DE LEIDSE BIOSCOPEN Scherp Pater H. Nieuwenhuysen o.f.m., Leiden, 25 jaar priester Eerste compagnie Kokschool schonk Leidse. blinde 'n geleidehond RIJNSTREEK J0NGERFNK0NTAKT TE LEIDEN Uitbreiding in Klinkenbergerpolder hield Warmonds raad bezig POTLOOD EN GEEST ZATERDAG 4 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Toegewijd zielzorger |»?.t i™^ A waardeerd wordt is zijn ononder- Op 11 maart jl. was het 25 jaar broken bereidheid om hulp te bieden geleden dat pater Hubertus NJeu- waar hem dat mogelijk is. Velen wenhuijsen o.f.m. priester gewijd hebben in zijn hartelijk en bemoe- werd. Morgen, zondag 5 april, wordtdigend woord en de daarnaast ge- dit feest kerkelijk herdacht met een geven daadwerkelijke hulp een steun plechtige H. Mis uit dankbaarheid en een daarop om 12 uur volgende re ceptie In de zaal van de pastorie. Het is moeilijk om in een korte samenvatting weer te geven, wat zich in 25 jaar afspeelde. Afspeelde is hier het juiste woord omdat pater Nieuwenihuijsen in een bepaalde pe riode van deze 25 jaar in een uitzon derlijk moeilijke positie verkeerde. Als jong priester heeft hij de ge wone en normale benoemingen ge had, die hij als zodanig verwachten kon. Maar heel gauw bleek, dat hij enkele heel opvallende eigenschap pen bezat, die de aandacht van zijn oversten trokken. Zeer toegewijd in het werk van de directe zielzorg, was hij tevens het echte type van een minderbroeder, die hartelijk meeleefde met het wel en wee van zijn confraters. Nog betrekkelijk jong werd hij overste in verschillen de franciscaner kloosters. Als zoda nig heeft hü de moeilijke tijd van de oorlog meegemaakt in het klooster van Alverna. Het heeft hem niet alleen dagen maar ook nachten van arbeid en zorgen gekost. En ondanks al die beslommeringen bleef hij wat een van zijn mooiste sieraden is, de toe gewijde zielzorger en blijmoedige minderbroeder. Na deze zware op dracht vervuld te hebben, kwam hij weer terug in de parochiële ziel zorg die hem toch altijd trok en waaraan hij zijn hart verpand had. Zo kwam hij na enkele omzwervin gen in de parochie van de Harte- L"1^j1 brug, waar hij nu weer jarenlang werkzaam is en hi, zich door zijn bijzondere gaven veel vrienden en gevonden in geestelijke en tijdelijke noden. In volle oprechtheid mag men zeggen, dat de afgelopen 25 jaar ze genrijk geweest zijn voor velen. Mo ge het hem in de toekomst nog ge geven zijn zich nog lang te geven aan de taak, het werk dat hem zo lief is. elen in de Hartebrug-pa^ochie zul len zich daarover alleen maar ver heugen. LAATSTE CAUSERIEËN VAN JONGERENKONTAKT „Kleur bekennen" GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 7 april 1959 tot en met 4 mei 1959 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken, (Stadhuis Ka mer 111), voor een ieder in ontwerp ter inzage zal liggen een plan tot her ziening van het plan van uitbreiding met betrekking tot gronden, gele gen ten zuidoosten van de Haagweg, ten westen van de Rijn en Schiekade en van de Trekvliet, ten noordwes ten van de Vliet en ten oosten van de Kokkie Korte Vliet (partieel uitbreiding»- JKfi. on±T Gistermiddag om drie uur stond de eerste instructiecompagnie voor 'n korte plechtigheid aangetreden op 't excercitieterrein van de Doelenka zerne. Bij monde van alle officieren onderofficieren en manschappen van Goede soldaten weten wat goede dg compagnie droeg de compagnies ogen waard zijn. j commandant, kapitein J. Dewell een Je kan er sluipschutters mee ont- bedrag van 435 gulden over aan /szn naam plan „Leiden-zuidwest", herziening 1959) met bijbehorende bebouwings voorschriften, een en ander vast te stellen met intrekking van voor dat gebied geldende plannen of gedeelte van plannen van uitbreiding. