S)e Ccicl6eSoti^cmt Om een schip met wapens Praag protesteer! tegen de aanhouding van de Lidice Parijs had het schip reeds lang in de gaten Men onderzocht thans de lading Eerste heiligverklaringen van Paus Johannes Duitse boer beschoot Brits konvooi De kwestie Tibet Meer wind KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 200X5, 25594; Advertent 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. ZATERDAG 11 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14584 Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1-50 „Ceteka" meldt, dat Tsjecho-Slo-1 Twaalfduizend geweren, wakije vrijdag in een aan de Franse ambassadeur te Praag overhandigde Van Franse zijde wordt vernomen, nota heeft geprotesteerd tegen het dat de „Lidice" welks lading thans aanhouden en opbrengen door Franse in de Algerijnse marinebasis Mers el oorlogsschepen van de 5.689 ton me- Kebir wordt onderzocht 12.000 ge- tende vrachtvaarder „Lidice", die vol-1 weren en 12.000.000 patronen in had. gens het Tsjechoslowaakse persbu-1 Hieraan wordt toegevoegd, dat het reau met een lading handelsgoede-de Franse regering bekend was, dat Marok- In de Tsjechoslowaakse protest-nota wordt gezegd, dat de „Lidice" ztfn la ding, ingevolge een overeenkomst met de Marokkaanse regering, naar Casa blanca vervoerde. Het schip is op wil lekeurige wijze aangehouden. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben zich „na het ingrijpen door de Fran se marine, nog niet met de gezag voerder in verbinding kunnen stel len", aldus de protestnota, die ver volgt: „De Tsjechoslowaakse regering protesteeert op de meest nadrukke lijke wijze tegen het willekeurige op treden der Franse autoriteiten, dat een grove schending betekent van de grondbeginselen van het internationa le recht en vrije vaart in volle zee". De Tsjechoslowaakse regering dringt er dan in hun protestnota met de meeste klem op aan, dat de Fran se regering maatregelen zal nemen om schip en lading onverwijld vrij te geven. Ook dringt zij op Franse re gelingen aan, die in de toekomst der gelijke handelingen moeten voorko men. Adenauers opvolger De „Koelnische Rundschau", die nauw contact onderhoudt met de christendemocratische partij, schrijft dat de overgrote meerderheid van de christendemocratische het „Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront" begin april een omvang rijke wapenzending uit Tsjechoslo- wakije zou ontvangen. Daarom was het oog op de „Lidice" gehouden sinds het vertrek van dit schip uit de Poolse haven Gdynia. En in een vrijdagavond door Franse legerleiding te Algiers uitge geven verklaring wordt gezegd, dat de ladingdocumenten van de „Lidi ce" voor de 5-81 ton wapens en am munitie, die het schip vervoerde, niet in orde waren. Daarom wordt het vaartuig thans in Mers el Kebir ont laden, opdat een inventaris kan wor den opgemaakt. Vrijdag is te Rabat van Marokkaan se zijde vernomen, dat het Marok kaanse kabinet donderdagavond j.L in speciale zitting bijeen is gekomen ter bespreking van de opbrenging vai\ de „Lidice". Morgen in de St. Pieter Zondagmorgen zal Paus Johannes voor het eerst in zijn pontificaat in de St. Pieter twee heiligverkla ringen uitspreken. De plechtigheden beginnen om half negen met de intocht van de Paus in de St. Pieter. Wanneer de Paus heeft plaats genomen op zijn troon in de apsis, wordt hem officieel verzocht, de heiligverklaring uit te spreken vair de Franciscaner broeder Carolus van Sezee en van de Spaanse wedu we en ordestichteres Joaquina Ve- druna de Mas. In de gebruikelijke formulering zal de Paus dan de beide zaligen tot bijzonder zullen worden herdacht. Terwijl de Paus dan het Te Deum aanheft, verkondigen de trompetten in de St. Pieter en de klokken der basiliek en van alle kerken in Rome het feit der heiligverklaring aan de buitenwereld. De Paus bidt voor de eerste maal om de voorspraak van beide heiligen en spreekt de homilie uit, een lof spraak in het latijn op de twee hei ligen. De plechtigheden besluiten met