3)e Caid6e(Soti^<mt Go!f van verontwaardiging over Chinees optreden in Tibet Prof dr J. de Quay begint zijn formerende opdracht Duitsers hebben er tabak van Zelfs kriiiek in India Zelfmoord van Tibetaanse meisjes Prinses Margaret bezoekt weer de Paus Staatshoofden zijn niet de rechters maar de leidsmannen der volkeren Internationale protestmars in Engeland 2000 doden noodweer Madagascar? Atoom-raketten Italië voor DINSDAG 31 MAART 1959 50ste JAARGANG No. 14674 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 I. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 p man. Telefoontje» f 1.50 Dalai Lama nog voortvluchtig De kritiek op Communistisch China wegens het optreden tegen de Tibe taanse opstandelingen neemt in Azië, ook in de neutrale landen, toe. In het parlement van India hebben ettelijke afgevaardigden scherpe aan ballen gedaan op Peking. Premier sprokene zal uiterst schadelijk zijn Nehroe liet op zijn beurt doorsche- voor voorzitter Mao en zijn regering", De regering van de federatie van Malakka heeft de Chinese „meedogen loosheid" in Tibet veroordeeld. De minister van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de toestand daar veel op die in Hongarije lijkt. Onrust. Het in Djakarta verschijnende onaf hankelijke blad „Times of Indonesia" schrijft dat het optreden van de Ohi- nesche communisten in Tibet „leven dige bezorgdheid en onrust heeft verwekt in vele Aziatische landen." „En er moge dan (in de neutrale landen) een discreeet stilwzwijgen in acht worden genomen, het onuitge- meren dat hij sceptisch stoi 1 tegen over een door Communistisch China uitgegeven communiqué over de op stand in Tibet, waarin werd gezegd dat de Dalai Lama door Tibetaanse rebellen was „ontvoerd". Nehroe zei dat India grote sympa- aldus het blad. Pants jen Lama. De Chinese communisten hebben in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa een militaire regering gevormd. Voorts is een voorbereidende commissie" thie koestert voor de Tibetanen. De benoemd, die zich zal bezighouden Chinese beschuldiging, dat Kalim- met. de bestuurszaken. Aan het hoofd pong, aan de grens met Tibet, door van de commissie hebben de Chinese de Tibetanen werd gebruikt als „ope-1 communisten de 21-jarige Pantsjen ratiebasis" noemde hij onjuist. Over j Lama gesteld, de wereldlijke heerser het toelaten van Tibetaanse vluchte- j van Tibet, die communistisch gezind lingen wilde hij zich nog niet uitla-is. ten. Hij is in 1949 onder communistisch toezicht in China geïnstallerd. Zijn Op 22 april zal Paus Joannes XXIII koningin-moeder Elisabeth van Enge land en prinses Margaret in privé- aaidiëntie ontvangen. Aldus een be richt van ANP. De Britse ver tegen- woordiger bij de Heilige Stoel deelde mee, dat nog geen nadere bijzonder heden bekend zijn, maar dat het Va- voorganger was in 1923 uit Tibet ticaan met de voorgestelde datum had naar China verbannen wegens een ingestemd. conflict met de toenmalige Dalai I Het bezoek van de koningin-anoeder Lama. Hoewel beide Lama's als re-1 en de prinses valt in hun Romeinse incarnaties van hun voorgangers wor- j vakantie. Zij zullen, aldus „De Tele- den beschouwd, komt de Pantsjen I graaf" tijdens 'hun verblijf in Rome Lama, als meer wereldlijk leider, op hun intrek nemen bij de Britse am- de tweede plaats. bassadeur in Italië, Sir Ashley Clare, die in de Villa Volkonski woont. Over de strijd in Tibet is de Iaat- Het Britse blad „The People" heeft ste dagen weinig nieuws tot de bui- j inmiddels vernomen, dat functiona- tenwereld doorgedrongen. Naar ver- rissen op Buckingham Palace prinses luidt bevindt de Daliai Lame zich in 't zuiden van het land, dat in handen is van de