", waar in de schilder getracht heeft de lente te vangen. Bij Ch. Groothoff uit Oude Wete ring kan men in drie schilderijen een artistieke ontwikkeling volgen, die van constructief tot abstraherend leidt. P. Horman uit Oude Wetering is een kundig aquarellist Twee maal heeft hij in „Portret en Schapen bij Stroe" toon en stemming goed ge troffen. Bij B. H. van Kempen uit Zoeterwoude valt de goede contrast werking en de kleur op. Clara Lol- kema kwam tot een „explosie" in kleur bij haar gouache „ondergang". Dit werk toont aan, dat schilderen in vrije tijd ook een manier van uit leven kan zijn. G. Meyer uit Oude Wetering maak te een paar voortreffelijke traditio nele schilderijtjes, waarin de olieverf „Molen bij Rijpwetering" uitblinker is. Mevr. A. E. M. Neuwahl-Sanders uit Zoeterwoude heeft enige mozaïe ken ingestuurd, die eigenlijk geen echte mozaieken zijn, omdat zij ge bruik maakte van de scherven van gebroken theekopjes etc. Dit kan men zien. De kleuren missen de zachte gloed van 't zuivere mozaiek, maar toch herkent men in de vormgeving van „haan" en „vis" een onmisken baar talent. Het „stilleven met kan" in „vingertechniek" is leuk, maar lijkt ons minder geïnspireerd dan de „bloementuin" van mevr. Marianne Fridicar, die dezelfde techniek toe- paste. De romantiek van A. M. v. d. Plas te Leiden in enige landschapjes en „narcissen" is hartveroverend. Meer i romantici van dit genre vindt men 1 op deze expositie, die zelfs leerzaam I zou zijn voor studenten in de kunst- 1 geschiedenis. J. O. C. Postel uit Lei- den viel op, door de korrelige, door- zichtige manier van schilderen. De 1 figuurstudies van P. Schouten uit Leiden zijn zonder meer goed en het zelfde geldt voor het werk van kap. C. W. Thomas, die in twee mozaieken, goed van toon en vorm, eveneens de „theekoppjestechniek" toepaste. Lie ver nog zien wij zijn aquarel van Zwitsers landschap, dat doorzinderd is met zonlicht. Petronella Verhoef uit Leiden stuurde een echte (dure) mozaiek van een „Eekhoorn". J. M. Th. Werneke bundelde zijn fantasie in enkele vreemde strakke figuren, die heel even aan de onwezenlijke wezens van Esscher doen denken. Het werk van mevr. V. de With- Toon Hermans is tevreden met wat »Son-an- See« In de Cinetone-studio te Duivendrecht is Toon Hermans bezig met de montage van zijn film „Son-an- See", waarvan de opnamen voltooid zijn. Foto: met vol doening bekijken Toon Hermans en Olga Servaes, assis tente van montage-man Hans Rust, de resultaten. Schulte uit Warmond tenslotte is naief, lichtvoetig en feestelijk. Zy pointilleerde een schilderijtje met 3 bomen, niet ongelijk aan de trant van Van Gogh in een bepaalde perio de van diens leven en schilderde nog twee andere prentjes, die prettig aan doen. De figuurtjes zijn wat onbe holpen in het landschap geplaatst. Mej. Tutein Nolthenius heeft een grappige affiche voor deze tentoon stelling gemaakt, waarin een paar karakteristieke fouten tegen logica en esthetica zijn bedreven. Wethou der J. C. van Schaik heeft de ten toonstelling vanmiddag om drie uur geopend tot 26 april a.s., waarna wij spoedig een tweede collectie „vrijetijdsbesteding" tegemoet hopen te zien. Iedere dag mag men kijken van 25 en van 79 uur nam., 's zondags van 25 uur nam. Men riep Brand" bij bei Wii-Gele Kruis Zoeterwoude's zangkoren en het West-Nederl. Symphonieorkest concerteerden Het gemeentebestuur mag zich verheugen bij de burgerij grote ih- stemming te hebben gevonden in zijn streven tot het bevorderen van de liefde tot de zangkunst en de instru mentale muziek door het financiëel mogelijk te maken, dat de beide zang-koren „Santa Lucia" en „Zingt den Heere" konden musiceren met het West Nederlands Symphonie orkest. Een aandachtig auditorium, ko mend uit alle rangen van de bevol king, vulde gisteravond de grote zaal van het Parochiehuis. Burgemeester Smeets, bescherm heer van „Santa Lucia", was tot zijn grote spijt door de viering van het 50-jarig bestaan van het Boskoopse waterleidingbedrijf, verhinderd. De ken Juffermans kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Ds G. P. van Embden, kapelaan Wilmink en wet houder Kraan vereerden dit con cert door hun aanwezigheid. De heer P. de Vogel sprak een openingswoord waarbij spr. dank bracht aan de gemeenteraad voor de financiële steun waardoor dit muzi kaal evenement in Zoeterwoude mo gelijk is geworden. Het programma ving bescheiden en toch heel goed aan met het a capella gezongen „Sanctus" van F. Schubert. De beide samenwerkende zangver enigingen volgden de intentie van de dirigent van „Santa Lucia", de heer F. Coppendijk van deze groots opgevatte compositie in diepe pmst i op waardoor dit zangstuk een grote bekoring kreeg. De Volksliederen van P. Mart. Zij derlaan: Die winter is ver gangen, Des winters als het regent, Te Kiel- drecht en Het Kwezelke lagen goed binnen het bereik van het koor en oogstten door de goede uitvoering groot succes. Het koor voerde daarna „Jerusa lem'^ uit „I Lombard!" van G. Ver di) uit met instrumentale begeleiding