Eindelijk een bebouwing plan met visie voor Leids Stationsplein 4 „Biënkorf" symbool van „Werkend Leiden" visie op televisie DINSDAG 31 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 O a o CZD dB dB l=D n dB a i n dB cz CZD CZD a CZU CZD a CZD CZD t=D CZD CZD ZD CZD CZD CUD CZD CZU CZD [ZD CZD a CZD ZD □J CZD CZD CZD CZD CZD CZD r O a/ CZD? We mogen daarbij de gemeenteraad niet zonder meer voorbij-lopen. Dit geldt trouwens voor het gehe le plan. Het zal in de vergadering van maandag 13 april aan de orde v/orden gesteld. Maar vóór die tijd krijgt de Leidse burgerij een aardige kans om met dit fantastische project kennis te maken. B. en W. hebben in hun zgn. b. en w.-vergaderingen een aardig plannetje uitgebroed. Van deze ge hele bebouwing wordt een maquet te gemaakt en deze wordt als praalwagen door de stad gereden in de beide bloemencorso's: bol lenstreek en Rijnsburg en voorts in de 3 octoberoptocht. Maar het gemeentebestuur heeft haast. Er mag met deze bebouwing geen minuut langer getalmd worden en daarom heeft het college besloten deze wagen, waarvan u bijgaand het ontwerp aantreft, morgen bij wijze van proef door de stad te laten rij den. Tegen half elf zal hij op het Stationsplein gearriveerd zijn. De wagen blijft hier precies tot elf uur staan, waarna hij zijn weg naar buurtgemeenten zal vervolgen. Laat de kans niet voorbijgaan u ter plaat se van de mogelijkheden op de hoog te te stellen. Werp een blik in de toekomst en waag er een half uurtje aan. Leiden zal u dankbaar zijn; spaar uw eigen bestuur geen kritiek, maar zeg ook eerlijk als u het plan aantrekkelijk vindt. Gaarne zouden wij van onze lezers willen weten hóe zij over deze plannen denken. Schrijft u gerust naar de redactie onder het motto „Werkend Leiden". Wjj willen gaarne uw mening aan ons stadsbestuur doorgeven. 18 Verdiepingen vrijgezellen- flat, 3D-bioscoop, verticaal motel en modern monument Morgen demonstratie Eindelijk is Leiden het stadium van het plannenmaken voor de be bouwing van het Stationsplein te bo ven. Het gemeentebestuur van Lei den heeft zich de erbarmelijke toe stand van dit brokje Leiden aange trokken en nu zélf een serie plannen opgesteld, die een toekomst van ho- ger-dan-hoogbouw voor dit represen tatieve plein van Leiden gaat inlui den. Het werd tijd, zullen kritische zielen opmerken, maar dan houden zij toch geen rekening met de moei lijkheden, die de gemeente; ten aan zien van dit plein ondervond. Te veel om op te noemen. We zul len aan deze droeve periode stilzwij gend voorbijgaan. De dienst hoog bouw van gemeentewerken heeft nu immers een plan opgesteld, dat zelfs de meest moderne geesten zal verba zen. „Ik stond er zelf van te kijken", zei ons de ontwerper, ir P. J. Jan sen (37). Het leek alsof het teken- stift in mijn vingers vleugels had gekregen; het rende van links naar rechts over het papier en toen het ontwerp klaar was, had ik het ge voel, dat niet ik het was die dit ge creëerd had, maar een geest die mij leidde. Hoe dit zij, de directeur van de afdeling hoogbouw, drs. Spadeloo, was er óók verstomd van en hetzelf de geldt voor alle hogere functiona rissen, die in de loop van enige we ken langs de gemeentelijke hiërar chieke weg, van het ontwerp kennis namen. Bij het aanschouwen van deze plannen, waarvan de pers dezer da gen kennis mocht nemen, gold onze eerste vraag de financiën. „Wie zal dat betalen?" deze grond om niet weg te geven Leiden besloten hebben niet alleen deze grond niet weg te geven zoals eerder al door de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd voorgesteld maar ook op elke vier kante meter grond een