H. Mis, gecelebreerd door de Paus. De laatste heiligverklaringen vonden plaats onder Pius XII in 1954, toen onder anderen Paus Pius X tot de eer der altaren verheven werd. In de tussentijd werden verschillende za ligverklaringen uitgesproken, detlaat- heiligen verklaren en hun verering i ste op 27 april 1958. Zondag 26 april in de gehele Kerk voorschrijven. Tevens worden dan de data be kend gemaakt, waarop de heiligen christendemocratische parlements- i\ LlL l fractie professor Erhard als opvolger [Jg CGfStG VrdChlDOOt 0D van kanselier Adenauer wenst, om- kern-energie van kanselier Adenauer wenst, om dat hij van alle kandidaten het popu lairst is en het best in het buitenland bekend. Andere bladen laten zich in gelijke zin uit. MIJNONGELUKKEN IN WALES. In twee mijnen in Wales hebben zich gisteren instortingen voorgedaan. In de ene mijn te Trehaford, geraak ten acht mijnwerkers ingesloten, in andere, te Crompare, vier. De acht man van Trehaford konden na tien uur bevrijd worden. Zij waren onge deerd. Te Crompare zijn de redders er in geslaagd na elf uur één man te redden, doch de kansen om de andere drie nog tijdig te bereiken schijnen gering te zijn. Mevr. Eisenhower valt de eer te beurt 's werelds eerste door kern energie voortgedreven koopvaardij schip te dopen. Het N.S. (nucleair schip) „Savan nah", een vrachtschip met passagiers accommodatie, zal op 21 juli in Cam den New Jersey te water worden ge- laten. Het schip moet in 1960 worden opge leverd en zal dan zes maanden lang worden beproefd alvorens aan de koopvaardijvloot te worden toege- gevoegd. De bouwkosten bedragen ruim 150 miljoen gulden. zal er wederom een zaligverklaring in de St. Pieter zijn, namelijk van een Italiaanse religieuze. Op 3 mei volgt De Kabinetsformatie Om persoonlijke redenen hebben de door de kabinetsformateur voor het ministersambt gepolste heren W. J. Andriessen en prof. P. P. van Ber- kum verzocht voor een benoeming niet in aanmerking te worden ge bracht. Vanmorgen had prof. De Quay een onderhoud met minister Klompé. Prof. De Quay was voornemens zich om twee uur vanmiddag naar Schip hol te begeven om minister Luns af te halen, die daar uit New York wordt verwacht Hij zal dan trachten nog vanmiddag een bespreking met de minister te hebben. Wellicht zou die ten huize van de heer Luns plaats hebben. De formateur gaat daarna naar Den Bosch om het weekend thuis door te brengen. Het huwelijk te Tokio Bij de huwelijksplechtigheid van het kroonprinselijk paar, welke giste ren te Tokio heeft plaats gehad, heeft zich nog een incident voorgedaan toen de kroonprins en zijn gemalin een rij toer maakten. De stoet had zich nauwelijks in be weging gezet of een 19-jarige jonge man wierp een steen naar het rijtuig en trachtte zich eraan vast te klam pen. De jongeman werd gearresteerd. Hij zei tot de politie, dat het keizer lijke stelsel afgeschaft is en dat hij de prins en de prinses uit het rijtuig had willen trekken. De enige westelijke gast bij de hu welijksplechtigheid was mevrouw Elizabeth Vining, een Amerikaanse Quaker, die de prins van 1946 tot 1950 heeft opgevoed. He} is voor een groot deel aan haar te danken, dat de prins zich heeft opengesteld voor westerse denkbeelden. Minstens 120.000 Japanners zijn op de zaligverklaring van een Canadese I dezelfde dag als het kroonprinselijk ordestichteres. paar getrouwd. De inspectiereis is nog niet »rond« Engelse soldaat gewond Een woordvoerder van het Britse Rijnleger heeft medegedeeld, dat een Britse soldaat, die met zijn eenheid aan oefeningen in het gebied van Sennelager, ten zuid-westen van Hannover, deel nam, donderdagavond j.l. door een Duitse boer is beschoten en in zijn arm gewond. Dit geschied de, toen een konvooi van twintig Britse vrachtwagens bij de avondoefe ning verdwaalde en op een boeren erf terecht kwam. De bevelhebber van het Britse kon vooi reed, toen dit gebeurde, in een jeep achter zijn vrachtwagens aan. Nadat het eerste schot was gevallen, liet hij het konvooi keer maken en nam