KLIEKJES De Kleine Paradijsparade Nachtelijke bedreiging met mes Leuke losse rokken ZATERDAG 11 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 OOK SERPENTEN KUNNEN MOOI ZIJN In de lente is de natuur op haar paasbcst. Alles is even mooi: bomen, plan ten en dieren. Er is maar één dier, dat voor het oog alle lelijke eigenschappen in zich verenigd houdt. Niemand ziet, hoe mooi het is. Het is de slang die althans zo ziet men de stakker glibberig, glui perig, slijmerig, vies, vals, lelijk en giftig is en ze zou met haar (gespleten) tong of soms ook met de punt van haar staart steken. Kortom: het is een serpent. Maar niet alles, want men van haar vertelt, is waar. Slechts een klein ge deelte van de grote slan gen is giftig. Meestal zelfs is voor de mens hun gif niet dodelijk en gebruiken de dieren het alleen maar, als ze getergd worden. Vele slangen hebben 'n bijzonder sterk ontwikkel de warmte-waarneming en hebben vaak in tegen stelling tot de algemene opvatting, dat ze niet kun nen ruiken een zeer goed reuk-vermogen. Dat moet ook wel, als men be seft, dat de seksen, elkaar via het reukspoor vinden, zoals ook vele andere die- rensoorten dat doen. De meeste slangen zijn ook niet blind. Hun gezichts vermogen is matig tot goed. De slang bezit ook niet de eigenschap zijn prooi te biologeren, al denken veel mensen dat. Ze kunnen hun ogen niet bewegen omdat die bedekt worden door de huid. Wel kunnen ze hun pupillen groter of kleiner maken. De slan gen zijn echte nachtkijkers. Maar wanneer ze vervel len, wordt de huid, die de ogen bedekt melkachtig wit en ziet de slang bijna niets meer. Maar dat is ook niet nodig want hij jaagt dan toch niet maar ligt stil in zijn schuilhoek je te wachten tot zijn nieuwe pak klaar is. De strakke blik van die slange-ogen is waarschijn lijk de oorzaak van die mening over hypnotiseren. Slangen mogen dan „stomme dieren zijn: ze zijn niet stom, hoewel stembanden hun ontbre ken. Er zijn er, die kunnen sissen, ratelen, fluiten en zelfs bestaan er blaffende slangen De voortbeweging ge schiedt niet met de ribben maar met de buikschilden, geschubde platen, die rechtop gezet kunpen wor den en dan onder het slan- genlijk in de grond klau wen. Kruipt de slang, dan schuift ze het lichaam voor de schilden vooruit en de rest, die achterblijft, trekt ze mee. Het is verwonderdijk, dat slangen op deze wijze zo veel bewegingen kun nen maken: ze kunnen kronkelend, net als rup sen, of met horizontale golven vooruitkomen. Soms kruipen zo ook, de beide bewegingen combi nerend of zelfs wel in een spiraal. Maar op een glad de plaat bereiken ze niets. Men vindt onder de slangen behalve kruipers ook gravers, klimmers en zwemmers. Ook zijn er slangen, die kunnen sprin gen en onder de boom slangen zijn er verschei dene, die kunnen zweven. Ze trekken daartoe hun lange lijf hol en dat is net voldoende om ze behou den te doen landen. Behalve grote slangen, waaronder giganten voor komen van twaalf meter lengte, zijn er ook peuter- tjes van een naald-dikte. Zij behoren tot de graven de serpenten. Afgezien van de grote snelheid, waarmee sommi ge slangen kunnen „uit schieten", zijn de meeste slangen niet bijzonder snel. Hun snelheid be draagt gemiddeld 6 kilo meter per uur, zodat op vlak terrein elke mens een slang kan ontlopen. Men heeft natuurlijk niet precies kunnen na gaan, hoe oud de slangen worden in het vrije veld. .Maar de oudste slang, die men in gevangenschap heeft kunnen houden, was een Anaconda, een Zuid- Amerikaar moerassoort, die 28 jaar werd. Slangen planten zich voort door middel' van eieren. De meeste eieren hebben een leer-achtige schaal. Maar sommige soorten slangen leggen eieren, omgeven door een dun vlies, Moeder-slang acht het instinctief uit den bo ze, haar kostelijke kroost in-de-dop zo i aar ergens neer te leggen en daarom houdt zijn het voorlopig in haar lichaam. Die soorten hoemt men „eierlevendbarend". In ons land komen drie soorten slangen voor: de adder, die giftif is, en de gladde slang en ringslang, die niet giftig zijn. De ha- zelworm is geen slang