Scherp DE LEIDSE BIOSCOPEN De voorzi'.ier Mooie poijes en pannen in de Leidse Lakenhal Parochie Herensingel RIJNSTREEK POTLOOD EN GEEST DUINSTREEK J0NGERENK0NTAKT TE LEIDEN „Culturele revolutie" Praag in ZATERDAG 28 MAART 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 lyju Dr Kortenhorst door de konin- gin opnieuw is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer lijkt het ons goed nog even vast te leggen wat er zich in de Tweede Ka mer rond zijn persoon heeft afge speeld en waarom. Zoals bekend heeft de fractievoor zitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, de heer Burger, een brief I eraae naar een mooie vaas of schaal on uro (rplnvon mot dot or oon Irnncf. gericht aan de fractievoorzitters der andere grote partijen met de mede deling, dat zijn fractie niet Dr Kor tenhorst zou stemmen wegens ge bleken gebrek aan onpartijdigheid. Waarop deze beschuldiging is ge baseerd laat zich gemakkelijk ra den, als men de politieke zaken in de maand december van het vorig jaar nauwkeurig heeft gevolgd. r\e eerste- ontstemming bij de P.v.d.A. ontstond begin decem ber bij de behandeling van de begro ting van Financiën, toen de heer En- gelbertink \an de K.V.P. een motie had ingediend betreffende de over dracht van de agrarische domein gronden van het departement van Financiën naar het departement van Landbouw. Die motie zou zeker worden aange nomen, maar bij de stemming was het grootste deel van de K.V.P. toe vallig niet aanwezig. De meeste le den waren gauw wat sinterklaasin kopen gaan doen, waardoor zij in de drukke begrotingsdagen geen tijd hadden gehad, in de overtuiging, dat er tóch zou worden gestemd. Indien er hoofdelijk moet worden gestemd, geschiedt dat bijna altijd de volgen de dag bij de aanvang der vergade ring. Dr Kortenhorst meende echter dat de motie nu wel bij zitten en op staan kon worden aangenomen, niet wetende, dat de meeste K.V.P -leden even weg waren. Dat bleek pas toen de stemming was aangekondigd. Ware de P.v.d.A. toen tevreden ge weest met een stemming bij zitten en opstaan, zoals de voorzitter voorstel de, de motie zou zeker zijn verwor pen. Maar de P.v.d.A. eiste het on derste uit de kan en vroeg hoofde lijke stemming. De voorzitter vrezend, dat het quo rum er niet zou zijn (de helft van de leden plus één) stelde toen de stem ming uit tot de volgende dag En toen werd de motie natuurlijk aan genomen. Dat was allerminst partij digheid. Er was een eerlijke kans gegeven om te stemmen Ware het quorum er niet geweest, dan had de vergadering moeten worden ge schorst en men kan geen tijd ver liezen in de begrotingsmaanden. En herover was de P.v.d.A. nu ten zeer ste ontstemd. r\e tweede ontstemming ontstond na de crisis toen het vorige ka binet demissionair was geworden. Daar lagen de belastingwetten, die voor 1 januari in het Staaatsblad moesten om geen vacuum te schep pen in allerlei belastingen, die op 31 december zouderr aflopen. Hof- stra weigerde deze te behandelen, zoals de Kamer dat wenste. Het ging om de tijdelijke verhoging van enige belastingen voor de duur van twee jaar. De Kamer wenste slechts één jaar, maar die tijdelijke verhoging moest vóór 31 december een feit zijn, daar anders die verhogingen zouden komen te vervallen. Dr Kortenhorst heeft de behandeling toch doorgezet en ook dat heeft de P.v.d.A. hem kwalijk genomen. En daarom ver weet men hem nu „gebrek aan on partijdigheid". Tteals reeds meer heeft de heer Burger dit slecht gespeeld. Ieder kamerlid heeft het recht die voorzit ter te kiezen, die hij meest geschikt acht. Maar waarom was het nodig van tevoren in een brief aan de frac tievoorzitters vast te leggen, dat men Kortenhorst niet wenste wegens ver meende grieven? Had de P.v.d.A. eenvoudig