Toonschaal '59 een geslaagd experiment van Voorschotense kunstenares Eerste plechtige H. Mis van pater A. v, d. Hulst, Haagse Schouw DINSDAG 31 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Moderne kunst in „Cultureel Centrum" Weinigen zullen beseffen, dat Voorschoten een aantal kunstenaars en kunstnijverheidsbedrijven bezit, dat vele grotere gemeenten op artis tiek gebied in de schaduw stelt. De tentoonstelling „Toonschaal '59", tot stand gekomen met medewerking van uitsluitend Voorschotense kun stenaars en bedrijven is een unicum In de geschiedenis van de gemeente Voorschoten. Sinds 1956 beschikt men daar over een Cultureel Cen trum, dat aan alle eisen voldoet en ook als expositieruimte zeer goed bruikbaar is. Bij gelegenheid van de opening van „Toonschaal '59", gistermiddag, heette burgemeester C. J. van der Hoeven in een inleidend woord alle genodigden hartelijk welkom. Hij prees de samenwerking tussen ge meente, kunstenaars en bedrijfsdi recties, die in 5 weken tijd, dus in recordtijd, deze expositie had moge lijk gemaakt In het bijzonder werd dank ge- brajcht aan de heer J. N. van Wes- sem, directeur van het Stedelijk mu seum „De Lakenhal" te Leiden, die de opstelling der kunstwerken in grote lijnen heeft bepaald, in samen werking met de kunstschilder M. Kutterink en de speciale organisator van de tentoonstelling, de heer Bu- rema, die dag en nacht gewerkt heeft, om deze tentoonstelling tot een succes te maken. De afstand tussen kunstenaar en publiek is vaak onoverbrugbaar. Aan de zijde van het publiek zal men concesies moeten doen. Dit wordt U op „Toonschaal '59" tamelijk gemak kelijk gemaakt, omdat deze expositie niet in de eerste plaats is ingericht voor de meer „doorknede" kunst kenners en -liefhebbers, maar voor iedereen. Abstracte kunst ontbreekt op deze tentoonstelling. Het enige hiaat overigens. Het hoogtepunt. Het veelzijdige verlc van M. Kut terink vormt wel het hoogtepunt. Men maakt al dixect kennis met het werk van deze eminente kunstenaar in de hal, waar „de Stervende Cen taur" staat opgesteld. Zich wringend in een laatste stuiptrekking, heeft het bebloede man-paard zijn armen ten hemel geheven. Een kleurig ac cent tegen de sombere achtergrond vormt een dood boompje, dat in de zelfde richting meebuigt als het for se lichaam. Kutterink bezit het ta lent de kleuren teer op te zetten, de tonen zuiver tegen elkaar afwegend, zoals in „de Kinderkruistocht". Een blinde loopt, tastend naar het Licht, voorop, geleid door een meisje en gevolgd door een vermoeide en hoopvolle kinderschaar. Maar ook fel en krachtig, vol dynamiek, smeer hrij zijn verven met het paletmes op het doek „Oerkracht", waar rade loos rondcirkelende paarden tegen een immense bergformatie opzien, zich bewust van hun onmacht. De N.V. Koninklijke Begeer, in Voorschoten beter bekend als „De Zilverfabriek",. exposeert met enke le vitrines fraai gedreven zilverwerk waarvan het 3-delige, ovaalvormige handgesmede theeservies opvalt door de bijzonder fraaie vorm. De bokaal „Hoogoven Schaaktournood" is naar j ontwerp van M. Kuterink, en onder I zijn leiding, gegoten, geciseleerd en gedreven. H. F. Anheunis levert technisch knap werk in zijn houtsculpturen, o.a. een groot kruisbeeld en een op de gotiek geïnspireerde Madonna. Zijn werk is echter onpersoonlijk in tegenstelling tot dat van R. Blote, die in zijn ongepolijste plastieken: „Kop" en „Zittende man" (beide terra-cotta) een geweldige uitdruk king weet te legger- Van mevr. BloteObbes en mej. G. Odijk kunt u Marionetten bewon deren, van W. Gerritsma een „Ge vecht tussen een wit en een zwart paard", met krachtige