opstandelingen. Volgens sommige berichten zou hij bij zijn vlucht voor de communisten ernstig gewond zijn geraakt. De communis ten hebben een groots opgezette speurtocht naar hem op touw gezet aangezien Tibet zonder hem moeilijk regeerbaar is. Volgens berichten uit Taipeh ver voeren de Chinese nationalisten per vliegtuig wapens ^aar de Tibetaanse opstandelingen. Zij koesteren de hoop van Tibet een basis te maken voor herovering van China. Zelfmoord. Uit Tibetaanse bron wordt verno men dat talrijke Tibetaanse meisjes zelfmoord hebben gepleegd om niet in handen van de Chinezen te val len. In commentaar op een Chinese ver klaring dat het bespreken van de ge beurtenissen in Tibet in het Indiase parlement „onbeleefd" zou zijn, ver klaarde de premier: „Het moet duide lijk worden gemaakt, dat dit parle- ipent zich door geen enkel binnen lands of buitenlands gezag laat be perken in zijn recht van spreken, hoewel men van dit recht met wijs heid gebruik moet maken." In tal van plaatsen in India zijn de afgelopen dagen demonstraties ge houden tegen de communisten. In de dagbladen wordt scherpe rkitiek ge leverd op Peking. Vracht-duikboot voor vervoer onder het ijs Naar te Londen wordt vernomen, zal er in Engeland een duikvracht- schip van 51.(WO ton worden gebouwd, dat met behulp van kernenergie zal worden voortbewogen. Het vaartuig dat bestemd is vooor de vaart op Ca nada en onder het ijs van de Hudson- baai zal kunnen doorvaren, zal onge veer 200 miljoen gulden kosten en tegen 1967 worden voltooid. Het wordt 180 meter lang en zal met een snelheid van 25 knopen gemiddeld op een diepte van 90 meter varen. Het vaartuig krijgt de naam „Moby Dick". De kernmotor zal een vermogen kunnen ontwikkelen van 75.000 pk en slechts om het anderhalve jaar niéu we brandstof nódig hebben. Er zul len ook motoren van het conventione le type worden ingebouwd. Het schip zal in het 'bijzonder ijzererts uit Noord-Canada naar En geland brengen. PAUS JOHANNES IN PAASBOODSCHAP: Paus Johannes heeft zaterdagavond in zijn paasboodschap via radio en televisie een beroep gedaan op de staatshoofden om „de eerbied voor de fundamentele rechten van de menselijke persoon te waarborgen". Sprekend vanuit zijn woning, in het Vaticaanse paleis zei de paus: „Wij bidden dat vrede, de dochter van beschaving en goede wil, een duurzame heerschappij moge vestigen onder de naties die steeds maar beangst worden door de wolken welke herhaaldelijk de horizon verduisteren. Wij bidden voor de staatshoofden, die evenals wij moeten erkennen dat hun hoge roeping hen niet tot rechters maakt maar tot leidsmannen van de volkeren. Tegenover deze zijn zij plichtshalve gehouden de eerbied voor de fundamen tele rechten van de menselijke persoon te waarborgen". Gebed voor veriatenen de De Paus voegde er aan toe dat hij ook bad voor die katholieke bisschop pen, priesters, religieuzen en gelovi gen „de ons meest dierbare van alle, die, van hun familie, hun vaderland, de vrijheid zelf, beroofd een levend getuigenis zijn van het kwaad dat het menselijk ras moet lijden door het gemis van ware vrede en de vruch ten daarvan". De boodschap van de Paus werd door de Vaticaanse radio in een der tigtal talen, waaronder het Bulgaars, uitgezonden. Televisiekijkers konden de Paus in zijn witte gewaad aan het bureau in zijn studeerkamer zien zitten terwijl hij zijn boodschap van papier oplas. Voor hem stond een kruisbeeld, ach ter hem waren de portretten van Pius. de Twaalfde en diens vier voorgan gers te zien. „Dit jaar viert een nieuwe Heilige Vader Pasen met u, de Paus die ge roepen is, als het zichtbare hoofd, de kerk te besturen waarvan de verrezen God het ene, onzichtbare