DE ZWARTE ZWAAN Eigenaar verantwoordelijk voor optreden van zijn hond De geschiedenis van de pausen verfilmd KORTE golf Peek&Cloppenburg UIT DE OMGEVING Verschroeide aarde DINSDAG 7 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Gids voor de bolleniijd Nu de bollenstreek weer in bloei begint te komen, geven we u hierbij een overzicht van de plaatsen en we gen waar de bloemenpracht het best te zien is. De treinreizigers tusaen Haarlem en Leiden genieten van bijzondere vergezichten. Het wegverkeer kan zich via de hoofdwegen en vele bin nenwegen vrijwel naar eigen inzicht „Tu es Petrus", ,n grote reportage nische ploeg heeft wekenlang in de streek van de Jordaan gewerkt. „We hebben de vissers van de wonderbare visvangst ontmoet, vertelde Agostini, en op het meer van Tiberais heb- De cineast Philippe Agostini heeftben we een echte storm gezien. We te Rome een rllm gereed gemaakt hebben een bruiloft gefilmd te Kana, na d,- waarop alle mensen van de streek onder de naam „Tu es Petrus die waren uitgenodigd. Er waren er zo- gewijd Ie tu de geschiedenis van het veel méér dan de jonggehuwden had- den gedacht. pausdom. Deze zeldzame rolprent is I een weg zoeken. Men moet er echter opgenomen in twee negatieven: een rekening mee houden, dat de ver keerspolitie in perioden van grote drukte de verkeersstroom aan zeer strenge 'banden legt. Wie dua rustig en geheel naar eigen plan de bollenvelden wil bekijken, doet verstandig hiervoor een rustige ochtend uit te zoeken. in ea8tmancolor en totalscope, en een in cwart-wlt voor exploitatie in 16 mm en in televisie. De commentaar is geschreven door de bekende ka tholieke auteur Daniël Rops, specia list in gewijde teksten. De componist Henri Sauguet schreef de begeleiden de muziek. Precies een jaar geleden, met Pa sen 1958, maakte Agostini de eerste opname, toen hij niet minder d ven camera's richtte op Paus Pius XII en op de driehonderdduizend ge lovigen die op het immense Sint Pie tersplein opeengepakt stonden voor het ontvangen van de zegen „Urbi et Orbi". De filmmaker zal toen niet hebben vermoed, dat hij ongeveer een half jaar later ruimschoots gele genheid zou vinden om de grootse tonelen van de begrafenisplechtig heid van een Paus en de kroning van diens opvolger te filmen. Dat waren gebeurtenissen die zich in de laatste honderd jaar slechts viermaal had den afgespeeld en waarnaar het sce nario van Jean-Pierre Chartier on verwijld werd aangepast. De film eindigt nu met een audiën tie bij Paus Jóhanne», die aan de rol prent de zorg toevertrouwt om aan de wereld het getuigenis van de con tinuïteit van de Kerk te brengen. Eer der reeds had de Heilige Vader be langstelling voor de film getoond, na melijk toen hi) als patriarch van Ve netië jaarlijks de heilige Mis ter ge legenheid van het filmfestival op droeg. Zeldzame opnamen. Bij gelegenheid van genoemde audiëntie heeft Paus Johannes de toe spraak herhaald, die hij onmiddellijk na zijn uitverkiezing tot de kardina len had uitgesproken. Daarna ver taalde hij de tekst in ongedwongen Frans. En ook stond de heilige Vader aan Agostini toe om de eerste ont vangst van de staatssecretaris kardi naal Tardini te filmen. Toen de se cretaris, de armen vol dossiers, de zaal binnentrad, stelde de paus hem onmiddellijk tegenover de camera's. De film, die eindigt bij het bureau van de 269ste paus, begint in Palesti na aan de oevers van het meer van Tiberias, waar Jezus een eenvoudige visser tot eerste paus maakte. De tech- „MEESTER-SC HENKERS" GEÏNSTALLEERD Freesia's en narcissen vormden