1s I s "|M Denk om de paperassen en uw motor DE ZWARTE ZWAAN f f f v--' zJï. i l l 2 S» J ff f f f 3 ©•©o©o©t >oo ZATERDAG 11 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 WE» "E RAPIEREN HEEFT t NODIG VOOR UW VAKANTIE' ssa Eerst de formulieren en dan de vakantie, is het wachtwoord van hen die vrij van onnodige moeilijkheden in de komende tijd de grc ïzen willen passeren. In ons schema geven wij daarom een duidelijk overzicht van de paperassen die men nodig heeft als men zonder of met een voertuig de grens wil overschrijden. Allereerst mag natuurlijk het pas poort nergens ontbreken, voor div. landen kan men echter volstaan met de toeristenkaart en voor België en Luxemburg ook met een bewijs van Nederlanderschap. Twee landen, Joe- goslavië en Spanje vragen nog steeds een visum aan u om hun grens te mo gen passeren. Dat van Joegoslavië kost 3.80 en voor een Spaans visum moet u f 17.50 neertellen. Het befaamde carnet, of de trip tiek, raakt gelukkig ook steeds meer uit de mode, toch is het nog niet he lemaal verdwenen en dat kunt u in ons schema zien. Hier komen wt) onder het hoofd „Carnet of triptiek" welgeteld 5 landen tegen dié nog zulk een document verlangen. Voor Italië kan een carnet of triptiek wor den gebruikt maar het is niet direct noodzakelijk daar men ook kan vol staan met aan de Italiaanse grens een „Tessera Turistica" te vragen die kosteloos door de douane wordt ver- strékt. Ook voor Joegoslavië kan een carnet of triptiek worden gebruikt maar men kan ook zonder deze do cumenten aan de Joegoslavische greiis een verklaring in duplo opma ken. Griekenland dat geen cafnet of triptiek meer vraagt geeft de grens alleen vrij aan hen die minder dan twee maanden in Griekenland blij ven. Dat zijn dus over het algemeen wel de meeste toeristen. Wil men langer dan twee maanaden in Grie kenland vertoeven dan moet men wel over een carnet of een triptiek beschikken. De carnets en triptieken kunnen bij de verkeersbonden van de ANWB en de KNAC worden aange schaft. De W.A.-verzekering, in de vorm van de bekende groene kaart, wordt langzamerhand in bijna geheel Euro pa verplicht gesteld en is trouwens veiliger voor uw eigen risico ook. Alles op te sommen is haast ondoen lijk, bestudeer daarom ons schema goed want het geeft u informaties over de paperassenwinkel voor ge heel W.-Europa. Op papieren kunt u echter nog niet rijden, wel op benzine. Geen recht geaard benzineverbruiker zal prettig met vakantie gaan als hij niet weet dat zijn motor zich minstens even prettig voelt. Daarom hebben wij de warwinkel van de kwaliteit der ben zine in W.-Europa eens voor u uit geplozen. In onze grafiek geven wij het re sultaat weer, de benzine is opgege ven in octaangetal. Uit een vergelij king van ons land met de andere landen kunt u de verschillen in de kwaliteit van de benzine opmaken. In landen waar het octaangetal van benzine (gewone benzine) lager is dan bij ons, kan men over het alge meen beter superbenzine gaan ge bruiken. In de meeste gevallen hoeft men zich in dat geval geen zorgen te maken over de afstelling van de ont steking, behoudens voor een paar speciale motoren met hoge compres sie. Joegoslavië en Spanje spannen wel de kroon met de zwakste ben zine van Europa in hun pompen. Hier moet men zeker superbenzine tanken. In Portugal waar de gewone benzine rok een stuk minder is dan bij ons heeft men echter geen keus daar dit land géén superbenzine kent. Bij de beoordeling van de vraag of men al of niet super in een land moet tanken, kan men zich mede laten lei den door de aanwezigheid van berg- trajecten in Je te rijden route. In de bergen kan men beter benzine ge bruiken met een hoger octaangetal dan onze gewone benzine. Deze is wel iets duurder dan de gewone maar uw motor voelt zich er beter bij en de superbenzine geeft uw voertuig meer kracht bij de „trek" in de bergen. De prijs van de benzine in Frankrijk, Italië