hoofd is. Wat een geweldig bewijs van de duur zaamheid van de Heilige Kerk, het mystieke lichaam van Christus, die van de verlosser de nimmer ophou dende stroom van leven ontvangt wel ke haar onsterfelijk maakt", aldus de Paus. 24 DODEN BIJ VLIEGTUIGONGELUK Een Dakota van de Indische lucht vaartmaatschappij is zondag in de Indische staat Assam, kort na het op stijgen, verongelukt. Alle 24 inzitten den 20 passagiers en 'n bemanning van vier zajn om het leven geko men. Margaret er op het ogenblik van trachten te weerhouden, een bezoek aan de Paus te brengen. Men vreest in dez kringen, dat het tweede bezoek van de prinses aan het Vaticaan in 1949 ontving paus Pius Xn haar in audiëntie 'n groter ver ontwaardiging zal wekken in Britse protestantse kringen. Meer dan 120 personen zijn op het eiland Madagascar omgekomen ten gevolge van vijf opeenvolgende or kanen en overstromingen na voort durende regenval. Ln de hoofdstad Tanarive en om liggende steden zijn naar schatting 50.000 personen dakloos geworden. Meer dan de helft van de hoofdstad staat blank. De verbindingen met andere delen van het eiland zijn verbroken. Gehele dorpen en plantages zijn weggevaagd; de schade bedraagt tientallen miljoenen guldens. De regering heeft levensmiddelen en benzine gerantsoeneerd. Volgens in Parijs ontvangen berich ten zouden op riadagascar 2.000 tot 3.000 mensen om het leven zijn geko men door overstromingen. Voorts zou den er 50.000 daklozen zijn. Het eiland is in de afgelopen maand door vijf wervelstormen geteisterd. De meeste van de 200.000 inwoners van de hoofdstad Tananarive zouden op aanwijzing van premier Tsiranana de stad hebben verlaten. Bescherm de Dalai Lama' Een groep Boeddhisten onder leiding van verschillende Boeddhistische priesters, vertegenwoordigers van een Amerikaanse Kalmukken-gemeen- schap, houden hier een demonstratie voor het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties in New York. De groep heeft een petitie aangeboden aan de V. N. waarin wordt gevraagd de rode terreur in Tibet tot staan te brengen. Op het papier, dat een van de demonstranten omhoog houdt staat: „Bescherm de Dalai Lama tegen de rode terreur". Christ, regering? dat prof. De Quay de kandidaten voor het ministersambt zal zoeken bij KVP, WD, AR en CHU. De commissaris van de Koningin in 1 ee" in deze (rechtse) Noord-Brabant, prof. dr. J. E de Quay, die zaterdagmorgen door ko waarschijnlijk. De temperaturen handhaven zich overdag op onge veer hetzelfde niveau. Vannacht echter zal het minder koud zijn dan de afgelopen nacht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's op de houding van de liberalen. Hun ningin Jnliana werd aangezocht voor s'andpuunI. was. ?en ffcüdjse het vormen van een kahinet. dat zal houd n«' 0<* b« een kabinet zonder het vormen van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging, heeft deze opdracht aan vaard. De aangezochte formateur denkt ongeveer twee weken nodig te hebben voor zijn voorbereidende ar beid, alvorens hij de koningin zal knnnën meedelen, of hij een opdracht om als formateur van een nieuw ka binet dp te treden zal kunnen aan vaarden. (De afgelopen Paasdagen heeft prof. De Quay zich bezig gehouden met het bestuderen van uitvoerige rappor ten van de informateur, prof. Beel, en het demissionaire kabinet welke te zijnen behoeve gereed waren ge- maakt. Het wordt waarschijnilijk gë- 1 acht, dat de informateur met zijn formerende werk zal beginnen op het punt waar prof. Beel is opgehouden. 