toelage te verstrekken van 25 gulden. Dit is ongetwijfeld een aardige steun in de rug van de waaghalzen, die zich aan dit grootse project zullen wa gen. Men heeft zich bij de gemeente echter op het standpunt gesteld, dat voor dit plpin kosten nog moeiten gespaard mogen worden. Het is het visitekaartje van de stad. Een duur visitekaartje mogen we v/el zeggen. Links immers tussen Schuttersveld en Kamer van Koophandel zal een z.g. vrijgezellenflat verrijzen van achttien verdiepingen hoog. „Dit wordt het hoogste gebouw van Leiden", zal de lezer uitroepen, maar laat hij niet te snel zijn, want de andere bebouwing van dit plein zal op hetzelfde of iets hoger niveau staan. De vrijgezellenflat heeft al die typische gemakjes, die bij de vrij gezel zo geliefd zijn: zonnedak op ongeveer 36 meter hoogte, een rol trap (dus géén lift), een centrale automatische vaatwas-inrichting en vuilkokers, die in verbinding staan met luikjes bij elk vrij gezellen-com partiment, waarin zij afval zoals sigarettenas en lege conservenblikjes kunnen werpen. Ruim 300 vrijge zellen zullen in deze flat hun moede leden rust kunnen gunnen na een zware dagtaak. „Let ook", zei ons de ontwerper met een knipoog op de smaakvolle conversatiezaal. Je weet nooit waar conversatie in dit gemengd gezel schap toe zal leiden. De huur zal on geveer 215 gulden per maand per persoon bedragen. Duur, maar het is het waard. Drie dimensies Met dit „knusse vrijgezellenflat je" zijn we er nog niet. Rechts van dit gebouw tekenen zich de contouren af van een ruime bioscoop voor 900 bezoekers, die in de vorm van een koepel gebouwd zal worden. De Amerikaanse Metro Goldwyn Mayer productie heeft belangstelling voor dit project en is van plan in Leiden met grote steden als Den Haag en Amsterdam naast de deur een zo genaamde 3-D theater in te richten. De films zullen hier dus met diepte getoond worden. Méér konden we van dit interessante project helaas niet te weten komen. We hopen er nog op terug te komen. K. v. K. verdwijnt. Het gebouw van de Kamer van Koophandel zelf zal moeten ver dwijnen; en dat is ook maar het beste na de afwijzende adviezen, die deze instelling over het sta tionsplein als winkelcentrum heeft gegeven. Hier zal een warenhuis voor verenigde middenstanders worden geplaatst, naar het ove rigens slechte voorbeeld van het Twaalf Provinciënhuis in Rotter dam. De Middenstandscentrale toont warme belangstelling. Aan de overzijde van de Stations weg komt op de hoek het meest re presentatieve gebouw van de ge meente, dat de Leide Biënkorf zal gaan heten niet Bijenkorf in ver band met een bekend warenhuis van dezelfde naam De vorm lijkt op die van een bijenkorf en het zal hier gonzen van leven en activiteit. Nog hoger! Het gebouw is nog iets hoger dan de vrijgezellenflat (38 meter) en brengt hier dus de opbouw van het plein weer in evenwicht. Op 't dak is een uitzicht-terras ge bouwd, met plattegrond en rich tingwijzers, dat een enig vergezicht op het nijvere Leidse leven biedt. Het is niet zonder zin dat langs de lijst in monumentale letters de spreuk van Thomas a Kempis werd aangebracht: „Waarom zoekt gij rust, daar ge tot werken geboren zijt?" Een geestige tegenstelling is, dat ónder deze letters een wijde ontspan ningszaal is gebouwd, waar de bur gerij van de Sleutelstad zich met wat gepaste verstrooiing kan bezighou den, terwijl zij door de brede ramen kan zien hoe stadgenoten in de weer zijn. „Een verdieping lager", zegt ons de ontwerper, „gaan we een proef nemen, die nog niet eerder vertoond is in Nederland. Er zal hier n.l. be scheiden gelegenheid tot hazard-spel geboden worden met