Zoutschip in het IJsselmeer gezonken Dolkmes moest kracht bijzetten Slechte opvatting van verlovingstijd Technische wonderen in een noiedop Trein schept auto DINSDAG 7 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Bemanning in storm gered Gisteren is het met zout geeladen, 625 ton metende vrachtschip „Spes" tengevolge van de storm en het schui ven der lading, ten westen van Urk gezonken. De schipper B. Lindberg en de stuurman W. Stuurman zijn beide gered. Het schip, afkomstig uit Zwolle, was onderweg van Hengelo naar Delfzijl. Het schip was, gesleept door de sleepboot „Luctor" onder kapitein W. Stuurop, bij gunstig weer van Kampen vertrokken. Ten westen van Van Nelle bestellen Drie jaar voor afperser Vijf jaar gevangenisstraf en on voorwaardelijke terbeschikkingstel ling aan de regering eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Breda gistermorgen tegen J. D. uit Bergen op Zoom wegens poging tot afper sing. De verdachte had op 7 augustus vorig jaar een inwoner van Bergen op Zoom met een vervaarlijk dolk mes bedreigd. Met de punt van het mes op de borst van de bedreigde eiste hij hon derd gulden. Ook had de man zich schuldig gemaakt aan inbraak, waar bij hij een horloge stal. De verdachte was al elf maal ver oordeeld en in 1957 voorwaardelijk uit een psychiatrische inrichting ont slagen. Voor het grootste deel werd de zaak achter gesloten deuren be handeld. Na de zware eis bepleitte de verdediger clementie, omdat "ver dachte een vrouw en vijf kleine kin deren heeft. De rechtbank deed de zelfde dag nog uitspraak en veroor deeld D. tot drie jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling aan de regering. Meisje voor duizenden opgelicht In de jaren 19531958 had de ver dachte F. S. uit Rotterdam kans ge zien een meisje in Breda, met wie hij verkering had, met valse voorspiege lingen duizenden guldens lichter te maken. Gisteren heeft hij voor de recht bank te Breda terecht gestaan, De verdachte had beweerd een uitvin ding te hebben gedaan en voor de ge heime dienst te werken. In 1958 was de verloving verbroken. Schurkach tig noemde de officier van justitie het gedrag van verdachte, die ook het meisje had bestolen. De eis luidde een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en terugbe taling van het afhandig gemaakte geld. Over 14 dagen uitspraak. Urk brak de sleeptros en het vracht schip begon, gegrepen door de in middels tot storm aangewakkerde wind, over te hellen. De bemanning van de sleepboot bracht onmiddellijk een nieuwe tros over, maar aangezien I de lading begon te schuiven maakte de „Spes" gaandeweg meer slagzij, i Vanuit Urk was inmiddels de sleep boot „Klaas" van de rederij Kaptein te hulp gesneld, maar zelfs twee sleepboten konden niet voorkomen, dat het vrachtschip zonk en bijna ge-1 heel onder water verdween. De beide opvarenden wisten bijtijds over te springen op de sleepboot „Luctor" en zijn bij de familie Kaptein onderge bracht. De „Spes" ligt geheel onder water en de lading zout zal wel oplossen in het zoete IJsselmeerwater. Verstandige vader'' stak naar agent MET EEN RIEK In St. Willebrord had C. de J. op 30 juni vorig jaar een wachtmeester van de rijkspolitie met een riek ge stoken, toen de politieman dit wapen in beslag wilde nemen. De verdachte had de riek afgepakt van zijn zoon, die er zijn schoonfamilie mee te lijf wilde gaan. In verband met deze vechtpartij werd de rijkspolitie te hulp geroepen. Toen de wachtmeester ter plaatse kwam, wist hij niet beter of de man met de riek was een van de vechtersbazen, terwijl deze eigen lijk erger had voorkomen. Duitsers willen gestolen radio's gaan terugbetalen Volgens Reuter is de Westduitse minister van financiën bereid aan Ne derlandse burgers, waarvan persoon lijke eigendommen zijn geconfisceerd tijdens de Duitse bezetting tussen 1942 en 1944, een schadevergoeding te betalen. Deze betalingen staan los van de onderhandelingen, die op re geringsniveau tusesn Nederland en Duitsland worden gevoerd over scha devergoeding aan Nederlandse slacht offer van het nazi-regime. Ongeveer 28.000 Nederlanders zouden voor een schadevergoeding in aanmerking ko- Van Nelle bestellen (Adv.) (Advertentie) Toen de wachtmeester hem gelast te de riek af te geven, werd de ver dachte kwaad en stak hij in de rich ting van het hoofd van de wacht meester, die nog net de stoot kon ont