een ander gestemd wat zij nu ook deed dan had zij voldoende van haar mening blijk, gegeven. Nu dreef de heer Burger de zaak wéér op de spits, terwijl hij wist, dat Dr Kortenhorst tóch zou worden gekozen. Pottenbakkerskunst of keramiek van Nederlandse artiesten kan men tot 27 april in de Leidse Lakenhal bewonderen. We kijken allemaal en wc geloven niqt dat er één kunst uiting is, die het publiek beter aan spreekt dan juist de keramiek. Ieder ziet immers in gedachten een mooi stukje aardewerk al in eigen huis kamer staan en is dus in staat het direct aan eigen smaak te toetsen. Deze verzameling keramiek is bij eengebracht in een tentoonstelling, die van de ene plaats naar de andere reist. Het is de directeur van de La kenhal gelukt deze interessante ex positie ook naar Leiden te trekken. De keuze van de collectie is rüs- tig en weloverwogen. Uit de inzendingen heeft de heer Van Wessera de zaken die niet vol doende representatief waren voor de pottenbakkerskunst weggelaten. Misinteniies Onderstaand treft men aan de Mis-intenties van de Herensingel kerk, die in Sursum Corda niet ge plaatst werden. In de Nachtmis van Pasen tot in tentie van degenen, die daartoe hun offertje hebben gestort. PA AS-ZOND AG: 7 uur voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie; 8.15 voor overl. moe ders LakenOverdevest; 9.30 Hele- hanna Catharina VerhoogtKok (als 11.15 Hubertus Wouterse; 12.15 Jo- na Catharina VerhoogU-Kok (als lid van de bejaarden sociëteit). PAAS-MAANDAG: 7 uur Maria WallaartVerhoeven; 8.1f om Gods zegen over een verloviog; 9.30 uit dankbaarheid bij een 1272-jarig hu welijk; 9.30 (Lourdes-altaar) om Gods zegen over 'n verloving; 11.15 Antonius Maria de Groot; 12.15 Ca tharina van Kins- -Kienjet (Will.) DINSDAG 31 maart: 7 uur Johan nes Laurentius van Heteren (zie- kentriduum); 7.45 Cornelis v. Haas teren; 8.30 uit dankbaarheid bij een veertig-jarig ambtsjubileum; 10 uur tot intentie van het bruidspaar SchoutenVisser. WOENSDAG 1 april: 7 uur voor overleden ouders (B.); 7.45 tot zeke re intentie (L.); 8 3C Theodorus van Valderen (Jozefgenootschap); 10 u tot intentie van hei bruidspaar Cor- nelisseHuigsloot. DONDERDAG 2 april: 7 uur overl. ouders Van TeylingenVan Haas trecht; 7.45 overl. ouders Cornelisse —Prins; 8.30 Maria. HansenKling; 10 uur tot intentie van het bruids paar Van BergenVerhoeven, VRIJDAG 3 april: 7 uur overl. ouders Bron; 7.45 uit dankbaarheid (S.); 8.30 Joanna VerhoogtKok (K.A,V,); half tien gezongen A.vond- mis voor onze priester-studenten. ZATERDAG 4 april; 7 uur Johan nes Laurentius van Heteren (zieken- triduum); 7.45 uit dankbaarheid bij vaders verjaardag (H.); 8.30 Helena Johanna van der LindenLaken; 10 uur tot intentie var. het bruidspaar HopWagenaar, ZONDAG 5 april: 7 uür voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie; 8.15 om Gods zegen over een verloving (K.); 9.30 uit dankbaarheid bij een 1278-jarig hu welijk (W.-); 11.15 overl. ouders Juf zegen over een gezin (R.) ALPHEN AAN DEN RIJN VAN ZANDTRECHTER GEVALLEN Het ge-volg is alleen geweest, dat Tn de brief van de heer Burger als een 12-jarige Cornelrs Koopman, boemerang werkte en de soelalist terw«i.hlJ ™et z«n br°«'tie daar°P Bommer buiten het presidium van ?an hal sPelan. was, nab« de water- de Kamer werd gehouden, |;toren in de Prins Hendrikstraat, van Voor een goede gang van zaken bij de kabinetsformatie is dit wat verhouding tussen K.V.P P.v.d.A. betreft niet bevordelijk ge weest. De heer Burger heeft met zijn brief heeft zich hierdoor ernstig in- uitwendig verwond. Nadat dr A. J. Zwartendijk de eerst hulp had ver leend is het ventje overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden, waar de chirurg operatief zijn zoveelste