jTwaalf en een half jaar „Vroolijcke Arke" Zestienhoven mag geen concurrent van Schiphol worden weekelykse CRonycke ZATERDAG 11 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In de Moskee van 's-Gravenhage Ter viering van het einde van hun vastentijd kwamen heden in de moskee aan de Oostduinlaan te 's-Gravenhage vele moslims bijeen, onder wie de heer Badawi, rechter van de Verenigde Arabische Republiek bij het internationale gerechtshof, en de vice-president van dat hof sir Zafrula Khan (foto voorgrond) uit Pakistan, die voorging in het gebed en een preek uitsprak. Min. van Aart sen wil parkeervraag- stuk oplossen met parkeermeters Alum, jaloezieën D. LADAN Oft. dealer Inlichtingen en toonkamer: MOLENSTEEG 27 LEIDEN TELEF 21375 j Bescheiden jubileum dat toch veel aandachtverdient Wetswijziging noodzakelijk Om het steeds nijpender wordend parkeervraagstuk in de grote steden althans enigszins tegen te gaan, over weegt de minister van Verkeer en Waterstaat, de lieer Van Aartsen, de mogelijkheid, parkeermeters te plaat sen. Aangezien artikel 41 van de wet op de motorrijtuigenbelasting uit drukkelijk bepaalt, dat over het ge bruik van de openbare weg geen an dere belasting wordt geheven, dat omschreven in dat artikel, zal voor de uitvoering van die mogelijkheid de wet gewijzigd moeten worden. Hoewel hij van oordeel is dat de parkeermeter voordelen heeft boven dc methode van de parkeerschijf, (die o.m. gebruikt wordt in de „zóne 'bleue" van Parijs) wil minister Van Aartsen toch een proef nemen met deze laatste methode. Het zou de bedoeling zijn om, te gelijk met de komende wetswijziging voor parkeermeters een aanvulling van het Wegenverkeersreglement uit te geven, die de proef met de par keerschijf mogelijk moet maken. De keuze tussen parkeermeter of par keerschijf is voor een belangrijk deel afhankelijk van de financiële gevol gen voor de automobilist. Het is nog niet bekend, hoe hoog het tarief vaiv dc "parkeermeter zal zijn. De par-l keerschijf zal geen financiële offers- vragen van de autobezitter. 1 De minister van financiën heeft toegezegd, zijn medewerking te ver lenen aan de voorgenomen wetswijzi ging. Het overleg tussen de beide de partementen is nog aan de gang. Een andere belangrijke beslissing aangaande het gemotoriseerde ver keer is hangende bij de regering: het betreft hier de vraag of maximum snelheid ook kan worden voorge schreven buiten de bebouwde kom. De minister van Verkeer en Water staat heeft hierover nog geen stand punt bepaald. Knipkaart voor Schiedamse schoolmelk Men is te Schiedam tot een oplos sing gekomen voor de regeling van de betaling van de schoolmelk. Tot dusver brachten de kinderen, zoals dit ook elders gewoonte is, het geld mee naar school. Dit bracht nogal wat rompslomp mede, daar bovendien de kinderen nogal eens het geld verlo ren. Het euvel is thans ondervangen, doordat de melkhandel aan de ouders kaarten gaat verkopen, die door de kinderen mee naar school worden ge bracht en waarop dan de melk zal kunnen worden afgeleverd. Een knip je in de kaart is voldoende. Minister Aartsen IVIininster Van Aartsen meent, dat de ontwikkeling van het verkeer op Zestienhoven duidelijk doet zien, dat de lokale belangen van Rotterdam op deze haven goed tot hun recht ko men. De ontwikkeling van de tech niek stelt geen hogere eisen. In een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat zegt hij, dat het dienen van de „lokale be langen van Rotterdam" niet identiek is met „lokaal verkeer binnen Euro pa". Indien men het luchtvaartterein Zestienhoven geschikt zou maken voor lokaal verkeer binnen Europa", zou zulks leiden tot het aantasten van het beginsel, dat er naast Schip hol geen plaats is voor een tweede belangrijke luchthaven. Overleg met de burgemeester van Rotterdam heeft er toe geleid, dat de minister bereid is de beperking, dat alleen vliegtuigen met een maxi mum toelaatbaar afvlieggewicht van 