de hoofdschotel op de Haarlemse keuring Freesia's en narcissen vormden gis teren de hoofdschotel van de weke lijkse keuring in Haarlem. Tulpen waren er heel weinig, maar dat zal weer gauw anders worden. Bij de narcissen trok in de eerste plaats wel de aandacht de prachtige nieuwe gele trompet „Yellow Trium- Op maandag 13 april zullen in het phator" van A. C. Paardekooper te1 Vic lor ia-Hotel te Amsterdam öwintig Lisse: zeer groot van bloem, fraai van Nederlandse slijters-wynihandelaren vorm en diepgeel van kleur. Een aan- geïntroniseerd worden als „Maistres winst waarvoor veel belangstelling I échansons", leden van de, sinds enige bestond. Zeer interessant was ook de I tijd bestaande Nederlandse sectie van grote groep van ZandbergenTerwe-i <ie „Conaeil des éohansons a Paris", gen, Sassenheim. Tevens zullen op deze dag tot eerste Ruim vijftig soorten, waarvan niet j „compaignons" van de Nederlandse minder dan rond dertig kleinbloemi-sectie worden geïntroniseerd: dr. G. ge. In de laatste groep kan men dan j M. J. Veldkamp, staatssecretaris van nog verdelen in heel klein en klein, economisch* zaken, de heer J. u/orand, We noteerden bijv. „Canaliculatus", hmdelsraad van de Franse hand- ls- een piepklein narcisje, dat men zou attaché, dr. W. G. Haije, radioloog te kunnen vergelijken met een „Lau- j Rotterdam, drs G. C. Stubenrouoh, rens Koster" in miniatuur. De dub- wethouderr van culturele zaken te bele „Rip van Winklt" is al zeer oud, Breda, de heer H. J. Vermeulen, arts maar is vrijwel geheel uit de cultu ren verdwenen. Er ie thans weer veel vraag naar. De oranjegele trosnarcis „Orange Queen" was een uitblinker in deze tint en verder kon men bewonderen kleinbloemige trompet, bicolor- en trosnarcisjes. Van de grootbloemige vonden we de citroengele „Spellbin der" en een dubbele sport uit Fortune de meest opvallende met de groot- kronige „Rouge", vanillekleurige dek blad met oranje oog en „Firecrest", geel dekblad met oranje kroon. In de groep van Lubbe, Oegstgeest, von den we de trompetten „Trocadero", „Hindenburg" en „Moonrise" plus de groot kronige „Yellow Sun" de beste. Gerritsen Zn., Voorschoten, bracht een elegante citroengele trom pet. Zeer mooie aanwinsten zagen we in de collectie van De Graaff Bros en S., A. van Konijnenburg Co., Noordwijk. Onder meer: „Tinker", midd. groot type met prachtige vorm en geel dekblad met oranje cup, de prachtig gebouwde gele trompet „Golden Torch", en de forse gr. kr. „Garden Giant". Enkele potten met de elegante triandus „Silver Chimes" zagen we van P. Dames, Lisse, die de bollen ook wel laat geplant zal heb ben ze zagen er tenminste voor narcissen uit de warme kas nog pri ma uit en Van Hensbergen, Noordwykerhout, toonde de prima gele trompet „Golden Top". Een nieu we zaailing ontstaan uit een krui sing van „Magnificence" en „Carlton" van G. Helmus uit Sassenheim, zag er best uit. Trompetten vond men te kust en te keur in de groep van Gebrs. Van Graven, De Zilk. We noe men o.m. City of Haarlem, Dutch Master, Gold Piece en Golden Sun beam. Van J. Bijl van Duivenbode, Hille- gom, noteerden we een groepje ane mone blanda met o.m. de variëtei ten „Bleu Giant", „Blue Star", „Blue Pearl" en „Pink Star". Een extra vermelding verdient de prachtige groep freesia's van Wül- finghoff's Bloembollenbedrijf, Rijs wijk, waaraan een gouden medaille werd toegekend en waarin vele soor ten stonden. Van Staaveren, Aals meer, besloot deze keuring met een vaas „Leucocoryne ixiodes odorata" met de lichtblauwe bloemen, die zeer lang op het water