Koepel Leidse Marekerk staat op Inzakken Op bezoek in ons land op kosten van de regering Toren is in beweging rw HUIBERS ZATERDAG 4 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 In Leiderdorps gemeenteraad staakten de stemmen Bij goedkeuring zondag tennis Het grootste deel van de gister avond gehouden raadsvergadering Leiderdorp o.l.v. burgemeester K. v. Diepeningen, was gewijd aan het voorstel van B. en W. om het verzoek van de tennisclub „De Mun nik" in te willigen Dit verzoek be helsde toestemming om des zondags van 10 uur tot namiddags 6 uur de tennissport in wedstrijdverband te mogen beoefenen. In een uitgebreid prae-advies zette het college van B. en W., waarin wethouder Meerburg een minderheid vormde, die tegen het voorstel was, uiteen op welke van mening, dat niettegenstaande de minder elegante wijze waarop een en ander is gespeeld, tegen inwilli ging van het verzoek uit een oog punt van handhaving der zondags rust geen bezwaren bestaan. Het college is evenwel unaniem van oordeel dat, indien het verzoek wordt ingewilligd, deze beslissing geen en kele consequentie dient in te houden ten aanzien van andere sportbeoefe- ningen. Verklaring van mevr. Seret. Naar aanleiding van de opmerking van het college van b. en w. betref fende de onelegante handeling van de xrei. vuuuici «co, «"«a -w™. tenae ae oneieganie nanaenng van ue gronden zij die toestemming wüdetennisclub, verklaarde mevr. Seret verlenen. De voorzitter is van me- I jat. ning, dat nóch de wettelijke voor- J schriften, hieromtrent, noch de1 voorschriften die de gemeenteraad bevoegd is te stellen, een inwilliging op grond hiervan perse uitsluiten. Uit deze voorschriften blijkt dat, voor beantwoording van de vraag of een bepaalde vorm van sportbeoefe ning op zondag wettelijk verboden is of kan worden, moet worden be oordeeld: a) of daarbij sprake is van het j i aai ae itjueiiiiaii w as uc vcxwaLuuug zonder strikte noodzaak gerucht had overtroffen, maar dat de gevolg- Vantrekking die hieruit te maken viel, meer dan 200 m. hoorbaar is, egn gevojg was van de open- b) of de betreffende sportbeoefe- I stelling op zondag, niet juist was. Het ning aangemerkt moet worden als was geenszins de bedoeling van „De openbare vermakelijkheid in de zin Munnik" om een niet elegant spel te dat: het seizoen '57 een groot na delig saldo opleverde door een te ge ring aantal leden; 2e. dor een propaganda-actie in '59 bij de opening der banen zich vele nieuwe leden hebben gemeld; 3e. door het verzoek om openstel ling op zondag het bestuur hoopte nog meer leden te trekken. 4e. bij het schriftelijk bedanken voor de openstelling ook gezegd is dat de ledenaanwas de verwachting Van kerkvoogden der Leidse hervormde gemeente hebben wij gisteren een alarmerend bericht vernomen. Voorgelicht door de architect, de heer E. v«m der Sterre, deelden zij ons mede, dat de koepel van de Marekerk zeer ernstige gebreken vertoont. De kapconstructie, welke met de daarop geplaatste toren, waarin zich twee-grote bronzen klokken bevinden, de achtkantige kerk met een gewicht van circa 311.000 kg. belast, is verzakt. Er bevinden zich een scheur men kan er de hand tussen steken in de hoofdbalk, terwijl ook de op deze balk corresponderende verbindingsbalken geen voldoende koppeling met de „moederbalk" meer hebben. Opmetingen hebben bovendien aangetoond, dat de op de koepel rustende toren reeds afwijkingen in zuidelijke richting vertoont. De toren, zo zeggen deskundigen, „staat niet meer stil" en zakt met de koepel steeds verder door. Verplaatsing in Zuidelijke richting In 1957 werd reeds op deze ver zakkingen attent gemaakt. Toen is in de koepel een ingenieuse appara tuur aangebracht, waarop men de af wijkingen kan aflezen. Op deze wij ze kan men niet voor verrassingen komen te staan en hebben architect en kerkvoogden de toestand volko men in de