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 4 april 1959. Leidse agenda ZATERDAG. 4 APRIL „Ontraditioneel, onrustig en kon- kreet" noemde Theo van Son de mo derne mens, toen hij sprak voor een gehoor van jongeren, die in het kader van het „Jongerenkontakt 159" in de Burcht vergaderd waren. De mens van nu is bang om te sterven, hij heeft weinig hoop op een beter leven later en haakt dus vast in het leven hier op aarde. Genoeg is een steeds groeiend materialisme en een humanistische menta'lteit die Leiden 1959. H. Mis Hartebrugkerk, vaak beangstigend is. Hiertegenover half zes nam.; gezamenlijke maaltijd „Oosterkwartier" speeltuinvereni ging. Clubuitvoering, Leidse Schouw burg, 7.30 uur nam. L.I.A.Scapino-ballet. „De vir- jaardag van de infanterie", ballet, Stadsgehoorzaal, half drie nam. ZONDAG 5 APRIL Sluitingsfeest Jongeren Contact moet een grotere openheid staan. Als katholiek wordt men voortdu rend uitgedaagd om kleur te beken nen, wanneer deze problemen aan de orde zijn. Een van de vele grote vraagstukken .dat met betrekking tot verkering, huwelijk en kinder- In verband met de Goede Week werd de Vrouwen-Wereldgebedsdag, die op 25 maart j.l. 'zou worden ge houden uitgesteld tot maandag 6 april. De gezamenlijke vrouwenorga nisaties te Leiden doen een beroep op hun leden (en op alle vrouwen van Leiden), maandag a.s., zoveel mogelijk deel te nemen aan deze bid- en boetedag. Het bestuur van de kaartclub „Har- tebrug" nodigt alle leden met hun ge zinsleden en verloofden uit tot het bijwonen van een gezellige bijeen komst, die vanavond gehouden zal worden in de Romanuszaal Aanvang 7.30 uur. Deze avond zal worden opgeluis terd door de „WIMO'S", die reeds hun sporen hebben verdiend door het optreden voor Radio Luxemburg. De Leidse afdeling van de katho lieke kapperspatroonsbond organi seert dinsdag 7 april a.s. een kapde- monstratie in de zaal Maria Gijzen- steeg naast de „Overdekt" Deze leer zame avond wordt verzorgd door de Haagse Kath. Academie voor moder ne kapkunst Aanvang kwart voor acht. Het welslagen van een huwelijk hangt af van een goede verkerings- en verlovingstijd. Kinderen <iie in p°n evenwichtig gezin opgroeien zullen later beter in staat zijn mee te wer ken aan een harmonieuze maatschap pij. Onze wereld vol onrust in deze tijd van het experiment is een uitda ging aan iedereen om 't leven mooier te maken. De surrealistische tentoonstellingen in het kader van 't jongeren kontakt. zijn niet van het werk van Theo An- driessen, zoals abusievelijk v/erd ver meld, maar van Theo Adriaan. Frans Josso heeft gisteravond in een geheel gevuld „St. Antonius Stadsgehoorzaal, zeven uur nam.; feestavond Stadsgehoorzaal, half ne gen tot 1 uur 's nachts. MAANDAG 6 APRIL Jaarvergadering Noorderkwartier (SpeoM.uinveren.ging) Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 8 uur nam. Reis-filmavond Lissone Lindeman, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. ALPHEN AAN DEN RIJN Schade aan auto's. Vrijdagavond omstreeks 20.00 uur is nabij 't kruis punt Oranje Nassausingel-Herenweg -Delftzichtweg te Alphen de bestuur der van een personenauto, de heer A. A. S. uit Alkemade, met zijn.wa- Sen, rijdende in de richting van de Clubhuis" een causerie gehouden on-Herenweg, uit de bocht gevlogen, doordat zijn wagen begon te slippen. Na enige manouevres is de auto in de rechterberm en vervolgens achter stevoor in de sloot terechtgekomen. De bestuurder kreeg een nat pak, maar zijn wagen werd ernstig bescha digd. In de Hooftstraat, nabij het Nuts- gebouw vond vrijdagavond omstreeks 18.00 uur een aanrijding plaats tus sen een vrachtauto, bestuurd door de der de titel: „Waar praten wij over". De avond werd