goed blijven. Gans de geschiedenis van Petrus komt in deze film tot nieuw leven: zijn reis door Palestina en zijn clan destien vertrek naar Rome, en ook zijn terechtstelling op bevel van Nero. Dank zij de opgravingen, die onder Pius XII waren ondernomen, toont de film ook het graf van Sint Petrus, in de crypte van de basiliek teruggevonden. De eerste tijden van de Kerk werden opgeroepen; de ca mera's zijn afgedaald in de catacom ben waar in tijden van vervoging de eredienst werd gevierd en waar bui tengewone fresco's de eerste uitin gen van christelijke kunst ongeschon- m zijn bewaard gebleven. Ook ziin verschillende audiënties ben paus Pius XII verfilmd, onder andere een van de laatste die voor het sterven van de grote paus werd toegestaan: de audiëntie aan kardi naal Tisserant, deken van het Heilig college, bij diens vertrek naar Lour- des als pauselijk legaat op het Maria- congres. Ook werd het buitenverblijf Castel Gandolfo in de opnamen be trokken. Philippe Agostini heeft zich inge spannen om een grote eenheid van toon te bewaren, en verder om het voortduren van de Kerk, de continuï teit van haar instellingen, de stevig heid van haar grondslagen te illustre ren. Paus Johannes heeft beloofd, de film „Tu es Petrus" te komen zien. „Ik zal er des te gelukkiger om zijn heeft Z.H. aan Agostini toevertrouwd omdat ik op de avond van mijn ver kiezing, toen ik aan het venster ben verschenen, de menigte van gelovi gen niet heb kunnen zien wegens het felle licht van de schijnwerpers die op mij gericht waren. Het zal einde lijk voor mij een gelegenheid zijn om die menigte te aanschouwen". Tengevolge van een draagkabel- breuk in de bovenleiding van het spoorwegemplacement Halfweg is gistermiddag om even voor half vijf stagnatie ontstaan op de spoorlijn HaarlemAmsterdam. Geen enkel spoor was berijdbaar tot 16.40 uur, toen men een inhaalspoor wist vrij te maken, waardoor de treinen weer van Amsterdam naar Haarlem kon den rijden. In het Wilhelminagasthuls is gistermiddag de 74-jarige Amsterdam mer G. J. Geijssen overleden, nadat hij 's ochtends onverwachts van een vluchtheuvel o* de Overtoom op de trambaan stapte, juist op het moment dat een tram na ,erde. De 66-jarige schipper J. B. Holt van het schip „Nideck" uit Rotterdam is te Hasselt (Ov.) van een aanleg steiger op de kade aan het Zwarte- water gevallen en aan de daarbij op gelopen inwendige bloedingen over leden. De omgekomene was onge huwd. Na een val van zes meter, tij dens werkzaamheden aan een in aan bouw zijnd zeeschip op een scheeps werf in Amsterdam-noord, is de 30- jarige voorman J. H. W de Vries uit de hoofdstad, met zij.i hoofd op een ijzeren bordes geslagen en daarna op de vloer van de machinekamer. Tijdens overbrenging naar het zie kenhuis overleed hij. „Goed Kamp", de jaarlijkse kam- peershow op het Houtrustterrein te te Voorschoten en mr. P. J. M. Lei- Den Haag, heeft gisteren de vijftig- narls^tecretaris van de federatie van duizendste bezoeker ontvangen. Het was ir. P. Burger uit Delft, die met slijtersorganisaties. De Franse broederschap van man nen ui' het wijnvak, de „Conseil des édhansons Paris" heeft tot doel, d-. reputatie en de kwaliteit van de goe de wijn te beschermen. De leden mo gen, als aan bepaalde eisen is voldaan, de titel voeren van „maistre echan- 8on" (meester-schenker) welke vroe ger gedragen werd door de hofschen ker van de Franse koningen. Onder de candidaat-leden, die op 13 april a.s. geintroniseerd worden zujm o.m. ook: de heren J. Knijnenburg te Leid9chendani en J. Hoppenbrouwer