„De Kerk" mag niei alleen een ROL spelen in hef leven De klokken luidden voor Crescendo-bruidspaar D. v. d. Hoeven 40 jaar bij P C u proeft de natuur in Natuurzuivere Planta Televisie van 1795.- nu <695.-. Radio's vanaf <89.- WOENöUAG 1 APKIL 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Paier Wesseling opende Jongerencontacf Leiden De Kerk is Christus „De Ander" zijn wij Gisteren is het „Jongeren Contact Leiden '59" begonnen. Wekenlange voorbereidingen zijn gemaakt onder auspiciën van de katholieke jeugd raad Leiden, in samenwerking met de Interdiocesane Jongerenstaf, voordat het zover was. De folder, die deze contactweek aankondigde, zei, dat het ging om een zaak, waar van niemand zeggen kan: „Dit raakt mij niet!" Deze aankondiging waar te maken is wellicht een van de zwaarste op gaven geweest voor de organisatoren van dit jongerencontact. Zij moesten de belangstel ling wekken en iedere zelfs ogenschijnlijke onwaarheid kan de moderne jeugd afsto ten. Zaak was dus, de aankondiging waar te maken. Daartoe heeft pater P. Wes seling c.s.s.r. de spits afgebeten. Hij stelde zijn auditorium de. zaal was eivol de vraag of de'Kerk nog een rol speelt in diens leven. Pater Wesseling kwam tot de slot som, dat de jonge mensen er slecht aan toe zijn, als de Kerk alleen maar een rol speelt in hun leven. Spr. begon zijn uiteenzetting met zyn verwondering uit te spreken over de opmerking „wanneer orga niseren jullie nu eens een week, waarin de jeugd volkomen met rust gelaten wordt?" Men kan de mede mens niet „met rust laten" want de mensen hebben elkaar nodig. De mensen kunnen niet buiten elkan der leven; niet alleen voor de mate riële zijde van het leven: meer nog voor de liefde. De mens heeft „een ander" nodig. Zonder liefde ver welkt hij. In de liefde daarentegen komen in hem zijn hoogste moge lijkheden tot ontplooiing. De ander. Toch kan zelfs de liefde niet alle verlangens bevredigen en niet alle wensen in vervulling doen gaan. In elk leven blijven onoverwinnelijke hindernissen, zoals de dood. Daarvoor hebben wij De Ander nodig, Christus. Hij is God maar Hij is evenzeer mens. Voor ons mensen allemaal is Hij „de Ander". Daarom wordt ons aller lot in het Zijne vol trokken. Door zijn dood zijn ook wij gestorven en met Hem zullen ook wij verrijzen. Nu moeten wij lang- j zaam ontdekken, hoe Hij het ant woord is op al onze hunkeringen. Wie Christus zegt, zegt de Kerk. De Kerk is geen abstractie, want daarvan kan je niet leven. Christus is de Kerk. Zij zijn niet te scheiden. Maar ook wij zijn de Kerk. Daarom is ons hele leven betrokken bij de Kerk. Dit devies moeten we waai' maken. Men mag wel stellen, dat men er „beroerd aan toe is, als zijn lyf in de Kerk hangt en zijn geest ver weg dwaalt". Men mag hier niets veronderstel len, wat niet in de mens aanwezig is. De mensen moeten hopen te mo gen geloven. Gods „trekkende ge nade" doet iets in ons, geeft ons ze kerheid, maar er valt hiervan niets te bewijzen, als niet de wil in ons is om te geloven. Jonge mensen van vandaag willen het echte: een show geloof en een show-kerk voldoen niet langer. Ontdekking. Wie nu bewust leeft, heeft als kenmerk de eerlijkheid. Daarom moeten jonge mensen nu het geloof gaan ontdekken. Ze moeten ervoor open staan. Wij horen bij de Kerk. In de pauze: pater P. Wesseling in gesprek met deken W. P. M. Haring. We horen bij Christus, want Hij heeft ons door Zijn Lijden bevrijd van het zinloze in het leven. Kenmerkend voor het denken over de Kerk noemde spr. de opvat ting over het biechten. Dat vraagt begrip voor zonde en boetvaardig heid. Het gaat erom, of we goed of slecht zijn. De norm daarvoor is de vraag of we een levend geloofsbe sef hebben, of we ons hele leven willen zien als geïnspireerd en ge dragen door Christus. Christus vraagt ons, ons hele leven te vervullen van God. Wan neer men zich de vraag stelt: „Wati is mijn inbreng in wat we de kerk j noemen?", dan moeten we doorgaans tot onze schrik bekennen, dat we het tot hiertoe maar slecht gedaan j hebben. De norm voor Goed of Kwaad is de liefde. Wij bidden „Vergeef ons onze zonden, zoals ook j wij aan anderen hun schuld verge ven". Wat voor gezicht heeft echter! de Kerk voor de mensen, die er niet toe behoren? Elk van onze zonden, ook die in het diepst geheim bedreven werden, is een aantasting van de Kerk. Daarom heeft de gemeenschap er recht op, dat elk van de gelovigen goed 'leeft; dat is, wanneer hij in liefde leeft met elk van zijn mede mensen. Wij moeten elkaar over alle hindernissen heen de hand reiken, waar het gaat om Christus. Dat geldt dus voor ae beleving van alle sacramenten. Maar hoe dikwijls, bijvoorbeeld, is de viering van het Eucharistisch feestmaal geen echt-feestelijke gemeenschap? Zorg voor de naasten. Wij moeten zorg hebben voor