hand, hetgeen van groot belang is met het oog op het inten sieve gebruik, dat van dit kerkge bouw 's zondags komen gemiddeld 700 kerkgangers in deze kerk samen wordt gemaakt. Hoewel het, dank zij deze controle, nog mogelijk is om in de kerk godsdienstoefeningen te houden moet het niet uitgesloten worden geacht, dat bij het uitblijven van een restauratie, waarvoor de plannen bestekklaar zijn, de kerk gesloten moet worden. Momenteel is dit nog niet het geval, doch men neemt het zeer nauw met de verant woordelijkheid. Een verantwoordelijkheid, welke kerkvoogden, zoals gezegd, naar een restauratieplan deden omzien. Het is gereed, doch aan een uitvoering van de plannen, waarop ook Rijksmonu mentenzorg zijn fiat gaf, is men nog niet toe. Het rijk wenst er onder de huidige omstandigheden geen geld beschikbaar voor te stellen. Het res tauratieplan, dat is begroot op circa lSC.Otfb, voorziet in het aanbrengen van een gewapend betonnen ring- balk rond de voet'van de koepel, het versterken van de koepelwand met stalen strippen en van de gebroken spanten met stalen beugels. Indien hiertoe zou worden overgegaan is volgens de architect het beihoud van deze voor ons land zo unieke koe pelkerk verzekerd. Onbegrijpelijk Hoewel in Den Haag door kerk voogden herhaaldelijk en met grote aandrang is gepleit voor realisering van deze plannen, welke op dit mo ment slechts een uitgave van 136.000 vergen en dan nog om te slaan over rijk, provincie, gemeente en kerkvoogdij is men hier tot nu toe niet in geslaagd. Kerkvoog den komt dit onbegrijpelijk voor, aangezien deze achtzijdige koepel kerk, met omgang, als een unicum in ons land kan worden beschouwd en wordt aangemerkt als een der voornaamste monumenten van onze 17de eeuwse kerkelijke architectuur De kerk, in de jaren 16391649 gebouwd naar een ontwerp van de toenmalige stadsbouwmeester Arent van 's' Gravesande, wordt door nie- De architect, de heer P. van der Sterre, steekt zijn hand tussen de gescheurde hoofdbalk van de koe pel. Rechts de opzichter van de kerk gebouwen, de heer Serlie van de zondagswet. De voorzitter hield zich hierbij aan de interpretatie van de uitspraak van de toenmalige minister van bin' nenlandse zaken, tijdens de behan spelen. Een minder gelukkige stel ling van de bewuste brief is de oor zaak hiervan; 5e. ondanks de openstelling op zondag aan het eind van het jaar ca. deling van het wetsontwerp in de i 30 spelende leden hebben bedankt, - - - omdat zij niet in de gelegenheid wa ren in competitieverband te spelen. De heer Nievaart (P.v.d.A.) trekt Staten-Generaal, n.l. dat de spon tane reacties van het publiek tijdens een voetbalwedstrijd niet aange merkt kan worden als het „verwek ken van gerucht" en sportwedstrij den ook niet vallen onder openbare vermakelijkheid. Voor wat betreft de tennisbanen heeft het gemeentebestuur als ver huurster het recht, de zondagen van de ingebruikgeving uit te zonderen. Haarlemmerstraat 123, Leiden voor G e bo o rt e aankondigingen (Advertentie) mand minder dan Jacob van Cam- pen, de bouwmeester van het Paleis op den Dam, wiens advies indertijd werd gevraagd, geprezen om haar ar chitectonische vormgeving. Boven dien zegt Ozinga in zijn „Protes- tantsdhe Kerkenbouw" van deze kerk, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de beroemde kerk van Santa Maria della Salute te Venetië, welke een weinig ouder is, min of meer tot voorbeeld heeft gestrekt Merkwaar dig is in ieder geval, dat beide kerk gebouwen wat hun opzet aangaat, volkomen overeenstemmen. De Marekerk kan dan ook zeer te recht beschouwd worden als een mo numentaal stuk architectuur. Van verre gezien vormt de thans aan res tauratie toezijnde koepel, bekroond door een sierlijk klokketorentje, een belangrijk element in het silhouet van onze stad. Inwendig maakt de kerk, met de acht slanke zandstenen zuilen een statige