te Katwijk aan Zee. zijn -echtgenote plannen wilde voor bereiden voor de eerste kampeerva- kantie met de kinderen. Het echtpaar werd officieel ontvangen en door de exposanten voorzien van ongeveer die verd. in deze zaak heeft duizend gulden aan kampeerartikelen. toond, zijn geen worden te vinden;*, ONDERHOUD WERKEN LANGS RIJN Door de Provinciale Waterstaat werd namens Gedeputeerde Staten het onderhoud van werken langs Rijn en Jaagpad in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude, Koudekerk, Hazerswoude, Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam, Bodegraven, enz. tot en met Woerden, gedurende een deel van 1959 en 1960, opgedra gen aan de bij openbare aanbesteding laagste inschrijving: J. Pijl uit Zuid- land, voor 203.000. HAAGSE POLITIERECHTER. „KAN HET WAT MINDER, MAJESTEIT?" „Ik vind de vordering wel een beetje hoog, majesteit", zei de bloe mist uit Leiden tegen de Haagse poli tierechter prof. Van Hattum, toen de officier van justitie vijftien gulden boete tegen hem had geëist wegens vernieling van een ruit en betaling van Z24.56 schadevergoeding. De po litierechter reageerde niet op deze vorstelijke betiteling, maar hij ver oordeelde de verdachte tot vijf gul den boete onvoorwaardelijk, tien gul den voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en betaling van de schade vergoeding binnen een half jaar. In de nacht van 6 op 7 juli vorig jaar was verdachte na het nodige ge dronken te hebben, uit een cagé ge komen. Hij had het buiten aan de stok gekregen met anderen. Naar zijn zeggen, had hij tijdens die vecht partij per ongeluk de ruit van een vi trine stukgeslagen. Getuigen hadden echter beweerd, dat verdachte, nog vóór de vechtpartij begon, uit drift de ruit had stuk gemaakt. (Advertentie) „IS DAT UW HOND MENEER" Student met praatjes voor Leidse rechter kreeg deze een aantal beledigingen aan te horen, terwijl verd. tevens dreigde, dat hij naar de burgemees ter zou schrijven als verbalisant hem zou bekeuren. Verd. weigerde Een 30-jarige bromfietser werd te aanvankelijk zijn naam op te geven Voorschoten op 29 januari in alle j en ging hier pas toe over, toen ver- vroegte op de donkere Papelaan balisant hem naar het bureau wilde door een hond besprongen. Een era stige valpartij was het gevolg. Bloe I overbrengen. Op de vraag van de officier, of hij de agent inmiddels dend gewond was de bromfetser bet I ook excuus had aangeboden, haalde erf van een 62-jarige veehouder op- I verd. slechts zijn schouders op. Hij gestrompeld, terwijl de hond blaf- voelde zich volkomen onschuldig, fend om hem heen sprong. HetHoewel de eis ƒ25.— subs. 10 dgn slachtoffer had verd. en diens 1 was, liet de kantonrechter het deze vrouw om hulp gevraagd en verd. voor de schade aansprakelijk ge steld, Dat de bromfietser nogal ern stig was gewond interesseerv-t verd. destijds niet veel. Wel was hij be nieuwd naar ie materiële scnaue van de bromfiets en al gauw begon hij te beweren, dat het nog maar bewezen moest worden, dat z ij n keer nog bij een zeer ernstig ver maan en 15.subs. 5 dgn. Dorpspomp Dat de dorpspomp in de Voorstraat te Voorschoten het wel eens moet ontgelden, bleek in de zaak tegen de 40-jarige vertegenwoo- liger uit Lei den. Toen deze op 12 febr. met zijn hond de schuldige was. Er liepen j auto in de Voorstraat wilde draaien, zoveel honden los en het kon de hinderde hij de 29-jarige vertegen- hond van de buurman wel geweestwoordiger zodanig, dat deze met zijn auto moest uitwijken en daarbij al slippende de dorpspomp ramde. De zijn. Uit de