&P KLIEKJES 3HHH ZATERDAG 4 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 „Invitatie voor Monaco' Prinses Gracia van Monaco zal nog eenmaal in een film optreden: het is een korte, Engelse rolprent met de titel „Invitatie voor Monaco", waar aan door het gehele prinselijke gezin wordt medegewerkt. Hier zien we een scene uit de film: prinses Gracia met haar dochtertje Caroline in de tuin van het paleis. óók uw haar vraagt om make-upt STATIONSPOSTGEBOUW AMSTERDAM Gekleed in een blauwe overall en met een khaki pet op heeft de direc teur generaal der P.T.T., ir J. D. H. van der Toorn, gistermiddag op het terrein aan de Oosterdokskade te Am sterdam, een officiëel begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamhe den voor het stationspostgebouw. De handeling, die het beginsein was voor de bouw, bestond uit het overhalen van een handle van een zandgrijper. Daarmee werd de eerste hoeveelheid zand in een gereedstaande vracht wagen gedeponeerd. iDe bouw van het stationspostkan toor een briefpostgebouw en een pakketpostgebouw zal ongeveer Q 3 jaar duren. De kosten worden ge- raamd op 30 miljoen gulden. Het ge- lahnemann-Ui bouw wordt ongeveer even groot als l het rijksmuseum te Amsterdam. Veel fleuriger en glan- zender wordt uw haar, als u het thuis zelf wast met POLYCOLOR Kleurshampoo. Bij getint (zonder ver ven) in uw natuurlij ke haarkleur of een nieuwe nuance. Het kost zo weinig moei te, 't geeft zoveel extra charme! (keus uit 20 tinten) Doe het zélf - óók do crème behandeling - met de POLYCOLOR Haar kuur (1.95) Vraag het uw drogist of parfumerie. hoort bij uw make-up Polycolor K 2 r PJ»ctntub«x Mouion Mirjret Attor Bltndax (Advertentie) van KIEKJES De kliekjes, die we de lezers van de Leidse Courant de vorige week voorschotelden waren samengesteld uit: 1. Staten-Generaal in buitenge wone zitting heropend, zaterdag 21 maart. 2. „Ik denk dat hun interesse voor mij was gedaald", dinsdag 24 maart. 3. Na vezoening zien rivalen alles door dezelfde bril, dinsdag 24 maart. 4. De eerste DAF-600 reed van de lopende band, idem. 5. Niet langer „gemelk" om de melk, donderdag, 26 maart. 6. Palmpasen in Amsterdam, maandag, 23 maart. 7. Wel vergeven, nooit vergeten, woensdag, 25 maart. 8. Ze kon haar collega niet hel pen, idem. 9. Na verzoening zien rivalen al les door dezelfde bril, dinsdag, 24 maart. 10. „Rozen bloeien op mijn hoofd", donderdag, 26 maart. 1. Dr. Kortenhorst bleef Kamer voorzitter, zaterdag, 21 maart. 12. Geef „textiel" dezelfde garan ties als de „mijnen", dinsdag, 24 maart. 13. Koop doos „klaphuis" voor uw wagen, woensdag, 25 maart. 14. Nieuwe ambassadeur van Mexi co, donderdag, 26 maart. 15. Zou Macao nog lang een vei lige haven zijn?, dinsdag, 24 maart. We hebben ontdekt, dat de kliek jes-maaltijd de meeste puzzelaars wat zwaar op de maag gelegen heeft. Zo zelfs, dat we onder de vele in zendingen bijna moesten loten tus- j sen de oplossingen met de minste fou- ten Gelukkig was er een waarin geen fout te vinden was. Die kwam van mevr. A. Ottev. d. Voorn, Kerk straat 29 te Hoogmade. Die werd daarom de winnares van de uitgeloof de vijf gulden. Ze krijgt haar „des sert" zo spoedig mogelijk. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK. Het is weer „table d'hote": de koks staan al klaar 8). Met vaardige hand 3) timmeren zij een potje in elkaar, dat heus niet zwaar 1) is. In tegen- deel: het is zo licht 4), dat een kind j er vrede mee kan hebben 5). Wat denkt u van een mandje rijst 11), bij voorbeeld, met een eitje 7) erbij? En wat ijs toe 12), wel, zoekt u alvast een tafeltje in ons oud-Holalndse res taurant 2). Het zal wel even duren, want de laatste hand 9) wordt nog aan uw souper gelegd en de ober moet veel trappen lopen 6). Het blad, dat u hier ziet 10) is niet het blad van de ober. Maar ook dat komt en de volgende week zult u weer weten, wat de preciese ingrediënten waren van het maal. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen. TIEN TIPS TEGEN MOTTEN 1) Borstelen en kloppen helpen veelal ter bescherming tegen mot ten. Motteneitjes zitten heel los op het weefsel. Door regelmatig kloppen vallen ze er af. Indien te lang gewacht is met kloppen, dan bovendien borstelen. 2)' Uithangen in licht en lucht is ook aan te bevelen. Mottenlarven zijn bang voor licht. Indien men goederen in de zon hangt, kruipen de larfjes er af en zijn dan ten dode opgeschreven. 