wijken. Zowel de president van de rechtbank als de officier hadden be grip voor de positie, waarin de goed willende verdachte geraakt was, maar daarnaast bleef het feit be staan, dat aan het bevel van de po litie geen gevolg was gegeven. De of ficier eiste zes maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voor waardelijk. Uitspraak over veertien dagen. Van Nelle bestellen (Adv.) DICTATOR Toen de heer G. van Praag, het enige communistische raads- lid tijdens de begrotingsbehande- ling door de gemeenteraad van 's-Gravenhage, maandagmiddag 1 bij de replieken over het hoofd- stuk „maatschappelijke steun en voorzorg" in verband met toege- paste bezuinigingen de uitdruk- king „financiële dictator" had ge- bruikt, zei burgemeester Kolf- schoten tot de heer Van Praag: „Toen u over een financiële dictator sprak, heb ik u niet wil- len onderbreken, omdat ik aan- nam dat u die uitdrukking badi nerend hebt gebezigd. Toch wil ik er even op wijzen, dat hier geen sprake is van een financieel beleid van één persoon, maar dat het financiële beleid door het ge- hele college wordt gedragen. Het woord dictator ligt mij niet zo, moet u weten". Van Nelle bestellen (Adv.) Leren op school met de TV In opdracht van de commissie school-televisie houdt op het ogen blik de heer H. van Wieringen zich bezig met het bestuderen van de ge gevens inzake buitenlandse school-tv, die van waarde kunnen zijn voor de opzet van de Nederlandse school-tv. Dit onderzoek zal vermoedelijk nog één a twee maanden in beslag nemen. Van de resultaten van deze studie j zal de commissie gebruik maken bij de opzet van een aantal experimen-1 tele school-tv-uitzendingen en bij het| opstellen van haar uiteindelijke ad vies inzake inhoud en vorm van de Nederlandse schooltelevisie. Minder mensen naar de film'' „Ondanks de snelle bevolkingsaan was en de ontwikkeling van het aan tal bioscopen en de zetelcapaciteit wordt geen vooruitgang geboekt in de economische situatie van het film bedrijf. Het bioscoopbezoek geeft zelfs een inzinking te zien. De aan dacht van de overheid is er op geves tigd dat door deze gewijzigde posi tie de bijzondere fiscale lasten, op de film, maar niet op haar belang rijkste concurrente, de televisie, drukken, een factor van betekenis zijn geworden". Aldus voorzitter Miedema gisteren op de jaarlijkse algemene vergade ring van de Nede,rlandse bioscoop bond. Geef uw auto een vlaggetje op Koninginnedag De federatie van Oranjeverenigin gen in Nederland heeft van de Oran jevereniging te Heerlen het verzoek ontvangen, te willen bevorderen, dat op Koninginnedag alle vervoermid delen op de weg worden getooid met een oranje wimpeltje of een vlagge tje in d.e nationale kleuren al dan niet in combinatie met een wimpel. Het naar voren gebrachte denk beeld heeft de instemming van het federatiebestuur en in een circulaire zijn alle Oranjeverenigingen in Ne derland met deze suggestie in kennis gebracht. Kuikentje uit de voeten Op het pluim veebedrijf „O'feigl's Hoenderpark" te Voorthuizen is een kuikentje met vier poten uit het ei gekropen. Het diertje is volkomen kerngezond. Pluimveedeskundigen noemen deze natuurspeling een zeer zeldzame verschijning. .AbelTasman" gaat Australië (verder) openleggen Deze foto-combinatie toont twee wel zeer kleine technische wonderen. In Amerika is een radiozendertje ge bouwd (foto links) dat slechts iets groter is dan de punt van een potlood. Het wordt gebruikt bij ballistische studies, waarvoor het in de punt van een granaat wordt gebouwd. Het zendertje neemt de temperatuur op van een artilleriegranaat op volle snelheid en zendt de gegevens onmiddellijk door naar ontvangers op de aarde. Rechts zien we een miniatuur elektrisch lampje, waarvan de afmetingen wel duidelijk worden gemaakt door de vingernagel, waarop het is gefotografeerd. Het lampje, dat is gemaakt door de „Diamond Ordnance Fuze Laboratoria" is slechts 2V« mm. lang. Het is bestemd voor verlichting van wijzerplaten van fijne meetapp aratuur. Op Schiphol, in de Fokkerloods, vond maandagmiddag de overdracht plaats van de „Abel Tasman", de eerste van een serie van twaalf Fokker Friendship machines voor de Trans Australia Airlines. Foto: de echtgenote van de Australische ambassade in ons land, mevrouw Mccarthy, doopt de „Abel Tasman" Van de rails gegleden De splinternieuwe taxi van de heer A. Ropps is gisteravond