1 Prof. De Quay, die KVP-lid is even als prof. Beel, heeft een opdracht met gelijkluidende formule als die van de informateur ontvangen. De overtuiging schijnt nu wel zeer sterk gegroeid, dat een herstel van de brede basis voorlopig tot de onmo gelijkheden behoort. Als enige oplos sing lijkt dan ook het formeren van een program-kabinet. Daar de P. v. d. A. wel niet geporteerd zal zijn voor het program van de nieuwe for mateur, zodat het te verwachten is, liberale kringen stemmen te beluis- teren welke er op duiden, dat ook de i VVD bij een samenwerking met de formateur eisen zal stellen. Mochten I deze eisen te hoog liggen volgens de i mening van prof. De Quay dan is het niet geheel onmogelijk, dat een ka binet zal worden geformeerd uit per sonen van de drie christelijke par tijen. Ook speelt hier de gedachte van een minderheidregering van ka tholieken en anti-revolutionairen. ETRUSKISCHE STAD GEVONDEN. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uiur). BEWOLKT Toenemende bewolking met later hier en daar enige motre gen. Zwakke tot matige zuidwes telijke wind en ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. 1 April zon op 06.18; onder 19.12; maan op 02.55; onder 12.14. Tussen Aldermaston en Londen in Engeland, over een afstand van 52 mijl is een protestmars tegen de atoombewapening gehouden, welke zijh hoogtepunt vond in een bijeenkomst welke maandag is gehouden op Trafalgar Square in Londen. Aan deze mars namen ook studenten van het continent in Engeland deel. Deze foto toont een groep Duitse en Spaanse deelnemers op de tweede dag van de mars te Reading. Op een bord dat wordt meegedragen staat: „Geen atoomwapenen in Duitsland. Het Amerikaanse ministerie van (buitenlandse zaken heeft maandag meegedeeld, dat er vorige week te Rome een akkoord tussen de Italiaan se regering en de Amerikaanse am bassadeur aldaar is getekend, waarbij wordt bepaald dat er in Italië lanceer - installaties voor jupiter-raketten met middelgrote reikwijdte zullen worden gebouwd. De raketten zullen van een kernlading kunnen worden voorzien. Italië is na Engeland het tweede land dat dergelijke lanceer- bases op zijn gebied toelaat. Op de zeebodem op minder dan 50 kma ten noorden van Rome zijn de1 j ruïnes gevonden van de Etruskische rlOOlJWcltCrStclIlCiCll stad Pirghi. De stad ligt twee kilome- ter uit de kust en is ontdekt door een expeditie van een Italiaanse weten schappelijk instituut op aanwijzing van vissers. Archeologen vermoeden, dat Pirghi na een aardbeving door de zee is verzwolgen. Meer bewolking Gedurende de Paasdagen was hel weer onvast, er kwamen in de luchtdrukverdeling belangrijke ver anderingen voor. De depressie die de Tweede Paasdag regen en buien veroorzaakte' bewoog zich van het zeegebied ten westen van Schotland over Engeland naar Noord-Frank rijk en vulde geheel op. Tegelijker tijd trok een andere, snel in activi teit toenemende depressie naar IJs land, waar de luchtdruk in het cen trum intussen tot beneden 960 mb daalde; de depressie koerst verder in noordelijke richting. Het warm te- front van de depressie bereikte dinsdagmorgen de Ierse zee en ver plaatst zich in een langzaam tempo naar de Noordzee. Als gevolg hiervan zal de komen de 30 uur de bewolking toenemen en draait de wind naar richtingen tussen zuid en zuidwest. Enige re gen van betekenis is echter niet 1 April v.m. 9.13; n.m. 10.01. Het weer in Europa HELSINKI onbew. 7 C. STOCKHOLM mist 1 OSLO regen KOPENHAGEN half bew. ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS hagelbui zwaar bew. mist mist onbew. geh. bew. licht bew. regen zwaar bew. zwaar bew. onbew. geh. bew. motregen zwaar bew. geh. bew. half bew. geh. bew. regen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. Korreltje Het volk wil bedrogen worden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1