20 ton van Zestienhoven gebruik mo gen maken, op te heffen, zodat niets meer volledige operationele gebruik vani de beschikbare baanlengte van 1300 meter in de weg zal staan. Haagse ziekenhuistarieven nog dit jaar omhoog? De directeur-generaal van de prij zen doet sedert enige tijd en onder zoek naar de noodzaak van verhoging van de Haagse gemeentelijke zieken huistarieven, zowel voor klasse- als zaalpatiënten, alsmede van verhoging van de vergoeding voor de specialis ten in de poliklinieken. De zieken fondsen zijn daaromtrent geïnfor meerd en hebben er geen bezwaar te gen, dat die verhoging in de loop van dit jaar zal ingaan. Vermoedelijk volgende maand zal, naar de Haagse wethouder van socia le zaken en volksgezondheid vrijdag in de gemeenteraad mededeelde, het resultaat van het onderzoek van de directeur-generaal van de prijzen bekend zijn NIEUW GEMEENTEZIEKENHUIS TE DEN HAAG Aan de voorbereiding van het plan tot de bouw van een nieuw gemeente ziekenhuis te Den Haag wordt in snel tempo gewerkt. Tweemaal per week hebben besprekingen plaats tus sen de architect, de heer Chamhart, en de directeur en de administrateur ruym veertich jaeren wereksaem in 't belangh van onse landarbeyders. Dat feyt moest dus gevierd en ze hebben het gedaen met jool en feestgesangh. Die bond die is niet mis, stond immer op de bres voor hen die wereken in de vaederlandsche grond. Landman of niet, men moet bewond'ringh hebben voor 't werek van Deus-Dedit, de landarbeydersbond. Oock Nieuwcoop vierde feest. Oock veertich jaeren langh heyt daer gewerekt tot heyl van dorp en dorpelingh de Visscherybanck daer. Van een cleyn banckjen uyt- gegroeyd tot een flinck instituut (soo 't jegenwoordigh heet) vingh men (als visch) daer clanten by de vleet. Soo v/erekt men op het land tot welsyn van de mensch, 'tsy visscher, landman, boer, naer yeders beê en wensch. All' veertich jaer is 't wat dees weeck de clock slaet; soo oock in Noortwyck, waer een collectant soo'n veertich jaeren langh met 't sackjen heyt geloopen. J. Elstgeest wasset, die het heyt bestaen om al die jaeren langh voor pingh-pingh rond te gaen. Daerom de naem der plack die hy sich mocht verwerven? „Bene Merenti" Goede verdienst? Hy sal de hemel erven. Dat isset voor ditmael; 't was weynigh maer 't was goed, alleen het weêr, daermee wil 't nogh niet lucken. Soo nou en dan wat son, daertusschen wind en reeghen, de lieve lente laet sich echter nogh niet plucken. Wie weet: sal 't beeter gaen een sondagh in 't verschiet, maeck lieve son dat men die dagh Uw lieflyck aanschyn siet. Wees lief, schyn warm en soel, dan mooghen we naer buyten, we saeten all'te langh reeds achter kille ruyten. WILLEM VAN HORSTENDAEL De Leidse Vroolijcke Arke heeft een goede vaart gemaakt, twaalf en een half jaar lang. Een koperen feest wordt dus binnenkort gevierd en in het algemeen is dit niet een gebeurtenis waarin de krant aanlei ding ziet er een „groot verhaal" van te maken. Maar dat ligt hier toch even anders. Het gezinswerk, dat in het huis aan de Pietcrskerkkoorstceg Sedaan wordt, is van zo'n ingrijpen- e en veelomvattende betekenis, ter wijl het toch niet in het centrum van de belangstelling staat, dat wij de kans gaarne grijpen om eens wat zoeklichtjes op dit tehuis te richten. Er valt nog weinig aan geschiede nis te doen. Twaalf en een half jaar ligt nog vers in het geheugen van de velen die bij dit werk betrokken zijn geweest. De wieg van „De Vroolijcke Arke" stond in een rectoraat, en het jonge borelingske was het SFR, waarin de meisjes die in de bange oorlogda- gen het slachtoffer dreigden te worden van de bezetting bijeen werden ge bracht. „Het begin was primitief". De da gelijkse bezigheid was typerend voor die tijd. Op de zolders van het kloos ter aan de Pelikaanstraat werden clubbijeenkomsten gehouden, waar de meisjes bij een grote snorrende kachel wat warmte en gezelligheid konden vinden. Met de kinderen trok