maar een hagedisachtige. Als u een van deze soor ten ziet, moet t) er eens op letten, hoe mooi ze zijn in de lente. Vooral de ad der. Maar dk is in dit jaargetijde erg agressief, dus kijkt u uit, als u nog langer van het voorjaar genieten wilt. Jongens vonden een kinderlijkje Gistermorgen hebben vier jongens, die aan het vissen waren, een lijkje gevonden van een pasgeboren kind, nabij de Lonnekerbrug over het Twentekanaal te Enschede. De jongens haalden het lijkje naar de kant en waarschuwden mensen in de omgeving, die de politie van de vondst op de hoogte stelden. Het stof felijk overschot werd naar het. zie kenhuis „Ziekenzorg" overgebracht. Het was het lijkje van een jongetje. Leidde woningnood tot holbewoning De politie te Rotterdam vraagt zich af wie de bewoner is van het hol, dat gisteren werd ontdekt op een open terrein aan de Oldengaarde In Rotterdam zuid. Een agent, die over de kale vlakte wandelde, zag opeens aan zijn voeten een luikje, dat van een slot was voor zien. De plantsoenendienst werd er bij gehaald. Het slot werd verbroken, het luikje weggehaald en toen zag men een trapje naar beneden, keu rig in klei uitgestoken. Men ging naar beneden en kwam in een hol van vijf bij zes meter met een hoogte van twee meter. De zol dering bestond, zo bleek bij nader onderzoek, uit golfplaten, Zijl, mat ten en een kleilaag van 60 cm alles zeer soliede met palen gestut. Aan de wanden hingen kleden en de vloer was van matten voorzien. De inven taris bestond uit een kermisbed, een stoel, een teil, emmers, oude kran ten en tijdschriften, maar er was niemand om de gasten te verwel komen. ..HmUwh.. «a*™ juM Negen maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden j voorwaardelijk met drie jaar proef- m tijd en onder toezicht stelling heeft de officier van justitie bij de recht-1 bank te Dordrecht gistermiddag ge- eist tegen de 23-jarige transportar beider D. D. V., wonende in Leer-1 dam, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan poging tot J moord, subsidiair bedreiging daar- j mee, meer subsidiair bedreiging metj het toebrengen van zwaar lichame lijk letsen. De man was op 8 februari van dit jaar midden in de nacht met een aan tv/ee kanten geslepen dolkmes de I zolder opgestormd, waar zijn broer te slapen lag, had zijn broer wakker gemaakt en,met het dolkmes stekpn- J de bewegingen makend, geroepen dat i hij hem zou vermoorden. De broer had zich slechts kunnen redden door zijn dekens over verdachte heen te j gooien en het hazenpad te kiezen. I Ter zitting kwam niet duidelijk uit, waarom de V. zijn broer had aange vallen. Wel bleek, dat hij wekenlang met grieven had rond gelopen en dat hij zijn familieleden had behan deld alsof ze lucht waren. Tijd voor tintgevende haarwassing (zon der verven) met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort hij uw make-up! Crème uit de tube. eenvoudiger kan het niet. Gewoon thuis zélf doen! Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Tube voor 2 keer 1.95. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18 (Advertentie) van KIEKJES Alvorens de nieuwe schotel op de leestafel te brengen, willen we eerst het menu van de vorige week „uit de doeken doen". De kliekjes waren toen samengesteld uit: 1) De „Berliet" krijgt zijn kracht van Tulsa-olie, vrijdag 27 maart; 2) Het kleinste stadje groeit nog steeds, donderdag 26 maart; 3) Koe als (mo dern) beeldhouwer, vrijdag 3 april; 4) Met melk méér protest, woensdag 1 april; 5) Aalmeers „Minicorso" rijdt weer, vrijdag 27 maart; 6) Dr. Beel bracht verslag uit, idem; 7) 10 Heit jes voor De Quay's karweitje, woens dag 1 april; 8) De publiciteit maakt zich meester van Soraya, dinsdag 31 maart; 9) „Poets je tanden, vergeet het niet", dinsdag 31 maart; 10) Zal hier hun laatste ankerplaats zijn?, zaterdag 31 maart; 11) Dit grappige I winkeltje staat niet in Italië of Zuid- UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK In verschillende plaatsen is op 't ogenblik op bestelling kwark te krij gen, een product, meestal bereid uit taptemelk, wat aan zeer dikke hangop