T Bloemenpracht óók in Engeland EN TRALIü Eerste autosnelweg-restaurant wordt op 14 april geopend Dodenherdenking 4 mei Nieuwe hotels te Den Haag de bo.ienveiden van Hampton Court Palace Deltawerken op nieuwe zomerzegels De Kleine Paradijsparade ZATERDAG 4 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Het zal MotoResto heten De staatssecretaris van economi sche zaken, dr A. Veldkamp, zal op 14 april aanstaande Nederlands eer ste autosnelweg-restaurant officiëel openen. De opzet van het restaurant heeft veel gemeen met de „Raststatte" in Duitsland. Voor ogen van de initia tiefnemers, mr C. Becht en de heer H. F. Tuinema, stond een inrichting die een welkome rustplaats zou zijn voor de autorijder maar ook voor de passagiers van de talrijke bussen, die vooral tijdens het seizoen over de rijksweg 12 snellen. Medewerking werd verkregen van de rijkswaterstaat om een uitweg van de parkeerplaats van het res taurant te krijgen naar rijksweg 12. Medio Augustus van het vorige jaar werd opdracht verstrekt aan het architectenbureau Vogel en Dik te Amsterdam voor het bestekklaar maken van het plan. Een lange „pergola" leidt van het parkeerterrein naar een ruime hall, waarin zich ook een kranten- en sou venirskiosk zal bevinden. Op de en tresol bevindt zich de lounge. Links van de hall is dan het eenvoudig ge houden café-restaurant, met zijn 138 zitplaatsen, gedeeltelijk in boxen, die een verlaagd plafond, een soort luifel dus boven zich hebben. In de zelfde ruimte is de snackbar met 12 krukken voor de meest haastige be zoekers. Er is in het café-restaurant een grote vitrine opgesteld, opdat de gasten zoveel mogelijk kunnen zien wat ze bestellen. Het restaurant heeft een riant uitzicht op de omge ving, waarvan het beeld gedeeltelijk woordt bepaald door de drukbere- den snelweg en anderzijds door grote boomgaarden die als zij straks in bloei staan voor een bijzonder de cor zullen zorgen. Rechts van de hall is het kleinere restaurant, met 90 De commissie nationale herdenking heeft bekend gemaakt dat de doden herdenking dit jaar weer gehouden zal worden op maandag 4 mei. De commissie stelt zich voor, dat tij dens deze herdenking van 18.00 uur af de vlaggen halfstok zullen hangen en dat er om 19.30 uur zogenaamde stille tochten gehouden zullen wor den, tijdens welke geen vlaggen of vaandels zullen worden meegevoerd en geen toespraken zullen worden gehouden. Wel acht men het bren gen van een eenvoudige bloemhulde op zijn plaats. Voorts stelt men zich voor, dat weer van 19.45 .uur tot pre cies dertig seconden voor 20.00 uur alle kerkkloken zullen luiden en dat van het 20.00 uur af weer twee mi nuten volkomen stilte in acht zal wor den genomen. De commissie beveelt verder aan het houden van herdenkingsdiensten in kerken of andere gebouwen en het achterwege laten van het geven van openbare vermakelijkheden van 18.00 tot 21.00 uur. De commissie heeft voorts de federatie van onderne mingsorganisaties in het Horecabe drijf te 's-Oravenhage, de Neder landse bond van Horeca en aanver wante bedrijven te Amsterdam en de Nederlandse Bioscoopbond ver zocht hun leden te adviseren respec tievelijk op 4 mei van 19.00 tot 21.00 uur zodanige regelingen te treffen met betrekking tot de exploitatie van de theaters als met het oog op het karakter van de nationale herden kingsavond passend wordt geacht. Bovengenoemde aanwijzingen van de commissie nationale herdenking hebben de goedkeuring van de minis ter-president gekregen. Oude brandspuit nog ergens goed voor De directie van een internationale circusshow, de heer F. Boltini, heeft gisteren te Bussum waar zijn cir cus voorstellingen geeft, eeri brand spuit uit het jaar 1933 van het ge meentebestuur gekocht Boltini is n.l. van plai een