plaats in de voorste wagen. Daarna liet de commandant de grote lichten aandoen, waarop prompt weer werd geschoten. En dit tweede schot, evenals 't eerste gelost uit een automatisch pistool, verwondde de Britse soldaat. De Britse bevelhebber zond een boodschap naar de Duitse politie. Toen deze ter plaatse was, begaf h(j zich, in hun gezelschap naar de boer derij. Zij werden te woord gestaan door de 27-jarige Gerhard Welschon, De Indiase ambassadeur bij de Ver enigde Naties, C. S. Jha, heeft op een door de radio uitgezonden persconfe rentie te New York verklaard, dat het optreden van de Chinezen in Ti bet niet als een aanvalsdaad behan deld zou kunnen worden, aangezien Tibet, dat zo groot is als een derde gedeelte van India, nooit onafhanke lijk is geweest. Wel gaf Jha toe, dat het Chinese optreden in Tibet veel wrok in India en Azië heeft gewekt. Premier Nehroe heeft vrijdag mee gedeeld, dat behalve de Dalai Lgma en zijn gevolg slechts zeven Tibeta- nen op Indiaas grondgebied zijn toe gelaten. Hij zei, dat men niet moest verwachten, dat de Tibetanen op grote schaal naar India zouden uit wijken. Voorts zij de premier, dat India geen enkele stap bij China moet on dernemen, waardoor „zijn invlfced en nut ten behoeve van de Tibetanen zouden kunnen verminderen". Een woordvoerder van de Hongaar se regering heeft vrijdag op een pers conferentie verklaard, dat de opstand in Hongarije in 1956 en de gebeurte nissen in Tibet een essentieel aspect die toegaf twee maal te hebben ge schoten, omdat de Britse militaire vrachtauto's over het erf van de boer derij waren gereden. De Britse commandant verzocht de Duitse politiemannen daarop Wel schon „wegens poging tot moord op een Britse militair", te arresteren. Zij weigerden dit eerst, waarop de commandant verklaarde in dat geval de boerderij met zijn manschappen omsingeld te zullen houden, totdat de Duitser in arrest was gesteld. Tenslotte werd Welschon door de Duitse politie gearresteerd. Hij is vrijdag weer op vrije voeten gesteld. De in de arm geschoten Britse sol daat is in het Britse militaire zieken huis te Rinteln, nabij Sennelager, opgenomen. Hfi maakte het vrijdag avond goed. Hij dacht, dat het dieven waren Een woordvoerder van de Duitse politie te Paderborn, nabij Sennela ger, heeft verklaard, dat Welschon had medegedeeld, gemeend te hebben dat hij met dieven te maken had en daarom waarschuwingsschoten had gelost. Hij had hieraan toegevoegd in de krant te hebben gelezen over die ven, die zich in auto's verplaatsten en die achthonderd hennen hadden gestolen. De woordvoerder zei, dat de politie gelooft, dat Welschon de waarheid sprak. Zij overweegt echter nog of hij kan worden aangeklaagd wegens „onvoorzichtig handelen, dat heeft geleid tot het toebrengen van ver wonding". Een beeld van het huwelijk tussen de Japanse kroonprins Akihito en Mitsjiko Sjoda in Tokio. Voor de huwelijksplechtigheid poseerde het jonge paar voor de fotografen, de bruid draagt hier de eerste „orde" van de heilige kroon. (Telefoto A.N.P.) De clochards uH hel Parijse stadsbeeld? De Parijse afgevaardigde Frederic j Dupont wil een poging ondernemen! om de „clochards", de daklozen die! in de Franse hoofdstad op banken en onder bruggen langs de Seine de nacht doorbrengen, uit het stads beeld te doen verdwijnen. Er is op het ogenblik geen enkele wettelijke bepaling, die iemand ver biedt de nacht in de buitenlucht door j te brengen, maar Dupont wil nu de j omschrijving van het begrip „zwer-j ver" in het wetboek van strafrecht, op grond van welks bepalingen de genen, die onder dit begrip vallen, kunnen worden opgepakt, zodanig gewijzigd krijgen, dat het ook op de Parijse clochards van toepassing zal zijn. Volgens de huidige bepalingen is een „vagebond", een zwerver, iemand zonder domicilie en zonder middelen van levensonderhoud of beroep. Dupont wil de omschrijving doen uitbreiden tot allen, die er een gewoonte van maken op de openbare weg te verblijven, ook al beschikken zij over geld en werk. Het