penseelstreken opgezet en mooi van zwart-witver- deling. Grote verscheidenheid. Ook de liefhebbers van aardewerk komen aan hun trekken. De alom in den lande bekende Fa Groeneveldt fabriceert artistiek gevormde vazen en schalen in prachtig uitvloeiende glazuurtinten met craquelé, terwijl H. H. Kamerlingh Onnes meer met de vormen speelt, hetgeen soms tot een grappig effect leidt. H. C. van Reek maakt knap gesti leerde plakkaatverftekeningen in grijze en lila tinten tegen een zwarte achtergrond, waarvan we hier noe men: „Meditatie", „Zomeravond" en „Nachtwandeling" Ook bedrukte stoffen ontbreken niet, o.a. van A. Reudink en H. C. van Reek. De tekeningen van mevr. J. van ReekBerdenis van Berlekom roe- I pen herinneringen op aan Paul Klee en boeien door hun kleuren. Hannie Bal vertoont enkel vlotte aquarellen. R. N. Bar von Hammersweil toont kindertekeningen en mej. J. Blöte een vitrine met sieraden. Groots opgezette bloemstukken van mevr. E. EggerinkOffringa en mevr. A. de Bruin-Verberne, te- Onder de poppen en marionetten is ook het sprookje van Peter en De Wolf, bekend door de muziek van Serge Prokoviev. keningen en schilderijen van A. v. Houwelingen, illustraties van J. F. Obbes en J. R. van Reek. Aquarel len en gouaches van Th. L. Pieterse en portretten in olieverf van W. Sohrofer, antiek zilverwerk van L. Marcelis. De geëxposeerde gordijnen zijn ter beschikking gesteld door de Tapijt- knoperij „Het Paapje". Tot slot noe men we nog de N.V. Hollandse Ket- tingfabriek D.C.W. met ringen, arm banden en kettingen. In totaal zijn er 145 inzendingen. In de grote verscheidenheid van het tentoongestelde zal vrijwel ieder iets vinden, wat hem of haar bijzonder treft, misschien wel voor het eerst. Wij kunnen u een bezoek aan deze tentoontelling, die van 30 maart tot en met 2 april te bezich tigen is, daarom warm aanbevelen. Voor muziekliefhebbers is er iede re avond van 9.30 tot 10 uur een klein concert in de expositiezaal. Zr M. SALOME o.p. „Bijdorp" LEIDERDORP ERNSTIGE AUTOBOTSING EIST DRIE GEWONDEN Op de Hoogmadese weg, op de kruising Acacialaan en Ericalaan vond zaterdagmiddag, omstreeks half drie een ernstige autobotsing plaats met als gevolg 3 gewonden waarvan 1 ernstig. Een Renault C4, komende van de Ericalaan en waarin gezeten de bestuurder A. J. D. uit Rotter dam met naast hem zijn verloofde en achterin een broer van de be stuurder, verleende geen voorrang aan een volkswagen op de Hoogma- 'Poefs je ianden, vergeet hei niet ffH Wk.lt i In Parijs is het weer tijd voor de „Foire du Trone", de traditionele kermis, welke gebruik uit de middeleeuwen stamt. De tanden van het monster van Loch Ness, een sieraad van de rupsbaan, krijgen een extra beurt als goed voorbeeld voor de kinderen. Een hoekje van de tentoonstel-1 kracht" door M. Kuterink. Midden: ling „Toonschaal '59". Links het sug- „Gevecht tussen zwart en wit paard" gestieve dynamische doek „Oer-1 een krachtige penseeltekening. deseweg komende uit de richting Hoogmade. Hierin waren gezeten de bestuurder J. J. R. uit Langeraar. Naast hem een broer en achterin een dame met twee kinderen eveneens familie van de bestuurder. Hoe het precies is gebeurd kan geen der inzittenden zich herinneren en ook zijn er geen getuigen, die ge zien hebben hoe de botsing precies heeft plaats gevonden. De twee wa gens zijn echter met flinke vaart op elkaar gevlogen waarbij de volks wagen een slag om gedraaid is en ;weer met de kop in de richting Hoog made stond. De Renault had blijk baar zo'n vaart dat deze, na de Volks wagen geramd te hebben, doorschoot over de naast de Hoogmadeseweg gelegen ventweg, over het trottoir om