en Joegoslavië is niet mis en daarom geven deze lan den aan de toeristen een reductie op de benzineprijs van ca. 30 Voor deze reductiebonnen kan men zich wenden tot een van de verkeersbon den in ons land. □ENK OM OW MOTOR j Liszt, door Walter Beckett. Uitgeverij Ad Donker, Rot terdam. Planten en bloemen In huis. en tuin, door A. C. Muller-! Idzerda Cita van Santen. Uitgave Het Spectrum, Utrecht. Prismaserie no. 391.1 Ook in pocketbookvorm, maar vol- I komen anders opgezet is het levens- Wie van planten en bloemen houdt I verhaal van Franz Liszt. Een geniaal en ze goed wil verzorgen, zal met ge- maar grillig man. Na het lezen van noegen dit boekje naslaan, om we-l zUn biografie, kan het niet anders of tenswaardigheden, behandelingsme-1 men moet een dieper inzicht krijgen thoden, verzorging enz. van huis- en' 'in de composities die Franz Liszt het tuinplanten en -bloemen te vinden. Ongetwijfeld zal dit goedkope Pris ma-boekje vele gelukkige bezitters krijgen. Romeinse sagen en verhalen, door dr. Onno Damsté. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Prismaririe no. 370. Dr. Damsté geeft aan de hand van Latijnse en Griekse bronnen (de voornaamste zijn Livius, Plutarchus en Gellius), op eenvoudige maar le vendige en boeiende wijze een na vertelling van het ontstaan van de oudste geschiedenis van Rome, de daarop volgende koningstijd en het begin van de republiek. Het werk is een bundeling van authentieke ver halen en sagen, die niet allen histo risch zijn, maar door de Romeinen als zodanig beschouwd werden. De verhalen zyn in goed Nederlands ge schreven en prettig om te lezen. Een waardevol bezit /oor iedereen, die zich voor de klassieke oudheid inte resseert. Junlpero en de generaal, door James Norman. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Pris maserie no. 396. nageslacht heeft nagelaten. Achter de hoge Atlas, door dr. P. K. Huibregtse. Uitg.' Forum Boekerij. Ad. M. C.j Stok. Den Haag. Reisverhalen zijn er voldoende,' maar geen is er zo fascinerend als een goedgeschreven reisbeschrijving uit een onbekende en gevaarlijke streek. De hoge Atlas is een berg keten, die Noord-Afrika in tweeën splijt. Vrijwel nooit komen er blan ken aan de zuidelijke kant van dit gebergte. Dit is het gebied van de Berbers, een onberekenbaar volk met een grote historie. Dr. Huibregtse. heeft twee reizen naar dit gebied ge-I maakt en geeft van beide een over-l zicht. Dit boek lezend, vergroten wij! onze kennis van het geheimzinnige land dat Marokko heet. Dit relaas is vooral Interessant om de vergelij kingen die men kan trekken tussen het eerste deel het „verdrukte" en het tweede deel het „bevrijde" Marokko. ,De nacht van verraad". door Herbert Kranz. Uit geverij „Helmond", te Hel mond. Een grappig en ontspannend ver- AaJ ?e.ï?le *°ede )euedb<«k«" haaltje over een echte Mexicaanse /SnMS,m'[.fn-pra? ruzie tussen een geestelijke en een boek toegevoegd. Natuurlyk is het generaal. Het verachil van mening,e«n„. spannendavontuur Het dat op allerlei vreemde en lachwek kende situaties uitloopt, gaat over een houten beeld, dat de eneraal in zijn bezit heeft en voor toeristische doeleinden wil gebruiken. Het ge heel is pretentieloos-grappig en spot- tend-geestig en zal met plezier wor den gelezen. Schumann, door André Bou- courechliev. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Pictura- serie no. 6. Men heeft er goed aan gedaan naast de vele pocketboekjes over componisten, die de laatste maanden de boekwinkels vullen, ook aandacht te schenken aan de componist van de romantische periode, Schumann. Over de geïllustreerde uitgave niets dan lof. 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 rXTVMLIItll VAIV l»L DC.IM£.