besloten met een levendig debat in de vorm van een forum. Let op: de gezamenlijke Eucharls- tische-viering (Avondmis) morgen avond is niet alleen voor de deelne mers aan het jongeren Kontakt te Leiden, maar voor alle katholieke jongeren, dus ook voor hen, die niet meedoen aan de gezamenlijke maal tijd en de feestavond. Aanvang van de H. Mis in de Hartebfugskerk is te half zes. Zondag 5 april Slotavond. Gezamenlijke eucharistie-viering in Hartebrugkerk 5.30 uur nam. Ge zamenlijke maaltijd in Stadsgehoor zaal. 7 uur nam. Feestavond in de Stadsgehoorzaal van 8.301 uur ('s nacht). Optreden van „The Mu sic Patrol" verbonden aan het Me- tropole orkest „Joe Andy",moderne tempo-jongleur, „Triple sec", drie parodisten. „Gino en Gina Manelli" met „pode en antipode". Gelegenheid tot dansen o.l.v. Evert Castelein. scheiden en de afwezigheid vast stellen van ogen in de soep; je kan er ook mee knippen naar een meisje, dat passeert als je op wacht staat. Je kan erdoor genieten van het le ven om je heen. Je kunt het bezit van een paar ge zonde ogen het best waarderen, door steun te geven aan hen, die het ge zicht moet missen. Dat is het idee ge weest, dat de soldaten van de Koks- school in de Doelenkazerm te Lei den enige weken heeft beziggehou den. Ze hebben in die tijd het idee, hun waardering tot uitdrukking te brengen, op doortastende wijze gere aliseerd. WOUBRUGGE Aanbesteding. Vrijdagmorgen vond in het gemeentehuis de open bare aanbesteding plaats voor de bouw van 8 woningwet-arbeiderswo ningen, waarvan er voor Woubrugge en Hoogmade elk 4 zijn bestemd. Ingeschreven werd door: W. Hen- nipman, Leiderdorp 140.000; firma Zandvliet Zn., Wassenaar 139 500 C. Meyers, Haarlem 136.400; firma J Kinkel, Leimuiden 135.000; Gebr. van Dijk, Nieuwveen 133.000; firma Kinds Zn., Langeraar 128.032. Voorts schreven in voor 4 wonin gen te Woubrugge: F. Donker te Al phen 69.000; fa. Jac. v. Vliet, Aar- landerveen 64.750. De gunning is aangehouden. Door Wederopbouw is de bouw gepland in april. LEIMUIDEN Verkeerscursus. Geslaagden Alge mene Verkeerscursus 1959 van de Vereniging Veilig Verkeer Leimui den. L. J. Greweldinger, A P. Hart veld, P. C. Hartveld, W. van der Salm, A. M. van der Salm, C. W. M. van der Meer, M. H. J. van Velzen, J. van der Salm, M. A. van Dijk-Spaar- garen. A. C. Chaillet van het Konin klijk Nederl. Geleidehondenfonds. Dit bedrag, 35 gulden méér dan voor een geleidehond nodig is, werd door de compagnie bijeengebracht in acht weken. Kapitein Dewell zeide, verheugd te zijn over het menslievend initia tief van zijn compagnie, die geheel bestaat uit dienstplichtigen. Gezien het kleine soldij, dat de soldaat krijgt en de vele zaken, die hij daarvan moet betalen, is de koopsom voor een blindengeleidehond voor de compag nie een groot offer geweest Hij was hen daarvoor dankbaar en stelde voor de hond, die niet in natu- ra aanwezig kon zijn, naar de Doe- lerfkazerne „Doeka" te dopen, tenzij de milde gevers een andere naam wensten. Van alle kanten klonk de naam „Kokkie", zodat de kapitein mevrouw Chaillet kon melden, dat het geld be stemd zou zijn voor een hond, ge naamd „Kokkie", mits er een hond zou zijn, die naar die naam zou luis- steren. Symbolisch overhandigde een van de soldaten haar daarbij een speel- goed-terrier. Mevrouw Chaillet aanvaardde graag het gulle aanbod. Het gebeurt niet alle dagen, dat er „een hele hond" wordt aangeboden. Ze was verheugd over zoveel steun en zeide, dat de blinde niet geholpen is met medelijden. Het dragen van het leed, niet te kunnen zien, moet hem lichter gemaakt worden en daarbij kan een geleidehond hem grote diensten bewijzen. Spr. zegde de compagnie toe, dat het geld be steed zal worden voor het kopen van een blinde uit Leiden. Haar belofte werd met luid applaus door de jongens ontvangen. Tot slot van de korte plechtigheid sprak de commandant van de Koks- school, luitenant-kolonel Th. H. Wes- sels, die zeide, trots te zijn op de compagnie, die hij eerst zo kort on der zijn bevelen heeft. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 4 April 1858. Uit het RijksverslagMet be trekking tot de vlijt en de vor deringen van de studenten der drie hoogescholen had men re denen tot tevredenheid: cura toren van de Utrechtse hooge- school drukken echter den wenscl\ uit, dat eene eenvou dige levenswijze door de stu denten gevolgd moge worden. Vooral zouden de ouders hierop krachtigen invloed kunnen uit oefenen. Velen schijnen er ech ter een eer in te stellen hunne zoons op eene kostbare wijze aan de hoogeschool te doen le ven, waar,door dezen haar meer als eene plaats van uitspanning beschouwen, dan als eene gele genheid om kundigheden voor het leven te verzamelen. Alum. Jaloezieën D. LAOAN Off. dealer Inlichtingen en toonkamer: ZOETERWOUDE Het redden van drenkelingen. Op uitnodiging van de Kath. EHBO komt de Kon. Ned Bond tot het red den van drenkelingen naar het Don Bosco-huis. Maandagavond 6 april zal deze Bond om 8 uur o.a. met film en demonstratie bekendheid aan haar werk geven. Iedereen boven de 16 jaar is wel kom. Daar in onze plaats verdrinkings gevaar helaas meermalen aanwezig is, verdient het aanbeveling om van de verschillende reddingsmethoden en hulpverlening kennis te nemen. ZWAMMERDAM Gehuwd: G. A. v. Wieringen, 40 j., M. G. Visser, 37 j.; J. C. Zaal, 33 j.; W. L. Zuurveen, 26 j. Nieuwe mogelijkheid bouw parochiehuis Onder voorzitterschap van de bur Hflor W h tA Riinchiircr en een be-gemeestcr kwam de raad van War- stelwagen, bestuurcf door de heer R.™°nnd °Pe"bare ^«gaderieg by- T v d W uit Gronineen een' Voorlezin8 werd gedaan van De eerstgenoemde^ wagen stond I 'Tf' va:vau 0e|!f dwars over de weg tegenover de J aardappelhandel v. d. Hoek, maar betreffende de aanleg van een rij wielpad langs de Abspoelweg. De heer Van Vliet vindt het jammer dat dit rijwielpad niet wordt doorge trokken op de plaats waar dit zo noodzakelijk is. De voorzitter zegt dat het in de be doeling van de gemeente Oegstgeest ligt, het doortrekker, in het volgende jaar te doen plaats vinden Besloten Roodekruissucces. - Bodegraven j nam met twee ploegen deel aan de gleed onverwacht iets terug, juist op het moment, dat de bestelwagen passeerde. Deze wagen werd zwaar en de vrachtwagen licht beschadigd. Persoonlijk letsel werd niet opge. lopen. BODEGRAVEN jaarlijkse wedstrijden, uitgaande van de Bond van Transportverenigingen en Rodekruiscorpsen, welke werden gehouden te Purmerend. Een twin tigtal ploegen bond de strijd aan. De uitslag bracht een succes voor Bode graven. De A-ploeg werd eerste met 379 punten. De B-ploeg bezette de 6e plaats met 301 pt. Casino. Enige jaren geleden heeft Danny Kay een wereldreis ge maakt om in opdracht van de Unesco de kindertjes van de hele wereld aan het lachen te maken. Dat was een proef op de som, nadat hij de film „Hans Christiaan Andersen" had ge maakt, waarin hij als de grote sprookjes-koning zoveel kindertjes aan het lachen maakte, dat hij ge dwongen werd, op reis te gaan. Die film, „Hans Christiaan Ander sen", draait deze week in het Casino theater. Het is de geschiedenis van een dromerige Deense schoenlapper met een wonderlijk-levendige fan tasie, die een grote affectie heeft voor kinderen. En de kinderen voor hem omdat hij zo goed vertellen kan. Ze blijven ervoor van school weg en daarom moet hij het dorp verlaten, maar voordat het zover is, is hij zelf al gegaan: naar Kopenhagen. Daar heeft