3) Regelmaat is een dringend eis. Bovenstaande maatregelen helpen niet, als zijn niet regelmatig, b.v. om de 2 of 3 weken herhaald wor den. 4) Wassen is nodig, zodra winter- kleding moet worden opgeborgen. De larven houden van zweetplek ken, etensresten, over het algemeen van alles wat vlek is. 5) Mottenballen. De damp van naftalineballen, kamfer of para- dichloorbenzol is dodelijk voor mot tenlarven. Men heeft er veel van nodig, zodat deze middelen niet ge schikt zijn voor gebruik in open ruimten. Zij helpen goed, indien de goederen bewaard worden in goed gesloten kisten of koffers, mits men deze niet te vaak opent. Poeder ont wikkelt meer damp, zodat bestrooi- ïng der kleren met poeder als DDT beter is. 6) Strooipoederg. Weefsels die lange tijd opgeborgen moeten wor den, dienen bestrooid te worden met strooipoeder. Voor weefsels, die regelmatig gebruikt worden, of ge borsteld worden, zijn strooipoeders niet doelmatig, het poeder valt er n.l. af. 7) Sproeimiddelen. Met een flit spuit wordt het middel op het weefsel gespoten. Hierdoor wordt een goede bestrijding verkregen, omdat het vocht vrij diep in het weefsel doordringt. Regelmatig her halen, vooral bij meubels. 8) Gifgassen, Worden gebruikt bij meubelen, waar de mot inwendig zit, b.v. in de vulling van stoelen en matrassen. De mot is lichtschuw, zodat met gewone middelen niets te bereiken valt voor deze meubels. De gassen zijn echter zeer gevaar lijk voor mens en dier, daarom moet de behandeling met dit mid del worden overgelaten aan speciale bedrijven. Men dient er verder re kening mee te houden, dat het giftige gas weer uit het weefsel verdwijnt, zodat het niet helpt te gen een nieuwe aanval van motten- vlinders, die haar eitjes op de stof willen leggen. 9) Koelkamers. Sommige bedrij ven hebben koelkamers ingericht, b.v. voor bontmantels: door de lage temperatuur worden de mpttenlar- ven volkomen onwerkzaam. De wer king houdt op, zodra het bont uit de koelkamer komt; eventuele niet. gestorven larven (of eitjes) kunnen zich dan weer ontwikkelen. 10) Het gebruik van motzakken is niet geheel zonder gevaar. Indien men met grote zekerheid weet, dat zich geen motteneitjes of larven in het weefsel bevinden, is een motten- zak een afdoende beschermingsmid del. De afsluiting van de mottenzak is „af", zodat mottenvlinders er niet kunnen inkomen na afsluiting. Maar als er ook maar enkele eitjes of larven achtergebleven zijn, is de ramp niet te overzien. De zak wordt n.l. goed afgesloten en met rust gblaten, zodat zij een prachtige broedplaats biedt voor deze dier tjes, die zeer gesteld zijn op rust en warmte. Degelijke controle en evt. behandeling vóór het opbergen is derhalve dringend noodzakelijk. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Hebt u er wel eens over nagedacht dat het helemaal niet zo gemakke- lijk is om de warme maaltijd goed §§H te kiezen? We moeten natuurlijk allereerst §H§ rekening houden met wat er tegen redelijke prijs te krijgen is en we §H moeten daarbij dan liefst niet te Hl veel in herhalingen vervallen (wat trouwens ook beslist niet nodig is want van b.v. éénzelfde groente kunnen eindeloos veel verschillende M gerechten gemaakt worden). De smaak van de gerechten moet H onderling ook nog narmoniëren en 1| we moeten de gerechten liefst ook nog zo kiezen, dat er alle benodigde H voedingsstoffen in voorkomen en wat dat betreft willen ons vooral Ui de eiwiten nog eens parten spelen. Niet iedereen kan zich dagelijks vlees of vis veroorloven, maar geen nood: kaas is een goedkope en bes- Hl te eiwitbron. Miar ook wanneer we een hoofdschotel hebben waarin =i geen of weinig vlees, vis, eieren of kaas voorkomen, kunnen we met de keuze van het nagerecht alles weer =g goed maken. Dit zal dan natuurlijk =1 een eiwitrijk nagerecht moeten zijn Iff wat b.v. hangop in hoge mate is. En dan is tot slot de smaak van Hl uw huisgenoten ook nog een factor van gewicht en pas wanneer u met fH al deze facetten van te voren hebt H rekening gehouden kunt u zeggen dat uw maaltijd weer „af was. jH ZONDAG: champignons; lendestuk, §f andijvie, aardappelen; zikataart. MAANDAG: haché, rode kool, aard- H appelkoekjes; vanille vla met part- is jes sinaasappel. DINSDAG: zuurkoolsla met appel H en biet, aardappelen, speksaus; schuimommelet. WOENSDAG: stoofschotel, aardap pelen, prei, komkommer, verse worst; hangop. DONDERDAG: polpetti, rijst, ge mengde sla; gebakken grutjes. VRIJDAG: gestoofde schelvis met kaassaus, spinazie, aardappelen óf kaasbeignets, spinazie, rauw ge bakken aardappelen; stoof peertjes. ZATERDAG: witte bonensoep; yoghurtpudding. Recept: Polpetti Op dunne lapjes rund-, kalfs- of varkensvlees wordt een dun lapje vers spek gelegd en daarover rijke lijk kaas gestrooid. Het lapje wordt nu als een serve* dichtgevouwen of opgerold, door een bloempapje en dan door paneermeel gehaald en in hete boter bruin gebakken. De jus wordt afgemaakt met room en pa prikapoeder en de lapjes hierin nog 30 min. gestoofd. Recept: Zikataart 6 Middelmatig grote appelen, 2 eieren, 50 gr. boter, 125 gr. witte basterdsuiker, 125 gr. bloem, »/s theelepel bakpoeder, citroensap, zout jam. De boter met de suiker goed roe ren. De eidooiers, wat citroensap, geraspte citroenschil en een tikje zout toevoegen en de massa flink kloppen. Vervolgens de eiwitten strijfkloppen en dit eiwit afwisse lend met de gezeefde bloem en het bakpoeder door de zacht geroerde massa mengen. Het deeg in een springvorm overdoen. De appelen schillen, halveren, van het klok huis ontdoen, aan de bolle zijden verschillende malen inkerven en deze appelhelften op 't deeg leg gen met de ingekerfde kant boven. De taart in 'n matig warme oven in ongeveer 'n uur lichtbruin en gaar bakken. De taart met wat lichtgekleurde jam bestrijken. Zomerhoedjes uit Parijs Twee hoeden, voor de komende zomer ontworpen door de Parijse ontwerper Claude St. Cyr. Links: „Jours sans pain", ofwel „Brodeloze dagen", een tamboerijn model van witte bloemzaadjes met lichtgroene strepen. Een zwart fluwelen lint zorgt vooor het con trast. Rechts: „Moulette", een coche model met een ongewoon hoge bol, gemaakt van waterproof rood-met- wit bedrukte stof. U weet ook niet alles m Een vlek op een stalen aanrecht afkomstig van leidingwater, kan ver- wijderd worden met onverdunde azijn. Geen schuurmiddel gebruiken. Gebruik oud wittebrood om suède handschoenen te reinigen. Nabor- stelen met een rubberborsteltje. Nikkelwerk, b.v. nikkelen kranen, gaat mooi glimmen indien u 't be- handelt met brandspiritus. Gewoon HË onderhoud kan plaèts hebben met HÉ water en zeep. Een visluchtje aan de handen verdwijnt door afwrijving met (hoogstens) 3% wa'-rstofperoxyde. Hg Een lekker stukje zeep daarna geeft een aangename geur. De leren rug van (oude) boeken, maakt u schoon met een mengsel Hl van benzine en terpentijn. Nabe- g handelen met was. fH Kunstzijden shawls zijn in natte toestand niet sterk en moeten dus §H voorzichtig gewassen worden in een lauw sop van huishoudzeep of syn- H§ thetiscjie zeep. Na het spoelen de shawls goed uitknijpen in een bad- handdoek en laten drogen. In droge üj toestand deze shawls aan de ver- keerde kant glad strijken. fff Een wit vilten hoed moet gerei- lp nigd worden met eon mengsel van f|§ meel of magnesia en een vetoplos- send middel (benzine, tetra of vlek- kenwater). Dit papje met een scho- §jl ne doek over de hoed wrijven. Zo- §H dra de hoed droog is, deze goed af- borstelen met een schone borstel en daarna opstomen. Aan de Tibetaanse theetafel De vreemdste manier van thee zetten vindt men in Tibet. Daar drinkt men namelijk boter-thee en de Tibetanen drinken 30 tot 40 houten napjes per dag van deze ge liefkoosde drank. In harde, zwarte brokken be reikt de samengeperste thee „het dak der wereld" zoals de Tibeta nen hun land noemen. De brokken worden tot schilvers geraspt boven een pot met koud water; dat meng sel wordt urenlang aan de kook gehouden, totdat een welhaast zwarte drank is bereid. Na toevoeging van een snufje zout of soda wordt de drank ge zeefd. Vervolgens doet men een groot stuk boter in de theepot en klopt het geheel nog eens goed op. Dit brouwsel wordt geserveerd in kleine houten napjes en de Tibeta nen zijn er dol op. Op de keper beschouwd heeft deze thee-zet-wijze ook weer een zekere gelijkenis met de onze. Al is onze trek-tijd 5 a 7 minuten en al doen wij suiker in plaats van zout of soda in de thee, het wolkje melk dat onze sterke kop die milde smaak-*geeft, bevat in wezen de zelfde grondstoffen als de boter in Tibet. Alleen prefereren wij toch écht suiker in plaats van soda.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10