politieke blunder be-|. ei. gaan. Niet voor niets wordt zü" op- «XtfUPJ» noodzakeluk achtte. Gecon. treden in de politiek in verschillen de politieke kringen wel eens verge leken met het optreden van een oli fant in een porceleinwinkel. Maar ook moet men zich afvra gen of dè reactie van de K.V.P. no dig is geweest. Het antwoord is: in dien de verhouding tussen K.V.P. en P.v.d.A. nu toch niet te verbeteren viel, is déze reactie van de K.V.P. in ieder geval een goed middel geweest om de heer Burger wat politiek fat soen bij te brengen in zijn houding tegenover een man, die als Kamer voorzitter meer dan tien jaar lang de instemming van vriend en vijand heeft gevonden. Oplossing No 532 Horizontaal: 1. rem, 4. sport, 9. Agen, 11. aloë, 12. madera, 13 er, 14. Paul, 15. L.K. 17. L.S., 18. Rs, 21. Aa, 23. eens, 25. R.O., 27. Boekei, 28. ante, 30. mede, 31. beeld, 32. Lee. Vertikaal: 1. ramp, 2. egaal, 3. Me dusa, 5. paal, 6. O.L., 7. roe, 8. term, 10. nel, 16. krekel, 19. snede, 20. krab, 22. Abel, 23. Eern, 24. slee, 26. one, 29. te. stateerd werd, dat het slachtoffertje enkele ribben- had gebroken, een van de longen werd beschadigd een een grote vleeswond aan de borstkas had opgelopen. BOSKOOP „DE BOSKOOPSE VERZAMELAARS" OPGERICHT. Gestimuleerd door het succes van de gehouden ruilbeurzen hebben de organisatoren pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprich ting van een definitieve vereniging, welke pogingen met succes zijn be kroond. In een daartoe belegde bijeenkomst werd een vereniging opgericht wel ke de naam kreeg van „De Boskoop- se Verzamelaars' Het bestuur is als volgt samengesteld: H. A. Oskam, voorz.j Gerh. Woldringt, seer.; A, van Leeuwen, penningm., L. Klinkhamer en B, Groeneveld, resp. 2e secretaris en 2e penningmeester. Het doel is éénmaal per maand een ruilbeurs te houden, voor suikerzakjes, postze gels, sigarenbandjes etc., etc. en de verzamelaars uit Boskoop en omge ving met raad en daad bij te staan Zij die als lid willen toetreden kunnen zich opgeven bij de bestuurs leden of tjjdens de eerstvolgende ruilbeurs welke zal worden gehou den op 10 april a.s. in „Het Zuiden" aan de Zuidkade te Boskoop. De twee bekendsten Bert Nienhuis en Chris Lannooy kregen natuurlijk een plaats. Twee Leidse pottenbakkers zijn ook vertegenwoordigd, n.l. Willem Brouwer en Gerrit de Blanken; het is eenvoudig en het oog bekorend werk. Gok werk van vader en zoon Zaalberg treft men hier aan. Het trekt wederom de aandacht door de fijnzinnige maar bescheiden vorm geving, Suzon Hubrechtvan Hoog straten heeft een goede plaats ge kregen; het is dan ook verrassend oorspronkelijk en geestig. Hetzelfde geldt voor Henny Radijs en Olga Oderkerk, die ook wel versierings elementen in hun aardewerk aan brengen. Gebruiksaardewerk: kop jes, schalen, schoteltjes, vindt men ook in deze verzameling; hoewel dq directeur hier wel een strenge se lectie iii acht heeft genomen. Mooi werk ziet men van Mosa uit Maas tricht, terwij] ook de Porceleyne Fles te Delft prachtige werkstuk ken inzond. De tentoonstelling is geopend na een inleiding verluoht met lichtbeel den door dr Th. Dobbelman, leider van de experimentele afdeling van „De porceleyne Fles" door wethouder Van Söhaik. GEM. AANKONDIGING SCHOUW Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat, te beginnen op woensdag 8 april 1959, krachtens het bepaalde bij ar tikel 17 der verordening op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloten .schouw zal plaats vinden over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, slop pen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe beho rende bruggen en ander kunstwer ken, voor zover die bijzonder eigen dom zijn en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over