verklaringen van de getui- - - materiële schade aan de auto was gen kwam wel degelijk vast te groot en de pomp liep enigt kneuzin- staan, dat verd. zijn hond los had gen op. Verdachte ontkende alle laten lopen. De bromfietser had drie schuld. Er was ruimte genoeg voor weken thuis ziek gelegen en de i een andere auto Daar de verklarin- schade aan de bromfiets bedroeg gen van getuigen niet erg overtui- ƒ160.Ook ter zitting hield verd halstarrig vol, dat het niet bewezen was, dat zijn hond tegen de brom fiets was opgesprongen, alle getui genverklaringen ten spijt. In zijn requisitoir merkte de offi cier dan ook op scherpe toon op, dat hij de houding van verd. niet kon bewonderen. De kantonrechter sloot zich hierbij geheel aan en ver oordeelde verd. conform de eis tot 25.— boete subs. 5 dgn. Ooi. aan de vergoeding van 160.schade zal verd. niet ontkomen. Winderige student „Voor de geesteloze impertinentie, Hun vakantie zal nu wel slagen Bij een ernstig verkeersongeval werd de 9-jarige Margje Hulshof te Musselkanaal dodelijk gewond. Het kind, dat bij haar oudere zusje op het rijwiel zat, geraikte onder een juist passerende truck met oplegger, toen het oudere zusje de macht over het stuur verloor. aldus de officier in zijn requisitoir tegen de 21-jarige Leidse sti dent Verd. was op 16 jan. met zijn fiets aan de hand het kruispunt Bree- straat-Rapenburg overgestoken zon der zich om het stoplicht te bekom meren en bracht aldoende het ver keer in ernstig gevaar. Toen ver balisant hem op zijn fout wees, gend waren, was het vonnis tenslotte f 10 of 4 dagen. „Onschuldigen" berecht Daar steeds meer automobilisten van de weg langs het Rijn- en Schie- kanaal, de z.g. Nieuwe Vaart, ge bruik gaan maken, was het tot voor kort, vooral 's avonds, voor de wiel zijn door jeugdige dieven narcissen en tulpebloemen gestolen. De politie heeft de dadertjes opgespoord. Hun respectieve papa's zullen nu moeten betalen. Rare sehutter Dappere jongens, in het bezit van een luchtdrukpis tool, hebben gisteren een „overval" gedaan op kameraadjes, die in de Zuidduinen aan het voetballen wa ren. Ze wilden om de een of andere reden indruk maken en schoten met het pistool op de voetballers. Een van de voetballers kreeg daardoor een wond boven het oog. De politie zoekt nu naar de schutter. Kettingbotsing. - Op de Zeeweg had gisteren een kettingbotsing plaats tussen drie auto's. De wagens reden achter elkaar. Nummer twee moest remmen voor nummer een, die plotseling vaart minderde. Nummer drie, daarop niet bedacht, botste op zijn beurt tegen de tweede wagen. Alle drie de auto's kregen beduidende schade. LEIDERDORP Gevonden en verloren. Gevon den: padvindersriem, sj.ial, dames armband, wanten, kinder- en dames wanten, das, dames-, heren- en kin derschoenen, zakdoek, muntbiljet v. 2.50, dames-hoed, duimstok, briletui, sleutel, bromfietstas met inhoud, step, halsketting, alp. muts. Verloren: kistje m. naaigerei, kin- der-, dames- en herenhandsohoenen, kinderschoen, windjack, plaid, sjaal, jachthond, vulpen, pullover, psalm boek, toiletzakje, jongensrijwiel, boek. je, vankantiebonnen, kinderrijwiel, herenpolshorloge, rubberlaars, band van rolschaats, aktetas m. sohoqlin- houd, etui, paraplu-hoes. Geb.: Gerda dr. v. W. van Tongeren en J. Ketel. Ondertr.: W. A. Janssen, 29 jr en W. M. Parmentier, 2>5 jr. Getr.: W. S. Volkers, 33 jr en A. A. de Ruiter 34 jr. VOORSCHOTEN Koninklijke onderscheiding. De eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is by Koninklijk Besluit toegekend aan de riiders nn deze