of zeer zachte kaas doet denken. Kwark biedt in een zeer goedkope vorrp bijzonder veel waardevolle eiwitten, is in de mees te gevallen vetvrij en kan niet al leen In verschillende diëten een bijzondere plaats nnemen maar ook bij de normale voedselbereiding een grote hulp zijn. De gebruiks mogelijkheden zijn legio, maar moe ten, zoals bij ongekende producten meestal 't geval is, nog ontdekt wor den. Voor broodbelegging kan de kwark hartig worden gemaakt met b.v. gerapste ui, gehakte tuinkrui den, tomatenpurée, fijngesneden ra dijsjes of geraspte kaas. Iets ver dund met melk of karnemelk kan ze met verschillende toevoegselen dienst doen als slasaus, maar zoet smaakt kwark ook uitstekend! Ze wordt dan met suiker en met b.v. geraspte appel, met vruchten op sap of straks met verse aardbeien of bessen vermengd, maar kan ook het hoofdbestanddeel vormen voor een heerlijke kwarktaart. Kunt U ter plaatse geen kwark krijgen? Neem dan Uw toevlucht tot karnemelk of yoghurt die U in een vochtige doek laat druipen tot u een zeer stevige massa in uw doek hebt overgehouden. ZONDAG: toastjes sterrekers met radijs; rollade, doperwten en wor teltjes, aardappelen, vruchtensla. MAANDAG: elerragout, spinazie, aardappelpuree, wentelteefjes. DINSDAG: koolraap met kaas, aard appelen, kerriesaus; schuimige yoghurtvla. WOENSDAG: stamppot rauwe raap stelen, speksaus; kwarktaart. DONDERDAG: rode kool, gehakt, rauwgebakken aardappelen; ap pelmoes. VRIJDAG: rijstrand met tomaten- kaasragout en sla. of, rijstrand met kippenpoulet, sla; caramel- vla. ZATERDAG: Irisch stew, macaro nischotel met schuimkop. Recept: Kwarktaart Voor de korst: 250 gr. bloem, 150 gr. boter, 100 gr. witte basterdsui ker, 1 eidooier, iets zout. Voor de vulling: 1/2 pond kwark, 70 gr. sui ker, 2 eieren, 100 gr. rozijnen. Bloem, suiker en zout dooreen mengen, de boter erin fijn snijden, de eidooier er bij doen en hiervan een deeg kneden. Hiermee een bebo terde open vruchtentaartvorm be kleden. Iets van het deeg achterhou den om daarmee de rand van de taart te maken. Frankrijk maar in Londen, vrijdag 3 april; 12) Hier woont mej. Sneeuw man, zaterdag 28 maart. Er zijn er wekelijks velen, die zich aan tafel achter de kliekjes zetten. Maar er is maar een potje-dessert. Daar moet om geloot worden. Deze keer was de gelukkige: C. J. j Berbée, Marjoleinstraat 22 te Noord- wijk-binnen. Hij (zij) krijgt zo spoedig mogelijk de prijs, groot 5 gulden toegezonden. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Dit 1) is een goed figuur, net zo j goed, overigens als 8), mooier nog, 1 het is allebei Nederlands fabrikaat. Ze beogen beide het welzijn van ve- len.2) is het wapen tegen het IJzeren Gordijn: wat soepeler van kwaliteit, doorzichtig 9) maar toch hecht en sterk 13). Het bevordert begrip 6) voor vreemde volkeren en richt zich tegen de misdaad, 14) die nog tè vaak in het groot bedreven wordt. Ze is voornemens, niet met slappe hand 5) op te treden. Daarbij is vernuft 11) op allerlei terrein en scheppend ver mogen 4). Het is bedroevend, dat samenwerking soms zulke rare spron gen 10) maakt. Maar dat 12) zijn andere zaken, ze zijn afhankelijk van kleine dingen, waar niemand 7) raad mee weet. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilik is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De I>eidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. De eidooiers roeren met de sui ker, de rozijnen in iets water opwel len, de eiwitten stijfsaan en voor zichtig al deze bestanddelen door de kwark scheppen. Deze vulling An de deeg doen en de taart in de niet te warme oven in plm. uur gaar en lichtbruin bakken. Recept: Macaronieschotel met schuimkop 100 gr. macaroni, iets zout, 1- melk, 2 eidooiers, 30 gr. maizena, 50 gr. suiker, vanillesuiker, 100 gr. rozijnen, 100 gr. bitterkoekjes. Voor de schuimkop: 2 eiwitten, 100 gr. suiker. De macaroni in water met wat In weerwil van al le couture die de mode voorschrijft, houden de meeste dames zich bij de eenvoud, want cou ture is nu eenmaal niet alle dag te dragen. Er bestaat dus de meeste be