qlle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan ge maakt, benevens de daartoe beho rende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelijke werken, voor zover die bijzonder eigendom zijn. INZAMELING HUISVUIL Op tweede paasdag zal geen huis vuil worden ingezameld. Men ge lieve op die dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op maandag worden bediend, zal nu plaats winden op dinsdag 31 maart e.k. Het inzamelen van huisvuil uit die percelen, welke normaal op dinsdag worden bediend, geschiedt nu op woensdag 1 april e.k. De ophaaldienst van woensdag zal, met enige vertraging, normaal doorgang vinden. De directeur Gem, Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden Geboorteaankondigingen (Ad verten ue LEIDERDORP Geboren: Henricus Everadus Ma- rius z. van H. B. M. Kraaivanger en W. E. M. Padberg. Pieter Cornelis Jan z. van J. ten Haken en W. van den Kommer. Getrouwd: Cornelis Horsman en Neeltje Margaretha van Hemert. NOORD WIJKERHOUT RESTAURATIE GEMEENTETOREN AANBESTEED Door architect P. v. d. Sterre uit Leiderdorp, die grote bekendheid ge niet als architect voor restauraties van oude kerken, (De restauratie van de Hooglandse kerk in Leiden en Het Groene kprkje in Oegstgéest, ge schiedt en geschiedd? onder meer on der zijn leiding) werd de restauratie van de gemeentetoren aanbesteed on der vier firma's, die in dit werk ge specialiseerd zijn: Dat waren: firma B. J. Huurman en zn, Leiden, f 84.143; fa. v. d. Velden en de Jong, Leider dorp, 78.702; fa. Woudenburg, Amei- de, 72.650 en N.V. D. Huurman Jr Delft 62.200. De raming was 72.000. De gunning is nog niet verleend. NOORDWIJK BENOEMING KERKMEESTERS Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft de heer Jos. de Mooij na periodiek aftreden herbenoemd als lid van het kerkbe stuur van de parochie van „St. Je roen". Aan de heei W. de Ruijter is wegens hoge leeftijd eervol ontslag veileend. Om zijn grote verdiensten is hij benoemd tot erelid van 't kerk bestuur. In zijn plaats is door de bisschop benoemd de heer C. P, Al kemade Azn. In de vacature van het overleden lid, de heer P. J. de Groot, zal alsnog worden voorzien; WASSENAAR COMM. DER KONINGIN SPREEKT VOOR RESERVE POLITIE De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, zal op donderdagavond, 9 april voor de leden van de Wasse- naarse reserve-politie en hun dames een causerie (met lichtbeelden) houden over Suriname. Êënrichtingverkeer in Langstraat B. en W. hebben bepaald, dat' de Langstraat tussen Plein en Achter weg en tussen Kerkstraat en Mo lenstraat in de richting noordoost zuidwest (dat wil zeggen in de richting van het Plein naar de Lan ge Kerkdam) gesloten zal zijn voor alle verkeer, met uitzondering van rijwielen en bromfietsen met uitge schakelde motor. Tuinenkeuring Oostdorp Dezer dagen is de uitslag bekend gemaakt van de „tuinenkeuring", die jaar lijks door de buurtvereniging Oost- Burgemeester en Wethouders van1 dorp en omgeving wordt georgani Leiden brengen ter openbare kennis dat de Haarlemmerweg, voor zover gelegen tussen de Gabriël Metzu- straat en de brug over de Slaagh- sloot, met ingang van 31 maart 1959 wekelijks van maandag 6.00 uur tot zaterdag 13.00 uur,' voor de duur der bestratingswerken aldaar is af gesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse worden aange geven. seerd. In de groep amateurs werden de beste resultaten bereikt door: 1. H. v. d. Brink, dr. Mansveltkade 30, 2. P. Remmerswaal, Oostdorper- weg 1, 3. B. Okkerse, Oostdorperweg 108, 4. W. de Groot, Bloemluststraat 53, 5. H. Vlieland, Bothaplein 5. In de vrije groep waren de prijs winnaars: 1. J. Goor, Schulpstraat 20) 2. J. Th. Zonneveld, Bloemlust straat 55; 