hij geluk en zijn verteltalent wordt ontdekt. Na enige tijd moet hij om een ongelukkige liefde voor zijn kleine meermin ook de stad zijner dromen weer verlaten en keert Oplossing No. 537. Horizontaal: 1. bokaal, 5. oma, 6. krokus, 8. An, 9. lap, 10. mis, 13. cn, 14. sprank, 17. ore, 18. rekest. Vertikaal: 2. kor, 3. Amor, 4. aak, 0. knaap, 7. uni k, 8. al, 11. Sn, 12. bark, 15. roe, 16. nee. terug naar het dorp, waar hij met grote welwillendheid wordt ontvan gen. Wat er aan historische juistheid ontbreekt, wordt ruimschoots ver goed door de overdadige romantiek, zowel in beeld als in kleur. Wie er het geduld voor heeft, kan met Hans Andersen een paar uur glimlachen. Toegang alle leeftijden. Luxor. De film „In liefde en oorlog" tracht een eerlijk beeld te geven van de verschrikkingen, die de jonge Amerikaanse mariniers moe ten doormaken. „Dit is werk voor slagers", merkt een van de drie hoofdrolspelers ergens midden in de film op, „voor vijftig dollar in de maand moeten wij zoveel mogelijk vijanden slachten". De beelden in de film zijn even rauw als deze woor den, maar zij zijn niet zonder zin, omdat zij eens te meer duidelijk ma ken hoe zinloos het oorlog voeren voor een eenvoudig soldaat kan zijn. Hun grootste pijn is hun geestelijke machteloosheid De drie mariniers die in het verhaal op de voet gevolgd worden, komen uit gehee1 verschil lende milieus -i elk draagt in de strijd zijn persoonlijke problemen met zich. Hun laatste verlof voor zij de strijd ingaan brengen zij door in hun geboorteplaats San Francisco. Maar dit bezoek heeft niet het ka rakter van de „wilde dagen" die zij verwacht hadden. De oorlog heeft ook hierop een onuitwisbare stem pel gedrukt. De K.F.C. keurde deze film „acht tien jaar". Lido. De film „Helden van de Woestijn" geeft weer eens zo'n bijzon dere kijk op de moeilijkheden, geva ren en verschrikkingen uit de laat ste wereldoorlog. We zien hier de Y-patrouille, met kapitein Bill Wil liams en 15 man en 5 trucks, de 606 km. lange tocht door de woestijn aanvangen, om als mijnenexperts een aanval te beginnen op Rommel's grootste benzine-opslagplaats in Ama- ra. Het wordt natuurlijk een harde strijd, hard in alle opzichten, want het was nu eenmaal een meedogen loze oorlog. Het blijkt bovendien, dat het hier niet alleen een benzine-op slagplaats, doch ook een tankdepót betreft. Dat het een gevaarlijke tocht is geworden, blijkt wel uit het feit, dat slechts enige manschappen 't einddoel halen, dat een inleiding werd tot de grote slag om El Ala- mein, die de eerste stap werd naar de overwinning der geallieerde legers. In de kindermatinée de vermake lijke geschiedenis „Warenhuis op stelten", de attractie voor de jeugd. Rex. Het theater aan de Haar lemmerstraat is zijn liefde voor de echte wPd-west trouw gebleven en vertoont deze week weer een ver haal van rokende revolvers en tra ditionele nadeloze decor van de Amerikaanse burger oorlog, waarin Quantrill, een bende leider, de noordelijken helpt en er op uit is ziin eigen beurs te spekken. De feschiedenis is spannend en ook de iefde heeft een plaatsje in het draai boek gekregen. K.F.C.: veertien jaar. Trianon. Dit theater heeft het jongeren in beroep en bedrijf „De Zonnebloem", een subsidie te verlenen. Eveneens werd een subsi die verleend aan de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, nadat de voor zitter een toelichting had gegeven omtrent het doel en de werkwijze van deze instelling. Voorlezing werd gedaan van een ingekomen schrijven van het Instituut voor Stad en Land schap in Zuid-Holland inzake een eventuele bebouwing van de Klin kenbergerpolder, waarin deze be bouwing werd ontraden. Uitbreidingsplav-nen. B. en W. deelden in hun prae-ad- vies