Nasleep van puzzle rage: oplichter voor de rechter K.L.M.-vliegers vragen meer loon „Appèl 3' Ili»nl Gaslucht teisterde Breda Jongensbende haalde geld en pepermunt Verplichte B.B. komt op gang WOENSDAG 1 APRIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAOINA 7 Opgewonden standje Opnieuw heeft de thans 32-jarige directeur van een puzzelbureau M. H. G. gisterochtend in het paleis van justitie van zich doen spreken. Hem zijn frauduleuze manipulaties bij het organiseren van zijn puzzelbureau ten laste g.elegd. Bij de behandeling van zijn zaak voor het gerechtshof raakte de man gisterochtend geheel overstuur, be gon met zijn papieren te smijten en sprong onverwachts over de omhei ning van de verdachtebank. „Raak me niet aan", riep hij opgewonden tegen de politiemannen, die hem trachtten te kalmeren. Het incident ontstond nadat G. de verklaringen van als getuige gehoor de rechercheur, die het onderzoek had geleid als leugenachtig had be stempeld. „Hij steekt twee vingers op, maar staat gewoon te liegen", riep verdachte door de zaal. „Zulke woorden wil ik niet van u horen, anders kan ik u hier niet ge bruiken", zei de president. Toen ver dachte opnieuw agiteerde gelastte de president hem weg te leiden. Snik kend verliet deze de zaal. Een derge lijk incident had zich ook voorgedaan bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank in december 1.1. hij was toen veroordeeld tot anderhalf jaar met aftrek. De man wordt ervan verdacht als directeur van een puzzelburoau zeven bij hem door agenten gestorte waar borgsommen van 500 niet te hebben terugbetaald, terwijl hij bovendien nimmer iets van zich zou hebben laten horen aan honderden mensen, die hem ƒ2.50 hadden overgemaakt om in aanmerking te komen voor kleinere werkzaamheden. Tevens zou G. van tevoren de juiste oplossing van een puzzel aan een kennis heb ben verstrekt met de afspraak, dat zij de opbrengst samen zouden delen. Hij zou de man een .kwitantie van 10.000 hebben laten tekenen en hem slechts 125.hebben uitbetaald. De procureur-generaal achtte de oplichting met betrekking tot de kleinere werkzaamheden niet bewe zen. Voor de fraude bij de kwitantie en de niet terugbetaalde waarborg sommen eiste hij een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de bijna tien maanden voor arrest. Terugbetalen. De man zei: die mensen hébben wel een overeenkomst gesloten. Ik heb hun zelfs aangeboden het geld terug te betalen al§ het werk hun niet be viel. De polrtie heeft nooit gecon troleerd of ik ook werkeEjk een tegenprestatie in de vorm van werk heb geleverd; dan is de opliohting toch ook niet bewezen?" MOEDER EN DOCHTER Diefstal van een grote partij krui denierswaren kwamen een Nijmeegse 491jarige moeder en haar 21-jarige dochter beiden op een gevangenis straf van zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, te staan een straf die de twéé vrouwen hedenmorgen door de recht bank te Arnhem conform de eis werd opgelegd. De dochter werkte als ver koopster in een Nijmeegs kruideniers- bedrijf en hielp haar moeder. Zij placht haar dan, behalve het wissel geld ook het als betaling aangeboden bankbiljet terug te geven. Deze werk wijze, waarin een enkele maal variatie gebracht werd, heeft 8V2 maand geduurd en kwam de eigena res van de winkel op ongeveer 8000 te staan. Af betalingsproblemen had den de vrouwen tot deze diefstallen gedreven. Een ander punt dat uitvoerig ter sprake kwam was de kwitantie over ruim 10.000. De betrokkene ver klaarde als getuige dat G. hem ge sproken had over een flink bedrag dat al in de pot zat. Verdachte had hem voorgesteld dit bedrag te delen. „Daarom moest ik" aldus getuige, „de door G. verstrekte