S)e Ccicl6e(2oii4cmt Adenauer wil met Macmillan komen praten Om meningsverschillen bij ie leggen Aan onze abonnees Dalai Lama reist door naar New Delhi Pas op voor prinses Marijke! Engelse landbouwers naar de bollenvelden Directeur: C. M. v. HAMEKSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACBT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. 10.59 p.w., 1 2.55 pJnnd., 17 JO p. kwart. DINSDAG 7 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 1468C Franco p.p. 8. Advert.: 17 ct p nun. Telefoontjes f 1.50 Bonn tegen militair „uitgedunde' zones Bondskanselier Adenauer heeft in een brief van vorige week premier Macmillan voorgesteld spoedig in Londen een persoonlijke ontmoeting te organiseren om de bestaande geschillen bij te leggen, aldus is in Londen vernomen. Adenauers brief is een antwoord op de brief van Macmillan, waarin de Britse premier de bondskanselier verzekert dat er geen sprake is van „ver raad" jegens West-Duitsland. Adenauer zou Macmillan nog willen ontmoeten voor de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken, die op 11 mei in Genève begint. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag in Londen geweigerd commentaar te leveren op de persberichten dat de betrekkingen tussen Engeland en West-Duitsland „koel" of „ge spannen" zijn. VERMINDERING DER STRIJDKRACHTEN Volgens Engelse kranten is Aden auer ontstemd, aangezien Macmillan voorstander is v«»-i het onder bepaal te geven. Wanneer Berlijn valt, valt de Bondsrepubl. Wanneer de Bonds republiek valt. staan de communis ten aan het Kanaal, dat deze keer niet te breed zou blijken. Het is dwaasheid om ervan te praten (en Montgomery speelt hierbij een rol), dat de Britse troepen tenslotte uit Duitsland teruggetrokken zouden moeten worden en dat de verdediging van de Bondsrepubliek aan de Duit sers overgelaten zou moeten worden. Tenslotte verdedigen wij niet alleen Duitsland maar West-Europa met in begrip van Groot-Brittannië en Ame rika, en allen behoren hieraan deel te nemen". „Le Monde" weet te melden, dat het plan van veldmaarschalk Mont gomery om naar Moskou te gaan de argwaan van Bonn tegen de Britse regering schijnt te hebben versterkt. „Het plan van Montgomery is in Bonn en Washington nogal vijandig ont vangen", aldus het blad. „Le Monde" schrijft voorts, dat het Britse standpunt niet heeft gezege vierd op de bijeenkomst van de Navo- raad in Washington. De meeste mi nisters koesteren maar weinig illusie en telexverbindingen in contact staan met Bonn. Het onafhankelijke Westduitse blad „Der Mittag" schrijft, in commentaar op de berichten over spanning in de betrekkingen tussen Bonn en Lon- de voorwaarde verminderen van de den; „Vanwaar die boosheid van de lover de eventuele resultaten van de strijdkrachten van Oost en West in. Britten tegen Bonn? Tenslotte zijn zij onderhandelingen met de Russen, zo Midden-Europa. In Westduitse regeringskringen noemde men de Britse persberichten „sterk overdreven". Overigens wilde men het bestaan van geschillen over militair uitgedunde zones niet ont kennen. Diplomatieke waarnemers in Bonn achten het waarschijnlijk, dat Aden auer zal pogen na zijn vakantie van drie weken in Italië, tijd te vinden om een bezoek aan Londen te brengen. Op 8 april vertrekt de bondskanselier naar zijn vacantieverblijf aan het'Co- momeer. Hij zal via special^ telefoon- In verband met verschillende ziektegevallen in ons bedrijf heb ben wij met technische moeilijk heden te kampen. Wij roepen daarom de clementie in van onze lezers, indien de courant wat la ter wordt bezorgd dan normaal. De Quay krijgt antwoorden binnen De kabinetsformateur had vanoch- tend reeds enige schriftelijke ant woorden binnen op zijn nota van be leidspunten, welke