|[\tLII» LUKUrA - 'l^ Superbenzine k» -Hel octaangetal vd benzine Sewwfetanelf - s 1 84 83 82 81 79 78 77 76 r S-Sï i sr 1. t Spanje Zwitserland speelt zich af in Marokko. Het be kende zestal: de Chef, Grote Geest, Prik, De Graaf, Plumpudding en Tsjandroe Singh zijn weer van de partij. Zij krijgen opdracht een aan val van de wilde Berberstammen op de „witte stad" te verijdelen. Vele schijnbaar onoverkomelijke moeilijk heden moeten worden overwonnen. Met veel gevoel voor humor heeft Kranz dit verhaal geschreven. Een pittig boek, vooral voor jongens. „Ballerina" door Vicky Baum" Uitg. Ad. Donker, Rotterdam. In Ballerina bechrijft de bekende Amerikaanse schrijfster Vicky Baum de lotgevallen van een balletgroep rond de hoofdfiguur, de solo-danseres Katja Milenkaya. Het Is een beschrij ving van een hard "bestaan, waatin jaloezie Streberei, vallen en opstaan de lange en moeilijke weg naar het succes markeren. Het is een roman die vanzelfsprekend niet in handen hoort van onervaren lezers Ontwik kelde liefhebbers van het ballet niet alleen, maar ook anderen zullen aan de soms voortreffelijke karakterbe- schrnvingen wel hun genoegen kun nen beleven. „De Anckarbergs, een Zweed se familieroman" door Margit Söderholm. Uitg. Z.-Holl. Uitgeversmaatschap pij Ad. Stok, Den Haag. De uitgever Ad. Stok heeft een tweetal werken van de Zweedse schrijfster Margit Söderholm, „Char lotte Anckarberg" en „De gebroeders Anckarberg" tot één boek verenigd, onder de titel „De Anckarbergs, een Zweedse familieroman" het licht doen zien. Het verhaal speelt zich af in de Napoleontische tijd in kringen van de landadel. Ondanks het precaire gegeven is de roman met een bepaal de terughoudendheid geschreven. Voor rijpe lezers voorbehouden. Acht en achttien, door Jan Mens. Uitg. Kosmos, Am sterdam. Jan Mens is een prettige verteller en in deze roman vertelt hij het le vensverhaal van een jonger tussen 8 en 18 jaar. Het boek is al eerder uit gegeven onder een andere titel, maar thans opnieuw gepubliceerd in een royale en voorname opmaak. De jongen, waar het om gaat, is Koen Oortgijzen, een doodgewonp Amster damse jongen uit de tijd van de paar dentram, en zijn levensverhaal is dat van duizenden en duizenden andere gewone jongens. Wat het boek vooral interessant maakt is de manier, waarop Jan Mens ons binnenvoert in het gedachtenleven van Koen. Uiterlijk gebeuren er geen grote be levenissen, maar innerlijk reageert Koen met de fantasie van een jongen. Verkwikkend is het, dat Koen nu eens niet vol zit met allerlei ver wrongen complexen, maar een gezon de jongen is met normale reflexen. Gelukkig, dat die er ook nog zijn en hun leven is daarom wèl zo belang wekkend. De dag dat Lincoln werd doodgeschoten, door Jim Bishop. Uitg. De Fontein, Utrecht. In vele opzichten is dit Amerikaan se boek, in het Nederlands vertaald door J. W. Kessens, een merkwaardig boek. Het is niet alleen interessant om het onderwerp, dat het behan delt, nl. de tragische dood van de Amerikaanse president Abram Lin coln, maar ook om de wijze, waarop de auteur ons met dit drama 'con fronteert. Het boek beschrijft nl. na- fenoeg uitsluitend de periode van én dag, vanaf 's morgens 7 uur tot aan de andere morgen, maar het be schrijft dan ook alle bijzonderheden en alle oersonages, welke iets te ma ken hebben gehad met de moordaan slag op de president. Men krijgt op die manier een gedetailleerde indruk zowel van de omgeving van de presi dent als van het Amerikaanse leven in het jaar 1865. Om alles zó nauw keurig ineen te passen, heeft de aüteur jaren van voorbereiding ge kost. Vanzelfsprekend is het geen luchtige treinlectuur. Inleiding tot de kunst van Mondriaan door dr. H. L. C. Jaffé. Uitg. Born N.V. Assen. Mondriaan is één der pionieres van de abstracte schilderkunst geweest en het is daarom van belang voor de kennis van de moderne schilderwijze om te weten wat deze pionier ervan dacht en schreef en hoe hij zijn ideeën uitwerkte in zijn schilderwerk. Voor velen zal de abstracte schilderkunst desniettemin iet6 blijven, dat hem niets zegt; anderen zullen zich door Mondriaan's