oplossing inzen den". „Ik schrok daar later een beetje voor terug en heb er toen opzettelijk een fout in gemaakt. Later toen ik bij G. thuis kwam gaf hij me gelegen heid die fout te herstellen op het bil jet dat ik hem /eeds per post had toe gestuurd. Daarna liet hij me een kwi tantie van tien mille tekenen, maar hij gaf me slechts 125. President: „hoe kunt u dat nou doen?" Getuige: „ja, ik was bang voor die man". Verdachte heeft reeds 12 vonnis sen op zijn strafblad. PROTEST OP PROTEST Tijdens een gisteren te Utrecht ge houden vergadering van de r.-k. on derwijzersvereniging „Sint Lebuinus" heeft de voorzitteer van deze vereni ging, de heer J. A. Roelands, zijn mis noegen geuit over de houding van de studenten, die, zoals hij zei, de onder wijzers een plaats op de universiteit misgunnen. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat minister Cals de toela ting voor de vakken psychologie en pedagogie zal verwezenlijken, on danks het protest der hoogleraren. Ergelijk noemde de heer Roelants het, dat ook de studenten de onderwijzers willen leren. Wel wil men ze toelaten na een colloquium doctum of een test, maar men vindt dat voor HBS-ers A en andere op gelijk niveau afgestu deerden niet nodig. Een krachtig protest tegen „een dergelijke poging, de onderwijzers te boycotten", acht de heer Roelants op zijn plaats. Hij wilde vertrouwen to nen in zijn jonge collega's en ver wachtte van hen, dat zij de bewerin gen van de protesterende hoogleraren en studenten door de feiten zullen lo genstraffen. KA I ;i cocpit minstens drie vliegers aan- P^lGGr wer/c in OG cockpit wezig moeten zijn en anderen, zoals telegrafisten, werktuigkun digen en navigators daaruit Op het ogenblik zijn onderhande lingen gaande tussen de directie van de K.LJM. en de vliegers over ver hoging van de salarissen in verband met de meerdere werkzaamheden die zij in de cockpit moeten verrichten daar de telegrafisten daaruit zo lang zamerhand worden teruggetrokken. Deze onderhandelingen schijnen slechts langzaam te vorderen en dit was voor de directie aanleiding een 25-tal telegrafisten, die reeds lang op wachtgeld stonden, wederom in actie ve dienst terug te roepen. Ook in telegrafistenkringen is men over de gang van zaken tot nu slecht te spreken. Dit vooral naar aanleiding van door de vliegersver enigingen aangenomen resoluties, on langs in Helsinki uitgebracht, waarin er op wordt aangedrongen dat in de langzamerhand moeten verdwijnen. Resoluties van de vliegers kunnen nimmer beslissen over de vraag hoe de cockpit vaji verkeersvliegtuigen moeten zijn bemand, aldus een ver klaring van de verkeersbonden waar bij o.m. de telegrafisten zijn aange sloten. Koninklijk gezin in Italië VOOR KORTE VAKANTIE Koningin Juliana, prins Bernhard en de vier prinsessen zijn gisteren in de namiddag met leden van de hof houding per vliegtuig in Turijn aan gekomen. Nadat de twee vliegtuigen op het vliegveld „Caselle" geland wa ren, werd de koningin verwelkomd door de Nederlandse consul in Tu rijn, de heer D. C. Schumm. Het ge zelschap begaf zich vervolgens per auto naar de stad Turijn, waar de nacht werd doorgebracht. Vandaag gaat het koninklijk gezin naar Cervinia voor een korte vakan tie. GOEDE VOORUITZICHTEN VOOR DAF IN AMERIKA Nederlandse druiven voor de aartsbisschop van Tokio K.L.M.