3. J. C. A. Kortekaas, Zonneveldweg; 4. Th. G: Knijnen- burg, Oostdorperweg 104; 5. L. J. van Straten, Hallekensstraat 12. Het programma Is als volgd: GROTE ZAAL VAN DE BURCHT: (Voor Meerburg, H. Lodewijk en H. Petrus) Woensdag 1 april „Kennen wij elkaar" door mr Hans Velu, na de pauze debat in forum- vorm. Donderdag 2 april „„Wereld-kerk" pater S. Jelsma m.s.c. ca. 9.30 avondmis met actieve deel name. Vrijdag 3 april. „Hoe versier ik het" door Theo van Steen, optreden van Willy Moret, voordrachtskunstenares. IN HET ST. ANTONIUS CLUBHUIS (Voor Herensingel- en Hartebrug- kerk). Dinsdag 31 maart: „Speelt de Kerk nog een rol in ons leven?" door pater P Wesseling c.s.s.r. met optreden van Jaq. van Kollenburg, troubadour. Woensdag 1 april; „Menselijke verhoudingen" door minister dr M. A. M. Klompé. Na de pauze gelegenheid tot het stellen van vragen. Vrijdag 3 april: „Waar praten wij over?" door Frans Josso. Na de pauze debat in forumvorm ST. BONAVENTURA-LYCEUM (Leonardus- en H. Willibrordus) Woensdag 1 april; „Mens-God" dooi aalm. G. van Voorst tot Voorst s.j. ca. 9.30 avond mis met actieve deelname. Donderdag 2 april: „Komt er nog wal van?" door Theo van Son met optreden van Willy Moret, voordrachtskunstenares. Vrijdag 3 april: „Kennen wij elki.ar" door mr H. Velu. Na de pauze debat in forum- vorm. Zondag 5 april: SLOTAVOND VOOR ALLE DEELNEMERS Gezamenlijke eucharistie-viering in Hartebrugkerk 5.3Ö uur nam. Ge zamenlijke maaltijd in Stadsgehoor zaal. 7 uur nam. Feestavond in de Stadsgehoorzaal vaq 8.301 uur ('s nachts). Optreden van „The Mu sic Patrol" verbonoen aan het Me- tropole orkest „Joe Apdy". moderne tempo-jongleur, „Triple sec", drie parodisten. „Gino en Gina Manelli" met „pode en antipode". Gelegenheid tot dansen o.l,v. Evert Castelein. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 28 Maart 1859. Ingezonden stuk (om een ge schenk aan te bieden aan de jubilerende tooneelspeelster Va- lois-Sablairolles) Getuigt het, heerlijke avonden in Thalia's tempel doorgebragt, wanneer allen daar nederzaten met een oplettend oog en ge opend' oor ,als wilden allen de zielvolle taal der begaafde vrouw opvangen om -die diep in het hart te bewaren; getuigt het, tranen die er stil vloeiden bij de uitgedrukte smart in zoo meni ge rol (Opgevoerd zou worden: „Lau weren en Doornen of het Lot eener Kunstenares"). OPDRACHT VOOR NIEUWBOUW TELEFOONKANTOOR De architecten ir. J„ Jonkman en v. Dorp hebben thans namens het hoofdbestuur var de PTT opd-raqht tot het bouwen van een telefoonkan toor voor de buitendienst, naibij de Groenoordstraat, waarover wij eerder uitvoerif berichtten, gegeven aar, het aann. be'dr. J. G: Mak uit Rotterdam. De aannemingssom is 544.868. /uxajiox Alum. Jaloezieën D. LA DAN Off. dealer Inlichtingen en toonkamer: MOLENSTEEG 27 LEIDEN TELEF 21375 (Advertentie) Casino heeft de dol-dwaze film klucht „De blauwe maagden" van St. Trinian's", waarmede het thea ter de heropening gevierd heeft, weer voor een weekje geprolon geerd. Iedereen kan er met de Paas dagen om lachen. Voor de kleinen is er iedere middag een film over „Davy Crocket en de piraten". Lido. „Operatie Amsterdam" is de film, die zich in het begin van de oor- in Amsterdam heeft afgespeeld. Op vrijdag, 10 mei 1940 viel H:t!er Nederland binnen. De verdediging van heel West Europa begon te wanke len. Op zaterdag werd Winston Chur chill premier van het Britse rijk. oorlog begon pas goed. Op Pinkster zondag, 12 mei, waren 3 mannen in Londen bijeen. Zij zouder een schat aan diamanten uit Amsterdam ha len voordat die in Hitiers han's :n kon vallen Deze opdracht was zo belangrijk, dat er 'n torpedobootjager voor beschikbaar werd gesteld, op een ogenblik dat een oorlogsbodem een gewicht in