eigen circusbrandweer te stichten. De beveiligingsmaatrege len van de brandweren in de plaat sen die bezocht worden, komen te duur uit. Hilversum heeft dezer da gen zulk een spuit als speelgoed aan een speeltuinvereniging geschonken. Dit bracht de circusdirecteur op een idee. zitplaatsen. Deze ruimte is door mid del van harmonikadeuren in twee de len te splitsen ten behoeve van ver gaderingen, gemeenschappelijke maaltijden en dergelijke. Grote mi me terrassen, die geheel op het zui den liggen, bieden plaats aan circa 150 personen. Als naam van het bedrijf koos men MotoResto, in welke lettercombinatie een aantal woorden zijn terug te vin den, zoals motor, rest (rust) en res taurant. De hoofdletter R in het mid den van het woord is gekozen, om dat de R in alle talen aan het begin van het woord restaurant staat. Het is gelegen nabij de splitsing Driebergen-Bunnik van rijksweg 12. Rijksweg 12 is de weg, die van 's- Gravenhage via Arnhem naar de Duitse grens loopt. Voorlopige Heli-haven in de Residentie? Daar de aanleg van een volledige Helihaven met een vry hoge investe ring gepaard zou gaan de kosten worden globaal geraamd op f 400.000 overwegen b. en w van Den Haag t.a.v. dit vraagstuk een provisorische oplossing, welke het voordeel heeft, dat daardoor de gelegenheid wordt geboden, de ontwikkeling van het helicopterverkeer in de nabije toe komst af te wachten. Bovendien zal een voorlopige oplossing op een terrein aan de Carel Reinierszkade de gelegenheid bieden, naar een andere plaats uit te zien, omdat aan dit terrein wel bezwaren zijn ver bonden. De TBC-besmettingen te Millingen a. d. Rijn De T.B.C.-epidemie, welke zich in Millingen a. d. Rijn gedurende de laatste weken voordoet, heeft inmid dels reeds bijna veertig patiënten tot gevolg gehad. Dit aantal wordt hoofd zakelijk gevormd dour jeugdige per sonen, waarvan de besmetting aan het licht is gekomen door een inten sief onderzoek op de cholen Bij de grootste .ndustrie ter plaatse de N. V. Scheepswerven v./h. H. H. Bodewes, rijn vorige week alle werk nemers met hun gc.zini.en, in totaal bijna 1200 personen, onderzocht. Het resultaat Liervan is zeer meegevallen, want aan de negatieve reactie van slechts een percent van dit aantal wordt getwijfeld, zodat deze zich aan een nieuw onderzoek zullen moeten onderwerpen. KLM-felegrafisten weer in actieve dienst Met betrekking tot het in actieve dienst terugkomen bij de K.L.M. van telegrafisten, d,e op wachtgeld wa ren gesteld, kan thans worden mede gedeeld, dat tussen de directie van de K.L.M. en de telegrafisten de af gelopen dagen besprekingen zijn ge voerd over de voorwaarden, waarop deze telegrafisten weer in actieve dienst zullen kom^n. Verwacht mag worden, dat deze besprekingen tot overeenstemming zullen leiden. Deze voorwaarden zullen eveneens van toepassing zijn op telegrafisten die nog in actieve dienst waren. Schoolbladen verenigden zich Het hoofdbestuur van de Neder landse Schoolpers Unie (N.S.U.) heeft gisteren in Den Haag vergaderd. Meegedeeld werd dat het aantal le den der unie in de afgelopen maan den van 103 tot 132 is gestegen. Van de Nederlandse schoolbladen is nu 27 procent bij de unie aangesloten en van die aangesloten bladen zijn 11 procent van rijksscholen, 32 procent van gemeentescholen, 19 procent van prot. christelijke scholen en 20 pro cent van particuliere scholen. Het hoofdbestuur stelde een ver klaring op, waarin het zijn dank uit spreekt jegens de instellingen en be stuurslichamen, die de NSU steunen en jegens de pers en radio, en waarin het de medewerking inriep van alle directeuren en rectoren van VHMO-, nijverheids- en kweekscholen, om de schoolbladredacties toe te staan lid te worden van de NSU. B.B.C. komt 24 april naar