Imam &>ymaw Scherp POTLOOD EN GEEST 2 dagenmag U er met Uw neus bovenop staan VULPENKLINIEK ~n« JONGERENKONTAKT TE LEIDEN President: Schmidt terecht vrijgelaten Drijvende bok ging door zijn knieën DINSDAG 31 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 i— V A O Ttofb (k, De bestuurder van de vrachtauto kwam van de richting Plantage en gaf bij het naar links binnenrijden van de Geregracht voorrang aan de motorrijder. DE QUAY SPRAK MET BEEL. De formateur, prof. dr. J. E. de Quay is hedenochtend in Den Haag aangekomen. Hij heeft een onder houd gehad met prof. dr. L. J. M. Beel over diens informatie-rapport en in diens kwalitiet van minister- Verschenen is de eerste jaargang nummer 1 van „In en om" een maan- Prmdent ew de rapporten van de delijks contact-orgaan voor de paro- ifiÉfi BBBfl fi chianen van de St. Leonardusparo- chie, dat verzorgd wordt door de pa rochiële vereniging OKO. Dit eerste PASEN IN LEIDEN. Even herinneren wij aan de bij- I eenkomst van „Sancta Veronica", De gebruikelijke zwerm vreem- morgen 1 april van half 3 tot half 5 delingen is met de Paasdagen ook op Leiden neergestreken. Leiden komt steeds meer in trek als oud- Hollandse stad, die bovendien de aantrekkelijke bijzonderheid heeft,, dat zij dicht bij de kust en bij de bollenvelden is gelegen. Bij het VVV-kantoor aan de Steenstraat te Leiden liepen de toe risten op de twee Paasdagen en za terdag daarvoor in en uit. Ook de Eerste Paasdag was het bureau 's middags en een gedeelte van de avond geopend. Men heeft 363 be zoekers gekregen en voor 53 toeris ten onderdak gezocht in Leiden of omgeving. Het getal Duitsers was het grootst, maar dit werd op de voet gevolgd door de Engelsen, die dit jaar wel in opvallend grote ge tale zijn gekomen. De juiste cijfers zijn: 146 Duitsers; 92 Engelsen; 33 Amerikanen; 10 Zweden; 16 Fran sen en 64 Nederlanders. De Duitsers zijn voor het meren deel gekomen om alvast voor de aanstaande zomer een pension in een van de badplaatsen Katwijk of Noordwijk te bespreken. Het ziet er naar uit dat deze kuststeden weer een grote invasie van de Öosterbu- I ren kunnen verwachten. Pasen viel 1 Vroeg dit jaar en het was voor veel buitenlanders wel teleurstellend te vernemen, dat de bloembollenvel- den nog in bloei moesten komen. De Duitsers kan men dan ook op nieuw en met versterkte gelederen verwachten op de drie eerste dagen I van Mei, daar 1 mei in Duitsland I als Nationale feestdag gevierd wordt. Voor de uitvoering van de I Kinderoperette Goudhaartje en de Troubadour" op maandag 6 april a.s. in de Leidse Schouwburg des avonds 8 uur, zijn nog plaatskaar- ten verkrijgbaar bij de volgende personen: mevrouw G. Cornelisse, van Lennepstraat la, tussen 16 en 17.30 uur; mevrouw J. Kienjet, Hoge Morsweg 88a, tussen 16 en 17.30 Uur de heer F. Molkenboer, Boshuizer- kade 4, tussen 16 en 17.30 uur; de heer P. Zandvliet, Montgomerystr. 4; tussen 16 en 17.30 uur. Plaatsbespreken zondag a.s. .