goud waard was. Een Engelse majoor en twee Nederlanders moester de hele voorraad 'ndustriedia manten in handen zien t. krijgen om te voorkomen, dat hij zou worden verkocht ten bate van Hitiers wapen fabricage. D( waarde van de diamant voorraad was nauwelijks te bereke nen. Dit verhaal over een historisch avontuur in de eerste oorlogdagen v n Nederland werd bijn- geheel in Ne derland opgenomen. De vijand was overal. Niemand kon men vertrou wen. Elke onbekende kon een spion zijn of een verrader. Angst en wan trouwen beheersten alle uur var de dag. Hun opdracht was van het hoog ste belang voor de geallieerde o r- logsvoering. Zij mochten zidh ni t la ten ophouden. Niet door de vijand, niet door de bondgenoot Ziedaar de gegevens voor een film, die weer een nieuwe sluier oplicht van de vele drama's, die zich rond deze wereld oorlog hebben afgespeeld. En dit dra ma speelde zich in onze nabijheid af, ter wijl niemand er ooit iets van be merkt heeft. Peter Finch Eva Bartok, Tony Brit- ton en Alexander Knox spelen de hoofdrollen in deze meeslepende film. De drie mannen uit dit gezelschap waren de drie passagiers, die met 5e Britse U rpedobootjager „Waipole" lit Harwich vertrekken. Het drietal kwam in IJmuiden. dat vol was met beklagenswaardige vluchtelingen en telkens van de lucht uit aangevallen werd, Temidden van deze verwarring moesten de drie mannen maar zien, hoe ze Amster dam konden bereiken om daar hun contacten te vinden. Ze werden hierbij geholpen door Anna, die juist haar schoonouders had weggebracht, die echter voor haar ogen gedood werden door een voltreffer uit een Duitse bommen werper. Hoe zij zich van hun taak wisten te kwijten en hun opdracht met suc ces uitvoerden, vertelt ons de film die, zoals vejen weten, bijna geheel in Nederland werd opgenomen Er is hiei en daar wel wat over drijving in deze film, o.a. bij de weergave van de run op IJmuiden, waarbij het lijkt, of half Nederland op de vlucht was. In tegenstelling daarmee was Amsterdam wei nee] erg verlaten, zo erg zelfs, dat wij ons met verbazing afvragen hoe het mogelijk is geweest opnamen te ma ken in een zo leeg Amsterdam. Overigens een film, die .ondanks het overdadige pierement er wezen mag en die de toeschouwer van be gin tot einde boeit. Luxor. Luxor zorgde voor een In Tsjechoslow;,akse intellectuele kringen is een zuivering, gaande, die een onderdeel schijn' uit te maken van een „culturele revolutie". Achter eenvolgens is een aantal vooraan staande figur :a ontslagen en vervan gen door personen, die he volledige vertrouwen der communistische partij genieten. Na het ontslag van de hoofdredac teur van het socialistische partijblad „Svobodne Slovo" legde de directeur van de uitgeverij van Tsjechoslo- waakse schrijvers, Ladislav Fikar, zijn functie neer, omdat hij verant woordelijk werd geacht voor het verschijnen van „De lafaards", een boek van de jonge schrijver Josef Skvorensky, dat als auti-Russisch wordt beschouwd. i-Iet boek ii aan de circulatie onttrokken en de schrijver is ontslagen als plaatsvervangend hoofdredacteur van het tijdschrift „Svetova Litteratura", Daarna werd de directeur-generaal van de Tsjechoslo waakse filmindus trie, Jiri Marek, ontslagen. De minis ter van cultuur had tevoren heftige kritiek geoefend op de regisseurs, omdat zij „te veel nadruk hadden ge legd op de negatieve z'jde van het leven". Eén der regisseurs, tegen wie de meeste bezwaren werden gemaakt, was Vladimir Vlcek, die met Franse medewerking de maker was van de film „Liberte Surveillée". Leidse agenda ZATERDAG, 28 MAART Centrale Volksbank. Zitting (rente bijschrijving) Lange Pieterskerkkoor- steeg 23, 7—8 uur nam. DINSDAG, 31 MAART Begin „jongerencontact-week", iro- gramma. zie elders. St. Eloy „Klein-metaal" bijeenkomst in Centraal, Breestraat, 8 nam. R.