Keukenhof Serenade aan de Bloemenkoningin Het B.B.C. concertorchestra en de B.B.C.zangers met de dirigenten Vi- lem Tausky en Sidney Torch, en met medewerking van de solisten Doreen Hume en John Lawrenson zullen vrij dagmiddag 24 april een concert ge ven op de Keukenhof. Zij brengen een programma getiteld „Serenade to the queen of flowers" en men hoopt dat de bloemenkoningin aanwezig zal zijn om het huldeblijk van de B.B.C. in ontvangst te nemen. De Keukenhof is de eerste plaats 1 in Nederland waar het gezelschap zal optreden vóór het aan hun toer- née in Nederland begint. De eerste officiële uitvoering zal n.l. plaats vinden op vrijdagavond in het Kur- haus te Scheveningen. Vervolgens zal het gezelschap optreden in Nijmegen (25 april), Utrecht (26 april) en Am sterdam (27 en 28 april). Tijdens de begrotingsbehandeling door de Haagse gemeenteraad heeft burgemeester Kolfschoten meege deeld, dat aan de Zwolsestraat te Scheveningen het „Europa-hotel" zal verrijzen en dat ook in de Scheve- ningse bosjes bij de prof. Teldersweg een hotel zal verrijzen. De finan ciering van dit project is verzekerd. Verder bestaat het plan tot de bouw van een hotel cp particulier terrein aan de Gevers Deynootweg te Scheveningen ter hoogte van het Seinpostduin. Voor dit plan is reeds de gemeentelijke goedkeuring en de goedkeuring van de welstandscom missie verkregen. OOK TWEEDE SLACHTOFFER VAN HEFTRUCKONGEVAL TE ROTTERDAM OVERLEDEN In het havenziekenhuis te Rotter dam is gistermiddag overleden de 28- jarige havenarbeider S. van den Oever uit de Polderstraat te Rotter dam, die met een mede-arbeider op de laadbak van een vorktruck ge klommen was om naar een vogelnest je te gaan kijken, dat op een daklijst drie en halve meter hoog was gebouwd. Daar zij het niet goed kon den zien verzochten zij de chauffeur even verder te rijden. De chauffeur deed dit, waardoor echter de man nen van de laadbak vielen. De 29-jarige G. Littel uit de Rid derspoorstraat overleed reeds eer de aan de gevolgen van de val. DRIE-JARIG MEISJE VERDRONKEN Gisteren is het 3V2 jarige dochter tje van de familie Wen ting in Ulft (Gld) spelend in de Oude IJssel ge raakt en verdronken. Ruim een kwartier na het ongeval werd het Wij Nederlanders zijn zo geneigd om te veronderstellen, dat wij hèt bloemenland bij uitnemendheid zijn. Inderdaad, ons land neemt een lei dende plaats in op het gebied van bloembollenkultuur, van heesterteelt, van snijbloemen. Onze kwekers zijn bijzonder kundig en vreemdelingen kunnen hen moeilijk evenaren, laat staan voorbijstreven. Toch neemt dit alles niet weg, dat er méér landen zijn, waar de bloemkwekerij een hoge stand heeft bereikt, waar de belangstelling voor mooie en goede bloemen groot is en waar men waar de hecht aan veel bloemen in tuin en huis. Eén dier landen is ongetwijfeld Engeland. We behoeven maar te wij zen op de bekende Engelse tuinaan leg met zijn heerlijke boordbedden, welke mits goed aangelegd, be- kind vermist; men ging en vond het stoffelijk overschot drijvend in de rivier. GEVANGENISSTRAF VOOR LANDARBEIDER TE NOORDWUKERHOUT. Zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voor- der toezichtstelling legde de Haagse waardelijk, drie jaar proeftijd en on- Rechtbank wegens diefstal door mid del van braak en inklimming alsmede wegens valsheid in geschrifte op aan een 30-jarige landarbeider uit Noord - wijkerhout. De verdachte had inge broken in het kantoor van een bol- tenzaak aan de Hoofdstraat te Sas- senheim waar hij een bankgiro- boek had gestolen. Met behulp hier van had hij getracht zesduizend gul den in de wacht te slepen. Ook had hij nog ingebroken aan de Zeestraat te Noord wij kerhout, maar deze kraak had hem geen buit opgeleverd. De verdachte verkeerde