(5 april) aan de kassa van de Schouw burg tussen 11 en 13 uur. Er zijn dan ook nog, voor zover nog niet uitverkocht, plaatskaarten verkrijg baar. Bij het plaatsbespreken d« kaarten medenemen s.v.p. Ook de katholieke verkenners te Leiden doen dit jaar weer mee aan de landelijke actie „Een heitje voor een karweitje", die morgen, overmorgen en vrijdag gehouden wordt. De opbrengst van hun acti viteiten komen ten goede aan de uitbreiding van het gehele katho lieke jeugdwerk, dus niet alleen aan die van de verkennerij. Wie eventueel telefonisch een karweitje wil opdragen kan daarvoor gebrui ken telefoonnummer 23721 in Lei den. Bel en het komt in orde. in de Vrolijcke Arke, Pieterskerk- koorsteeg 15. BETONBAK STORTTE NEER. Op een bouwwerk aan de Kuipers Rietbergstraat ten zuiden van de Vijf Meilaan is gisteren de 46-jarige op perman J. G. v. d. Ploeg uit Voor schoten, gewond geraakt tengevolge van het neerstorten van de bak van een betonmolen. Het slachtoffer klaagde over hevige pijn in hoofd en hals en werd door de È.H.D naar het Academisch Ziekenhuis overgerbacht. De 19-jarige monteur A. Bonnet werd gistermiddag om kwart voor vier aangereden door een vrachtauto tengevolge waarvan hij met een ge compliceerde armbreuk naar het aca demisch ziekenhuis moest worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde op het Le vendaal ter hoogte van de Geregracht. nummer viel op door de goede ver zorging en door de vlotte toon die de redactie voert. We lezen, dat het blad alle belang rijke gebeurtenissen zal beschrijven die „in en om" de parochie plaats vinden. We hopen dat dit slechts ge lukkige gebeurtenissen mogen zijn en wensen dit piepjonge blad een lang leven toe. J. P. A. M. VAN DER STAAK OVERLEDEN Vrij plotseling is vannacht in het St. Elisabeth-ziekenhuis op 58-ja- rige leeftijd overleden, de heer J. P. A. M. v. d. Staak, Rijn en Schie- kade 96a te Leiden. De heer Van der Staak is in het leven van de St. Leonardusparochie een bekende fi guur. Hij is ruim twintig jaar col lectant geweest en 16 jaar lid van de parochiële St. Vincentius-Confe- rentie. Jarenlang heeft hij ook nut tig werk verricht voor de jeugdbe weging. De heer Van der Staak zou mor gen bij de gemeente zijn veertigja rig jubileum vieren als ambtenaar. Lange tijd is hij ambtenaar geweest bij de afdeling arbeidszaken van de dienst sociale zaken. De laatste ja ren was hij verbonden aan de dienst Kasbeheer en Kredietwezen. I verschillende departementen. Prof. De Quay denkt vandaag en morgen nog nodig te hebben om zich een volledig beeld te vormen van de aan de orde zijnde problemen. Hij hoopt tegen donderdagmiddag zo ver te zijn, dat hij een begin kan maken met het overleg met de voozitters van de vijf fracties in de Tweede Kamer, die ook reeds bij de informatie be trokken zijn geweest. Nevedo, Roktn 118, Amsterdam (Advertentie) want morgen, 1 april, en overmorgen houdt één van onze vulpen experts consult. Gratis controle en schoonmaken van uw vulpen; eventueel bijstellen der penpunten! Bij noodzakelijke vervanging van onderdelen worden deze op verzoek tegen speciaal lage prijzen direct geplaatst. Maak gebruik van deze door ons verzorgde UNIEKE SER VICE in uw speciaalzaak. Wij repareerden reeds ruim 85.000 vulpennen in eigen bedrijf. (Advertentie) BEGRAFENIS SLACHTOFFER ONTPLOFFING TE LEIDEN Zaterdagmiddag v.ond op de be graafplaats „Rhijnhof' te Leiden on der grote belangstelling de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van de 31-jarige C. Brus- see, die de vorige week tengevolge van een ontploffing bij de N.V. Rijn landse Metaalbescherming Mij. het leven liet. Onder de aanwezigen be vonden zich o.a. de heren P. v. d. Poel, directeur N.V Rijnlandse Me- taalbeschermings Mij. uit Voorscho ten, M. Strijs, adj.-dir. van dezelfde maatschappij, J. J. Epskamp, procu ratiehouder van de Holl Constr.