PRESIDENT VAN PHILIPS N.V. OVER AUTOMATISERING Hoge rentes van geldschieters deden zwendelaar de das om Auto tegen boom Kind stak schuur in brand DONDERDAG 2 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Eis bleef 3 jaar De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft gis teren na een urenlange rechtzitting, bevestiging geëist van het vonnis van de Dordrechtse rechtbank, een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek, in de zaak tegen de 31-jarige meubel handelaar J. M. B. K. uit Zwijndrecht, terzake van meermalen gepleegde oplichting en valsheid in geschrifte. Verdachte zou zich sinds het na jaar van 19'56 hebben schuldig ge maakt aan het plegen van een lange reeks omvangrijke oplichtingen voor vele honderdduizenden guldens ten nadele van verschillende geldschie ters. Op het ogenblik heeft verdachte een schuld van ruim zeven en een halve ton. Tegenover de politie en ook voor de rechtbank had de ver dachte toegegeven, dat hij de geld schieters tot het geven van geld had bewogen met talloze leugenachtige verhalen omtrent geweldige trans acties, die hij zou kunnen afsluiten, indien zij het kapitaal ei-voor beschik baar stelden. In het voorjaar van 1958 kwam deze opzienbarende zwendelaffaire Vijf gewonden Een grote personenauto, bestuurd door de 47-jarige mevrouw Zwerus- Slijkhuis uit Doorn, botste gister middag op de stationsweg te Barne- veld in volle - vaart tegen een boom. Alle vijf inzittenden werden ernstig gewond. Mevrouw Zwerus raakte tijdens een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur kwijt. Zij slingerde eerst naar de linkerzijde van de weg en botste vervolgens te gen de dikke boom aan de rechter zijde. De inzittenden, twee zoontjes van mevrouw Zwerus van respectievelijk vijf en twaalf jaar oud, alsmede de beide ouders van de bestuurster, de 78-jarige heer Slijkhuis en zijn echt genote werden ernstig gewond. De bestuurster zelf kwam klem te zit ten tussen het verbogen stuur en de leuning van de voorbank. De auto werd nagenoegd totaal vernield. De slachtoffers zijn alle overgebracht naar het diakonessenhuis te Utrecht. PILOOT GERED MET HELICOPTER Over het neerstorten van de Thun- derstreak van de luchtmacht, waar over wij gisteren een bericht plaatsten vernemen wij dat het toestel en de piloot blijken terecht te zijn geko men in het IJsselmeer bij Harder wijk. De piloot is gered door een he likopter van het vliegveld Soester- berg. Vermist kind dood teruggevonden Een maand nadat de 2Vi-jarige Henny Wonnik uit Oisterwijk bij het spelen langs de Voorste Stroom spoorloos was verdwenen, is zijn lijkje teruggevonden op het weiland van de landbouwer H. Habraken. Het dreggen had nooit resultaat opgeleverd en kikvorsmannen had den tevergeefs het water afgezocht naar het vermiste kind. Speurhon den hadden de bossen in de omge ving afgezocht. Het weiland, waarop het kind ge vonden werd, heeft geruime tijd on der water gestaan. Toen het water van het riviertje zich terugtrok, moet het stoffelijk overschot zijn achtergebleven. aan het licht, nadat verdachte zich zelf bij de politie had aangegeven. Verdachte's verdediger wees er op, dat zijns inzien de geldschieters best begrepen hadden, dat K. niet bona fide was, doch dat zij het risico om wille van de hoge rentes genomen hadden, nadat zij zichzelf veilig ge steld hadden door hun eigen „kleine" geldschieters zelf aansprakelijk te stellen. Mijnwerker verongelukt Woensdagmorgen raakte op de 537 meter-verdieping van de staatsmijn „Hendrik" in Brunssum de 44-jarige afdelingsopzichter J. de Vries uit Brunssum bekneld tussen een locomo tief en de zijwand van een steen gang. Hij overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. Het slacht offer laat een vrouw en vier kinde ren achter. Doordat een 6-jarig kind met luci fers speelde, is gistermiddag een open landbouwschuur, eigendom