de naasten, ook al wonen ze aan de an dere kant van de wereld, omdat de Kerk de hele wereld omvat. Pater Wesseling stelde in dit ver band de wat pijnlijke vraag: „Hoe staat het in dit verband met jullie?" De situatie van de jongeren be reid de bisschoppen grote zorgen en brengt de parochiegeestelijken lapeloze nachten. Juist de jeugd rond de 20-jarige leeftijd moet de Kerk iets doen: dat is de meest gunstige tijd voor een contact met Christus. Voor dat con tact met Christus en met de naaste moet het initiatief komen van de jonge mensen zelf. Dat initiatief moet twee-ledig zijn: naar binnen omdat we nooit genoeg weten over Christus en naar buiten om te trachten, sterk te zijn met elkaar. Daarom deed spr. een beroep op de aanwezigen, contact te houden met elkaar: bezorgdheid te tonen, voor leeftijdsgenoten. Niet al leen voor degenen uit het eigen kringetje. Men moet, elkaar helpen, trachten uit te munten in oprechte liefde en attentie, zonder er belang aan te hechten, wie er domineert. Zo doende zal de Kerk niet alleen een rol spelen in het leven van de jong mensen maar zal Zij hun leven zijn. Als inleiding op de toespraak van pater Wesseling had de heer J. Am- merlaan, een der commissieleden, de eerste contactavond geopend met een schriftlezing. Hij koos daarvoor de verzen 11 tot 16 uit het vierde hoofdstuk van de brief aan de Ephesen door St. Paulus. Daarin wordt gesproken over het mystieke lichaam van Christus, >waarvan wij lidmaten zijn. Onder de vele genodigden bevon- Vanmorgen beierden de klokken van de kerk O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph aan de Herensingel voor een korfbal-bruidspaar. Vandaag is nl. het huwelijk voltrokken tussen mej. Dori Huigsloot, leidster van de jeugdafdeling bij de r.k. korfbalclub „Crescendo" en de heer H. Cornelis- sen, algemeen wedstrijdleider dezer vereniging. Men ziet het bruidspaar hier bij de ingang van de pastorie, waar zij tussen een haag van leden en adspi- rantleden zich naar de pastorie be gaven. den zich deken W. P. M. Haring en pater J. Sweerts van het jeugdwerk „De Vroolijcke Arke". Na de pauze heeft de „trouba dour" Jacques van Kollenburg met zijn liedjes en conferences voor wat afwisseling gezorgd. Een list bracht koninkl. onderscheiding Met een list naar het Stadhuis gelokt: het aanmeten van een ambtsgewaad voor de ambtenaar, belast met het sluiten van huwelij ken, wachtte de heer D. van der Hoeven, chef van de maatafdeling van Peek Cloppenburg, daar hedenochtend een grote verrassing. De burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, deelde hem mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Een onderscheiding, welke de heer Van der Hoeven te beurt viel in verband met zijn veertig-ja rig jubileum bij P. C. Bij zijn komst in het Stadhuis nog van niets bewust, stond de heer Van der Hoeven wel even beduusd te kijken toen hij in de kamer van B. en W., met de burgemeester, ook zijn echtgenote, de bedrijfsleider van P. C., de heer S. Boersma, de assistent-bedrijfsleider, de heer C. J. Wesseling, de coupeur, de heer Th. Messink en de boekhouder, de heer A. Genang, aantrof. De burgemees ter, die vanzelfsprekend in het com plot betrokken was, stelde hem al spoedig op zijn gemak en zeide, dat van het aanmeten van een toga op deze feestdag niets kon komen. De jubilaris moest het maar zien als een 1 aprilgrapHierna schonk de burgemeester aandacht aan de voortreffelijke capaciteiten van de heer Van der Hoeven, die in de P. C.-kring om zijn ijver en-plichts betrachting hoog wordt gewaar deerd en aan vele jongeren tot een voorbeeld kan worden gesteld. Na dat de koninklijke onderscheiding uitgereikt, dankte de bedrijfs leider voor deze hartelijke ont vangst. Een dankwoord van de ju bilaris besloot deze korte, doch voor hem verrassende plechtigheid. Maandagochtend zal dit jubileum in bedrijfskring nog worden geprolon geerd. ...daarom is natuurzuiver® PSsnta zoveel smakelijker en gezonder Een mand vol vruchten een mand vol gezondheid! Hoe graag en gretig hapt ze ervan! Natuurlijk voedsel houdt haar jong, slank en stralend - als moderne vrouw weet ze dit al te goedDaarom geeft ze sla en kom kommers, daarom grapefruit en tomaten... haar gezin vaart er wel bij - het smult en blijft gezond! Daarom ook zet de verstandige vrouw steeds Planta op haar tafel Gemaakt van louter plantevetten, is Planta even zuiver - een produkt van de natuur! Even voedzaam en toch... zo lichtverteerbaar. Even lekker en natuürlijk van smaak. Geniet van de natuur - Geniet van Planta! U proeft 't bij de eerste hapzo zuiver is Planta alleen Voor contant of op crediet - LANGEZAAL anders niet. STILLE RIJN 3-4, LEIOEN, TEL. 26545 - le Klas materiaal, volle garantie en 100% service

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6