wee noeal eevaarliik loegeKcno aan ue ribden L TelZ 7v. d. Bosch, bloembollenkwe- Ik vm3 fo UirelfoenlmlrlliiM mr tnlaii'li brnr fortfo mMmforn hmenfo volkeren, fojeerekh infover- j^hmfonnt rijden. Kort geleden is een prachtig rijwielpad langs deze weg gereed ge komen, hetgeen zowel voor de auto mobilisten als voor de wielrijders een uitkomst betekent. Overdag ziet iedere wielrijder genoemd rijwielpad, doch 's avonds is het volkomen in duister gehuld. Geen enkel (verlicht) bord geeft 's avondp de wielrijder aan, dat er een rijwielpad loopt en menig wielrijder, die ter plaatse on bekend is, volgt de hoofdweg en is in overtreding, want hij moet op het (onzichtbare) rijwielpad rijden. Gis teren stonden enige van deze „over treders" terecht, die eensluidend bo vengenoemde klacht uitten. De kan tonrechter had begrip voor hun on schuld en vonniste allen met f 3, boete. Hoeveel „overtreders" zulen nog terecht moeten staan voor de vereiste borden er komen? KATWIJK Tuinders plegen hun nog in de grond staande waspeen in de winter af te dekken met stro. Enige nog onbekend gebleven kinderen heb ben zondagmorgen het stro op de velden van de tuinder C. J. B. in brand gestoken. Door de sterke wind bereidde het vuur zich snel uit. On geveer 5000 m* stro viel aan het vuur ten prooi. Dit alleen, betekent voor de tuinder al een strop van ruim 350,Het zal nog moeten blij ken of ook het onder het stro staande gewas niet erg geleden heeft. De politie tracht de identiteit van de daders te achterhalen. De loop der bevolking. De be volking van Katwijk nam gedurende de maand maart toe met 102 perso nen, van 28798 op 1 maart naar 2889$ op 1 april. Door geboorte en vesti ging nam het aantal inwoners toe met resp. 63 en 166 personen, door overlijden en vertrek daalde het ge tal met resp. 11 en 116. Bijverdienste beloond Op twee tuinderijen aan de Valkenburgse weg kersknecht by de firma geër. De Bruin, alhier. Ondertrouwd: F. J. Diippers en M. Th. Rebers Gehuwd: J. de Beij en P. de Priester. Overleden: A. Engelsman, wed. van J. G. H. Leffers, 70 jaar. W. de Haan, wedn, van H. C. van Gorkum, 93 jaar. ZOETERWOUDE Gouden leest van broeder Marcus 0SC Zaterdag was het 50 jaar geleden, dat Broeder Marcus tot de Orde van het H. Hart intrad. Dit gouden feest van deze eenvoudige kloosterling is waardig gevierd en vooral door de vele familieleden van de jubilaris van de morgen tot de avond meege leefd. Om 9.30 uur droeg de vicaris-pro vinciaal prior G. Westen met assis tentie van prior Y. Snabel en pastoor P. Adr. M. Emraen de plechtige H. Mis op. In de loop van de dag werd veel belangstelling gegeven. Pastoor Ne- lissen uit Amsterdam, deken Juffer mans en burgemeester Smeet kwa men de jubilaris hun gelukwensen aanbieden. Alom werd grote waardering be toond voor het 50 jaar werken van Broeder Marcus Byna 30 jaren heeft hy in Rotterdam het kosterambt ver vuld en sinds 1951 heeft deze 77-ja- rige broeder naast het portiersambt de zorg voor het altaar. Meer dan dertig familieleden moch ten gans de dag op dit feest genieten van de beroemde gastvrijheid van de Kruisheren, 's Avonds bracht de Sint Jansfanfare een serenade. Nog is het feest niet ten einde want over een paar weken zal het kloos terconvent dit zeldzaam jubileum nog eens gaan vieren. SJZ Woensdagmiddag 2 uur wordt het toernooi voor jeugd-vakan tie-elftallen gehouden. De elftallen, waarin spelers mogen worden opge steld van ten hoogste 15 jaar. kun nen ingeschreven worden bij v. d. Geest.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6