van de heer J. Tinsen, uit Renkum, volko men vernield. Alles wat in de schuur was opgeslagen: vijftig ton stro, drie landbouwwagens geladen met kunst mest en een kunstmeststrooier, gin gen verloren. De schade wordt ge schat op 10.000. De eigenaar is te gen brand verzekerd. Ook een boerderij. In Montfoort (L.) is woensdagmid dag de grote boerderij van de wedu we Janssen door onbekende oorzaak in vlammen opgegaan. Het gehele bedrijf is nagenoeg verloren gegaan. De bewoners zijn dakloos geworden en hebben slechts een gedeelte van de huisraad kunnen wegslepen. Eni ge koeien en tientallen varkens zijn in de vlammen omgekomen. De schade wordt geraamd op om streeks 500.000. De boerderij was verzekerd. Mr J. W. Peek 12 2 jaar in Schiedam Oud-burgemeester van Alkemade Gisteren herdacht mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam, zijn 12l/2 jarig jubileum daar ter stede. Mr. Peek bekleedt sinds meer dan 28 jaar het burgemeestersambt. Hij was te voren in functie te Pannerden en Al kemade. Uit deze laatste gemeente kwam hij in 1946 naar Schiedam, waar hij nu de eerste burgemeester sinds 1890 is, die langer dan tien jaar aan het hoofd van het stadsbe stuur stond. Gisteren vond op het stadhuis een druk bezochte receptie plaats. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: Australië ms „Nij- kerk" (7/4); ss „Bendigo" (9/4). Bra zilië ss „Aldabi" (7/4). Canada: ss „Schiedijk" (8/4); ss „Nieuw Amster dam" (11/4). Chili: via New York (11/4). Indonesië: ms „Bali" (9/4). Ned. Antillen: ms „Prins der Neder landen" (7/4). Ned. Nw. Guinea: ss „Pyrrhus" (11/4). Nieuw Zeeland: ss .Rangitane" (5/4). Suriname: ms „Stentor" (6/4). Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. „Pretoria Castle" (11/4). Brits-Oost-Afrika: ss „Fer dinand de Lesseps" (11/4). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Winter heerst nog over de St. Gotthard-pas (Advertentie) Teddy Schollen was „een beetje'' kwaad Over advertentiefoto Teddy Scholten was wel „een beetje" geschrokken, toen zij onlangs in een reclameblad een advertentie zag met de foto, die van haar geno men was toen zij op Schiphol, terug kerend van het song-festival, uit het vliegtuig was gestapt. Een sigarettenfabriek had dus van haar populariteit gebruik gemaakt voor eigen reclamedoeleinden. Haar was geen toestemming voor het publiceren gevraagd en daarom stapte zij naar een advocaat, die de sigarettenfirma in kort geding liet dagvaarden voor de Rotterdamse rechtbank. Zij eiste een verbod tot publicatie, met een dwangsom van ƒ2000.voor iedere overtreding. Gisteren diende deze zaak. De advocaat van Teddy Scholten zag in deze advertentie de foto van Teddy gebruikt als blikvanger en bij arties ten, zeide hij, is het gebruikelijk, dat men vergunning vraagt en er ook voor betaalt als de vergunning ver leend is. Van de zijde van de sigaretten- fabriek werd erop gewezen, dat het hier een nieuw merk sigaretten be trof. Om dat bij het publiek ingang te doen vinden werd iedere week bij de reclame een foto van de een of andere belangrijke gebeurtenis, welke die week had plaats gevonden, ge bracht. Er is, aldus de advocaat geen sprake van, dat Teddy Scholten schade had geleden. Zij is in geen enkel opzicht belachelijk gemaakt, noch is zij er door in opspraak ge komen. Zij had het zelfs leuk kunnen vinden, dat haar succes zo groot ge worden was. Over veertien dagen zal de presi dent vonnis wijzen. MGR. MOORS SPREEKT VOOR DE KJt.O. TOT INWONERS VAN TEGELEN. Mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, zal het woord richten tot de bevolking van Tegelen in het klankbeeld „Waar de brede stroom der Maas", dat de KRO vrijdag a.s. van 20.55 uur tot 21.25 uur uitzendt. Het klankbeeld heeft betrekking op de Passiespelen van Tegelen. Het zal de eerste keer zijn, dat Mgr. Moors voor de KRO-microfoon spreekt. RUS