de z.g. Leidse roulette. Het is een spel, dat door verarmde Leidse studenten, die een goedkope, maar wilde avond willen hebben, is uitgedacht; de inzetten mogen niet hoger zijn dan één dub beltje, maar toch verwacht het ge meentebestuur hiermee een belang rijke bijdrage in de financiering van dit enorme centrum te kunnen van gen. Mazen in de wet laten dit in elk geval toe. Voorts zijn in dit gebouw gedeeltelijk sportzalen ondergebracht voor judo, basketball, tafeltennis en rolschaatsbaan, terwijl daarnaast vele bekende kantoren „een van de ra ten" van deze bijeenkorf zullen betrek ken. Op verdieping 2 komt de door mevr. Braggaar en mevr. Spieren burg steeds weer gevraagde crèche of kinderbewaarplaats voor werken de vaders en moeders, terwijl deze kinder be waarplaats ook bijzonder geschikt is om de spruiten in ont vangst te nemen van de papa's die ergens op verdieping twaalf een alco holische versnapering gaan halen. Beneden komen wijde showrooms, waarvoor grote belangstelling be staat. „Meer show dan room" zegt ons ir. Jansen fijntjes glimlachend. Hotel! Naast dit vermaakcentrum verrijst het langverwachte hotel. Iets minder hoog: twaalf verdiepingen, maar toch altijd nog een brokje steen, dat er zijn mag. Ook hier heeft men aan de verre toekomst gedacht, want het is eigenlijk een verticaal motel, waar de auto's langs een spiraal van galerijen óp en af, in en uit kunnen rijden. De motorrijtuigen kunnen vóór de deur van de hotelkamers geparkeerd worden. Beneden is een fietsenstal ling. Met dit hotel van internationale grootte „Waldorff Astoria" te New York is maar twee verdiepingen ho ger hoopt het gemeentebestuur DE ONTWERPER Ir. Pelle Jitze Jansen (37), de ont werper van het Leidse stationsplein is een bijzondere figuur, ondanks zijn wat alledaagse naam. Hij begon zijn loopbaan als bouwkun dig tekenaar eigenlijk al op de Mon tessorischool, waar hij steeds weer mej. Annie (mej. Annie Levespree) tot verbazing bracht met de wonder lijke fantasie en die hij bij het vin gerschilderen op papier zette. Altijd huizen en gebouwen. In zijn kwajongenstijd legde hij steeds weer de bij de jeugd zo be kende geheime kastjes aan, kleine vernuftige bouwwerkjes, waarin hij zijn geheime artikelen, zoals duim- drop en zuigertjes, bewaarde. Op de HBS ziet men de snel stij gende lijn. Geboren te Wintjerserom- meradeel (Fr.), doorliep hij de HBSa te Silligum, waar hij zoals hij lachend erkende zijn deel heeft bijgedragen aan de sloping van dit schoolgebouw. Altijd weer gebouwen! Delft volgt. Eerst een blauwe maan dag in het Delfts blauw, dan gemeen tewerker en vervolgens de Technische Hogeschool. Maar niet als student, als pijpenreiniger van het technisch sa nitair. De oorlog brengt de ommekeer. Pelle Jitze Jansen duikt onder en daar hij ondergronds werkt gaat hij zich interesseren voor fundamenten van gebouwen. Hoe blaast men deze op? Hij blaast twintig gebouwen op, maar na de oorlog krijgt hij wroeging en dan eerst ligt een grote bouwende toekomst voor hem open. Hij studeert af in één jaar tijds. Zó snel, dat prof. Van Lamsweerde gezegd moet heb ben: „Ik krijg al hartkrampen met alléén naar dit studietempo te kij ken." Het is de oorzaak geweest van de grootse betoging in Leiden tégen, het Stachanoffisme onder de studen-1 ten" Hoe ir. Jansen in Leiden terecht gekomen is, na omzwervingen' langs verschillende gemeentebureaus houdt hij liever vóór zich. „Ik zag wat in Leiden" zegt hij alleen eenvoudig. Hier is véél te doen." voor eens en voor altijd een einde aan de vraag om hotelkamers in de raad en bij V.V.V. te maken. Heliport en monument Twee belangrijke