- werkplaats, commissaris W. F. Par- doem, commissaris Rijnlandse Me taalbescherming Maatschappij uit Den Haag, en vele collega's van de overledene. Onder hen was de heer ST. BONA VENTURA-LYCEUM (Leonardus- en H. Willibrordus) Woensdag 1 april; „Mens-God" dooi aalm. G. van Voorst tot Voorst s.j. ca. 9.30 avond mis met actieve deelname. Donderdag 2 april: „Komt er nog wai van?" door Theo van Son met optreden van Willy Moret, voordrachtskunstenares. Vrijdag 3 april: „Kennen wij elkiar" door mr H. Velu. Na de pauze debat in forum- vorm. Zondag 5 april: SLOTAVOND VOOR ALLE DEELNEMERS Gezamenlijke eucharistie-vlering in Hartebrugkerk 5.30 uur nam. Ge- u rr u w^s zamenlijke maaltijd in Stadsgehoor H. Heshusius die na de ontploffing 2aa| uur nam u Feestavun| in de Stadsgehoorzaal van 8 30—1 uur ('s nachts). Optreden van „The Mu sic Patrol" verbonaen aan het Me- tropole orkest „Joe Andy", moderne tempo-jongleur, „Triple sec", drie parodisten. „Gino en Gina Manelli" met „pode en antipode". Gelegenheid tot dansen o.l.v. Evert Castelein. No. 533. Horizontaal: 1. haringach tig visje, 4. vogel, 7. akkerpaarde- staart, 9. landschap in de Peloponne sus, 11. heden, 12. geestrijke drank, 13. zaadkorrel ener vrucht, 14. look, 15. loon, 16. tabel, 17. vis, 19. soort vloerbedekking. Verticaal: 1. welaan, 2. vrucht, 3. ranzig, 5. gem. in Gelderl., 6. kalm, 8. onbep. voornaamw., 10. muziekin strument, 13. aardappel, 15. genoeg gekookt, 18. soort onderwijs (afk.). Oplossing morgenavond. gewond uit het water werd opge haald. Toen de kist, die bedekt was met een groot aantal kransen, de aula werd binnengedragen speelde de organist, de heer Adr. Blanken- stein uit Leiden, Gezang 232 (Neem, Heer, mijn beide handen en leid uw kind). Als eerste spreker trad naar voren de heer A. v. Egmond uit Rijns burg, zwager van de overledene-die enkele woorden van afscheid sprak. Spr. verzocht gezamenlijk te zingen Ps. 103 vers 8 (Gelijk het gras is ons korstonaig leven). Hierna trad naar voren ds. J. N. de Ruiter, Ned. Herv. pred. te Lei den. Ds de Ruiter had als tekst ge kozen Matth. 27 'en 28 (slot). Spr. sprak woorden van troost tot de echtgenote en familie van de over ledene, waarna spr. in gebed voor ging. Hierna werd het stoffelijk over schot uitgedragen onder orgelspel en in de groeve bijgezet. Ds de Rui ter sprak de begrafenis liturgie uit en bad het „Onze Vader". De echtgenote van de overledene dankte alle aanwezigen voor de grote belangstelling. Vele kransen dekten de kist. Het programma is als volgd: GROTE ZAAL VAN DE BURCHT: (Voor Meerburg, H. Lodewijk en H. Petrus) Woensdag 1 april „Kennen wij elkaar" door mr Hans Vèlu, na de pauze debat in forum- vorm. Donderdag 2 april „„Wereld-kerk" pater S. Jelsma m.s.c. ca. 9.30 avondmis met actieve deel name. Vrijdag 3 april. „Hoe versier ik het" door Theo van Steen, optreden van Willy Moret, voordrachtskunstenares. IN HET ST. ANTONIUS CLUBHUIS (Voor Herensingel- en Hartebrug kerk). Dinsdag 31 maart: „Speelt de Kerk nog een rol in ons leven?" door pater P Wesseling c.s.s.r. met optreden van Jaq. van Kollenburg, troubadour. Woensdag 1 april; „Menselijke verhoudingen" dopr minister dr M. A. M. Klompé. Na de pauze gelegenheid tot het stellen van vragen. Vrijdag 3 april: „Waar praten wij over?" door Opening rk. bibliotheek te Oegstgeest Gistermiddag werd onder vrij gro te belangstelling het nieuwe biblio theekgebouw van Kerkwerve op plechtige wijze ingezegend en ge opend. Onder de aanwezigen waren, na mens het gemeentebestuur en bij verhindering van burg. Du Boeif, wethouder