vervolgens een pl.m. 6 cm dik ke ijzeren tuinafscheiding te heb ben weggedrukt, pas in die tuin tot stilstand kwam. De gevolgen waren zeer ernstig. De inzittende dame van de Renault bekwam zware uit- en inwendige kwetsuren. De twee andere inzitten den kwamen er zonder noemens waardig letsel af. Erger was het ge steld met de inzittenden van de Volkswagen. De bestuurder kreeg verwondingen aan borst en ribben, zijn naast hem zittende broer liep een zware hersenschuding op en in wendige kneuzingen. De dame kreeg een shock. Een van de kinderen werd uit de wagen geslingerd en kwam knel te liggen onder de auto. Nadat door ijlings toegeschoten hulp de auto opgetild was bleek zij er wondergoed van 'afgekomen te zijn. Zij bekwam slechts, evenals haar zusje schaafwonden. Dr Bake- ma verleende de eerste hulp waarna de gewonden allen naar het Ac. Zie kenhuis werden vervoerd. Behalve de zwaargewonde verloofde en de persoon met de hersenschudding mochten allen naar huis vervoerd worden. De Volkswagen was ver zekerd hetgeen echter niet het ge val is met de Renault die geen voorrang verleende. De Koninginnefeesten Naar wij vernemen heeft het „Comité Konin ginnedag 1959" weer grote plannen voor de viering van de Oranjefeesten op 30 april a.s. De voorlopige plan nen zijn: Koraalmuziek, de aubade aan de burgemeester door de kinde ren en het kinderfeest. Dan staat op het programma een grote Hindernis- rit voor auto's met daaraan verbonden een puzzelrit die geheel in Leider dorp wordt verreden. Een ander hoogtepunt zal zijn een Militaire show te geven door de Huzaren van Boreel uit Amersfoort. Na het défilé van dit corps in Soestdijk komt dit naar Leiderdorp. De middag staat geheel in het teken van de sport, korfbal, voetbal met turndemonstra- Op het eiland Rhodes is een grote parade gehouden vanwege de 138ste verjaardag van de Griekse onafhankelijkheid. Voor de eerste keer werd aan de parade deelgenomen door verzetsstrijders van de Eoka, die enthousiast door de menigte werden toegejuicht. tie van „Sparta". Ook de tennisclub „De Munnik" zorgt voor een ver rassing door het uitnodigen van enige tenniscracks, vermoedelijk uit Engeland, die demonstraties zullen geven. Des avonds is er in het Dorps huis een grote Cabaretavond. Nog is dit voorlopig programma niet vol ledig want er zijn nog onderhande lingen die evenwel nog niet defi nitief zijn. Wel staat vast, dat het comité zich. voorstelt een huis-aan- huiscollecte te houden ter bestrij ding van de uiteraard grote onkos ten. De parochie van Maria Middela res van alle genaden aan de Haag- sche Schouw vierde op Pasen weer een priesterfeest. „God dank baar voor zijn keuze, zien wij u naar het altaar gaan" zo zongen de paro chianen toen de neomist, pater A. v. d. Hulst, de kerk betrad, vooraf gegaan door bruidjes en misdie naars. „Wees welkom in ons midden, gij priester Montfortaan" klonk het op de wijze van het plechtige „Aan U o Koning der eeuwen" en de blikken van de aandachtige parochianen volgden de jonge piiester naar het altaar, dat rijk versierd was met calla's en witte tulpen waar hij zijn eerste plechtige H. Mis aan God ging opdragen in het bijzijn van zijn ouders, broers, zusters, familieleden en parochianen uit wier midden hij geroepen was voor het hoge pries terambt. De Rijndijk en het Kerk plein waren in feesttooi. De kerk was bijzonder smaakvol versierd. De witte muurwanden van het kerkge bouw waren versierd met gele nar cissen en rode tulpen en weigelia- takken verspreidden een frisse len tegeur. Veel gelukwensen. Aan het prachtig versierde hoog altaar droeg daarna pater A. v. d. Hulst zijn eerste plechtige H. Mis