eveneens onder directie van de heer Coppendijk. De uitvoering getuigde van een grondige voorstudie in het koor. De musici van het orkest wa ren vaardig genoeg om het koor door de moeilijke passages en vooral bij het inzetten van thema's heen te hel pen. Onder leiding van de dirigent Sam Swaab gai het orkest het heerlij muzikaal genot van een sublieme uit voering van „Eine kleine Nachtmu- sik" van Mozart. Het was jammer, dat tussen de de len geapplaudisperd werd waardoor de sfeer wel te lijden had; men kon zich blijkbaar na de ingehouden aan dacht niet meer houden en op het slot was het publiek opgetogen en moest de dirigent herhaalde malen terugkomen. Na de pauze speelde het orkest de 13e symphonie van Haydn. Nu konden de liefhebber van een uitgebreide instrumentatie volop ge nieten, want in deze muziek ligt tel kens het spel open voor een ander instrument. Hoorn, hobo, klarinetten fluiten en fagot treden om beurten Om ie gaan: Pogingen van Philippijnse vis sers van een dorp op het eiland Luzon om een Japanse bom van 250 kg. te demonteren heeft aan 38 men sen het leven gekost. Een groot aan tal omstanders liep verwondingen op. Sir Winston Churchill, de Britse oud-premier, zal op 4, 5 en 6 mei de gast van president Eisenhower zijn in het Witte Huis. De perschef van het Witte Huis, die dit bekendmaakte, zei dat het bezoek een informeel karakter zal dragen. Een festijn compleet met champagne en redevoeringen ter gelegenheid van de uitreiking van de Hans Andersen-prijs van 5000 kro nen aan de Deense auteur Hans Brix moest te Kopenhagen worden afge last nadat de gasten tevergeefs had den gewacht op de hoofdpersoon. Tenslotte gaven functionarissen met een rood hoofd van schaamte toe dat zij hadden vergeten de prijswinnaar uit te nodigen. De voorzitter van de raad van beheer van de „British Overseas Air ways Corporation" (B.O.A.C.), sir Gerard d'Erlander neeft bekend ge maakt, dat er voor het jaar, dat op 31 maart j.L eindigde, een verlies voor de maatschappij wordt verwacht van ongeveer 4.750.000 pond sterling (circa vijftig miljoen driehonderd- vijftig duizend gulden). op de voorgrond, steeds maar om speeld door de violen cello's en bas sen in de delen, scnerzo, menuet, allegro en finale. Wat een muzika liteit gepaard aan techniek en niet minder de directie was hier te be wonderen en te genieten. Toen kwam het koor weei achter het orkest en kregen wij *wee ge deelte uit „Die Jahreszeiten" van J. Haydn „Komm holder Lenz" en „Chor der Landleute und Jager" te horen. Er was soms enige oneven wichtigheid van volume tussen koor en orkest waarbij b.v. de bassen meenden kracht bij te moeten zetten hetgeen bij sommige stemmen het verlies van het vereiste sonore ge luid ten gevolge had waardoor de partij ging disharmoniëren. Ook in de fortissimo's moet men zich be heersen. Met een glansrijk slot, van koor en orkest, het „Halleluja" van H&ndel werd het concert beëindigd. Nadat de ovatie eindelijk gestild was, sprak ds Van Embden dank en hulde aan de dirigenten, koor en or kest en getuigde van de grote cul turele waarde van dit concert. Inzon- der bracht spr. dank aan de dirigent Swaap, Jmdat zijn orkest, en vooral de goede keuze van de nummers, liefde voor instrumentle muziek heeft aangekweekt. Gisteravond tegen zevenen krin gelde plotseling rook omhoog tussen de dakpannen van 't gebouw van de R.K. Wijkverpleging aan de le Bin- nenvestgr. 30. Niet lange tijd daarna werd de ruimte tussen het pand en de Morspoort gevuld door vele tien tallen belangstellende toeschouwers en de brandweer, die twee motor- spuiten en de Magyrusladder had meegebracht. Het zag er gelukkig allemaal drei gender uit dan het werkelijk was. In een zolderkamertje op de bovenste verdieping was de oorzaak is nog onbekend brand uitgebroken. Het vuur was reeds spoedig met twee nevelstralen bedwongen. De overige vertrekken op deze etage, waar de kraamverzorgster slapen, bleven ge spaard. De dames zijn echter naar de achterkant van het gebouw ver huisd, want het water heeft enig on gerief bezorgd. De stemming onder de aanwezige zusters was gisteravond prima. Het werk behoeft niet te stagneren en ze gaan rustig door, zo werd verzekerd. Alleen is het arbeidsterrein uitge breid door het aan kant maken van het interieur. Brigitte ten strijde; »Tommy« wil niet naar huis De commandant van het ILA.F.-kamp te Abingdon, tien km. ten zuiden van Oxford in Engeland, snapt niet helemaal, dat er voor het komende weekeinde veel minder verlofpasjes bij hem zijn aangevraagd dan ooit tevoren. Men neemt echter aan, dat het komt, doordat het Franse film-idool Brigitte Bardot, dit weekeinde in het kamp opnamen komt maken voor haar nieuwste film „Babette goes to War", waarin zit als DarachntiKte °p f®f° be!?*,i1d0Sf en journalisten op een persconferentie na haar aan komst uit Parys op London Airport. Zij zit hier tussen film-directeur Christiaan Jaques (links) en haar teren, speler in de nieuwe film, Jaques Charrier.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9