-K. EHBO. Beginnerscursus r.-k. Lyceum, Marienpoelstraat, 8 nam. BIOSCOPEN. De films in de week van 27 maart t 3 april zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd Casino: kamp, waar hij de ene stommiteit na j Lido: de andere uithaalt. In de eerste me- ters van deze rolprent blykt, dat hij i Luxor: al zeventien maanden ondei de wa- penen is, maar dat zijn prestaties als I Trianon: soldaat minimaal zijn Hij heeft een j fabelachtig technisch inzicht; hij is Rex: er zelfs in geslaagd een tank zodanig te camoufleren, dat men het vehikel niét meer terug kon vinden. Maar voor het overige brengt hij vele gar- nizoens tot wanhoop De onfortuin lijke Jerry trekt de aandacht van een' jonge, aantrekkelyke legerpsycho- Amerikanen geen succes heeft. Pas loge, die gaat proberen een goede wanneer zij ontdekken, dat zij wat soldaat van hem te laten maken, Hij meer levenslust moeten démonstre- is een proefkonijn, Het leger heeftren, gaat het beter, mede dank zij de „De blauwe maagden van St. Trinian's", alle leeftij den. „Operatie Amsterdam", 14 jaar. „De schrik van het batal jon", alle leeftijden. „De familie Trapp in Ame rika"; alle leeftijden. „De wraak van Zorro", 14 jaar. (Donderdag „Koningin Christina", volwassenen). immers by elke nieuwe lichting te lijden van onhandige sufferts als Jerry. Hoewel Jerry vele 'éér bijzon dere prestaties levert op zijn eigen ingewikkelde manier heeft de toe schouwer aan het eind van de film niet de indruk, dat ntj dan een prima soldaat is geworden Bij alle bizarre avonturen komt htf ook nog in Noord reclame, waar een olie-magnaat voor heeft gezorgd. Zij kunnen zelfs een huis kopen in'een streek, welke veel weg heeft van Salzkammergut en waar zij zich thuis voelen Over het geheel is het een aardig filmverhaal waarin zeer goed wordt gezongen en men op royale wijze kennis maakt - -met het Amerikaanse landschap en Atrika terecht, waai hy er in slaagt r met Amerikaanse toestanden. Vooral door connecties met een mooi danse- de New Yorkse wolkenkrabbers blij- resje een complot tegen het vreemde lingenlegioen te ontmaskeren. Met deze „schrik van hei bataljon" kan iedereen volgens de KFC-keuring kennis maken. Trianon. Het verschijnen van de zingende familie Trapp op het witte doek heeft dermate indruk gemaakt, dat men besloot de lotgevallen van de geruïneerde Oostenrijkse baron met zijn charmante barones en hun ze^en kinderen ook in Amerika voort te zetten. Zodoende ontstond „De familie Trapp in Amerika" welke de hoog te van de eerste film echter «iet haalde; de pit is ér uit. Zeker, de kinderen zingen nog uitstekend prettige Paasfilm met Jerry Lewis een verkleinde uitgave van de Wie- in de hoofdrol. Ontspanning voor jong I ner Sangerknaben maar het is al te en oud. Jerry dartelt nu als de „sad duidelijk,, waarom deze zingende fa- sac" of de „sufferd" door een leger-Imilie met Bach en Palestrina bij de'voor 14 jaar en ouder. ven als steeds interessant Een goe de ontspanninesfilm voor de Paasda gen. Alle leéftijden. Rex heeft „De wraak van Zorro" op z'n programma staan. Zorro is eigenlijk een legendarische figuur, een gemaskerde ruiter, die wraak neemt op allerlei misdadige figuren. Hier herleeft hij in de geschiedenis van een bende, die erop uit is om land, dat hun niet toebehoort, toch in bezit,te krijgen. U begrijpt, dat dit geschieden kon in het vroegere Wilde Westen. Maar ondanks omge kochte sheriffs en nachtelijke hin derlagen, slaagt de gemaskerde rui ter er toch in om alles in het reine te brengen, de boeven te ontmaske ren en het land aan de rechtmatige bezitters terug te geven. Een film

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2