indruk. De be handeling van de ruimte is breed en fors, de uitvoering in alle opzichten onbekrompen, hetgeen aan het ge bouw een bijzondere waardigheid verleent. Taak voor Leiden. Leiden bij de behandeling van het wegenschema is dit nog eens gebleken is, en terecht trots op zijn monumenten en daar is de Mare kerk er zeker één van. Een restau ratie mag dan ook niet achterwege blijven! Moge Den Haag terug ko men op zijn beslissing! Een zeven tiende eeuws monument geeft men niet prijs voor slechts 136.000. Bo vendien: een langer uitstel zou wel eens het drie- of viervoudige kunnen vergen. Gelet op de onlangs gevoer de besprekingen in de raad (behan- deling gemeentebegroting) ligt hier o.i. ook een taak voor Leiden. Wel- 1 licht, dat de gemeente reeds nu zou kunnen bijdragen in de kosten van reparatie van het uurwerk in de to ren, dat nu al vier weken stil staat. zoek van de tennisclub om de banen op zondagen geopend te mogen heb ben van 13.00 tot 17.30, ontving de raad op 25 juni 1958 een dankbetui- Een beeld van de watersnood op Madagascar Een beeld van de toestand op het eiland Madagascar, dat is getroffen door zeer ernstige overstromingen, welke duizenden mensenlevens hebben geëist. Deze luchtfoto toont het overstroomde gebied bij de hoofdstad Tananarive. hierop een ander licht wordt gewor pen. De heer Broxterman (KVP) merkt op, dat indien een club een terrein huurt van een particulier, het ge meentebestuur sportbeoefening op dit terrein niet kan verhinderen. Hij wil, omdat het gemeentebestuur nu toe vallig de verhuurster is, anderen de gelegenheid om te spelen niet ont houden. Onaangenaam. De voorzitter antwoordde aan me vrouw Seret en de heer Boot dat de mededeling van b.en w. ietwat on aangenaam aandoet, maar is geheel overeenkomstig de feiten. Zeer on aangenaam voor de voorzitter vond hij, het persoonlijk schrijven dat aan alle raadsleden was gericht door het bestuur van „De Munnik". Dit houdt een suggestie in alsof de voorzitter niet alle stukken aan de raadsleden ter inzage geeft. Nadrukkelijk ver klaart hij, dat het college van b. en w. steeds alle gegevens aan de raads leden ter kennis brengt. Nadat alle voor- en tegenstanders opnieuw aan het woord zijn geweest, waarbij hoofdzakelijk in herhaling getreden werd, brengt de voorzitter het voorstel in stemming. Bij de be sprekingen was uit te maken, dat er 5 voorstemmen zouden worden uit gebracht. Daar de heer Los (AR) wegens ziekte verhinderd was kwam het op 1 stem aan die het voorstel er door zou halen. Dit kon de heer Veldhuyzen zijn die de vorige keer vóór de ope ning van het zwembad stemde. Daar hij evenwel niet aan het debat had deelgenomen was niet te zeggen hoe de stemmig uit zou vallen en bestond de mogelijkheid, dat de stemmen zouden staken. Dat was inderdaad het geval, want met de heer Veldhuy zen (CH) stemden ook tegen de he ren De Graaf (CH), Meerburg en Boot (AR) en de heer Nievaart (P. d. A.). Vóór stemden de heren bieden. Bovendien vindt hij dat de sport tegenwoordig geen genoegen meer is maar te veel een geldkwestie. De heer Meerburg (AR) zegt, dat OK het de taak van de overheid is de zon- •f'vergadering van 25^agsrust te bevorderen en niet moet april 1958 ^was beschikt op een ver- vragen; wat iaat de wet toe Als men uit het voorstel een consequentie, dat Broxterman en Kleiss (KVP), mevr. dan alle sport op zondag kan worden Seret en de heer Lolling (Gem. Be- gespeeld, want men kan niet de een lang) en de heer Andrik (P. v. d. A.). toesteming verlenen en de ander ver- Het voorstel zal dus in een volgende toestemt houdt dit ook consequenties in voor andere sporten. De heer Lolling (Gem. Belang) is met de heer Kleiss (KVP) van me- ging. Daarbij werd medegedeeld dat ningi da, de slructuur van Leider- de ledenaanwas de verwachtingen j h aan het w,jzigen is en men van het bestuur had overtroffen en