-stewardess Keiko Oishi en assistent-vertegenwoordiger John Geelen hebben de aartsbisschop van Tokio, mgr. Tatsuo Doi, een kistje echte Nederlandse kasdruiven aangeboden. De vruchten zijn over de Noord pool naar Tokio gevlogen en daar kersvers aangekomen. Zeg, loop je nog even mee naar buis? Nee, ik moet die kant uit: naar het postkantoor om te sparen! HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK H-^l ..U fynet en. Een bus met 25 liter gas-odor (een gas, dat aan het lichtgas wordt toege voegd onvdit zijn reuk te geven, om dat lichtgas in feite reukloos is) is door van de Ve/uv e nen door in cafe's vele rondjes te ge ven en door onder andere een brief je van 100 te laten zien. Het geld dat werd buit gemaakt werd in café's verteerd. De officier merkte in zyn requisi toir op, dat 't de jongelui in vele ge vallen erg gemakkelijk is gemaakt om hun slag te slaan. Hij eiste tegen Van den B. twee jaar jeugdgevangenis met aftrek van voorarrest. Verder werden straffen geëist van twaalf maanden tuchtschool, waarvan zes maanden voorwaardelijk en onder toezichtstel- linig, twee maanden voorwaardelijk en 40 boete en een maand voorwaar delijk en 50 boete. Dinsdagavond zijn zestig Amster damse noodwachtplichtigen ingelijfd. De mannen vormden de eerste groep van de bijna drieduizend voormalig dienstplichtige militairen, die men voor medio juni bij de hoofdstedelijke BB wil inlijven. \T^ u0v 1x1 het hoofdgebouw van dé dienst JitBB aan do Weesperzijde ontvingen de Momenteel verblijft de heer J. Soe- ten, adjunctdirecteur van Van Door- ne's Autofabrieken, in de Verenigde Staten teneinde te trachten een eigen importorganisatie van de DAF-pro- dukten te kunnen oprichten. De plan nen schijnen reeds in een vergevor-1 *7" T r!"1*"" °,e, V1?!*6 lu»«n en boekje, een paar hoge-schoenen, een I Van Gent en Loos te Breda omgeval- Epe onveilig hebben gemaakt. Zij be-1 da* nvprall «rhon/Wh* derde staat van voorbereiding te zijn. I nonnen in winkels waar zii in een on- ,as' overall, scnou-aeroe- lien waardoor de inhoud over de grond son en in w nkeb irar in een <m Stangen, helm, baret en een BB- Intussen zal de DAF-600 tezamen stroomde. Leldla deden, stalen geld uit garages embleem, attributen die de noodwach- Vandaag is weer een grote natio- met een viertal auto's van Japanse vniir *tank „ut- en benzinestations en nleeeden zelfs ^rs m he-,vervolf, °P de wekelijkse nale actie, ditmaal „Appèl 3" geheten, makelij, debuteren op de autotentoon-I j j inbraken in fabrieken De buit vari- cursusavonden Z3u^en moeten dra- ingeluid. De actie wordt gehouden ten stelling die zaterdagss, zal worden vnkkeld, dat het in de loods en l^d^t inlSeïoS^pïïmlSt 1 J *1~'1 J J~~ 1 tot ongeveer 500. ben gisteren vijl jongelui uit W«ep gLter^Sud iïtereenvoIge^ leen ongeluk in de goederenloods van dïnlandSae Vel uwe tuisen Hlttem en ï"*1- acte van ■"'«ving, het BB-zak- Epe onveilig hebben gemaal len waardoor de inhoud over de grond gonnen in winkels waar zij in een on- 1 bewaakt ogenblik een greep in de behoeve van de bond van Nederland- geopend. De DAF-600 zal daar geno-omgeving daarvan dagen lang bijna niet de harden was. Mensen, die zich met de oprui mingswerkzaamheden 'belastten kon- se Militaire Oorlogsslachtoffers en teerd zijn voor nog geen 1500 dollar, nagelaten betrekkingen. J om precies te zijn 14)69 dollar, zijnde Ruim onderhalf miljoen loten zul- f 5580. len worden uitgegeven in vijf series.j)e belangstelling voor het nieuwe „- Voor prijzen is een bedrag van Eindhovense produkt sdhijnt zeer I den met hun kleren niet in huis ko- 225.000 uitgetrokken. De prijzen be-groot te zijn, reeds meer dan duizend men, vanwege de afschuwelijke stank, staan uit vijf woonhuizen of goede- aanvragen om vertegenwoordiging die ze verspreidden. Bovendien heeft ren naar vrije verkiezing, alsmedezyn reeds binnengekomen aldus de 5005 prijzen waaronder televisie-ont- heer Soeten, doch vanwege de nog vangers, wollen dekens, vakantierei- beperkte leveringsmogelijkheid denkt zen e.d. men