op. Hij werd hierbij geassisteerd door pater J. Holthuijzen oud-pas toor van de Haagse Schouw als dia ken en door pater J. Spobeck, ka pelaan van de parochie als sub-dia ken. Pastoor G. de Greeve fungeer de als presbyter-assistens. Het zang koor van de parochie zong o.l.v. haar directeur, de heer P. Schrama, de driestemmige Missa in honorem Sancti Josephi van de componist Flor Peeters. De mooie uitvoering assistentie van de paters Gerard en Jacques Schrama, ook twee zonen van deze parochie, die vorig jaar Pasen hun eerste H. Mis hadden ge daan. Tijdens dit danklof hield pa ter J. Coenen, kruisheer, een feest predikatie. Het parochiecadeau Na het Lof vond de aanbieding plaats van het parochiecadeau. We gens de buitengewoon mooie weers omstandigheden kon dit gebeuren •- op het bordes van de pastorie. Na- mevrouwJHoman eigenhandig voor mens het comité dat door de paro- lijsten van verenigingen of onder circulaires en comité's van aanbeve-1 ling, staat in geen enkele verhouding tot het goede dat door haar in stilte I is verricht. Zij behoorde tot die be trekkelijk kleine groep van zelfstan-; dige en nadrukkelijke karakters, die i in hun persoonlijkheid genoeg reser-i ves hebben om meerdere sectoren j van een gemeenschap met hun eigen aard te doordringen en die het be grip „menselijke verhoudingen" moeiteloos weten te verwezenlijken, lang voordat het als probleem gesteld wordt. Onnoemelijk veel goed is door haar tot stand gebracht, onnoemelijk veel leed verzacht: van haar zijn vele initiatieven uitgegaan en vele initia-j tieven van anderen heeft zij met: overtuiging helpen verwezenlijken! door haar morele en financiële steun.1 De „Handelingen der Apostelen", waaruit de Kerk gedurende deze Paasweek zo royaal voor haar epistel- pericopen put, schilderen ons de ge- stalte van Tabitha of Dorcas „rijk' aan goede werken en liefdadigheid. Juist in die dagen werd ze ziek en stierf.En toen Petrus aankwam, stonden daar alle weduwen en toon den hem de mantels en kleren, die Dorcas had gemaakt toen ze nog leefde". Tot haar type, naar karakter en werkmethode heeft ook de over ledene beh ord. Honderden zieken zullen deze dagen met ontroering naar de charmante gaven zien, die chianen was gevormd was het de heer L. Meijer, die in bloemrijke woorden het practische cadeau mocht overhandigen een koffer schrijfmachine. Namens de jonge ren van de parochie was het de heer L. v. d. Poel, die de neomist 3 woordenboeken overhandigde en een enveloppe met inhoud. Pastoor G. de Greeve toonde eveneens zijn vreugde en was trots op zijn paro chie. Pater A. v. d. Hulst sprak hierna enige woorden van dank. Hij bracht eerst dank aan God, dat Hij hem had uitverkoren tot priester, daarna dank aan Maria, dat hij in haar gezelschap was opgenomen en vervolgens dank aan de vele men sen, die hem hadden geholpen. Het practische cadeau, dat hij had mogen ontvangen zal voor mij zijn een blijvende herinnering aan mijn parochie. Allen die hadden meegewerkt om dit priesterfeest te doen slagen was hij dankbaar en als uiting van zijn dankbaarheid gaf hij hen allen zijn priesterlijke zegen. Toen pater A-. v. d. Hulst zater dagavond naar Voorschoten kwam om op eerste Paasdag zijn eerste plechtige H. Mis in zijn eigen paro chie op te dragen trok de „St. Lau- rentius Harmonie" van Voorscho van deze Mis verhoogde de luister j ten met korps en drumband naar de van dit priesterfeest. Pastoor G. de Rijndijk om de neomist te zijnen Greeve hield de feestpredikatie. In huize, Rijndijk 7, een muzikale se- zijn predikatie vergeleek hij de ver- renade te brengen. hevenheid van het Paasfeest met de verhevenheid van het priester-zijn. Aan het einde van de H. Mis, nadat de neomist aan zijn ouders, broers, zusters en familieleden de H. Com munie had uitgereikt zong het zang koor de feestcantate „Cantate Domi no" van L. Hassler als een waardig slot van deze mooie plechtigheid. Na de plechtige H. Mis was er in de pastorie gelegenheid om de jonge priester en zijn familie geluk te wensen. Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. Burgemees ter C. J. v. d. Hoeven, wethouder G. Schrama en wethouder J. Dek ker en de gemeentesecretaris, de heei J. de Bres, waren onder de eersten, die van de gelegenheid tot felicitatie gebruik maakten. Voorts was daar het bestuur van de LTB en we mogen gerust zeggen al de pa rochianen van de Haagsche Schouw, die dit feest beschouwen als een fa miliefeest. Ook de receptie 's middags was druk bezocht. Velen kwamen de neomist en zijn ouders, broers en zusters' gelukwensen. Om vier uur 's middags was er OEGSTGEEST IN MEM0RIAM MEVR. HOMAN GLAUDEMANS Op Eerste Paasdag is te Oegstgeest plotseling overleden mevrouw F. Ho- man-Claudemans. Voor vele paro chianen van Sint Willibrord, vooral voor hen, die tot Je oudere kern be horen, is zij jarenlang de verpersoon lijking geweest van vindingrijke liefde en wijze sociale zorg en nog veel meer Oegstgeestenaren zullen de uitwerking van haar practische charitas ervaren hebben, zonder haar zelf als bewerkster ervan gekend te hebben. Want, hoe veelvuldig men haar ook óp de weg tegenkwam, met haar mar kante doelbewuste tred van de ene daad naar de andere schrijdend, zij heeft nimmer behoord tot degenen, die aón de weg timmeren. Een archi varis van later tijd zal haar grote invloed op de vele buitenkerkelijke manifestaties van de Oegstgeester pa» rochie slechts zéér onvoldoende on- hen gemaakt heeft: een kleine facet slechts van de vele bemoeienissen, die zij had met het ziekenapostolaat. En bij vele parochianen zal nog lang levend blijven haar laatste bezoek aan de kerk gedurende de Paaswake Ondanks herhaalde waarschuwingen van haar gezondheidstoestand stond zij erop deze plechtigheden mede te maken: een bijna roekeloze vroom heid, maar die zo geheel paste bij haar stijl, die stipte plichtsvervulling van haarzelf eiste, en méér dan plichtsvervulling alleen. Dorcas werd door Sint Petrus ten leve opgewekt. Men mag vertrouwen dat Christus voor de zojuist over ledene een nóg schonere opwekking heeft bewaard: na het „Exultet" hier op aarde in de Paasnacht te hebben aanhoord, meegevoerd te mogen wor den op Paasdag in Zijn Verrijzenis naar het Hemelse Jeruzalem. OUD-ADE een plechtig lof, dat gecelebreerd i derkennen ,want de frequentie waar- werd door pater A. v. d. Hulst met mee haar naam voorkomt op leden- PRIE STEP.WIJDING VAN FRATEÏ DONATUS VAN LEEUWEN Zondag a.s. op Beloken Pasen hoop frater Donatus van Leeuwen te Moo de H. Priesterwijding te ontvanger I: Zijn eerste plechtige H. Mis in de parochiekerk zal opgedragen worden op le Pinksterdag. De neomist is een zoon van de Wed. J. v. Leeuwenv. d. Geest, die sind 1 het overlijden van haar eohtgenoo 1 haar talrijk kroost voorbeeldig heeft opgevoed. Tegenslagen zijn haar nie bespaard gebleven. Nu mag zij ech-| ter een van de schone vruchten van haar werk aanschouwen. Achtereenvolgens studeerde df jeugdige Passionist te Haastrech Echt en Mook. Zaterdag voor Pinksteren komt hi' weer naar zijn geboorteplaats, wae zijn mede-parochianen hem feestelij.' zullen ontvangen. Het comité, dat d-' voorbereidingen treft, ondervindt al- Ier medewerking en dankt alle paro-1 chianen hartelijk voor hun royale

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6