S>eCcid6e0owïcvnt Pandit Nehroe weet geen raad met de Dalai Lama GROTE SPANNINGEN ROND SEMINARIE TE BOEDAPEST Hudsonherdenking is bego nnen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 6. Giro 103003. Abonnemenspr. 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f 7.50 p. kwart. VRIJDAG 3 APRIL 1959 50ste JAARGANG No. 14677 Franco v.p. f 8.—. Advert.: 17 et p. man. Telefoontjes f 1.50 „Peking mag iijdelijk asiel niei onvriendelijk opnemen" Het officiële Conwiunistisch-Chinese persbureau „Nieuw China" meldt vernomen te hebben dat de Dalai Lama, „onder dwang der Tibetaanse rebellen", Tibet heeft verlaten; hij is 31 maart j.l. in India aangekomen. „Nieuw China" meldt voorts dat autoriteiten uit het Indiasche grensgebied uit Tawang, in Assem, zijn vertrokken, om de Dalai Lama te begroeten. Buitenlandse correspondenten in India doen pogingen zich met de geestelijke en wereldlijke leider van Tibet in verbinding te stellen. „Nieuw China" gat geen verdere bijzonderheden. ring van India in de afgelopen dagen in voortdurend contact heeft gestaan met Peking. Nehroe heeft het de Chinezen dui delijk willen maken dat India, hoe wel het zich verplicht voelt om de Dalai Lama tenminste tijdelijk asiel te verlenen, niet wil dat Peking dit opvat als een onvriendelijke daad, zo zei men. Opzienbarend. In New Delhi noemde men de ge slaagde vlucht van de Dalai Lama de „meest opzienbarende ontsnappings geschiedenis" van de afgelopen jaren. De Dalai Lama heeft de wedloop tegen duizenden Chinese soldaten ge wonnen, zo zei men. Opzienbarende ontvluchting Premier Negroe van India heeft vrijdagochtend in 't parlement beves tigd dat ie Dalai Lama de Noord oostelijke Indiase grens heeft over schreden. Dit was reeds dinsdagavond geschied. De Tibetaanse geestelijke leider had een gevolg van 80 perso nen bij zich. Hij is in goede gezond heid. Allen hadden om asiel verzocht. Het nieuws stond zonder commen taar in de Pekingse kranten vermeld. Nehroe heeft donderdag een spoed- bijeenkomst belegd van leiders van de congrespartij. Het lot van de Dalai Lama werd besproken. Alle deelnemers aan het gesprek moesten zich tot strengste geheimhouding verplichten. In diplomatieke kringen in New Delhi verklaarde men dat de rege- IS ZELFVERTROUWEN 124.- GULDEN WAARD? U weet dat zelfvertrouwen, zekerheid van optreden tot succes leidt. En dat bereikt u medp met herenmode op ni veau. Brixon! Voorjaarsmode 1959! Vanaf 124,hebt u ruime keuze uit een grote, gevarieerde collectie Brixon-costuums, gedistingeerd èn de gelijk. Ja. slechts 124,gulden: 'n belegging in zelfvertrouwen, in suc ces! Alleen Brixon geeft u de garantie van herenmode op niveau: blijvende pasvorm, blijvende distinctie! Hoogstraat - Lelden (Advertentie) de aanval van de Tibetanen op het Chinese garnizoen van Lhasa. Zoals bekend beweren de Chinezen dat hij door de rebellen is ontvoerd. De Chinezen hebben vandaag (don derdag) zwaar geschut ingezet tegen de rebellen, zo wordt uit Kalimpoi gemeld. Het doelwit van de Chinezi waren afgesneden eenheden van i stam der Khamba's, die zich op circa 40 km. ten zuiden van Lhasa bevin den. Geëerde Gast Een Indiase woordvoerder ver klaarde dat Nehroes uitlating duide lijk inhoudt dat de Dalai Lama poli tiek asiel heeft gekregen. „In feite is het meer dan asiel. Wij behandelen hem als 'n geëerd gast". Nehroe zei voorts te verwachten dat de Dalai Lama zondag a.s. de plaats Tawang (30 km. zuidelijk van de Tibetaanse grens) zal bereiken. Een bijkans ondoordringbaar oer woud maakt Tawang, waar het groot ste boeddhistische klooster van India ligt, moeilijk te bereiken. In geheel India heerste grote opge wondenheid