te 22.45 uur op een van de spoorwegovergangen in de gemeente Breda van de over weg afgegleden, door een trein ge grepen en geheel vernield. De wagen slipte over de balken, die tussen de rails liggen en kwam naast de onbewaakte overweg over de spoorstaven te hangen, zo, dat de wielen niet voldoende vat meer kre gen om de wagen over de spoorweg te brengen. De bestuurder is toen in de omgeving hulp gaan halen. Toen naderde de D-trein uit Eindhoven. De wagen werd 600 meter meegesleurd en geheel vernield. Er bevonden zich op dat moment geen mensen in of nabij de auto, zodat persoonlijke on gevallen niet voorkwamen. Het trein verkeer ondervond anderhalf uur vertraging. Van Nelle bestellen (Adv.) DE WERKGELEGENHEID WORDT GUNSTIGER In de toelichting, die het ministerie van Sociale Zaken en volksgezond heid geeft op de werkloosheidcijfers over maart wordt een daling van het voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheidscijfers van 77.000 tot 73.000 geconstateerd. Het ministerie noemt dit een verdergaande wezen lijke verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt. De commissaris der koningin in de provincie Zeeland heeft aangekondigd dat de ambassadeur van Italië in ge zelschap van een viertal functionaris- en van het Italiaanse Rode Kruis, op i 7, 8 en 9 mei een bezoek zal brengen aan de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland: in deze provincies zullen wijkgebouwen van het Groene en het Wit-Gele Kruis be zocht worden, die gebouwd zijn met gelden, die door het Italiaanse Rode Kruis tijdens de watersnood zijn in gezameld. Parkeer-privilege niet voor advokaten Zwarte Nachtegaal is gevangen Gisteren hebben opsporingsambte naren van de P.T.T. in samenwerking met de rijkspolitie te Markelo de klandestine zender „De Zwarte Nachtegaal" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 27-jarige J. M„ de 49-jarige W. v. d. M., respectievelijk betonijzervlechter en fabrieksarbei der te Goor en de 26-jarige G. P., chauffeur te Markelo. Van Nelle bestellen (Adv.) H. K. H. prinses Irene is van plan het jaarlijkse bal van het cadetten- korps van de koninklijke militaire academie te Breda op donderdag 16 april bij te wonen. Op 13 maart werden de advocaten mr. H. Sanders en mr. J. Wijnen te Maastricht door de kantonrechter ieder veroordeeld tot elf gulden boete. Zii hadden nl. vorig jaar, om een proefproces uit te lokken hun auto's geparkeerd op de ruimte voor het paleis van justitie, waar een par keerverbod geldt, waarvan enkele aan de justitie verbonden autoritei ten bij schriftelijke machtiging ech ter zijn vrijgesteld. De advocaten had den deze machtiging, welke in KNAC kringen wel eens aangeduid wordt, met parkeer-privilege, echter niet, ontvangen. De beide advocaten zijn thans in hoger beroep gegaan bij de rechtbank te Maastricht. „Opper" door eigen recht voor de rechter De rechtbank te Breda heeft giste ren een opperwachtmeester der rijks politie uit Loon op Zand veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes we ken, waarvan vier voorwaardelijk. De opper stond terecht op beschul diging van verduistering, vernieling en huisvredebreuk. De verduistering zou hebben bestaan uit het toe-eige nen van een regenjas en een mutsje. Verdachte had deze voorweren ge vonden en, nadat hij ze enige maan den op het bureau had laten liggen, mee naar huis genomen. De huisvredebreuk zou zijn ge pleegd, toen hij een zomerhuisje van een familie te Loon op Zand, met wie hij op vijandige voet stond, zou zijn binnengedrongen. Van deze beide punten werd de verdachte vrijgespro ken. De rechtbank achtte wel de ver nieling van een aantal textielgoede- ren, eigendom van de familie in Loon op Zand, met zwavelzuur, waarvan de sporen ook waren aangetroffen op de regenjas en de muts, bewezen, en veroordeelde de verdachte con form de eis. Carita" werd met alle liefde omringd T Maandag is het grootste zeiljacht, ooit in ons land gebouwd, op de werf van G. de Vries Lentsch jr. „van stapel gelopen". Het 300 ton grote jacht de „Carita" kon echter niet terstond in het water glijden, omdat dit ter plaatse ondiep is. De drijvende bok „Condor" (200 ton) en de kraan „Phoenix" (150 ton) moesten het jacht in de takels nemen om naar een speciaal in het IJ uitgebaggerde vaargeul te varen voor de echte tewaterlating.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5