hoefte aan kleding voor alledag. Hier in wordt ook vol doende voorzien en zelfs de modehui zen van standing zorgen dat zij der gelijke kledingstuk ken in huis hebben. Rok en blouse is de combinatie die vooral in het goe de jaargetijde door de vrouw graag gedragen wordt en zeker door de jon gere vrouwen. Want naast de fac tor gemak biedt de combinatie rok en blouse nog andere voordelen waarvan de voornaamste wel is, dat men door diverse combina ties als het ware met weinig kle dingstukken vele nieuwe uiterlijken kan verkrijgen. Natuurlijk is het nodig, dat men er voor zorgt over en kele leuke rokken en blouses te beschikken. Wij dienen deze kledingstukken met veel zorg uit te kiezen en steeds rekening te houden met het feit, dat er verschil lende combinaties met het betreffende kledingstuk mogelijk moeten zijn. Zowel op het gebied van blouses als dat van rokken zijn er door de ge zamenlijke aktivitelten van stoffenfabrikanten en couturiers leuke dingen te koop. Wat denkt U bijvoorbeeld van zo'n buitengewoon leuke rok als onze illustratie toont Het is een rok, vervaardigd van een bedrukte stof met een dessin van schitterende Romeinse helmen op een effen witte ach tergrond. Het effect is heel erg aardig. Zo'n rokje doet het beslist. Natuur lijk moet er boven een rok van dit genre, waarop de aandacht gericht wordt, een eenvoudig effen blousje. Op dergelijke rokken draagt men geen blouses die eveneens de aandacht trekken. Omgekeerd wordt hetzelfde spel gespeeld. Hebt u een interessante blouse dan dient de rok effen en onop vallend te zijn. Op deze manier zijn er verschillende leuke combinaties te maken met weinig materiaal en och, wat kost tenslotte zo'n eenvoudige blouse of rok Volgens de mode naar bed Het laatste op ptfamagebied wordt hier getoond door „moeder en doch ter tijdens een show in Londen. De gemakkelijk zittende pijama's zijn gemaakt van katoen die snel droogt, „no iron", en vlot gesneden. Voor de kleine meid is het vooral aan trekkelijk, dat zij net zo'n pijama heeft als moeder. zout gaar koken, n.et koud water afspoelen en uit laten lekken. Van de-melk, eidooiers, maizena en sul- fker en vanillesuiker een vanillevla maken. De uitgelekte macaroni en de gewelde rozijnen er doorheen roeren en 't mengsel laag om laag met de bitterkoekjes in een vuurvaste scho tel leggen. De eiwitten heel stijf slaan, de suiker erdoor scheppen, de macaroni hiermede bedekken en er tot slot wat poedersuiker over strooien. De schotel plm. l'/a uur in een lauwwarme oven zetten tot de schuimkop bros en lichtgekeurd is. U weei ook niet alles Moet men een voile wassen, voeg dan een beetje suiker aan het was water toe. De stof wordt dan weer als nieuw. Kant appreteren geschiedt door de vochtige leant door dun suikerwater te halen. Petroleamvlekken verdwijnen veelal van zelf. Het proces kan be spoedigd worden door de vlekken te bedekken met grauw papier, waarover men met een warme bout strijkt. Limonadevlekken verwijdert men met warm water. Vervolgens de stof laten drogen. Indien nodig nabetten met watten waarop een beetje alco hol 96%. Onmiddellijk daarna droogbetten met schone watten. Als men echt ivoor van imitatie wil onderscheiden, late men er een druppel zwavelzuur op vallen. Is het ivoor echt, dan ontstaat een ro de vlek, bij kunstivoor is dat niet het geval. Hardnekkige vlekken op rieten meubelen worden behandeld met mentolspiritus. Koffie- thee- en chocoladevlek ken kunnen meestal wel verwijderd worden met een synthetisch was middel. Ongekleurde weefsels zo nodig nableken en vooral goed spoe len. Biervlekken verdwijnen door het gebruik van zeepspiritus. Een 1 ubbermatje in de gootsteen, tegen breken en te hete pannen, kunt u maken van oen lekke heet- waterzak. De hals afknippen en aan een zijkant en onderkant open knippen. Woiblauk mag warm gebruikt worden, maar alleen nadat alle zeep goed uitgespoeld is. Men speelt na in,water en azijn en vervolgens in gewoon water. Hel gekleurde wol is nog het beste te wassen in water en galzeep.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 12