schijnt na melijk nogal eens voor te komen, dat een clochard een behoorlijk geldsbe drag bij zich draagt. Dezulken zou den, als Duponts poging succes heeft, opderdak in een logement moeten gaan zoeken. De Russen hebben schriftelijk bij Noorwegen geprotesteerd tegen grensschendmgen in het hoge noor den. De daders warentweehon- I derd Noorse rendieren. Een ontploffing in een Poolse kolenmijn van Oppcr-Silezië hééft donderdagnacht het leven van negen mijnwerkers gekoit. Het was een explosie van methaangas. Het spelen met een bal aan de oever van een strandmeer nabij Sete (Zuid-Frankrijk) heeft vier kinde ren het leven gekost. Ze hadden zich met eein. bootje op het meer gewaagd om de door de wind afgedreven bal terug te halen, maar ook zij dreven af en midden op het meer deed een rukwind het vaartuig kantelen. Men heeft slechts één lijkje kunnen ber gen. Deze foto toont de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de secretaris-generaal van de N.A.V.O., de Belg Paul Henri Spaak, in een helikopter op de marineluchtbasis Anacostia te I gemeen hebben, n.l. dat zij beide wa- Washington. Zij staan hier op het punt, te vertrekken voor een bezoek aan l ren georganiseerd door „de imperia- de bases voor geleide projektielen van het type Nike te Maryland en I listen" en gericht waren tegen „de I verjaarsgeschenk Fort Meade. i elementaire belangen van het volk". I liana. Kosteloos storten voor geschenk aan koningin De hoofddirectie van de PTT in Den Haag heeft gistermorgen telegrafisch alle directeuren of beheerders van alle postkantoren, hulpkantoren etc. in Nederland instructie gege ven, dat tot en met 18 april stortin gen op giro 640.000 Amsterdam ten gunste van de rekening verjaarsge schenk HJVI. de Koningin kunnen plaats vinden zonder heffing van rechten. Dit betekent dus, dat men behalve bij alle bankkantoren, spaarbanken en boerenleenbanken nu ook op alle hoofd en bijkantoren van de poste rijen kosteloos elke bijdrage hoe klein dan ook kan storten voor het aan Koningin Ju- De Bilt, zaterdag 10 uur. Boven Engeland, de Noordzee en Duitsland handhaaft zich de lage temperatuur in de bovenlucht, waar door de atmosfeer onstabiel bleef met ontwikkeling van buien. Van de oceaan dringt echter nu in de hogere luchtlagen iets warmere Jucht door, hetgeen samenhangt met de nadering van een nieuwe depres sie, die vanmorgen met een lucht druk van 978 mb ten westen van Ierland was gelegen. De buiigheid neemt af, maar het weer blijft onbe stendig, omdat het doordringen van de warmere lucht in de hogere lucht lagen voorafgaat aan een regenzone, die de komende 24 uur ons land zal passeren. Mede door het dichterbij komen van de depressie neemt de wind weer in kracht toe, waarbij ook nabij het aardoppervlak iets zachtere oceaanlucht zal worden aan gevoerd. De depressie, de gisteren naar Zuid- Zweden koerste, trekt nu opvullend langzaam weg in de richting van Rus- land. I (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TIJDELIJK REGEN Veranderlijke bewolking met J tijdelijk regen en een krachtige tot harde wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere temperatu- ren vooral in het zuidoosten van het land. 12 April zon op 05.52; onder 19.31; maan op 08.12; onder 23.52. Hoogwaterstanden 12 April v.m. 6.53; n.m. 6.11. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI motregen 0 C. STOCKHOLM regen 2 KOPENHAGEN regen 2 ABERDEEN zwaar bewolkt 3 LONDEN zwaar bewolkt 5 AMSTERDAM zwaar bew. 5 BRUSSEL geheel bewolkt 5 LUXEMBURG geheel bew. 3 PARIJS zwaar bewolkt 4 BORDEAUX zwaar bew. 6 GRENOBLE regenbui 5 NICE onbewolkt 13 BERLUN zwaar bewolkt 5 FRANKFORT zwaar bewolkt 5 MüNCHEN licht bewolkt 2 ZüRICH regenbui 4 GENèVE zwaar- bewolkt 4 LOCARNO onbewolkt 3 WENEN regen 6 INNSBRUCK regen 2 ROME geheel bewolkt 11 AJACCIO half bewolkt 12 MADRID licht bewolkt 7 MALLORCA niet ontvangen ALGIERS onbewolkt 7 Korreltje Wie het kwade wil bestrijden, moet het goede willen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1