AAN DE KETTING Gistermiddag is in de haven van Amsterdam het Russische vracht schip „Spartak" (2100 brt) ten ver zoeke van Trelleborgs Angfartygs Aktibelag te Trelleborg in Zweden „aan de ketting gelegd". De Spartak was 30 maart j.l. binnengelopen met een lading zonnebloemzaadschilvers, afkomstig uit Venspils. Met de Paasdagen zijn vele Zwitsers naar het zonnige zuiden getrokken. Dc automobilisten ondervonden echter enig oponthoud door de overstelpende drukte aan het begin van de Gotthard-pas, in Goeschenen. Daar de pas nog in de greep van de winter is en onbegaanbaar is door een dikke laag sneeuw, moet de reis over de Gotthard per trein gemaakt worden. Honderden automobilisten moesten daarom geduldig op hun beurt wachten om met hun wagen op de trein te kunnen. Grote was Fijne was Franse expeditie gaat Himalaya-top bedwingen Een grote Franse expeditie wil de ontoegankelijke Jannu-top in de Himalaya verslaan. Het basiskamp Phusre is nu bereikt en opgezet (foto). Van hier zal de groep, die uit 11 Alpinisten, 12 Sjerpa's (inlandse gid sen) en 250 dragers bestaat, de aanval ondernemen. Grootse ontvangst van prinses Beatrix Het zal het grootste feest van de laatste vijftig jaar in New York wor den met uitzondering van de wereld tentoonstelling in 1939, heeft de voor zitter van het New Yorkse comité voor de Hudsonherdenking, de heer R. C. Patterson, gistermiddag in het Amstel Hotel te Amsterdam ver klaard. Ter herdenking van de his torische tocht, die de Britse zeeka pitein Henry Hudson in zijn Neder landse scheepje van Amsterdam naar Amerika 350 jaar geleden maakte, zijn aldaar opgericht, die de uitge breide herdenkingen organiseren. Gisteren zijn voor de Henry Hud- som-herdenking, die deze week in Amsterdam wordt gehouden, enkele vooraanstaande Amerikanen in ons land gearriveerd. Men is o.a. van plan prinses Bea trix per boot van New York naar Al bany, de hoofdstad van de staat New York, te brengen. Het is in septem ber juist 350 jaar geleden dat Henry Hudson als eerste europeaan met zijn kleine scheepje „De halve Maen" deze zelfde 230 km lange tocht over de prachtige naar hem genoemde ri vier aflegde. Zijn eindpunt was even eens Albany. Ir. Otten is optimistisch t. de gevolgen a. v. Ir. P. F. S. Otten, president van de N. V. Philips' gloeilampenfabrieken heeft heden in de algemene vergadering van aandeelhouders dezer N. V. een rede gehouden over de automatie in het produktieproces en bfj het leveren van diensten. De automatie biedt de mogelijkheid om de menselijke arbeid te vervangen op een terrein dat tot voor kort niet toegankelijk leek voor machines. De toepassing van de automatie heeft tweeërlei invloed op de produktie. In directe zin zal door de invoering een verbetering van het produkt of een verlaging van de prijs optreden en een verdere stijging van de produktivi- teit mogelijk worden. Wellicht nog belangrijker echter is het indirecte voordeel dat de meest begaafden onder ons de resultaten van hun denken een veel grotere en snellere verbreiding kunnen geven dan thans het geval is. De automatie kan hier zeer versnellend werken, hetgeen zeer belangrijk is daar door alle tijden heen de toeneming van de welvaart berust op het scheppend vermogen van de enkeling. Automatie en mens. Een probleem dat de gemoederen sterk in beweging brengt is de relatie tussen de automatie en de mens, in het bijzonder ook in verband met de werkgelegenheid, zo vervolgde ir. Ot ten. Op zichzelf 'beschouwd gelooft spr. dat de automatie de mensheid iets goeds kan brengen. Immers, na de vervanging van spierarbeid door ma chines kondigt zich nu een nieuw mid del aan dat de routine denkarbeid kan verrichten en de mens dus vrij kan maken voor scheppend werk. De automatie zal een belangrijk hulpmiddel kunnen zijin bij de leiding van de grote onderneming, daar hier in stijgende mate gebruik