destijds in grote financiële moeilijkheden. Hij was nog niet eerder veroordeeld. Er was acht maanden, waarvan twee voorwaar delijk, geëist. VEERHOUDER UIT BODEGRAVEN KREEG KLAPPEN VOOR GELD. :Het Haags Gerechtshof heeft een 36-jarige landarbeider uit Nieuw koop veroordeeld tot veertig gulden boete en heeft zijn 29-jarige broer, een veehoudersknecht eveneens uit Nieuwkoop, vrijgesproken. In eerste instantie had de oudste broer voor mishandeling zes weken gevangenis straf, waarvan vier weken voorwaar- NEDERLAND »4c*4 NEDERLAND NEDERLAND [6^4 jLSM^Öc^ NEDERLAND NEDERLAND jlc+9 O W! 30c9 De serie Zomerzegels 1959, met toe slag, waarvan de extra-opbrengst ten goede komt aan culturele en sociale doeleinden is gewijd aan de Delta werken. Als voorstellingen zijn gekozen, werktuigen, materiaal enz. dat ge bruikt wordt bij de Deltawerken, ter wijl het kenmerk van het Deltaplan, een driehoek, in elk zegelbeeld is op genomen n.l. viermaal in een wolk partij en éénmaal (waarde 6 cent -f- 4) in de baggermolen. Ontwerper van deze serie is de muurschilder Lex Horn te Amster dam. De ontwerpen zijn geprojecteerd op een geheel effen fond binnen de begrenzing van het zegelformaat 36 x 25 mm zodat een zegel ontstaat zonder randwit. Waarden, kleuren en voorstellingen zijn als volgt: 4 Cent (-J- 4 c.); blauw en groen, caisson met slepers; 6 cent (-f- 4 c); oranjerood en grijs, baggermolen; 8 cent (-f- 4 c.); paars en lichtblauw, rijswerkers. 12 cent 9 c.); groen en geel, draglines; 30 cent 9 c.); zwart en rood, zandspuiters. De zegels zijn gedrukt bij N.V. Joh. Enschedé en Zonen, Grafische In richting te Haarlem in twee kleuren offset. Vellen van: 10 x 10 IOC zegels. Papier: zonder watermerk. Gomming: normaal. Kamtanding: 14 12 3/4. De zegels worden verkocht van 11 mei t.m. 27 juni 1959. Ze zijn geldig voor frankering tot ultimo december 1960. delijk gekregen. De jongste broer was wegens mishandeling en belediging in eerste instantie veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf voor waardelijk en vijftig gulden boete. Het slachtoffer was een 40-jarige veehouder uit Bodegraven Deze had van de oudste broer geld te goed voor geleverde kippen. Toen hij op 12 maart vorig jaar in Nieuwkoop naar zijn geld kwam vragen ontstond er ruzie. De veehouder kreeg geen geld, maar wel klappen. De oudste broer had zich voor het Hof beroemen op noodweer, de jongste had ontkend ge schopt te hebben. TIMMERMAN KREEG BOETE. Voor letsel door schuld. De Haagse Rechtbank heeft een 30- jarige timmerman uit Bodegraven wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld veroor deeld tot vijfenzeventig gulden boete of vijftien dagen. De officier van jus titie had een maand hechtenis gevor derd. De timmerman, die net geslaagd was voor zijn rij-examen, maar die nog niet in het bezit was geweest van een rijbewijs, had op 8 september j.l. gefungeerd als chauffeur van een busje waarin werklieden werden ver voerd. Bij Leimuiden geraakte hij van het wegdek. Het busje duikelde langs de berm naar beneden. Een van de passagiers, de 52-jarige timmerman C. L. B. van Nes uit Alphen aan den Rijn, kneusde hierdoor ribber, brak een sleutelbeen en kreeg een hersen schudding. Het slachtoffer had zeven weken niet kunnen werken. Maand hechtenis voor chauffeur. Nadat de officier van justitie veer tien dagen geleden twee maanden hechtenis had gevorderd heeft de Haagse Rechtbank thans een nog niet eerder veroordeelde 27-jarige chauffeur uit Wassenaar veroordeeld tot een maand hechtenis wegens dood door schuld. Op 31 oktober had ver dachte 's avonds half zeven op de Rijndijk te Hazerswoude willen draaien met zijn vierassige tienwie- beladen trekker met oplegger. Hij had lige vrachtauto, een met betonijzer de draai