Steenmetser, voor het kerkbestuur, kapelaan v. Pinxter kap. v. d. Klugt, alsook de secretaris van het bisdom, de zeereerw. heer E: Guljé. Nadat pastoor Looyaard de litur gische plechtigheden van inzegening had verricht kwamen de aanwezigen samen in de grote zaal van het Ver enigingsgebouw waar mr. J. F. X. M. Walter het welkomswoord sprak. Aan een langgekoesterde wens om te kunnen beschikken over een eigen lokaal is voldaan en dankbaar is het bestuur aan al degenen die dit mo gelijk hebben gemaakt. De innerlijke metamorphose van de fietsenloods, eertijds paarden- stalling is ontworpen door de archi tect Prinsen. Voor hetgeen de heer Prinsen wil de laten uitvoeren was nogal wat geld nodig en het stemt het bestuur tot vreugde en oprechte dankbaar heid, dat een aantal parochianen een bedrag van rond 4000.— heeft ge schonken. Behalve de geschonken middelen is daar ook voor nodig geweest de per soonlijke inzet van een aantal mede werkers medewerksters. Dit team, dat zijn enthousiasme put uit de be zielende leiding van de heer Wil- lems, verdient alle lof. Voorts bracht mr Walter dank aan de firma Den Dubbelden, die de ver bouwing verzorgde en firma Van Gent voor het schilderwerk, de fir ma Nouwens voor de verlichting en verwarming, alsook aan de heer v.d Linden voor zijn bijdrage in natura. De heer Looman zorgde voor de stalen boekenrekken, drie medewer kers drukte de totale kosten 1200) Dank en hulde bracht mr Walter voorts aan kapelaan Pinxter, die met apostolische ijver de plannen heeft gesmeed en 4000.— inzamelde. Spreker hoopte en vertrouwde dat allen, die het belang van een goede katholieke bibliotheek inziet, de tolk zal zijn in de parochie om dit belang te propaganderen en te stimuleren. (Dit kan men ook doen door lid te worden voor 2.per jaar hetgeen dank zij de toegezegde gemeentelij ke subsidie met 1.— wordt aange vuld). Spreker hoopte dat de katholieke bibliotheek met deze nieuwe behui zing een tijdperk van grote bloei te gemoet mag gaan. Pastoor Looyaard, die aanvankelijk zeer sceptisch had gestaan tegenover de plannen feliciteerde het bestuur met deze instelling Het verschaffen van goede lectuur is een belangrijk onderdeel van de zielzorg. Lectuur is hetmiddel de mensen te verheffen doch is helaas de weg gegaan. Leidse agenda DINSDAG. 31 MAART Begin „jongerencontact-week", >ro- gramma. zie elders. St. Eloy „Klein-metaal" bijeenkomst in Centraal, Breestraat, 8 nam. R.-K. EHBO. Beginnerscursus r.-k. Lyceum, Marienpoelstraat, 8 nam. WOENSDAG, 1 APRIL Expogé, De processen van Neuren berg, door baron mr. A. v. Tuyll an Serooskerken. De Harmonie, 8 uur nam. Show. Fa. v. d. Staay, sportkleding etc., Gulden Vliet, 8 u. nam. Postzegelverzamelaars. Vergadering De Kleine Burcht, 8 u. nam.. DONDERDAG, j8 APRIL Feestavond PV Lichtfabrieken Lei den, Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. R.-K. EHBO, vervolgcursus, r.-k. lyceum Marienpoelstraat, 8 u. nam. Jong „K. en G", viering eerste lus trum. Feestavond met muziek en to neel, St. Antonius clubhuis, 8 u. nam. ZATERDAG, 4 APRIL „Oosterkwartier" speeltuinvereni ging. Clubuitvoering, Leidse Schouw burg, 7.30 uur nam. L.J.A.Scapino-ballet. „De ver jaardag van de infanterie", ballet, Stadsgehoorzaal, half drie nam. Het bouwen van een werkplaats met bovenwoning aan de St. Ja- cobsgracht werd door architect K. Bik uit Leiderdorp aanbesteed na mens G. Jongeleen uit Leiden. Deze aanbesteding geschiedde onder hands. De vijf