kan worden gemaakt van de hulpmiddelen, welke de automatie levert ten behoeve van een doelmatige bedrijfsvoering. Langzame intrede. Wat de automatie en Philips be treft wees ir Otten erop dat in de fabricage de automatie nog maar lang zaam haar intrede doet in de Philips bedrijven, juist omdat de vergaande mechanisatie van massaproduktie de directe voordelen van de automatie vermindert. Met de gloeilamp namelijk, een massaprodukt bij uitnemendheid, is de bedrijfsmechanisatie opgegroeid. Door een goede materiaalbeheersing en een constant houden van de in vloeden die het produktieproces be palen, alsmede door een doelmatige standaardisatie voldoet de huidige z'ch steeds verbeterende mechanisatie zó goed aan de gestelde taak, dat de automatie op dit moment nog slechts in geringe mate, zij het met succes, in de massafabricage is ingevoerd. Bij de nieuwe produkten is de ontwikkeling vaak nog dermate stormachtig dat de tijd voor geraffineerde mechanisatie of automatie nog niet rijp is. Optimistisch over de gevolgen. Zonder de moeilijkheden te onder schatten gelooft ir. Otten dat men bij een verstandig vooruitziend soci aal beleid optimistisch mag zijn ten aanzien van de gevolgen voor de werkgelegenheid. Ook in de Philips bedrijven verwacht hij in de tech nische sectoren geen overcompleet aan ongeschoolde of geschoolde ar beid tengevolge van de automatie. Daarentegen maakte hij zich wel wat bezorgd over een eventueel tekort aan elektronische specialisten en mathe matici op alle niveaus. Met vooruit ziende blik zijn er aan enkele inrich tingen van hoger onderwijs, opleidin gen gecreëerd om in de te verwach ten behoefte te voorzien. Bovendien wordt aan de opleiding van specialis ten op het gebied van de automatie binnen de onderneming grote aan dacht geschonken. In de administratieve sectoren heeft een analyse het inzicht verschaft dan men hier op den duur met relatief minder menselijke arbeidskracht kan volstaan. De belangrijkste facet van de auto matie voor Philips wordt echter op dit ogenblik nog gevormd door haar betekenis voor het leidinggevende element in het concern De grote ver scheidenheid van Philips produkten en de uitzonderlijke geografische spreiding van de nederzettingen, die de gehele vrije wereld omspannen heeft reeds lang geleden de organi satiestructuur bij Philips op deze ont wikkeling doen richten. Daarom werd in het afgelopen jaar het besluit genomen om een reken centrum te stichten. Een uitgebreide staf van specialisten zal in de centrum de beschikking krijgen over een aan tal grote elektronische rekenmachi nes. Jan Bakker vierde zilveren jubileum als «Middenstands- directeur» Gisteren vierde J. M. Bakker zijn 25-jarig jubileum als directeur van de Interdiocesane Katholieke Mid denstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. 's Morgens om half tien werd tot zijn intentie een plechtige H. Mis gezongen in de kerk van O.L.Vrouw van Goede Raad te 's-Gravenhage. Celebrant was rector v. d. Heuvel, G.A. van de Bond. Na het feestelijke ontbijt in het Haagse restaurant Den Hout opende de heer F. C. de Hosson, voorzitter van de interdiocesane middenstands bond, de lange rij van sprekers „uit eigen kring". Hij bracht als cadeau van de bondsorganisatie een televi sietoestel mee. De heer H. E. v. d. Brule, oud voorzitter van de bond, hield even eens een hooggestemde toespraak. Namens personeel en collega's van de bondsinstellingen bood de heer van Dijk een vulpenset aan. Tijdens de receptie van 14.00 tot 17.00 uur kwamen nog zeer velen de heer Bakker gelukwensen., waarbij hem o.m. een couvert met inhoud bestemd voor een reis naar Rome tezamen met zijn echtgenote werd aangeboden. De heer J. A. Koops, voorzitter van de landelijke middenstandsbond, speldde hem de zilveren legpenning van deze bond op.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7