hij aan de voor zitters der grootste fracties uit de Tweede Kamer op het eind der vo rige week heeft toegezonden. Zoals bekend heeft prof. De Quay in deze nota het persoonlijke oordeel dezer fractievoorzitters gevraagd. De overige antwoorden hoopte de formateur in de loop van de dag te zullen ontvangen. Hij denkt woens dag a.s. nog nodig te hebben voor het bestuderen van deze ingekomen stukken om dan te kunnen bepalen welke weg hem verder te volgen staat. Tibetaanse waarschuwing WAT DE HONGAREN voor het Westen zijn geweest, zijn de Ti- betanen thans voor het Oosten. Bei de volken hebben het imperialisme, de zucht tot overheersen en onder drukken van de zijde der communis ten ten duidelijkste aangetoond. Het lot der Hongaren trof vooral de Wes terse volken, het lot der Tibetanen gaat op de eerste plaats de Aziaten ter harte. Maar zowel in de westerse als in de oosterse wereld is men thans klaar wakker geworden en, 0 beseft men terdege, dat de rode vredespropaganda door en door leugenachtig is en dat een vreedzame „coëxistentie" een vreedzaam naast elkander leven in de gegeven omstandigheden slechts mogelijk is in de vorm van een waak zame en gewapende coëxistentie. Vooral voor India, dat in de Azia tische wereld de kampioen was van een politiek van de kool en de geit, dat een brug wilde zijn tussen de de mocratische wereld en het rode com munisme, is de onderdrukking van het vreedzame Tibet een slecht te verwerken pil. Was de Dalai Lama nu maar thuis gebleven, dan was het Nehroe nog wel gelukt om het zó te draaien, dat hij geen kleur behoef de te bekennen. Maar sinds deze „reïncarnatie van Boeddha" zijn toe vlucht heeft gezocht in India, kan hij er niet van buiten om hem onder zijn bescherming te nemen. Er zijn teveel Boeddhisten onder zijn eigen landge noten, die de Dalai Lama als een half-goddelijk wezen vereren. Boven dien is het zó duidelijk dat de Tibeta nen nooit iets anders hebben gewild, dan te blijven leven op de wijze, waarop zij dat al eeuwen lang heb ben gedaan en dat het de rode Chi nezen zijn geweest, die hem in het rode keurslijf hebben willen wrin gen. De leugens, dat de Dalai Lama door rebellen tegen zijn zin ontvoerd zou zijn, zijn zelfs voor de meest goedgelovige Oosterling al te door zichtig. Het rode blok heeft zowel in Hon garije als in Tibet een verbazend slechte beurt gemaakt, waarvan de herinnering nog jaren lang zal blijven hangen als een waarschuwing. Tibet is een teken aan de wand, op het „dak der wereld" is een vlammend sig naal opgegaan, dat in geheel Azië gezien is. ook niet in ernst van plan Berlijn op I zegt „Le Monde". Om Nehroe ie ontmoeten In Tawang verwacht men, dat de Dalai Lama vandaag het klooster van Tawang, waar hij zondag aan kwam, zal verlaten om door te rei zen naar Delhi. Volgens in Shilling ontvangen berichten zal het gezel schap van de Dalai Lama vermoede lijk de gehele week nodig hebben voor het eerste deel van de reis, tot Teepur, waar een vliegveld is. Van daar zou de Dalai Lama vermoede lijk naar Nieuw Delhi vliegen om zo spoedig mogelijk premier Nehroe te ontmoeten. Er zijn uitgebreide maatregelen ge nomen ter bescherming van de Dalai Lama en zijn gezelschap. Uit de streek langs de grens met Tibet, die op 80 km van Tawang ligt, wordt vernomen, dat er geen Chinese troe penbewegingen of vliegtuigen aan de Tibetaanse kant van de grens zijn waargenomen. De eerste minister van de Indiase staat Oettarpradesj, dr Sampoerna- nand, verklaarde maandag te Luck- now, dat het „niet onmogelijk" is, dat de Dalai Lama zich in zijn staatzal vestigen. Hij zou zich b.v. in het bergoord Mussoorie, op 2.000 meter hoogte in de uitlopers van de Hima- laja, kunnen vestigen. In regerings kringen in Nieuw Delhi