in één keer niet gehaald en was achteruit gereden, daarbij in het Het gevolg was dat de berijders van donker de gehele weg versperrend, een scooter met een flinke vaart te gen het vehikel opreden, waarbij zekere G. J. Kieviet op slag werd ge dood en de andere scooterrijder zwaar gewond naar een ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. plant en ingezaaid één on-onder- broken bed van kleurschakeringen geven. Deze wijze van tuininde- ling is tegenwoordig ook te ontzent de meest gangbare en niet ten on rechte. Wanneer de maand mei is aange broken en het voorjaai niet a te laat is, kan de bloemenliefhebber in En geland zijn hart ophalen. Allerwege prijken de Londense parken om maar dicht bij huis te blijven in hun fraaiste voorjaarspakjes en zelfs de étalages van de City worden opge fleurd met de fijnste voorjaarsbloe men. Met een zucht van verlichting laat de groot-stedeling de sombere winter achter zich. Bankgebouwen en zelfs regeringsbureaus fleuren de vensters op met bakken vol geraniums of zalea's, rose en blauwe horten sia's, of met rode en purpere cinera ria's. Befaamd zijn de tulpenbedden van Regent's Park en de seringen van Kensington Gardens. Een weelde van kleuren ziet men in de Thames Em bankment Gardens, waar men elke gelegenheid dan aangrijpt om buiten zijn lunch te gebruiken. Vooral Kew Gardens trekt dor zijn ongelooflijk fraaie seringen, naast de meer bescheiden magnolia's. De liefhebber kan hier te kust en te keur planten en bloemen ontdekken: meer dan 20 km. tuinpaden kan hij afwan delen op de ruim 110 ha tuingrond. In Wisley is het weer énders. In het heuvelachtige parklandschap zijn de bloemen zódanig geplant, dat het de indruk wekt alsof zij er van nature thuis horen. Het zijn de tuinen van de Kon. Tuinbouw Maatschappij, ge sticht in 1904 en begonnen met 6 acres en thans uitgebreid tot 200 acres. Het is het belangrijkste cen- Foto: Een tulpenveld in Lincolnshire, de Engelse „bollenstreek". Bloeitijd 2 eerste weken van mei. (Spaldingdis- trict). trum van practlsche tuinbouw in En geland. Jongelui worden er voor de tuinbouw opgeleid. En dan is er Hampton Court Pa lace. Oók een heerlijke omgeving in de maand mei en niet te vergeten de.... bollenvelden! Want die kan men in Engeland óók zien! Vooral j tulpen in Lincolnshire en Cambrid- gfeshire. Bloemenliefhebbers kunnen I daar op hun vrije dagen een tocht van niet minder dan.60 km door j de bollenvelden maken Maar het top- j punt van bloemenpracht moet voor de kenner toch wel zijn de jaarlijkse bloemententoonstelling te Chelsea- I Londen. De Brit noemt het „de be- Ii roemdste bloemenstentoonstelling ter wereld." In hoeverre dit juist is, laten we maar in het midden. Een feit is het I in elk geval wél, dat men er dingen op het gebied der floralia te zien krijgt welke men op andere tentoon stellingen tevergeefs zal zoeken. Over een oppervlakte van 10 ha. vindt men de prachtigste rotstuinen met weelderige tapijten van muur- en rotsplanten a.h.w. behangen. Wa tervallen en beekjes zoals men ze in de natuur tegen komt. Planten uit Bermuda en Zuid-Afrika, vers per vliegtuig aangevoerd, begonia's met een doorsnede van 20 cm, meer dan manshoge riddersporen. Voor hen, die willen weten hoe een gezellige en fraaie eigen tuin aan te leggen (en daar houden de Engelsen van) is hier veel te leren. Voor en na de Chelsea Flower wor den er weer bloemententoonstellingen gehouden in de Sociëty's Hall in Westminster, en dat dit alles mogelijk is moet een gevolg zijn van de gro te liefde, welke men in brede lagen der Engelse bevolking koestert voor bloemen en tuinen. Reigers, ijdel maar te duchten De eerste zwaluw maakt nog geen zomer maar evenmin zijn 't eerste kie vitsei of de eerste ooie vaar