er voorlopig slechts over in een viertal districten vertegenwoordigers aan te stellen. De heer Soeten is over de komende afzet nogal optimistisch. Zzich base- PAS OP VOOR HEIDEBRAND. In Zuidveld bij Sellingen is gister middag ongeveer een hectare heide afgebrand. Jongens, die met vuur aan het spelen waren, veroorzaakten deze brand. De brandweer van Sel lingen wist de schade tot genoemde oppervlakte te beperken. ook de omgeving v.n het spoorweg emplacement zwaar van dit reukgas te lijden gehad. Daardoor zijn er men sen geweest, die nachten niet hebben geslapen, anderen kregen diarrhee, weer anderen liepen dagenlang met een zware hoofdpijn rond. Een goederenwagon, die opgesteld stond voor de loods, waar het onge- j, sioiiu vuur at lauuh, wcucu net vinge rende op een jaar produktie van pfzbfMirdp en die dezelfde dae noff 50 non w9.crpns verwacht. ,hü er 90 non 1 iuK g^Deurae en aie aezeiiae aag noa 50.000 wagens, verwacht hij er 20.000 jaarlijks in de VS te bunnen afzetten; een zelfde aantal in Nederland en België en de rest naar andere landen van diet continent. Er staan toch ook nog goede stuurlieden aan de wal! naar Nijmegen werd doorgestuurd, bleek zelfs daar nog de reuk van het gas-odor bij zich te hebben. Men bel de namelijk uit Nijmegen op om te vragen, wat er met deze wagons eigenlijk gebeurd was. In de loods was een partij sigaren en sigaretten en bovendien een hoe veelheid van enkele honderden kilo's vleeswaren opgeslagen. Deze vlees waren zijn intussen bezorgd bij de af nemers, slagers en kruideniers in Oos terhout en Breda. De keuringsdienst voor waren heeft ze daar weer weg- Geluidsbibliotheek voor blinden in Rotterdam Mevrouw mr. J. M. van Walsum Quispel, echtgenote van de burge meester van Rotterdam, zal donder dag een in het gebouw van de Rotter damse blinden-inrichting gevestigde studio openen, die is ingericht om ge luidsbanden te maken, waarop de tekst van boeken worden vastgelegd. Daar op het ogenblik negentien blinden te Rotterdam een luisterap paraat ihebben. en een honderdtal gaarne er de 'beschikking over zou hebben, willen de organisatoren ook bandrecorders gaan verstrekken. De I blinden kunnen hiervoor een lening krijgen of de apparaten 'huren van de voor dit werk in het leven geroepen heeft. Tanna WiLhelmina Bruynzeel-stich- ting, genoemd naar de 80-jarige mej. Bruynzeel, die meer dan vijftig jaar i ten behoeve van blinden heeft ge- I werkt en thans zelf nog maar een ge- zichtsvermogen van tien procent Een niet alledaags gezicht trof een fotograaf op de meer dan 1000 meter hoge Cisa Pas in Noord-Italië: een I Van ieder .gesproken 'boek" worden scheepje, bestemd voor een tentoonstelling in Milaan, dat met een grote trailer naar de plaats van bestemming I zes kopieën gemaakt. Men wil komen gebracht werd. Dat het transport wel het een en ander van de chauffeurskunst van de bestuurder eiste blijkt tot een uitwisseling met de reeds be- wel uit deze foto van het jacht in een haarspeld bocht. Het scheepje meet 28 ton en is 17,25 meter lang. staande „bibliotheken" op dit gebied. De 18-jarige J. G. van den B., die de aanvoerder van de bende was, maakte de anderen rijp voor zijn plan gen. Deze week zullen nog tweemaal zes tig man 'bij de Amsterdamse BB wor den ingelijfd en daarna steeds gedu rende vier dagen in de week 120 man per avond. Met melk méér protest Mevrouw Ann Gray uit Windsor, een van de deelneemsters aan de anti H-bom mars van Aldermaston naar Londen, pauseert even om haar een jarige baby Sheba te voeden. Jonge moeders zullen het kunnen beamen: voor een hongerige baby wijkt alles zelfs een protestmars!

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7