toen het nieuws van de aankomst van de Dalai Lama zich verspreidde. De regering van Formosa bestu deert op het ogenblik de mogelijk- Naar verluidt zou de Dalai Lama I heden om de Tibetaanse kwestie op 17 maart uit Lhasa zijn vertrokken voor de Verenigde Naties te brengen en wel zeven dagen na het uitbreken zo is vrijdag te Taipeh bekend ge- van de opstand en twee dagen voormaakt. Gehalie studenten nimmer zó goed Naar aanleiding van het Reuter- bericht volgens hetwelk 60 theologan ten van het groot-seminarie van Boe dapest het seminarie hebben verla ten uit solidariteit met de 14 studen ten, die van het seminarie verwijderd zijn, omdat zij „geen oog zouden heb ben voor de nieuwe situatie in Hon garije", vernemen wij nog het vol gende. Er heersen reeds sedert enkele maanden grote spanningen rond het seminarie van Boedapest, wel ke de leiding van het seminarie heeft vervangen door figuren uit de kringen der vredespriesters. De bedoeling van deze maatregelen is de opleiding der toekomstige priesters in overeenstemming te brengen met de eisen, die het re giem aan de priesters stelt. In fe bruari werden 4 studenten van het seminarie verwijderd, omdat zij zeer duidelijk hun verontwaardi ging hadden geuit. In diezelfde tijd sloot de regering het seminarie. Enkele dagen later opende het seminarie weer, maar onder ge heel andere leiding. De rector, mgr. Potyondi, was vervangen door dr. Imre Varkoyi. De spin-" tualis, die met de geestelijke vor ming der studenten belast is, was dr. Kiraly geworden. Deze is een Franciscaner pries ter, die reeds sedert 1949 als vre- despriester bekend is. In de semi naries van Hajdudorog en Eszter- gom zijn eveneens z.g. vredespries ters benoemd. Verklaarbaar. Wat de 60 theologanten betreft, die het groot-seminarie verlaten hebben, verneemt het K.N.P., dat hun protesthouding gezien de grote spanningen zeer verklaar baar is. De verontwaardiging on der de studenten over het ingrij pen van de staat in hun opleiding is zeer groot. Welingelichte krin gen in Oostenrijk en Duitsland, die nog steeds een nauw contact met Hongarije onderhouden, hebben dit protest der studenten verwacht. Ofschoon zij nog geen officiële be vestiging van dit feit hebben ont vangen, zijn zij van mening, dat het Reuterbericht juist is. Zij voegen er aan toe, dat de aanmeldingen voor het seminarie zijn teruggelopen tengevolge van de moeilijkheden, die daarmee ge paard gaan, maar dat het gehalte der studenten nog nooit zo goed is geweest. Prinses Liliana van België in de Congo Minister Luns tot jubilerende Navo-vergadering De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken mr J. M. A. H. Luns heeft donderdag de jubileum-verga dering van de Navo-ministerraad in Washington geopend met een rede waarin hij verklaarde dat de Navo- landen bereid moeten zijn zich in de komende jaren ten minste dezelfde offers op militair gebied te getroos ten als in de eerste tien jaar van het bestaan der Navo. Het ziet er niet naar uit, aldus minister Luns, dat de vrije wereld in de afzienbare toekomst zeker van haar bestaan kan zijn als de Navo niet de kracht bezit die nodig is om agressie af te schrikken. Hij waarschuwde o.a. dat defai tisme nog nooit de vrede heeft kun nen bewaren. De meeste plannen voor militaire losmaking in Europa noemde minister Luns in wezen com munistische denkbeelden om het neutraliseren van Duitsland, het weerloos maken van West-Europa en het terugtrekken van Amerikaan se troepen af te dwingen. Jeugdprotest tegen ongezonde tijdschriften De Katholieke Duitse Jeugd heeft een open brief gericht aan de uitge vers en redacties der geillusreerde bladen om „zich bewust van