projecten mogen nog vermeld worden: de heliport, of helihaven op het plein, dat het Schuttersveld gaat vervangen. „Aero-Contractors" gaat hier straks landen in de geregelde dienst Rotterdam-Den Haag-Amster dam. En een hyper-modern monu ment, dat vóór de Leidse biënkorf zal worden geplaatst en dat de be zoeker als het ware dadelijk in het oog springt, sterker nog, dat hem of haar als een bliksem treft. „Werkend Leiden" zal het heten, en nu reeds is een gesjochten Hongaarse kunste naar met het ontwerp bezig. „Het wordt een naakt", heeft de Hongaar al verklapt, „maar wel een non-figuratief naakt, dus het blijft decent". Nadere bekendmaking op nummer 25594 B. en w. van Leiden delen me- 3 de, dat zij met het oog op de te verwachten enorme toeloop mor- v genochtend nog bekend zullen maken waar de wagen met de maquette van het Stationsplein zal worden opgesteld. Belangstel- g lenden worden verzocht tussen P kwart over tien en half elf de p redactie van De Leidse Courant p op te bellen op het nummer 8 25594. Het is te verwachten dat ;i ook tussen half een en half twee 1 de praalwagen enige tijd op g het Stationsplein en op enige an- i 3 dere plaatsen van de stad bezich. j o tigd kan worden. 3 Telefonisch zullen wij hierover op jenoemd tijdstip nadere mede- delingen kunnen doen. Verloofd paar doodgereden Een inwoner van Sittard, een ze kere De G„ heeft op de avond van de Tyeede Paasdag op de smalle weg bij Roosteren aan de Belgische grens een verloofd paartje doodge reden, dat aan de rechterkant van de weg wandelde. De auto van De G. reed daarna een tegenligger aan. Het verloofde paartje, Jan Jansen (30) en Annie Curvers (24), respec tievelijk uit Illilchoven en Roosteren, liep gearmd aan de rechterkant van de weg, toen de auto van De G. hen achteropkwam en het paar schepte, dat dodelijk gewond op het wegdek bleef liggen. De auto reed door cn botste op een andere wagen. Hoe wel de wagen van De G. ernstig be schadigd was, reed hij verder naar een café in het dorp om de politie op te bellen dat hy een aanrijding had gehad. Toen men de man vroeg of het ernstig was, zei hij dat alleen zijn auto maar wat schade had opgelo pen. De politie heeft op de man bloedproeven genomen. Uitslag van dit onderzoek wilde men echter niet geven. De bestuurder van de ongeluks auto is naderhand door de pólitie in arrest gesteld. Nederlandse en Zweedse aulo botsten Bij Graenna in Zuid-Zweden zijn zondag een Zweedse en een Neder landse auto met elkaar in botsing gekomen, waarbij zeven personen werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen de Ne derlandse wagen, bestuurd door een Turkse arts, bij het passeren van van een andere auto op de verkeer de weghelft kwam en op een tegen ligger botste. Twee Turkse en een Nederlandse vrouw werden zo zwaar gewond dat zij in het ziekenhuis van Joengkoeping moesten worden op genomen. Alle inzittenden van de Nederland se auto waren van de Turkse am bassade in Den Haag. In het Almelose Kanaal bij Laag-Zuthen dregt de Rijkspolitie van Zwollerkerspel al drie dagen naar het lichaam van de 46-jarige C. Scholten, die vrijdagavond van huis wegfietste om bij een boer in de omgeving paaseieren te kopen. De heer S. is ongehuwd. De Paus zegent de wereld Er waren twee belemmeringen tij dens de eurovisie-uitzending van Eerste Paasdag, bij gelegenheid van de zegen „Urbi et Orbi" door de heilige Vader. Namelijk wegens een stromende regen konden slechts zwakke panoramische beelden wor den uitgezonden en om niet genoem de omstandigheden was de plechtige Pausmis die vooraf ging, eerst toe aan de Prefatie op het tijdstip dat de zegen stond