meent men te weten, dat premier Nehroe lie ver zou zien, dat de Dalai Lama op grotere afstand van de grens met Tibet een verblijfplaats zou zoeken. Hierbij wordt gedacht aan Nainital, ten Westen van Nepal. De Dalai Lama zelf zal uiteraard in deze kwestie gekend moeten wor den, al ligt het voor de hand, dat hij zich bij zijn keuze zal laten leiden door de opvattingen van zijn gastheer Nehroe. Een officiële Indiase woordvoer der verklaarde maandag dat de reis van de Tibetaanse grens naar Ta wang zonder moeilijkheden verlopen was. Naar verluidt reisde de Dalai Lama op een pony en zag hij er, on danks zijn vermoeidheid, goed uit. Indiase vliegtuigen zouden het ge zelschap van de Dalai Lama op de tocht van de grens vanuit de lucht bevoorraad hebben. Volgens een onbevestigd bericht zou de Dalai Lama „grote schatten" bij zich heb ben. Koerden naar Irak? Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten, dat onder Egyptische regeringscontrole staat, is een Rus sisch schip met 850 jonge bewapende Koerden, die opgeleid zijn voor gue- rilla-strijd, het Suezkanaal binnen gegaan op weg naar Irak. Volgens betrouwbare kringen in Port Said was de 11.030 ton metende „Gruzia" op weg naar Basra, of schoon volgens de scheepspapieren het Verre Oosten het reisdoel was. (Er wonen ongeveer acht miljoen Koerden in het Midden-Oosten. Zij hebben lang geijverd voor onafhan kelijkheid. In Noord-Irak wonen ca. een miljoen. De nieuwe Iraakse grondwet erkent hun „nationale": Mosoel, dat het hoofdkwartier van de opstandelingen was, ligt in het hart van het gebied van de Koerden). DE GAULLE HEEFT GRIEP President De Gaulle heeft griep. Maandag is officiëel bekend ge maakt, dat hij zijn afspraken voor deze week heeft moeten afzeggen. Ook het voorgenomen bezoek aan Midden-Frankrijk, van 9 tot 12 april, gaat niet door. De eerste zeven ruimtevaarders De Amerikaanse luchtmacht heeft van 110 zorgvuldig uitgekozen vrij willigers zeven „supermannen" be stemd om de eerste Amerikaanse ruimtevaart te maken. Zij zullen de bemanning vormen van de eerste Amerikaanse bemande ruimtesatelliet van het „Mercurius- project". Het bureau voor lucht en ruimte vaart noemt deze zeven de „mercu- rius-ruimtevaarders". Hun namen zullen dezer dagen worden bekend gemaakt. De regering van Madagascar heeft bekend gemaakt, dat 143 men sen werden gedood en 41 werden ge wond bij de orkanen en overstromin gen op het eiland. Er zijn 11 vermis ten. Schip gesleept voor één gulden De strijd tussen de zeeslepers in Nederland neemt steeds he viger vormen aan. Gisteren heeft Weimüller uit IJmuiden bij wij ze van stunt een op de kust ge lopen kustvaarder de „Helemar H", van de Engelse kust naar Rotterdam gesleept voor de ron de prijs van één gulden. Hier mee heeft hij ongetwijfeld het goedkoopterecord gebroken. De concurrent, Smit en Co uit Rot terdam-Maassluis, had eerder al een schip, de Nyon, naar Rotter dam gesleept, nadat Weismüller het van de rotsen had gehaald. Smit deed dit voor een belache lijke goedkope prijs, aldus Weis müller, en ook bij dit tweede schip trachtte deze maatschappij weer te onderbieden. Vandaar de symbolische prijs. Goedgelovige Hongaren keerden terug Volgens de Internationale Liga voor de rechten van de mens een particuliere organisatie die soms door de V.N. wordt geraadpleegd zijn 6000 Hongaarse vluchtelingen, die na de opstand van 1956 naar hun land terugkeerden, nadat hun beloofd was, dat zij amnestie zouden krijgen, gevangen genomen, tot dwangarbeid Grote parade bij tiende NAVO-verjaardag Een vrolijk beeld uit het Italiaanse wintersportplaatsje Cervinia, waar het Nederlandse koninklijke gezin een korte wintersportvakantie door brengt. H.K.H. prinses Marijke op het punt iemand met een