aannemingsbedrijven, die waren uitgenodigd deden de volgende prijsopgaven: fa. K. Burgy Oegstgeest 53.850; fa. J. van Riet, Rond een uur of tien hedenmorgen Leiden 53.855; L. C. v. d. Marel's is op de Oude Rijn te Leiden een Bouwbedrijf, Katwijk aan Zee heistelling ingezakt, die gebruikt 49.990; J. J. Arbouw, Leiden werd bij de voorbereidde werkzaam- 49.600; fa. C. W. Lindenhoff en heden voor het leggen van een nieu- Zn, Leiden 47.570. De raming van 1 we riolering. Het mag een wonder de architect was 42.045. De gun- i heten, dat er door dit incident noch ning is nog aangehouden, I lichamelijk letsel, noch (ernstige) Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr. J. P. Huiberts, bisschop van Haarlem, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerw. eer P. J. Aarts, pastoor van de St. Nicolaasparochie te Amsterdam. In zijn plaats is benoemd de zeer eerw. heer J. A. Solleveld, dia kape laan was van dezelfde parochie. THEOLOGISCHE HOGESCHOOL IN SLIEDRECHT Te Sliedrecht is op 5 maart, met gebruikmaking van artikel 149 van de hogere onderwijswet, opgericht een school voor hoger onderwijs in de Godgeleerdheid. Deze school draagt de naam „Academia Theolo- giae Reformatae''. Zij stelt zich ten doel het bestuderen van de gere formeerde theologie. Deze academie is geen kerkelijke instelling, maar een instelling, wel ke volgens de oprichters in overeen stemming met Kohlbrügge's woord uitsluitend blijf* bij de theologie, de „koningin der wetenschappen". Het devies van de school is ontleend aan het Hugenotenzegel: „Veritas omnia vincit". Tot docent van de Academie is benoemd de emeritus-predikant der Nederlands Hervormde kerk te 's-Gravenhage dr J. C. Hooykaas. In juni zal dr Hooykaas zijn inau gurele oratie houden. Verschillende burgelijke en kerkelijke Instanties zullen tot bijwoning van deze oratie officieel worden uitgenodigd. BOERDERIJ AFGEBRAND Eigendom van prinses Wilhelmina Een boerderij te Hoog Soeren, welke het eigendom is van Prinses Wihelmina is gisteravond volkomen uitgebrand. Na een explosie in de schoorsteen breidde het vuur zich zo snel uit, dat noch de brandweer van Hoog Soeren, noch die van Apel doorn bij machte was, die te be dwingen. Van de inventaris bleef bijna niets over Het gezin dat de oude boerderij bewoonde kreeg bij kennissen onderdak. BERUCHT INBREKER GEGREPEN OP STATION. Door de oplettendheid van een wachtmeester der Rijkspolitie uit Meerveldhoven is Eerste Paasdag om kwart voor tien de beruchte inbreker W. G. bijgenaamd „Gekke Willy" uit Eindhoven op een station in Eindho ven gearresteerd. Hij heeft reeds tachtig inbraken op zijn naam staan in het verleden en dit jaar weer een tiental. G. is ontvlucht uil de psy- chopatische inrichting te Avereest. De recherche te Eindhoven heeft hem nu ingesloten Vorig jaar is hij in Scheveningen gearresteerd ge weest, bij ontdekking had hij toen op de bewoners geschoten. G verzamelde trouw de kranten knipsels van zijn eigen kraakjes om daarmee te pochen. ook gebleken een middel om de men sen slecht te maken. De bibliotheek moët ook een be scherming bieden voor de minder goede en slechte lectuur. Gestreefd moet worden eenmaal te komen tot een R.K. Openbare Leeszaal. Spreker is dankbaar dat de gemeente zich voor onze bibliotheek interesseert en steunt door verle ning van subsidie. Wethouder Steenmetser bracht hulde aan kapelaan Pinxter, alsook aan het bestuur voor de vele be langrijke werkzaamheden. Men is niet voor moeilijkheden uit Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 31 Maart 1859. 