mede, dat zij zich met de strek king van deze brief konden vereni gen. Voorts waren b. en w. van ge voelen, dat, indien in tegenstel ling met het in deze brief vervat ad vies tóch besloten zou worden tot wijziging van het uitbreidingsplan over te gaan, waarbij de Klinken bergerpolder voor bebouwing zou worden aangewezen, een dergelijke wijziging niet de goedkeuring van hogere instanties zou verkrijgen. Zij hebben dit gevoelen, ook al om dat naar hun mening de Provinciale Planologische dienst omtrent een zo danige wijziging niet gunstig zal ad viseren. De heer v. d. Kroft vond de ze brief teleurstellend. Er was toch destijds besloten dat een tussen- phase zou worden gezocht, indien plan-„Oost" volgebouwd was en de Zwanenburgerpolder nog niet tot ontwikkeling was gebracht. Hij zou deze zaak willen aanhouden om b. en w. in de gelegenheid te stellen met ander voorstellen te komen, tot overbrugging van genoemde phase. De voorzitter is van mening dat het lang niet uitgesloten is, dat de ontwikkeling van de Zwanenburger polder aan zal sluiten aan de eind- phase van de bebouwing van plan- „Oost". Niettemin heeft hij geen be zwaren tegen het voorstel van de heer v. d. Kroft. Temeer niet daar in de maand mei de directeur van het Instituut Stad en Landschap in een bijeenkomst van de raad de desbetreffende plan nen nader zal toelichten. Naar aan- verhaal van de muzikale familie j leiding van een door b. en w. over- egd overzicht van de basis bedra- Trapp, die haar geluk gaat beproe^ ven in Amerika geprolongeerd. Leuke lieve, maar weinig reële ontspanning voor de gehele familie. gen der algemene uitkering uit het gen, constateert de heer Van Vliet dat de gemeente Varmond er toch wel zeer povertjes afkomt. Toch is hij van mening, dat de gemeente niet moet schromen over te gaan tot uitvoering van plannen, indien het in stand houden van het verzor- gir.gspeil dit noodzakelijk maakt. Het steeds aan te voeren motief dat de financiële positie een en ander niet toelaat mag in de toekomst geen doorslaggevend argument meer zijn. Bij de door b. en w. overgelegde staat van de in 1959 uit te voeren plannen, waarvoor kapitaalsuitgaven moeten worden gedaan, drong de heer Willemsen met klem aan op uit voering van het reeds lang geleden genomen besluit tot verbetering van de Melmansdam, de Postdam en de doortrekking van de Van Bever- ningkstraat. Recreatie „Kaagweek". De voorzitter zeide dat nog ge wacht wordt op de goedkeuring van het betreffende besluit door G. S. Er zal op spoed worden aangedron gen. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering door de heer Willemsen gedane mededeling dat hij een post gewenst had voor de illuminatie van het park „Groot Lee-rust" tijdens de Kaagweek, de len B. en W. mede dat de kosten van deze illuminatie te hoog zijn, zodat zij niet kunnen adviseren, het daar toe nodige crediet te verstrekken. Zij stellen echter voor, met de fonds perdu te verlenen van 10^1 de stichtingskosten van een Vereni gingsgebouw met 320 zitplaatsen. De totale kosten zullen 100.000 be dragen. Met betrekking tot de voor genomen stichting van bedoeld verenigingsgebouw deelde het be stuur mede, dat zich onverwacht de gelegenheid voordoet om van de ge meente Rotterdam een op het eiland Rozenburg staande ontspanningslo kaal, met de daarbij behorende technische toneeloutillage aan te ko pen voor de prijs van 40.000. Het gebouw van gecombineerde staal- en houtconstructie, is uitneembaar en in 1955 gebouwd. De heer Van Bladel is verheugd omdat hierdoor een belangrijke be volkingsgroep ook kan beschikken over een eigen verenigingsgebouw. Met algemene stemmen werd beslo ten, de gevraagde subsidie te verle nen. Besloten werd met