theorieën niet laten be keren. Dat behoeft ook niet, men kan desondanks de deskundige uiteenzet ting van dr. Jaffé toch waarderen. „Taiga", door Herbert Reinecker. Uitg. De Fontein, Utrecht. Aan de vele verschrikkelijke ver halen over krijsgevangenschap uit de laatste wereldoorlog is er. weer een toegevoegd. Het is lang geen slecht verhaal. Het gegeven is goed opgezet en uitgewerkt. De vrouwelijke arts Hanna Dietrich, die door de Russen gevangen is genomen, wordt naar het afschuwelijke dwangarbeiderskamp Novokaja (in Siberië) vervoerd, waar zij als enige vrouw tussen drie honderd mannen, de zieken moet verzorgen. De totaal vermoeide en uit gebluste gevangenen, worden door het gedrag, het karakter en de woor den van Hanna opgebeurd en velen van hen zullen de afschuwelijke ge vangenschap door haar toedoen te boven komen. „Goden van de engelenbak", door Henk Suér. Uitg. Het Spectrum, Utrecht, Pris ma-serie no. 403. Ofschoon de jonge journalist Henk Suér in zijn eerste boekje getracht heeft de geschiedenis van het theater in Nederland in kort bestek zo vol ledig mogelijk weer te geven, kan men niet direct van een kunsthisto risch werk spreken. Het is ook niet de opzet van de schrijver geweest veel wetenschappelijks op te tekenen. Hij beschrijft het vaderlandse thea terleven levendig en in al zijn scha keringen (de drie K.'s) en het is een prettige en ook wel leerzame bezig heid het werkje door te bladeren en met de auteur te peinzen over onze rijke toneelhistorie. „Wodchouse over Wodehou se", door P. G. Wodehouse. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Prisma-serie no. 395. Naar onze mening zijn de boekjes van de Engelse humorist, of zoals hij zichzelf noemt „schrijver van lichte stukjes", Wodehouse,, evenzovele pie- ken in de verkoopgrafiek van de Pris ma-reeks Misschien loopt de geestig heidheid van de werkjes van de eeuwig jonge, ongelooflijk productie ve schrijver gaandeweg iets terug, toch genieten we in elk verhaal van Wodehouse's hand, weer opnieuw van zijn puntige speldeprikjes, zotte 'I HOORNTJE f WAT ZOU DE WERELDGESCHIE- DENIS een volkomen andere loop genomen hebben als de mensen van af Adam en Eva de dingen hadden nagelaten, die „bij nader inzien" on juist of overbodig waren. Wij zouden grote, ingrijpende voorbeelden kun nen noemen, maar het lijkt ons teke nender, na te gaan wat er gebeurd zou zijn als Philips de Schone, die eens Heer der Nederlanden was, zo verstandig was geweest na het ver hittende kaatsspel eerst zijn polsen on der het koude water te houden alvo rens het overijld op te drinken Dat was „bij nader inzien" minder fataal voor de man geweest. Wij zijn geneigd aan te nemen, dat Philips die 28 was toen hij stierf heel wat jaar tjes langer mee had kunnen gaan Wj als dat glas ijs- koud water er niet was geweest. Zijn zoon Karei de Vijfde had beslist niet alle kansen ge had welke hij nu wèl heeft uitgebuit. Waarschijnlijk was er geen 80-jarige oorlog uitgebroken en had Willem van Oranje geen behoefte gevoeld, Vader des Vaderlands te worden, zo dat wij nu ons Vorstenhuis niet zou den hebben gehad. Bovendien maar dat is een broodkwestie wa ren er niet zulke dikke boeken ge schreven over Philips echtgenote, Jo hanna de Krankzinnige. En dat alle maal en nog veel meer dqor dat ene glas water. Je staat wel eventjes te kijken als je dergelijke imaginaire situaties de revue laat passeren. Schokkender wordt het echter als we met gebeur tenissen te maken krijgen welke ons zelf aangaan en met schrik denken we dan aan het „bij nader Inzien" Zo staat nu weer de reis van Mont gomery naar Moskou voor de deur. Volgens de meesten is het nader in zien al aanwezig voordat het evene ment heeft plaats gehad. Het bijna algemeen ..nader inzien" zegt dit keer bij voorbaat: „niet doen." want Monty is een groot tacti cus by het op de vuist gaan, maar niet met woorden. Van de week laïen we ergens, dat