bepalend voor de da tum, waarop de lente be gint. Want voordat zelfs de vroegste takken nog f;aan uitbotten, vaak al ln ebruari, komen de (blau we) reigers terug in ons land. Dat gaat zoetjes-aan en bijna ongemerkt maar aan het eind van de maand zijn toch alle broedplaat sen doorgaans wel bezet, en hebben zich de paartjes geformeerd. Weer of geen weer, vaak nog vóór maart liggen er drie tot vijf eie ren in het nest. Zij zyn egaal-blauw-groen van kleur. Mannetje en wijfje lossen elkaar nauwgezet af bij het broeden. Als de een broedt is de ander op jacht naar allerlei klein gedierte. Voor ongeveer 60% bestaat hun voedsel uit vis maar ook kikkers, salamanders, muizen, mol len, kleine vogels en een dekuikens en zelfs ratten spietst de reiger aan zijn scherpe snavel. Alleen als de jager heel grote vissen vangt, steekt hij daarvan stukken af; bijna alle andere prooi slikt hij heel in, waarbij zijn kop op een kenmer kende wijze vooruitsteekt. De samenstelling van 't voedsel is afhankelijk van het jachtterrein van de reiger. De maag- en darm- sappen, nodig om de vele eiwitten, botten en veren en haar te verteren, is uitermate scherp van sa menstelling, hetgeen de meest bijzondere kwalitei ten geeft als afweerwapen tegen lieden, die de hui selijke omstandigheden van de reigerfamilie willen bespioneren. Als ze na de jacht op het nest terugkeren, vindt daar een aardig begroe tingsceremonieel plaats. De terugkerende vogel richt zijn lange schedel veren hoog op en stoot een reeks van af gehapte, schorre keelklanken uit. De thuisblijvende vogel staat op van de eieren, Strekt kop en hals in één lijn omhoog, terug en om ina», en antwoordt daarbij mei gorgelende geluidjes. Als, na ongeveer 25 da gen, de jongen er zijn, braakt de oude, die van de jacht komt, zijn buit op. Hij buigt de kop en de jongen grijpen, al kek- kerend. zijn geopende sna vel. Dat stimuleert de oude vogel, zyn half-verteerde maaginhoud in hun bede lende bekjes over te gie ten. Als de kleintjes te groot worden voor dit ri tueel, gooit de oude zijn „nuttige lading" in de nestkom, waar het kroost zich zonder bedenken over het reeds gemarineerde hapje ontfermt. Na de maaltijd zakken ze puffend van de zwelg partij weer terug in het nest. De spijsvertering gaat echter zeer snel en na korte tijd maakt de honger hen weer actief: dat blijft zo een dag of vijftig dan gaan ze zelf vliegen. Natuurlijk bete kent dat niet, dat ze al on middellijk zelf gaan ja gen maar zeer spoedig voorzien ze toch in hun eigen onderhoud. De jon ge re.gers is 't niet aan to zien, dat ze „blauwe" rei gers zijn: ze missen in hun eerste verenpak de mooie tekening van een oudere vogel, zijn veel va ler en lijken wel in de rui. Eerst na twee jaar krijgen ze de prachtige blauwgrijze vleugels en de helderwitte hals en buik. Ze hebben dan ook een kuif van lange schedelve ren, die ze bij begroetin gen overeind zetten en ook als ze kwaad zijn. Behalve de veren, waarmee ze im poneren, hebben dc rei gers dan ook hun vlijm scherpe snavel, die ze als een bajonet gericht hou den op wie ze te na komt En wee hem want een bo ze reiger treft bij zijn plotselinge uitvallen haarzeker de kop van zijn tegenstander. Behalve goede vechters zijn de reigers ook ijdele pronkers, die veel zorg be steden aan het onderhoud van hei pakje, dat de Schepper hun gaf. Daartoe kregen ze. onder hun over jas nog een ander veren- pak mee, van poeder dons, dat 'n ragfijn poe der levert, waardoor de vogels hun veren van vet en vuil kunnen reinigen en zich tevens kunnen pantseren tegen doordrin gend water. En ook dat kan nodig zijn want al klinkt het niet geloof waardig in geval van nood kan een reiger ook vrij goed zwemmen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8