hun verantwoordelijkheid tegenover de jonge generatie, bij te dragen tot ge zondere mentaliteit der tijdschrif ten". De jeugdorganisaties maken zich bezorgd, aldus de brief, over de on gebreidelde sensatielust, welke de meeste bladen kenmerkt ten aanzien van huwelijk en gezin. Zij komen tot de slotsom, dat uitgaande van christelijke normen van de 43 belangrijkste geïllu streerde bladen er 10 absoluut te ver werpen zijn, dat van 16 de inhoud bedenkelijk is, terwijl van 17 bladen de inhoud dragelijk genoemd kan worden of geen bezwaar uitlokt. Geen kerkelijke uitzondering voor Orsini Soraya Voor de Romeinse prins Orsini geldt geen der voorrechten, welke voor souvereine katholieke vorsten gelden indien hij, volgens te Rome lopende geruchten, van plan zou zijn met prinses Soraya te trouwen. Het in het Vatikaan verschijnende weekblad „Osservatore della Domi nica" zet in de rubriek „Een priester antwoordt" het standpunt uiteen over „een mogelijk huwelijk van een Ro meinse prins met een Mohamme daanse prinses", alsmede over de vraag of de H. Stoel of de Paus per soonlijk daartoe toestemming zou kunnen geven. Vastgesteld wordt, dat de huwe lijkssluiting voor souvereine katho lieke vorsten tot de bevoegdheid van de Paus behoort evenals die van le den van het Pauselijk hof. Voor de rest valt iedere gelovige, ongeacht zijn sociale positie onder de jurisdictie van de kerkelijke autori teit, die naar de regels van het ker kelijk recht over hem gesteld is. En dat geldt evengoed voor een Romein se prins. Koninklijke familie-reünie in Cerbinia De aankomst van het koninklijk gezin op het vliegveld van Turijn, van waar per auto de tocht naar Cervinia, aan de voet van de Matterhorn, ge maakt werd. Ook prins Aschwin en diens familie heeft zich bij de koninklijke familie aangesloten. 1500 Scholieren in Pax Christi-voettocht Vandaag start de Pax Christi-voet tocht naar Den Bosch. Meer dan 1500 middelbare scholieren en leerlingen van kweekscholen, die dit jaar hun eindexamen doen, alsmede een kleine vierhonderd oud-deelnemers zijn van uit de startplaatsen: Laan op Zand, Waalwijk, Oisterwijk, Oirschot, St. Oedenrode, Veghel, Hilvarenbeek en Udel aan de bedevaart begonnen, die bij het beeld van de Zoete Lieve Vrouw in Den Bosch zal eindigen. Donderdag kwamen de jongelui in Den Bosch samen en werden vandaar mot busesn naar de startplaatsen ge bracht. Gisteravond was er een ver broederingsavond. De jongelui wer den 's nachts ondergebracht in boer- ciële start in Den Bosch, was ook mgr. derijen of bij particulieren. Bij de of- Jansen, bisschop van Rotterdam aan wezig. Gezin bedolven bij grondverschuiving Italië Bij Ascoli Piceno in Midden-Ita- lië heeft zich donderdag een grond verschuiving voorgedaan, waardoor een gezin van zes personen werd be dolven. Ook elders in de provincies van Midden-Italië langs de Adriatische kust hebben zich tengevolge van zwa re regenval in de afgelopen drie da gen grondverschuivingen en over stromingen voorgedaan. Op verscheidene plaatsen werden de wegen geblokkeerd, vele dorpen raakten geïsoleerd en enige tiental len gezinnen moesten hun woningen verlaten In de Podelta staan eveneens hon derden ha. bouwland onder water. WE WORDEN STEEDS LANGER hgt De voedseLspecialist dr Lenz uit Hamburg heeft er woensdag op een voedselconferentie in Mainz op ge wezen dat de mensen sedert het be gin van de 19de eeuw langer zijn ge worden, hetgeen niet zozeer aan vi taminen, hygiënische omstandighe den of raskenmerken moet worden geweten als wel aan een hoog eiwit gehalte van het voedsel. De Italiaan van vandaag is langer dan de Zweed van een eeuw geleden, aldus dr Lenz. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's HOE wordt weer 1 Prinses Liliane van België brengt op het ogenblik een bezoek aan Belgisch Kongo.Hier Is rij gefotografeerd in do kraamafdeling van een ziekenhuis in Stanleystad, waar zij zich geruime tijd op hartelijke wijze met de jonge moeden onderhield. Geschenk voor prinses Gisteren is de Henry Hudson-her- denking in Amsterdam begonnen met een officieel welkom door burgemees ter G. van Hall in de raadzaal van het koninklijk instituut voor de Tro pen. Daar waren de speciale Ameri kaanse gasten van het comité her denking Henry Hudson, de meesten met hun dames, aanwezig. Het Amsterdams gemeentebestuur zal binnenkort een oplossing moeten vinden voor de vraag, waar in Am sterdam een passende plaats is voor een gloednieuwe oranje-blauw-oran- je vlag met de woorden „Hudson Ri ver Celebration", die de voorzitter van het New Yorkse herdenkingsco mité, de heer R. C. Patterson, burge meester Van Hall aanbood. Een afgevaardigde van de staat New York, Daniel Becker, vertrok giste ren naar Nederland en nam als schenk voor prinses Beatrix een vicoenja-mantel mee. Hij zal de prin ses meteen uitnodigen een bezoek aan New York te brengen als zij in september naar Amerika komt Daniel Becker komt ook in ver band met da Hudson-herdenking. Volgens de laatste officiële schat ting zou het aantal doden na de or kanen en overstromingen op mada- gascar niet boven de vijfhonder lig gen. Aanbiedingen voor hulp aan de 60.000 daklozen blijven in Parijs bin nenkomen. De drie miljoen abonne's van het officiële dagblad van de jeugd beweging der Sowjet-Russische com munistische partij, de „Komsomols- kaja Prawda", moesten donderdag him blad missen. Reden: er was zo veel papier gebruikt voor het ver slaan van het in februari j.l. door de Sówj et-Russische communistische Partij gehouden congres, dat de uit gevers besloten het blad een dag niet te laten verschijnen. Weersverwachting, medege deeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot zaterdag avond, opgemaakt te 11.15 uur. RUSTIG WEER droog weer met weinig wind. In de nacht en oohtend plaatselijk mist. Overdag zonnige perioden en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag, maar later voornamelijk in de kustprovin cies afkoeling door zeewind en binnendrijvende bewolking. Rustig weer Een hogedrukgebied, dat gisteren op de Noordzee lag, verplaatste zich naar Noord-Duitsland. In de vochtige lucht die een groot deel van ons land bedekt, ontstond in de afgelopen nacht op uitgebreide schaal mist, die echter vanmorgen weer begon op te lossen. Een storing die gisteren langs Schotland trok, beweegt nu langs de kust wan Noorwegen verder in noord oostelijke richting. Een bijbehorend front beweegt langzaam over de Britse eilanden naar het oosten maar heeft weinig meer te betekenen. Bij de Azoren is een krachtig gebied van hogedruk aangekomen, waarvan een uitloper zich achter het fc-ont over de Britse eilanden uitbreidt. In verband hiermede blijft de wind bij ons zwak en blijven de neerslagkansen gering. Ook in de komende nacht kan weer plaatselijk mist ontstaan. 4 April zon op 06.11; onder 19.17; maan op 04.36; onder 15.36. Hoogwaterstanden 4 April v.m. 1.n.m. 1.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. geheel bew. OC. zwaar bew. 1 onbewolkt 1 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS zwaar bew. onbewolkt 6 licht bew. 7 mist 7 onbewolkt 3 11 3 mist 4 onbewolkt 0 0 3 3 licht bew. 7 onbewolkt 0 licht bew. 8 onbewolkt 7 7 licht bew. 10 Korreltje Een verraderlijke nachtvorst ontbla dert meer bomen dan een stevig» wind.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1