de Bank voor Nederlandse gemeenten een geldlening aan te gaan welke lening is bestemd voor de consolidatie van de vlottende schulden en de vaste financiering van onderhanden wer ken waarop nog geen kapitaal op lange termijn is verkregen. Bij de gebruikelijke rondvraag wees de heer Weijers op de bouwvalligheid van de schuur, staande tegenover hotel „de Stad Rome", hetgeen het aesthetisch aanzien daar ter plaatse niet ten goede komt. Een onderzoek werd toegezegd. Mr. Groenendijk deelde mede dat destijds door hem het recht werd voorbehouden, terug te komen op de toen aangenomen verordening met betrekking tot het overnachten in vaartuigen. Mede namens zijn frac tie deponeerde hij thans een nieuw voorstel ter tafel met het verzoek recreatie-commissies te overleggen, i aaJ} .en W. om op zeer korte ter- in welke andere vorm tijdens de Kaagweek aan de recreatie bijzon dere adndacht geschonken kan wor den. Ook hierbij wees de heer Wil lemsen erop, dat de financiën weer geen aanleiding mogen zijn om de ontwikkeling van de recreatie te verhinderen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot wijziging van de legesverordening, waartegen ook de financiële commissie geen bezwaren had. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot vast stelling van de bijdragen toe te ken nen aan de woningstichting „War- munda" en van het te verstrekken renteloos voorschot aan deze stich ting tot dekking van het exploitatie verlies over het jaar 1956-1957. Ver volgens delen B. en W. mede, dat van het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van een school met de Bijbel, alhier, een aanvrage is ontvangen om door be schikbaarstelling van de benodigde gelden, medewerking te verlenen aan de stichting van een bijzondere school voor g.b.o. aan de Laan van Oegstergeest. Met de motieven door noodzaak konden B. en W. zich gevraagde medewerking te ver lenen. Goedgekeurd werd het voor stel van B. en W. tot het indienen van een verzoek om verhoging van de uitkomst per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds met ingang van het jaar 1959. Stichting parochiehuis. Aan de orde kwam hierna het gemeenten in de randstad Holland voorstel van B. en W. om aan het als de gemeente Warmond, ontvan- bestuur van de stichting „R.K. Pa- mijn hierop hun prae-advies uit te brengen, hetgeen door de voorzitter wordt toegezegd. De heer v. d. Kroft was ter ore gekomen dat ongehuwden op hun verzoek niet geplaatst werden op de lijst van woningbehoevenden. Dit acht hij in strijd met een gezonde ontwikkeling van het maatschappe lijk bestel. De voorzitter zeide, dat de uitvoering van de woonruimte- wet uitsluitend bij B. en W. berust en de raad hierin geen zeggenschap heeft. Wel is destijds een verorde ning, zoals deze wet dit voorschrift, door de raad vastgesteld en hij zal deze verordening bij de stukken voor de eerstvolgende raadsverga dering, ter inzage leggen. Nadat de heer Willemsen nog had aangedron gen op het plaatsen van enkele rustbanken naast de wegen, waar voor hij de volle medewerking van de voorzitter verkreeg, werd de vergadering gesloten. NOORDWIJK Baby viel uit het raam. Gister morgen, omstreeks 11 uur, viel in een onbewaakt ogenblik het bijna 2-jarig zoontje van de fam. D. aan de Lu- dolph Berkemeyerstraat uit het raam van de eerste verdieping. Dr v. Nes, die de eerste hulp ver leende, achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Geslaagd. In „De Zeeleeuw" werden de examens afgenomen voor het diploma van EHBO Hierbij slaag den de navolgende brigade-leden: de dames S. Admiraal, R. v. d. Bent, J. Caspers, D. Hazenoot; en de heren: v. Beelen, H. Weenk en J. v. Went.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2