sneeuwbal te bekogelen. in Rusland veroordeeld of terechtge steld. De voorzitter van de Liga, zou de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammerskjoeld, documenten hebben overhandigd, waaruit dit zou zijn ge bleken. Zo wordt het geval aangehaald van een man, die doormiddel van brie ven naar Hongarije werd terugge lokt. De brieven zouden zijn geschre ven door zijn vrouw, maar deze was echter doodgeschoten toen zij haar man achterna vluchtte. De man ging terug naar zijn land met een brief van de Hongaare gezand in West- Duitsland, waarin hem amnestie werd beloofd. Na aankomst werd hij echter gearresteerd en ter dood ver oordeeld wegens spionage voor „im perialisten uit het Westen." Vermoe delijk is hij al terechtgesteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Onder meer met een grootse militaire parade is in de Duitse stad Mainz het tienjarig bestaan van de N.A.V.O. gevierd. Foto: De Nederlandse militairen, die met een kleine 5000 collega's uit andere landen aan de parade deelnamen, trekken voorbij het ereplatfonn, waarop generaal Lauris Norstad en andere hog.e Navo-officieren uit de Europese landen hadden plaats genomen. Een groep Engelse landbouwers, leden van de „British Farmers Club", onder wie het parlementslid Antho ny Hurd, zal op 28 april een bezoek aan de Nederlandse bollenvelden brengen. Het gezelschap zal even na elf urn 's ochtends op het vliegveld Zestien hoven aankomen, waarna het een half uur in Delft zal doorbrengen al vorens een rondrit door Den Haag en Scheveningen te maken. Na de lunch gaat de reis verder naar Was senaar, Valkenburg, Noordwijk en door de bollenvelden te Noord wij ker- hout, Vogelenzang, Aardenhout, Ben- nebroek en Lisse, waar een bezoek aan de Keukenhof op het program ma staat. Daarna keert het gezel schap terug naar Zestienhoven. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ONBESTENDIG Wisselend bewolkt met erikel^ buien. Matige tot krachtige, tij delijk harde wind tussen noord west en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. 8 April zon op 06.02; onder 19.24; maan op 06.12; onder 19.56. 8 April 04.29 n.r Hoogwaterstanden 8 April v.m. 3.52; n.m. 4.06. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Buiig De Bilt, dinsdag 10 u.: Het KNMI deelt mede: Aan de noordelijke rand van een gebied van hoge druk, dat zich op het midden van de oceaan bevindt, wordt tot op gróte hoogte in de at mosfeer een zeer krachtige lucht stroming aangetroffen, die zioh van Canada tot in Midden-Europa voort zet. Boven Engeland kwamen hierin vanochtend tussen 5000 en 9000 me ter hoogte windsnelheden van by na 250 kwm per uur voor. Met deze stroming bewegen enkele depressies mee. Eén ervan ligt nu op de Noord zee, een volgende nadert IJsland en wordt morgenochtend vroeg boven Schotland verwacht. Deze drukver- deling houdt over de Britse eilanden eer. krachtige noordwestelijke wind in stand, waarmee koude en onsta biele lucht ook naar onze omgeving wordt gevoerd. In verband hiermede houdt het wisselvallige weer met regen, hagel en onweersbuien ook morgen aan. HELSINKI zwaar bew. 2 C. STOCKHOLM regen 3 OSLO geh. bew. 3 KOPENHAGEN zw. bew. 4 ABERDEEN licht bew. 3 LONDEN half bew. 4 AMSTERDAM hagelbui 4 BRUSSEL hagelbui 4 LUXEMBURG sneeuwbui 2 PARIJS regenbui 6 BORDEAUX regenbui 9 GRENOBLE regen 9 NICE zwaar bew. 15 BERLIJN regen 6 FRANKFORT licht bew. 4 MüNCHEN zw. bew. 9 ZURICH regen 9 GENèVE regenbui 8 WENEN geh. bew. 8 INNSBRUCK regenbui 9 ROME half bew. 13 AJACCIO geh. bew. 14 MADRID licht bew. 5 MALLORCA mist 6 ALGIERS licht bew. 9 Korreltje Schijnt andren, wat u krom scheen recht Heet niemand daadlij k dom of slecht. A. C. W. Staring.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1