aangekondigd. Door beide belemmeringen was de neder- landse commentator Jan Dijkgraaf danig gehandicapt. In het programma dat drie kwartier was uitgelopen, moest hij wel aan de praat blijven, en dat viel bij de illustratie van r.el- kens weerkerende beelden niet al tijd mee. Overigens hebben we bij deze uit zendingen twee nieuwe opstellingen voor t.v. camera's gezien: 140 meter hoog in de majestueuze koepel en bovenop een magirusladder, opdat de cameraman gemakkelijker de log gia van de zegening zou kunnen „schieten". Na aardige intermezzi als I het opmarcheren van militaire troe pen, het langs trekken van gemij- terden die met slinkse ogen het nieuwtje van de bezige t.v. mensen en hun apparaten zich niet wilden laten ontgaan, en verder uitzichten op het immense plein van Sint Pie- ter waar allengs de open gaten wer den aangevuld. Kennelijk wilde men zo kort mogelijk in het slechte weer staan. Precies om één uur trad de Hei lige Vader naar voren, zette zijn bril op en zijn nieuwe tiara recht en gaf zonder blijk van vermoeidheid te geven de apostolische zegen. Al leen bij de zang moest de Paus tel kens even adem scheppen. Ennele malen was aangekondigd, dat deze zegen „Urbi et Orbi" met volle af laat zou gelden ook voor de kijkers en luisteraars thuis, althans tijdens de directe uitzending; dus niet bij enige herhaling op telerecording. Rondom de Opstanding In de jongste uitzending van de NTS.-Journaaldienst is een vrij uit voerige reportage gegeven van het verdelen der rollen van de inwoners van Tegelen, die volgend jaar in de Passiespelen zullen optreden. Even als bij de opvoering uit Vlaanderen van het spel „Proces om Jezus" werd ook het passieverhaal vanwege de VPRO voorgedragen in moderne kle- dig. Beide uitvoeringen droegen een waardig karakter. Van meer profane aard was de uitzending onder de wel zeer beperkte titel „Tussen Dene kamp en Ootmarsum", waarbij een overzicht werd gegeven van de paas viering binnen en buiten onze gren zen. Daarbij heeft de samensteller aangeknoopt bij de jongste KRO.-uit zending in verband met de zegening van vuur en water, „niet als magie maar als symbool". Komende programma's Vóórdat vanavond de film „Gek op mannen" v ordt gedraaid, zal on der de titel „Tien jaar NATO" het feit worden herdacht, dat op 4 april 1949 in Washington de Nato-verdra- gen werden gesloten. Van de twee partners Noorwegen en Turkije zullen korte filmpjes over land en volk worden gedraaid. Woensdagavond is de KRO aan de beurt met een Vade mecum-uitzending over de vraag „waarom evolutie" met de Amster damse hoogleraar dr. H. Engel als spreker. Daarop volgt „Die jongen van Winslow", een spel van Terence Rattigan onder regie van Luc van Gent. Van de meewerkende artisten noemen we: Paul Huf, Gijsbert Ter- steeg, Paul Steenbergen en Myra Ward. Over de betekenis van dit stuk raadplege men de KRO. gids. Het donderdagprogramma van de AVRO wordt besloten met de uitzen ding van „Alles gaat naar wens" van uit het Singer Museum te Laren. De centrale figuur is de nogal omstre den kunstenaar Karei Appel. Be halve als schilder is Karei Appel de laatste tijd ook in het nieuws ge weest als mozaïekkunstenaar en filmacteur. Deze zomer zal namelijk onder de titel „Levend steen" een film in première gaan, waarin hij in beide hoedanigheden zal optreden. De publiciieif maakf zich meesfer van Soraya Ex-keizerin Soraya verblijft in Rome op uitnodiging van prins Orsini. Voortdurend doen geruchten de ronde over een huwelijk van Soraya en de prins, waardoor fotografen en filmmensen haar onophoudelijk volgen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5