een zekere opper-officler helemaal in zijn eentje heeft uitgemaakt, dat het bij nader inzien totaal niet nodig voor de geallieerden was geweest in de laatste oorlogsperiode Walcheren on der water te zetten. Als hij tóen wat te zeggen had gehadThans wach ten wij met angst In het hart op de man, die ons verteld, dat de hele we reldoorlog geen zin heeft gehad, bij nader inzien. EEK. SPELLETJE Neem 4 zwarte en 4 witte knopen en leg ze zo neer ala bovenaan op de teke ning aangegeven staat. Nu mag je 4x twee knopen nemen en dan moeten de 4 witte naast elkaar liggen en ook de vier zwarte Meer of minder keren mag niet. Het is een vrij moeilijk spel letje en we geven dus de oplossing er meteen bij. We veronderstellen dat er achter de achtste knoop nog twee plaatsjes zijn, die noemen we gemaks halve 9 en 10. 1ste keer verschuiven: knoop 2 en 3 naar 9 en 10; 2de keer verschuiven: knoop 5 en 6 naar 2 en 3; 3de keer verschuiven: knoop 8 en 9 naar 5 en 6: 4de keer verschuiven: knoop 1 en 2 naar 8 en 9. 1 2 3 4 5 6 7 8 ©«©©©@0© 1 2 3 4 5 6 7 Heer Kunibert, ridder zonder vrees, wil de beide draken doden die de Oplossing zoekplaatje. Als men het plaatje eenmaal naar links draait kan men boven 't paard een draak zien. Bij tweemaal draaien ontwaart men de tweede draak in het midden boven. vergelijkingen en onmogelijke uitwij ding over bijkomstigheden. In „Wode house over Wodehouse" geeft de auteur voor, zijn autobiografie te schrijven. Wodehouse's visie op tele visie en zijn mening over detectivero mans, zijn ons uit het hart gegre pen. Prisma Hondenboek", door Jan van Rheenen. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Pris ma-serie no. 384. De hondenkenner Jan van Rhee nen heeft zich ingespannen om bin nen het benauwde kader van een pocketboekje een massa wetenswaar digheden over honden samen te vat ten. Een groot aantal foto's staat er in afgedrukt, mede waardoor het werk je voor iedere hondenliefhebber een waardevol bezit is „Vlucht in de „Taiga", door Iwan Bahrjany. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Prisma serie no. 392. De uitgeweken Rus Iwan Bahrjany verhaalt van een ontsnapping uit Si berië. In tegenstelling met vele an dere Russische verhalen heeft „Vlucht in de Taiga" een gelukkig slot, wat voor een zekere categroie lezers, maar vooral lezeressen, nog al belangrijk is. Ook met deze lezersschare moet Het Spectrum rekening houden. We kun nen de keuze van haar boeken echter rustig aan de uitgever overlaten, dat heeft de lange serie pocket books wel bewezen. „Dood van een financier", door Nicholas Blake. Uitg. Sijthoff, Leiden. In grote trekken loopt dit boekje uit de bekende „Accoladeserie" pa rallel met de eerste detective-story, die wij van Nicholas Blake lazen: „Aan het eind van het hoofdstuk". In beide verhalen heeft de detective Nigel Strangeways een schijnbaar onbeduidend geval onder handen, dat echter uitloopt op een moord. In beide boeken pleegt de dader(es) tenslotte zelfmoord. Afgezien van deze onbevredigende oplossing, is ook de dood van de financier knap van opzet. Het boekje zal lezers met 6peurzin veel plezier schenken met het gissen naar de identiteit van de dader. Een Engelse „detective story", zonder andere pretenties dan een spannend boek te zijn. „Oom Hulot", door Jean- Claude Carrière. Uitg. De Fontein, Utrecht. Zoals wel te verwachten was na I het yerschijnen van „Monsieur Hu- lot" in de Fontein-boekerij, is nu ook de tweede film van Jecques Tati in boekvorm uitgegeven. En wat wij van het eerste deel schreven, slaat ook op zijn opvolger „Oom Hulot" Wel aar dig, maar een als kijkspel geschre ven verhaal, op zo'n meesterlijke ma nier verfilmd, kan onmogelijk in boekvorm op hetzelfde niveau staan. De tekeningetjes hebben een aparte charme, die de bedoelingen van Tati dichter benaderen dan de tekst. Uit stekend vertaald.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 15