men naar de boer om de hongerige magen iets tegemoet te kernen en al spoedig waren deze meisjes in de wijde omgeving bekend als „de melkdrinkstertjes". Rector F. A. M. Bernefeld (thans pastoor in Roelofarendsveen) is de kern geweest van wat thans het van het ziekenhuis Zuidwal. Ver wacht mag worden, dat begin vol gend jaar een eerste schetsontwerp gereed zal zijn met een globale ra ming van de kosten. Daarna zal een bouwcommissie worden ingesteld. Kinderen van de Vroolijcke Arke kij ken met aandacht naar de operette. gezins- en jeugdzorgwerk omvat. In 1946 liep de Vroolijcke Arke van stapel. Men kreeg de beschik king over het huis aan de Pieters- kerkkoorsteeg nr 15. Na veel res tauratiewerkzaamheden kon het op 2 juni van dat jaar betrokken wor den. In „Vaar mee" het lijfblad van de Arke met een toepasselijke titel, le zen we, dat de Leidse Courant over deze feestelijke datum onder meer schreef. „en nu waren gisterenmiddag de zalen nog gevuld met een grote schare genodigden, maar men moet zich dit huis voorstellen door draafd van een 150 levenslustige meisjes, met moeite in toom gehou den door een corps van even le venslustige, keurig in het pak ge stoken „heralda's" onder leiding van haar .cardo". In de bijenkorf van de bijen (dat zijn de jongsten) is het dan een groot gezoem;" Dat was het begin. Het gezoem in deze korf is in sterkte toegenomen. Het werk is in een achtste-eeuw aan zienlijk uitgebreid. Men is tot de overtuiging gekomen, dat het gezin het oogmerk is, waar alle activiteit op gericht moet zijn. Het bijzondere gezingszorgwerk neemt nu een specia le plaats in, in de taak die de Vroo lijcke Arke tot uitvoering moet bren gen. ie toenmalige leidster, mej. Van Paridon, heeft een clubsysteem D Gaat Mao troonsafstand doen? Nu Peking heeft bekendgemaakt, dat het centrale comité van de Chinese communistische partij „zijn kandidaten heeft gesteld voor de functies in de leiding van de staat en vooral voor het presidentschap van de republiek" wordt in de kringen van politieke waarnemers te Taipeh op Formosa aan genomen, dat maarschalk Tsjoe Teh, die nu vice-president van de Chinese volksrepubliek is, de opvolger zal worden van Mao Tsje Toeng. Een foto van de maarschalk MEDISCHE DIENSTEN ij Voor Leiden en Omgeving Leiden. De artsen Hartman, Plei ter, De Bruyne, Den Haan en Ver- brugge. Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, tot zaterdagmiddag 6 uur apotheek Hooigracht 48, tel. 21060. Alkemade en Leimuiden. De art sen A. v. d. Bijl, tel. 1713217, Oude Wetering en v. d. Werf, tel. K 1712 202, Rijpwetering. Alphen a. d. Rijn. Dkt. P. Ste- houwer, tel. 2170. Bodegraven. Dkt. E. M. Boll, tel. 2113, zust. Batelaan, De Ruyterlaan 17. Boskoop. Dkt. De Wilde, tel. 2740. Hazerswoude zie Koudekerk a. d. Rijn, voor ongevallen aan Rijndijk bellen K 1714—278. Katwijk Rijn. Dkt. C. J. Hagen, 3222, apotheek zie Katwijk Zee. Katwijk Zee. Dkt. C. J. A. Cle- veringa, tel. 2061, apotheek Prince- straat 3, tel. 2755. Koudekerk a. d. Rijn. Dkt. A. H. Blaauwendraad, tel. K 1714208. Langeraar zie Woubrugge. Leiderdorp zie Koudekerk aan den Rijn. Nieuwkoop zie Zwammerdam. Nieuwveen zie Woubrugge. Noordwijk. Dkt. Mulder, tel. 2230, Duinrandapotheek van 12—1 en van 56 uur, Wit-Gele Kruis zust. Faase, tel. 2536. Noordwijkerhout. Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest. Dkt. J. H. Meissner, tel. 24865. Apotheek Wilhelminapark 8. tel. 26274. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim. Dkt. J. M. van Nes, tel. K 2532—7119. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout zie Warmond. Voorschoten. Dkt. Th. J. Thies, tel. 2520. Gezondheidscentr. Wijn gaardenlaan 1, tel. 2177. Warmond. Dkt. H. Walenkamp, tel. K 1711—220. Wassenaar. De artsen K. T. de Wit, tel. 2460 en J. A. Römer, tel. 4641. Apotheek Siderius, tel. 2141, Langstraat 86. Woubrugge. Dkt. J. Nooter, tel. K 1729—104. Zoetermeer. Dkt. K. Gill, tel. 1726—2527. Wij verzoeken onze correspondenten ervoor te willen zorgdragen, dat de opgaven voor dokters- en apothe kersdiensten voor de weekeinden vrijdagmorgen in het bezit van de re dactie zijn. ontworpen dat zelfs de aandacht trok van vele clubhuizen in Neder land, die het hebben overgenomen. Onder leiding van rèctor Bernefeld zocht de Arke zich een goede koers, pater de Gruyter o.s.c. nam het roer over en vooral het huisbezoek stond in het centrum van zijn aandacht. Het persoonlijk contact met de ge zinnen, het kennen en meebeleven van de huiselijke problemen en om standigheden, achtte hij van het al lergrootste belang. Pater de Gruy ter werd vrij spoedig naar Amster dam geroepen om daar een nieuwe jeugdzorginstelling op te zetten, put tend uit zijn rijke Arke-ervaring. Hij werd opgevolgd door pater J. Sweert o.s.c. oud-regionaal overste van de Kruisheren in Brazilië. En daarmee zijn we in het heden aangeland. Pater Sweert heeft het werk met enthousiasme aangevat. We lezen in een „overzicht" van het SFR dat hij „een nieuw gezicht tracht te geven aan dit zich in zeer snel tempo ontwikkelend werk. De Arke kan zich feliciteren dat zij op dit moment over een dergelijke vitale figuur beschikt". Ieder die een beet je op de hoogte is met de activitei ten in de Arke zal het hier van harte mee eens kunnen zijn. Het werk is er onder zijn leiding op gericht meer constante resultaten te boeken. Maar men doet dit, ter wijl het financieel probleem als een spookbeeld boven de Vroolijcke Arke blijft zweven. In de eenvoudige kapel klopt het „bezielend hart" van dit huis. Iedere dag wordt hier om half acht een H. Mis gelezen, 's zondags om half negen en kwart voor tien. Een mannenkoor jarenlang onder lei ding van de schier onmisbare zuster Christina o.l.v., Theo Niekerk, be geleid door de organist Ben Topper, zingt onder de Hoogmis. De kapel is 's zondags meestal vol. Van groot belang acht men de ge regelde contactavonden, die „huwe lijk en gezin" tot onderwerp heb ben. Op instructie-avonden worden actuele onderwerpen behandeld zo als „Hoe geven we ons geld goed uit", en „afbetaling". Het zijn titels die duidelijk aangeven waar in deze tijd gezinnen mank aan kunnen gaan. Ook pater Sweert vindt het ge sprek van het grootste belang. Een aan Vroolijcke Arke verbonden vas te kracht assisteert hem hierbij, een andere „vrijgestelde" verzorgt het rijkgeschakeerde clubhuiswerk. Want natuurlijk neemt de ontspanning een opvallende plaats in. De moeders van gezinnen bijvoorbeeld zij een avond, waarin zich goed kunnen amuseren van harte gegund. Er is een zwem- clubje van moeders. Ook de vaders komen geregeld bij elkaar, meestal vereend in een pittige klaverjas. Nog altijd zoemt de bijenkorf van de jon ge, en jongere en de oude bijtjes, er is een speelgroep, een operette, een gymles, een tafeltenniscompetitie, een Instuif. Maar er wordt ook seri eus gearbeid. Voor moeder en doch ter zijn er de naai- en handwerkles sen, die elk jaar een hoogtepunt vin den in de traditionele modeshow. De Arke heeft daarvoor de beschikking over een respectabel aantal zeer deugdelijke naaimachines. De Arke kent ook zijn spaarsysteem, niet al leen voor „het dagje uit", maar ook voor vele zaken die in een gezin no dig kunnen blijken. De gezinsleden kunnen keus maken in een uitge breide bibliotheek en zeker mogen wij ook niet het goed-verzorgde con tactorgaan „Vaar Mee" vergeten. Na dit alles zal de lezer begrijpen dat dit bijzondere gezinswerk, deze jeugdzorg óók „slechts" bij een kope ren herdenkingsfeest de aandacht van een stevig artikel verdient. Wij hopen, dat uw aandacht ge wekt is. Uw gebed, uw steun, uw geld zijn nodig. 26 April wordt het feest met een Hoogmis in de kapel kerkelijk ge vierd, 27 april is er een feestavond voor de ouders en de werkende meis jes, aanvang acht uur. 28 April een feestavond voor ge nodigden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4