daaPmede rekening moet houden. De heer Andrik (Pv.d.A.) vindt dat een sluitende exploitatie was bereikt. Hoewel B. en W. daarna, in ver band met de recóhstructie der ten nisbanen nog enkele malen een dat tennis in tegensteling met andere sporten zeer rustig is en heeft geen bezwaar tegen het voorstel. De heer Boot (AR) steunt de min- derhoud met genoemd bestuur heb- d€rheid in het college en betreurt de ben gehad, werd over deze zaak nim- misvatting van de brief en hoopt, dat mer meer gesproken. Het verzoek van 14 februari j.l., waarbij werd medegedeeld dat openstelling op zondagmiddag niet het aantal nieuwe leden had ge bracht dat nodig was voor een fi nancieel evenwicht, heeft B. en W. dan ook zeer verrast. Uit nader verkregen inlichtingen is voorts gebleken dat, teneinde in competitieverband te kunnen mee spelen, de opening wordt verzocht op zondagen van 10.00 tot 18.00 uur. De meerderheid van het college is door de verklaring van mevr. Seret RECHTSZAKEN Praktizijnskz.ntoor van TH J. VAN DER HEIJDEN Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 Advertentie i opnieuw in stemming (Wordt vervolgd). KATWIJK DE ROSKAMBRUG De geschiedenis is bekend: tegen het wegnemen van de Roskambrug kwamen van de kant van de burge rij zoveel bezwaren in bij het ge meentebestuur dat dit bestuur hier voor gazwicht is, waarna toen gaslo- ten is op deze plaats een nieuwe brug (bruggetje) tt leggen voor rij wiel- en voetgangersverkeer. Bij on derhandse aanbesteding is de bouw van deze brug thans opgedragen aan de heer E. Oostingh, alhier, zijnde de laagste inschrijver. WASSENAAR KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk Besluit is verleend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons, aan: J. Korbee, hulpkoster bij de hervormde gemeente te Wassenaar, wonende aldaar. .Leiden, echt oud Hollands" Randy Peadbody (12) en Dean Hart ley (16), twee aardige jongens uit de Amerikaanse plaats Albany waren gistermiddag in Leiden. Het bijzon dere van dit bezoek is, dat zij voor deze reis geen cent hebben behoe ven te betalen, en dat hun ouders ook gratis meekonden, omdat beide knapen een opstellenwedstrijd in het kader van de Hudsonherdenking „Valt het tegen", vroegen wij aan de opstellenwedstrijd. Men bezocht Dean, die er met zijn witte platte pet en pantalon-met-gladde-pijpjes als 'n real-American uitzag Het was niet alleen uit beleefd heid, leek het ons, dat Dean ver klaarde, dat hij diep onder de indruk was van Holland. Na Amsterdam, die op de buitenlander een zeer levendi ge indruk nalaat en Rotterdam, dat een werkstad is, vonden zij Leiden - - toch wel de echte oud-Hollandsese stedeschoon reageerden. Randy stad, zoals die leeft in de verbeelding bad ook bijzondere belangstelling hebben gewonnen. Zij moesten over van de doorsnee-Amerikaan. Zij v00r bet probleem van de reiniging Nederland schrijven en zij hebben j lunchten in het Schuttershof, samen der vele Leidse singels en grachten, dit zó goed gedaan, dat zij nu door j met enige heren van de regerings- Onder leiding van de heer Leveland de Nederlandse regering in staat voorlichtingsdienst en mej. dr Vi- werden gesteld eens een kijkje in 'tvienne Anderson, inspectrice van het land van tulpen en windmolens te i middelbaar onderwijs in de staat gaan nemen. i New York en „geestelijk moeder" van de Rotogravure Mij en bezichtigde vervolgens de Pieterskerk, waar de heer Siera, onder meer een uiteen zetting gaf van de geschiedenis der Pilgrim-fathers en John Robinson. De wandeling over het Pieterskerk hof, langs universiteit en Rapenburg liet niet na diepe indruk te maken op de twee jongens, die met spontane uitroepen op staaltjes van het Leid- bezichtigde men tenslotte het Pil- grim-fathershuisje achter het oud- archief, waarna men met de bus naar Monnikendam vertrok.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7