's Gravenhage Gedurende het jaar 1858 zijn als landver huizers uit Nederland over zee vertrokken 398 hoofden van huisgezinnen en op zich zelve staande personen, met 187 vrouwen, 588 kinderen en 4 dienstboden. Daarvan behooren tot dè Nederl. herv. gezindte 238, presbyt herv. 1, ev. luth. 4, doopgez. 5, remonstr. 2, Christel, afgesch. 11, r. kath. 155, Israël. 6, niet opgegeven 26. Welgestel- den waren er 40, mingegoeden 169, behoeftigen 160, onbekend 29. T W r KI 10 vinger systeem I T C IN blind rhythm. C T C M O 4 t8l8n (13°letier w I E grepen p. minuut) Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 tel. 26558 De president van het Indonesische gerechtshof. Raden Tjitrosudjibjo heeft commentaar geleverd op de wij ziging door het Hof van nel vonnis van levenslange gevangenisstraf in eerste aanleg uitgesproken tegen de heer H. C J G. Schmidt. De uitspraak van het hof is in Indon >sië heftig aan gevallen in massademonstraties te Djakarta er andere steden in Indone sië e mr Tjitrosudibjo is telefonisch bedreigd met moordaanslagen op zijn persoon. De president heeft, aldus „Antara" verklaard, dat de reactie tegen het vonnis van het hof begrijpelijk, doch niet gerechtvaardigd is. Hij zeide, be reid te zijn, indien nodig zowel voor de regering als aan het publiek 1e sfukken van het geding in hoger be roep verkrijgbaar te stellen. De Nederlandse regering heeft bij de Engelse regering en bij de GATT protesten aangetekend tegen de jong ste Engelse invoerbeiemmeringen voor anjers en rozen door verhoging van het ta*ief met 50 procent. Dit meldt het landbouwschap naar aanleiding van een bespreking met de minister van landbouw a.i. Het was eerste Paasdag in de buurt van het kamp „Ons Buiten" in Ge- nooi bij Venlo, verre van vredig oen een aantal jonge Venloënaars de al daar gekampeerde Duitse jongens te lijf wilden daar deze meisjes zouden hebben lastig gevallen. Dit was n.l. enkele opgeschoten jongens uit Venlo ter ore gekomen en deze namen dat niet. Met stokken en ander wapen tuig voorzien trokken ze eerste paas dag naa** „Ons Buiten", maar de po litie was op haar hoede en wist met behulp van gemotoriseerde colonnes de aanval in de kiem te smoren. Teneinde toch hun gal enigszins te kunnen uitspuwen werd daarom dooi de Venloënaaars in de binnenstad naar een Duitse automobilist, di° ove rigens met het geval niet had uit te staan, gemolesteerd. EN VLIJDE ZICH TUSSEN DE HUIZEN materiële schade werd veroorzaakt. Het nieuwe riool wordt gelegd in een sleuf tussen stalen damwanden, die wallekant en gevelwand voor ver zakking vrijwaren. Men was tussen Hooigracht en Mid delstegracht bezig met het heien van platen voor de damwand. De werk lieden hadden met de drijvende bok juist een van de platen uit de grond getrokken, waarbij een aanzienlijke kracht was uitgeoefend. Toen de lier opnieuw werd aangetrokken, knikten twee van de vijf buisstalen poten van de drijvende bok dóór. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden In materiaalvermoeidheid. De stel lage zakte in elkaar en kwam terecht op het leegstaande pand van een voormalige likeurstokerij, tussen twee bewoonde woonhuizen. De daklijst en het bovenste deel van de voor gevel van het leegstaande pand wer den door de vallende stelling ver nield. Eerst hedenmiddag kon men de stelling opruimen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2